Belgen kopen Oranjeboom Sorgdrager wil politie 24 uur op grote wegen 0 rm~ Dow vervuilt water ij bouw zuivering bij Ambtenaren rekenen op een heet voorjaar Bergen op Zoom herdenkt bevrijding Europese Unie: Meer veiligheid op veerboten Middenstand wil af van credit-card Industriebond FNV vreest verlies honderden banen Bredase brouwerij X si HUIS- Let op geld voor vandaag in deze krant gehandicapten' Italiaanse van 57 krijgt drieling Rotterdam: cultuurhoofdstad Brabants bos stuk gezonder Guillermo wist niets van scheiding Armslag voor Sint Joost De lipstick keert terug Clinton bereikt geen doorbraak Bergkamp wil missie afmaken Stichting Algemeen Maatschappelijk Werk, Zeeuwsch-Vlaanderen Playboy ergert Zeeuwse CdK Kansspelen: veel hogere omzetten N £7—1 CC koop gevraagd of aan cc bieden? gven (alen horen via een Kleintje ir» De Stem en het komt in orde Immers tienduizenden Stern-lezers en ezeressen (een op de drie» lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren 134e JAARGANG DE STEM 8 "7 1031 000218" I I I Middelburg - De organisatie van gehandicapten in Zeeland is iang dat de Zeeuwse gemeenten ■Biljoenen guldens rijksgeld voor gehandicapten aan andere zaken besteden. De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid roept al haar leden in een brief op om nieuwe gemeentelijke begro tingen op dergelijk misbruik uit spitten en dit vervolgens te melden. ZIE ZEELAND -C1 Rome - Records bij 'barende om a's' sneuvelen nog steeds. Woens dag heeft een vrouw van 57 jaar in Italië een drieling gekregen na inplanting van kunstmatig be vruchte eicellen. Volgens haar dokter had Elide Accili hem ech ter voorgelogen over haar leef tijd: „Als ik geweten had dat zij 57 was, had ik dit niet gedaan." Rotterdam - Rotterdam stelt zich kandidaat als culturele hoofd stad van Europa in 2001. De ge meenteraad heeft dat gisteren goedgekeurd. Het kabinet kan nu Rotterdam voordragen bij de Europese cultuurministers. Zij maken in juni 1995 een keus uit Rotterdam, Bologna, Barcelona en Oslo. Rotterdam begroot de kosten op 50 miljoen gulden, op te bréngen door de stad zelf, het 'rijk en sponsors. Den Bosch - De Brabantse bos sen zijn na twee natte jaren de zware inzinking van '92 weer te boven, maar gelden nog altijd als de minst vitale van het land. Een kwart van het geboomte in deze provincie staat er matig tot slecht bij, blijkt uit de jaarlijkse inspec tie van het ministerie van Land bouw en Natuurbeheer. Ook in de rest van het land zijn de bos sen opgeknapt, voornamelijk als gevolg van meer regenval. Den Haag - Jorge Guillermo wist riet dat zijn vrouw prinses Chris tina in september een scheidings- jaanvraag indiende in Den Haag, zegt hij in een verklaring aan De Telegraaf. Volgens Guillermo verbleef hij op dat moment in Amerika. ZIE BINNENLAND-A3 HET weer De Bredase kunstacade mie Sint Joost zit goed in het voormalige semina rie IJpelaar. Het gebouw biedt een overkapte bin nenplaats, brede gangen en een park er omheen, kortom: voiop expositie mogelijkheden in eigen huis. ZIE GROTE GIDS-DEEL D De eco-trend heeft 'm even uit het modebeeld verdrongen, maar nu is- ie weer terug, de lipstick. De lippenstift van tegen woordig is door toepas sing van nieuwe technie ken en ingrediënten be ter van kleur en langer 'kiss-proof'. ZIE SURPLUS-DEEL E inhoud 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D6 Surplus deel E Veteranen salueren nadat ze tijdens de herdenking van de bevrijding in Bergen op Zoom kransen hebben gelegd bij het monument op de Canadese begraafplaats; een erewacht staat er somber met de rug naar toe. foto de stem dick de boer ADVERTENTIE Onstabiel Er is geen enkele aanwijzing voor een spoedige weers verandering. In de ochtend kan het eerst nevelig zijn, daarna veel bewolking en een blijvende kans op buien. Een matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. Jeruzalem - De vredesmissie van de Amerikaanse president Clin ton gisteren in Syrië heeft geen succes opgeleverd. De Syrische president Assad houdt onverkort vast aan volledige teruggave van de Golan-hoogte als voorwaarde tot vrede met Israël. Clinton heeft desalniettemin de overtui ging gekregen dat Syrië serieus streeft naar verzoening. ZIE BUITENLAND -A4 Milaan - Dennis Bergkamp wilde in géén geval naar München ver huizen. Volgens zijn zaakwaar nemer heeft de spits van Inter in zijn hoofd gezet dat hij in Milaan een missie heeft te vervullen'. ZIE SPORT-BI Skol! STICHTING THUISZORG ZEEUWSCH-VLAANDEREN kruiswerk en gezinsverzorging Tragelweg 2, Oostburg, tel. 01170-56500. In verband met de officiële opening van het kantoor de „Tragel" op vrijdag 28 oktober aanstaande, zal het kantoor vanaf 15.00 uur gesloten zijn. Voor dringende boodschappen kan men voor het kruiswerk contact opnemen met tel. 01170-56521 Voor de gezinsverzorging met tel. 01170-59000 (ziekenhuis Oost burg). Voor het algemeen maatschappelijk werk met de telefoni sche hulpdienst 01180-28743. Na de officiële opening is er voor cliënten, personeelsleden en overige belangstellenden open huis van 18.00 tot 19.30 uur. Straatsburg (anp) - Na de ramp met de veerboot Estonia wil de Europese Unie maatregelen nemen om 'roll-on roll-off'-sche- pen veiliger te maken. Van onze verslaggever Terneuzen - Het chemieconcern Dow Benelux in Terneuzen heeft twee weken lang vervuild grondwater ongezuiverd in de Westerschelde geloosd. Dat gebeurde bij de bouw van een zui veringsinstallatie. Een woordvoerder van het concern heeft dit gisteren bevestigd. Hij zegt niet te weten om welke hoeveelheden het gaat. Dow pro beert dat nog wel te achterhalen, maar veel hoop op duidelijkheid hieromtrent is er overigens niet. Het geloosde grondwater was volgens de zegsman vervuild met koolwaterstoffen. „Het gaat om met name vluchtige stoffen, ben- zine-fracties bij voorbeeld. En die verdampen snel." Dow heeft inmiddels maatrege len genomen om verdere lozing van verontreinigd grondwater op de Westerschelde te voorkomen. Momenteel wordt gewerkt aan de installatie van een speciale zui veringsinstallatie hiervoor, aldus de zegsman gisteren. Totdat die installatie werkt, wordt geen grondwater opgepompt. Het concern heeft de verant woordelijke werknemer uit zijn functie ontheven. „Het lozen van verontreinigingen strookt op geen enkele manier met de mi lieurichtlijnen van het bedrijf," aldus de woordvoerder. Het che mieconcern heeft het voorval ge meld bij rijkswaterstaat en pro vincie. Saillant detail is dat de illegale lozing is gebeurd tijdens de bouw van een biologische installatie voor afvalwaterzuivering. Met dit project, een investering van 75 miljoen gulden, wil Dow de uitstoot nog verder terugdringen. Volgens opgave van het bedrijf zelf is via verscheidene inspan ningen sedert 1972 de waterver ontreiniging al met 96 procent gedaald. De biologische zuive ring moet de resterende uitstoot met nog eens meer dan de helft reduceren. De ministers van Transport zul len zich eind november beraden over een speciaal veiligheidssys teem, zegae de Duitse minister Wissmann gisteren het Europees Parlement toe. De Duitsers bekleden op dit mo ment het voorzitterschap van de Unie. Wissmann was op aan drang van het parlement, dat zich zeer bezorgd toonde over de veiligheid op zee, naar Straats burg gekomen. De Nederlandse christendemo craat Pam Cornelissen, voorzitter van de vervoerscommissie, wees erop dat de afgelopen zes jaar al meer dan 8000 mensen op zee zijn omgekomen door ongelukken met veerboten. Volgens hem is er onvoldoende lering getrokken uit de ramp met de Herald of Free Enterprise vijf jaar geleden bij Zeebrugge. Hij pleitte ervoor in ieder geval te eisen dat in roro-schepen schot ten worden geplaatst. Ook moe ten er betere en duidelijkere vluchtwegen komen. Nel van Dijk (Groenen) vroeg om een snelle aanpak. Ze herinnerde eraan dat na iede re ramp opnieuw in het parle ment een uitgebreid debat is ge voerd. Maar tot op heden is er weinig gebeurd. „We weten alle maal wat er moet gebeuren, Maar om economische redenen, omdat we de schepen niet uit onze ha vens willen jagen, doen we niets." Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - De Bredase brou werij Oranjeboom komt zo goed als zeker in Belgische handen. De Belgische Interbrew Groep verwacht nog voor het einde van het jaar de onderhandelingen af te ronden met Allied Domecq, de Britse moeder van Oranjeboom. De Industriebond FNV vreest dat er honderden banen verdwijnen als gevolg van de fusie, omdat de activiteiten van Interbrew en Al- lied Nederland voor een groot deel elkaar overlappen. Interbrew voert onder meer de Belgische merken Stella Artois en Belle-Vue. Vanuit Dommelen onder Eindhoven is Interbrew op de Nederlandse markt actief met Dommelsch Bier en Hertog Jan. Dommelsch en Oranjeboom zijn rechtstreekse concurrenten van elkaar. Samenwerking „Onze ervaring is dat in die si tuaties vijftien tot twintig pro cent van de banen verdwijnen," zegt districtsbestuurder J. Jan maat. „De directie heeft ons al aangekondigd dat met Dom melsch zal worden gekeken waar valt samen te werken." Bij Oranjeboom werken duizend en bij de Dommelsch bierbrou werij vijfhonderd mensen. Daar van zouden tot driehonderd ba nen op de tocht kunnen komen te staan. Overigens loopt er nog een saneringsoperatie in Breda, waarbij honderd banen worden geschrapt. De Industriebond wil daarom snel met de directie van de brou werijen overleggen over de gevol gen. De bond zal de eis op tafel leggen dat geen gedwongen ont slagen zullen vallen, de arbeids voorwaarden op niveau blijven en het lopende investeringsplan in Breda doorgaat. De Britse moeder wil van de Oranjeboom-brouwerij af, omdat bier niet meer tot de kernactivi teiten behoort. Na de overname van het Spaans/Mexicaanse Do mecq is de naam veranderd van Allied Lyons in Allied Domecq. Het concern richt zich nu geheel op gedestilleerd. ZIE VERDER ECONOMIE - A5: 'Belgen kopen toegang tot Nederlandse horecamarkt' Van onze verslaggever Domburg - Het mannenblad Playboy heeft de ergernis op gewekt van de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder door blote Zeeuwse modellen in het blad 'zacht als boter' te noemen. Zeeland krijgt zo weer een imago dat het niet verdient, zei Van Gelder gisteren tijdens een bijeenkomst in Domburg. Van Gelder had het over de 'positieve beeldvorming' van Zeeland en daarin passen geen boterzachte Zeeuwse meiden, vond hij, evenmin als dat oude, oubollige 'ons bin zuunig', een reclamekreet van een echte boterfabrikant. „Ik weet niet," zei Van Gelder, „wie er gecharmeerd is van de tra ditionele 'ons bin zuunig'-kreet van de boterproducenten of de 'zacht als boter'-slogan waarmee Playboy onlangs Zeeland te kijk zette. Ik in elk geval niet en hopelijk velen met mij niet omdat ze er van overtuigd zijn dat de beeldvorming echt van belang is voor de toekomstkansen van een regio." Delft (anp) - De ondernemers organisatie MKB-Nederland vindt dat er zo snel mogelijk een einde moet komen aan het gebruik van credit-cards. Deze kaarten zijn voor de onder nemers bijzonder duur in het ge bruik en bovendien zeer fraude gevoelig, zoals een televisiepro gramma deze week liet zien. MKB-Nederland, voortgekomen uit KNOV en NCOV, vindt dat de credit-card snel plaats moet ma ken voor de veel veiliger chip kaart. „De credit-card is een duur, tech nisch verouderd en onveilig be taalmiddel," zegt de organisatie. De chipkaart, die de eigenaar kan opladen tot een bepaald bedrag, komt echter pas in 1996 in grote omvang op de markt. Tot die tijd wil MKB-Nederland het gebruik van de credit-card beperkt zien tot die gevallen waarin geen goed alternatief voorhanden is. De ondernemersorganisatie vindt dat bedrijven nooit schade mogen ondervinden van het verouderde credit-card-systeem. De banken VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze Haagse redactie Breda/Den Haag - Minister Sorgdrager van Justitie vindt dat de politie 24 uur per dag moet gaan controleren op de grote we gen. Het ministerie wil daarmee voor al de nachtelijke illegale mest- en afvaltransporten aanpakken, de drughandel en prostitutie op par keerplaatsen tegengaan en de smokkel van illegalen bestrijden. Een ambtenaar van het ministe rie zei dat gisteren namens de mi nister bij de opening van een pand van de Divisie Mobiliteit van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) in Breda. De agenten van dit korps, motor agenten en politiemensen in Por sches, moeten in samenwerking met de regionale korpsen de 24- uurs controle gaan uitvoeren. Wanneer het 24-uurs toezicht van start moet gaan, is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk hoeveel agenten er nodig zijn voor de controles en waar die agenten vandaan moeten komen. De regionale korpsen en het KLPD controleren nu bij gebrek aan mankracht 's nachts inciden teel op de grote wegen. Minister Sorgdrager erkent dat verkeers- overtreders en criminelen daar door vrij spel hebben. Volgens de minister vinden 's nachts 'nogal wat' illegale mest- en afvaltrans porten plaats en komt het steeds vaker voor dat chemisch afval en containers met vuil op of bij snel wegen worden gestort. Ook con stateert de minister dat parkeer plaatsen steeds vaker het werk terrein van drugdealers en pros tituees worden en dat ze verza melpunten zijn van illegale werknemers en zwartwerkers. Minister Sorgdrager wil met het 24-uurstoezicht ook de automo- Sorgdrager FOTO DE stem/johan van gurp bilisten aanpakken die 's nachts te hard rijden of andere overtre dingen begaan. Er zijn volgens de minister 's nachts duizenden au to's en honderden vrachtwagens op de weg en tien procent van de ongevallen gebeuren dan. 'Verkeershandhaving is voor ve len een graadmeter voor de rechtshandhaving', aldus Sorg drager. Wil de overheid op dat punt serieus genomen worden, dan moet er goed gecontroleerd worden, vindt ze. De minister beseft dat de man kracht van de politie beperkt is en vindt dat dat de aandacht daarom vooral gericht moet wor den op de wegen die het onvei ligst zijn. Van onze Haagse redactie Helmond - De CNV-ambtenarenbonden verwachten dat er ko mend voorjaar acties worden gevoerd als het kabinet vanavond in het overleg met de vakbeweging en de werkgevers de bezui nigingen bij de overheid niet grotendeels van tafel haalt. De bonden geloven niet dat hun leden vier jaar koopkrachtverlies en het verdwijnen van tiendui zenden banen zullen accepteren. Voorzitter Anton Westerlaken van het CNV zei gisteravond in Helmond dat hij het kabinet voor Den Haag - De drie grootste or ganisaties voor kansspelen heb ben vorig jaar fors hogere omzet ten geboekt. De Postcodeloterij behaalde 46 procent meer omzet, de Staatsloterij 4 procent meer, en de SNS (lotto/toto) 66 procent meer. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Stichting Exploitatie Nederlandse Staatsloterij. De Staatsloterij heeft nu een marktaandeel van 55 procent, de SNS van 18,5 procent en de Post codeloterij 16,5 procent. De om zetstijging van de SNS is groten deels toe te schrijven aan de in troductie van Lucky-Ten. zal houden dat het terug moet komen op de kortingen op het overheidspersoneel. „Als het kabinet van de werkne mers verwacht dat ze afspraken maken over loonmatiging ten gunste van werkgelegenheid, is de overheid verplicht zelf ook werk te scheppen. En als dat al niet kan, moet het kabinet er ten minste voor zorgen dat de werk gelegenheid bij de overheid op peil blijft." Gisteravond laat zag het er nog niet naar uit dat het overleg van het kabinet met de sociale part ners meer op'zal leveren dan af spraken over studies naar een aantal problemen. Op de agenda van het overleg staan als belang rijkste onderwerpen de loonma tiging, industriebeleid, vermin dering van het aantal regels en de vraag of er afspraken kunnen ko men over het terugdringen van de langdurige werkloosheid. Ook het voorstel van VNO en. NCW om laagopgeleide werklozen via een belastingkorting aan werk te helpen wordt besproken. hebben de afgelopen jaren credit cards enorm gepromoot in ver band met de hoge provisie-in komsten, zo stelt MKB-Neder land. Om de veiligheid hebben de banken zich echter een stuk min der bekommerd. MKB-Nederland heeft berekend dat het vervangen van alle trans acties met credit-cards door pin betalingen het bedrijfsleven een enorme kostenbesparing ople vert. De kosten zouden dan dalen van jaarlijks 300 naar 20 miljoen gul den. BIEREN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres:i_ Postcode:_ kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT <1

de Stem | 1994 | | pagina 1