DE STEM rEM 'Insh'Allah', 'Als Allah het wil' TATEN NTIEU! De bizarre avonturen van vier Nederlandse trainers in Egypte Jacobs Breda Electronics jbe portofoons en mobilofoons tegen de laagste prijzen ïste resultaat in n- en han- iwenste re- gratis her- atsingsda- ^ombinatie PAG 29 OKTOBER 1994 importeur/groothandel/dealer van geluid en communicatie systemen J uesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 DEEL B BEL 0 7 6 - 2 3 6 2 5 5 Ierenbescherming breda e 0 075-712712 NDER EN JONGERENTELEFOON: OM®590 ■lUEUKLACHTEN (STADSGEWEST BREDA) 076-205201 lOEDERS VOOR MOEDERS 06-0228070 fcTIONALE OMBUDSMAN: 070-3567 M ks BREDA 076-241000 liJWILLIGERSWERK BREDA 076-215744 lUitlaten leuwe uitlaat toe? ltspecialist, zorg dan dat Jentie direct binnen handbereik Jadvertentie onder deze rubriek (6-236253/236255 f-EVERKOOP DE STEM [rhuizingenQ verhuizen?? dit feilloos regelt, zorg dan dat pntie direct binnen handbereik Jadvertentie onder deze rubriek 16-236253/236255 LEVERKOOP DE STEM inwering n en Zonwering binnen en buiten veringen 076-143128 zon in huis! nwering verkoopt, Irs uw advertentie direct binnen |n en plaats een advertentie r deze rubriek. T6-236253/236255 lEVERKOOP DE STEM f994. ALS een soort missionarissen gingen de afgelopen zo mer vier Nederlandse voetbaltrainers aan het werk in Egypte. Op voetbalgebied geldt het land van de farao's nog als een 'Derde-wereld-land', ook al haalden de Noordafrikanen in 1990 de eindronde van het WK in Italië, waarin ze zelfs Oranje op 1-1 hielden. Nol de Ruiter is bondscoach van het nationale elftal, Ruud Krol traint het Olympisch team, Theo Verlan- gen is technisch directeur van een van de drie top clubs in Egypte, El Ismaely, en de inmiddels opge stapte Cor Pot was trainer van sub-topper El Masry. Een reportage over een turbulent weekendje in Egyp te, het land waar status belangrijker is dan voetbal- tactisch vermogen, een land van ongelooflijke pinge laars en grabbelende keepers. Waar voetbalsupporters de verliezende coach met stenen bekogelen, en spelers na een doelpunt de grond en elkaar kussen, waar van iedere blessurebe handeling een prachtige show gemaakt wordt en de pers zich graag laat betalen door spelers en bestuurs leden zodat er een mooi stuk in de krant komt. Egyp te, het land bovendien waar wedstrijden beslist wor den door het Opperwezen. 'Yes we win, coach, Insh'Allah'. 'We winnen, als Al lah het wil'. Maar of de Nederlanders nog wel willen, is de vraag. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Caïro - Een weekendje voetbal in Caïro is natuur lijk heel wat anders dan de geliefde trips naar Enge land, de bakermat van de ook aan de Nijl populaire sport. Maar daarom niet minder fascinerend, zeker nu een aantal Nederlandse trainers is aangetrokken om het spelpeil op te trek ken. Op zaterdagmiddag word ik op gepikt door Nol de Ruiter, 54 jaar en al 28 jaar in het vak. Na zijn gedwongen vertrek bij FC Den Haag, belandde hij deze zomer in Egypte. „De minister van sport, Amara, wilde Europese trainers om het voetbal hier te verbeteren," aldus De Ruiter. „Hij steunt ons ook wel, en de sport is heel populair, maar het probleem is dat je te maken hebt met een andere voet balcultuur. Ze hebben ons ge haald om de boel te veranderen, maar ze luisteren niet. De spe lers; daar is goed mee te werken, alleen eromheen is het een gigan tische puinhoop. Om te verande ren heb je bovendien tijd nodig, terwijl zij alleen naar het directe resultaat kijken." Dat laatste bleek bij Cor Pot. Eén nederlaag leed hij, afgelopen zondag, en dan nog tegen het 'Ajax van Egypte', regerend landskampioen El Ahli, en de werksituatie was meteen onmo gelijk. Kamelezadel De Ruiter zit voorlopig stevig in zijn kamelezadel, dankzij een 0-0 uit tegen Soedan en een 5-1- thuiszege op Tanzania, twee kwalificatiewedstrijden in het toernooi om de Afrika-Cup. „Zo'n uitslag hadden ze nog nooit meegemaakt, ze stonden op de banken. En dus kan ik weer even vooruit." Nol de Ruiter heeft een contract voor een jaar met een eenzijdige optie. Maar wil hij nog wel een jaar langer blijven? „Nee, alsje blieft zeg, of er moet heel veel veranderen. Ik krijg wel heel langzaam grip op dingen. In het begin versta je niets en vertrouw je daardoor de mensen niet hele maal; vertellen ze wel alles? Om daar achter te komen, heb ik nu tolk. Die heb ik via de ambassade gevonden. Said, een jongen uit Nederland, die zit hier voor een stage, en houdt voor mij in de ga ten wat er geschreven wordt. Dat vinden ze niet leuk, ze zijn bang dat ze de grip op me kwijt raken. En ze vragen of ik ze soms niet vertrouw. Dan zeg ik heel eerlijk: 'Nee, niet helemaal'. In principe wil ik het jaar hier wel afmaken, en dan in Nederland op de ach tergrond nog wat gaan doen, scouting of zo, een jeugdoplei ding, na 28 jaar in het vak hoef ik niet meer zo nodig op de voor grond." Krol Behalve De Ruiter werkt ook re cord-international Ruud Krol voor de Egyptische voetbalfede ratie. Hij heeft het Olympisch elftal onder zijn hoede, maar om dat er geen tweede elftallen be staan, moet hij voornamelijk met spelers werken, die amper aan competitievoetbal toekomen. Krol verbleef de afgelopen week in Frankrijk met zijn gezin en keerde eergisteren terug in Caïro. „Het zou mij niet verbazen als hij helemaal niet terugkomt," zei Nol de Ruiter de zaterdag daar voor. „Naast de problemen, die wij ook hebben, moet hij steeds maar afwachten of de geselec teerde spelers wel op komen da gen. Hij heeft het een keer mee gemaakt dat voor een vriend schappelijke wedstrijd maar tien van de 20 op kwamen dagen. Een andere keer ontbraken er twee, die momenteel hun dienstplicht vervullen. Bleken ze in de gevan genis te zitten omdat ze door de training niet op tijd op appèl ver schenen waren..." Naast het directe resultaat is vooral het begrip status van zeer groot belang in de Egyptische sa menleving en dus ook op het voetbalveld. Aanzien, daar gaat het om. De Ruiter: „Iedereen vindt status heel belangrijk en ze willen daarom het liefst iedere dag in de krant staan. Ze hebben allemaal vrienden bij de pers, be talen de journalisten ook om po sitief in het nieuws te komen. Als je een speler met een hoge status ernaast zet, dan zijn ze echt hele maal overstuur. Er is een jongen, die komt uit voor El Alhi. De trainer, de Engelsman Allan Har- ris, stelt hem niet op, omdat hij niet hard genoeg werkt. Toch vinden ze het gek dat ik hem ook niet selecteer. Want dat zijn ze niet gewend, een speler met naam moet je gewoon opstellen, of hij presteert of niet. Dat is de strijd hier, een heel gekke strijd, maar het is gewoon zo." Met De Ruiter en diens assistent annex privé-chauffeur Alladin vertrekken we naar een van de zes liefst stadions in Caïro. „Ik heb zelf nog geen meter gereden en dat zal ik ook niet doen. Le vensgevaarlijk dat verkeer hier," zucht De Ruiter. Niveau We bezoeken de eredivisiewed strijd tussen de Arab Construc tors en Ei Olimpic uit Alexand- rië. Het niveau is bedroevend, een amateurhoofdklasser zou de ze ploegen weg kunnen tikken. Nol de Ruiter, die voortdurend begroet wordt en allerlei 'tips' van voetballiefhebbers toegeroe pen krijgt, is het daarmee eens. „Het grootste probleem is de or ganisatie binnen het veld, de spe lers het besef bijbrengen dat ze een taak hebben. Daar wordt bij die club's niets aan gedaan, ja, wij Hollanders zijn er nu mee bezig. Maar ook dingen als aansluiten en na een afgeslagen aanval weer 'terugsluiten', daar hebben ze nog nooit van gehoord." „Als ze veertien Nederlandse coaches neerzetten in de eredivi sie en de jeugd gaan begeleiden, dan hebben ze een kans om een betere voetbalnatie te worden. Jeugd traint normaal niet. Maar werkelijk iedereen voetbalt hier op straat. Met een beetje begelei ding zou je ver kunnen komen. Technisch gezien lopen hier ge weldige voetballers, tactisch is het helemaal niks. Allemaal de zelfde types, snelle dribbelaars, dat vinden ze hier prachtig. Ty pes Overmars, niet zo groot. Al leen, als ze de bal hebben, dan geven ze hem niet meer af totdat ze hem weer kwijt zijn. Als ze aan het dribbelen zijn, dan staat het publiek op de banken. Vervol gens zijn ze hem kwijt, maar dan hoor je ze niet. Ze hebben eigen lijk geen verstand van voetbal." Aanstellerij Waar de spelers ook in uitblin ken, is aanstellerij. De Ruiter heeft dat al aangekondigd. „Als ze een tikkie krijgen, zijn ze dood." Sterspeler Achmed Al Kas, die vier jaar geleden op het WK ook tegen Nederland speel de, krijgt een bal tegen het hoofd. Hij stort ter aarde en meteen ko men twee verzorgers, een dokter en twee mannetjes met een bran card het veld opgestormd. Al Kas wordt afgevoerd maar komt twee minuten later zo fris als een hoentje terug, met een enorme tulband om zijn hoofd. „Allemaal aanstellerij," schampert De Rui- Nol de Ruiter (links) en Cor Pot bekijken de wedstrijd tussen Arab Constructors en El Olimpic. ter. „Ik heb mijn dokter verboden zo snel op het veld te rennen. 'Al leen als zijn kop eraf is of je wat hoort kraken, dan mag je mee', zei ik. Dat vinden ze heel gek, maar het is alleen aandacht vra gen van die gasten, zeker als een wedstrijd op tv uitgezonden wordt en dat is heel vaak. Dat werkt hier ook andersom. Bij ons moet een match uitverkocht zijn om uitgezonden te worden. Hier zenden ze vooral risicowedstrij- den uit zodat het niet te druk wordt in het stadion...." Arab Constructors wint verras send met 2-0. Bij beide doelpun ten gaat het hele elftal uit zijn dak. De spelers knielen ter aarde, kussen de grond en elkaar en bid den tot hun God. Als ze winnen, is dat omdat Allah het wil. 'In sh'Allah'. Vernedering De doelman van Olimpic gaat bij de tweede treffer gruwelijk in de fout en stort huilend neer. Hij wordt meteen gewisseld, maar in plaats van een directe gang rich ting kleedkamer, sjokt hij naar de hekken achter het doel en weent daar dikke krokodilletra- nen. „Dit is zo'n vernedering, en hij komt nog op tv ook. Zijn sta tus, daar gaat het om, die verliest hij," weet De Ruiter, die een paar rugnummers van spelers geno teerd heeft. Alladin zorgt voor de namen. „Ik vraag iedere week de lijst op van de scheidsrechters met wie er precies gespeeld heb ben, want van de clubs vertellen ze je niet alles, ze verzwijgen het als een vedette niet meegedaan heeft. Zo kom ik na twee, drie maanden achter steeds meer din gen en moet ik maatregelen ne men die ze natuurlijk niet leuk vinden." De Ruiter beseft dat hij net als Cor Pot van de ene dag op de an dere in het vliegtuig naar Neder land kan zitten. „Ik ben hier ook gewoon gekomen met de instel ling dat als iets me niet bevalt of ze komen de afspraken niet na, dan ben ik weg. Ik heb nu bij voorbeeld een brief geschreven waarin ik een dead-line heb ge steld. Ik moet nog een paar din gen geregeld hebben. Gebeurt dat niet voor 1 november, dan ben ik weg. Het zijn vooral finan ciële zaken, daar zijn ze heel ge makkelijk in. Said, de tolk, heeft die brief voor mij in het Arabisch vertaald. Ik heb een kopie aan de minister gegeven en een aan de president van de Federatie. De inhoud moet geheim blijven, maar iedereen is vreselijk be nieuwd wat erin staat, want ze zijn bang dat het over hen gaat." Het ultimatum blijkt al na een ,paar dagen succes te hebben. Als De Ruiter op maandag voor een persconferentie in het bondsge- bouw aankomt, ligt keurig zijn salaris klaar, plus ander geld dat hij voorgeschoten had. „Dat leer je hier wel, als je maar dreigt, dan luisteren ze, want het is hun eer te na om het verwijt te krijgen dat ze hun afspraken niet nako men," lacht De Ruiter, die toe geeft nog nooit zoveel geld ver diend te hebben als nu in Egypte. „We hoeven elkaar geen mietje te noemen. Ten eerste moest ik bij FC Den Haag weg en ten tweede is zo'n jaartje als dit financieel heel aantrekkelijk, als ze tenmin ste hun afspraken nakomen. Daarom doe ik het en kijk ik wel hoe lang ik het volhoud. Ach, en je leert er ook van, hoe het in dit soort landen toegaat, waar heel veel politiek in de sport verweven zit." Na de wedstrijd, waar ook Cor Pot bij aanwezig was, gaan we in een taxi naar het Olympisch cen trum, waar El Masbiry zich voor bereidt op de topper tegen El Ah li. Pot verbaast tot nu toe vriend en vijand door met zijn middel matige ploeg samen met El Ahly aan de leiding te gaan. Hellerit De taxi-rit is een verhaal apart. De Ruiter heeft me er al grijn zend voor gewaarschuwd. Bij al les wat hij doet, zegt een Egypte naar 'Insh'Allah', en met die in stelling gaat ook een taxi-chauf feur te werk. Een ritje naar het Olympisch Centrum mag met recht een dodenrit genoemd wor den. In een aftands wrak scheu ren we bonkend over de drukke, slechte wegen. We passeren de dodenstad, de ruïnes van platge bombardeerde wijken, waar dui zenden lijken nog onder begra ven liggen, en snuiven - of je wilt of niet - de geur van de dood op. We zien de tribune waar presi dent Sadat neergeschoten is. Ver- keers-lichten, -regels en -agenten worden genegeerd, voor iedere chauffeur geldt maar een regel: 'gewoon doorrijden, altijd goed', zodat het iedere keer weer een wonder is als je zo'n hellerit heel huids overleeft. 'Insh'AllahL Cor Pot (43), in het verleden werkzaam bij RBC, NAC en Ex celsior, heeft (tot dinsdag jl.) de moeilijkste club van het land on der zijn hoede, El Masry. Vorig seizoen sleet de club van presi dent Said Metwaly zes trainers. Metwaly houdt toch van afwisse ling, want vorige week trad de playboy-dictator voor de achtste maal in het huwelijk... Het publiek in Port Said is het fanatiekste van heel Egypte. „Het leeft enorm, ik had gisteren duizend man op de training," vertelt Pot trots. „Wat heb je toen gedaan? Vijfhonderd tegen vijf honderd?," dolt De Ruiter zijn jongere collega. Op de schouders El Masry is tot die zondag nog ongeslagen. Twee keer winst, een gelijk spel en een reglementaire zege op El Olimpic. Die laatste wedstrijd werd als een risico wedstrijd gezien en die mogen al leen in Caïro gespeeld worden. Toen de president van El Olim pic, dat eigenlijk de 'thuisploeg' was, tien minuten voor aanvang zag dat er veel meer supporters van El Masry waren, weigerde hij zijn team te laten spelen. „Toen zij niet aftrapten, liet de scheids rechter officieel weten dat wij re glementair gewonnen hadden en drie punten kregen," vertelt Pot. „In Nederland zouden meege reisde supporters - vanaf Port Saïd is het toch zo'n 2'/i uur rij den - woedend zijn, maar hier werd iedereen gek van vreugde. Toen ik het stadion verliet, werd ik op de schouders genomen en gezoend. Hoe, dat maakt niet uit, als je maar wint." Daags voor wat later zijn laatste wedstrijd blijkt te zijn, ziet Cor Pot de bui al hangen. Hij heeft net als De Ruiter een brief sa mengesteld met daarin zijn grie ven en het ultimatum dat ook hij na 1 november vertrekt als hij zijn geld en een betere woning nog niet heeft gekregen. Zondags zal de president terugkeren uit Nigeria en de brief ontvangen. „De president neemt met alles een loopje," zegt Pot. „Ik weet zeker dat hij doodziek is van die brief. Hij loopt iedere keer tegen mij te vertellen dat hij miljonair is, nou, dan betaalt hij me toch zelf. Zo niet, dan ga ik gewoon naar huis, ik mis mijn kinderen en mijn vrouw toch al heel erg." Even was Pot de held in Port Saïd, maar na het eerste puntver lies begon de ellende. „Vorige week speelden we gelijk, tegen de onderste weliswaar, maar op een schandalig slecht veld. Gaan ze toch allemaal zeuren. Ik had best Arabisch willen leren, maar be wust doe ik het niet, alleen wat standaardwoorden. Ik wil niet niet te veel begrijpen, want dan ga ik me ergeren." „We stonden ook na die remise nog bovenaan, dat had de club nog nooit meegemaakt. Ik heb dan ook een heel goede naam op gebouwd in Egypte omdat ik in een hele korte tijd van deze ploeg iets gemaakt heb. En dat terwijl er hier altijd gerommel is, spelers krijgen nooit hun geld op tijd, hopeloos is dat." „Toch zijn de spelers zijn dolen thousiast over mijn aanpak. Ze krijgen trainingsvormen, die ze niet kenden en informatie van de tegenstander, ook iets wat ze ab soluut niet gewend waren," ver volgt Pot. „Helaas beseffen ze net als de mensen eromheen niet dat ze met betaald voetbal bezig zijn. Ze kijken alleen naar winnen, winnen, winnen, maar weten niet dat je dat op moet bouwen." Pot begint op zaterdagavond aan de laatste training voor de top per. Voordat hij het veld op kan met zijn manschappen, roept de aanvoerder de spelers bijeen op de gang bij de kleedkamer en start het islamitisch gebed. „Daar moet je respect voor heb ben," zegt Pot. „Voor de training, voor de wedstrijd, zelfs in de rust gaan ze bidden, soms op deze ma nier, soms duiken er een paar in een hoekje." Tijdens de training werkt Pot aan positiespel en vrije trappen. De spelers gedragen zich als een stel kleine kinderen, Pot en zijn assis tenten hebben de handen vol om ze bij de les te houden. Na afloop pept hij ze op: „We winnen mor gen, als we maar geconcentreerd blijven spelen." De spelers knik ken: 'Yes coach, Insh'Allah'. Verlangen 's Avonds in het hotel heb ik een korte ontmoeting met Theo Ver langen, die op het punt staat zijn vrouw naar het vliegveld te bren gen. Hij denkt het bij El Ismaely Het ereterras van een van de zes voetbalstadions in Caïro. Grasgroene vloerbedekking, keurige ta feltjes, kristallen glazen en plastic flessen met mineraalwater. Rechtsboven zijn Nol de Ruiter en Cor Pot zichtbaar. foto's jacques Hendriks nog wel even vol te houden. „De Kerst haal ik zeker en een tweede jaar zie ik ook nog wel zitten. Kijk, als Cor en Nol wegwillen. hebben ze maar drie tassen in te pakken en zijn klaar, bij mij duurt dat wel een week. Ik ben naast trainer namelijk ook tech nisch directeur en heb daarom een fax, een computer, een prin ter enzovoorts meegenomen." Verlangen verloor zijn eerste wedstrijd, maar staat sterk na de verrassende 2-0-zege op favoriet El Ahli. „Ik was helemaal nat van de zoenen na die wedstrijd," lacht hij. Nol de Ruiter trekt een vies gezicht. „Ik laat me niet zoe nen door een kerel, bah." Zondag is de dag van de waar heid van Cor Pot. Ik word weer opgehaald door Nol de Ruiter en Alladin en we rijden naar het na tionale stadion in Caïro waar 120.000 man in kan. Vanwege de tv-uitzending zijn er maar zo'n 15.000 toeschouwers, omringd door zeker 1000 zwaar gewapen de politie-agenten. „Rellen heb je hier zelden, want als ze je oppak ken, dan ga je gelijk achter de tralies. En de gevangenissen zijn hier wel even anders dan in Ne derland," vertelt De Ruiter, die hoopt op een zege van El Masry. „Als Cor wint, dan zitten wij Hollanders voorlopig goed." Los zand Zo ver komt het niet. Vanaf de eerste minuut blijkt de thuis ploeg beter en het zwakke team van Pot compleet los zand. Tot overmaat van ramp blijkt dat de doelman zijn zenuwen niet de baas kan. Alsof hij kokend hete nasi-ballen met blote handen moet opvangen, zo staat hij te schutteren en is er persoonlijk verantwoordelijk voor dat het halverwege al 3-0 staat. In de rust kleedt hij zich met een lijk bleek gezicht en trillende onder lip ook uit, hij durft niet meer verder te spelen. Met de grootst mogelijke moeite kan Pot hem ompraten. Als de doelman in de tweede helft zijn eerste knappe save verricht, blijft hij prompt liggen... met kramp. „Pure aan stellerij, hij heeft eindelijk iets goed gedaan en wil nu lang in beeld blijven," weet Nol de Rui ter. Die tweede helft is een formali teit, beide partijen gelóven het wel. De Mashry-fans schreeuwen dingen die volgens Alladin 'niet al te vleiend' zijn voor Cor Pot. De ex-trainer van ondermeer NAC komt na afloop geëmotio neerd de catacomben uit. „Hier viel niet tegenaan te schreeuwen. In de rust ook niet. Eerst moesten ze bidden, daarna kregen ze ruzie met elkaar, waar ik geen woord van verstond, en toen moest de president nog wat zeggen. Maar het ergste was dat ik in de dug out voortdurend met stenen be kogeld ben door de supporters van de club zelf. Als er ook maar eentje raak was geweest, dan was ik onmiddellijk vertrokken en had ik het eerste vliegtuig ge pakt. Ze snappen er niets van, we staan nog altijd derde, hoor, dat is uniek voor deze club." Conclusies Pot blijft die avond bij ons in Cairo en hoort de volgende dag zoveel bedenkelijke dingen over zijn club van de penningmeester van de Federatie, dat hij meteen wil stoppen. Op diens aandringen keert hij toch nog voor één keer terug, hoort dat de spelersbus zondag ook bekogeld is met stenen en brandende doeken en treft op de dinsdagtraining zeer vijandig ge zinde supporters aan die door 50 man politie in bedwang gehou den moeten worden. Na een niet erg prettig onder houd met de president trekt hij zijn conclusies en vertrekt naar Nederland. Nol de Ruiter heeft inmiddels wel zijn geld gekregen en blijft dus voorlopig. „Maar ik voel me natuurlijk niet prettig met deze toestanden rond Cor. Ik ga daar ook met de minister over praten. Dit kan zo niet. Wie weet wat mij morgen weer staat te gebeuren. God zal het weten." Lijkt verdacht veel op 'Insh'Al lah'.

de Stem | 1994 | | pagina 25