Sport Philippine baas over STEEN Periodetitel voor Terneuzen a m. m 'M HW'24 en Dongen delen puntjes Henk Ottens: 'Teamverband ligt aan de basis van dit succes' gnt mm I TOEGIFT OP MAANDAG zeeland bs Hontenisse verslaat Clinge Gemert vlot langs VES'25 DE STEM VIERDE KLASSE H Schutter Marnix Schieman treft twee keer doel Domburg verstevigt zijn koppositie *j£ Pover duel opgesierd met zes gele kaarten en dubieuze strafschop TWEEDE KLASSE B Beloond Valse start MAANDAG 31 OKTOBER 1994 Van onze medewerker Guus Heutinck St.-Jansteen - Strijdend ging STEEN ten onder tegen een technisch vaardiger Philippi ne. In de tweede helft kwa men de zwart-witten nog goed terug, maar ze konden de 3-0-achterstand niet meer goedmaken. Gerry Pardon kon alleen nog een verdiende tegentreffer scoren. De wind speelde een belangrijke rol en zorgde voor twee verschil lende helften. In de eerste speel- helft was Philippine superieur en mochten de zwart-witten niet klagen dat ze slechts twee tref fers hoefden de incasseren. On der leiding van aanvoerder Peter Hamelnk, die deze keer op het middenveld geposteerd stond om op die manier de aanval te ver sterken, werd STEEN vast gezet op eigen helft. De verdedigers hadden de grootste moeite met het uitverdedigen en ook het middenveld kwam niet in het stuk voor. Al snel leverde dit dan ook resultaat op. Nadat de STEEN-opbouw weer eens op het middenveld tot staan was gebracht nam Philippine de aanval snel over. Peter Hamelink bereikte met een steekballetje Marnix Schieman en deze krom de de bal bekeken langs doelman Yvan Pauwels. Na dit ope- ningsddoelpunt bleven de rood groenen het betere van het spel houden, gesteund door de storm achtige wind. Een kopbal van Harry Vermeire werd van de lijn gekopt door Jean-Paul Loot en ook Arjen Sol was dichtbij een treffer. Zijn inzet belandde echter naast het doel. Vlak voor rust werd de voorsprong toch uitgebreid na een aanval uit het boekje. Harry Vermeire stuurde Arjen Sol naar de achterlijn en zijn voorzet op maat werd ingeknikt door Erwin van Steenberge. De verdedgiing van STEEN was helemaal uitge speeld. Na de thee hadden de zwartVwit- ten het windvoordeel en ze gooi den alles op de aanval. Zo werd verdediger Vereecken gewisseld voor een extra aanvaller, Frank Haulez. Daardoor vielen er ach terin natuurlijk gaten en weer Marnix Schieman was er als de kippen bij om de bal in het net te tikken. Eerst had hij zelf Erwin van Steenberge Vrij voor doel man Pauwels gebracht, maar de ze kon de eerste inzet nog keren. Op de bal van Schieman moest ook Pauwels het antwoord schuldig blijven. Wie nu verwachtte dat STEEN zou instorten, zoals eerder tege- gen Zierikzee en Koewacht ge beurde, kwam bedrogen uit. Ronnie van Deursen en Edwin Hofman gingen hun teamgeno ten voor in de strijd en op basis van inzet werd Philippine terug gedrongen. 'Zo kreeg Danny Klokgieter de kansom te laten zien dat ook hij een uitstekende doelman is. Afstandsschoten van Edwin Hofman, Ronnie van Deursen en Marco Ottjes stomp te hij uit de bovenhoek, al had hij wel geluk dat Gerry Pardon de rebound bij dit laatste schot naast het doel kopte. Toch schoot Pardon nog een keer raak. Gino Vink behield halver wege de tweede helft het over zicht en bracht met een fraai balletje Pardon vrij voor Klok gieter. Deze was kansloos tegen het lobje van Pardon. Even was er weer hoop en even was er nog tumult, toen scheidsrechter De Klerk uit Aardenburg weigerde een strafschop te geven, nadat Pardon binnen de beruchte krijt lijnen ten val was gebracht. Uiteindelijk wist de geroutineer de defensie van de mosseldorp bewoners met Ritchie Bosma en Arjan Tollenaar in het hart, de overwinning bekwaam vast te houden tot het laatste fluitsig naal. Philippine was technisch de betere ploeg geweest en ver toonde als team meer samen hang. STEEN had daar een hart verwarmende inzet tegenover gezet. Op basis van die eigen schap kan men misschien uit de laatste regionen van de vierde klasse klimmen. Van onze sportmedewerker Peter Snelders Terneuzen - Oude tijden lijken te herleven bij de W Terneuzen. Na het ietwat onverwachte kampioenschap in de vierde klasse H, stoomde die ploeg tijdens het deubuut in de derde klasse rechtstreeks en zeker net zo onverwacht op de eerste periodetitel af. De eerste buit is binnen en niemand in de derde klasse D kan stellen dat dit onverdiend is. Gisteren werd dat duidelijk benadrukt via een riante 5-0-zege tegen DOSKO^ Terneuzen is op de weg terug. Na een 'zwarte bladzijde' in de geschiedenis van de club - de eerste klasse afdeling - zette de rood-zwarte formatie vorig sei zoen in de vierde klasse H de opwaartse tendens in. Tot op heden was die ploeg nauwelijks te stuiten. Alleen BSC kon van een 'vergissing'1 profiteren en de koploper verslaan. Na het behalen van de titel in de vierde klasse stelde interim-trai ner Han van der Hooft destijds, dat Terneuzen geen versterking nodig had om in de derde klasse mee te kunnen draaien. Toen werd er links en rechts nogal twijfelachtig op die stelling ge reageerd. Maar nu, acht compe titiewedstrijden verder en der tien punten rijk, kan niemand om de realiteit heen. Terneuzen is zelfs de topper van de derde klasse. Dat is zeker niet in de laatste plaats het werk van trainer Henk Ottens en assistent Franz van der Peijl. Zij smeedden van Terneuzen een hechte organisa tie, die nog steeds groeit. „Het is een team. Die jongens gaan voor elkaar door het vuur en dat is vooral onze kracht," zei de te vreden Henk Ottens na afloop van het duel met DOSKO. „Het verliep vandaag gemakke lijker dan ik had verwacht. Het eerste doelpunt bleef wel wat lang uit, maar toen dat viel was het eigenlijk voor DOSKO voor bij. Even in de tweede helft kwam die ploeg nog iets terug. Dat kwam omdat we in de eerste helft veel kracht hadden ver speeld met het vastzetten van de. tegenstander. Maar daarna, en zeker bij 3-0, was het een gelo pen koers." Na 31 minuten kwam Terneuzen op voorsprong. Daarvoor was de Van onze sportmedewerker Terneuzen - De positie van Domburg verbeterde afgelopen weekeinde in de eerste klasse afdeling van het zondagvoetbal. Die ploeg won nipt met 2-3 bij Lewedorpse Boys en hoorde dat naaste concurrent Clinge met 1-2 onderuit ging tegen Hontenisse en dat Graauw-Robur 0-0 bleef. Renesse scoorde er lustig op los (6-2) tegen Hulsterloo en IJzen- dijke won met 2-4 bij RIA. Oost- burg-Corn Boys werd afgelast. CLINGE-HONTENISSE 1-2 - Een beter Hontenisse kwam in de eerste helft verdiend op 0-1. Een strakke voorzet van Danny Pauwels werd door Erwin Scha kelaar onhoudbaar ingekopt. Daarvoor had Hontenisse al eens het houtwerk getroffen. In de tweede helft was Clinge feller en kwam langszij doordat Richard van der Linden uit een doelwor- steling scoorde. Kort voor tijd bepaalde Dave de Bóoy-met een strakke schuiver de eindstand op 1-2. GRAAÜW-ROBUR 0-0 - In de eerste helft was Robur de betere ploeg, maar kon de kansen niet omzetten in doelpunten. Na de pauze waren de rollen omge draaid. Ook Graauw wist de weg naar het net niet te vinden. LEWEDORPSE BOYS-DOM BURG 2-3 - Een gelijk spel had de verhouding waarschijnlijk het beste weergegeven. In de eerte helft nam een slagvaardiger en attenter Domburg een verdiende 0-2-voorsprong door treffers van Kb Brand. Na 'rust herstelde de thuisploeg zich knap en kwam langszij door doelpunten van Edwin Fraanje en Simon Smit. Een kwartier voor tijd velde Wilco van Eijzeren het vonnis over Lewedorpse Boys. RIA-IJZENDIJKE 2-4 - Een veel sneller spelend IJzendijke legde in het eerste half uur de basis voor de zege. Toen liep die ploeg uit naar 0-3 door doelpunten van Frank van de Vijver, Frank Neve en Nico Aerssens. Op slag van rust scoorde Michel Reijns 1-3 en toen kort na de pauze Arjan de Meij 2-3 aan liet teke nen was de wedstrijd weer open. De kans op 3-3 zat er dik in, maar in blessuretijd viel het doelpunt aan de andere kant via Michel de Ruysscher. RENESSE-HULSTERLOQ 6-2 - Renesse was de gehele wedstrijd beter. Hulsterloo startte wel met het windvoordeel, maar kon daar niet van profiteren. Het werd 3-0 door treffers van Mi chel van de Hoek (2x) en Leon Bakker, voordat Mario Ver- meerssen tegen kon scoren. Ar jan Visser bepaalde de ruststand op 4-1. Na rust werd het 6-1 door Leon Bakker en Clement Rijnberg. Stefan de Vos legde de 6-2-eindeijfers vast. 4 ,71 thuisploeg overigens ontsnapt aan een achterstand, toen Lars Hommes door de defensie soleer de en slechts op het nippertje door doelman André de Letter gestopt kon worden. Mare de Kunder stond aan de basis van de eerste Terneuzen-treffer. Hij bediende Patrick Baumgarte op maat in de diepte. De aanvaller maakte het karwei beheerst af. Kort daarna had zelfs 2-0 het scorebord kunnen sieren. Na een snelle en knappe aanval, met Baumgarte en De Kunder aan de basis, kopte Hubert van de He mel rakelings naast. Op slag van rust, 'op een psychologisch be langrijk moment, sloeg Terneu zen'toe. Een voorzet van de goed spelende Michel de Vries werd door Michel de Ridder in het DOSKO-doel gekopt: 2-0. In de tweede helft testte Patrick Baumgarte met een kopbal de kwaliteiten van de DOSKO- doelman en moest André de Let ter tot drie keer toe knap in actie komen op afstandsschoten van achtereenvolgens Rob van Hooy- donk en Mehmet Ozcan. Tussen door was de thuisploeg echter al op een geruststellende 3-0-voorsprong gekomen door opnieuw Michel de Ridder. Een inzet van Mare de Kunder werd door de DOSKO-doelman weg gewerkt, maar kwam bij Michel de Ridder terecht, die koppend scoorde. Twaalf minuten voor tijd werd het 4-0 toen Hubert van den Hemel jeugdspeler en invaller Mark la Grand op maat bediende en in de 84e minuut werd het vijftal treffers voltooid via een strafschop. De doorge broken Hubert van den Hemel werd neergetrokken en Mare de Kunder bleef koel en legde vanaf elf meter de riante 5-0-eindstand vast. :W, ■na i >*■4" i m J||jj Een aanval van DOSKO op het doel van Terneuzen wit shirt), dat royaal won en daardoor de eerste periodetitel op zak stak. foto camile schelstraete Van onze sportmedewerker Hulst - Met een ontevreden gezicht moest Paul Telussa toegeven dat zijn HW'24 er tegen Dongen weinig van ge bakken had. Zijn collega Toon Nouwen was evemin de vrolijkheid zelve. „We had den hier met 3-2 moeten win nen," oordeelde hij over het duel in Hulst. Een wedstrijd met vijf gele kaarten voor Dongen en één voor de Hul stenaren. Het spekgladde veld in Hulst was voor zowel HW'24 als voor Dongen een geduchte tegenstan der. Onverwachte glijpartijen leidden vele malen tot onvorzie- ne situaties". Daarnaast duurde het vaak tè lang voordat de beslissende pass gegeven werd. Een teken dat beide teams, van een redelijke techniek voorzien, van kort spel houden. Opmerke lijk in dit verband is het feit dat met name bij HW'24 de afstand tussen de frontlinie en de defen sie vaak te groot was. Met name na de thee was dat bij de thuisclub vaak duidelijk zicht baar. Dongen kon daardoor vrij wel de geheje tweede termijn domineren. Iets waarop Telussa zeker niet gerekend had. Dat de 2-2-score niet wijzigde kwam enerzijds omdat Dongen te moei zaam met de kansen omsprong en anderzijds omdat doelman Carlo de Deckere een betrouw bare sluitpost bleek. Hij haalde, evenals zijn compagnon aan an dere zijde, Mark Verhagen, een dikke voldoende. Eveneens opmerkelijk was het gegeven dat HW'24 twee keer uit 'stilstaande' posities scoorde. De eerste keer in de veertiende minuut uit een vrije trap die arbiter Vincent -• Roetenberg HW'24 toekende omdat verde diger Frank Voskuil zijn tegen stander Dennis Rodrigo iets te fel had aangepakt. Dennis Riet- Harm Rietjens van HW'24 in duel met de Dongen-doelman. De kopbal van Rietjens zou op de doellijn worden gered door een Brabantse verdediger.' foto camile schelstraete. jens liet deze buitenkans vanaf de rand van het strafschopge bied niet onbenut. Als langs een streep getrokken knalde hij de bal binnen: 1-0. De eerste de beste aanval van HW'24 was daarmee beloond. Dezelfde Voskuil kreeg kort daarop als eerste geel. Commen taar op de leiding, na drie keer negeren van de grensrechter voor buitenspel door Roeten berg, was de oorzaak. Kort daar op ging Marco Mertens voor een zelfde feit op de bon bij de vierde maal het negeren van het signaal dat grensrechter Toon Beerens gaf. Na die intermezzo's en een knabvan Carlo Blommae- rt strafte Marcel Jansen een aar zeling in de defensie van HW'24 ongenadig af: 1-1. Kort daarop leek Jurgen Heynd- rickx 1-2 te scoren. Carlo de Deckere voorkwam dat. Het ge luk bleef HW'24 echter toela chen toen arbiter Roetenberg een strafschop toekende aan de thuisclub. Verdediger Toon Si mons van Dongen was de 'schul dige' door in eerste instantie een uit de lucht vallende bal te mis sen on vervolgens deze uit de stuit tegen zijn hand te krijgen. Dit ongelukje honoreerde Roet enberg met een pingel vanaf 11 meter. Dennis Rietjes voldeed aan de verwachting: 2-1. Met toen nog enkele minuten in de eerste termijn te gaan, werd het pal voor de thee alsnog 2-2. Een voorzet van Jurgen Heyndrickx werd door de inkomende Hans Brouwer feilloos ingekopt. Zoals gemeld, was Dongen daar na de iets betere ploeg. Dit leid de tot een knal van Heyndrickx, een kopbal van Brouwers en een inzet van Marcel Jansen naast de veste van HW'24. Aan de ande re kant kwam Dongen goed weg toen Harm Rietjens een kopbal losliet die doel leek te treffen. Toon(tje) Simons redde op de lijn, zodat de score niet meer wijzigde. Dat intussen Hans Brouwer, Alex Oomens en Mar cel Jansen van Dongen en Harm Rietjens van HW'24 eveneens geel hadden gekregen, was ge zien het vertoonde teveel van deze kleur. Het had anders ge kund. UITSLAGEN MOC17-SC GASTEL 0-1 - Rust- en eindstand. Toon van Oers 0-1. VOL GOEDE moed was Els Zweistra van volleybalvereni ging Scheldesport uit Terneu zen de laatste vier weken op een vroege zaterdagmorgen naar Kruiningen gereisd om daar deel te nemen aan de scheidsrechterscursus. Zater dag was het dan zover, Els wist samen met tien anderen het begeerde scheidsrechters- diploma binnen te halen. Als beloning kreeg ze zaterdag, dan ook al direct een wed strijd toegewezen, namelijk De Sterre 2-WS'92 7 in de tweede klasse mannen. Vol zelfvertrouwen toog Els naar Zuiddorpe, maar helaas, de beide teams waren in geen velden of wegen te bespeuren. WS'92 7 had zich voor dit seizoen afgebeld. Nu was er eens een scheidsrechter, zijn er geen teams. Haar begelei der, Mare Oppeneer, van de sectie arbitrage, die ook in Zuiddorpe aanwezig was, liet haar niet bij de pakken neer zitten en bood haar de wed strijd CVC-WR in de eerste klasse vrouwen aan. Geza menlijk gingen Éls en Mare naar Clinge, maar helaas ook daar geen volleybalteams in de sportzaal. Wel een mode show, maar daar had Els nu even geen tijd voor. Dan maar verder zoeken. De volleybal wedstrijd moest worden ge speeld in de sportzaal van De Sterre in Clinge. Daar kon Els Zweistra dan uiteindelijk haar debuut maken en zo bleek achteraf zelfs een verdienste lijk debuut, al moest ze er wel wat voor over hebben. Een valse start gevolgd door een speurtocht, maar wel met een goede afloop. Bijdrage: Willy van Leeuwen. Van onze sportmedewerker Axel - In de eerste klasse E werd gisteren maar één duel gespeeld. Koploper Gemert verpletterde daarin gastheer VES'35 met 0-6 door doelpunten van Fred Donkers (0-1 en 0-2), Nick Rutten (0-3), Ronald Smits (0-4) en. Nick Rutten (0-5 en 0-6). Wilhelmina-TSC, UDI'19-De Valk, JVC'31-BW/Verachtert en OJC-Rood Wit werden evennals Goes-WSC afgelast. Ostrava is de belang rijkste mijnwerker splaats van de Tsjechische republiek en de geboortestad van Ivan Lendl. De witte sport heeft hier een bijna net zo lange traditie als de zwarte kolen, want me vrouw Lendlova, de moeder van Ivan, was ook al kam pioen. Het zijn dan ook de banen van Banik Ostrava ge weest waar de latere nummer één van de wereld zijn babyja ren sleet, vastgebonden aan de rietpaal, terwijl zijn moe der oefende. Nu de Lendltjes zijn gevlogen, mevrouw Lendlova met haar man (ere-voorzitter van de Tsjechische tennisbond) in Praag wonen en Ivan in Con necticut, probeert Ostrava de tennistraditie hoog te houden door een Grand Prix-toernooi te organiseren. De. Ameri kaan Malivai Washington won veertien dagen geleden de eerste editie. Trots ver klaarde hij na afloop: „De tennisbaan is mijn kantoor en tennis is mijn werk." De Tsje chen luisterden met open mond naar de woorden van de echte prof, want heel Tsje chië is als ex-satelietstaat van de Sovjetunie al vier jaar hard op weg naar het professiona lisme. Business heeft iedereen in de greep. Het lijkt plotseling be langrijker te zijn dan de ee nenveertig jaar begeerde de mocratie. Pavel Kolar, de 31-jarige arts van het Tsjechi sche Davis-cupteam, zei mij: „Niet alleen tennis, maar ook de medische wereld wordt met dé dag zakelijker. Wist je dat meer dan dertig procent van de Amerikanen die een by-pass bezitten, hem niet no dig hebben En wist je dat ongeveer net zoveel procent tandartsen in Amerika staan te trappelen om in jouw ge zonde gebit te boren Ook in de Tsjechische republiek is de medische zorg in razend tempo business aan het wor den. Vroeger zou een arts het niet in zijn hoofd halen om een spuit te geven in plaats van een fysiotherapeutische behandeling. Tegenwoordig laat hij zich beïnvloeden door het feit dat een injectie meer loont. Om de huur van zijn praktijk te betalen en zijn ap paraten af te schrijven is hij geneigd deze meer te gebrui ken dan nodig is. Het zal niet zolang meer duren of ook bij ons wordt de meniscus er lie ver uitgehaald dan behan deld." Het zal met het eenenveertig jaar durende gebrek aan ap paratuur en de non-profit in stelling van de medische zorg in mijn geboorteland hebben te maken dat de chirurgie achterloopt op het westen ter wijl de westerse manuele the rapeuten te leren hebben van hun Tsjechische collega's. Dokter Kolar is een kanjer. Zijn aanraking brengt inner lijke rust over, geeft ontspan ning door en wekt vertrouwen op. „Ik heb in Duitsland ge leerd om door middel van aanraking met mijn patiënten te communiceren. Ik spreek nauwelijks Duits," zegt hij be scheiden als ik hem met zijn haptonomische gaven compli menteer. Kolar heeft ook het volste vertrouwen van het Davis-cupteam gewonnen. In de vier jaar dat hij over het fysieke welvaren van de ten nissers waakt, heeft hij al on der drie verschillende cap tains gediend. Business is maar business Ooit was Kolar zelf een top sporter. Hij kwam uit voor zijn land als turner. Op zijn zeventiende kreeg zijn loop baan een flinke knauw. Hij liep tijdens een wedstrijd een schouderblessure op. De be faamde professor die hem on derzocht was in vijf minuten met hem klaar: „Driekwart jaar totale rust jongeman." „Mijn wereld stortte in," her innert zich Kolar, „daar ging de negen jaar lange training van soms wel acht uur per dag. Niemand durfde aan de diagnose van de beroemdheid te twijfelen. Tot, na een lange zinloze periode van rust, een eenvoudige manuele thera peut met een enkele behande ling aan mijn schouder de zaak op zijn plaats zette. Tóen ben ik zo kwaad geworden dat ik besloot zelf medicijnen te gaan studeren." Uiteindelijk heeft Kolar twee studies aan de Karl's Univer siteit voltooid. Hij heeft zich in revalidatie en sport gespe cialiseerd, overtuigd als hij was dat de motoriek meer is dan enkel anatomie. Behalve part-time de Tsjechische ten nissers Korda, Novacek en Dosedel te helpen, houdt hij zich dagelijks met lichamelijk gehandicapte kinderen bezig. „Ik leef in twee totaal ver-| schillende werelden," zegt Kolar, „terwijl de meeste pro fessionele tennissers het me rendeel van de tijd geïrriteerd zijn over rackets, ballen, ho telkamers, orange juice en de auto die niet op tijd voorrijdt, zijn de ongelukkig geboren kinderen vaak alles behalve ongelukkig. Geluk is kenne lijk een zaak van hart en geest. Wij 'gezonden' hebben de neiging het lichamelijke en het materiële welzijn te over schatten."

de Stem | 1994 | | pagina 22