aboe Dubieus transport vaak 's nachts tCCCT 100 SLAAPKAMERS IN PROMOTIE I fv bedtime Werkende jongere is te gedwee geworden FNV verwerpt plan voor 'werkcheques' De bezem erover »p' NCB wil 1000 mentoren voor allochtone leerlingen DE STEM Onschendbaarheid 'Mensen trouwen te snel' N RACE/TL Eli munGEiitm DE STEM BINNENLAND A3 Politie lang niet altijd bij machte criminele vrachten aan te pakken COMMENTAAR 1/MüU E Cv I BINNENLAND KORT 29 OKTOBER 1994 A2 'O '*Vv i-''j';f"VV'r:>^|||y I $C' Hl B FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP hoogde surveillance in de schoolgangen kunnen wel zinvol zijn op grote scholen, om onge wenste elementen buiten te hou den. Rampzalig Aan de ene kant zijn er de door grof geweld getraumatiseerde leerkrachten. Die zeggen: de school is een leerinstelling, geen psychiatrische inrichting om problemen van buiten op te los sen. Aan de andere kant roept het ministerie: de school is een instituut dat midden in de maat schappij staat. Een Britse onder wijskundige, met een kwart eeuw ervaring met geweld en wapens op scholen achter de rug, waarschuwde: „Ga niet de weg op die wij twintig jaar geleden in Engeland insloegen. Door de school te zien als sociaal insti tuut, in plaats van een instelling om iets te leren. Dat is een rampzalige, doodlopende weg." Echt nieuw is de problematiek van geweld door leerlingen op school niet. Rapporten in de ja ren '20 signaleerden het al. Het gaat ook om incidenten, exces sen op 2,5 miljoen merendeels goedwillende leerlingen. Voor oplossingen moet het onderwijs ook voorbeelden bekijken van scholen met een effectieve aan pak, waar een sfeer van dreiging teruggebogen is naar een sfeer van veiligheid. Want die zijn er ook, verzekerden de binnen- en buitenlandse deskundigen. ffVBNNM op gaan bezinnen, in plaats dat zij racisme afdoen als 'een belediging van de Schep per'. Een gemakzuchtige ondoor dachte uitspraak die niet al leen de waarheid geweld aan doet maar tevens het even gemakzuchtige en ondoor dachte racisme in de kaart speelt en zo periodiek doet toenemen. Niet dankzij de in spanningen van degenen die erin geloven, maar als gevolg van het in gebreke blijven van zijn tegenstanders, om met Menaehem S. Arnoni te spreken ('Het recht om pessi mist te zijn'). Langenholte Wouter ter Heide ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 Van onze verslaggever Driebergen - Duistere trans porten hebben vooral 's avonds en 's nachts plaats op de Nederlandse invalswegen. De rustplaatsen langs deze snel wegen blijken een favoriete ont moetingsplaats voor criminelen. Niet in het minst door een mini maal politietoezicht. Deze constatering doet J. Visser, hoofd van de divisie Mobiliteit van het Korps Landelijke Poli tiediensten in Driebergen. Hij is blij met de wens van minister W. Sorgdrager van Justitie om het 24-uurs toezicht op snelwegen te intensiveren. Daarvoor zijn vol gens Visser minimaal 250 agen ten extra nodig. Zijn divisie met negen afdelin gen telt momenteel zo'n 450 sur veillanten. Visser voert op korte termijn overleg met minister Sorgdrager over de noodzakelij ke personeelsuitbreiding voor 24-uurs toezicht. „Wij kunnen de controle 's nachts op ons gebied door ge brek aan capaciteit niet hele maal waarmaken. Ook overdag is onze inzet immers van belang: de toenemende drukte en de on gevallen op de autosnelwegen (ADVERTENTIE) vragen om een adequaat toezicht en een snelle afhandeling van incidenten om filevorming tot een minimum te beperken. Dat slokt een belangrijk deel van onze personele bezetting op." Visser spreekt zijn zorg uit over onder andere dubieuze transpor ten, illegale mest- en afvaltrans- porten en toenemende overval len op benzinestations. De mees te activiteiten die het daglicht niet kunnen verdragen, hebben volgens het Korps Landelijke Politiediensten op de invalswe gen van Nederland plaats. Dit wordt als een direct gevolg van het 'open grenzen-beleid' gezien. Vooral langs de A12, de invals weg vanuit Duitsland en ook de Al 6, de aansluiting met België, kent allerhande verboden activi teiten. Maar ook aan de A2, tussen Limburg en Amsterdam, hebben duistere transacties plaats. Te denken valt aan handelingen van drugrunners (ze werven klanten voor koeriers), lossen van gestolen vrachtauto's en aan- en afvoer van smokkel waar. De parkeerplaatsen wor den, zegt het Korps Landelijke Politie Diensten, bovendien steeds vaker gebruikt door pros- tituées, koppelbazen en men sensmokkelaars (asielzoekers). Het korps ziet of vermoedt bij de nachtelijke surveillance van al les, maar kan in veel gevallen weinig meer doen dan informatie verzamelen. „We rijden, we con stateren," zegt woordvoerder R. van Rees. Een inzet van een 24-uurs team op de grote wegen wordt niet alleen van belang geacht voor de bestrijding van criminaliteit, maar ook voor de verbetering van de verkeersvei ligheid. Er zijn in de nachtelijke uren duizenden personenauto's en honderden vrachtwagens op de weg, terwijl ruim tien procent van de ongevallen 's nachts plaatsvindt. Extra toezicht wordt ook nood zakelijk geacht, omdat het alco holgebruik in het verkeer vol gens het korps weer toeneemt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Tussen de 500 en 1000 hoger opgeleide migranten moeten worden aangesteld als mentor van allochtone jongeren in het voortgezet en beroepsonderwijs. Daarmee kan voorkomen wor den dat te veel, vooral Turkse en Marokkaanse, jongeren de school voortijdig en zonder di ploma verlaten. Dat stelt het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) voor in een brief aan minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). De mentoren met een hbo- of universitaire opleiding krijgen onder andere als taak huiswerk begeleiding, het houden van spreekuren en het ondersteunen van jongeren bij buitenschoolse activiteiten. Daarnaast moeten zij dienen als tussenpersoon tus sen autochtone leraren en al lochtone leerlingen, en onder houden ze contact met de ouders. Een grote groep allochtonen ver laat nu nog voortijdig de school en scholen hebben zelf niet vol doende middelen om die school uitval terug te dringen, stelt di recteur Akel van het NCB. Een van de gevolgen van die uitval is, aldus Akel, 'maatschappelijke marginalisering': jongeren die geen werk vinden en op het verkeerde pad raken. „Het schoolsucces van allochto ne jongeren heeft ook invloed op het totale integratieproces van migranten in Nederland", aldus Akel. Om de Integratie te bevorderen is het nodig dat speciale aan dacht besteed wordt aan de posi tie van allochtone jongeren, vindt het NCB. Het aanstellen van mentoren is volgens deze organisatie een goede manier om de schooluitval terug te dringen. De begeleiders moeten in het plan van het NCB een speciale korte cursus volgen alvorens in het onderwijs aan de slag te gaan. Sedert gisteren is in Rotterdam een ploeg vrouwelijke straatvegers actief. De ploeg bestaat uit tien banenpoolers. Wethouder Simons zette de vrouwen gisteren met een feestelijk tintje aan het werk. foto anp Van onze verslaggever Utrecht - 'Wat er ook gebeurt, nu is het onze beurt,' riepen tienduizend werken de jongeren op het Haagse Malieveld op 1 november 1969. In een afgehuurde circustent kregen minis ters en parlementsleden een noodwet onder de neus geduwd waarin hun eisen waren vervat. Het was de eerste keer dat werkende jongeren in Nederland massaal voor hun belangen opkwamen. Terugblikkend op die 25 ziet een van de toenmalige leiders dat veel bereikt is. maar dat veel ook weer is teruggedraaid. Het lijkt er nu op dat de werkende jongeren zich als makke lammetjes naar de slacht bank laten voeren. De FNV wil daar met het 'Vakbondsjongerenjaar 1995' verandering in brengen. Vakbondsman Wim van Seeters kijkt zorge lijk wanneer hij de positie van de huidige werkende jongere beschrijft en vergelijkt met die van hem en zijn lotgenoten vijfent wintig jaar geleden. Hij ziet jongeren die weliswaar zeer mondig zijn, maar als werknemer met zich laten sollen, en een samenleving die de jongeren verwaarloost. „En dat is iets waarvoor de samenleving vroeg of laat de rekening krijgt gepresenteerd." Van Seeters, tegenwoordig beleidsmedewer ker voor uitkeringen en sociale zekerheid bij de Voedingsbond FNV, was afkomstig uit de cultuur van de vormingscentra en hun katholieke pendant in het zuiden: de levens scholen. „Daar zat ook nog wat kerstening bij," herinnert hij zich. „Voor de toestroom van leerlingen waren ze afhankelijk van de" bereidwilligheid van de werkgevers hun jon ge personeel een dag per week vrijaf te geven. Wie een vakopleiding wilde volgen moest 's avonds naar school." Van Seeters was algemeen secretaris van de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) toen op het eind van de jaren zestig de golf van provo-gevoel, protest en bewustwording van de studenten oversloeg naar de werkende jongeren. De meer concrete aanleiding tot de bewust wording was een nieuwe wet op het leerling wezen die minister van Onderwijs Veringa op 1 augustus 1968 in werking had gesteld. De wet bepaalde dat mensen die part-time vakonderwijs volgden voortaan zestig gul- Van Seeters'Tegenwoordig zijn de jongeren qedweeèr' fotovnu den schoolgeld moesten betalen. Maar was diezelfde Veringa niet een paar maanden eerder gezwicht voor het studentenprotest tegen een verhoging van het inschrijfgeld en verdubbeling van het collegegeld? Niet pikken dus, vonden jongeren op ver scheidene plaatsen. Streekscholen zoals die in Roermond en Scheveningen (de Zeezwa luwhof) zetten de toon. De verwoede discus sies tussen leerlingen en leraren leidden tot een gebundeld protest en het cursusgeldplan verdween in de ijskast. De naderende datum van 1 november 1969 vormde een prachtige aanleiding voor verde re actie. Vijftig jaar eerder, op 1 november 1919, was de Arbeidswet van kracht gewor den en in artikel 12 van die wet was bepaald dat 15- en 16-jarigen recht hadden op één dag scholing en vorming in de week. Het artikel was altijd een dode letter gebleven. In het blad 'Werkende Jeugd' van de KWJ verscheen een grote rouwadvertentie met onder meer de tekst: 'Artikel 12 ligt opge baard in de Rijksarchieven'. Er ontstonden plannen voor een grote de monstratie in Den Haag rond de thema's recht op scholing overdag en weg met het cursusgeld. Van Seeters trok het land in. „Je kwam een grote betrokkenheid tegen. Een idealisme dat je nu niet meer hebt want nu is het ieder voor zich. Ik heb voor mezelf altijd het aantreden van het kabinet Lubbers I aangewezen als het moment waarop dat gezamenlijk streven is begonnen te verdwij- Op 1 november '69 trokken ongeveer tien duizend jongeren uit het hele land naar Den Haag. Op twintig verschillende plekken dis cussieerden groepen jongeren met ministers, parlementsleden en voorzitters van werkge vers en werknemers. Van Seeters stelt met voldoening vast dat de demonstratie niet voor niets is geweest. Verscheidene politici voerden de discussie in de Tweede Kamer aan en een der belangrijk ste resultaten was dat kinderen uit arbei dersgezinnen betere kansen kregen door te stromen naar het hoger onderwijs. Het elan van die jaren is ver te zoeken onder de jongeren anno 1994. „Een verschil is dat je toen als jongere een sterkere positie had in het bedrijfsleven. Je was nodig in de produc tie en je kon tegen je baas zeggen: ik kan daar meer verdienen, tabé. Tegenwoordig mag de jongere blij zijn als hij of zij een baantje heeft van een dag in de week, of als oproepkracht of via het Jeugdwerkgarantie plan," aldus Van Seeters. Hij wijst op het merkwaardige feit dat jongeren tegenwoordig zeer mondig zijn en toch machteloos staan tegenover de pragma tische wil van hun baas en de politiek. „Aan de ene kant hebben ze een grote mond. Ze willen graag ergens bij horen, is het niet bij de EO, dan is het bij de commerciële cultuur, maar aan de andere kant zijn ze als werknemer gedweeër, onderdaniger. Neem de jongeren die in de winkels werken. Dat die zomaar genoegen nemen met langere werktijden en met steeds lagere loontjes. Het lijkt alsof men zich neerlegt bij het idee dat het allemaal niet meer kan. Terwijl Neder land nog nooit zo rijk is geweest." WIE IN een glazen huis woont, moet ervoor waken dat er geen schaduwen zichtbaar zijn. Mevrouw Singh Varma, kamerlid voor GroenLinks, beseft dit niet. Voor de derde maal is haar naam in verband gebracht met financiële onduidelijkheden bij charitatieve organisaties. Me vrouw Singh Varma vindt het allemaal niet zo erg, laat ze weten. Ze heeft een deel van het geld gebruikt om illegalen in nood te helpen. Deze mensen kunnen nergens terecht en moeten toch ondersteund worden en dat het mogelijk tegen de wet is, telt in haar geval niet, vindt ze, 'want zij is van GroenLinks'. Het is op zijn minst een bizarre figuur dat een lid van een der Kamers, dus medewetgever, bewust tegen de wet handelt, maar dat zo'n lid zich vervolgens expliciet boven de wet plaatst zal naar zelfs door haar partijgenoten niet in dank afgenomen worden. GroenLinks en het prominente lid Singh Varma zijn_ terecht bezorgd over het lot van illegalen, maar dat om die té helpen boekhoudkundig oncontroleerbare dingen moeten gebeuren, is absurd. Mevrouw Singh Varma heeft, als de geruchten waar zijn, een wonderlijke voorkeur voor administratieve slordigheden. De beide andere feiten die haar aangewreven worden, zitten in dezelfde sfeer en toen had ze niet zo'n sociaal excuus als steun aan in de duisternis van de illegaliteit levende slachtoffers. Als kamerlid kan de GroenLinksvertegenwoordigster nauwelijks nog functioneren zo lang de affaires niet opgehelderd zijn. Ze zou er in het belang van haar functie en van haar partij goed aan doen daarom voorlopig terug te treden. Met een beroep op haar partijdige onschendbaarheid kan ze haar zetel niet redden. (ADVERTENTIE) LAATSTE WEEK LAATSTE WEEK LAATSTE WEEK LAATSTE WEEK Bedtime bestaat acht jaar Daarom zijn er nu FEESTKORTINGEN op ai onze slaapkamers Profiteer ervan DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ESSEN SPIJKER 57 Tel00-32-3-667 38 -33 A58, afslag Roosendaal - Nispen ZONDAG OPEN ma-do: 9.30u. - 18u za' lOu - 18u. zo 13u. - 18u. vrijdag gesloten Merijn is tot donderdag uit de lucht. Melk uit Lickebaert dioxine-vrij Den Haag - Het ministerie van Landbouw heft volgende week dinsdag alle beperkende maatregelen voor de landbouw in het Lickebaertgebied op. Sinds juli 1989 geldt in een deel van het gebied bij Vlaardingen een verbod op de verwerking van melk en schapevlees wegens vervuiling met dioxine. Uit metingen is gebleken dat de melk van koeien in het gebied weer schoon is. De Afvalverbranding Rijnmond, waar de vervuiling vandaan kwam. heeft het verbrandingsproces aangepast, waardoor de uitstoot van dioxine onder de norm is komen te liggen. Regering: weg met advieslichamen Den Haag - De talloze adviesorganen van de regering zijn hun einde nabij. Het kabinet heeft gisteren besloten de wettelijke verplichting tot het vragen van commentaar op zijn voornemens, te schrappen. Alleen de Raad van State en de Sociaal-Economi sche Raad behouden hun status. De ministerraad wil wetten en regels sneller aan de Tweede Kamer kunnen voorleggen. Ook moeten ze eenvoudiger in elkaar zitten. Nu duurt het soms jaren voor een plan tot in detail is uitgewerkt in een wetsvoorstel. Dat heeft mede te maken met de eindeloze stroom adviezen die de regering moet inwinnen. Diogenes ingezonden voor Monte-Carlo Hilversum - De gezamenlijke omroepen hebben een uitzending van het VPRO-buitenlandprogramma Diogenes uitgekozen als Nederlandse inzending voor het Monte-Carlo Televisie Festival 1995. Het programma is op 29 mei uitgezonden onder de titel Afscheid van Joegoslavië. Het geeft een filmisch verslag van een reis van de Brit Sir Fitzroy Maclean door het voormalige Joegoslavië. De 83-jarige Maclean heeft een bijzondere band met het gebied, omdat hij als persoonlijk gezant van premier Winston Churchill in 1943 in het geheim werd gedropt in het door de Duitsers bezette Joegoslavië. De documentaire dingt mee in de categorie news features/current affairs programmes. Het festival vindt plaats van 10 tot 16 februari 1995. Gedetineerden De Singel staken Amsterdam - De ongeveer vijftig gedetineerden in toren De Singel in Amsterdam zetten de donderdag begonnen staking nog zeker een week voort. De Singel maakt deel uit van het Bijlmerbajes-complex. De gedetineerden hebben een waslijst aan klachten, aldus De Jong van de Coornhert Liga. Hij zegt dat sinds maart al honderden klachten zijn ingediend bij de interne commissie van toezicht. Het zou regelmatig voorkomen dat bezoektijden en het dagelijkse luchtuur worden bekort, dat er geen mogelijkheid is voor sport en dat er nauwelijks gelegenheid is om met maatschappelijk werkers te praten of naar de kerk te gaan. Verder is er onduidelijkheid over de huisregels. Den Haag (anp) - „Er moet meer voorlichting komen voor mensen die gaan trouwen. Ze beseffen nog steeds onvol doende dat het huwelijk een contract is en dat de gevolgen heel ingrijpend zijn als het tot een scheiding komt." Woorden uit de mond van A. Weber-Prins. secretaris van de Stichting Organisatie Ge scheiden Mensen. Deze stich ting bestaat 25 jaar. Reden voor een feestje is er eigenlijk niet, omdat scheiden toch een droeve aangelegenheid is. Vandaar dat de zilveren mijl paal wordt herdacht met een svmposnum 'zonder toeters en bellen'. „Het is juist jammer dat het nog nodig is mensen bij te staan bij echtscheidin gen." zegt Weber. „Er komen zóveel problemen bij om de hoek kijken. De regelgeving wordt steeds ingewikkelder." De cijfers zijn onverbiddelijk. Een op de drie huwelijken strandt. „Mensen zouden ei genlijk altijd op huwelijkse voorwaarden moeten trouwen. Dan zeggen ze 'we hebben toch mets', maar tijdens een huwelijk bouw je dingen op. Zakelijk gezien zou ieder per soon zijn eigen inbreng op zijn naam moeten hebben. Jonge mensen stappen onvoorbereid het huwelijk in. Ze beseffen te weinig wat de consequenties zijn als je uit elkaar gaat. Dat de alimentatieplicht jaren duurt en dat je als toeziend voogd niets te vertellen hebt over je kinderen. Daar denken ze niet aan op hun huwelijks dag." Een groepje mannen richtte in 1969 de stichting op. Zij von den het onredelijk dat mannen na een relatief kort huwelijk levenslang alimentatie moes ten betalen. Ook wilden ze dat de toeziend voogd meer rech ten zou krijgen. De organisatie is geen gezelli ge contactvereniging, maar geeft praktische voorlichting. Per jaar komen er zo'n 2000 telefoontjes binnen, vertelt Weber. Ageren tegen het huwelijk doet de stichting trouwens niet. „Wij zijn er niet tegen. De mensen zouden alleen be ter op de hoogte moeten zijn van de gevolgen van de wetge ving." Van onze Haagse redactie Den Haag - De FNV heeft gisteren het idee van de werkgevers om laaggeschoolde werknemers aan de slag te helpen via 'vouchers' verworpen. De FNV denkt dat het systeem fraudegevoelig is. Particuliere kopers van de cheques kunnen geld verdienen aan het verhan delen ervan. Volgens VNO en NCW vormt het systeem van werkcheques de beste methode om echte banen te scheppen voor de mensen met een lage opleiding die niet op een normale manier aan de slag kunnen komen. VNO en NCW willen nog onderzoeken of het systeem van de werkcheques in derdaad haalbaar is. Het idee van de werkcheque houdt in dat een particulier bij het postkantoor voor een be paald bedrag cheques koopt, waarmee hij een aantal uren eenvoudig werk kan kopen. De cheques zijn aftrekbaar van de belasting. Het bedrijf dat de cheques int kan van de op brengst de werknemer betalen Het nieuwe kabinet heeft gister avond voor het eerst gesproken met de organisaties van werkge vers en werknemers. Vooral de FNV had sterk aangedrongen op het overleg. De FNV wilde van kabinet en werkgevers weten of ze ernst maken met het bestrij den van de werkloosheid. De werkgevers hebben altijd op het standpunt gestaan dat de afspra ken van eind vorig jaar gewoon uitgevoerd moeten worden. Pogingen van de FNV een denk tank van de drie partijen in te stellen die plannen moet ontwik kelen om de werkloosheid te be strijden, stuitten op een veto van VNO en NCW. MKB Nederland toonde zich eerder wel bereid tot overleg met de vakbeweging over dat onderwerp. De werkgevers hebben er giste ren bij het kabinet op aange drongen spoed te betrachten met het introduceren van een con- currentietoets. Uit die toets moet blijken hoe de concurrentieposi tie van het Nederlandse bedrijfs leven zich verhoudt tot die in het buitenland. De MHP vindt zo'n toets alleen bespreekbaar als daarbij ook het ondernemersge drag in aanmerking wordt geno men.

de Stem | 1994 | | pagina 3