Nieuw jasje moet bijstand voortaan vrijwaren van fraudeurs Minister Els Borst-Eilers voelt zich al goed thuis in het paarse kabinet Democratische traditie is te danken aan calvinisten IDE STEM1 DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Anagramscap w FLODDERS c M MAANDAG 31 OKTOBER 1994 A2 Het anagram is Uw leven bin nengekomen via de humorcul tus van de Basisschool, toen nog nederig Lagere School ge heten. Het kwam op de speel plaats in de vorm van het kleutergrapje: „Wat krijg je als je lord omdraait Na wat denkwerk kwam U toen gie chelend met de oplossing: drol. Blij verrast was U bij de ont dekking dat het mogelijk was door wat gegoochel met de volgorde van de letters uit een Engels edelman een drol te voorschijn te laten komen. Het duurde jaren voor U op een wat hogere school vernam dat dit verschijnsel een naam had, met andere woorden dat drol een anagram was van lord. Wat daar allemaal mee te be leven valt en hoe oud het grapje al is kunt u lezen in Dr. Brandt Corstius' standaard werk over Nederlandse woordgrappen 'Opperlandse Taal en Letterkunde'. U vindt daar staaltjes van vindingrijk heid die U niet makkelijk zult evenaren, zoals bij voorbeeld een woord met negen ana* grammen, het woord: stoken. Een liefhebber heeft gepro beerd ze allemaal in één zin onder te brengen, maar kwam niet verder dan: in deze sektor koerst het orkest met de dikke koster in een korset. Zoekt U zelf de rest maar op voor de aardigheid, als tijdpassering. De TV gaat steeds meer lijken op wat Gerrit Komrij er in zag: een treurbuis. Zelf ben je nog meer onder de indruk van de prestatie van een onbeken de die een anagram vond van een woord dat hetzelfde bete kende als dat woord. Het gaat om het woord 'sachollevaar', wat een anagram is van de zelfde vogel: de aalscholver. Doe dat maar eens na met een andere vogel, dier of mens, of ding. Er is ook nog iets opvallends in een anagram van iemands naam, dat vertelt waarom die iemand bekend is, bij voor beeld: Piet Mondriaan en zijn anagram: I paint a-modern. Dat is precies wat Piet deed. Ik heb gezocht naar nog zo'n anagram maar niks gevonden. Emmaus was namelijk geen masseur en een filmoperateur is geen tafelopruimer. Het is makkelijker een ana grampuzzel te bedenken dan er een op te lossen. Leg Uw nietsvermoedende vrienden kring maar. eens de beroemde spreuk voor van de Romeinse wijsgeer Anatol Cuza: Beb necktar cup ici sec, en vertel er bij dat de 19 letters van deze spreuk een anagram zijn van wat Albert Heijn in de aanbieding had in september Nijmegen - Nederland heeft zijn lange democratische traditie voor een belangrijk deel te danken aan het calvinisme. Dat concluderen de Nijmeegse historici Wouters en Abels in hun tweedelig proefschrift 'Nieuw en Ongezien'. Wouters en Abels (beiden van huis uit katholiek) bestudeerden de eerste jaren van de Gereformeerde Kerk, tussen 1572 en 1621. In dat vroeg-calvinistische tijdperk deden zich volgens de hen revolutionai re ontwikkelingen voor die de basis legden voor het latere democra tische bestel van Nederland. Gereformeerden hielden open verkie zingen voor de kerkeraad, leken en ouderlingen kregen toegang tot hoge kerkelijke ambten, ook de minst aanzienlijke mannenbroeders droegen verantwoordelijkheid voor het welzijn van de gemeente. De revolutionaire periode van het calvinisme heeft overigens maar kort geduurd. Ton Wouters: „Toen het calvinisme zich in de zeventiende eeuw in de samenleving ging nestelen, werd het behou dender van aard. Het democratische karakter ging hier en daar zelfs geheel verloren. We denken bij gerefeormeerden nu helemaal niet meer aan open, vooruitstrevende mensen. De term 'zwarte-kousen- kerk' spreekt wat dat betreft boekdelen." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als- - mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door John O'Mill 1992. In het filiaal in winkel centrum De Bisschopshoeve zag ik het woord staan op plastic zakken (transparant plastic) waarin ik componen ten zag van een bestek, zoals lepeltjes, vorkjes, bordjes, kommetjes, schoteltjes etc. al lemaal vervaardigd van zuiver wit hard plastic en te koopo voor slechts 7.75 gulden. Ik heb dit geval vorgelegd aan een honderdtal leeftijdgeno ten, d.w.z. van de vooroorlogse generatie scholieren, die op HBS of Gym in 17 of 18 vak ken eindexamen een voldoen de moesten behalen om te sla gen, i.p.v. de 7 of 8 vakken van de huidige generatie hope des vaderlands. Ze hebben niet gevonden wat Appi in de aan bieding had. De TV wordt er niet boeiender op. Probeert U het gerust. U weet nu heel wat over ana grammen, maar nog niet hoe het zich ontwikkeld heeft tot testmateriaal voor psychia ters. De Rorsachtest waarbij de patiënt eengrillig gevormde inktvlek kreeg voorgelegd en moest zeggen wat hij daarin zag is verouderd. Die is inmid dels vevangen door de O'Mill- test waarbij de patiënt een woord krijgt voorgelegd met het verzoek daaruit een ana gram te halen. Hier volgt een voorbeeld van zo'n O'Mill-test. We krijgen het woord 'bankloterij' voor gelegd met de opdracht er een anagram van te leveren. Laten we zeggen dat ik kwam met 'torenakbijl' wat Bredaas is voor: torenhakbijl. Het kostte mij een kwartier en de arts concludeert dat ik wat tegen kerken heb en de torens daar van wil slopen met hakbijlen. U zag met één oogoposlag: kloterabijn, met andere woor den in U sluimert een vilein jodenhater. Een mevrouw na ons kwam met: oeklatijn. Wat de dokter daar uit concludeer de is en blijft zijn medisch geheim. John O'Mill P.S. Voor mijn ontdekking van de anagramascopie verwijs ik u naar mijn bijdrage van 13-5-1977, waarin ik de vol gende voorbeelden gaf: Mada-i me Curie (radium came) en mijn eigen, helaas mislukte anagramascopie'. John O'mill (Hij min lol) De tijd van filosofische discussies is voorbij D66-minister Els Borst- Eilers (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) is een nieuweling in de lande lijke politiek. Maar ze is gepokt en gemazeld in de gezondheidszorg. Stu deerde geneeskunde, pro moveerde in 1972 en was onder meer directeur van het Academisch Zieken huis in Utrecht. De laat ste jaren was ze bijzon der hoogleraar en actief in het adviescircuit in de gezondheidszorg. Inmid dels voelt ze zich goed thuis in het kabinet-Kok. Volgens haar 'echt een leuke ploeg, waarin goed samengewerkt wordt'. Door Carla Joosten Op bijna alle vragen komt een duidelijke antwoord, behalve als haar visie wordt gevraagd over euthanasie bij mensen die psy chisch lijden. Dat was het geval in de zaak-Chabot, de psychiater die euthanasie pleegde op een patiënte die om psychische rede nen dood wilde. Dan twijfelt zelfs de anders zo zekere Els Borst-Eilers (62). „Daar ben ik persoonlijk nog niet uit," zegt ze. „Uitsluitend psychisch lijden... Je blijft je altijd afvragen of daar toch niet een andere manier is om zo ie mand te helpen. Maar ik ga daar maar niet verder op in, want ik ben geen psychiater. Dit is wel wat je noemt een grensgeval." Maar dat is dan ook haar enige aarzeling. Dat er bij euthanasie niet per se sprake moet zijn van een stervensfase is haar rotsvas te overtuiging. Euthanasie „Ik kan me voorstellen dat wan neer je nog een of twee dagen te leven hebt, dat je nog de kracht kunt opbrengen om het nog even vol te houden. Maar als het nog weken duurt en je weet dat het volstrekt ondraaglijk is... Als er één reden is voor euthanasie dan is het wel voor ondraaglijk li chamelijk lijden zonder dat je binnenkort dood gaat. Maar het psychisch lijden is een heel an der verhaal." Al na vier weken ministerschap kwamen Els Borst en haar colle ga en partijgenoot Winnie Sorg- drager (Justitie) met een koers wijziging op het gebied van euthanasie. Op grond van het arrest in dezelfde zaak-Chabot hadden de procureurs-generaal besloten dat elf artsen, die nog door Justitie werden vervolgd, vrijuit moesten gaan. Het ging om gevallen, waarbij de ster vensfase nog niet was ingetre den. De betrokken ministers schaar den zich achter dat standpunt. De vorige minister van Justitie, Hirsch Ballin van het CDA, vond niet dat er van levensbeëindiging sprake kon zijn als die stervens fase nog niet was ingetreden. Vatic aan Borst: „Ik denk inderdaad dat D66 op het ethische vlak een wat liberalere houding heeft, maar niet minder nauwkeurig, dan bijvoorbeeld minister Hirsch Ballin. Ak, die mening u.e ook uooi el van dé Kamer gedeeld wordt, maar ik denk niet door de meer derheid van de Nederlandse be volking". Met instemming verwijst Borst naar de vorige week uitgezonden film 'Dood op Verzoek' van de IKON. Daarin worden een huis arts en een man die aan een spierziekte lijdt gevolgd tot het moment van euthanasie. Het Vaticaan spreekt er schande van en noemt de film 'een verne derende provocatie voor degenen die de dood zien als iets waar over de mens niet beslist'. Maar volgens minister Borst gaf de film een beeld van een goede toepassing van de wet en is de betrokken arts terecht niet ver volgd. De euthanasieregeling wordt over twee jaar geëvalueerd. Voor die tijd worden van de minister van Volksgezondheid voorstellen verwacht van een heel andere aard. Zette haar voorganger Si mons veel veranderingen in gang in de gezondheidszorg, hij slaag de er niet in de kostenstijging af te remmen. Eigen risico Borst verkondigde vorige week tijdens het Debat Nationale Ge zondheidszorg dat de burger zal moeten beseffen dat gezond heidszorg 'niet is als water dat kosteloos uit een publieke kraan stroomt'. Het besef dat de kosten van de gezondheidszorg niet kunnen blijven toenemen, moet eindelijk doordringen bij het grote pu bliek, vindt Borst. Het kabinet wil daarom een eigen risico voor de ziekenfondsverzekering in voeren. Maar eveneens vorige week noemde een commissie onder lei ding van de econoom Van der Zwan een eigen risico van 20.0 gulden 'een lachertje'. Het zou niets helpen en mensen nauwe lijks stimuleren minder te dokte ren. D.e minister reageert ontspan den: „Toenmijn schoonvader dertig jaar geleden specialist was, kwamen de mensen met de portemonnee op zak en rekenden meteen af. Ze voelden toen di rect wat een behandeling kostte. Nu gaat dat anders. Particulier verzekerden hebben meestal een eigen risico, maar bij de zieken fondsverzekering wordt de pre mie afgehouden en vervolgens wordt alles vergoed. Het zou niet slecht zijn als mensen eerst over wogen of ze wel naar de huisarts moeten of dat ze misschien kun nen volstaan met een parace- tamolletje van de drogist, omdat ze dan toch geld sparen." Els Borst-Eilers Toch verwijst ze de kritiek van Van der Zwan niet naar de prul lenbak. Goed luisteren, zaken van alle kanten bekijken en er dan een zakelijk oordeel over vellen, is de stijl van de nieuwe minister. Dat oordeel mag best pragma tisch zijn. Aan ellenlange filoso fische discussies over de voors en tegens van een maatregel heeft Borst een broertje dood. Niet voor niets kondigde ze bij haar aantreden aan geen commissies meer in te stellen. In de gezond heidszorg is genoeg nagedacht. Er liggen stapels plannen. Nu is het tijd voor beleid. „We zullen kijken welk systeem het beste is. Eigen bijdragen voor alle medische handelingen, zoals Van der Zwan aanbeveelt, vergt een enorme administratie ve rompslomp. Zelf voel ik ook wel voor een eigen risico afhan kelijk van het inkomen. Maar daar moeten we nog op studeren. Bovenal moeten we oppassen dat gezinnen met kinderen alleen maar vanwege het geld de dok ter niet meer raadplegen. Daar komt ook maar alleen ellende van," waarschuwt ze. Tandarts De eerste 'pijn' gaan de verze kerden komend jaar al voelen. Volwassenen krijgen alleen nog het jaarlijkse tandartsbezoek en kleinigheden als tandsteen ver wijderen vergoed. Moet er een kies getrokken of geboord wor den, dan komt dat voortaan voor eigen pekening. Op de vraag of dit voorstel niet opvallend weinig protest op roept, zegt Borst: „Ik hoop dat dat zo blijft. Op maatschappelij ke onrust over een politiek breed gedragen voorstel zit niemand te wachten." Als de tandartsmaatregel inder daad zonder slag of stoot wordt doorgevoerd, kan ze in haar handen klappen. Weliswaar wordt over verkleining van het verzekeringspakket tegen ziekte kosten al jaren gepraat, maar tot daadwerkelijk ingrijpen is het nooit gekomen. Na de tandarts volgt in 1996 de fysiotherapeut. Niet langer zul len alle fysiotherapeutische be handelingen vergoed worden. „Helemaal schrappen kim je de fysiotherapie niet, want na een heupoperatie hebben mensen dat echt wel nodig. Maar soms wordt de fysiotherapeut ook ingescha keld om onlustgevoelens te be strijden. En daar kun je vraagte kens bij zetten." Mogelijk acties Het eerste probleem waar Borst voor staat is de honorering van de medisch specialisten. Een deel van hen werkt als vrij on dernemer in de ziekenhuizen. Hoe meer produktie, hoe meer ze verdienen. Jaar in jaar uit wordt meer aan specialistische hulp uitgegeven dan begroot. Vanuit Den Haag volgen dan steevast strafkortingen op de tarieven die specialisten mogen declareren. De specialisten op hun beurt komen daar dan in het geweer door zondagsdiensten te draaien. Ook dit jaar zijn acties niet uit gesloten. Al maanden onderhan delen verzekeraars, ziekenhuizen en specialisten vruchteloos over alternatieve honoreringssyste men. Doel is het inkomen onaf hankelijk te maken van het aan tal verrichtingf-j. De minister hoopt dat dit lukt, zodat ze een tariefsverlaging achterwege kan laten. Terwijl haar voorgangers op Volksgezondheid hun lippen stukbeten op deze materie, is Els Borst vol vertrouwen. „Als we niks doen lost dit probleem zich vanzelf op," zegt ze beslist. Vaste dienst En ze wijst erop dat meer en meer specialisten er geen enkele moeite meê hebben om in vaste dienst van het ziekenhuis te gaan. „Er komen bijvoorbeeld FOTO DO VISSER steeds meer vrouwelijke specia listen, die graag parttime willen werken. Dat is natuurlijk liet makkelijkste in vaste dienst." Dezelfde specialisten heeft de minister nodig om haar beleid goed uit te voeren. Er vinden volgens haar nog teveel medi sche onderzoeken en operaties plaats die onnodig zijn. Legendarisch noemt ze het voor beeld uit Amerika, waar in de ene staat 60 procent van de vrouwen van 60 jaar nog een baarmoeder heeft en in de ande re staat nog maar 30 procent die leeftijd met baarmoeder bereikt. „Dat kan alleen maar aan de dokters liggen en echt niet aan die baarmoeders," zegt ze. Waar de specialist nog weieens te snel naar het mes grijpt, werkt de huisarts volgens Borst al flink mee om de kosten van de zorg in toom te houden. Er wordt kri tisch gekeken of een patiënt daadwerkelijk een pilletje of be handeling nodig heeft. Privé-klinieken Maar specialisten zijn in een andere positie. Zij krijgen de patiënten die al door de zeef van de huisarts zijn geweest en daadwerkelijk ziek zijn. „De huisarts krijgt niet allemaal echt zieken over de vloer. Vaak voe len de mensen zich door andere lingeii ellendig. Ze zijn kig, verdrietig, hebben een slecht huis of geen werk en dan voel je al gauw een pijntje." Tegenover die somberte van de spreekkamer staat de luxe van steeds meer cosmetica-operaties. Het laatste nieuwtje is de penis- verlengende operatie. De minister peinst er niet over zulke behandelingen in het ver zekeringspakket op te nemen. „Het is een eenmalige ingreep, waarvoor je kunt sparen. Ik laat die markt ook graag over-aan privéklinieken. Er is een grens aan wat je als collectief kunt financieren." Door Harry Coerver De Tweede Kamer heeft er vandaag de hele dag voor uitgetrokken. Van 's morgens elf uur tot 's avonds elf praat de Kamer over de bijstand, omdat het kabinet de bij standswet in een nieuw jasje wil steken. De eerste plannen voor de her ziening van de Algemene bij standswet zijn nog van voorma lig staatssecretaris van Sociale Zaken, Elske Ter Veld. Haar op volger, de huidige voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Jacques Wallage, sleu telde er ook een tijdje aan. Ten slotte is het vandaag minister Melkert, die de plannen verde digt. Intussen is er veel gebeurd. Het aantal bijstandsgerechtigden groeit weer, nadat het de laatste jaren even leek alsof het er min der zouden worden. Verscherping van allerlei sociale verzekeringen laat steeds meer mensen in de bijstand belanden. Meer dan 480.000 mensen zijn aangewezen op een bijstand, het 'vangnet van de sociale zeker heid'. En dat leger zal verder groeien als het vangnet niet langzaamaan de kenmerken krijgt van een trampoline. Het onderwerp 'bijstand' is de laatste jaren nauwelijks uit het nieuws geweest. Grote bijstands fraudes kwamen aan het licht in Groningen, Rotterdam en Dord recht. Dat was voor het vorige kabinet reden genoeg om een commissie onder leiding van de oud- NieuwLinkser Arie van der Zwan te laten onderzoeken hoe erg het wel was gesteld met de bijstand. Toen Van der Zwan vorig jaar september met zijn rapport kwam, bleken de somberste ver- samenwerken met arbeidsbu reaus. Bijstandsmoeders met kinderen kunnen eerder ge dwongen worden om werk te aanvaarden. Tot nu toe gold een vrijstelling voor bijstandmoeders met kinderen jonger dan twaall jaar. Dat wordt medio volgend jaar als de herziene wet gaat werken, vijf jaar. Om meer mensen aan het werk te krijgen, is het begrip 'pas sende arbeid' veranderd. Univer sitair geschoolden kunnen ook gedwongen worden om werk op hbo-niveau te aanvaarden en voor schoolverlaters is ieder soort werk 'passend'. Enkele weken geleden, op 1 ok tober, is de bijstandswet reeds op één punt veranderd met het doel om bijstandsgerechtigden aan het werk te krijgen. Tot 1 oktober had elke ontvanger van bijstand met een deeltijdbaantje het recht om een kwart van zijn loon te houden. Deze zogenaam de 'vrijlatingsbepaling' vervalt Als iemand iets extra's erbij wil verdienen, gaat dat in de toe komst via de gemeenten. Die geven premies voor mensen die werk aanvaarden of meedoen aan cursussen. De Tweede Kamer heeft op de hoofdpunten geen bezwaren te gen de nieuwe wet. Wel zal er vandaag zeker gediscussieerd worden over hoeveel vrijheid de gemeenten nou moeten krijgen Of de nieuwe opzet inderdaad binnen een half jaar kan gaan werken? En hoe moet dat met de samenwerking tussen sociale dienst en arbeidsbureau? CDA-Kamerlid Doelman-Pel is imiddels geen kamerlid meer van een regeringspartij. Zij praat vandaag als lid van een opposi tiepartij. „Dat zal niet veel ver schil maken", laat ze weten. „In de herziene bijstandswet zit veel van wat onze commissie vorig jaar heeft aanbevolen." wachtingen waar. Minstens één op de vier ontvangers van bij stand fraudeert. Een fraude met een geschatte omvang van één a anderhalf miljard gulden per jaar. Maar niet alleen bleken veel bij standsgerechtigden geen recht te hebben op de bijstand, er was nog veel meer niet pluis. De gemeentelijke sociale diensten die de bijstand uitbetalen, doen hun werk allerbelabberst. In nogal wat gemeenten vloeien de bijstandsgelden naar mensen die zich niet eens fatsoenlijk hebben gelegitimeerd. Sociale diensten komen er niet toe te controleren of de mensen die bij hen aankloppen, echt wel bij stand nodig hebben. En het Rijk, dat toch 90 procent van de kosten betaalt, contro leert veel te weinig of het wel allemaal in de haak is. Voeg bij dit alles vele en ingewikkelde regels en je hebt een groot poli tiek en maatschappelijk pro bleem. Mensen die samenwonen en zeg gen dat ze gescheiden wonen, krijgen meteen 40 procent meer bijstand. Wie bijverdient en dat niet vertelt, wordt niet gekort op de uitkering. Het was ook lange tijd erg eenvoudig om te fraude ren. De aanbevelingen van de com missie-Van der Zwan lagen voor de hand. De ingewikkelde en fraudegevoelige regelingen moe ten verdwijnen. Computerbes tanden van allerlei instellingen moeten gekoppeld worden, dan zie je meteen of iemand ergens anders ook al loon of uitkering krijgt. En vooral: zorg dat de gemeen ten zelf een financieel belang krijgen bij het bestrijden van de fraude en het weer aan werk helpen van mensen in de bij stand. Een commissie van de Tweede Doelman-Pel Kamer onder leiding van CDA- kamerlid Doelman-Pel studeerde vorig jaar ook al op de bijstand. In het najaar kwamen uit die commissie tal van behartens- waardige aanbevelingen. De hoogte van de bijstand moet gehandhaafd blijven, vond Doel man. En strengere controles wa ren nodig. De uitkeringsinstantie FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP moest beter gecontroleerd. Laat arbeidsburo's en sociale diensten verplicht samenwerken. Alleen dan lukt het om mensen in de bijstand weer aan het werk en uit de bijstand te krijgen. Staatssecretaris Wallage wacht te niet eens op het rapport van Doelman. Hij had al met de Vereniging Nederlandse Ge meenten afspraken gemaakt voor een andere bijstandsrege ling. Kern van die regeling staat nog steeds overeind in de voorstellen voor de nieuwe bijstandswet. Al leenstaanden krijgen nog maar 50 procent van het netto mini mumloon. Alleen als ze kunnen bewijzen dat ze echt alleen wo nen, ontvangen ze van de ge meenten daar nog eens 20 pro cent bovenop. Hoe dat alleen wonen bewezen moet worden, blijft een moeilijke zaak. Alleenstaande ouders krijgen 70 procent van het minimumloon. Ook zij kunnen, als ze aantonen dat ze de woonkosten niet met iemand anders delen, een toelage van 20 procent krijgen. Gehuw den en samenwonenden krijgen samen 100 procent. Die regeling is in ieder geval eenvoudiger dan de huidige en legt een grotere verantwoorde lijkheden bij gemeenten. De fraude vermindert, denkt het vo rige en ook het huidige kabinet. Daarom is al gauw een bezuini ging van 380 miljoen gulden in geboekt. De nieuwe regeling veroorzaakte in eerste instantie heftige kritiek in de Tweede Kamer. Het in stemmen met de toelage van 20 procent via de gemeente bleek een probleem. Pas toen Wallage duidelijk maakte dat echte al leenstaanden altijd de toelage .krijgen, luwde de kritiek. De nieuwe wet is er vooral op gericht om mensen in de bijstand zo snel mogelijk aan werk te helpen. Minister Melkert heeft de laatste weken het wetsvoor stel voor de nieuwe Bijstandswet op dat punt nog verder aange scherpt. Gemeenten krijgen de vrijheid om experimenten op te zetten, waardoor mensen met behoud van bijstandsgeld aan het werk kunnen. De gemeentelijke sociale dienst moet in ieder geval nauwer gaan

de Stem | 1994 | | pagina 2