Twee offertes voor milieupark legenheid 'AH Bejaardencentra De Blide en 't Yerlaet hebben zich 'verloofd DE STEM WEERMAN WILLY MP Reinigingsbedrijf Boon krijgt in Hulst niet vanzelf exploitatie milieupark ^Het echt lobbywerk voor de kerk begint pas' Zachte lucht uit oceaan Jazzclub in Terneuzen keert terug op schreden Expositie internationaal milieu-project Middelburg 1 articulieren in (0)ma Broere Garvi s in de krant sen over de vloer. DE STEM ZEELAND C2 Project waterbeheer Groot Eiland gestart Depressie Slechts twee lege plekken op markt Axel Cursus financieel inzicht voor ondernemers uur Fotoservice 1994 X 77 W Xfll bedankje, jubileum, uwelljk, verloving, prestatie, examen, aham, enz. kolom 1.09 incl. BTW, gel verplicht. Foto of ormaat 35 x 40 mm Overige tarieven op Foto's worden niet etourneerd. 882 of geef uw tekst plaatsing af bij één van Schriftelijke opgaven nd geaccepteerd indien bekend zijn, ook indien ing bijgevoegd is. ns het recht voor teksten an redenen te weigeren, ever klachten bereiken even tekst behoudt de t recht voor om de naam gever bekend te maken. 3r gefeliciteerd. byen in Breda, Ellie Hamelinck-de (chid Afkir in Oosterhout, Michel ps in Raamsdonk 30 oktober 1994 luzen, Marinus Schaap in Zeven- Iv.d. Klundert in Breda Het is niet te zien, maar toch wordt ze 5x10. Je man, Marian, Frank, Peter, Conny, John en Johnny. en gen liet ag Het is raar maar waar. Oma wordt vandaag 67 jaar. Corina, Angela, Ramon en Maikel. Goedemorgen Papa Hartelijk gefeliciteerd met je 60-ste verjaardag. Danny, Nadine en Glenn. Pa, je gaat In de VUT We wensen jou gezonde jaren toe en geniet er maar van. Ma, Carlo, Judith, Frank en Jacqueline. inne 994, okt. ard H.G. met Uw 70-ste ver jaardag. Ad, Judith, Kees, Elly, Marsja en Carola '7% 4 -«r* het is echt waar, je wordt 40 jaar. Je zus Anita. Getrouwd Wim Huijben en Mary Donkers, 28 okt. 1994, Etten-Leur. Getrouwd Wijnand de Putter en Matilde Murre 23 sept. 1994, Hoek. Getrouwd Edwin de Jong en José Peeters. 28 okt. 1994, Teteringen. iet van wanten en kranten ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 Terneuzen - Bejaardencen trum De Blide in Terneuzen en bejaardenoord 't Verlaet in Westdorpe hebben deze week besloten samen te gaan werken. Of het tot een fusie komt hangt af hoe de samenwerking komend jaar gaat. „We zijn verloofd zeg maar", aldus L. van Haelst, di recteur van 't Verlaet. „Als je erg verliefd bent, ga je ook trouwen. Zo niet, dan gaat de verkering uit." Beide bejaardentehuizen gaan voortaan samen de administratie doen, samen inkopen, samen de boel onderhouden en via perso- neelsuitwisseling ook gezamen lijk de bewoners verzorgen. De Blide heeft tachtig bewoners, 't Verlaet 53. Al eerder werd er op directieniveau samengewerkt, maar dat was alleen als dat toevallig zo uitkwam. Het zijn volgens T. Reyns, voorzitter van het bestuur van De Blide, de informele contacten geweest die hebben geleid tot de nu gemaak te formele afspraken. Deze week werd een samenwer kingsovereenkomst getekend, volgens Reyns en Van Haelst beslist niet ingegeven door een financiële noodzaak. De ver wachting is echter wel dat de samenwerking, naast praktische voordelen ook financieel wat op levert. Van Haelst: „Wij zijn met 53 mensen een klein tehuis. Als je klein bent, ben je toch kwets baar. We moeten steeds geld be sparen, het is voortdurend in krimpen en toch scoren. Tot nu toe redden we het wel steeds, maar je kunt eventuele proble men beter voorkomen door nu alvast samen,te gaan werken." Een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van beide besturen gaat de voordelen van fusie onderzoeken. Volgend jaar, of kort daarna, wordt beslist of de twee bejaardenoorden daad werkelijk gaan fuseren. De samenwerking kost geen ba nen volgens Van Haelst en Reyns. Van onze verslaggever Hulst - Het reinigingsbe drijf Boon dat in Hulst het huisvuil ophaalt hoeft er niet op te rekenen dat het ook automatisch de ex ploitatie van het toekom stige milieupark mag ver zorgen. Burgemeester en wethouders hebben namelijk besloten die twee zaken van elkaar los te koppelen. Dat betekent dat nu zowel Boon als Verstraeten Verbrugge de kans krijgen een offerte te ma ken voor het milieupark'. Wet houder G. van de Voorde deelde dat mee in de raadsvergadering, naar aanleiding van kritische opmerkingen in de commissie vergadering financiën. Aanvankelijk wilden B en W alles aan Boon gunnen, omdat het bedrijf een schappelijke prijs op tafel legde voor het afvoeren van het huisvuil en de huur van de nieuwe mini-containers, die op dit moment worden ver spreid. Boon wil daarvoor het nog drie jaar lopend contract met de gemeente openbreken. Afgesproken is dat dit contract dan nog tot tien jaar verlengd zal worden. Chantage In de financiële commissie bleek dat Boon zijn voordelig aanbod alleen maar overeind wil houden als het bedrijf ook het milieu park mag exploiteren. Chantage, zo vonden de commissieleden. Inmiddels zijn B en W dus ook van gedachten veranderd. Als Boon de ontkoppeling tussen rolemmers en milieupark niet wil. zo stelde Van de Voorde tijdens de raadsvergadering, dan zit de gemeente nog drie jaar aan het huidige contract vast. „Dan zal de gemeente de nieuwe grijze rolemmers zelf moeten ko pen voor een bedrag van 400.000 gulden". Met dat geld. gekregen van de gemeenschappelijke rege ling afvalverwerking, hadden B en W echter de eerstkomende paar jaar de stijgende tarieven voor de reinigingsrechten willen drukken. Verwachting Volgens wethouder Van de Voor de zal dat dan ook nog geen ramp zijn. Hij sprak de verwach ting uit dat het, alles bij elkaar geteld, over een periode van tien jaar allemaal niet veel zal uitma ken. In Hulst verwacht men ech ter dat Boon het nieuwe rolem- mer-contract niet zomaar zal la ten lopen. Want als er over drie jaar weer offertes zouden moe ten worden uitgebracht mogen ook buitenlandse bedrijven mee dingen naar de klus. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- seleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op pagina A2. 17-10-94 Hulst - Het waterschap Hulster Ambacht werkt op dit moment volop aan de eerste fase van een project integraal waterbeheer voor de omgeving van het gebied Groot Eiland nabij Hulst. In het kader daarvan worden bestaande waterlopen verbreed en voorzien van milieuvriende lijke oevers. Dit zogenaamde Regiwa-pro- ject stelt zich tot doel zowel de waterkwantiteit als de wa terkwaliteit van het betrokken gebied aan te pakken. Dat be tekent dat de waterafvoer wordt verbeterd en ook de wa terkwaliteit door onder meer 'vervuild' slib uit de waterlo pen te baggeren. Met deze eer ste fase is een bedrag meer dan een miljoen gulden gemoeid. Het project wordt voor de helft gesubsidieerd door de provincie en de andere helft moet het waterschap zelf ophoesten. Naar verwachting is de eerste fase tegen de kerstdagen voor het grootste deel afgerond. De tweede fase, het uitbagge ren van de verzande kreken rondom het Groot Eiland, zal in een later stadium worden uitgevoerd, zodra daar geld Aan de zijde van Hulst is de nieuwe beschoeiing al gereed. voor is. Vervolgens is er dan nog een derde fase, namelijk het uitbaggeren van de grote kreek bij Luntershoek. Daar is voorlopig nog helemaal geen zicht op. Het totale project kost foto wim kooyman tussen de drie en vier miljoen gulden. In de gang van het stadskantoor heeft archivaris A. Prinsen een glazen vitrine ingericht met alle voorwerpen betreffende de acties voor het behoud van de Willibrordus-basiliek. foto camile schelstraete Commissielid George Lernout van Fondsenwerving Restauratie Basiliek Hulst: Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hulst - De basiliek van Hulst moet van de ondergang gered worden en de stich ting Fondsenwerving Restauratie Basi liek doet er alles aan om particulieren en bedrijven te bewegen mee te doen aan de verschillende acties. „Het loopt allemaal volgens programma, maar grote resultaten zijn natuurlijk nog niet te zien. De openingsavond van de actie in de basiliek was een succes. We kregen meteen enkele toezeggingen, maar het echte lobbywerk begint pas. De persoonlijke bena dering van commissieleden bij bedrijven, levert toch telkens resultaat op. Per saldo loopt het lekker maar het is een meerjaren plan en de briefjes van duizend stromen nog niet binnen," verklaart commissielid George Lernout. De toezegging van de provinciale- en ge meentelijke subsidies is een steun in de rug van de commissie. De restauratie gaat elf miljoen kosten en dus moet naast de 9,8 miljoen subsidie ongeveer een miljoen opge bracht worden via fondsen en acties. „Er komen dagelijks giften binnen en de wenskaartenactie loopt goed. De eerste zen ding is bijna uitverkocht en er worden al nieuwe kaarten gedrukt. Er zijn 7500 kaar ten verkocht, dus 15.000 gulden is binnen. We moeten snel een beginkapitaal van onge veer twee ton hebben want de restauratie aan de westgevel moet dringend beginnen." De wenskaarten met de afbeelding van het schilderij van Jan Haak uit 1857 'Gezicht op de basiliek' kunnen in setjes van vijf gekocht worden voor tien gulden aan de balie van het stadskantoor en in het WV-kantoor. In de gang van het stadskantoor heeft archi varis A. Prinsen een glazen vitrine ingericht met alle voorwerpen betreffende de acties voor het behoud van de Willibrordus-basi liek. In de vitrine liggen ook de gouden en zilveren spelden van het parasol-achtige scherm: het conopeum dat in de kerk staat. Dit scherm van zij-fluweel in de oude pause lijke kleuren rood en geel geeft aan dat het hier een basiliek betreft. De replica in bijenwas van het oudst beken de zegel van de stad Hulst uit 1237 met de beeltenis van Willibrordus en de bronzen medaillon met Maria en kind kunnen 'ge kocht' worden door jaarlijkse giften aan de stichting. Giften die overigens fiscaal aftrek baar zijn. Het gaat hier wel over vijfmaal 250 en 1000 gulden. Torenbrand „Die acties lopen nog niet naar wens, het is natuurlijk leuk om een afgietsel van een brokstuk van een klok te hebben dat be waard bleef na de torenbrand in 1876. Het is onze taak om bedrijven te overtuigen van de noodzaak dat de basiliek voor Hulst behou den blijft en voor een gulle gift krijgt men dan een aandenken van waarde. Toch heeft al een tiental Hulstenaren toegezegd om 5000 gulden te schenken. Dat is een begin." Volgens George Lernout staat er tegenover elke opgebrachte gulden van de actie onge veer tien gulden subsidie. „Het belangrijke van de actie is dat de sfeer goed is. De centen komen daarna wel. Het is hartverwarmend dat we van veel particulie re organisaties berichten krijgen over acties die ze willen ondernemen, waarvan de op brengst naar het restauratiefonds van de basiliek gaat. Ik reken gewoon op een mas sale steun van de Hulster bevolking. We hebben nu al 75.000 gulden binnen en bin nenkort komen er uitgebreide acties." De chrysanten die komende dinsdag weer veel graven zullen tooien, bevriezen de komende dagen niet. De temperatuur gaat omhoog, vandaag beginnen we zonnig, maar al snel komt er vanuit het westen bewolking en daaruit zal het later deze dag gaan regenen. De temperatuur klimt naar twaalf graden en komende nacht blijft het zeven graden. Dat alles hebben we te danken aan redelijk warme lucht die vanuit het subtropisch deel van de Atlantische Oceaan naar onze streken wordt gevoerd. Dat kan omdat de wind zuid-westelijk is. Morgen blijven we dat regenachtige en soms buiige weer houden! De zon waar we vanmorgen mee zijn begonnen laat zich dan vrijwel niet zien De temperaturen lopen wel iets op naar dertien graden en 's nacht blijft het zeven graden. Maar vanaf maandag komt de zon weer terug, de buien worden veel minder en de temperaturen stijgen dan naar vijftien tot zestien graden, 's Nachts is het met negen graden redelijk aangenaam. De depressie die ons afgelopen dagen met uitzondering van gisteren vervelend weer bracht, is weggetrokken in noord-ooste- lijke richting. Maar een nieuwe depressie met tal van fronten nadert onze streken en zorgt in de middag al voor de genoemde regen. Een front, maar dan gevuld met zachte lucht, bereikt ons zondag en maandag. Als we alles in cijfers weergeven komen we tot de volgende conclusie: vandaag eerst zonnig, daarna bewol king gevolgd door regen, maximum dertien graden 's nachts zeven, wind zuid-west 4 Beaufort. Morgen overwegend bewolkt, geen zon, wind zuid-west 5 Beaufort, middagtemperatuur zestien graden, 's nachts zeven graden. Maandag zuid-westelijke wind 4 Beaufort, brekende bewolking met zonnige perioden, overdag zestien graden, 's nachts negen graden. Dinsdag wind west 4 Beaufort, middagtemperaturen vijftien tot zestien gra den, 's nacht negen graden Dit weerbeeld is ook woensdag en donderdag ons deel Hoe waren de extreme temperatuur sinds 1900? in 1913 werd het overdag 21,1 graad!', maar in 1931 vroor het in de nacht van 28 op 29 oktober 6,3 graden. De bloemen op onze begraafplaat sen zullen dit jaar met bevriezen, dat gebeurde wel op 28 oktober 1931 toen het overdag drie graden vroor en 's nachts 4.5 graden. In de specifieke wintersportgebieden in Oostenrijk en Zwitserland regent, de sneeuwgrens ligt op duizend meter hoogte en dat is laag voor deze tijd van het jaar. Spanje en Portugal hebben volop buien bij twintig graden: Griekenland en Turkije hebben volop zon met 20 tot 26 graden. De weerspreu ken: 'Oktober heeft 31 dagen, maar dubbel zoveel regenvlagen' en 'Als Simon en Judas (27 oktober) henen gaan, dan komt de winter er aan' Van onze verslaggever Terneuzen - De stichting Jazzclub Zeeuws-Vlaanderen, de organisator van het jaarlijkse jazzfestival in Terneuzen, gooit het roer om. De stichting keert op haar schreden terug, wijzer geworden door de reacties tijdens en na het laatste jazzfesti val afgelopen juni. Van onze verslaggeefster Axel - Het is helemaal niet zo slecht gesteld met de week markt van Axel. „Er zijn slechts twee lege plek ken", zei burgemeester W. de Graaf donderdagavond tijdens de vergadering van de gemeente raad. VVD'er A. Cambier vroeg de burgemeester om een reactie op de stelling van de vereniging Zeeuwse Markt Belangen (ZMB). Die hadden vorige week aan de gemeente geschreven dat 'de leegstand op de weekmarkt alar merende vormen begon aan te nemen'. De ZMB drong daarom aan op overleg tussen gemeente en markthandelaren. De Graaf vond de opmerkingen van de ZMB 'sterk overdreven', zo zei hij donderdagavond. „We zijn bezig met een herschikking van de markt. Dat er bestuurlijk niks zou gebeuren aan de pro blemen van de markt is dus bezijden de waarheid. Er zijn regelmatig contacten met de am bulante handel. Ik moet die brief van de ZMB echt naar het land der fabelen verwijzen." Voor Cambier was dat antwoord afdoende. Van onze verslaggever Oostburg - De Rabobank in Oostburg houdt in november een cursus voor ondernemers in het midden- en kleinbe drijf die een beter zicht wil len hebben op de financiële positie van hun bedrijf. De cursus omvat twee keer drie avonden en wordt gegeven door praktijkdocenten van het Insti tuut voor het Midden- en Klein bedrijf. Er komen drie onder werpen aan bod. De financiële positie van het bedrijf nu en in de toekomst, een deel gaat over een kritische analyse van de be drijfsvoering. Op de slotavond krijgen de cursisten te maken met doelstellingen in de begro ting voor de rentabileit van het bedrijf. De cursusavonden zijn op maandag 14, 21 en 28 novem ber en op donderdag 17 en 24 november en op 1 december, telkens tussen 19.30 en 22.30 uur. Aanmelden kan bij de Ra bobank. „De uitbreiding naar meer mo dieuze trends in de jazz en in het schemergebied tussen pop en jazz, plus het feit dat het aantal locaties in het centrum 's avonds beperkt werd gehouden, zijn duidelijk niet bij iedereen in de smaak gevallen", aldus Guido Verstraeten van de stichting Jaz zclub. Hij geeft daarbij aan dat het stichtingsbestuur 'na uitgebreide evaluatie en na rijp beraad' tot de conclusie is gekomen dat het Schelde Jazzfestival meer op oude leest moet zijn geschoeid. Met andere woorden: „Het festi val moet blijven op het terrein waarop het altijd sterk heeft gestaan. De pure jazztraditie en de gezelligheid van weleer Het 23e Schelde Jazzfestival, dat volgend jaar plaatsvindt op 9. 10 en 11 juni, krijgt dan ook als passend thema Back to the roots'. Met in hel middelpunt het jazzetablissement Porgy and Bess, de jazzbooty in de voorma lige veerhaven, een aantal hore cagelegenheden in het centrum, streetparades en meer podia in de binnenstad. Indien er voldoende deelname van horecazaken is (het gaat met name ook om de kop van de Nieuwstraat), vervalt de tent op de Markt. Op met name deze locatie kwam dit jaar de nodige kritiek. Aan het programma wordt in middels nog hard gewerkt Waarbij de organisatoren zoveel mogelijk aan ieders wensen tege moet willen komen met een breed aanbod tussen oude stijl en moderne jazz. Van onze verslaggever Middelburg - Gisteren opende milieu-gedeputeerde A. Dek de tentoonstelling Environmental Education Across the Border. De expositie is tot en met 11 november te zien in het gebouw van Provinciale Waterstaat, Groenwoud 1 in Middelburg. In beeld en tekst wordt een beeld geschetst van een internationaal project op het gebied van na tuur- en milieu-educatie. Daar aan doen drie scholen uit Zee land mee. de Jansenius scholen gemeenschap uit Hulst, de scho lengemeenschap Walcheren uit Middelburg en het Sint Willi- brordcollege uit Goes. Zij wor den ondersteund door het pro vinciaal consulentschap voor na- tuur- en milieu-educatie Zee land (CNME). In het project gaat aandacht voor natuur en milieu samen met het leggen van contacten tussen leerlingen uit verschillende lan den Zowel de zorg voor de leefomgeving als het begrip voor andere mensen, hun land en cul tuur worden zo gestimuleerd. Leerlingen uit de vierde klassen havo en vwo van de betrokken scholen hebben zich bezig ge houden met allerlei aspecten van de Schelde. Na een aantal in het Engels gegeven theorielessen zijn ze ter plekke op onderzoek uitgegaan. Ze bekeken onder meer de waterkwaliteit, de op bouw van de oevers en de func ties van de Schelde. De verzamelde gegevens zijn via een electronisch netwerk uitge wisseld met scholen in Zimbab we, Hongarije en België, die met hetzelfde lesmateriaal in hun ei gen land vergelijkbare gegevens verzamelden. Daarnaast hebben leerlingen ook persoonlijke con tacten gelegd. Het project vindt plaats onder verantwoordelijk heid van de Unesco. De tentoon stelling wil het internationale karakter van milieuproblemen en hun oplossingen benadruk ken, de betrokkenheid van bur ger en bestuur versterken en een bijdrage leveren aan de omge- vingsgerichte milieu-educatie. De tentoonstelling zal na half november gaan reizen. Scholen en instellingen kunnen hem le nen bij het CNME in Goes. (ADVERTENTIE) Wie maakl binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Roya) Paper terwijl u winkelt? Juist! FOTO VERSCHOORE Terneuzen Noordslraal 6 01150 21575 (v.h Foto Bul) Hulst 's-Cravenhofplein 8 01140-16162

de Stem | 1994 | | pagina 35