Geweld op school nog een taboe Du Boven -DE STEM- 'Metaaldetectoren tegen leerlingen met wapens roepen juist agressie op' zsszz ^£kezt 'Jiiumfü NCB wil 1 voor alloc DESTEM Onschend DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Spreeuwen moordenaars? Alimentatie Racisme PESTEM politie lang Ook bij Lingerie va wereld klas: ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 A2 Op oude, vaak ver geelde ansichten, waardoor de naam prentbriefkaart misschien nog wel juist is, zien we beter dan op de veelkleurige, glanzende kaarten die we tegenwoordig aan familieleden en kennissen toesturen, hoe de fotografie het dagelijks leven betrapt en in zijn toevallige verschij ningsvorm vastlegt. Hel is op die oude prenten alsof door een mirakel het doen en laten van de mensen, als een verhaal van Bencam- po. een ondeelbaar ogenblik gefixeerd is. Paard en wagen staan onbeweeglijk stil naast het trottoir, een man is ver stard achter zijn handkar, de dieren op de beestenmarkt staan met geheven kop ver steend tussen de veekooplui die zonder zich te veroeren hun blik strak gericht houden op een meisje in een lange, witte schort dal opeens bij een hek niet meer verder kan. Een bakker is met een rieten mand aan zijn arm lol staan gebracht onder een houten uithangbord waarop in hoofd letters de aard van zijn nering te lezen is. In een hoek van de kleurloze lucht staat de naam van de straal te lezen. Misschien nog meer dan de roerloosheid valt de stille van die oude ansichtkaarten op. Hel is alsof de man die met zijn ouderwetse rijwiel bij een gaslantaarn staat, maar ook twee vrouwen met voetlange rokken en brede pothoeden, als ook een drietal soldaten met hoge kepi's op, gevangen zijn onder een luchtledige stolp waarin geen enkel ge luid tol hen doordringt. Bij de smidse wordt onhoorbaar een paard beslagen. Een kudde schapen trekt zonder enig ge blaat door de straat. Wie in een nostalgische bui een verzameling oude prent briefkaarten doorkijkt, voelt zich teruggezet in een broze idylle. Er is geen automobiel te bekennen, werklui pauze ren in alle rust voor de came ra. kleine kinderen spelen met tol en knikkers midden op de straat. Een welgestelde moe der wandelt trots achter haar hooggewielde Engelse kinder wagen. De gevels van de he renhuizen. de kiosk op het marktplein, zelfs de kleine ar beidershuisjes vormen het vredige decor van een ordelij ke samenleving waarin blijk baar ieder zijn plaats wist. Gcwillig u.il hun huizen geko men poseren mannen met hoeden, vrouwen in een smet teloze boezelaar, jongens met hun schoolpel op voor de fo tograaf, soms vlak voor een winkelpui, soms in hel mid den van de straat, onder de met een kroontjespen in keu rig schoonschrift in de lucht geschreven groet van tante Elise of onder de naam van de drukkerij-boekhandelaar die de kaart in de handel had gebracht. Ansichtkaarten We zien wat er verdwenen is: het Zeeuwse kol'fijhuis, de hardstenen pomp. hotel De Zwaan met zijn krullerige bal konhekken. de stijfselfabriek, de logementen, het 'station voor den tram', het meisjes pensionaat. bazar 'De kleine winst', de geëmailleerde re clameborden voor Iris-marga rine. de smeedijzeren straat lantaarns, de deftige l'aqade van het Huis van Negotie Maar wat we op die mo nochrome, sepiakleurige kaarten niet zien is de blinde harmonikaspelcr die elke vrij dag door de straat kwam. de oorlogsinvalide met een slok als beenprtjlhese. de altijd glimlachende Chinees met zijn trommel vol pindarepen, de werkeloze die, naast het versleten wasgoed dat in de bedompte keuken op hel rek je voor de kachel hing, wan hopig voor zich uit staarde, de lange rij steuntrekkers voor het lokei van hel gildenhuis. Wij ruiken niet de stank van de mesthopen achter de hui zen. krijgen geen tranen in de ogen van wrange smaak niet weg te slikken van de blik- maaltijden die aan de stempe laars werden verschaft. Wij gaan niet meer gebukt onder de terreur van kerkelijke voorschriften en verboden die voor het eigen geweten geen plaats lieten. De mannen' tih vrouwé'n 'óp'de oude ansichten lachen nooit. Ze keren zich op de hobbelig, geplaveide stoepen soms even naar ons toe. voor eeuwig banneling in die verstarde, lichtloze wereld. Ach lieve tijd! De zondag wordt onherkenbaar. Kerken leeg en winkels open. En vanaf volgend jaar is tot overmaat van ramp op die dag het maken van luchtreclame verboden, als de ministers luin zin krijgen. Terwijl bij de zondag nou juist het motorgezoem van reclamevlieg tuigjes hóórt. Ze dienen snel vervagende letters in de lucht te schrijven, met z 'n tweeën of drieën een wervende tekst voort te slepen, rond te cirkelen boven het voetbalstadion, het wielerpar- koers en de drukbezochte jaarmarkt. Zodat je met verdraaide nek probeert als eerste te roepen wat er uit de hemel wordt gemeld. Straks zijn zondagse luchten leeg. Je hoeft nooit meer naar boven te kijken, want van die kant is niets meer te verwachten. (DC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37"53. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-178" Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-2192. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-196s Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 0" .>z0-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01 6'j0-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. GEWELD op scholen - leerlingen tegen leraren en tegen elkaar - is nog teveel een taboe. Veeg in cidenten niet onder het vloerkleed, maar maak het bespreekbaar. Accep teer het niet, laat het niet escaleren, grijp direct in en meld bedreiging bij de politie. En wees vooral solidair, als leerkrachten onder elkaar. Zo luidde gisteren een aantal aan bevelingen op een confe rentie over 'de veilige school', die de onderwijs bonden ABOP en NGL in Amsterdam hielden. Door Rinze Brandsma DE DISCUSSIE over veiligheid en geweld op school is binnen enkele weken een uitslaande brand geworden. Half oktober werden de uitkomsten van een Nijmeegs onderzoek, uitgevoerd voor het ministerie van Onder wijs, gepresenteerd. Daaruit bleek dat het geweld onder leer lingen in het voortgezet onder wijs een veel te lang onderschat probleem is. Tot verdriet van onderzoeker dr. T. Mooij haalde vooral het ont hutsend hoog wapenbezit de krantekoppen: 'Kwart scholieren in voortgezet onderwijs loopt met een wapen op zak'. Hij sig naleerde gisteren tijdens de con ferentie ook dat het geweld tus sen leerlingen onderling aan zienlijk is. En htj beschreef de sterke samenhang tussen geweld en het sociale klimaat op de school: minder geweld bij een sterke sociale band tussen de leerlingen onderling en hun leer krachten. Bedreigd Twee leraren vertelden uit de praktijk. Hun verhalen mogen niet herkenbaar zijn. Niet alleen omdat de goede naam van de school gevaar zou lopen, of dat leraren zelf niet willen weten dat zij er geen greep op hébben en situaties uit de hand lopen. Maar ook, omdat zij persoonlijk be dreigd worden. Met nachtelijke telefoontjes. Met familie die, ge wapend, op het schoolplein ver haal komt halen. Of die even de hele tuin van de leraar 's nachts overhoop komt halen. Een Rotterdamse lerares uit het voortgezet onderwijs vertelde dat het niet blijft bij steeds meer leerlingen die openlijk met steekwapens lopen. Er zijn ook jochies die, met het pistool in de hand, elkaar brommers afpik ken. Of het volgende voorval. Een leerling werd de klas uitge stuurd. Die haalde zijn grote broer erbij. Broer wachtte de leraar bij de school op en viel hem aan. De leraar deed aangif te, maar de politie wilde er geen werk van maken en maakte geen proces-verbaal op. Op de school schoven collega's het geweldda dig incident in de schoenen van de aangevallen leraar. „Moet die collega nu maar naar het Riagg? Moet de school de schuld krijgen? Nee, om te be ginnen moet je dit soort inciden- En dit is nog maar een heel licht voorbeeld van 'geweld' tegen de leraar... ten bespreekbaar maken. En moeten de leerkrachten onder ling solidair zijn. Stel ook duide lijke sancties op. Grijp direct in, als je signaleert dat hqt aantal wapens onder leerlingen toe neemt. Tot hier en niet verder," aldus de lerares. J I 1 li Trauma's Leerlinggeweld op school is geen exclusief verhaal voor de grote steden, illustreerde het verhaal van de oud-leraar van het Bra bantse platteland. Anderhalf jaar na het gebeurde komen bij hem nu pas de trauma's boven, heeft hij slapeloze nachten, op schrikkend van elk geluid. „Aan het eind van het schooljaar maakte ik een leerling duidelijk dat die zijn hoog opgelopen straf moest 'afrekenen'. Het gevolg was een woeste vader in de schoolhal, die zei dat ze mij moesten roepen, 'dan snijd ik hem zijn strot af'. Het was de dag van mijn afscheid. Politie erbij, want de bedreigingen na men in hevigheid toe. Op voor stel van de rector werden de strafmaatregelen ingetrokken, en het geweld van de vader was dus beloond. De politie wilde van de aangifte tot bedreiging geen proces-verbaal opmaken." „Vier dagen later schrokken wij midden in de nacht wakker. Vuurwerk door de brievenbus, een ravage in de hal. Toen het licht werd bleek dat van mijn hio yc oir aam het einp van ie-pefie (-tot erttp- Ojj o/hsi Les PAG tuin een puinhoop gemaakt was. Planten uitgetrokken, alles ver nield, leuzen gespoten over 'kill', 'death' en 'fuck you'. Van de politie kreeg ik een kaartje voor de slachtofferhulp. En de opmer king 'maar u bent ook zo streng'. Van opsporing van de daders is nooit werk gemaakt." De Amsterdamse conferentie was bedoeld om te zoeken naav. concrete en structurele oplossin gen om de veiligheid op en om de school te verbeteren. Maar daarvoor is de problematiek kennelijk nog te vers en te ge voelig. Het ging niet veel verder dan softe suggesties als 'effe dimme', 'de leerling is in princi pe je bondgenoot', 'je moet de leerling verantwoordelijkheid geven, dat kan geweld voorko men' en 'belonen naast straffen'. Namens het ministerie van On derwijs hield een woordvoerster de getergde leerkrachten voor 'dat leraar zijn toch een van de mooiste beroepen is'. Koffie- schenken in plaats van kille au tomaten, meer conciërges in de school, een goede sfeer, dat helpt. „En zijn we ook niet ver keerd bezig als meer dan de helft van de leerlingen in het voortge zet onderwijs aangeeft dat voor hen het voornaamste kenmerk van de school 'verveling' is?" Metaaldetectoren bij de ingang, om wapens buiten te houden, dat werkt averechts, vonden alle aanwezigen uit het onderwijs veld. Die roepen alleen maar agressie op. Een stukgeslagen glas of vaas kan even effectief als wapen gebruikt worden. Toe gangshekjes met pasjes en ver- FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP hoogde surveillance in de schoolgangen kunnen wel zinvol zijn op grote scholen, om onge wenste elementen buiten te hou den. Kamp/uiig Aan de ene kant zijn er de door grof geweld - getraumatiseerde leerkrachten. Die zeggen: de school is een leerinstelling, geen psychiatrische inrichting om problemen van buiten op te los sen. Aan de andere kant roept het ministerie: de school is een instituut dat midden in de maat schappij staat. Een Britse onder wijskundige, met een kwart eeuw ervaring met geweld en wapens op scholen achter de rug, waarschuwde: „Ga niet de weg op die wij twintig jaar geleden in Engeland insloegen. Door de school te zien als sociaal insti tuut, in plaats van een instelling om iets te leren. Dat is een rampzalige, doodlopende weg." Echt nieuw is de problematiek van geweld door leerlingen op school niet. Rapporten in de ja ren '20 signaleerden het al. Het gaat ook om incidenten, exces sen op 2,5 miljoen merendeels goedwillende leerlingen. Voor oplossingen moet het onderwijs ook voorbeelden bekijken van scholen met een effectieve aan pak, waar een sfeer van dreiging teruggebogen is naar een sfeer van veiligheid. Want die zijn er ook, verzekerden de binnen- en buitenlandse deskundigen. Lezers reageren l°PDeStem bewerk°énenente "ancJpunt eens is. Naar aanleiding van het krantebericht van 25 oktober jl waar melding gemaakt wordt van een soortement il legale spreeuwenvangst rijst bij mij de grote vraag of wij hier in Nederland niet wat ver gaan met ophemeling van het dierenrijk, met als schril contrast een bijna waardeloos mensenleven. Maandagavond verscheen op de televisie bij het program ma 'Achter slot en grendel' een man, die openlijk ver klaarde zijn echtgenote ver moord te hebben om reden dat ze niet genoeg thuis was. Deze rasechte moordenaar blijkt na een gevangenisstraf van hooguit vier jaar terug op vrije voeten te komen, mede vanwege 'goed gedrag'. Diezelfde dag wordt er op Nederlands grondgebied en kele 'zware criminelen' aan gehouden vanwege het doden van maar liefst zeventien, volledig vogelvrije spreeu wen. Vanwege verboden vangmiddelen riskeren zij hiermee een gevangenisstraf van maximaal twee jaar. De daders zijn zelfs overgedra gen aan de Nederlandse poli tie, zoals wel meer met 'inter nationale criminaliteit'. De familie van de zeventien in beslag genomen spreeuwen zijn echter deze zomer met duizenden verdelgd in de vele kersenboomgaarden die ons land telt Volledig legaal, tot grote vreugde van de plaatse lijke tuinders die dag en nacht in de weer zijn om hun arbeidsintensieve oogst scha devrij binnen te halen. Wordt het dan niet te gek dat de twee avonturiers diverse verhoren moeten ondergaan, terwijl eerstgenoemde moor denaar gewoonweg niet toe rekeningsvatbaar verklaard wordt en op therapie mag. Doen wij er niet beter aan om onze medemens wat meer te respecteren en te beschermen in plaats van ongegrond bom bastisch optreden van de sterke arm ter bescherming van notabene onbeschermde vogels?? Moraal van het verhaal: een mensenleven is nog minder waard dan het leven van 34 spreeuwen. Of: Beter één vrouw die laat thuiskomt, dan zeventien spreeuwen die nooit meer thuiskomen. St. Jansteen Wim van Remortel Uw artikel betreffende het LBIO kan ik volledig beamen. Ook ik wacht al maanden op achterstallige alimentatie voor mijn kinderen. Vanaf december 1993 ont vang ik geen alimentatie meer. In februari 1994 heb ik contact opgenomen met de Raad van Kinderbescherming te Breda. Daar werd beloofd dat tot incasso overgegaan zou worden door het LBIO. Maanden later krijg je dan hun vragenformulieren toege zonden welke direct ingevuld retour gezonden zijn samen met een copie van een brief van de vader van mijn kinde ren, waarin hij schrijft dat hij niet meer wenst te betalen omdat hij in zijn bedrijf moet investeren. Hieruit blijkt toch zeer duidelijk dat er onwil sprake is in plaats van onver mogen tot betalen. Tussen juni en heden zijn er verschillende aangetekende brieven gezonden naar het LBIO. Het duurt minimaal een maand voor er antwoord komt, en duidelijke stappen worden er niet ondernomen. Vorige maand is er ongeveer een kwart van de achtestand betaald, reden voor het LBIO om maar weer eens rustig verder te wachten. Intussen loopt het bedrag van de ach terstand weer goed omhoog. Ook mijn kinderen die inmid dels 18 jaar zijn en zelf recht hebben op de alimentatie zijn over de hele gang van zaken zeer ontevreden. Alphen M. Veroude In de strijd tegen racisme en vreemdelingenhaat is vorige week in Staatsburg het inter nationale symposium 'Europa tegen discriminatie' gehou den. In de daarbij uitgegeven 'Verklaring van Staatsburg', noemen de kerken racisme 'een belediging van de Schep per'. Een staaltje van -ongekende hoogmoed, waarmee zij zich boven de Schepper stellen. Daarnaast getuigt de uit spraak van onbegrip voor het feit dat het verderfelijk zaad van het racisme en de vreem delingenhaat in de schepping besloten ligt. Op de één of andere wijze zijn wij er daar door allemaal mee behept. Dit houdt evenwel niet in dat het ons niet is gegeven om het daaruit voortvloeiend onrecht te bedwingen. Integendeel, indien de wil daartoe aanwe zig is zijn wij zonder meer bij machte een politieke voe dingsbodem te creëren, waar in racisme en vreemdelingen haat geen wortel kunnen schieten. Daarbij moet worden gedacht aan de vervanging van de huidige materiële grondslag van het beleid door een im materiële of ideële. In hun streven de Schepper te die nen, wordt het dan ook hoog tijd dat de kerken zich daar op gaan bezinnen, in plaats dat zij racisme afdoen als 'een belediging van de Schep per'. Een gemakzuchtige ondoor dachte uitspraak die niet al leen de waarheid geweld aan doet maar tevens het even gemakzuchtige en ondoor dachte racisme in de kaart speelt en zo periodiek doet toenemen. Niet dankzij de in spanningen van degenen die erin geloven, maar als gevolg van het in gebreke blijven van zijn tegenstanders, om met Menachem S. Arnoni te spreken ('Het recht om pessi mist te zijn'). Langenholte Wouter ter Heide Van onze verslaggever Driebergen - Duistere porten hebben voor avonds en 's nachts pla de Nederlandse invalsw De rustplaatsen langs dez wegen blijken een favorie moetingsplaats voor crim Niet in het minst door ee maal politietoezicht. Deze constatering doet J. hoofd van de divisie Mo van het Korps Landelijk tiediensten in Driebergen, blij met de wens van mini Sorgdrager van Justitie 24-uurs toezicht op snelw intensiveren. Daarvoor zi gens Visser minimaal 250 ten extra nodig. Zijn divisie met negen a gen telt momenteel zo'n 4- veillanten. Visser voert o termijn overleg met m Sorgdrager over de noodz ke personeelsuitbreiding 24-uurs toezicht. „Wij kunnen de contr nachts op ons gebied do brek aan capaciteit niet maal waarmaken. Ook o is onze inzet immers van de toenemende drukte en gevallen op de autosne (ADVERTENTIE) INTERNATIONA Van onze Haagse redactie Den Haag - Tussen de i moeten worden aangest in het voortgezet en ber Daarmee kan voorkomei den dat te veel, vooral Tu Marokkaanse, jongerei school voortijdig en zon< ploma verlaten. Dat stelt het Nederland trum Buitenlanders (NCI in een brief aan Dijkstal (Binnenlandse Z; De mentoren met een universitaire opleiding onder andere als taak hu begeleiding, het houde spreekuren en het onder: van jongeren bij buitens activiteiten. Daarnaast zij dienen als tussenperso sen autochtone leraren lochtone leerlingen, en houden ze contact ouders. Een grote groep allochtor laat nu nog voortijdig d« en scholen hebben zelf n doende middelen om die WIE IN een glazen huis schaduwen zichtbaar zij GroenLinks, beseft dit n Voor de derde maal i finanpiële onduidelijkh vrouw Singh Varma vin Ze heeft een deel van helpen. Deze mensen ondersteund worden er haar geval niet, vindt ze Het is op zijn minst ee Kamers, dus medewetg dat zo'n lid zich vervo haar zelfs door haar worden. GroenLinks en het pr bezorgd over het lot v boekhoudkundig oncor absurd. Mevrouw Singh Varm wonderlijke voorkeur beide andere feiten d dezelfde sfeer en toen aan in de duisternis van Als kamerlid kan de G nog functioneren zo lan er in het belang van doen daarom voorlopig Met een beroep op haa zetel niet redden.

de Stem | 1994 | | pagina 2