DE STEM ,n In het Noordfranse Seclin stierven vorig jaar, kort na elkaar, Isabelle (18) en Caroline (22) aan een over dosis heroïne. Heroïne afkomstig uit Holland. Het verdriet van de inwoners van het kleine arbeiders stadje sloeg snel om in een woe dend protest. Genoeg, schreeuwden ze. Tegen de Nederlanders met hun vemaledijde drugs. Tegen de dealers die hun jongeren de gifbe ker voorhouden. Onlangs kwamen ze met bijna tweeduizend man naar Rotterdam om te demonstre ren. En als het moet, komen ze met tienduizenden. 'Ik hoop dat onze protestmars de Nederlanders de ogen heeft geopend' 'Het is de schuld van Nederland dat onze jongeren zo makkelijk aan drugs komen' Fout tot het bittere einde Sinds mei 1500 Franse jongeren teruggestuurd Rabo poetst coöperatie op De opgegeven zigeuners ER 1994 X 7 weekend ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 DEEL E Door Riet Pijnappels De route Lille-Breda-Rot- terdam duurt iets meer dan twee uur. Zo dicht bij ligt het Mekka van de drugs. La route de la drogue, spuwt Bernard Debreu, secretaris van de Franse communistische partij (PCF) in Lil le, de woorden verontwaardigd uit. „Onze jongeren stappen in hun au tootje, kopen bij jullie voor een paar honderd gulden drugs en rijden weer naar huis. Zo makkelijk is het." Ze zijn het goed zat, de inwoners van de Noordfranse federaties Nord/Pas-de-Calais. De Nederlan ders hoeven hier niet meer aan te komen met hun mooie, verontschul digende praatjes over hun liberale drugbeleid. Voila, kijk naar het re sultaat. In een niet te stuiten op mars, als een kolonne mieren, trek ken de Franse jongeren dagelijks richting Nederland om drugs te ko pen. De Hollandse drugs infecteren de hele samenleving, Magen ze, de dorpen, de steden, de wijken, de scholen en de universiteiten. Hun jeugd wordt het slachtoffer van de lakse houding van de Nederlandse overheid. Nauwelijks aangekomen in het stad je Seclin, vlakbij Lille, in een kale, vreugdeloze wijk vol flatgebouwen, wordt de verslaggeefster overstelpt met boze kritiek van de bewoners. Op hoge toon, rap, de woorden over elkaar heen buitelend. En met veel dramatiek. Rotterdam is inmiddels een van de grootste, internationale handelscen- Ensemblebarrons la route a la drogue', laten we samen de weg naar de drugs versperrenschreeuwen de letters op de affiches in Seclin. foto de stem johan van gurp De woede van Noord-Frankrijk Een foto van de aan een overdo sis overleden Caroline. „Weet u, dat vind ik nog het ergste. Ze ver loor haar vrijheid om na te denken, om keuzes te maken," zegt haar moeder. tra voor drugs, voeren ze aan. Of de verslaggeefster dat wel weet? En hennep is een van de belangrijkste exportprodukten van Nederland. Mon dieu, alsof het om tomaten gaat! Vol onbegrip schudden ze het hoofd, de aanwezige communistische par tijleden, de hulpverleners, een aan tal jongeren en de moeder van de aan een overdosis overleden Caroli ne. En wat te denken van die koffie shops, waar de drugs gewoon op de Paulette, de moeder van de vorig jaar september overleden Caroline: „De reis naar Breda is zo kort. De drugs, het is daar zo makkelijk te krij gen. C'est tres, trés facile.foto de stem johan van gurp menukaarten staan! Skunk, neder wiet, noordeerlight, noem maar op. De ongewone namen Minken, on danks de boze ondertoon, grappig uit hun Franse monden. En dan is er ook nog die nieuwe mi nister van Volksgezondheid die er uitziet als een aardige oma, maar ondertussen wel gratis heroïne wil uitdelen. Of de Hollanders nog nooit gehoord hebben van de kat op het spek binden, vragen ze half spot tend, half verontwaardigd. Nee, geen compromis voor drugs, luidt hun eensgezinde, heftige be toog. Of het nu om soft of hard drugs gaat, want aan allebei raak je im mers verslaafd. En laat de Hollan ders vooral niet komen aanzetten met het slappe argument dat alcohol ook verslavend is. La drogue, c'est pire. C'est le mort. Drugs is veel er ger, dat is de dood. En hoe kan je nou de dood toestaan? Buiten, tegen de muren van de hoge, slecht onderhouden flatgebouwen van de arbeiderswijk La Mouchon- niere in Seclin, plakken gescheurde en verweerde pamfletten. Ze herin neren aan de Franse demonstratie in Rotterdam op 15 oktober. 'Ensem ble, barrons la route a la drogue', schreeuwen de grote letters. Laten we samen de weg naar de drugs ver sperren. De verpauperde wijk is een trek pleister voor drugdealers, 's Avonds, rond een uur of zes komen ze tevoor schijn, zegt een Marokkaanse jon gen. Een stuk of vijf, zes. Als motten die rond een peertje zwermen, han gen ze wat rond bij de ingang van de wijk, wachtend tot er een klant komt. Het zijn geen grote jongens, ze kopen voor een paar honderd gulden drugs in Nederland en verkopen die hier weer met een dikke winst, ver telt de Marokkaan. Hun aanwezigheid zorgt ech ter voor een groeiende onrust in de wijk. De mensen praten nergens anders meer over. De woede is groot. Hij schampert: „De politie doet niets. Die kijkt de andere kant op." Hij en zijn vrien den ergeren zich dood aan de dealers, vertelt hij. Keihard slaat hij met zijn rechtervuist in de palm van zijn linkerhand. „We gaan ze zelf wel aanpakken. We slaan ze de her sens in. Wanneer? Spoedig. Mis schien deze week nog." Hier, in de arme buurten van Seclin, is het niet moeilijk te begrijpen waarom het druggebruik onder de jongeren zo dramatisch stijgt. De werkeloosheid is enorm! De toe komstkansen zéro. De mijnen zijn allemaal dicht en van de voorheen machtige staalindustrie is weinig meer over. Tachtig procent van de jongeren onder de 25 jaar heeft geen baan en nauwelijks een opleiding. Het zijn inderdaad in de eerste plaats de slechte sociale omstandig heden die de jeugd ndar de drugs doet grijpen, geeft Bernard Debreu van de Communistische Partij toe. „Ze verwachten niets van de toe komst. Maar de hasj, de crack, de xtc, vernietigt hun jonge leven. En het is de schuld van Nederland dat ze zo makkelijk aan de verdovende middelen komen." Sinds ruim anderhalf jaar, sinds de grenzen open zijn, is het drugge bruik onder de jongeren enorm ge stegen, verklaart hij. De heroïnedood van Isabelle en Ca roline eind vorig jaar had bracht een schokeffect teweeg in de hele regio. Het verdriet sloeg snel om in woede. Debreu: „Dat was de druppel die de emmer deed overlopen." De Communistische Partij, de groot ste partij in de regio, verklaarde luidruchtig de oorlog aan het Neder landse drugbeleid. Met veel hoog dravende retoriek, ('de dodelijke be moeienis van Nederland'), en met schokkende cijfers over het groeien de aantal verslaafden mobiliseerden de partijleden de bevolking. Er werden buurtbijeenkomsten ge organiseerd, in de kranten versche nen ingezonden brieven en een handjevol mensen demonstreerden in Lille voor het politiebureau. Ten slotte was de tijd rijp voor een pro testdemonstratie in Rotterdam, nu twee weken geleden. De animo was groot. In tientallen bussen vertrokken ze, bijna twee- duizend mannen, vrouwen en jonge ren uit Lille en omgeving, 'naar dat Europese land, zo dicht bij onze grenzen, waar een vrije verkoop van drugs is en waar zich een marihua- nacultuur ontwikkelt als in Zuid- Amerika en Azië,' aldus een commu nistisch pamflet. Debreu: „Wij demonstreerden niet tegen het Nederlandse volk, maar tegen het drugbeleid. Uw land is het bevoorradingsnetwerk van drugs voor heel Europa. In de haven en op de vliegvelden wordt nauwelijks gecontroleerd. Wij klagen de Nederlandse toegeeflijk heid tegenover drughandelaren Ook Paulette, de moeder van de vorig jaar september over leden Caroline, ging mee naar Rotterdam. In de voor hoede van de Communistische Par tij, als een levende aanklacht tegen het milde drugbeleid in Nederland. „Het was heel indrukwekkend," zegt ze zacht. „Ik hoop dat het de Nederlanders de ogen heeft ge opend. Dat ze erover gaan naden ken." Gezeten op een kruk in haar hon denkapsalon, met een klein, langbe- haard keffertje op haar schoot, kijkt ze diep bedroefd. Achter de grote bril knippert ze veelvuldig met haar oogleden om de tranen tegen te hou den. Haar oudste dochter stierf vorig jaar september aan een overdosis heroï ne, slechts 22 jaar oud. Op haar achttiende begon Caroline haar ma cabere dans met drugs. Eerst hasj, later heroïne en cocaïne. Om in haar behoeften te kunnen voorzien, ging ze dealen. Niet hier in Seclin, vertelt haar moeder, met hese stem. Het klinkt bijna dankbaar. Maar wel in Lille. Ze reisde vaak naar Breda en Rotterdam, vertoefde daar altijd in de drugswereld. Paulétte: „De reis naar Breda is zo kort. De drugs, het is daar zo mak kelijk te krijgen. C'est trés, trés faci le. Geen controle, geen problemen met de politie. Holland, het was voor haar het paradijs van de drugs. Ze kreeg het te gemakkelijk." „De laatste drie jaar heb ik nooit meer de blote armen van mijn doch ter gezien. Ze verloor haar persoon lijkheid, ze werd agressief, ze leed pijn. De laatste maanden leefde ze als een plant. Ze verloor haar vrij heid." Ze snikt, de ogen worden rood van de ingehouden tranen. „Weet u, dat vind ik nog het ergste. Ze verloor haar vrijheid om na te denken, om keuzes te maken. De drugs hebben mijn dochter vermoord. La drogue, c'est la merde." Er moet een einde komen aan het drugtoerisme, zegt Debreu resoluut. Tot nu toe heeft de Communistische Partij 20.000 protesthandtekenin gen opgehaald. Op scholen, mark ten, bedrijven en huis-aan-huis. „Met duizenden zeggen we: nu is het genoeg! En u zult het zien, nu zijn het nog 20.000 handtekeningen, aan het einde van het jaar zijn het er 200.000." De communisten eisen dat Neder land haar drugsbeleid wijzigt. „Het klimaat in Nederland is te liberaal. Uw regering onttrekt zich aan haar verantwoordelijkheid. Nederland moet zich aanpassen aan de rest van Europa." Er moet een strengere drugcontrole komen aan de grens, meent hij. En drughandelaren moeten keihard worden aangepakt. „Wij mogen geen compromis sluiten met drugs. Bestrijden is de enige manier. Wij zijn nu met tweedui zend man naar Rotterdam gegaan. Sinds 1 mei van dit jaar jaagt de Nederlandse politie met gerich te acties op drugstoeristen uit Frankrijk. Volgens de politie in Zundert is er tot nu toe geen vermindering merkbaar. Weke lijks worden Franse jongeren, in de leeftijd van achttien tot der tig jaar, aangehouden met drugs, gestolen auto's en verbo den wapens, als pistolen, mes sen en traangas. Om zichzelf te beschermen tegen de dealers, zeggen ze. Sinds 1 mei heeft de Koninklij ke Marechaussee ongeveer 15Ö0 jongeren uit de regio Lille te ruggestuurd. Afgelopen drie maanden zijn er 20 gestolen au to's aangehouden uit noord west Frankrijk. Volgens de Franse procureur- generaal O. Guerin van Lille telt de regio nu zo'n 6000 heroï- neverslaafden en komt 90 pro cent van de drugs uit Neder land, vooral uit Rotterdam. Als het moet, komen we met tiendui zenden om de regering daarvan te overtuigen." Een paar dagen later in de Bre dase koffieshop 'Flying High'. Een jonge Fransman bladert door de drugmenukaart. In zijn hand houdt hij een bundeltje francs. Hij is net aangekomen en wil vanavond weer thuis zijn. Waar dat is, wil hij niet zeggen. Wel dat hij hier wekelijks komt. En dat hij ook een voorraadje voor zijn vrienden moet kopen, „Ah, c'est normal, eh," roept hij uit. „De drugs zijn hier twee keer goedkoper dan in Frank rijk. De kwaliteit is hier beter en je hebt veel meer keus." Jaja, hij heeft van de protestdemon stratie in Rotterdam gehoord, knikt hij met duidelijke tegenzin. Het gesprek verveelt hem al gauw. „Ach, de ouders, die weten niets. Die zien geen verschil tussen soft en hard drugs." Hij laat zijn adem tus sen de tanden ontsnappen. Het Minkt minachtend. „Ze weten niet waar ze over praten," herhaalt hij. Hij loopt weg en doet zijn bestel ling aan de bar. r ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 -

de Stem | 1994 | | pagina 9