DE STEM Supergitarist zonder sterstatus Exquis en lekker n Voor duizend jaar grijze haren op weg naar de marathon 376-236882!!, aanbevolen Proef fc 't 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Mannen gezocht Gratis sex Chantell Chantell Chantal privé. 076-208861. 3IEKSADVERTENTIEIÜ Paspoortcontrole Sponsors Druk Prachtig KIEEFD BEJ JAZZGITARIST John Piz- zarelli speelt zaterdag avond met zijn band in Porgy Bess in Terneu- zen. HET CANADESE The Ny lons (four guys, no band) brengt vanavond roek-klassiekers en ei gen nummers in De Bussel in Oosterhout.. VANAVOND BRENGT de 'De Symphomanen', zoals Flairck zich tegen woordig noemt, hun programma Ka- mer/Chambers in schouwburg De Kring in Roosendaal. HET VERDRIET van Bel gië wordt heel beklem mend opgeroepen in het prachtig gespeelde De Rafaëls van Flip Vanluchene door het Vlaamse Theater De Korre. Morgenavond is De Rafaëis te zien in De Kring in Roosendaal. HANS TEE UWEN staat op 1, 2 en 3 november in het Bredase Theater Achterom met zijn so locabaret Hard Zielig. SETH GAAIKEMA treedt vanavond in De Nobe- laer in Etten-Leur en op 1 november in het Zuidlandtheater in Ter- neuzen op met de tweede ronde van zijn uitstekende one-man- show De wereld is sta pelgek, nou wij nog. Presley's bandleider James Burton heeft grondig het land aan Elvis-imitators HHHH IER 1994 x 5! AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen In deze advertentie kunt u In alle AH-wlnkeis kopen, behalve de artikelen waar kleine cijfertjes bl| staan. Die artikelen kunt u alleen kopen In AH winkels waar één ven die cijfertjes op de deur staat. Réclamé- prijzen gelden t/m zaterdag 29 oktober a.s.Zolang de voorraad strekt. /ven voor commer- 9 1gpm Gewilli ete SEX- 75cpm oek je 'n rn? Gay- icpm Direkt of die 75cpm HOMO- heet! loniem! Direkt mer van en thuis: ige rijpe imercieel) i7 75cpm telefoon, luke mei- 75cpm gezellige vrouwen" Vrouwen zoeken niet commerciële sex. Bel 046-752333 niet commerciële sexadressen en nummers van vrouwen. Bel 046-752333 LIVE-sex! nymfomane vrouwtjes direct apart! Ook SM! geven hun adres en tel. nrs. Bel ons 06-34035080 (50cphm) First Class Klasse dames aan huis en/ of hotel. 013-357956 First Class Klasse dames aan huis en/of hotel. 013-357956 Ook escort en SM. uw „Kleintje' niet het gewenste resultaat fj een gratis herplaatsing aan iculiere Kleintjes (geen zaken- en han- ijzigd issing van de vraagprijs). is geplaatst en niet het gewenste re- kunt u ons bellen voor één gratis her- <t binnen 8 dagen na de plaatsingsda- advertentie plaatsvinden, ubriek privé/clubs/06 of in combinatie egelingen/-acties. m zaterdag 19 november 1994. DE UiT GIDS DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 DEEL De tweeënvejérjigers tellen Boor Léon Krijnen Met een jaar of duizend aan beginnende grijze haren staan ie zondag aan de start van de (halve) Herfstmarathon in Et- ten-Leur: de tweeënveerti gers. Op weg naar hun doel, dat over net iets meer dan vijf maanden gestalte moet krij gen in de vorm van een eigen marathon, voor en door tweeënveertigjarigen. Het liefst, want dat zou natuur lijk het mooiste zijn, zouden ze zien dat precies tweeënveertig mannen en vrouwen op 9 april 1995 op een inmiddels uitgestip peld parkoers ten zuiden van Breda de klassiekste der atletiek- afstanden afleggen. Het begon, zoals zoveel dingen, met een idee. Hans Simons keek op een morgen in de spiegel, be sefte dat hij al bijna tweeënveer tig was en nog nooit een mara thon gelopen had. Een verzuim waar de meesten van ons overi gens niet van wakker zullen lig gen, maar dat even terzijde. De ochtend-oprisping overleefde niet alleen het scheerschuim, de douche en de koffie, maar vond zowaar weerklank bij een aantal leeftijdgenoten. Simons (42) en Ton Kroes (42), die wel een aantal marathons achter de kiezen heeft, besloten om een marathon voor en door 42-jarigen op touw te zetten. Zij begonnen iedereen die ze te genkwamen om te beginnen te vragen of die op 9 april 1994 nog in de gezegende leeftijd van tus sen de 41 en de 43 jaar verkeert en zin had om een stukkie mee te gaan lopen. Let wel, geen dag ouder, maar ook geen dag jonger, de paspoorten van de ja-zeggers worden gecontroleerd en geco- piëerd door secretaris Simons. Het getal tweeënveertig mag dan bij toeval zijn ontstaan, het zal nog vaak .terugkomen. Zo is de dattim waarop de marathon zijn beslag zal krijgen ook niet zo maar gekozen; 9 april is de vierde maand, tweede week. Voelt U hem? „En we hebben in Marius van Opstal (42) ook nog een loper die op die dag precies 42 jaar en 195 dagen is..." Vreemd genoeg sloeg het plan ook bij andere leeftijden aan. „Er hebben er maar zat gebeld die ouder of jonger waren," aldus Si mons, „maar daar kunnen we dus met aan beginnen. Dit is een een malige uitgave, en we willen ons strikt aan het idee houden. Er belde ook een man van 61, die na drukkelijk zei dat hij zich 42 voelde. Met alle respect, maar dat doen we niet." De club van 42 put kracht en in spiratie uit het goede doel dat aan de loop verbonden is. Iedere loper heeft zich verplicht om tien persoonlijke sponsors te vinden die allemaal 42 maal 42 cent wil len dokken. Dat nadat hij, uiter aard, de 42 piek inschrijfgeld vol daan heeft. Verder is men druk doende een aantal 'grotere' sponsors over de brug te halen. Helaas laten de 36 Bredase bedrijven die volgens de geconsulteerde Kamer van Koop handel in 1953 opgericht en der halve 42 jaar bestaan, tot nog toe niets van zich horen. „Misschien geen zin om vlak na het veertigja rig bestaan weer geld uit te ge ven," aldus Kroes en Simons. Het goede doel waarvoor ge traind, gebedeld en straks gelo pen wordt is het spelmateriaal van De Blauwe Kamer, een tussen De Mark en het Mastbos gelegen instelling ten behoeve van meer voudig gehandicapten. Twee jaar geleden brandde aldaar een grote schuur, die voor veel verschillen de activiteiten benut werd, tot op de grond toe af. Daarmee ging het meeste spelmateriaal van de be woners verloren. Vrijwel de hele groep, die nu nog uit 26 lopers bestaat, nam drie weken geleden deel aan de Sin gelloop en hoopt het komende weekeinde ook in Etten-Leur de halve uit te lopen. Er wordt niet al te veel samen getraind, maar men komt elkaar nu vrijwel iede re week bij een wedstrijd tegen. „Etten-Leur, de Zeven Heuvelen Loop in Nijmegen, de halve van Egmond aan Zee, de dertig kilo meter van Tilburg, ze staan alle maal op het programma." Er zijn grote onderlinge verschil len in de persoonlijke capacitei ten. Zo maakt Jos Koniuszek deel uit van de groep, en die heeft ooit onder de tweeëneenhalf uur een marathon afgewerkt. „Maar we hebben er ook bij die over de vier uur zullen lopen. Daarom starten we straks ook op handicap, zodat we allemaal binnen hetzelfde uur bij de Blauwe Kamer aan hopen te komen. Iedere loper krijgt een fietser met zich mee die voor de bevoorrading zorgt. Het parkoers loopt langs de Mark, daarna rich ting Strijbeek en Chaam en dan door de bossen weer terug naar Breda." Een marathon loop je niet zo maar. De 42'ers erkennen dat de vereiste training en zware druk op het dagelijkse leven legt. We- licht dat het na 9 april 1995 weer allemaal wat minder zal gaan, maar lopen zullen ze blijven doen. Waarom eigenlijk? „Ik zou niet meer zonder kun nen," aldus Joke Onincx (42), „al is het alleen maar omdat ik nooit meer ziek ben geweest sinds ik begonnen ben met lopen. Ik loop omdat ik het lekker vind, omdat ik weet hoe ik me na zo'n training voel, omdat ik moe ben als ik niet gelopen heb. Maar het is wel eens schipperen met je tijd, vooral als je een gezin hebt." Dat moge blijken uit de schema's waaraan een aspirant-marathon- ner zich dient te houden. Op tafel ligt een brochure van de mara thon van Rotterdam. Een blik daarin leert dat in de laatste twaalf weken voor de marathon gemiddeld vijftig kilometer per week moet worden afgelegd in drie of vier trainingen. „Bij ons is het wel iets minder," aldus Ton Kroes, „want wat je daar hebt is wel een heel zwaar schema. Om daaraan te beginnen moet je al een flinke basis heb ben. Maar je moet je wel realise ren dat je er inderdaad drie tot vier zware trainingen per week voor over moet hebben om een marathon überhaupt uit te lopen. En dan zitten we nu nog in een relatief lichte periode, met de halve marathons als langste af standen. Het zware voorberei dende werk moet nog komen. Zo als die ene week met daarin drie hele lange duurlopen." „Soms is het wel een moeilijk om te willen beginnen, maar je hebt er nooit spijt van als je het achter de rug hebt. Heerlijk, vooral in het bos, dat is nu zo mooi. En of het nou warm of koud is, dat maakt allemaal niets uit. Ik heb een keer getraind toen er een noodweer losbrak. De takken vlogen om mijn oren. Als het zulk weer is begin je normaal gespro ken niet aan een training, maar als je toch al bezig bent is het prachtig. Het maakt je dan ook helemaal niets dat je drijfnat wordt. Trouwens, dat ben je toch al, van het zweten." Er wordt op horloges gekeken. Joke Onincx heeft 's morgens vroeg al tien kilometer gerend en genoten, maar Simons en Kroes hebben nog een hoop te doen voordat de loopschoenen weer aangeregen worden. De verslag gever slaat zijn kladblok dicht en denkt er mooi van af gekomen te zijn. Mis poes. Er verschijnt een inte kenlijst op tafel. Of deze sponsor misschien ook zo vriendelijk wil wezen om 42 maal 42 cent, zeven tien gulden en 64 cent, te dokken? Het hoeft niet per se gepast te zijn. Eh, nou vooruit dan maar. Als er maar een bonnetje bijgele verd wordt.... En eh, succes, zon dag in Etten-Leur. De herfstmarathon in Etten-Leur begint zondag om 11.30 uur. *Een marathon loop je niet zomaar. De 42'ers erkennen dat de vereiste training een zware druk op het dagelijkse leven legt. cor viveen VOOR de fanatieke fans is een gang naar de jaarlijkse El vis meeting in Breda verplichte kost. Maar de fanclubdag die zondag (30 oktober; van 12.00 tot 20.00 uur) in Het Turfschip gehouden wordt, is ook voor een veel breder publiek inte ressant. Het programma ver meldt een nagenoeg uniek op treden van de legendarische rockgitarist James Burton, ooor Leo Nierse Als de legendarische rockgitarist James Burton zondagavond de oühne van het Turfschip in Breda opstapt voor een één uur durend optreden tijdens de Elvismeeting, zullen er enkel nog wat Presley- imitators in de donkere zaal staan. De lookalike die het dan waagt op of achter het podium te verschijnen, verpest het op slag voor de overige circa duizend tans. Want dan stapt Elvis' vroe gere bandleider net zo snel het verhoog weer af. Als Burton ergens het land aan ■reeft, dan is het wel aan Elvis- 'mitators. De man die acht jaar £ng pal achter de enige echte Mng of rock 'n' roll op de bühne stond, gruwt van het idee het po dium met een nep-Elvis te moe ten delen. Reden waarom hij het Überhaupt niet zo op die fanclub- dagen begrepen heeft. Des te opmerkelijker is het, dat de meestergitarist zondagavond fond 19.00 uur de planken opgaat voor een optreden met de Britse Jenson Bloomer Band. Elvis' voormalige bandleider doet dan ook maar twee van dergelijke concerten in Europa; zaterdaga vond treedt hij op in het Engelse Hemsby. Dat de onlangs 55 jaar geworden Burton wars van 'nep' is, strookt aardig met zijn veertigjarige re putatie. Hij is een van de weinige echt-originele gitaristen uit zo wel de rock 'n' roll als de coun- tryrock. Behoort met collega-gi taristen als Carl Perkins, Steve Cropper en Pat Buchanan tot het selecte clubje pioniers dat het James Burton, de eeuwige man achter de schermen. Hier zelfs letterlijk, samen met de Stray Cats achter het podium waarop Roy Orbison in 1990 zijn comeback maakte. foto sunshine genre eigenhandig uitgevonden en vormgegeven heeft. En al spe lend in de schaduw van dominan tere leeftijdgenoten de muzikale regels voor generaties navolgers vastlegde. Sterker nog: Burton trekt een 40- jarig spoor van staccato gespeel de gitaarloopjes en -solo's door de rock; jukeboxen, r 'n' r-compila- ties en de 'Arbeidsvitaminen' we melen ervan. Iedere verzamelaar van Amerikaanse muziek uit de laatste veertig jaar heeft - zonder daar zich wellicht daarvan be wust te zijn - volop James Burton in huis. De op 20 augustus 1939 in Shre- veport, Louisina, geboren muzi kant had al op 16-jarige leeftijd een eigen sound ontwikkeld, die hij in de navolgende jaren tot grote perfectie zou uitbouwen. Als professional trad hij in 1957 toe tot de band van de zuidelijke rocker Dale Hawkins, met wie hij dat jaar de originele versie van Suzy Q opnam. De song drijft op een veel-geïmiteerd loopje, waar onder andere een invloedrijke groep als Creedence Clearwater Revival twaalf jaar later nog veel succes mee heeft geoogs. VERVOLG OP UIGIDS - D4 Het is er altijd druk in dat eethuis in Perkpolder. Menig man en vrouw van de baan komt er eten, truckers, vertegenwoordigers en anderen die hun neus volgen naar een goede zaak. Het is beroemd vanwege drie dingen: de kwaliteit van de huisgemaakte produk- ten, de vriendelijkheid van de bediening, en de prijzen, die zijn belachelijk laag. De aardappelschotel is een aanrader. De chef zelf zie je achterin de zaak staan zweten met verse aardappelen en messen en snij- blokken. Vervolgens neemt zijn vrouw het over. De bewerkte aardappels worden kort ondergedompeld in een borrelend bad, waarna ze in een lange chroomstalen lade liggen af te koelen. Dan, voor het oog van de klant, wordt de aardappelschotel met vaardige hand ten finale bereid. Weer komt het borrelende bad eraan te pas, maar nu ook een grote stalen zeef waar de aardap pels in dansen tot je ze hoort knisperen. Het gerecht wordt gloeiend heet geserveerd, en het is niet eenvou dig het complex aan smaken te beschrijven, zo lekker is het. Krui- mig van structuur, maar krokant van buiten. De muflekkere aard- appelsmaak van het binnenste mengt zich met typische rookaro- ma van de dichtgeschroeide huid van het gerecht. Je proeft de smaak van het bad, dat in dit eethuis een typisch vleessmaakje aan de aardappelsschotel meegeeft. Je kunt er een gekoelde, per fecte eiersaus bij bestellen, het lichtzurige effect van die romige saus combineert prima. Voor erbij kun je veel heerlijks bestellen. Truckers zie je regelma tig achter een bord aardappelgerecht van het huis met een specia le creatie van fijn gehakt vlees, een snufje ei, oud brood, een beet je ui en wat geheime specerijen. De mensen die dat bestellen, die praten even niet, die eten! Of, wat ik altijd bestel, een heerlijke worst, die weliswaar niet in het Perkpolderse eethuis wordt bereid, maar in het verre Limburg en daarom niet slechter smaakt. De worst wordt zeer heet gebakken opgediend en bestaat uit tien tallen verschillende soorten vlees. De smaak is moeilijk te be schrijven, hartig en kruidig, snuifje thijm, tikje dragon, beetje te- kumbar, verslavend lekker. Het toppunt van gastronomie is dan om de worst licht te dopen in de eiersaus die bij het aardappelge recht zit. Je weet niet wat je proeft, mevrouw. En de rekening van al dat zaligs? Valt reuze mee. Eén friet met en één frikandel maakt drie gulden vijftig, zegt de eethuismevrouw. Ze lacht je vrolijk toe. En dan is het tijd voor de veerboot. Want daar staan we, bij het eerste eethuis rechts als je het plein op rijdt. Te herkennen aan de vrolijke inrichting en de walmende pijp. Een aanrader, die friettent. C.M. Het eethuis is dagelijks open tot ongeveer 19.30 uur.

de Stem | 1994 | | pagina 25