Dijkonderhoud fors duurder Brandweer Zeeland opent verbouwde kazerne Gemeentebestuur Oostburg wil meewerken aan atletiekbaan De Drie Ambachten is bang dat tarieven waterkeringszorg omhoog moeten DAG KLAPPER POLITIE RAPPORT Gedenkboeken voor Mannes Zonneheld Leerlingen en Canadezen herdenken de bevrijding College bezoekt IJzendijke DE STEM ZEELAND A6 Medisch-specialisten kunnen dankzij helicopter snel ter plaatse zijn Kinderopvang voor en na school in Molenbolwerk Snelheid Doorrijding Inbraak Autodiefstal Honderden muzikale relaties op 50-jarig jubileumfeest organist Mookhoek en Van de Wege heersen op alle fronten het veiligste adres MAANDAG 31 OKTOBER 1994 Van onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en Wet houders van Oostburg praten bin nenkort met het bestuur van atle tiekvereniging De Wielingen over een volwaardige accommodatie in Oostburg. De snelgroeiende vereni ging beschikt momenteel niet over een atletiekvoorziening en traint op het terrein van de voetbalvereniging Oostburg. „We gaan ervoor zorgen dat de atletiek vereniging een goede accommodatie krijgt," aldus wethouder C. Bolijn. „We moeten nog bekijken hoe ver we als gemeente willen gaan. Het moet in ieder geval een accommodatie naar ieders tevredenheid worden. We zullen ook goed kijken naar de wensen van de vereniging. De wensen en de mogelijk heden moeten uit het gesprek naar voren komen." Bolijn weet nog niet hoeveel geld de gemeente in de accommodatie wil ste ken. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme (D en T) wil gedurende drie jaar ieder jaar 75.000 gulden reserveren voor de vereniging. Maar volgens Bolijn is het nog te vroeg het totaalbedrag van 225.000 gulden apart te zetten. Om te laten blijken dat de gemeente de zaak serieus neemt wordt in het urgentie schema 1995 een afzonderlijke post "aanpassing atletiekvoorziening Oost- burg' opgenomen. Als het urgentiesche ma wordt bijgesteld wordt een concreet bedrag ingevuld. De problematiek omtrent een volwaar dige atletiekvoorziening in Oostburg speelt al jaren. De vereniging schreef vorig jaar het zwartboek 'Tien jaar zonder resultaat'. Hierin wordt be schreven hoe deze sporttak in de ge meente Oostburg wordt behandeld en benadeeld. In het zwartboek staat ook dat de vereniging thans een oplossing eist voor de problemen. Die oplossing lijkt er nu aan te komen. Van onze verslaggever Terneuzen - De kans is groot dat het waterschap De Drie Ambachten in Terneuzen de kosten voor onderhoud aan de zeedij ken volgend jaar doorbere kend aan de belastingbeta lers. Het schap dreigt im mers een forse korting op de waterkeringszorg voor de kiezen te krijgen. Deze vrees wordt uitgesproken in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1995. Het onderhoudswerk aan de zee dijken wordt nu nog voor zestig procent gefinancierd door het Rijk. Maar dijkgraaf W. Gosse- laar houdt er serieus rekening mee dat er een korting van der tig procent komt. En dat bete kent een inkomstenverlies van een ton. Voor de belastingbetaler zou dat neerkomen op een ta riefstijging van twee gulden. „Want het is nu eenmaal een slechte zaak op de waterkering te bezuinigen," aldus Gosselaar. „De enige manier om het onder houd goed uit te kunnen blijven voeren is een verhoging van ons eigen tarief." Het dagelijks bestuur maakt in de aanbiedingsbrief duidelijk een eventuele verhoging van de belastingen als gevolg van deze bezuinigingsoperatie op de wa terkeringen volkomen onterecht te vinden. Het is immers in strijd met de Waterschapswet. „De waterschappen achten dit uiter aard onaanvaardbaar en dringen er bij de hogere overheden dus op aan blijvend financiële mid delen beschikbaar te stellen om concreet gestalte te geven aan hun medeverantwoordelijkheid voor de waterkeringszorg." Het dagelijks bestuur vindt in dat verband dat er snel de reeds al jaren in behandeling zijnde Wet op de waterkering moet ko men. Deze wet moet regels geven om na de gereedkoming van de Deltawerken de bereikte mate van veiligheid te kunnen waar borgen. Het dagelijks bestuur haalt in de aanbiedingsbrief ook het beheer en onderhoud van waterlopen aan. Het gaat om delven, scho nen en maaien dat door het dagelijks bestuur als zeer servi ceverlenend en milieuvriendelijk wordt bestempeld. Maar dat zou in de toekomst wel eens verleden tijd kunnen zijn. „Deze huidige zeer positieve aanpak lijkt voor de toekomst vrijwel onbetaal baar te worden omdat de kosten voor het afvoeren en met name ook het storten van maaisel op de stortplaats de pan uit dreigen terijzen." Daarom ziet het waterschap zichzelf wellicht al in 1995 ge noodzaakt eventuele alternatie ven te onderzoeken. Van onze correspondent IJzendijke - Vanaf dinsdag 1 november start in de rooms- katholieke basisschool Molen- bolwerk in IJzendijke een voor- en naschoolse kinderopvang. Uit een onlangs gehouden onderzoek is gebleken, dat er bij veel ouders veel behoefte bestaat voor de kinderopvang. Elke ochtend van de week is er iemand op school aanwezig om kinderen vanaf 07.30 uur tot 08.30 uur op te vangen. Voor dit uur hoeven de kinderen niet vooraf te worden aangemeld want er is altijd iemand aanwe zig Vanaf 08.30 uur mogen de kinderen dan net als de andere leerlingen op het schoolplein spelen. Ook na schooltijd, tot uiterlijk 1100 uur. is er kinderopvang mogelijk. Die kinderen moeten vooraf wel aangemeld worden bij de vrijwilligers die de opvang verzorgen. De kosten voor deze kinderopvang bedragen 2,50 gulden per uur. Bij voldoende deelname is het mogelijk dat deze prijs in een later stadium log naar beneden kan. »De kinderopvang zal voor min stens een jaar worden opgestart, daarna zal worden bekeken of net geheel kostendekkend is," aldus de werkgroep voor- en naschoolse opvang van Molen- bolwerk. DIVERSEN MIDDELBURG Monumentenwandeling - door Middelburg o.l.v. een WV-gids - WV Middelburg Markt 65a - 13.30 uur 5) CLINGE Café De Landbouw - 20.00 uur prijskaarting Malpertuus -13.30 uur spelmiddag LAMSWAARDE Café De Lamsoren - 14.00 uur vleeskaarting ST.-JANSTEEN Café De Kroon -14.00 uur kaar ting FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur True lies HULST De Koning van Engeland 20.00 uur True lies 20.00 uur The Specialist 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur The mask 20.00 uur Speed MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Vaarwel ganzen VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur True lies 20.00 uur Forrest Gump 20.00 uur The mask 20.00 uur The specialist KNOKKE Beverly Sereens 15.00 uur Baby's day out, 15.00, 17.30, 20,00 en 22.30 uur Clear and present danger 17.30 en 20.00 uur Forrest Gump 15.00,17.30 en 22.30 uur True lies 20.00 en 22.30 uur Natural born killers 15.00,17.30,20.00 en 22.30 uur Max Scharpoord 20.30 uur The player Van onze correspondent Terneuzen- J. van der Doef en R. Barbé, respectievelijk voorzitter en vice-voorzitter van de regionale brandweer Zeeland, spoten zaterdag de naam zichtbaar van de ver bouwde kazerne in Terneu zen. Tevens werd de hulp-he- licopter ingevlogen en wer den er twee ontsmettings units overhandigd. Voorzitter J.C. van der Doef had de aanwezigen al voorgehouden dat door de geografische ligging en de scheiding door de Wester- scheide aan weerskanten van het water dezelfde voorzieningen moeten zijn, zowel qua mensen als qua materieel. Hij was dan ook blij met de toezegging van het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de financiën voorlo pig hetzelfde blijven. Tot het materieel van de regio nale brandweer behoren onder meer; een schuimblusvoertuig, tankautospuit, verbindingscom- mandowagen en een meetwagen. De verbouwing van de kazerne was noodzakelijk, enerzijds door aanvulling van het materieel, anderzijds omdat de kazerne niet voldeed aan de afmetingen om de wagens in en uit te rijden. Helikopter Voor het tweede deel van het programma riep Commissaris der Koningin drs. W. van Gelder de M.U.G.-heli op via de porto foon. Dit laatste ging even mis en de alarmcentrale nam het contact even over. De hulp-heli- copter kan worden ingezet voor grensoverschrijdende en drin gende medische hulpverlening en wordt ondersteund door de ANWB. Directeur P. Nouwen van de ANWB werd dan ook als eerste, samen met de heer Ever- aert voorzitter van de CPA per heli gedropt bij de brandweer. P. Nouwen „Als we een ding geleerd hebben van het treinon geval bij Hoofddorp dan is het wel dat medisch-specialisten bij een ongeval snel ter plaatse moeten zijn. In het geval van Hoofddorp duurde dit drie kwartier. Ik hoopt dat over een jaar blijkt dat de levenskansen en het herstel van verkeers slachtoffers beter is met de inzet van de heli. De ANWB doet ook een dergelijke proef in de regie Amsterdam.Van Gelder zag in het grensoverschrijdende project een heroriëntering van Neder land op Vlaanderen. „Zeeuws- Vlaanderen kan hierin een brug functie vervullen. Ik hoop dan ook dat het project een aanzet mag zijn tot samenwerking op meerdere gebieden." Belangstellenden maakten ver volgens van de gelegenheid ge bruik om de verbouwde kazerne en het materieel te bezichtigen. De brandweer van Terneuzen gaf een demonstratie van het bevrijden van een slachtoffer uit een autowrak. Kapellebrug - Bij een snel heidscontrole op de Gent sestraat te Kapellebrug zijn afgelopen vrijdag 78 automo- biüsten bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid van 50 kilometer uur. Gecontroleerd werden 894 voertuigen met als hoogstge- meten snelheid 106 kilometer per uur. Kapellebrug - Bij een ver keersongeval op de kruising Gentsevaart-Roskamstraat te Kapellebrug werden vrijdag twee personenauto's licht be schadigd. Een automobilist uit St.-Jansteen verleende daarbij geen voorrang aan de bestuur der van een personenauto uit Halsteren. De verdachte reed na het ongeval door, doch kon later door de politie worden aangehouden. Philippine - In de nacht van vrijdag op zaterdag is inge broken in een in aanbouw zijnde woning aan de Water- dijkbos. Ontvreemd werden een compressor en een nietpis- tool. Schoondijke - Een inwoonster uit Schoondijke deed bij de politie in West-Zeeuws- Vlaanderen aangifte van dief stal van haar personenauto. Het voertuig verdween vrij dagnacht vanaf een parkeer plaats aan de Koningin Wil- helminastraat in haar woon plaats. Het betreft een groene Mercedes 200D, met als kente kennummer PB-83-NS. Van onze correspondenten Schoondijke/Hoofdplaat - Schoondijke en Hoofdplaat hebber de afgelopen dagen op geheel eigen wijze hun bevrijding herdacht. De burgemeesters Barbé en Van der Doef spuiten de naam van de vernieuwde brandweerkazerne in Terneuzen zichtbaar. De hulp-helicopter kan worden ingezet voor dringende, grensoverschrijdende medische hulpver lening. foto's camiie schelstraete Leerlingen van de katholieke en openbare basisschool in Schoon- dijkebrachten eerst een bezoek aan de tentoonstelling 'West Zeeuws Vlaanderen, een halve eeuw bevrijd' in het Streekmu seum in IJzendijke. Daarna waren de leerlingen van de drie basisscholen aanwezig bij de herdenkingsdienst die in de Nederlands Hervormde kerk werd gehouden met als voorgan ger dominee van der Sar. Ook werd er een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar bij het grai van een Nieuwzeelandse piloot, die boven Schoondijke is neerge schoten, door drie leerlingen van de verschillende scholen een krans werd gelegd. Bij de graven van 36 Schoondijkenaren, die in de oorlog zijn omgekomen, werd een bloemstuk gelegd. Canadees De bevrijding van Hoofdplaat werd afgelopen zaterdag her dacht met een optocht van enke le oude legervoertuigen. De le den van Yeo Manry werden ver gezeld door de 72-jarige Cana dees Douglas Barry, die in de periode van 10 tot en met 14 oktober in en rondom Hoofd plaat voor de bevrijding hac gevochten. Het gezelschap trok zaterdag middag eerst door het dorp voor afgegaan door muziekvereniging OBK. Later volgde een korte officiële plechtigheid in hel dorpshuis. Dorpsraadlid Tonnj Martens heette de bestuurder; van de legervoertuigen en de veteraan welkom. Daarna ver richtte wethouder L. Cuelenae- re-Faes de opening van de foto tentoonstelling over de oorlogs jaren door het gastenboek te tekenen. De tentoonstelling i; samengesteld door Johan Ver- straeten. Tijdens de tentoonstel ling, die dit weekeinde behoor lijk wat belangstellenden trok wordt ook een video getoonc over de invasie. Morgen, dins dag, is de tentoonstelling op nieuw te bezoeken tijdens d( bevrijdingsmars. Hieryoor wor den 150 Canadese genodigden ir Hoofdplaat verwacht. Van onze correspondent Willy van Leeuwen Aardenburg - Mannes Zon neheld uit Aardenburg werd vijftig jaar geleden benoemd tot organist van de kerk bij de Hervormde Gemeente van Sassenheim en heeft daarna een roemrijke car rière als organist opge bouwd. Afgelopen zaterdag werd ter gelegenheid van dit jubileum in de St. Baafskerk in Aardenburg een reünie gehouden van oud-leerlin gen, oud-koor- en orkestle den en andere muzikale re laties van de heer Zonne held. Er kwamen in totaal ongeveer tweehonderd belangstellenden uit verschillende delen van het land opdagen om dit unieke jubileum luister bij te zetten. De heer Zonneheld is sinds ok tober 1960 verbonden aan de St. Baafskerk in Aardenburg. Zatermiddag werden tijdens de reünie allerlei korte uitvoerin gen gehouden, waaraan onder andere werd meegewerkt door Arie Karreman en Excelsior uit Cadzand. J. van Oostenbrugge, P. de Feijter en K. van Veen verzorgden nog een orgeluit voering. Een grote verrassing voor de jubilaris was toch wel het optreden als dirigent van Excelsior, wat voor een vak man als Mannes Zonneheld Het dirigeren van Excelsior was voor een vakman als Mannes Zonneheld natuurlijk geen enkel probleem. foto camile schelstraete geen enkel probleem opleverde. Tijdens een korte officiële plechtigheid ontving de jubila ris uit handen van Dick de Pooter en Wilma van Oosten- brugge, die samen met ds H. Valk het reüniecomité vorm den, twee gedenkboeken. Hier in waren foto's en allerlei ande re herinneringen gebundeld die beschikbaar zijn gesteld door alle deelnemers aan de reünie. Velen maakten van de gelegen heid gebruik om herinneringen, op te halen. Van onze duivensportmedewerker Breskens - De duiven op de hokken van de combinatie H. Mookhoek en zoon en L. van de Wege heersten in het afgelopen vliegseizoen op vrijwel alle fron ten bij de postduivenvereniging Steeds Sneller te Breskens. Eerstgenoemde combinatie be haalde dan ook het generaal kampioenschap. Tweede daarin werd L. van de Wege. De derde plaats is voor de gebroeders Pijcke, voor I. den Dekker en zoon en W. Daansen. Aangeduide kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1 L, van de Wege, 2. I. den Dekker en zoon, 3. J. Donze. Midfond oude duiven: 1. J van Oostenbrugge, 2. L. van de Wege, 3. H. .Mookhoek en zoon. Fond oude duiven: 1. R. de Smit, 2 G. Dusarduijn, 3. J. van Oosten brugge. Overnachtfond oude duiven: 1 H Mookhoek en zoon, 2. S. van de Velde, 3. G Dusarduijn. Vitesse jon ge duiven: 1. J. van Oostenbrugge, 2. L. van de Wege, 3. Combinatie Van Mulken-Mookhoek Midfond jonge duiven: 1. H. Mookhoek en zoon, 2. P. Gernaert en zoon, 3. I den Dek ker en zoon. Najaars: 1. H. Mookhok en zoon, 2. L. van de Wege, 3. W. Daansen. unaangewezeri kampioenschappen Vitesse oude duiven: 1. L. van de Wege, 2. I. den Dekker en zoon, 3. W. Daansen. Midfond oude duiven: 1. H. Mookhoek en zoon, 2 L. van de Wege, 3. W. Daansen Fond oude duiven: 1. R. de Smit, 2. G. Dusar duijn, 3. J. van Oostenbrugge. Over nachtfond: 1. S. van de Velde, 2. H Mookhoek en zoon, 3. G. Dusar duijn. Vitesse jonge duiven: 1. L van de Wege, 2. H. Mookhoek er zoon, 3. Combinatie Van Mulken- Mookhoek. Midfond jonge duiven: 1 H. Mookhoek en zoon, 2 P. Gernae rt en zoon, 3. Gebroeders Pijcke Najaars: 1 H. Mookhoek en zoon, 2 L. van de Wege, 3. W. Daansen Asduiven oude: 1 en 2. L. van de Wege, 3. I. den Den Dekker en zoon idem jonge: 1. H Mookhoek en zoon 2. R. de Smit, 3. I. den Dekker en zoon. IJzendijke - Het college van B en W van Oostburg komt' op donderdag 3 november naar Ijzendijke om goed geïnformeerd te blijven over de ontwikkelingen in deze kern. De bevolking krijgt de gelegenheid om van 19.00 tot 20.00 uur in het Hofzichttheater met het college van gedachten te wisselen. (ADVERTENTIE) 5 BEVEILIGING Erkend 1(^8 Uneto Mn begrip in service en de elektronica van morgen.... Beveiligings installateur Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1994 | | pagina 9