DE STEM Paal en perk aan sluipverkeer Werkstraffen hebben positief effect op minderjarigen Bloemen voor zielen Waterschap De Drie Ambachten wil structurele verkeersmaatregelen in polder Officier eist zes en twaalf maanden voor inbrekers Achttien maanden geëist voor invalide slaan oom Hulst bekijkt buitengebied opnieuw Statenlid Roose noemt GroenLinks marxistisch Basisschool De Meerpaal Terneuzen eist met spoed twee extra schoollokalen Natuur gaat haar eigen gang bij Neeltje Jans Twee jaar geëist voor uitermate actieve junk 100.- VOORDEEL [Irijven -West- jedrijf. openbaar 'N, wordt plaats van Ie bussen, j helpen! juderen Irvoer. ting, een stland een i goed VECO) nsport Gemeente wil minder landschappelijk waardevolle gebieden Vier aanhoudingen in Zierikzeese ontvoeringszaak Miljoen boete voor langdurige belastingfraude Vergadering over problemen veren maand uitgesteld 3 AANBIEDING: Kenwood KRC 255 L autoradiocasséttespeler met afneembaar front maa van 499.-voor o /f/ÏÏyXOmat (Klaassen) W voor méér autoplezier Kerkdreef 16c - AXEL - 01155-61781 Zeeland ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 DEEL 3 Q j e- Van onze verslaggever Middelburg - Werkstraffen hebben volgens de Reclasse ring Zeeland een opvoedkun dige waarde voor minderjari gen. Bovendien hebben ze ook een gunstige invloed op de resocialisatie (zich in de maatschappij leren gedragen) van wetsovertreders. In 1993 werden in Zeeland in totaal zo'n driehonderd van der gelijke straffen opgelegd. Voor dit jaar wordt een verdere stij ging verwacht. Dat ligt in de lijn van het beleid van minister Sorgdrager die onlangs in de Tweede Kamer liet weten liever het aantal taakstraffen dan cel len uit te breiden. Naast eigenlijke werkstraffen moeten er ook leerstraffen ko men, zoals bijvoorbeeld trainin gen in sociale vaardigheid. Vrij dag 18 november begint om 13.30 uur in de grote zaal van het PZZ in Goes een bijeen komst, waar Reclassering, Kin derbescherming, advocatuur, justitie-mensen en organisaties die 'werkplekken voor gestraf ten' bieden, van gedachten wis selen over deze vorm van be straffing. Op deze bijeenkomst kunnen vooral de non-profitinstellingen, die de mogelijkheid bieden tot het verrichten van werkstraffen van maximaal 240 uur, met el kaar ervaringen uitwisselen. Te vens kunnen dan aan de 'andere kant' - justitie en rechterlijke macht - vragen gesteld worden. In Zeeland zijn bijna honderd projecten voor deze alternatieve vorm van straf beschikbaar. „Wij hebben er goede ervaringen mee opgedaan", zegt Fred Brat- vogel van de Raad voor de Kin derbescherming Zeeland. „Met de grootste groep gestraften hebben wij geen problemen. Na tuurlijk zien wij wel eens klan ten terug. Dat neemt niet weg dat binnen onze organisaties best wel knelpunten aanwezig zijn. Ik kan mij voorstellen dat er vragen rijzen in de richting van de rechter en officier van justitie over de voorbereidingen van het opleggen van werkstraf fen. Soms worden ze te gemak kelijk opgelegd", zegt Bratvogel. Eerder dit jaar al klaagde de coördinator werkstraffen van de reclassering, Baljeu, over het ge mak waarmee bepaalde ver dachten werkstraffen krijgen. „Er zijn er bij die ik ook thuis mijn kamer niet zal laten behan gen", zei hij toen. Bratvogel ver wacht dat vooral uit die hoek wat kritische vragen richting justitie en rechterlijke macht ko- Van onze verslaggever Terneuzen - Er moeten maatregelen komen om sluipver keer op de Zeeuws-Vlaamse polderwegen terug te drin gen. Want steeds meer automobilisten kiezen, zo wijst de praktijk uit, voor de plattelandsweggetjes en dat leidt tot zeer verkeersonveilige situaties. In Midden-Zeeuws-Vlaanderen gaat het volgens waterschap De Drie Ambachten om met name de wegen rond Axel, de route onder de zeedijk van Terneuzen naar Perkpolder en de Reuzen- hoeksedijk tussen Zaamslag- Veer en Terneuzen Landbouwverkeer Het waterschap werkt inmiddels aan een verkeersveiligheidsplan om het sluipverkeer drastisch te beperken. „Wij zijn ook wegbe- heerder. Het landbouwverkeer wordt steeds zwaarder en groter en dus moeten we de landbouw- wegen aanpassen. Maar de ver betering van deze wegen nodigt uit tot meer sluipverkeer. Van daar dat .we willen onderzoeken 'hoe het sluipverkeer terugge drongen kan worden," aldus dijkgraaf W. Gosselaar. Ruitoverlég Het waterschap wil overleggen met de gemeenten Terneuzen en Axel en de provinciale- en rijks wegbeheerders om tot structure le maatregelen te komen. „Kijk, over de Reuzenhoeksedijk wordt al jaren gesproken in relatie tot de komende rondweg om Zaam- slag, de nieuwe stadswijk Othe- ne en de aansluiting van die weg op de rijksweg 61. Daarom kun nen we niet alleen als water schap over structurele maatrege len denken. Dat moet gebeuren met de andere overheden." De zaak wordt ook besproken binnen het zogenaamde ruito- verleg waarin het waterschap, de gemeente Axel en politie zitting hebben. In dat ruitoverleg gaat het om de wegen rondom Axel. Ongevallen Het verkeersveiligheidsplan gaat niet alleen over terugdringing van het sluipverkeer. Het dage lijks bestuur van het waterschap constateert immers dat verkeer sonveiligheid en verkeersover last problemen zijn die zich steeds sterker bij de waterschap pen aandienen. Een dergelijk plan kan in de ogen van het waterschap een belangrijk in strument zijn om de verkeerson veiligheid aan te pakken en met name te komen tot terugdringing van het aantal verkeersongeval len op de waterschapswegen. Het dagelijks bestuur hoopt de algemene vergadering in 1995 een voorstel te doen voor het vaststellen van een verkeersvei ligheidsplan voor het water schap De Drie Ambachten. Om dat streven te halen is het vol gens Gosselaar belangrijk dat de algemene vergadering de vorig jaar vastgestelde personeelsstop opheft. Er moet immers een me dewerker worden vrijgemaakt om zich over deze materie te buigen. „Duidelijk is wel dat het waterschap zijn taak als wegbe- heerder zeer serieus moet nemen en hier de nodige inspanningen met name ook in de personele sfeer zal moeten leveren," onder streept het dagelijks bestuur in de aanbiedingsbrief bij de be groting 1995. Van onze correspondente Middelburg - Voor een serie inbraken op klaarlichte dag in de maanden juni, juli en augustus gepleegd in Terneuzen, Sluiskil, Hoek en Biervliet, zijn gisteren tegen twee mannen uit Oostende (26 en 29 jaar oud) gevangenisstraffen geëist van respectievelijk twaalf en zes maanden. De mannen, afkomstig uit het voormalige Joegoslavië, werkten volgens een systeem waarbij zij per auto door woonwijken toer den om vervolgens hier en daar aan te bellen. Wanneer er niet werd opengedaan werd ook de achterkant van de woning geïn specteerd, waarop de mannen in wisselende combinaties een raam of deur forceerden. De in brekers hadden het vooral ge munt op geld en sieraden die in België aan de man werden ge bracht. Officier van justitie mr. Groen sprak gisteren voor de Middel burgse rechtbank van 'een zeke re professionaliteit van hande len' vooral ook omdat de siera den op hun waarde werden gese lecteerd. Het viertal (twee van hen moeten later terechtstaan) kon tenslotte worden aangehou den op aanwijzing van getuigen, die de auto van de verdachten in bepaalde buurten regelmatig hadden gesignaleerd. Uitspraak over veertien dagen.- Van onze correspondent Middelburg - De felle concurrentiestrijd binnen een groep familieleden (eigenaars van twee horecabedrijven in Terneu zen) leidde op 4 februari tot een gewelddadige uitbarsting waarbij twee mannen ernstig gewond raakten. Tegen de 22-jarige Rotterdam ■10. die zijn oom met een troit- tertegel invalide sloeg is gisteren voor de Middelburgse rechtbank een gevangenisstraf geëist van achttien maanden. Volgens O. wilde hij helemaal geen ruzie met de oom die hem die middag naar buiten troonde om hem eens goed de les te lezen. Daarbij zou de oom 'beledigde' en drei gende taal hebben uitgeslagen, terwijl de man ('een karatekam- pioen' volgens O.) hem tegen een muur gedrukt. 'In paniek' zou O. mijn belager vervolgens met de steen op het hoofd hebben gesla gen, met als gevolg een hersen bloeding en een eenzijdige ver lamming. Terug in het café werd O. op zijn beurt aangevallen door een neef, die hem tot twee maal toen in het been schoot. Deze neef is intussen eerder door de rechtbank veroordeeld tot achttien maanden. In de zaak van O. doet de rechtbank over veertien dagen uitspraak. Duizenden chrysantenbossen worden dezer dagen getransporteerd over de Zeeuws-Vlaamse wegen. En over de fietspaden niet te vergeten. Het heeft alles te maken met Allerzielenaanstaande woensdag, bij welke gelegenheicTstifgestaan wordt bij de overledenen. En met name in het katholieke deel van Zeeuws-Vlaanderen is daarom veel bloemenpracht op weg naar het kerkhof. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat bekijken of in het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied toch wat minder stukken grond het etiketje 'landschappelijk waardevol' kun nen krijgen. Dat is afgesproken tijdens een overleg van de gemeente met het Landbouwschap en vertegen woordigers van de landbouw. Tegen het voorontwerp van het nieuwe bestem mingsplan is een regen van bezwaarschriften binnengekomen vanuit de agrarische sector. Een groot deel van het buitengebied heeft namelijk de bestemming ALN gekregen, ten teken dat het gaat om landschappelijk waardevol gebied. Dat betekent dat boeren die in die gebieden zijn gevestigd flinke beperkingen krijgen voor wat betreft hun uitbreidingsmogelijkheden. In die gebieden is nieuwe grootschalige intensie ve veehouderij hoe dan ook verboden. Om te voorkomen dat Brabantse varkenshouders hun oog laten vallen op bestaande agrarische bedrij ven is bepaald dat nevenbedrijven maar een oppervlakte van duizend vierkante meter mogen hebben. Dat houdt in dat intensieve veehouderij niet rendabel is. Maar de boeren menen dat ook andere vormen van nevenactiviteiten op zo'n kleine oppervlakte niet rendabel gemaakt kun nen worden. In het nieuwe plan buitengebied zijn volgens de boeren te weinig zogenaamde A-gebieden opge nomen. Dat zijn stukken grond die nadrukkelijk als agrarisch worden bestempeld en waar boeren in feite onbeperkte mogelijkheden hebben. „De georganiseerde landbouw heeft verzocht of het percentage ALN-gebieden naar beneden kan", zegt wethouder G. van de Voorde. „Om te bezien of er werkelijk zo'n grote landschappelij ke waarde aan vast zit". Het gaat dan vooral om de polders rondom Nieuw-Namen. De stedebouwkundige, die het »plan heeft opgezet, vindt dat er aan de ALN-ge- bieden niet getornd kan worden. „Maar dat beslissen wij als gemeente altijd zelf nog", zegt Van de Voorde. „We gaan heel de zaak nu nog eens tegen het licht houden". Dat kan redelijk op het gemak gebeuren, want sinds de gemeenteraad een nieuw voorberei- dingsbesluit heeft genomen met betrekking tot het buitengebied is er geen haast meer geboden om het plan zo snel mogelijk vastgesteld te krijgen. „Het voorbereidingsbesluit zorgt ervoor dat de deur voor varkensboeren gesloten blijft en dat voor ons de druk van de ketel is", aldus Van de Voorde. „Wat overigens niet wil zeggen dat we op het gemak gaan doen. We willen er toch over een paar maanden uit zijn". Van onze verslaggever Axel - Statenlid van Kollem van GroenLinks krijgt politiek wat op zijn kop de laatste dagen, en zo vlak voor de verkiezingen. Was het eerder deze week Delta Anders die Van Kollem 'ongeloofwaardig gedrag' verweet, staten lid Roose (RPF/GPV) heeft hem gisteren in het openbaar een vertegenwoordiger van 'het oude marxisme' genoemd, en dat was niet als compliment bedoeld. Zierikzee (ANP) - De politie van de regio Limburg Noord heeft donderdagavond nog twee mannen aangehouden die betrokken zouden zijn bij de ontvoering van een 18-jarige Irakese vrouw eer der deze week. Het gaat om twee inwoners van Velden, 42 en 16 jaar oud, beiden familie van de ontvoerde vrouw. Ook de twee mannen die donder dag overdag werden aangehou den, inwoners van Velden (17 jaar) en Venlo (26), waren fami lie. Zij zouden het niet eens zijn met de relatie van de vrouw met een Nederlandse man. De Irakese en haar vriend ver bleven sinds enkele weken bij een kennis in Zierikzee. De vrouw werd daarvandaan ont voerd. De vier verdachten zijn vrijdag voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Middelburg en blijven in voorarrest. Hulp verlenende instanties in Lim burg hebben zich over de vrouw ontfermd en begeleiden haar verder. Vvan onze correspondente Middelburg - Het construc tiebedrijf Rimax bv uit St. Maartensdijks is voor een langdurige belastingfraude (tot een totaal van twee mil joen gulden) gisteren door de Middelburgse rechtbank ver oordeeld tot een boete van een miljoen gulden. De directeur en enige aandeel houders L.L. (51) kreeg een ge vangenisstraf opgelegd van vijf tien maanden (er was dertig maanden geëist), een medewerk ster kreeg conform drie maanden voorwaardelijk, terwijl de direc teur van een verhuurbedrijf in Schiedam twee maanden onder de eis werd veroordeeld tot vier maanden cel. In de periode ja nuari '89 tot en met september '92 werd er binnen het bedrijf onder leiding van de directeur gesjoemeld met overuren, ploe- gentoeslag, tickets en hotelkom sten van Britse werknemers, waardoor een groot deel van de lonen belastingvrij kon worden uitbetaald. Het constructiebe drijf kreeg zijn opdrachten voor al uit de metaalindustrie en offs hore. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Sta ten hebben de vergadering van de gecombineerde statencom missies over de nijpende proble men van de veerdienst, met een maand uitgesteld. In plaats van op 31 oktober zal de kwestie een kleine maand later, op 21 november in de Statenvergadering aan de orde komen, melden GS. De oorzaak: er komt nog aanvullende infor matie, andere informatie zou toch niet op tijd klaar zijn en de voorbereiding voor de aanvan kelijk geplande vergadering zou dus niet kloppen. Zoals bekend zijn provinciale staten hogelijk ongerust over de nieuwe veiligheidseisen die de oude veerboten hebben getroffen en waardoor de wachttijden groeien. Het gebeurde op een avond van de GPV in Axel. Roose sprak daar over de motie die GroenLinks destijds door de Zeeuwse staten wilde laten aannemen, een uitspraak van verzet tegen racisme. Dat is niet nodig, zo herhaalde Roose gisteren in Axel zijn oude standpunt, want de Ne derlandse wet biedt daar al voldoende bescherming tegen. Maar, zo bleek, Roose be speurde een heel ander motief. Roose: „Het gedachtengoed dat achter deze motie stak was even gevaarlijk als het racisme dat men aan de kaak wilde stellen. Want wat is er aan de hand als GroenLinks, dat zich bepaalt niet altijd zo wetsge- trouw opstelt, plotseling de overheid als zedenmeester wil laten fungeren? Hierachter ontwaardden wij de kern van het oude marxisme: iedereen overal gelijk. Alle verschillen als nationaliteit, volksaard en gevestigde kaders moeten weggebulldozerd. Achter deze motie zat de revolutionaire mens die zich wil ontdoen van de gevestigde orde." Van Kollem strijdt in de ogen van Roose voor: „Een onmen selijk gelijkheidsmodel, waar wel mooie woorden worden gesproken over de multicultu rele maatschappijen een vrije individuele ontwikkeling, maar dacht u dat men daarin bijvoorbeeld aan een moslim zijn visie op de plaats van de vrouw zou blijven gunnen? Nee." Terneuzen - Als het gemeentebestuur van Terneuzen dinsdag niet met een oplossing komt voor de lokalennood van openba re basisschool De Meerpaal, zet directeur Th. Bril er - figuurlijk - 'de fik in'. De Meerpaal in de Sloelaan is een snelgroeiende school en heeft behoefte aan twee extra lokalen. De andere openbare scholen in Terneuzen zitten eveneens vol en dus wordt er uitgekeken naar ruimte in zoge heten bijzondere scholen. Dat schrijft artikel 84 van de Wet op het Basisonderwijs immers voor. Het gemeentebestuur is als schoolbestuur van De Meerpaal in overleg met onder meer De Geule, een katholieke school in de Merwedelaan. Maar die school staat volgens T. Schei- berger, de secretaris van de me dezeggenschapsraad, nogal schuchter tegenover de komst van zo'n zeventig kinderen van De Meerpaal. Op de reden waarom De Geule de 'invasie' vanuit De Meerpaal niet ziet zitten, wil vooralsnog geen enkele betrokkene echt in gaan. Volgens insiders zou het uitlenen van lokalen aan De Meerpaal een negatieve invloed hebben op het karakter van De Geule. Er gaan binnen De Geule dan ook- stemmen op dat het regelen van de instroom van leerlingen voortaan maar op ste delijk niveau geregeld moet wor den. Daarmee zou het leerlin gaanbod gelijkmatiger over de diverse scholen in de gemeente verdeeld worden. Het claimen van lokalen, bij andere scholen is dan overbodig. Afgelopen dinsdag was er over leg tussen het bestuur en de medezeggenschapsraad van De Geule en het bestuur van De Meerpaal. A. Stahl deed daar uiteraard als wethouder onder wijs namens De Meerpaal het woord. Van 'bemiddelen' is ech ter geen sprake geweest, zo liet zij na afloop weten. „We hebben de MR van De Geule gewoon een toelichting gegeven.Verder zei ze ook met andere scholen in bespreking te zijn. Welke, wilde ze niet kwijt. Ze verwacht dat de lokalennood van De Meerpaal binnen veertien dagen is opge lost. Directeur J. Luijcks van De Geule hoopt dat er 'op termijn een voor alle partijen acceptabe le oplossing komt' en doet er' verder het zwijgen toe. Directeur Bril verklaart de snel le groei van de De Meerpaal vooral door de mond-op-mond reclame. „Het staat elke school vrij een actief pr-beleid te voe ren. Da's iets anders dan leerlin gen ronselen. De keus is aan de ouders." Van onze correspondent Neeltje Jans - De zee legt een slufter aan waar zij dat wil en ook nog eens wanneer. Mensen hebben daarin wei nig te vertellen want moeder' Natuur gaat haar eigen gang. Dat blijkt maar weer eens met de voor ruim negen ton aange legde kunstmatige slufter bij Neeltje Jans. Op die winderige dag van 10 december 1992 deden de graafmachines hun werk. De toenmalige gedeputeerde Greet de Vries-Hommes hield er natte voeten en de rest van de geno digden een verkoudheid aan over. De natuurbeschermers hadden het op papier mooi voor elkaar. De slufter zou diverse keren per jaar vol zout water lopen met als gevolg een gave vegetatie. Al leen: de natuur hielp teveel. De monding van de slufter ver zandt in rap tempo en daarmee dreigt de zoutwatervallei te ont aarden in een zoetwatervallei. En dat was nu weer net niet de bedoeling. Moeder natuur wordt nu op nieuw 'geholpen' of zo men wil gepest door het plaatsen van schermen en helmgras, waardoor het zand een halt wordt toege roepen. Nu maar kijken wat de volgende tegenzet van de natuur wordt. Van onze correspondent Middelburg - Meer dan twin tig woninginbraken in Ter neuzen en omgeving, een tiental pogingen daartoe, vier autokraken en diefstal yan een auto stonden er op het lijstje van de 28-jarige Ter- neuzenaar R. van der S. tegen wie gisteren in Middelburg een gevangenisstraf werd geëist van twee jaar. De man was, vlak na een vorige detentie enkele maanden lang vrijwel voortdurend op pad ge weest tot hij in augustus voor de zoveelste maal werd ingerekend. De opbrengst van de buit werd telkens onmiddellijk besteed aan de aankoop van harddrugs, waaraan de Terneuzenaar al zo'n twaalf jaar verslaafd is. Van der S. gaf toe dat hij dage lijks minstens vierhonderd gul den nodig had om in zijn behoef te aan heroïne te kunnen voor zien en 'dan kom je met een uitkering niet ver'. Evenals (Je vorige keren verzekerde de junk zijn rechters dat hij nu 'echt van plan' is iets aan zijn verslaving te doen, maar de officier van justitie was van oordeel dat Van der S. eerst maar eens een tijdje achter slot en grendel moet. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak.

de Stem | 1994 | | pagina 33