'Vrachtvervoer moet efficiënter' audeurs Bende in Amsterdam gebruikt kinderen voor bestelen juweliers Hendriks keert ouderenpartij de rug toe e kabinet Minister van Verkeer bepleit strengst mogelijke milieu-normen in Europa Vredesdividend verlaagd 6De dood begint weer klassebewust te worden9 DE STEM BINNENLAND A3 PvdA oneens met uitstel bezuinigingen DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Sinterklaas G 31 OKTOBER 1994 A2 MAANDAG 31 OKTOBER 1994 FOTO DO VISSER steeds meer vrouwelijke specia listen, die graag parttime willen werken. Dat is natuurlijk het makkelijkste in vaste dienst. Dezelfde specialisten heeft de minister nodig om haar beleid goed uit te voeren. Er vinden volgens haar nog teveel medi sche onderzoeken en operaties plaats die onnodig zijn. Legendarisch noemt ze het voor beeld uit Amerika, waar in de ene staat 60 procent van de vrouwen van 60 jaar nog een baarmoeder heeft en in de ande re staat nog maar 30 procent die leeftijd met baarmoeder bereikt. „Dat kan alleen maar aan de dokters liggen en echt niet aan die baarmoeders," zegt ze. Waar de specialist nog weieens te snel naar het mes grijpt, werkt de huisarts volgens Borst al flink mee om de kosten van de zorg in toom te houden. Er wordt kri tisch gekeken of een patiënt daadwerkelijk een pilletje of be handeling nodig heeft. Privé-klinieken Maar specialisten zijn in een andere positie. Zij krijgen de patiënten die al door de zeef van de huisarts zijn geweest en daadwerkelijk ziek zijn. „De huisarts krijgt niet allemaal echt zieken over de vloer. Vaak voe len de mensen zich door andere lingeil ellendig. Ze zijn kig, verdrietig, hebben een slecht huis of geen werk en dan voel je al gauw een pijntje." Tegenover die somberte van de spreekkamer staat de luxe van steeds meer cosmetica-operaties. Het laatste nieuwtje is de penis- verlengende operatie. De minister peinst er niet over zulke behandelingen in het ver zekeringspakket op te nemen. „Het is een eenmalige ingreep, waarvoor je kunt sparen. Ik laat die markt ook graag over-aan privéklinieken. Er is een grens aan wat je als collectief kunt financieren. samenwerken met arbeidsbu reaus. Bijstandsmoeders met kinderen kunnen eerder ge dwongen worden om werk te aanvaarden. Tot nu toe gold een vrijstelling voor bijstandmoeders met kinderen jonger dan twaalf jaar. Dat wordt medio volgend jaar als de herziene wet gaat werken, vijf jaar. Om meer mensen aan het werk te krijgen, is het begrip 'pas sende arbeid' veranderd. Univer sitair geschoolden kunnen ook gedwongen worden om werk op hbo-niveau te aanvaarden en voor schoolverlaters is ieder soort werk 'passend'. Enkele weken geleden, op 1 ok tober, is de bijstandswet reeds op één punt veranderd met het doel om bijstandsgerechtigden aan het werk te krijgen. Tot 1 oktober had elke ontvanger van bijstand met een deeltijdbaantje het recht om een kwart van zijn loon te houden. Deze zogenaam de 'vrijlatingsbepaling' vervalt Als iemand iets extra's erbij wil verdienen, gaat dat in de toe komst via de gemeenten. Die geven premies voor mensen die werk aanvaarden of meedoen aan cursussen. De Tweede Kamer heeft op de hoofdpunten geen bezwaren te gen de nieuwe wet. Wel zal er vandaag zeker gediscussieerd worden over hoeveel vrijheid de gemeenten nou moeten krijgen. Of de nieuwe opzet inderdaad binnen een half jaar kan gaan werken? En hoe moet dat met de samenwerking tussen sociale dienst en arbeidsbureau? CDA-Kamerlid Doelman-Pel is imiddels geen kamerlid meer van een regeringspartij. Zij praat vandaag als lid van een opposi tiepartij. „Dat zal niet veel ver schil maken", laat ze weten. „In de herziene bijstandswet zit veel van wat onze commissie vorig jaar heeft aanbevolen." Amsterdam (anp) - Een 12-jarig jongetje zit sinds vorige week woensdag in een politiecel in Am sterdam wegens zijn rol in de bero ving van een juwelier in de P.C. Hooftstraat. Het jochie maakt deel uit van een Zuidamerikaanse bende die kinderen gebruikt om de winkeliers van hun kostbaarheden te ontdoen. Volgens een woordvoerder van de poli tie bestaat de bende uit twee mannen van ongeveer 50 en van 30 jaar oud, een jongen van ongeveer 16, een meisje van 13 a 15 jaar en twee jongens van 10 a 12 jaar oud. Ze komen uit Colombia en Venezuela en hebben vermoedelijk in meerdere Euro pese landen hun slag geslagen. Volgens de politie gebruikten ze twee methoden. In het ene geval sloten de bendeleden zich aan bij grote groepen toeristen die tijdens excursies diamantairs bezoch ten. In het tweede geval ging de groep een juwelierszaak binnen en leidde het personeel af, terwijl de kleinste kinde ren hun rugzakken volstopten met sie raden. Het jongetje dat vorige week woensdag in de kraag werd gevat had onder meer voor 8000 gulden aan horloges in zijn rugzak zitten, Uit de rest van de buit kon de politie afleiden dat er nog twee andere juweliers in de P.C. Hooftstraat met een bezoek waren vereerd. Onderzocht wordt of de diefstal bij een juwelier in Amsterdam-noord in augus tus ook aan de bende kan worden toegeschreven. De jeugdige arrestant is volgens de politiewoordvoerder goed getraind. „Hij zei eerst dat hij 10 jaar oud was. Blijkbaar wist hij precies dat er dan andere regels gelden. Kinderen van 10 jaar mogen we niet opsluiten. Boven dien weigerde hij het nemen van foto's en vingerafdrukken." De rest van de bende is, aldus de politiewoordvoerder, nog niet getra ceerd. Het onderzoek is in volle gang. Van onze Haagse redactie Den Haag - De vrachtvervoerders over de weg moeten hun lading efficiënter verdelen. Op die manier zijn minder vrachtauto's nodig en wordt het milieu gespaard. Wordt het vrachtvervoer niet efficiënter, dan zal dat zeker strengere milieu-maatregelen tot gevolg hebben. Die waarschuwing liet minister Jorritsma (Verkeer en Water staat) zaterdag horen tijdens een congres van de ondernemersor ganisatie Transport en Logistiek Nederland. De minister gaf als voorbeeld de bevoorrading van winkels in stadscentra. „Vervoerders die maar weinig hoeven af te leve ren, kunnen beter gaan samen werken met collega's. Dat is be ter dan op een bepaald moment de binnenstad niet meer in te mogen," spoorde zij de transpor teurs aan. Protesteren Jorritsma hield de vrachtver voerders voor dat als de bedrij ven niet zelf zorgen voor grote veranderingen, de maatschappij steeds harder zal gaan roepen om maatregelen. „Als het zo doorgaat komt er een moment, dat in Europa niet alleen Oos tenrijk en Zwitserland proteste ren. Dan gaan meer landen roe pen om gebods-, en verbodsbepa lingen." Jorritsma vindt dat Nederland voorop moet lopen op het gebied van milieu en vervoer. „Als je het land wilt blijven met het Den Haag De PvdA, die tijdens de formatie het sterkst heeft aangedrongen op de extra bezui nigingen bij defensie, vindt dat minister Van Mierlo (Buiten landse Zaken) veel te voorbarig is met zijn bedenkingen over de geplande bezuinigingen op De fensie. PvdA-fractieleider Wallage riep Van Mierlo gisteren voor de ra dio op eerst een heldere analyse te leveren over de toekomst van het buitenlands beleid voordat er een discussie over uitstel van bezuinigingen kan worden ge voerd. Voorlopig kan er wat Wallage betreft geen sprake van zijn dat een minister wordt uit gezonderd van de ombuigingen die het regeerakkoord oplegt aan de hele ministersploeg. grootste internationale vervoer- saandeel, blijf je ook de grootste internationale vervuiler en dat wordt politiek gezien beter, geac cepteerd als je kunt aantonen, dat je op milieu-gebied voorop loopt." Normen In dat verband pleitte Jorritsma ook voor strenge Europese mi lieunormen. Alleen op die ma nier kunnen de milieu-doelstel lingen bereikt worden die Ne derland zich tot het jaar 2010 heeft gesteld. Jorritsma: „Ik denk, dat je dat het snelst be reikt als de Europese politiek tijdig en de scherpst mogelijke normen aangeeft. Wetenschap en industrie hebben dan een duide lijke reden om hun middelen voor research op dat uitdagende doel te richten." Volgens de minister moet er ove rigens niet op gerekend worden dat technische vernieuwingen alleen, de milieuproblemen vol doende kunnen terugdringen. „Als die doorbraken er komen, dan zullen ze niet spectaculair genoeg zijn om zelfs maar in de buurt te komen van een norm die in Nederland politiek aan vaardbaar is," aldus Jorritsma. Verbod De pressiegroep Kinderen Voor rang pleit ondertussen in een brief aan de Tweede Kamer voor een landelijls verbod op zwaar vrachtverkeer binnen steden en dorpen. Aan de rand van steden moeten distributiecentra worden ingericht waar goederen worden overgeladen in lichtere voertui gen. Middelzware vrachtwagens zijn binnen de bebouwde kom alleen aanvaardbaar op bepaal de routes en bepaalde tijden. „Bij ongelukken in Franeker en Marum zijn de afgelopen weken drie kinderen door vrachtwagens doodgereden. Dat toont aan dat zwaar vrachtverkeer niet in de bebouwde kom thuishoort. Wij krijgen de laatste jaren steeds meer klachten van ouders en bewoners over gevaarlijke situa ties in de woonomgeving die door het vrachtverkeer worden veroorzaakt," aldus Kinderen Voorrang in de brief. Het Tweede-Kamerlid T.Hendriks meldt journalisten zijn opzegging van het AOV-lidmaatschap, nadat hem even daarvoor de toegang tot een partijvergadering was ontzegd. foto anp Van onze Haagse redactie Eindhoven - Het Tweede-Ka merlid T. Hendriks heeft za terdag het lidmaatschap van het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) opgezegd. Hen driks maakte zijn besluit be kend, nadat hij zaterdagoch tend tevergeefs had gepro beerd toegang te krijgen tot de ledenvergadering van het AOV. Het bestuur van het AOV wei gerde Hendriks toe te laten tot de vergadering, die plaatsvond in een zaal van het World Trade Center in Eindhoven, omdat hij reeds enige tijd geschorst is als lid van het AOV. Volgens mr. W Wernink, secre taris van de vertrouwenscom missie van de partij, had Hen driks pas weer toegang tot ver gaderingen als een beroepscom- misre zijn schorsing zou hebben opgeheven. Zaterdag besloot het AOV zo'n beroepscommissie in het leven te roepen. Die commissie zou zich gebogen hebben over het beroepsschrift dat Hendriks twee weken gelden tot het bestuur richtte, toen hij geroyeerd werd als AOV-kamer- lid. Bij een stemming over het het instellen van de beroepscommis sie bleek ook dat een grote meer derheid van de vergadering in stemde met de procedure die het bestuur had gevolgd rond de schorsing van Hendriks. Om Hendriks de toegang tot de vergadering te kunnen beletten, had die vergadering een besloten karakter. Er was speciaal een particuliere veiligheidsdienst in geschakeld om ongewilde gasten buiten de deur te houden. y tdriks zeli nEemde zijn schor sing 'onrechtmatig' en motiveer de zijn vertrek uit het AOV met het argument dat hij geen lid wilde zijn 'van een vereniging waarin onrechtmatig handelen regel is'. In de Tweede Kamer zal hij de ideeën van het AOV als 'richtsnoer' voor zijn politiek handelen blijven gebruiken. AOV-fractievoorzitter Nijpels toonde zich zaterdag verheugd over het besluit van Hendriks om uit de partij te stappen. Haai positie is geen enkel moment in gevaar geweest, liet ze weten. De vijf overgebleven kamerleden van de AOV-fractie hebben in een verklaring laten weten 'de intentie te hebben zich ten volle in te zetten en er gezamenlijk alles aan te doen om zo spoedig mogelijk en eendrachtig alle ge rezen samenwerkingsproblemen tot een oplossing te brengen'. Die verklaring betekent ook dat het AOV het kamerlid Verkerk binnen boord heeft weten te houden. Verkerk had de laatste tijd grote moeite met de manier waarop Hendriks behandeld was en leek daar consequenties aan te zullen verbinden. Hij blijkt overigens nog steeds moeite te hebben met de gang van zaken rond Hendriks. Tij dens de vergadering van zater dag lieten leden en bestuur van het AOV duidelijk merken wei nig waardering te hebben voor zijn opstelling. Om de samenwerking in de frac tie te versterken zullen de ka merleden van het AOV zich bin nenkort enkele dagen terugtrek ken 'op de hei' om een mediacur- sus te volgen en elkaar beter te leren kennen. VOOR OORLOG op het eigen erf, is Nederland niet langer bang. Sinds de val van de Berlijnse Muur voelt West-Europa zich niet meer rechtstreeks bedreigd. Bezuinigingen op defensie werden zodoende door vrijwel iedereen geaccepteerd. Vredesdividend heette dat. In het paarse regeerakkoord moest de krijgsmacht er goed aan geloven. Een miljard minder, maar wel zo dat de Prioriteitennota, die nog onder het vorig kabinet uitgebracht is, niet in gevaar kwam. De eerste die bedenkingen had tegen de enorme bezuinigingen was vreemd genoeg minister Pronk, lid van de Partij van de Arbeid die het meest aangedrongen had op forse besparingen. De doelstellingen van de economische en de ontwikkelingspoli tiek konden volgens de sociaal-democraten anders niet gehaald worden. Pronk beriep zich bij zijn bezwaren op dezelfde ontwikkelingssa menwerking. Defensie moest in staat blijven een vredestaak te vervullen, want zonder vredesoperaties zou men aan ontwikke lingshulp niet eens toe komen. In plaats van vredesdividend een vredesinvestering. Pronk wordt nu gevolgd door Van Mierlo en vakminister Voorhoeve. Zij hanteren dezelfde argumenten. Vredestaken vor men een van de hoofdpunten van de Prioriteitennota. Zonder veel gezichtsverlies kunnen de partijen dus besluiten tot een lager bezuinigingsbedrag. Maar het geld moet ergens vandaan komen en dus wekt het geen verbazing dat de fractievoorzitters van de PvdA en VVD, Wallage en Bolkestein, niet meteen staan te juichen. De andere doelstellingen van het kabinet zullen eronder lijden. Vandaar dat beiden de eerst verantwoordelijke voor buitenlands beleid, Van Mierlo, opgeroepen hebben eerst met een verhaal over zijn inzichten te komen. Zonder plan geen afwijkingen van de gemaakte afspraken, lijken zij te willen zeggen. Dat klinkt plausibel, maar het is naïef te veronderstellen dat welk Nederlands buitenlands beleid dan ook van invloed kan zijn op de feitelijke situatie in het buitenland. Branden laaien op, of Van Mierlo, Wallage en Bolkestein dat nu prettig vinden of niet. Daar humanitaire hulp een van de wezenskenmerken is van beschaving, kan Nederland zich niet onttrekken aan de medever antwoordelijkheid voor het stichten en handhaven van vrede. Als dat geld moet kosten en ten koste moet gaan van welvaart hier, dan moet dat. Menselijkheid belijdt men niet alleen met de mond, de portemonnee dient daarvoor ook getrokken. Utrecht (anp) - Het verschil tussen wer kenden en uitgerangeerden wordt ook in Nederland steeds schrijnender, consta teert de oecumenische organisatie voor het arbeidspastoraat Disk. „Er ontstaat een klasse die overbodig wordt gevon den omdat ze de economische groei in de weg zou staan," aldus minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking. De minister was een van de sprekers op de werkdag die Disk zaterdag samen met een aantal andere organisaties in Utrecht hield. Het thema uitsluiting was gekozen naar aanleiding van de VN-conferentie over so ciale ontwikkeling, volgend jaar in Kopen hagen. Mensen worden uitgesloten van sociale pro cessen doordat ze geen werk meer kunnen krijgen, aldus Disk. Anderen zijn aan de rand van de samenleving komen te staan omdat er door kortingen op uitkeringen te weinig geld overblijft om deel te nemen aan sociale activiteiten. Het definitief uitsluiten van mensen uit het economisch circuit komt de laatste jaren steeds meer voor, vertelt Pronk. „Het is economisch gezien met nodig om de onder kant van de samenleving erbij te betrekken. Daardoor ontstaat een permanente onder laag van mensen die nauwelijks uit hun positie kunnen ontsnappen." De minister wees erop dat sinds de jaren tachtig in alle landen van de wereld de inkomensverdeling ongelijker is geworden. Pronk zou daarom meer aandacht voor inko mensverdeling willen zien. Ook denkt de minister dat meer nadruk op arbeidsinten sieve produktieprocessen het probleem ge deeltelijk kan oplossen. G. Oude Engberink, hoofd wetenschappelijk onderzoek van de Sociale Dienst in Rotter dam, schetst een nog dramatischer beeld van de groter wordende kloof tussen arm en rijk in Nederland. Hij signaleert dat er in Rotter dam, maar niet alleen daar, processen aan de gang zijn die in veel steden in de Derde Wereld al jaren bezig zijn. „Er zijn parallellen tussen Rotterdam en bijvoorbeeld Lima. De uitgeleefde wijken waar de uitgerangeerden leven, zijn in de Maasstad duidelijk aanwijsbaar. De straten zijn er vuiler, onveiliger, er zijn minder voorzieningen. Het is zelfs bewezen dat de mensen die hier wonen gemiddeld vijf jaar minder lang leven dan in andere buurten," aldus de Rotterdamse socioloog. „De dood begint weer klassebewust te worden." Disk denkt samen met circa honderd andere organisaties in Nederland mee over het standpunt dat Nederland zal innemen tij dens de internationale conferentie in Kopen hagen. Pronk noemt de VN-top 'een kleine wonder tje'. Volgens hem is er nog onvoldoende inzicht in de mechanismen die voor uitslui ting uit het economische verkeer zorgen. „Deze top in Kopenhagen, waar premier Kok voor Nederland het woord gaat voeren, kan daaraan een belangrijke bijdrage leve ren." Disk-voorzitter T. Salemink acht het van levensbelang dat er op globaal niveau maat regelen worden genomen om het permanent buitensluiten van groepen aan te pakken. „Zeker in tijden van economische neergang kan het bestaan van een forse economische onderlaag leiden tot maatschappelijke on rust", aldus Salemink. „En te grote innerlij ke instabiliteit kan tenslotte geen enkele samenleving overleven. Veluwe avond zonder stroom Ede - Een groot deel van de Veluwe, van De Klomp tot achter Hoenderloo, zit sinds gistermiddag 14.00 uur zonder stroom. Volgens medewerkers van de Gelderse energiemaatschappij NUON kan de omvangrijke stroomstoring wellicht vandaag pas verholpen worden. Er hebben zich geen calamiteiten voorge daan door de storing. De storing ontstond door een explosie in een elektriciteitshuisje in Lunteren, waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Vervol gens trad een kettingreactie op, waardoor in andere kleinere trafo-huisjes op de Veluwe ook brand ontstond. Uiteindelijk vatte het grootste verdeelstation in Ede vlam. Einclhovense partijen in federatie Eindhoven - Plaatselijke politieke partijen in de regio Eindho ven bundelen hun krachten. 28 lokale groeperingen gaan samenwerken in een federatief verband. Op korte termijn wordt in Zuidoost-Brabant op basis van de kaderwet een begin gemaakt met de vorming van een mini-provincie. In verband daarmee komt er ook een regionale raad. De plaatselijke groeperingen vinden dat de politieke partijen de daarin verte genwoordigde fracties naar voren moeten schuiven. Politie pakt twee verkrachters Kesteren/Tiel - De politie van het district De Waarden heeft het afgelopen weekend twee verkrachters weten te pakken. Vrijdag gaf een 41-jarige man uit Berlicum zich aan en bekende op 19 september een 20-jarige vrouw uit Kesteren verkracht te hebben. De man was bang geworden voor herkenning door een zeer goed gelijkende compositiefoto, die ook op de televisie getoond is, aldus een woordvoerder van de politie. De tweede verkrachter, een 37-jarige man uit Tiel, werd gepakt op aanwijzing van zijn twee slachtoffers, twee 18-jarige meisjes uit Buren, die hij op 24 oktober in zijn eigen schuur misbruikte. Duitse politie pakt leden Brabantse bende Eindhoven - De Duitse politie heeft vijf aanhoudingen verricht in verband met het onderzoek naar de activiteiten van de Brabantse drugbende die vorige week dinsdag goeddeels is ontmanteld. Justitie verdenkt de vijf ervan betrokken te zijn geweest bij de levering van grondstoffen voor de bereiding van synthetische drugs. Afgelopen week hield de Brabantse politie tijdens een groot scheepse actie vijftien verdachten aangehouden Op 27 verschil lende plaatsen in Oost-Brabant vonden invallen plaats, met name in Den Bosch en Eindhoven. Deetman: Herstel CDA langzaam Rijsbergen - Het vooraanstaand CDA-kamerlid W Deetman verwacht met dat zijn partij zich bij de provinciale statenver kiezingen van volgend jaar al hersteld zal hebben van de twee dreunen die het CDA bij de gemeenteraads- en kamerverkiezin gen van dit jaar opliep. „Ik heb niet de illusie dat de problemen voor ons dan opgelost zullen zijn. Daarvoor is het dal waar we inzitten, te diep." Deetman (voorzitter van de Tweede Kamer) sprak zaterdag op een CDA-afdelingsvergadering in Rijsbergen, met het oog op de Staten-verkiezingen volgend voorjaar. Op de een of andere manier, zei hij, is er iets fout gegaan in de relatie tussen zijn partij en de kiezers. „We moeten de kiezers weer thuis gaan opzoeken. Dat betekent heel veel werk." In verband met het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Rijsbergen zei Deetman dat er voor echte vluchtelingen altijd plaats moet zijn in Nederland. Hij pleitte voor het inzetten van ontwikkelingshulp in die landen waarvan de ingezetenen nu naar West-Europa vluchten. „We kunnen niet langer zeggen: de problemen in die landen gaan ons niets aan. De wereldbevolking is in beweging. En we moeten helpen: hier in Nederland en daar ver weg." Bureaus Samen-op-Wegkerken fuseren Lunteren - De triosynode van de Samen-op-Wegkerken heeft zaterdag nagenoeg unaniem ingestemd met de fusie van de regionale en landelijke bureaus. De omvangrijke reorganisatie, waarbij ruim achthonderd medewerkers betrokken zijn, wordt in 1996 uitgevoerd. De nieuwe organisatie van de kerk moet vooral flexibel en klantgericht zijn. Daarmee hopen de kerken snel in te kunnen spelen op actuele ontwikkelingen. De plaatselijke gemeenten bepalen zelf aan welke dienstverlening (advies, toerusting, vorming) zij behoefte hebben. (ADVERTENTIE) VERVOLG VAN VOORPAGINA „Maak de mond niet overdreven rood. Een Piet is geen clown. De mond moet klein aangezet zijn, opdat men niet de indruk krijgt dat Piet gewoon is het speculaas met karrevrachten tegelijk naar binnen de schuiven." De 'echte Sinterklaas uit België' is niet als zodanig gekleed. „Nee, ik ben hier vandaag incognito om mijn discipelen het een en ander bij te brengen," aldus Schrijvers. Met de feeks lessen in het Schie dams Schoolbuitenhuis hoopt het Sint-Nicolaas Genootschap Nederland een dam op te werpen tegen de beunhazerij in de branche. „We denken er zelfs over een Sinterklaaskeurmerk in het leven te roepen. Maar dat kan nog wel even duren," aldus Bert Jansen, één van de twee organisatoren van de bijscho lingscursus. Het Sint Nicolaasgenootschap startte zes jaar geleden in het Belgische Sint-Niklaas. Een groep enthousiaste mensen be sloot de oorspronkelijke gebrui ken en de legende rondom het Nederlandse volksfeest nieuw le ven in te blazen. De zuiderburen begonnen destijds met het opzet ten van eert bibliotheek waarin ze alle mogelijke geschriften over de goedgeefse bisschop ver zamelden. Daarnaast was het van meet af aan de bedoeling om ook de viering van het Sinterklaasfeest nieuw leven in te blazen. Daar uit ontstond een speciale cursus voor lieden die rond 5 december bereid zijn op te treden als plaatsvervangend kindervriend. Bert Jansen, in het dagelijks le ven leraar aan een Montessori- basisschool, kreeg er lucht van en besloot onmiddellijk een Ne derlandse tak van het genoot schap op te richten. Inmiddels telt die club 65 enthousiaste le den uit het hele land. Twee jaar geleden vond voor het eerst ook in Nederland een 'besloten' cur sus plaats. Er deden toen onge veer 2o mensen mee. René van den Eijk uit Rotterdam blijkt dit cursusweekend de grootste leverancier van deelne mers. Van den Eijk heeft een Klazen- en Pietenkostuumver- huurbedrijf in Rotterdam. Ver der levert de Rotterdammer kin dervrienden en orkesten als er in de pakjestijd winkels geopend moeten worden. Voor Van den Eijk is het 'handel'. Maar ook een hobby. „Een normaal mens doet zoiets natuurlijk niet." „D'r is genoeg concurrentie in het Sinterklaasgebeuren,ver volgt Van den Eijk. „Daarom heb ik een aantal van 'mijn' Sinterklazen en Zwarte Pieten uitgenodigd deze cursus te gaan volgen." 't Is maar dat Van den Eijk de klant straks kan vertel len dat die niet zomaar een doodgewone Klaas aan zijn deur krijgt, maar een gebrevetteerde! Bert van Gelder uit Purmerend, uitgever en voormalig voorlich ter van de Universiteit van Am sterdam, draagt een strakke, paarse panty en een veelkleurig pofbroekje. Hij heeft ingetekend op het onderdeel Zwarte Piet. Een paars t-shirt staat strak over zijn bollende buikje. Zijn haren zijn weggestopt onder een zwart mutsje, dat met een schuifspeldje is vastgemaakt. Hij draagt ietwat glimmende schoe nen met een hakje. „U ziet er ook niet uit," stelt een camera man vast. „Vindt u?" is het ant woord. Het lijkt Van Gelder niet te deren. De uitgever volgt de cursus niet omdat hij straks geschoold door schoorstenen wil glijden. „Ik houd mij bezig met volksgebrui ken, met mythen en sagen. Sin terklaas vind ik het leukste volksgebruik. Vandaar." Aan het eind van de zondag krijgen de deelnemers een echt diploma waarop staat dat zij zijn geslaagd voor de bijscholings cursus De Goéde Sint. Ook Mar co de Bruin krijgt een diploma: „D'r is voor betaald."

de Stem | 1994 | | pagina 3