Langer wint incidentrijk Masters Zilveren jubileum voor Becker M Trilogie lonkt voor bokser Hans Jansen Tennisdebuut Venus Williams in Oakland UITSLAGEN standen Come-back bekroond met overwinningen op Sampras, Stich en Ivanisevic De Ster DE STEM SPORT sport KORT sportnieuws KORT ATLETIEK PAARDESPORT SCHAATSEN SQUASH TAFELTENNIS VOETBAL WIELRENNEN DE STEM VOLLEYBi MAANDAG 31 OKTOBER 1994 B4 Sotogrande (anp) - Bernhard Langer heeft zondag op de Golfclub Valderrama in So togrande (Zuid-Spanje) het Volvo Masters gewonnen. De Duitser, die vrijdag met 62 slagen een fabuleus baanrecord vestigde, eindigde na vier ronden in 266 slagen. Vijay Singh van de Fiji-eilanden en Seve Balles- teros uit Spanje deelden de tweede plaats met een score van 267. Tot de laatste hole leek de over winning in de finale van het Europese circuit voor Balleste- ros. De Spanjaard ging op de 72e hole echter voor schut. Zijn af slag was bizar slecht. Het balle tje kwam tussen de wortels van een zware boom te liggen. Bal- lesteros voerde langdurige dis cussies met hoofdscheidsrechter John Paramor, wijzend naar een konijnehol. De speler claimde een vrije balpositie zonder straf- slag, de referee vond van niet en besliste in het nadeel van de speler die prompt het toernooi verloor. Hij moest een vier ma ken om een playoff met Langer af te dwingen. Ballesteros kwam niet Verder dan een vijf waar door hij naar de gedeelde tweede plaats zakte. Met 278 slagen deelden titelver dediger Colin Montgomerie en de Dutch-Openwinnaar Miguel Angel Jimenez de vierde plaats. De Schot prolongeerde zijn top positie op de Europese geldrang- lijst met een record aan gewon nen prijzengeld: 862.720 pond sterling, of 2.330.000 gulden. Langer behaalde zijn tweede ze ge dit seizoen, eerder won hij het Iers Open. De Duitser speelde slechts één ronde bovenmatig maar die was dan ook super. „Behalve in de tweede ronde, toen me alles lukte, heb ik waar deloos staan putten." Ballesteros, de laatste zes toer nooien van het seizoen steeds bij de top-10, was weer eens de grote publiekstrekker. Hij speel de fantastisch golf, zaterdag zelfs foutloos. Hij botste ook voortdurend met de arbitrage. Zaterdag kreeg hij, evenals zijn landgenoot Jimenez, een boete van 500 pond (1350 gulden) we gens traag spel. Een futiel geld bedrag voor de multi-miljonair. Toch wond hij er zich mateloos over op. „Schandalig en onspor tief", mopperde hij, „wij moes ten voortdurend het publiek op zij zetten. Dat kostte tijd." Langer, zelf ook een van de traagsten en dikwijls beboet, vond de straffen belachelijk. „De referees moeten optreden zoals in de Verenigde Staten. Daar krijg je strafslagen voor lang zaam spel. Dat houdt de vaart er wel in." In Sotogrande, bij Gibraltar, eindigde zondag het golfseizoen voor de topspelers. Voor de aan stormende top is er komende week het kwalificatietoernooi voor de Europese Tour. Voor Nederland komen Rolf Muntz, Joost Steenkamer en Ruud Bos op de afslagplaats. Voor 175 deelnemers zijn er na zes rónden 40 kaarten. Sotogrande. Volvo Masters, 3,6 miljoen gulden, eindstand: 1. Langer (Dui) 276 (71 62 73 70), 2. Singh (Fij) 277 (71 70 70 66), Ballesteros (Spa) 277 (69 67 68 73), 4. Jimenez (Spa), Montgomerie (Sch) 278, 6. McNulty (Zim) 279, 7. Rocca (Ita) 281, 8. Olazabal (Spa), Woosnam (Wal) 282, 10. Nobilo (NZe) 283. Hyogo (Japan). Philip Morris Tourna ment, 3,5 miljoen gulden, eindstand: 1. Watts (VSt) 276, 2. Masahi Ozaki (Jap), Naomichi Ozaki (Jap), Waldorf (VSt) 277, 5. Sugihara (Jap) 279. Parijs. UAP Open, 300.000 gulden, eindstand: 1. Talbot (GBr) 277, 2. Briggs (GBr) 278, 3. Lawrie (GBr) 279. San Francisco. US Tour Champions hip, 5 miljoen gulden, stand na 3 ronden: 1. Glasson (VSt) 205, 2. Zoeller (VSt), McCümber (VSt) 206, 4. Bryant (VSt), Lowery (VSt), Els (ZAf) 207. Stockholm (sid) - Boris Becker is 'back'. De 26-jarige Duitser rondde een indrukwekkende week tennis in Stockholm af met een fraaie zege in de finale op de Kroaat Goran Ivanisevic: 4-6 6-4 6-3 7-6. Het betekende een zilveren jubileum voor Becker in de zaal. Eerder in de maand voorkwam Richard Krajicek in Sydney dat Becker zijn 25e indoorzege boekte. De Duitser won in 1988, 1990 en 1991 ook al in Stockholm. Becker verwierf zich definitief een plaats in de ATP-Masters, over enkele weken in Frankfurt met de top-acht van de wereld. Hij steeg naar de derde plaats op de computerlijst. De Duitser speelde in de Zweed se hoofdstad zo sterk dat hij met recht kon zeggen: „Ik ben bijna in de vorm van mijn leven. Begin dit jaar geloofde ik niet dat. ik nog tot dergelijk spel in staat was." Becker versloeg in drie dagen de top-drie. In de kwartfi nales. bedwong Becker tot zijn grote genoegen 'vijand' en land genoot Michael Stich, zaterdag schakelde hij de nummer één van de wereld Pete Sampras met twee keer 6-4' uit. De Ameri kaan, sinds de US Open na een blessureperiode voor het eerst in een ATP-toernooi actief, leek een slak vergeleken met de op vallend lichtvoetige Becker. „Deze baan ligt me", zei de Duitser, die 244.000 dollar (400.000 gulden) op zijn bankre kening kon bijschrijven. „Het is niet al te ver van huis en het publiek staat achter me. Dat alles helpt enorm." Becker on derwerpt zich sinds het begin van dit jaar aan het straffe regi me van de Amerikaan Nick Bol- letieri. Daar horen duurlopen en veel conditietrainingen bij. Volgens Becker betekenden ook zijn huwelijk en vaderschap een ommekeer in zijn tennisloop- baan. „Als ik nog vrijgezel was geweest, zou ik nu lang niet zo goed zijn. Waarschijnlijk zou ik zelfs helemaal niet meer hebben gespeeld. Ik heb privé mijn rust gevonden. Dat stelt me in staat nog een paar jaar op topniveau te spelen. Als het zo doorgaat, zou ik zelfs in 1995 nog een Grand-Slamtitel kunnen pak ken." Voor het duel met de linkshandi ge Ivanisevic kondigde Becker aan: „Met het krachttennis van Goran zal het geen mooi duel zijn." Hij kreeg gelijk. De meeste rally's waren kort. Ivanisevic, sinds 1991 onder de hoede van Bob Brett (voormalig coach van Becker) stak niet in zijn beste vorm, al won hij wel de eerste set met 6-4. Becker liet zich er niet door uit het veld slaan. Hij brak in de tiende game van de tweede set dank zij enkele onhoudbare re turns door de service van de Kroaat en speelde van dat mo ment een gewonnen wedstrijd. In de tiebreak van de vierde set bezat Becker de beste zenuwen (7-4). Ivanisevic toonde zich in het toernooi wel weer de 'king of aces'. Hij sloeg 116 aces bijeen en bracht zijn seizoenstotaal op precies duizend. Het record in een jaar staat met 1001 op naam van de Sampras. Ivanisevic krijgt deze week in Parijs volop gelegenheid dat totaal ruim schoots te overtreffen. Becker sloeg overigens in.de finale 23 acgs, één meer dan Ivanisevic.^ Bolletieri keek goedkeurend toe. „Het gaat steeds beter met Boris. Hij is nu overal toe in staat." Sinds de samenwerking met de Amerikaan speelde Becker acht tien toernooien, waarin hij negen keer ten minste de halve finales haalde en vier maal een hoofd prijs greep. Novotna Jana Novotna is de laatste tijd goed bezig. De 26-jarige Tsjechi sche zegevierde zondag in Essen en haalde daarmee haar derde toernooizege in vijf weken bin nen. Daarvoor won ze in Leipzig en Brighton. Het was de tiende hoofdprijs in de loopbaan van Novotna. In de eindstrijd had ze niet veel moeite met de pas 17-jarige Iva Majoli, een landge note van Ivanisevic. Novotna liet zich niet beïnvloe den door een zware verkoudheid. „Dat was niet erg prettig, maar het hinderde me niet echt", zei ze nadat ze de winnaarschecque van 80.000 dollar (135.000 gul den) in ontvangst had genomen. Novotna, nummer vier van de wereld, had twee keer eerder met ruim verschil gewonnen van Majoli. De Kroatische, die zich in korte tijd opwerkte naar de negentien de plaats van de wereld, kreeg vorig jaar in de US Open drie games en verwierf eerder dit jaar in San Diego slechts één game. Op haar weg naar de finale ver sloeg Majoli onder meer de Duit se Anke Huber en in de halve finales Natalia Medvedeva uit de Oekraïne. Na haar opleiding te hebben genoten bij Bolletieri staat Majoli inmiddels op eigen benen. Stockholm. Mannen, 3,5 miljoen gulden: halve finales: Becker (Dui/6) - Sampras (VSt/1) 6-4 6-4, Ivanise vic (Kro/2) - Kafelnikov (Rus/11) 7-5 6-4. Finale: Becker - Ivanisevic 4-6 6-4 6-3 7-6. Dubbel, finale: Woodforde/Wood- bridge (Aus) - Apell/Björkman (Zwe) 6-3 6-4. Santiago de Chili. Mannen, 400.000 gulden: halve finales: Berasategui (Spa/1) - Dosedel (Tsj/3) 6-4 3-6 6-1, Clavet (Spa) - Corretja (Spa/2) 2-6 7-5 6-4, finale: Berasategui - Clavet 6-3 6-4.. Essen. Vrouwen, 650.000 gulden: halve finales: Novotna (Tsj/2) - Habsudova (Slw) 6-1 7-5, Majoli (Kro/5) - Medvedeva (Oek) 1-6 6-2 7-6, finale: Novotna - Majoli 6-2 6-4. Dubbel, finale: Lindström/Strand- lund (Zwe) - Maniokova/Mesjki (Rus/Geo) 6-4 6-1. Autosport FORMULE 1-COUREUR Karl Wendlinger heeft volgens het dagblad Kronenzeitung zijn pri- vé-trdining op het circuit van Montmelo bij Barcelona afgebro ken. Hij zou nekklachten hebben gekregen. De Oostenrijker raakte tijdens de GP van Monaco ern stig gewond. Hij zou op 6 novem ber in Japan zijn rentree maken. DE JAPANSE autocoureur Takachiho Inoue debuteert op 6 november tijdens de Grand Prix van Japan op het circuit van Suzuka in de Formule I bij het Simtek-Fordteam naast eerste rijder David Brabham. De 31-jarige Aziaat vervangt de Ita liaan Domenico Schiattarella al leen in zijn vaderland. Tijdens de laatste GP van het seizoen in Australië neemt Schiattarella weer plaats in de bolide. DE FORMULE 1-renstal Ferrari maakt ook volgend jaar gebruik van de diensten van de Oosten rijker Gerhard Berger en de Boris Becker produceert een backhand-volley tijdens de finale tegen Goran Ivanisevic. FOTO ANP Nieuwegein (anp) - Bokser Hans Jansen is nog één over winning verwijderd van zijn derde Nederlandse kam pioenschap op rij. De 21-jarige weiter uit Tilburg plaatste zich zaterdagavond op indrukwekkende wijze voor de finale van het toer nooi om de nationale titels. Hij versloeg in Nieuwegein de onverschrokken Fries Tjeerd Bakker ruim op pun ten: 11-3. In de eindstrijd, maandagavond in Rotterdam, komt Jansen uit tegen Jean Verhaegen uit Maas tricht. De Limburger bleef zijn provinciegenoot Muhammed Ouali met 6-1 de baas. Jansen, dit jaar al succesvol bij toernooien in Italië (zilver) en St. Petersburg (brons), is een bokser met mogelijkheden. De jeugdige international staat licht op zijn benen, is lenig en beschikt over een uitgebreid arsenaal aan sto ten. Hij weet bovendien wat hij wil, zowel binnen als buiten de ring. Atlanta '96 is zijn grote doel. Daarvoor moet alles wij ken. „Ik denk bijna elke dag aan de Olympische Spelen", liet Jansen weten. „Voor een bokser bestaat er niets mooiers. Het is jammer dat ik nog ruim anderhalf jaar geduld moet hebben. Daarom ben ik op de training niet altijd even scherp. Naarmate Atlanta dichterbij komt, worden mijn concentratie en motivatie beter. Ik wil dolgraag een olympische medaille pakken." De stijlvolle Jansen liet zich in de goedgevulde zaal van sport centrum De Voltreffer niet ver rassen door zijn drie jaar oudere tegenstander. De Tilburger bleef alert en ontweek de wilde zwaai- bewegingen van Bakker behen dig. Op de juiste momenten pro fiteerde hij van het gebrek aan dekking bij de Fries, die niet wakker ligt van een verliespartij meer of minder. Rustig en be heerst bokste Jansen de amusan te partij uit. In de finale zal hij van Verhaegen ongetwijfeld meer serieus weerwerk krijgen. Jansen was zaterdagavond de enige A-international die tijdens de halve finales in actie kwam. Arthur Santana (lichtgewicht) en Orhan Delibas (zwaarwelter) kregen bij een gebrek aan in schrijvingen een vrije doortocht naar de finale. Het NK boksen telt dit jaar slechts 49 deelne mers, van wie ongeveer de helft ook nog buiten Nederland het levenslicht zag. Aan het jaarlijk se toernooi mag iedereen mee doen die over een A-licentie be schikt, lid is van de bond en zijn contributie netjes betaalt. Een Nederlands paspoort is niet ver plicht. Derhalve betrad in Nieu wegein een keur van nationali teiten de ring. „Niet meer dan logisch", legde bondsvoorzitter Henk Los uit. „Het NK is een toernooi voor alle boksers in Nederland, of ze nu wel of niet genaturaliseerd zijn. Het is jammer dat het aan tal deelnemers dit jaar aan de lage kant is, maar er is geen reden voor paniek. Het amateur- boksen in Nederland is wel va ker dood verklaard. Er is altijd sprake van een golfbeweging." Los ziet nog voldoende perspec tief. „We zijn druk bezig met een beleidsnota, waarin de opvang en begeleiding van de jeugd een centrale rol spelen. Begin vol gend jaar willen we onze plan nen in praktijk brengen. De ver betering van de contacten tussen de verschillende districten is noodzakelijk om tot een geza menlijke aanpak te komen. Want het is voor mij onbegrijpelijk dat een befaamd gewest als Noord- Holland bij het NK niet verte genwoordigd is." Nieuwegein. NK, halve finales Lichtwelter: Medina (Hoboken/Rot terdam) w.o.p. (11-3) van Amine (Roossien/Groningen), Strzesynski (BT Gelderland) w.o.p. (5-2) van Ilbay (BT Oost/Terborg). Weiter: Jansen (Muscle Fit/Eindho ven) w.o.p. (11-3) van Bakker (Olympia/Leeuwarden), Verhaegen (MTS/Maastricht) w.o.p. (6-1) van Ouali (BC Landgraaf). Midden: Van den Heuvel (Muscle Fit/Eindhoven) wint van Vredeveldt (Veron/Utrecht) na medische inter ventie in de derde ronde, Room (Bredase Ring) w.o.p. (12-4) van Benjamin (Boxing'82/Rotterdam). Half zwaar: Sterkenburg (Voltreffer/ Nieuwegein) w.o.p. (16-2) van Cairo (Boxing'82/Rotterdam), Martie (Ho boken/Rotterdam) w.o.p. (11-2) van Mos (Verbon/Utrecht). Fransman Jean Alesi. Berger staat momenteel derde in de strijd om de wereldtitel, Alesi vijfde. Boksen OP 11 NOVEMBER wordt in het Schuttersveld te Rotterdam een gemengd boksgala gehouden. Op het programma staat onder meer een partij van Eddy Smulders. De tegenstander is nog niet be kend. Ook wordt Muay Thai- boksen gehouden. Honkbal FRANK THOMAS van de Chica go White Sox is voor het tweede achtereenvolgende jaar uitgeroe pen tot de meest waardevolle speler van de American League. De eerste honkman kwam het afgelopen seizoen, dat wegens een staking van de spelers voor tijdig werd beëindigd, tot een slaggemiddelde van 0,353. Hij sloeg 38 homeruns en bracht in totaal 101 ploeggenoten over de thuisplaat. Oakland (anp) - Vaders die hun doch ters op 14-jarige leeftijd tennisprof laten worden, moeten ze doodschieten. Deze tendentieuze uitspraak is van Richard Williams, 52. Zijn dochter Venus, sinds juni dit jaar 14, debuteert maandag als tennisprof in Oakland, Californië. „Het was haar beslissing," verdedigt Willi ams zich. „Ik ben nog steeds principieel tegenstander van een vroege overgang naar de profs." Desondanks probeerde hij niet het idee uit haar hoofd te praten. „Ik heb mijn vijf dochters geleerd hun eigen beslis singen te nemen." Wel maakte hij met Venus de afspraak dat zij niet meer dan aan vijf, zes WTA-toernooien per jaar deelneemt. „Op die manier verandert haar leven niet ingrijpend," denkt hij. Naar school gaat ze niet meer. Haar moeder Brandy, een ver pleegster, verzorgt de schoolopleiding. „Ze kan gewoon naar het strand blijven gaan, blijven rollerskaten en basketballen. Ze doet zoveel andere dingen buiten tennis sen. Als dat het enige zou zijn in haar leven, zou ik werkelijk verontrust zijn. Nu niet. Ze is niet gefixeerd op tennis. Het is een hobby." Een buitengewoon goedbetaalde hobby dan. Venus Williams gaat in 1995 vijf tot zeven miljoen dollar verdienen aan recla mecontracten, hebben marketing-experts uitgerekend. Venus Williams groeide op in Compton, één van de zwarte ghetto's in Los Angeles, en kreeg op haar vierde het eerste tennis racket. Met afgezaagde greep natuurlijk. Drie jaar geleden verhuisde het gezin Wil liams naar Pompano Beach, Florida. Op kosten van IMG, het managementbureau van Mark 'the Shark' McCormack, dat Venus en haar een jaar jongere zusje Serena, ook een veelbelovend talent, onder contract nam. IMG stalde ze in Florida bij de Rick Macci Tennis Academy. Met Nick Bolletieri, wiens tennisschool eigendom is van McCormack, liep de samenwerking spaak. Williams traint vijf, zes uur per dag. Altijd onder toezicht van haar vader, die zijn baan heeft opgegeven voor de tenniscar rières van zijn dochters. Met Macci, die Jennifer Capriati drie jaar onder zijn hoe de had, is Richard Williams ervan over tuigd dat Venus binnen enkele jaren tot de wereldtop behoort. „Ik denk dat zij over twee jaar met iedereen kan duelleren," zegt Macci. „Tegen de tijd dat ze achttien is, is ze rijp voor een overwinning in een Grand Slam." Naar het debuut van Williams tegen land genote Shaun Stafford, 59e van de wereld, in het 675.000 gulden toernooi van Oak land wordt verwachtingsvol uitgekeken. Vooral omdat vader Richard zijn dochter de laatste drie jaar verbood in junioren- toernooien te spelen. „Ik zag er het nut niet van in. Ik vond dat ze zich beter op de trainingsbaan kon voorbereiden op haar profloopbaan." Het debuut van Venus Williams volgt op dat van Martina Hingis, begin oktober in Zurich. De Zwitserse trad een dag na haar veertiende verjaardag tot de profs toe. Ze speelde in drie toernooien, Zürich, Filder- stadt en Essen, en werd gevolgd door een stoet verslaggevers. In Zürich kwamen 120 verslaggevers en twaalf TV-stations op haar eerste partij af. Zij overstelpten haar met aanvragen voor interviews. „Natuurlijk zal ik fouten maken," geeft Venus Williams toe. „Maar ik denk niet dat ze in de categorie Capriati zullen vallen." Zij was prof en miljonaire in 1990, 13 jaar jong. Binnen vier jaar was ze opgebrand. Ze zocht haar heil in drank en drugs, de politie pikte haar op wegens diefstal. Na een verblijf in een afkickcen trum verhuisde ze van Florida naar Cali fornië, waar ze in beslotenheid werkt aan een rentree in het tennis. De entree van Venus Williams is de voor laatste van een 14-jarige in het vrouwen tennis. De WTA heeft de leeftijdsgrens met ingang van 1 januari verhoogd naar 18 jaar. Onder druk van IMG maakte de vrouwenvakbond voor Hingis, Williams en de nog 13-jarige Koernikova, getraind door Bolletieri, een uitzondering. Koerni kova, afkomstig uit Rusland, maakt in 1995 haar profdebuut. „Als ik een dochter had," zegt Martina Navratilova (38), die in Oakland afscheid neemt van het WTA-circuit, „zou ik haar verbieden op 14 jaar tennisprof te wor den." Richard Williams was het gloeiend met haar eens. Hij had het zelfs over doodschieten. Totdat zijn dochter zelf de overstap maakte. Theunisse rond met Collstrop Berghem - Gert-Jan Theunisse tekent woensdag een contract van een jaar bij Collstrop. Ploegleider Willy Teirlinck bevestigde zondag de overeenkomst tussen de Nederlander en de Belgische wielerformatie. Afgelopen week kwam de 31-jarige Brabander al min of meer tot een mondeling akkoord met de Belgen. Zowel financieel als sportief. Theunisse krijgt bij Collstrop een basissalaris met een premiestelsel. „Een hele opluchting", reageerde Theunisse zon dag. „Na het eerste gesprek was ik weliswaar optimistisch, vooral omdat we bijna op één lijn zitten. Maar ik had toch nog lichte twijfels." Theunisse krijgt bij zijn nieuwe werkgever wellicht gezelschap van Nico Verhoeven. De 33-jarige Brabander krijgt begin deze week een uitnodiging voor een gesprek. Verhoeven zit zonder ploeg omdat Peter Post geen nieuwe sponsor vond voor volgend jaar. Verhoevens ploegmakkers van afgelopen seizoen bij Histor, Jo Planckaert en Guy Nulens, kwamen zondag ook tot een akkoord met Collstrop. Teirlick bevestigde zondag ook dat hij het oog op Danny Nelissen heeft laten vallen. De 23-jarige Limburger reed dit jaar voor TVM. Hij is met zijn oude baas in een juridisch gevecht gewikkeld over achterstallig salaris. Nelissen was geruime tijd uit de roulatie wegens vermeende hartritme-stoornissen. TVM weigert Nelissen te betalen over de periode van bijna vier maanden toen hij op non-actief stond. Of Adri van der Poel volgend seizoen in het tenue van Collstrop rijdt, is nog onbekend. De „veteraan" keert zondag terug van vakantie. Volgens Teirlinck heeft de Brabander contacten met de Italiaanse formatie Brescialat. „Maar we gaan de komende dagen toch met hem praten", zei Teirlinck. Klacht Den Braven draait uit op klucht Bunnik - De behandeling van de klacht van Cees den Braven tegen basketbalclub Canoe Jeans/EBBC 'wegens wangedrag van Bossche supporters', draaide zaterdag in Bunnik uit op een klucht. De zaak werd niet-ontvankelijk verklaard, omdat de aangifte te laat werd ingediend. Sponsor Cees den Braven van basketbalclub Goba deed gewag van 'wangedrag van Bossche supporters' tijdens het duel tussen Canoe en Goba Gorinchem op zondag 25 september. 'Heb jij die negers uit Dordrecht meegebracht', zouden de Bossche suppor ters onder meer hebben geroepen. En: 'Loempia' tegen Goba- speler Peter Chin. Den Braven had de klacht binnen 3 X 24 uur na afloop van de wedstrijd moeten indienen bij de Tucht- en Geschillencommis sie. Die kwam evenwel pas op 4 oktober binnen. Ruimschoos te laat dus. Cassis (Fra), halve marathon: mannen: 1. Mvuyekuere (Bur) 1.01.13, 2. Gahimbare (Bur) 1.01.14, 3. Ramhoni (Mar) 1.01.19. Stuttgart. CSI. Grote Prijs, na twee manches en barrage: 1. Ludger Beer- baum (Dui) Ratina Z 0-44,53, 2. Sloothaak (Dui) SP Weihaiwej 0-45,74, 3. Schneider (Dui) Classic Touch 0-51,43, 4. John Whitaker (GBr) Grannusch 4-44,88, 5. Le Jeune (Bel) Go- vernor 4-46,66, 6. Von Rönne (Dui) Wilma 4-47,45. 7. Eriks son (Zweden) Robin Z 4-47,59, 8. Hendrix (Ned) Anadolu Ara bian 8-49,30, 27. Lansink (Ned) Easy Jumper 8-69,59 in eerste omloop. Puntenspringconcours: 1. Fer- vers (Dui) Pegasus 24 pt - 46,81 sec., 2. Thomas Fuchs (Zwi) Pianette 24-47,52, 3. Tebbel (Dui) John Blunt 24-49,51. 22. Lansink/Elsmhorn 20-49,84. Springconcours tabel A, 1,50 m: 1. Thomas Fuchs/Maior 0-59,06, 2. Sloothaak/Weihai- wej 0-62,55, 3. Ludger Beer- baüm/Ratina Z 0-64,12, 17. Hendrix/Arabian 4-64,54, 20. Lansink/Easy Jumper 4-70,10. German Masters, na barrage: 1. Lejeune/Governor 0-45,26, 2. Ludger Beerbaum/It's Me 0-45,40, 3. Von Rönne/Wilma 0-46,18. Puntenspringconcours: 1. Mi chael Whitaker (GBr) Elton 75-40,46, 2. Helena Weinberg (Dui) Ferdinand 75-40,57, 3. Rodrigo Pessoa (Bra) Special Envoy 75-41,17, 13. Lansink/ Elmshorn 51-49,49. 15. Hen drix/ Aldato 51-52,19. Springconcours in twee fasen: 1. Robert (Fra) Quenelle 0-24,65, 2. Tebbel/John Blunt 0-24,67, 3. Billington (GBr) Rhapody 0-25,43, 6. Lansink/ Elmshorn 0-27,24, 7. Hendrix/ Aldato 0-27,51. Dressuur. Grand Prix: 1. Uphoff-Becker (Dui) Rembrandt 1766 punten, 2. Theodorescu (Dui) Ganime- des 1699, 3. Werth (Dui) Anto ny 1687. Grand Prix Special, German Masters: 1. Uphoff/Rembrandt 1625, 2. Theodorescu/Ganime- des 1525, 3. Werth/Antony 1480. Utrecht. City-bokaal. VROUWEN le 100 m: 1. Loorbach 11,39, 2. 't Hart 11,53, 3. Van Meggelen 11,57, 4. Nuyt 11,61, 5. Koele- man 11,68, 6. Van Oosten 11,74. 2e 100 m: 1. Loorbach 11,46, 2. 't Hart 11,55, 3. Nuyt 11,61, 4. Van Meggelen 11,66, 5. Zonder land 11,78, 6. Koeleman 11,81. le 300 m: 1. Loorbach 27,21, 2. Van Meggelen 27,69, 3. Nuyt 27,80, 4. 't Hart 28,06, 5. Zon derland 28,51, 6. Elke Zijlstra 28,65. 2e 300 m: 1. Loorbach 27,09, 2. Van Meggelen 28,03, 3. 't Hart 28,08, 4. Nuyt 28,32, 5. Zonderland 28,34, 6. Groene- wold 28,39. 500 m: 1. Loorbach 43,47, 2. Van Meggelen 44,00, 3. Nuyt 44,71, 4. 't Hart 44,84, 5. Groe- newold 45,60, 6. Wijsman 45,65. 1000 m: 1. Groenewold 1.29,20, 2. 't Hart 1.29,27, 3. Loorbach 1.30,33, 4. Van Meggelen 1.30,52, 5. Nuyt 1.30,81, 6. Wijsman 1.32,25. Eindklassement: 1. Loorbach 88.635 punten, 2. Van Meggelen 89.260, 3. 't Hart 89.475, 4. Nuyt 90.115, 5. Groenewold 90.200, 6. Wijsman 91.775. MANNEN le 100 m: 1. Andries Kramer 10,13, 2. Smulders 10,33, 3. Overdevest 10,34, 4. Westerveld 10,39, 5. Bliek 10,47, 6. Van der Berg 10,53. 2e 100 m: 1. Andries Kramer 10,25, 2. Westerveld 10,43, 3. Overdevest 10,48, 5. Nieuwenhuizen 10,52, 6. Bliek 10,53. le 300 m: 1. Andries Kramer 24.94, 2. Overdevest 24,98, 3. Van der Vlies 25,09, 4. Leeuwangh 25,21, 5. Bos 25,39, 6. Smulders 25,40. 2e 300 m: 1. Andries Kramer 24,55, 2. Over devest 24,93, 3. Leeuwangh 24.95, 4. Van der Vlies 25,01, 5. Smulders 25,10, 6. Bos 25,11. 500 m: 1. Andries Kramer 39,67, 2. Leeuwangh 39,69, 3. Smulders 40,17, 4. Overdevest 40,18, 5. Van der Vlies 40,23, 6. Pastor 40,25. 1000 m: 1. Andries Kramer 1.20,21, 2. Leeuwangh 1.20,28, 3. Bos 1.20,54, 4. Van der Vlies 1.20,65, 5. Marco Kramer 1.21.09, 6. Blanken 1.22,05. Eindklassement: 1. Andries Kramer 79.775, 2. Leeuwangh 79.830, 3. Van der Vlies 80.555, 4. Bos 80.630, 5. Pastor 81.365, 6. Marco Kramer 81.536. Lissabon. Europese beker landskampioenen. Mannen: finale: Nicol (Sch) - Ryan (Ier) 3-1 (3-9 9-7 9-6 9-4); om de derde plaats: Buit (Ned) walk over, Frenz (Dui) gebles seerd. Vrouwen: finale: Horner (GBr) - Schone (Dui) 3-1 (9-2 9-0 6-9 9-1); om de derde plaats: McFie (Sch)- Svenby (Zwi) 3-0 (9-6 9-2 9-6). Lissabon. Finale wereldbeker. Groep A: Saive (Bel) - Huang (Can) 21-12 21-14, Rosskopf (Dui) - Kim Tak-Soon (ZKo) 23-21 9-21 21-10, Rosskopf - Huang 21-15 21-18, Kim Tak- Soon - Saive 21-18 21-15, Kim Tak-Soon - Huang 21-19 21-15, Saive - Rosskopf 21-16 21-9. Eindstand: 1. Kim Tak-Soon, 2. Saive, 3. Rosskopf, 4. Huang. Groep B: Wang Tao (Chi) - Korbal (Tsj) 21-15 22-20, Pri- morac (Kro) - Gatien (Fra) 21-12 21-7, Gatien - Korbal 19-21 21-14 21-15, Primorac - Wang Tao 21-16 21-3, Primorac - Korbal .21-16 21-18, Wang Tao - Gatien 21-16 18-21 21-19. Eindstand: 1. Primorac, 2. Wang Tao, 3. Gatien, 4. Korbal. Halve finales: Saive - Primorac 21-12 22-20, Wang Tao - Kim Tak-Soon 21-17 21-16. Finale: Wang Tao - Saive 21-15 11-21 21-13 21-19. Göteborg. Vrouwen, EK voet bal, kwartfinales: Zweden - Denemarken 3-0. Eerste duel 0-2, Zweden naar halve finales. Bamako. Afrikaanse beker. Ma li - Guinea 2-0 (1-0). 45. Toure 1-0, 74. Diallo 2-0. Toeschou- wers: 50.000. Drachten. Nationale veldrit (profs/amateurs): 1. Grbenen- daal (St. Michielsgestel) 1.03.10, 2. Baars (Diessen) 2.50, 3. Hendriks (Assen) 3.04, 4, De Vos (Oosterhout) 3.10, 5. Mink- horst (Zutphen) 3.40, 6. Boeze- winkel (Hooglanderveen) 3.43, 7. Verhoeven (Oud-Turnhout) 4.01. 8. Bunnik (Bleiswijk) 4.17, 9. Nagengast (Hoogeveen) 4.38, 10. Geert Ophei (Erp) 4.48. Lieshout. Nationale veldrit (profs/amateurs): 1. Groenen- daal 1.04.17, 2, Boekwinkel 0.15, 3. De Vos 0.35, 4. Baars 2.01, 5. Sestig (Oosterhout) 3.14, 6. Rivera (Ita) 3.33, 7. Verreeken (Hulst) 3.36, 8. Jan sen (Soest) 5.12, 9. Van Hest (Tilburg), 10. Frijters (St. Wil- jebrord) 5.30. Neo-amateurs: 1. Gommers (Kollumerzwaag) 52.10, 2. Vrogten (Vorden) 0.10, 3. Brink (Olst) 0.20. Sint Lievens-Esse (Bel). Veldrit (1 uur en 1 ronde): 1. Herygers (Bel), 2. Willemsens (Bel) 0.41, 3. Danny de Bie (Bel) 1.22, 4. Van Santvliet (Bel) 1.38, 5. Janssens (Bel) 2.22, 13. Van der Poel (Ned) 4.33. Van onze bridgemeq Hoek - Tijdens zitting van de dij petitie bridge scoorde het paar] Biesbroek/Piet de senioren uitstek BRIDGE Met 68,29 procent concurrentie ruim Van onze volleybaln IJzendijke - De tj de districtsvolley is door de Goes herstelde zich ui week' en won sim] Bij de vrouwen veil vrijdagavond voor d| Ekspalvo met 0-3, ml zaterdag wel met| WS'92 2. Morres 2 3-2 van BOK. In de eindigde CVC-WR iij vrouwen promotieklasse savok-ws'92 3j 9-15, 15-13, 15-10) wedstrijd binnen 2| voor Savok toch te goede. De bekerwed Ekspalvo werd verloren met 3-0, bood prima tegenstal centratie viel in deze weg en WS'92 verdej Toch sleepten de coach Joost Gommer^ 3-1-zege uit. mytilus-de (15-3,15-5, 15-1) - 1 de gehele wedstrijd g| en heeft geen kind kers gehad. Vooral grote opslagdruk va moesten de Aardenb| ballen laten gaan. minuten had Mytilu punten verdiend. morres 2-bok 13-15, 15-13, 16-141 Beide teams speelderf hg en er werden aan| ten dan ook veel maakt. De thuisploeg zonder overtuiging achter met 0-2. Dat I eindelijk nog een 3-| haalde was een meevq eerste klasse bok 2-yvc 3-1 (1 10-15, 16-14) - YVC 1 BOK net wat tekort.l derde set konden de profiteren van verslad thuisploeg. In de laatj YVC goed mee met het mocht niet meer bl cvc-wr 2-3 (9-15, 5-15, 6-15) - CVC zit j dal, maar volgens coa Boehlé hopelijk voorj De pass was zwak en was niet altijd zui\{ laatste twee sets kon ploeg de mentale dru aan en haalde zodol slechts één punt binnej mannen promotieklasse de sterre-ws'9! (15-7, 15-2, 15-13) - dorpenaren hebben re zich zelf genomen. Vq tegen Dynamo werd i loren en dat moest gezet worden. De opsl| dediging liepen lek derde set verslapte even, maar de schadq perkt tot 15-13-setwin mytilus-ardito 10-15, 15-3, 14-16, 1:: topper in de promoti voor Ardito nog nietl afgelopen. Beide teai aan elkaar gewaagd, de vierde set kwam ft een grote voorspron Robert Nijssen speeld stekende wedstrijd. J bracht Ardito van 12-; 12-10 en uiteindelijk u zelfs nog met 14-16. In set had het zijn kruit v 15-10. „We hebben 1 maal haalbare er vand haald," zei Ardito-sp Burgers zaterdagavond eerste klasse voorwaarts 2-dy 2 0-3 (13-15, 4-15, Voorwaarts zat als lo ejlkaar én dat kostte t< ten om het Dynamo'7( to kunnen maken. Wim Kosten drukte ee ijke stempel op de we zorgde er voor dat V met lege handen achter tweede klasse Morres 2-bok 2 3 15-10, 15-8) - Binnen ten had koploper Morr< geklaard. De Hulstenai sterk voor deze klasse t wedstrijd kreeg BOK g< van kans. In de laatste

de Stem | 1994 | | pagina 16