0 J I Weekend Rabo moet dorpsbankieren op wereldschaal DE STEM E3 Met de fusie van vijf banken in het groene gebied onder Breda ontstaat in grootte de zesde Rabobank van Nederland. Breda zou de tweede Rabobank van Nederland kunnen huisvesten, maar de drie oude Rabo-coöperaties in de stad kunnen maar niet tot een fusie komen. Schaalvergroting heet onvermijdelijk te zijn in een tijd, dat het financiële verkeer een mondiaal karakter heeft gekregen. Tegelijk moet de Rabobank het oude, warme coöperatiegevoel terug zien te vinden. Alsmede het weggelekte Nederlandse geld: binnenkort opent Rabo als derde Nederlandse bank een filiaal in Turnhout om de vluchtende Nederlandse cliënt van dienst te zijn. De grootste Rabo-banken* min. 1 Midden-Westland 1.447 2 Amsterdam 1.270 3 Sluis 1.236 4 Apeldoorn 1.188 5 Eindhoven 1.173 6 Baarle-Nassau 1.140 7 Rotterdam v 1.112 8 Utrecht 1 i 1.012 9 Noordoostpolder 1 1.001 10 Harderwijk 935 11 Heerenveen 1 876 12 Zuivelbank Alkmaar 1 812 13 Mierden/Reuzel 799 14 Roermond 1 789 15 Tilburg I f 751 16 Sneek Heeg Joure J 745 17 Nijmegen 1 745 18 Venlo Blerick 731 19 Zwolle 725 20 Arnhem I 701 21 Sas van Gent 1 679 22 Aardenburg 671 23 Den Haag 660 23 Baarle-Nassau 654 I afwisselend zwart-geel- I rood en rood-wit-blauw J- V getint. Ook de rekening nummers van de plaatselijke Rabo bank laten hun saldi gelijkelijk in florijnen en francs noteren. 'Coöperatief bankieren doe je met grote oren' Breda zou na fusie tweede Rabo van Nederland zijn 'Wij zullen een noodlijdende boer langer steunen' G 29 OKTOBER 1994 E2 'nde FOTO RIOD s medewerker vail het Rijksinsti- ut voor Oorlogsdocumentatie eeft hij de beschikking over alle -levante documenten. Maar daar het dan ook zo'n beetje bij geble- en. arnouw is blijkbaar niet zelf op ad gegaan. Heeft geen gesprekken evoerd met nog levende tijdgeno- en van deze NSB'er, z'n familie en 1 helemaal niet met Florentine ophia Rost van Tonningen-Heu- ,el. Nu is de 'zwarte weduwe' eenszins een betrouwbare infor- atiebron, maar een gesprek met eze dame die nog steeds 'fout' is, ad de biografie wat meer leven unnen geven. Tu moet de lezer het doen met een ms saaie opsomming van citaten it evenzovele documenten. Waar, an men gerust aannemen, histo- 'sch gezien geen speld tussen te rijgen is. Maar waarin men zoveel ist over de persoonlijke drijfve- ;n van Rost van Tonningen, over lijn leven buiten de politiek, over ijn huwelijken en over zijn kinde- ~n dat de man' slechts bestaat uit ocumentatiemateriaal. Hij komt iet tot leven, lisschien maar goed ook. David Barnouw - Rost van Tonningen, fout tot het bittere einde door David Barnouw, uitg. Walburg Pers, 152 bi., ISBN 90-6011-875-8. mtkende ooit te hebben behoord ot een SS-eenheid die burgers ïeéft omgebracht. In de film vertelt ffiesenthal ook hoe hij de Oosten- ijkse politieman Karl Silberbauer ipspoorde, die volgens hem betrok- :en was bij de arrestatie van Anne «Tank die later omkwam in het oncentratiekamp Bergen-Belsen De autoriteiten reageerden nooit >p de tip en het bleek onmogelijk >m de dossiers van Silberbauer, Peter en andere nazi's in handen te trijgen, aldus co-producent ochmiedel. deer stelt dat de film 'De Kunst an het Herinneren' is genoemd jmdat 'wij een verplichting hebben om te leren herinneren, de herinne- •ing aan de dingen die wij niet lebben meegemaakt.' De Kunst van het Herinneren is liet alleen een moedige film, maar iok een onmisbare," aldus Peter Pawlowski, hoofd van de afdeling •eligie van ORF, die de opdracht /oor de film gaf. „Wiesenthal.' ildus Pawlowski tijdens de voor- ertoning, „heeft meer gedaan om Dostenrijk te eren dan de mensen lie zich de afgelopen 50 jaar heb- >en ingespannen om hem in de ergetelheid te dwingen." (Associa- ed Press) ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 <Pti Door Willem Reijn Drs H. Verdiesen, directeur van de Rabobank Baarle-Nassau: „We worden duidelijk meer serieus genomen. Men is sneller geneigd dingen voor je te doen." FOTO DE STEM DICK DE BOER 1994 GRAPHIC DE STEM/PAULA POLS gemeten naar balanstotaal per 31-12-1993 T iet alleen de huisnum- jwk mers zijn in het grens- I plaatsje Baarle-Nassau Aan de Rabobank Baarle-Nassau is door bedrijven en particulieren 650 miljoen gulden toevertrouwd. „Daarvan is 370 miljoen gulden in vreemde valuta," zegt directeur drs. H. Verdiesen. „Daar zitten ook Amerikaanse dollars en Duitse marken bij, maar je kunt wel zeg gen dat tachtig procent afkomstig is uit België." Belgisch geld is belangrijk voor heel wat grens-Rabobanken. Op de toplijst van de Rabobanken valt onmiddellijk de derde plaats van Sluis op. Het grensstadje met vijf duizend inwoners is goed voor een balanstotaal van 1,2 miljard gul den. Een stukje verder ligt Sas van Gent, waar de Rabo 679 miljoen gulden weet aan te trekken. In Oost-Brabant ligt Mierde-Reuzel dat nagenoeg achthonderd miljoen beheert. De aangesloten leden van de vijf coöperaties in het groene gebied onder Breda keurden deze weëk de fusie tussen hun banken goed. Per 1 januari 1995 vormen Baarle-Nas sau, Alphen en Riel, Gilze, Chaam en Ulicoten één Rabobank. De fu sie van deze vijf Rabo-banken stoot Baarle-Nassau c.s. op van een 23e naar de zesde plaats met 1140 miljoen gulden. Hoewel de fusie pas per 1 januari ingaat, merkt Verdiesen dat zijn bank nu al in de Rabo-pikorde stijgt. Hij is nu directeur van de Rabobank Baarle-Nassau en wordt over twee maanden algemeen di recteur van de nieuwe fusiebank. „We worden duidelijk meer serieus genomen. De lijnen met Rabo-Ne- derland zijn korter. Men is sneller geneigd dingen voor je te doen." Schaalvergroting moet voordelen bieden, zegt Verdiesen. De dienst verlening kan door de fusie om hoog, waardoor de activiteiten kunnen toenemen. In vier jaar tijd zal het bedrijfsresultaat met 1,4 miljoen gulden omhoog kunnen door meer klandizie, zo staat in de 'prognoses. Terwijl de kosten door gezamenlijke marktbewerking en automatisering met zes ton kunnen zakken. Het kantoor van de Rabo Baarle- Nassau straalt het nieuwe elan al uit. De huisvesting onderging een flinke uitbreiding en face-lift en is na een investering van negen mil joen gulden in elk geval uiterlijk een toonbeeld van toegankelijkheid en klantvriendelijkheid. En voor het duaal-nationaal karakter van de bank nog niet kende, staan twee grote verwijsborden bij de toegang: Belgische cliënten links aanhou den, Nederlandse klanten naar rechts s.v.p. „Eigenlijk weet je dat het wel goed zit," zegt directeur Verdiesen de ochtend na de beslissende vergade ringen. „Maar toch zit je nog-in spanning op het moment dat er werkelijk wordt gestemd." Warit fusies zijn een al even onver mijdelijk als delicaat proces. De Rabobank Nederland telde in 1989 nog 882 aangesloten banken. In vijf jaar verminderde dat aantal met 25 procent naar 665. Topman drs. H. Wijffels voorspelt dat in 1998, een bijna heilig jaar omdat de Rabo dan honderd jaar bestaat, er nog vijfhonderd aangesloten banken zijn geregistreerd. Dat is nog eens een kwart minder. Hoe moeilijk fusies kunnen liggen, blijkt in Breda. Wie zich in de Baroniestad bij de Rabobank wil aanmelden, ziet tot zijn verbazing in het telefoonboek dat er drie verschillende coöperaties actief zijn. In het zuiden van de stad is er de Rabobank Ginneken, waarvan het hoofdkantoor overigens in Ulven- hout staat, en die naast een kan toor aan de Ginnekenweg ook filia len in de wijken IJpelaar en Heus- denhout exploiteert. De bank is met een balanstotaal van 570 mil joen gulden en honderd werkne mers de grootste van de drie. De Rabobank Princenhage met het hoofdkantoor op de Haagse Markt telt drie filialen in het Westen van de stad. Zeventig werknemers be heren een totaal van 295 miljoen gulden. De Rabobank Breda heeft naast het hoofdkantoor aan de Markendaal- seweg nog vijf filialen rond de stad. Het balanstotaal bedraagt 430 mil joen gulden, het aantal werkne mers honderd. Samen zijn de banken dus goed voor 1295 miljoen gulden, waarmee Breda de tweede Rabobank van Nederland zou kunnen worden. Zou kunnen, want nu komen de banken afzonderlijk niet eens bij de 25 grootste coöperaties voor. De drie Rabo's hebben een ver schillende achtergrond. Rabo Bre da geldt als de stadsbank, de twee anderen voelen zich meer ouder wets boerenleenbank, dorpsbank. Vooral de directeuren van deze twee banken blijken over een zeer fijnzinnig historisch besef te be schikken. „De oorzaak van de drie banken gaat terug naar 1942. Bij de annexatie van de dorpen Ginne ken en Princenhage door Breda in dat jaar hebben de toenmalige be sturen besloten dat de drie boeren leenbanken uit de drie plaatsen zelfstandig zouden blijven," zeggen de directeuren P. Notenboom (Gin neken) en J. Bakker (Princenhage) eenstemmig. Vijftig jaar later, in 1992, za ten directies en de besturen van de coöperaties aan de tafel om te praten over een fusie. De onderhandelingen leden echter vroegtijdig schipbreuk. Tot spijt van de Rabobank Breda.. „Het afketsen van de onderhande lingen is terug te voeren op cul tuurverschillen," zegt directeur mr. J. van Winkel. „En het klopt: wij hebben daar als stadsbank het meeste last van. Wij moeten het hardste concurreren met de han delsbanken (ABN Amor, ING)." „Om die concurrentiestrijd in alle hevigheid aan te kunnen, moet je een breed draagvlak hebben. We hebben nu een balanstotaal van' 430 miljoen gulden, dat is eigenlijk niet genoeg. Als we zouden fuseren, komen we aan miljard gulden. Dat geeft meer mogelijkheden. Door de fusie zou je zelf ook over meer specialisten kunnen beschikken. Dat verhoogt de kwaliteit van de serviceverlening." Zelf vindt Van Winkel de cultuur verschillen overtrokken. „We wer ken toch allemaal in dezelfde stad." Dat verhoogt de kwaliteit van de serviceverlening." Zelf vindt Van Winkel de cultuur verschillen overtrokken. „We wer ken toch allemaal in dezelfde stad." Alle drie de banken zijn inmiddels een flink eind van de boerenwor- tels afgegroeid. Rabo Breda is hon derd procent burgerlijk, Ginneken heeft nog slechts vijftien procent agrarische activiteiten en ook bij Princenhage ligt zestig procent niet meer op het boerenerf. In Princenhage wint het agrarische karakter weer veld. Door de ont wikkeling van het Internationaal Agro Business Center, een cluster van bedrijven rond de veiling van Breda, maakt de oude dorpsbank een ongekende groei door. „Afgelo pen jaar met vijftien procent van 255 naar 295 miljoen. En de groei van de activiteiten in dat gebied gaat voorlopig onverminderd voort, dus zullen wij meegroeien," zegt directeur Bakker. Rabo Princenhage heeft dus geen haast met een fusie. „Ik denk ook dat we even moeten wachten op de gemeentelijke herindeling," zegt Bakker. „Waarschijnlijk komt Te- teringen bij Breda, en dan praat je met vier banken. Het is niet logisch om eerst met drie banken te fuse ren en dat Teteringen zich later moet aansluiten." Ginneken heeft al evenmin haast. „We voeren als directies al twintig jaar overleg. We beconcurreren el kaar niet met tarieven en zo. (wat elders nog wel eens gebeurt, wr.) En ik denk dat de fusie er nog wel eens van zal komen," zegt directeur Notenboom uit Ginneken. „Ergens in de komende tien jaar. Ik geef toe, dat is een ruime schatting." Stadsbank-directeur Van Winkel hoedt de porseleinkast. „We moe ten hier heel voorzichtig in opere ren. Het is een politieke kwestie. Je kunt een en ander niet forceren." In het zuiden is subtiel geopereerd om de samenvoeging te laten sla gen. De bsturen van de vijf groene banken lieten uitvoerig vooronder zoek doen. De sociaal-geograaf professor dr. A. Donker uit Gro ningen onderzocht de cultuur in het gebied. „Hij constateerde de tegenstelling tussen de internatio nalisering van de samenleving, ter wijl je op weg naar huis gewoon Omroep Brabant aanzet. En dat is wat de klanten specifiek juist van ons verwachten: kleinschaligheid aan de voordeur, van een een grote internationale bank." Op het dorp staat de Rabobank heel dicht bij zijn klanten en leden, zegt Verdiesen. „Wij voeren daar voor ook een bewust personeelsbe leid. Minstens de helft van de men sen moet wonen in de plaats waar zij werken. Ik weet van andere banken dat zij juist andersom rede neren: personeel en klanten moeten niet te dicht bij elkaar staan, om de afstandelijkheid te kunnen bewa ren. De Rabobank is momenteel zoe kende naar die typische coöpera tie-identiteit. De voorzitter van de Raad van Beheer van Rabobank Nederland loopt alle banken af om de coöperatieve gedachte nieuw le ven in te blazen, te revitaliseren, zoals het in beleidstaal heet. „Samen werken is een begrip dat niet zozeer uit idealisme als wel uit welbegrepen eigenbelang is ge groeid," houdt Meijer zijn banken voor. En om dat coöperatieve doel té bereiken, moet schaalvergroting worden gezocht, zegt Meijer: „Sa men sta je sterker in een turbulente omgeving." De coöperatie is als onder deel van de emancipatiebe weging van de vorige eeuwwisseling over zijn hoogtepunt heen, vindt Meijer. De Rabo moet daarom gewoon als commerciële organisatie harder aan de markt trekken, langs ge baande wegen als kostenbeheersing en marktbewerking. Ondernemers kunnen overal tegen concurrerende tarieven geld krij gen. „Maar het gaat om meer dan geld alleen. Ik denk dat we onze meerwaarde, ons coöperatief voor deel, vooral moeten zoeken in een verbreding van het aanbod van deskundigheid en advieskracht. We gaan primair uit van de belangen ondernemende mensen, gebaseerd op partnership. Ik zou dat coöpera tief bankieren willen noemen. Een coöperatie moet luisteren, zegt Meijer. Zijn slogan: „Coöperatief bankieren, is bankieren met grote oren." Die gedachte moet worden overge bracht. Verdiesen: „Het is moeilijk om het karakter van een coöperatie goed naar buiten te brengen Door de concurrentie komt de dienstver lening van de banken natuurlijk toch dicht bij elkaar. Er blijven overigens wel verschillen. Zo zul len wij langer dan andere banken steun blijven verlenen aan bijvoor beeld een agrarisch bedrijf met financiële problemen. Maar we kunnen daar zo moeilijk mee naar buiten, want je kunt niet praten over individuele gevallen." Een ander Rabo-voordeel is de kor- tijig op allerlei tarieven, die aan bedrijven-leden worden geboden. „Verder zijn wij heel sterk betrok ken bij de gemeenschap, waarin wij opereren. Zo heeft Baarle-Nas sau een fonds, waaruit jaarlijks vijftigduizend gulden aan goede doelen wordt besteed. Daarvan heeft dertigduizend gulden een puur locaal karakter." De Rabo in Baarle-Nassau moet zich ook steeds scherper onder scheiden van de concurrentie. Want de grote banken rukken ook in de grensplaats op. ING opende onlangs een nieuw kantoor, de ABN Amro zit om de hoek. Nu nog is de marktpositie van Rabo sterk: 97 procent van de 800 agrarische bedrijven zijn klant van de Rabo en zestig procent van de overige 1200 bedrijven. Van alle inwoners van de betrokken banken heeft 82 pro cent 'in een of andere vorm' een relatie met de plaatselijke Rabo. De bank zal moeten buffelen om die hoge marktaandelen te handha ven. En de fusie moet die extra kracht geven, waarbij het onder scheidend coöperatieve karakter voorop wordt gesteld. De coöpera tie is daarbij een marketingind- strument in een tijd dat aan pro- dukten emoties worden verbonden. Maar Rabo wil het begrip ook daadwerkelijk inhoud geven: „We willen meer voor onze leden doen. Daarom gagn we onderzoeken star ten naar de agrarische bedrijvig heid in het gebied. Met welke pro blemen kampen de ondernemers ei welke helpende hand kunnen w< bieden. Dat kan variëren van be drijfseconomisch advies tot soepel' leningen. Maar je moet daar me oppassen: je wilt natuurlijk d' markt niet verstoren en je mai geen valse verwachtingen schep pen." Baarle-Nassau heeft nog een extr; reden om de eigen activiteiten t' versterken: het is nog maar di vraag hoe lang de Belgen de gren: over zullen blijven trekken om hur spaartegoeden aan een Nederland se bank toe te vertrouwen. D< belangrijkste reden om bij de Baar lese, Sasse of Sluisse Rabobanker francs te brengen is de bronheffinj in België. De banken daar moetei wettelijk al bij de uitbetaling var de rente 13,4 procent belasting in houden. Nederland kent dat sys teem niet, hoewel in Den Haag regelmatig ballonnetjes worden op gelaten. T ederland kent voor de eiger I ingezetenen een plicht on W rentevergoedingen bij df JL fiscus te melden. „Als die plicht wordt uitgebreid voor Bel gen. zullen wij die klanten verhe zen," erkent Verdiesen. „Ander zijds: sinds die meldingsplicht van 1987 is het echte zwarte Belgische geld al weg. De klanten gingen toen met georganiseerde busreizen rechtstreeks naar Luxemburg. Bovendien gaat de Rabo nu ook aan de andere kant van de grens klaar staan om Nederlands vlucht- geld op te vangen. Als het huurcon tract is getekend kan per 1 januari een kantoor in Turnhout worden geopend, specifiek gericht op de Nederlandse klant, die zijn geld weghaalt uit Nederland. Het wordt daarmee druk in Turnhout.' oök ING en ABN Amro hebben er on langs loketten geopend. „We hebben al veel Belgische klan ten en Nederlandse klanten die in België wonen. Je probeert je werk gebied zo als een olievlek verder uit te breiden.

de Stem | 1994 | | pagina 11