L ER Eigentijds stilleven Stalen ros Dorpshuis Zeeuwse babbels HE JA, DAT KEN IK! b.v. SER M/V ITROLLER Traktatie voor basiliek (muv de DE STEM ZEELAND C4 M\ Gemeente Waalwijk Afzien Vertrouwelijk Cijferleed Melig Daor zijn wel grotere problemen PREDIKBEURTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN Fancy fair drumhand Oostburg ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 der verbeteren en (M/V) n van de verkoop- t rechtstreeks aan estaande als nieu- n nieuwe klanten, eigenaar. /espressosysteem. f HAVO-N1MA A, e kunnen aanpas- ring in de Horeca onachtig in West- n, schrijf dan een nadere informatie verkoopleider. 01738 8837. t - test lanes H Etten-Leur bedrijf met ruim 25 medewerkers in ids-equipment en heeft een uitste- terrein is buiten Nederland draaien/frezen, tgelijke functie. aarna, bij gebleken geschiktheid een u binnen 8 dagen richten aan de I ostbus 308. 4870 Etten-Leur van noordeli|k 3, handel en industrie en heeft ng heeft een scala aan moge- 3en vergelijkbare HBO-oplei- oma SPD, aangevuld met een ding; kniveau; tde ervaring, er op gericht om binnen de afdeling op inspi- lel oog voor ieders verant- egeleiden; en meningen zowel in woord der en bondig te formuleren. 3sp. opleiding in planning- en n afwachting van de defini- ing in 1994 een functie- gekend. (niveau 11, rankelijk van leefti|d, opleiding g vastgesteld Je gebruikelijke bij de leid. over de inhoud van de functie ewonnen bij het Hoofd van de in, de heer H.A.Th. Beaart, 3500. emeente Waalwijk is erop ken geschiktheid voor de verlenen aan vrouwen of leden ingsgroepen. ging van de sectorstaf en van ;ren in de selectieprocedure, 3 een assessmentcenter- el is. 14 dagen, te richten aan het ïeester en wethouders van 9150, 5140 GB Waalwijk. EN als ik blij wil zijn, ga ik naar Vlaanderen. Dat liedje van Paul van Vliet gaat volgens mij over België. Want als ik ergens niet blij van word, dan is het wel van de gang naar het Zeeuwse deel van dat Bourgondische land. Sinds twee weken dagelijkse kost voor uw nieuwe verslaggeefster van wege een transfer van werkstek van Bergen op Zoom naar Ter- neuzen. Die wegen, da's afzien zeg. Tot aan de Liefkenshoektunnel gaat het prima: een mooie vierbaans- weg waar nauwelijks een kip op rijdt. Een kniesoor die op het prijskaartje van de tunnel let. Wat is tenslotte duizend francs per week? Inderdaad, slechts tweehonderd piek per maand. Maar pas na dat bescheiden bordje Zeeuws-Vlaanderen be gint de echte uitdaging. Eerst dat gewip op een autobaan of zoiets, met om de haverklap stoplichten waar nooit een hond oversteekt. 'Meid, erger je niet', denk ik en zucht nog maar eens diep. 's Morgens kan ik er trou wens beter tegen dan 's avonds op de terugweg. Gek hè? Dan de weg weer terug Neder land in: twee marktkramen staan verloren naast een rijtje schijtende koeien. We zijn in Kruisstraat. Godsamme wat achterlijk Voortaan toch maar weer langs Hulst. Maar dat kan alleen als je bereid bent ook door Kapellebrug te kruipen. Wat houdt iedereen zich daar toch akelig aan de snelheid. Je mag er vijftig rijden. En het gekke is, dat doet iedereen nog ook. Nee, dan die mooie provinciale wegen in het Zeeuws-Vlaamse land. Een ding valt meteen op. ze zijn veel langer dan ze breed zijn. Je mag er best tachtig op rijden, maar dat doet lang niet iedereen. Tuffende Fiatjes uit puilend met heftig rokende be jaarden - paters zo te zien - versperren de weg voor arme Westbrabanders die dóór wil len. Door naar bijvoorbeeld het pittoreske Terneuzen of brui send Breskens. Als ik het hier voor het zeggen zou hebben, zou ik niet te veel woorden meer vuil maken aan een tunnel die die arme hon derdduizend Zeeuws-Vlamin gen moet redden van een totale amputatie van de rest van Ne derland. Voor 1,9 miljard gul den kun je best een hele chique streep asfalt vanaf de Liefkens- hoek richting Hulst, Terneuzen, Breskens en het strand aanleg gen. Dat zie ik helemaal zitten. Kost alleen een paar hectare grond, maar goed, als er ergens genoeg van is in Zeeuws-Vlaan deren, dan is het wel polder. (FI) JAWEL. De raad van Aarden burg had het deze week weer voor elkaar. De leden konden elkaar weer uitschelden. Wie was nu weer het raadslid dat informatie naar de pers liet uit lekken' Het betrof de vertrou welijke zaak over de oprichting van een stichting om het toeris me van fusiepartner Sluis an ders te organiseren. De zondebok van het 'lek' werd zoals zo vaak bij raadslid Wim Westphaal gevonden. Die ont kende uiteraard. Of het nu met een uitlekken was, wilde E. Wijffels wel in twijfel trekken. Volgens hem had het net zo goed vanuit de middenstand kunnen komen, want daar cir culeerde het plan ook. En och, zei een raadslid na afloop, het plan was nog maar drie jaar uit. Dus zo vreemd is het niet dat het uitlekt. „Nee zeker niet," zei een raadslid in de rondvraag. „Zodra wij vertrouwlijk rond de tafel zitten, weten we zeker dat de zaak zo lek als een mandje is en dat de zaak de volgende dag in de krant staat!" (WV) Hij noemt zich 'Sheriff, draagt ook het bijbehorende insigne en hij tooit zich bi] voorkeur met een pet van Ca lifornia Higway Patrol. De wijde wereld van Theo Bou- wens uit Kloosterzande. Het doet even denken aan het Wil de Westen. Guns, horses and outlaws. Van de week stond hij even in de schijnwerpers, als verantwoordelijke voor de keuring van 15.000 fietsen. Bouwens maakte van de gele genheid gebruik om aan te kondigen dat hij opstoomt naar nummer 20.000. Voor Bouwens dus geen echt paard, maar het stalen ros. FOTO WIM KOOYMAN OUDE opschrijfboekjes van krantenvolk vertellen soms ver geten verhaaltjes. Onlangs kwam ik er weer eentje tegen in mijn kast. ik bladerde wat en stuitte op een versje, verveeld geformuleerd tijdehs een bui tengewone saaie maar ook ab surde raadsvergadering met on betrokken lokale bestuurders, ergens diep down in de regio, jaren en jaren geleden. Zo'n frommeltje, ontdekte ik. heeft toch een sterke verslagwaarde, want toen ik het teruglas zat ik als het ware weer in dat muffe zaaltje. Boven de burgemeester tikte een stationklok het leven weg en de publieke tribune was akelig leeg, op een heel klem lief blond meisje na. Een doch tertje wellicht van één van de politiekers hier. Dat was het tafereel. Het opschrijfboekje zegt dit, lees melig mee: Raadsvergadering De burgemeester eet een diep bord politieke ballen de wethouder schrijft met parkerblauw een schooltje dicht het raadslid geeuwt een druppel kwijl valt op een stuk de notulist maakt zwetend geschiedenis zonder verhaal het meisje blij plet glimlachend een spinnetje (CM) DAARNET heb ik weer zo'n stukje voor de krant van mor gen geschreven. Zo'n stukje waar ik het koud van krijg. Zo'n cijfermatig stukje dat de lezer informatie moet bieden over bepaalde ontwikkelingen in de provincie. Dit kwam van de Raad voor de Kinderbescher ming en het was gevat in een koel jaarverslag Driehonderd kinderen werden er vorig jaar mishandeld in Zeeland, meldt de raad. Dan volgen wat per centages, de statistiek is onder verdeeld in seksuele mishande ling. lichamelijke mishandeling en nog wat mishandelingssoor ten en het zouden eigenlijk net de beursberichten kunnen zijn, zo kil staan die cijfers er. Beroepsmatig maak ik daar een stukje van, en zo gaat het altijd, al tikkend krijg ik last van mijn verbeelding. Ik zie een groep van driehonderd kinderen met gescheurde bloesjes en onder de blauwe pekken op een markt plein staan. Hoe groot is zo'n groep werkelijk, denk ik dan, en hoe groot is het leed? Een collega vertelt me over een vader die gisteren bij de groen teboer zijn vervelende zoontje voor het oog van alle mensen langdurig en veel te hard op het achterwerk sloeg. „Kun je na gaan wat zo iemand thuis doet als niemand het ziet," zegt ze. Ik knik Dat kind kom ik volgend jaar misschien tegen als anoniem nummertje in een nieuw jaar verslag van de Kinderbescher ming. En, zoals die Raad al jaren sombert: het geweld tegen kinderen neemt nooit af maar altijd toe. Dat worden dan weer stukjes in de krant in het land waar het leven goed is. Als je tenminste niet zo'n kind bent. (CM) Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Florence Imandt. Ineke de Deckere. Wim Kooijman. Cees Maas, Wil Verherbrugge en Theo de la Ruelle De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet ojj rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. DE gemeente Aardenburg is aan het aftellen. De laatste twee maanden gaan in. waarin de gemeente nog zelfstandig be sluiten neemt. De fusie met buurgemeente Sluis staat voor de deur. Om de mensen van eigen gemeente nog een de kans te geven in de gaarkeuken van de gemeentelijke besluitvor ming te kijken, worden de ker nen aangedaan. St. Kruis was de eerste kern die bezocht werd. De raadsvergade ring vond plaats in het dorps huis. Nog geeneens zo'n slechte locatie vond burgemeester E. Jongmans. Bij aanvang van de vergadering blikte hij zo eens rond en je zag dat hij het spijtig vond. dat ze niet eerder hier waren neergestreken. „Hier zal ons niks ontberen vandaag. Ze hebben hier een klok aan de muur hangen en", zo sprak hij verlangend, „een bar." (WV) Een zeventiende eeuwse schilder zou er zich door laten inspireren, een twintigste eeuwse fotograaf doet dat ook. Een eigentijds stilleven, zomaar op een grasveldje bij een parkeerplaats in Zeeuws-Vlaanderen. foto wim kooyman Jaap Centevogel Belgische specialiteit veldworteltjes in cyamdesaus Het Stoffelt in de CDA-statenfractie Woningbouwvereniging vindt het goede bloed. Veerbootgebruikers gaan wel de boot in. Hontenisse zet een rem op de verkeersremmers. Als het met de zuil mis gaat staan ze voor paal. Atletiekkalender loopt over. Molenaars laten zich niet kortwieken. Dit keer waren de vogels nog niet gevlogen Als er niks wordt gedaan gaat die poort naar de kelder man. Of het strand er komt hangt nog. Straks gaan we links rijden. Te beginnen met een proef voor vrachtwagens. Shagdief was de sigaar en rookte een zware pijp. In Sluis lopen wel meer vreemde vogels rond. Besteding geld gehandicapten gaat mank. Axelse VVD en college zitten niet op hetzelfde spoor. DE openingsmanifestatie om geld in te zamelen voor de res tauratie van de Hulster basiliek maakte op een medewerkster van de gemeente Hulst zeer veel indruk. Bovendien vond ze het een dui delijke zaak dat er veel geld nodig is om het prachtige mo nument te behouden. Toen ze dan ook haar verjaardag vierde nam ze het loffelijk initiatief op een totaal andere verjaar dagstaart te trakteren dan ge bruikelijk. „Alle beetjes helpen," liet ze haar collega's weten. „Het geld dat ik anders zou uitgeven aan gebak heb ik nu op de rekening van de Stichting Fondsenwer ving Basiliek gestort." Het is immers altijd leuk iets te geven en het 'gezicht' van Hulst is toch bij iedereen geliefd, vond ze. Misschien een initiatief dat navolging krijgt. Tot vreug de natuurlijk van de stichting Fondsenwerving, maar wellicht een stuk minder van de plaatse lijke bakkers. (IdD) Vier centemeterkes! Ik ouwdegen mijnen duim en mijne wijsvin- ger wa van makaor, MArji TrpvnuhpplH n'ewijd, docht'k, want veel is da nie, maor t'was daor'm 1V1UU1 VUUi UCCiU 'geen waor: t'was nog te groot, lkdocht: d'n duimstok, wilde zeker zijn van ouw zaok. Verschoot'k daorvan! Vier centemeter! Nee, dan ist'r iets nie in d'n aok! IN Hontenisse moet er een nieu we mini-computer komen. Die kost 115.000 gulden. De leden van de financiële commissie ke ken daar deze week wat zuinig jes tegenaan. Temeer omdat voor de meeste raadsleden rond de automatisering op het ge meentehuis toch nog een sluier van geheimzinnigheid hangt. En het is natuurlijk ook ingewik kelde stof, waar je als leek maar moeilijk over kunt oordelen. Burgemeester Th. Steenkamp probeerde als oud-onderwijzer de materie wat doorzichtiger te maken door in te spelen op de belevingswereld van de com missieleden „Het is net een au to. betoogde hij. „Stel je rijdt m een Opel Kadett en er moet een nieuwe motor in. Dan kun je dat doen met het risico dat er over een tijdje weer iets vervan gen moet worden. Maar je kunt ook een niéuwe Opel Kadett kopen. En dat is nu precies wat we gaan doen." „Nou," reageer de CDA-er Arie Sponselee, „voor 115.000 gulden heb je anders al een aardige Mercedes voor de deur staan.(EV) Da's te klein. Agge dan sersjant zijt of iets van dien aord en ge geef 'n bevel - en die soldaoten weten da d'ook uiteraard van die vier centemeter - nee, dan ijje geen overwicht in zo'n geval! Dan meude nog zo goed zijn, dan weet't van tevoren eigeluk al: „Geef acht, wilde gij van ons?" zegge ze dan, „enzelf komde nie wijer as vier!" Die krijde van ze leven nie int gelid, da zieje toch van ier. Wie weet vraoge z'ook nog nie: „Moet'm int geLID sersjant? Mee verkorte tussenruimte of de gewonen afstand?" Vier centemeter! Ik kost'r ost nie over uit. t'Is vreed klein! Twee kopere kluiten neffest makaor en weette dan mijn pinkskes d'r al vijf zijn? En dan keuj ou wel laoten operen oor, maor wa bereikte daor mee? Acht centemeter! Is da tan om ove naor uis te schrijven eeh? Ik zou d'r gene cent voor over en - k'ènt ook glad nie nodig, da zè'k'r bij - en zeker geen dertienduzend hulden, waor nog bij kom: Ik zien zo'n deenk nooit, gij? Van 'n ander dan, wel te verstaon. Zelf zit'k mee 'n eel ander probleem. 't Kan zijn dank't mij verheel, maor ik vin da't toch iets is da toeneem: d'oogte van de pisbakken in alderandere nieuve gebouwen! Kik, ik kan d'r inkommen dan arsetekten en zo d'r rekenik mee ouwen, dan de mannen alt maor langer oren en de rest dan navenant oger vaneigen, maor zijj lik as ik wa kleiner, weet'm ost niemer over t'randsjen te krijgen! zaterdag 29 oktober ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderskerk) 10 u. ds C. Betram Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u ds J Engelheer Vlissingen ft Anker): 9.15 u 9.15 u. ds A den Hamei- zondag 30 oktober HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg: 10.30 u, ds M Lo- rier. Axel 10 u ds. C Hoogendoorn (SOW-dienst). (Ichtuskerk) 10 u. ds. R v. Elderen (SOW-jeugd- dienst) Biervliet dienst te Hoofdplaat. Breskens: 9.30 u. ds R. Blokland (gezam. dienst). Cadzand 10 u dhr Ende Groede: 9.30 u. ds. van Dam Hoek: 10 u. ds. A Bosnia. Middel burg Hontenisse: 9.30 u. ds A de Mei] Mecima. Hoofdplaat: 10 u ds. J v d Schee Hulst ds A. de Mei] Mecima Nieuw vliet: 9.30 u. dhr. D v.d. Bauwhede. Oostburg 10 u. dienst te Zuid- zande Philippine: dienst te Sluiskil. Sas van Gent: dienst te Sluiskil Schoondijke: 11 u ds, R Blo kland (SOW-dienst in Gerei' Kerk) Sluis: 10 u ds Houwaart en Pas tor de Vrieze (Oecum dienst in RK Kerk) Sluiskil. 10 u. ds. J. Kroeze. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u ds. D Koelman: (Goede Herders- kerk) 10 u. dhr D. de Best 19 u dr. M. Rouw. (Opstandingskelk). 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. C. Hoo gendoorn, Terneuzen Waterlandkerkje: 11 u dhr vel Bauwhede IJzendijke: dienst te Hoofdplaat Zaamslag: 10 u. ds. H Reinders. Zuidzande: 10 u ds. C. van Dui nen (gezam. dienst). GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel 10 u. ds R v Elderen. 17 u ds. J Maasland Terneuzen: (Goede Herderkerk) 10 u. ds D. de Best (Opstan- dingskerk): 10.30 u. ds A. Bosch. 17 u. ds. D. de Best Zaamslag: 10 en 15 u ds. A Vercauteren. Voorburg. Breskens: 9.30 u. ds. R Blokland Oostburg 10 u. dhr P Hania. Lemmer. Schoondijke 11 u ds R Blo kland GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u leesdienst 16.45 u. ds. A Souman. Hoek: 9 30 en 15 u ds A Sou man Terneuzen: 10.30 u. ds L Leef- tink 15 u ds. A Kramer. Zaamslag 9.30 en 15 u ds L. Leeftink CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u kand. C Droger E'VANGELISC 11E GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u dhr Message. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u ds R. Blokland Nieuwvliet. 10.30 u ds Q de V'rie. Middelburg. Retranchement: 10 u ds L Mietus DOOPSGEZINDE GEMEENTE Goes: 10 u ds M Postema. Mid delburg. Vlissingen 9.30 gespreksdienst. WEST-ZEEUWS-VLAANDE REN Aardenburg - Maria Hemel vaart, zat 19 u zond 10.30 u Biervliet H Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat 19 u Breskens H Barbara, zat. 19 u zond 10 u Eede H Maria Hemelvaart zat 19 u. zond 10 u. Groede H Bavo. zat 19 u Hoofdplaat H Eligius. zat 17 u Oostburg H Eligius. zond 10.30 u. Schoondijke H. Petrus Apostel zond 09.15 u. Slijkplaat Maria Sterre der Zee. zat 17 u. IJzendijke H Maria Hemel vaart zond. 10.30. Sluis - H Johannes de Doper, zat 19 u zond 10 u OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge II Henricus. zat. 19 u Hulst H Willibrordus zat 19 u zond. 10.30 u Graauw - Maria ten Hemelopne ming, zond 10.30 u St. Jansteen - H Johannes de Doper zat 19 u. Boschkapelle H Petrus en Pau- lus. zat. 19.00 u Westdnrpe O. L. Vv. Vwitutit» zat 19 u. Hengstdijk II Catharina zond 9 30 u Heikant JJ Tei esia zond. 9 u Kloosterzande II Martinus zat. 10.30 u zond. 9.30 li Koewacht II II Philippus en Jacobus, zond 10 30 u Lamswaarde II Cornells, zat 19 00 U. Niéuw-N amen II Joseph zond. 9 u. Ossenisse II Willibrordus zond 11 00 u Stoppeldijk H Gerulphes zond 11 00 u Sluiskil St Antonius zond 11.00 u. Terhole II Gerardus Majella zond. 9 30 u Axel II Gregorius de Grote zat 19 u zond. 11 u Philippine O L Vr. Hemel vaart zond. 9 30 u. Sas van Gent Maria Hemel vaart zat 19 u. zond 1 1 u Zandstraat II Pastoor van Ars zond. 10 u. Terneuzen II Willibrordus (Tri- nitoitskerk) zal 19 u. Veriezen Christus. Maand, t.m zat 19 u zond 9.30 u Hoek II Kruiskerk, zond 11 u Zuiddorpe II Maria Hemel vaart zat 17 u zond 9 45 u Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht Van zond. 12 u tot maand. 24 u Past A Ruvloi't. Graauw, tel. 01143-5272 WEST-ZEEUWS-VLA AN DE REN Van zond 12 u tot maand. 20 u pastor II de Vlieze tel 01177-1472 (bgg Ziekenhuis Oostburg. tel 01 170-59000) KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuitl- dorpe - Van zond 12 u tol dinsd 12 u. Past J Voeten, tel 01150-19451 Oostburg - Drumband Haronie in Oostburg houdt zaterdag 5 november vanaf 14.30 uur een fancy fair in het hervormd kerkcen trum. Het is een evenement in het kader van de uniformenactie van de muziekvereniging. Deze actie is opgezet met de koninklijke muziekvereniging Veronica in Zuidzande. Doel is, zoals de naam ook al aangeeft, om voor beide verenigingen voldoende geld in te zamelen voor de aankoojj van nieuwe uniformen. Het huidige tenue is inmiddels zo'n twintig jaar oud. Aflevering 379 Op 18 juni 1924 vergingen de hoogaarsen VLI 20 en 21 en de ARM 17 en 27, waarbij 15 van de 16 bemanningsleden omkwa men. Voor Dico van de Meer was dat de aanleiding om op muziek van H Mengers het lied 'Als de klok van Arnemuiden' te schrijven. Kees Pruis was de zanger die het bekend maakte. Voor het lied zelf: zie aflevering 157 van 14 juli 1990. Dit twee coupletten lange lied is in feite een variant op een oud Nederlands visserslid getiteld: 'Als de kok van Oud uit Muiden'. ALS DE KLOK VAN OUD UIT MUIDEN Om een stukje brood te gaan verdienen Kiezen de vissers weer het ruime sop. Veilig glijdt het blootje uit de haven Met de zeilen hoog in top. Refrein. Als de klok van oud uit Muiden Hoort men die zoo droevig luiden Angstig klinkt het tingelen van de Dom Stoere vissers keren nooit weerom Jantje zou voor het eerst al met zijn vader Varen op zee de duitjes bij elkaar Om voor moes een mooie broche te kopen Want zij vierde haar 39ste jaar. Refrein: Plotseling kwam een stromwind aangedreven Schudde het scheepje hevig heen en weer. Angstig sprak toen Jantje tot zijn vader Nu zien wij ons moesje nimmer meer. Refrein: Aan het strand staat daar een vrouw te wachten En in haar oog daar welt een droeve traan. Denkend aan die trouwe kinderogen Die tesamen met hem was vergaan. Refrein: Heel de dag staat zij daar zoo te staren Kijkend al naar het spel der woeste zee. Kijkend al naar het spel der kokende baren. Ja, die namen het liefste van haar mee. Refrein: Pegam

de Stem | 1994 | | pagina 39