oet. Raad moet bezuiniging aangeven NS ziet sluiting vier Zeeuwse stations als 'beter produkt' Proef Vakantie-dialyse' op Port Zélande geslaagd 'Je ging met een natte zakdoek naar binnen' r Als nachtegalen. POLITIE RAPPORT UITSLAGEN SPORT IN HET CDA in Oostburg vindt dat politiek de begroting sluitend moet maken DE STEM ZEELAND C3 0 ,c« ,s«f ■g, Garage Adriaansen, Balju^ Iderstraat 25, tel. 01157-271°' B en W op bezoek in IJzendijke Halve ton voor Scheidend brandweercommandant Arthur Notschaele uit Sas van Gent: vier organisaties uit opbrengsten kinderpostzegels Rijbewijs Zakkenrollers Bewusteloos Bromfietser Softdrugs Hoedenplank Damestennis Terneuzen Bedrijfstennis Racketcentrum Mannentennis Terneuzen Ador mixed-tennis Ador-mannentennis 1994 X 52 DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 Jf fP ,0W of lOO-' 00u -vice Aiftirtfl evers' .telling1 ewissersrnetv* ntglas ekrachtiging nobele interval ir v.a.: 31.295,- unny v.a.: //£5EEE% LEASE). etaling/inruil f 8.000,- )oppri|9 rijklaar f27 095,- Verkoopprijs rijklaar f 27-Oj^: f a500r Aanbetaling/inruil f19.095,- Kredietsom f laeg; an betaling Van onze correspondent Middelburg - Het leek giste ren bij de presentatie van de plannen van de NS om vier stations in Zeeland te sluiten en de intereityverbinding met de Randstad uit de dienstre geling te gummen wel een bandje dat routemanager de Jong afdraaide. „We willen een positieve spiraal inzetten om meer reizigers te trekken, met een beter produkt en we zullen kijken hoe we aan de wensen van de markt tege moet kunnen komen". Mooie woorden, voor de sluiting van de Zeeuwse stations Rilland-Bath, Krabbendijke, Kapelle-Biezelin- ge en Arnemuiden. Het alternatief is drie keer per uur een snelle trein van Roosen daal naar Vlissingen, die alleen nog maar in Bergen op Zoom, Kruiningen-Yerseke, Goes en Souburg stopt. Maar dan wel treinen met een aparte 'studen tencorner' waar de studenten le gitiem op elkaar kunnen kluiten zonder alle andere passagiers minimaal de doorgang te ver sperren en een koffie-automaat waar de reiziger van Goes naar Souburg ongetwijfeld vreugde aan zullen beleven. Van hetzelfde laken een pak voor de beloofde 'snelle en be trouwbare reis- en routeinfor matie.' Broodnodig voor al die genen die van Bergen op Zoom naar Goes treinen. Hoe de reizi gers van opgeheven station naar opgeheven station moeten ko men ligt volgens de NS voor de hand: met de bus en met de taxi. Daar gaan meer bussen rijden en als alles volgens de plannen ver loopt en natuurlijk niemand moeilijk doet heeft Zeeland een 'openbaar vervoer dat volledig is afgestemd op de behoeften en de potentie van haar markt, propa geert de NS. Het was allemaal mooi verpakt, dat conceptplan van de NS. Eén geïntegreerd openbaar vervoers- produkt van deur tot doel, dat onder meer tot stand is gekomen met enkele gemeenten. Welke gemeenten blijft onduidelijk. In ieder geval niet de gemeenten die hun station zien verdwijnen, want die hebben het over 'een regelrechte overval', en voelen zich duidelijk in de kuif gepikt. Vorig jaar beloofde de NS nog dat er vóór 1996 geen station zou worden gesloten om vervolgens doodleuk de afspraak van tafel te vegen. Maar er is nog enige hoop. Gede puteerde Hennekij heeft de NS wat alternatieven aangereikt. Zoals: bekijk eens of er toch niet af en toe een intercity naar de Randstad kan en is het niet mo gelijk om pak weg de treinen bij toerbeurt bij een van de te slui ten stations te laten stoppen. Hennekij heeft net als de betref fende gemeenten grote vrees dat het wel eens heel anders zou uitpakken dan de NS voorspie gelt. Geen aantrekkelijker open baar vervoer, maar een langza me afbraak. Of zoals een van de betrokkenen narrig opmerkte, „We zitten al in zo'n uithoek en als dit door gaat eindigen we zonder treinen, zonder bussen als de blindedarm van Nederland". Van onze verslaggever Oostburg - De gemeenteraad van Oostburg moet de politieke moed hebben zelf aan te geven waar en hoeveel er de komende jaren binnen de gemeente moet worden bezuinigd om de begroting sluitend te houden. De raad moet niet langer achteraf bepalen of het college of de ambtenaren hun werk goed hebben gedaan. „Achteraf oordelen is goedkope poütiek en daar willen wij ons als CDA van distanciëren," is de krasse taal van de CDA-fractie in de algemene beschouwingen voor de begroting 1995. Het CDA stelt in de beschouwin gen vast dat het de komende jaren moeilijk zal zijn de begro ting sluitend te krijgen vanwege onder andere de forse kortingen op het gemeentefonds die Oost burg de komende jaren voor de kiezen krijgt. „Alleen grote bezuinigingen en regelmatige aanpassingen van de tarieven en belastingen zullen de gaten kunnen dichten. Wij me nen dat er veel politieke moed nodig zal zijn deze beslissingen te nemen. Wij zullen als politiek aan moeten geven wat we willen bereiken en niet achteraf moeten bepalen-of u als college of de ambtenaren het goed hebben ge daan. Want dan zijn we te laat om de extra kortingen daadwer kelijk op te lossen." Reservepotten De fractie vindt het wel te verte ren dat het college de onroerend zaakbelasting (gzb) wil verhogen omdat deze belasting in geen jaren is aangepast maar de frac tie vraagt zich af of het veelvul dig graaien door het college in de reservepotten de oplossing is. Deze constructie komt er in de ogen van het CDA op neer dat er volgend jaar nog meer tekorten zijn. „Het resultaat komt pas volgend jaar aan het licht en dan zullen er daadwerkelijk knopen doorgehakt moeten worden." Volgens de CDA-fractie is de tijd dat de gemeente de lasten draagt IJzendijke - Het college van B en W yan Oostburg komt op don derdag 3 november naar IJzen dijke om goed geïnformeerd te blijven over de ontwikkelingen in deze kern. De bevolking krijgt de gelegenheid om van 19.00 tot 20.00 uur in het Hofzichttheater met het college van gedachten te wisselen. voor alles wat leuk is in ieder geval voorbij. „Alleen functio neel bezig zijn is de taak. Elk individu of groep zal meer zijn steentje moeten bijdragen. De individuele lastenverlichting vanuit het Rijk kan hiervoor worden gebruikt." Hogere overheid Het Rijk krijgt overigens van de Oostburgse CDA-fractie een be hoorlijke veeg uit de pan. Door de bezuinigingen van de hogere overheden worden de gemeenten immers opgezadeld met de las ten. de plattelandsgemeenten moeten de baten opbrengen van de problemen in de Randstad en de kosten van nieuwe lasten zo als met name het milieu drukken zwaar op de heffingen voor ge meente en waterschappen. „De hogere overheden spelen mooi weer met belastingverlagingen naar de burger en bedrijfsleven door de gemeenten op te zadelen met de lasten van die bezuini gingen. Wij menen dat de regeer ders van het land te ver van de werkelijkheid staan. Daarnaast is het Rijk driftig aan de slag gegaan met een verbetering van het milieu. Men tracht de pro blemen die we met zijn allen in veertig a vijftig jaar hebben ge maakt in vijf jaar op te lossen. Men denkt zuiver theoretisch de chaos op te lossen. Resultaat is meer ambtenaren, meer lasten voor de inwoners en wat bij de gemeente resulteert in een las tenverhoging." Dat klonk als muziek in de oren, woensdagmiddag in het Sluiskilse gemeenschapscentrum 't Meulengat. Het plaatselijke ouderenkoor De Nachtegalen deed zijn naam alle eer aan, niet alleen met zang maar ook als gastheer voor een handvol collega-koren uit omliggende plaatsen. En zo werd het voor de Zeeuws-Vlaamse ouderen een gezellige middag, met in de foyer van 't Meulengat gelijk maar de verkoop van handwerkjes. "FOTO WIM KOOYMAN Dordrecht (anp) - Sinds april zijn in het bungalowpark Port Zélande op Schouwen-Duiveland 162 nierpatiën ten gedialyseerd. Vrijdag ondergaat de laatste patiënt van het seizoen een behandeling. Volgens het Drechtsteden Ziekenhuis in Dordrecht, dat het initiatief voor het vakantiedialysecentrum heeft genomen, is het experiment geslaagd. Vanaf vol gend jaar april zal het centrum dan ook het hele jaar open zijn. Er komt meer capaciteit. De patiënten brengen met hun familie of vrienden een vakantie door in Zeeland. Ze kunnen hun behandeling ondergaan in het dialysecentrum op het terrein van het bungalowpark. De ziektekostenverzeke raars vergoeden de behandeling. De pa tiënten betalen zelf de vakantie. Volgens G. van der Knokke, maatschap pelijk werker op de dialyse-afdeling van het Drechtsteden Ziekenhuis, zijn de pa tiënten zo enthousiast dat ze vrijwel allemaal hebben besloten om volgend jaar terug te komen. Dialyse-apparatuur neemt de functie over van niet of niet-goed werkende nie ren. De patiënten zitten gemiddeld drie keer per week enkele uren aan het appa raat gekluisterd. Een vakantie in Neder land was daardoor vrijwel onmogelijk. Het is moeilijk om een dialyseplaats te vinden in een ziekenhuis in een van de vakantiegebieden. Als dat wel lukt geeft de ziekenhuisomgeving ook geen echt vakantiegevoel. Het project met het dialysecentrum in Zeeland duurt twee jaar. De Nierstichting Nederland, de overheid en de verzeke raars steunen het. Als de twee jaar om zijn, wordt bekeken of het centrum een permanente voorziening voor nierpatiën ten kan worden. Van onze correspondente Hulst - De Stichting Kinder postzegels Nederland heeft in het jaar 1993/1994 in totaal 49.625 gulden toegekend aan vier organisaties in de pro vincie Zeeland. De vier organisaties houden zich bezig met hulpverlening aan en welzijnsbevordering van kinde ren. Met het geld wordt materi aal voor onderwijs aan vluchte lingenkinderen gekocht en wor den speelvoorzieningen voor kankerpatiëntjes in Renesse be taald. De Stichting Jeugd en Gezin in Middelburg krijgt 20.000 gulden. De Stichting Christelijk Jonge ren Verbond van Kamp Zierik- zee krijgt 17.625 voor de renova tie van speelwerktuigen op het kampeerterrein in Renesse. Jon geren Advies Informatie Bu reau Goes ontvangt 9000 gulden en de afdeling asielzoekerscen trum op de openbare basisschool De Kirrewei in Burgh-Haamste- de mag rekenen op een bedrag van 3000 gulden. Volgende week gaat de landelij ke openbare verkoop van kaar ten en kinderpostzegels van start. De netto opbrengst be draagt jaarlijks gemiddeld tus sen de 10 en 14 miljoen gulden. Dit geld wordt verdeeld over projecten voor kinderen in bin nen- en buitenland. Arthur Notschaele: „Ik heb er wel eens hoor. i wakker gelegen FOTO WIM KOOYMAW Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Hij heeft het voor de zekerheid nog maar eens nagekeken en op een papiertje geschreven. Op 1 juni 1957 precies werd hij lid van de vrijwillige brandweer van Sas van Gent, leest hij voor. Morgen neemt Arthur Notschae le na 37 jaar afscheid als com mandant van de 52 vrijwillige brandweerlieden die Sas van Gent. Philippine en Westdorpe rijk zijn. De zestigjarige brand weerman gaat met functioneel leeftijdsontslag, zoals dat zo mooi heet. „Gelukkig heb ik nooit meege maakt dat er iemand bij een brand is omgekomen", vertelt de geboren Sluiskiller. „Bij een on geval natuurlijk wel. Er gaat geen jaar voorbij of er valt wel een dode in dit gebied. De span ning als je daar naar toe rijdt, is groot. Het kan altijd iemand zijn die je kent. Na afloop moet je veel met mekaar praten, dat helpt je zoiets te verwerken. Vroeger moest je dat allemaal alleen doen. Tegenwoordig is het verwerken een onderdeel van de opleiding. Maar de een kan er beter mee omgaan dan de ander, maar wennen doet het nooit. Ik heb er wel eens van wakker gelegen hoor. Als de fotograaf binnenkomt in zijn woning in de Canadalaan knoopt Notschaele zijn leren vestje alvast dicht. Veel brand weerattributen om bij te poseren heeft hij niet. „Ik ben niet zo'n verzamelaar", zegt hij bijna ver ontschuldigend. Maar zo links en rechts staan in de kamer toch verschillende presentjes die hij bij jubilea en andere bijzondere gelegenheden kreeg. Bij het brandweermannetje 'uit een ga lerie uit Knokke geloof ik', wordt hij uiteindelijk vereeu wigd. Notschaele trad in 1957 toe tot het korps vrijwillige brandweer in Sas van Gent. Als adjunct- hoofdbrandweermeester neemt hij vrijdagmiddag in de burger zaal officieel afscheid. Zijn man nen zeiden drie weken geleden al op hun eigen manier gedag. Net op de avond dat hij naar de gemeenteraad wilde gaan, werd hij opgepiept. „Ik naar de garage en wij op weg", zegt hij, de ogen bescheiden neerslagend. „Had den ze bij mij om de hoek een auto in de fik gestoken. Die moest ik toen in mijn eentje blussen." Arthur Notschaele meldde zich als 23-jarige bij de Sasse spuit gasten. Hij deed het vooral om snel in te burgeren in Sas van Gent waar hij sinds zijn huwe lijk met Mia woont. „Je doet iets voor de gemeenschap, iets wat de mensen waarderen. En een beetje avontuur komt daar na tuurlijk ook wel bij", geeft hij toe. Gesjouw Zijn eerste brand herinnert hij zich als de dag van gisteren. „Een schuur in Philippine", zegt hij resoluut. „Daar was de blik sem ingeslagen. We moesten er in een open wagen naar toe. Uit 1936 was die wagen. En slecht weer dat het was. Stormen! Ik vond het heel wat, dat ik daarbij was. Het was nog hard werken ook, want het korps van Philip pine - dat was toen nog zelfstan dig - had geen slangen genoeg. Dat was een hoop gesjouw." Tegenwoordig gaat het blussen veel sneller analyseert Notschae le, rustig op de bank zittend. „Nu is er bijvoorbeeld altijd een wagen bij met water, die begint dan alvast met blussen terwijl de 'andere wagens de slangen aan sluiten. De druk van de spuiten is nu ook veel hoger. Daardoor verstuift het water en is de brand sneller bedwongen. En de perslucht natuurlijk. Zijn 'gewone' baas, de cokesfa- briek ACZ in Sluiskil, zei hij begin deze maand al vaarwel. Vrijdagmiddag om 15.30 uur is Arthur Notschaele's officiële af scheid van de brandweer. Vanaf 16.30 uur kunnen belangstellen den hem in de burgerzaal in het gemeentehuis van Sas van Gent de hand drukken. Oostburg - De politie te Oost burg heeft gisternacht het rij bewijs ingevorderd van een 30-jarige inwoner uit die ge meente. De man reed met zijn personenauto over de Philips- weg en werd verdacht van het rijden onder invloed. Een ade manalysetest gaf als uitslag 885 microgram alchohol aan per uitgeademde liter lucht. De man werd tevens een dag vaarding uitgereikt. Oostburg - Een 45-jarige man uit Lemmer deed gisteren na mens zijn vrouw aangifte van zakkenrollerij. Bij het verlaten van een winkel aan de Burcht straat te Oostburg bemerkte ze dinsdagmiddag dat haar portemonnee uit haar handtas was verdwenen. Daarin zaten enkele cheques, een bankpasje en een gering geldbedrag. Rilland - Gistermorgen vroeg werd in een sloot langs de zuidelijke rijbaan van rijks weg A58 onder Rilland een op de kop liggende bestelauto ontdekt. In het voertuig werd een 21-jarige man uit Middel burg in bewusteloze toestand aangetroffen. Vermoedelijk is hij met zijn voertuig in een slip geraakt en over de kop geslagen. De man is overge bracht naar het Lievensberg ziekenhuis te Bergen op Zoom, alwaar hij weer bij bewustzijn kwam. De politie kon omtrent zijn opgelopen letsel gisteren geen nadere gegevens ver strekken. De zwaar bescha digde bestelauto moest wor den weggesleept. Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de kruising Oost- kant-Steenkamplaan in Ter- neuzen werd dinsdagmiddag een 54-jarige bromfietser uit Terneuzen gewond aan het hoofd en een knie. Na behan deling door een arts kon hij naar huis worden vervoerd. Het ongeval gebeurde doordat de man geen voorrang ver leende aan een 54-jarige be stuurder van een personen auto. Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft gistermorgen omstreeks 4.30 uur op de Don- ze Visserstraat in Terneuzen vier mannen uit Gent aange houden. Toen de mannen de politie zagen naderen gingen ze ijlings op de vlucht. Twee van hen konden direct worden aangehouden. Een derde meldde zich een tijdje later vrijwillig. Nog wat later kon ook de vierde verdachte in de kraag worden gegrepen. Uit het onderzoek bleek dat een van hen in het bezit was van een hoeveelheid softdrugs dat in beslag werd genomen. Na verhoor werden ze weer op vrije voeten gesteld. Terneuzen - Gisternacht werd ingebroken in een aan de Steenkamplaan in Terneuzen geparkeerdstaande personen auto van een 25-jarige man uit die plaats. Hij mist een hoe denplank en twee geluids boxen. KAARTINGEN Axel - Café De Graanbeurs, kaartclub Ons Genoegen, derde wedstrijd in bieden zonder roem, meetellend voor het clubkam pioenschap 1994-'95. 1. Jan Ha melink, 2. David Messaadi, 3. Martin Klaassen. Stand: 1. David Messaadi, 146 punten, 2. Hennie de Rijk, 119, 3. Tanja de Groote en Leen de Kraker, 117 punten. Jokeren: 1. Trix Ambrosini, 2. Jan Riemens, 3. Lilian van Hame. Stand: 1. Wim van Smaalen, 87 punten, 2. Jan Riemens, 81, 3. Lilian van Ham, 77 punten. Zaamslag - Café Het Wapen van Zeeland, kaartclub DW, negende ronde in bieden zonder roem meetellend voor het clubkam pioenschap 1994: 1. T. van Pame- len, 2. jac. de Koeijer, 3. A. de Zeeuw. Stand: 1. N. Knol, 441 punten, 2. Jaap van Doorn, 412, 3. C. van Doorn, 408 punten. Terneuzen - In de hoogste poule van de damestenniscom- petitie in het Terneuzense Racketcentrum kwamen Van Driel en De Kort via 2-2 een puntendeling overeen. Anne- marie Jansen en Tilly de Kort versloegen met 10-6 Ada Kest/ Els Louweret, terwijl Truus van Driel en Diny Koole met 12-7 aan de positieve kant van de score bleven tegen Brigitte de Schepper/Paula Geus. UITSLAGEN Poule I: Van Driel-De Kort 2-2, Van Doeselaar-Baronie 2-2 Poule 2: Van Riet-Everling 1-3, Bergen Henegouwen-De Kevzer 0-4. Poule 3: Jansen-Nouwen 2-2, Fourty Love-Sponselee 4-0. Poule 4: Loof-Schepnet 4-0, Schaart-Dees 4-0. Poule 5: Kavelaars-Jearitoha 2-2, Vinke-Hokke 4-0. Terneuzen - In de bedrijfsten- niscompetitie te Terneuzen was in poule 3 Broomchemie met 5-3 te sterk voor ISM 2. In het damesdubbel pakte ISM nochtans de volle winst dank zij een 9-5-score van Emmy Asselman en Janny Michielsen op Ester van de Sande en Truus van Driel. In het heren- dubbel wonnen Cees van Halst en Hans van de Sande namens Broomchemie met 9-5 van Hans Asselman en Jaap Michielsen. Verder boekte de mixed-combinatie Truus van Driel/Cees van Halst een 7-5-zege op Emmy Asselman/ Jaap Michielsen. Het mixed- treffen tussen Janny Michiel- sen/Hans Asselman en Esther en Hans van de Sande eindig de in een 7-7-gelijkspel. UITSLAGEN Poule 1: ISM 1-Roetus 4-4, ISM 1-De Zeeuw 6-2. Poule 2: Van Driel-Electron 1-7, Gevos-HCG 1 5-3. Poule 3: Sabina-Elopak 2-6, ISMt 2-Broomchemie 3-5. Poule 4: Bachten Dieke-Arbeids- voorziening 2-61 HCG 2-Verlinde 6-2. Terneuzen - In de Terneuzense tenniscompetitle voor mannen eindigde in de op één na hoog ste poule het Axelse onderons je tussen Erpelink/Kint en Oppeneer/Van Damme broe derlijk in een 3-3-gelijkspel. In de singles versloeg Liet Er- pelink met 11-6 Jaap Oppe neer, terwijl Fonny van Dam me en Ben Kint met 6-6 tegen elkaar gelijk speelden. UITSLAGEN Poule 1: Jansen/Bleyenberg-Ver- aart/Kommers 5-1. Poule 2: Erpelmk/Kint-Oppe- neer/Van Damme 3-3. Poule 3: Grob/Hamelink-Kool/ Kegels 4-2. Poule 4: Van de Zeijst/Körner-IJ- sebaert/Peters 6-0, Den Haan/ Koole-Agterhuis/Van Kerkhoven 6-0. Poule 5: Deij/Vogels-Pieters/Wit- te 0-6, Balzereit/Meyer-Doola- ard/Doolaard 0-6. Poule 6: Kriekaard/Visser-Schip- per/Bos 6-0, Neve/Van Esbroek/ Aarts/Vennix 6-0. Poule 7: Verschelling/Harms- -Oostvogels/Van Duysse 4-2. Poule 8: De Reus/Roose-De Kra- ker/Gijssen 0-6. Poule 9: Broomchemie-Simpe- laar/Van de Peijl 2-4. Hoek/De Braakman - In poule A van de Ador-mixed-tennis- competitie in De Braakman werden tussen GVD's en TC Dow via 6-6 de punten eerlijk gedeeld. Zowel heren- als da mesdubbel ging naarDow want Thijs Geuze/Manfred Lüchter en Tiny van Zweden/ Elly van Tatenhove waren te sterk voor Pierre Pieters/Joop de Vries (7-5) respectievelijk Georgette de Vries/Netty Deij (8-6). In het gemengd dubbel spel verging het GVD's beter want de koppels Marijke Ver- vaet/Henk Guilliet en Marijke Vervaet/Joop de Vries zetten achtereenvolgens Elly van Ta- tenhove/Manfred Lüchter (9-5) en Tiny van Zweden/ Daan van Tatenhove (9-6) op zij. Voor Dow waren echter weer Jannie" Dieleman en Daan van Tatenhove succesvol ten koste van Netty Deij/Pier- re Pieters (7-5). UITSLAGEN Poule A: GVD's-TC Dow 6-6, Longueville-Ador Sport 9-3. Poule B: De Paepe-De Boskreek 7-5, Tricot Luxe-Groosman 0-12. Poule C: Brako Krono-Steenbak- ker 2-10, Meppers-BVC Sluis 6-6. Poule J: Cerestar-Sukkels 12-0, Stuntels-De Bock 5-7. Hoek/De Braakman - Van der Sloot won in poule B van de Ador-herentenniscompetitie met 8-4 van Ron's Fashion. Toch was er in de enkelspelen sprake van evenwicht want Peter van der Sloot en Hans Smolders versloegen Martin Jongsma (9-4) respectievelijk Bennie Langeraert (8-5), ter wijl voor Ron's Fashion Mei vin van Amersfoort en Willy Lippens succesvol waren tej gen achtereenvolgens Aart van der Sloot (8-6) en Dirk Vrolijk (15-1). UITSLAGEN Poule A: Philten-Dees 8-4, ClOOO-Zeeland Supply 12-0. Poule B: Van der Sloot-Ron's Fashion 8-4, Right Line-Pecom 10-2.

de Stem | 1994 | | pagina 21