Nieuw gebouw, nieuwe confrontaties DE STEM Kunstacademie Sint Joost vindt onderdak in voormalig seminarie IJpelaar Grote Gids VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 DEEL D Toegangspoort van het atrium naar de eigenlijke academie De nieuwe overkapte binnenplaats van Sint Joost, het atrium FOTO'S DE STEM JOHAN VAN GURP Van onze verslaggever Hans Rooseboom Op vrijdag 4 november opent koningin Beatrix de nieuwe behuizing van Sint Joost in het voormalige grootseminarie IJpelaar aan de rand van Breda. De afgelopen drie jaar heeft de verhuizing van de kunsta cademie in stukjes en beet- jesplaatsgevonden. De verhuizing is eindelijk vol tooid, alle opleidingen van Sint Joost zitten voor de eerste maal in één gebouw bij elkaar. „Wij sluiten een periode van 36 jaar verbrokkeling en dislocaties af", aldus directeur M.J.M. Regouin. Sint Joost, kunstacademie voor Zuidwest-Nederland maar ook voor studenten van ver daarbui ten, is een instituut voor hoger 'beroepsonderwijs. Men kan er zich professioneel bekwamen in ■tien richtingen van de visuele kunst. Dat zijn - in de volgorde die Sint Joost in zijn eigen bro chure aanhoudt: schilderkunst, grafische kunsten, sculptuur, monumentaal, publiciteits- en grafische vormgeving, mode vormgeving/mode-illustratie, fo tografische vormgeving, audiovi suele vormgeving/programma maken (voorheen film) en archi tectonische vormgeving/interi eur. E'at hele pakket van vrije (auto- ome) en toegepaste kunst huist nu in een enorm pand aan de rand van de stad Breda. Het ge bouw, tot voor kort in gebruik als sociale academie, had een op knapbeurt van 17 miljoen gulden nodig. „Er is een eind gekomen aan de verspreide huisvesting van de academie in Breda", aldus direc teur Regouin. „Het is een nieuwe start, een nieuwe eenheid. We hebben hier veel jaren met span ning naar uitgekeken. We kun nen op deze manier de verkoke ring van de verschillende deel- opleidingen tegengaan. In de ou de situatie kwam het voor dat studenten en docenten tijdens de hele opleiding elkaar niet zagen. Vanaf nu kunnen de studenten van de verschillende richtingen baat hebben bij de confrontatie tussen eikaars disciplines". Park Met de vestiging in het voormalig seminarie IJpelaar - met omrin gend park - beschikt Sint Joost naar alle waarschijnlijkheid over het mooiste onderkomen van alle Nederlandse kunstacademies. Op zijn minst het mooist gelegen. Reden wellicht waarom de Ne derlandse monarche de uitnodi ging voor de opening direct heeft aanvaard. Haar voorliefde voor de visuele kunsten zal er ook wel niet vreemd aan zijn. Het grote pand IJpelaar is ener zijds uitstekend geschikt voor het kunstonderwijs, en heeft ander zijds een aantal ingrijpende wij zigingen moeten ondergaan. Die geschiktheid hangt samen met de onderwijsfunctie die IJpelaar al- tijd heeft ge had. Het is im mers gebouwd als seminarie. Herenking Een klein stuk je geschiedenis. Vanaf 1878 stond het grootseminarie van het bisdom Breda op dit landgoed IJpe laar. Daarvoor stonden er ette lijke kastelen en landhuizen, teruglopend tot vóór 1280. Van 1878 tot 1940 bloeide het se minarie, maar tijdens de be- vrijdingsstrijd in oktober 1944 brandde het ge bouw volledig af. Het vuur laaide zo hoog op dat het tot in Etten te zien was. Omdat het afgebrande semi narie tot een symbool van de be- vrijdingsstrijd is geworden, her- De kunststofwerkplaats denkt de gemeente Nieuw-Gin- neken op deze plek die halve eeuw bevrijding. IJpelaar ligt na melijk nog altijd op Nieuw-Gin- Een nieuw semi narie, het huidi ge gebouw, werd na de oorlog ont worpen door de architecten Sa- venije, Siebers en Van Dael. In de jaren '50 von den nog uitbrei dingen plaats, maar de daling van het aantal' priesterstuden ten was onaf wendbaar. In 1969 deed het bisdom het pand over aan de (ka tholieke) Sociale Academie, die er tot 1993 gebruik van maakte. Grote ingrepen waren al die tijd niet nodig. Met Sint Joost als ge bruiker veran derde dat. Adjunct-direc teur A. C. M. nekens grondgebied, hoewel de Tacke: „Het gebouw heeft voor grijpgrage annexatieklauwen Sint Joost grote voordelen. Zo is van Breda op zeer korte afstand er veel tarra-oppervlak, dat is voelbaar zijn. oppervlak dat voor het ministerie niet meetelt. Er is veel ruimte omdat de gangen breed zijn; die kunnen we gaan gebruiken voor exposities. Verder zijn de ruim ten hoog. Voor een kunstacada- mie is dat gunstig. Een ander aantrekkelijk aspect aan IJpelaar is de tuin. Het hele park wordt gereconstrueerd. Een nieuw tuin plan moet het park geschikt ma ken voor tentoonstellingen". Dat zijn de ingebouwde voorde len zoals Sint Joost die kant en klaar aantrof. Maar er diende ook veel aan het pand te gebeu ren, voordat het als kunstacade mie geschikt was. Tacke: „Toen de vorige gebruiker, de Sociale Academie, eruit trok lieten ze voor miljoenen guldens achter stallig onderhoud achter. Dat was geen kwade opzet, want ze wisten al heel lang dat ze eruit gingen, dus er werd niets meer aan gedaan." Gymzaal „Om te beginnen hebben we alle ruimten, alle gangen en gewelven wit gesausd. Wat de verbouwin gen betreft, is de entree helemaal vernieuwd. In de keuken uit de seminarietijd, die nog helemaal intact was, zit nu de afdeling mo de. De oude gymzaal is verdeeld in drie werkplaatsen. En er is een hieuwebronsgieterij tegenaan ge bouwd." De werkplaatsen van Sint-Joost zorgen voor extra, praktische problemen. „Sint Joost is onder meer een serie werkplaatsen. Dat zijn in feite kleine bedrijfjes", al dus adjunct-directeur Tacke. „Een zeef drukkerij, lithografisch bedrijf, bronsgieterij, keramisch stoken, houtwerkplaats, kunst stofwerkplaats, enzovoort. Een stuk of tien. Daar moet je alle maal vergunningen voor hebben, want ze moeten voldoen aan de Arbowet." „Op de bovenste verdieping zijn de slaapzalen van de voormalige priesterstudenten verbouwd tot audio-video studio, met een pro- ductieburo voor externe produc ties. Die afdeling is met alle tech nologische faciliteiten een doos in het geboixw geworden. „De elektrische leidingen en aan sluitingen in het hele gebouw moesten uitgebreid worden. Er moest bovendien een afzuigin stallatie gekomen, waarvoor pij pen onder het gebouw door ge trokken zijn." De meest spectaculaire ingreep is de overkapping van de binnen plaats, het atrium. Buitenruimte is daarmee binnenruimte gewor den: een hal voor tentoonstellin gen en modeshows. Het atrium is niet alleen voor Sint Joost bedoeld, maar voor de hele Hogeschool West-Brabant, voor recepties, feesten en ont vangsten. Deze nieuwgeschapen ruimte wordt één met de voortuin. De voorpui kan namelijk maximaal open. De herbestemming van IJpelaar is zonder ingrijpende construc tie-ingrepen gebeurd. VERVOLG OP PAGINA GIDS 2

de Stem | 1994 | | pagina 13