49- 'Jullie zijn nog niet van mij af f no.- Leo Beenhakker wil nog een keer kunstje uithalen in Nederland SWS\NE«ER donderdag koopavond ig koopavond NTER DE STEM SPORT Ocean Pac»,c Per stuk 99,95 in is de snelst groeiende Brejaart speelt daar op in roard-Centers in Breda en U vindt hier allies op het gebied ards en snowboardkleding van alle erken o.a. Dog and Dog, Jet set Oxbow, Quick Silver, Brunotti, ve, Tokka Tribe, Killy etc. etc. IOWBOARDS i Freestyle inkl. soft- i. Van 1199,95 NU i Symetric. inkl. plaat- rftft Van 1529,95 NU05757" AL Escape inkl. 4 p.blax fiftft l. Van 1100,95 NU01/57" Sixpack inkl. plaat- Cflfl I. Van 1197,95 NU05757" >N Air 6.6 inkl. 3p. plaat-7ftft I. Van 1512,95 NU5757" >NAIpin5.5 inkl. 3punts7 Aft ading. Van 1553,95 NU/5757" erken snowboards o.a i, Generics, Burton, Cruz, Mistral, Simms, etc. A üj DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 Leo Beenhakker: „Wat ik wil, is Mexicaans voetbal met een Hollands sausje er over heen." Mexico Stad - Het trainingscomplex can Club América ligt er om te zoenen, zo mooi, bij. De felgekleurde shirtjes van de spelers zijn in harmonie met het vredige complex. De enige die eigenlijk uit de toon valt, is Leo Beenhakker. Zaal vaalblauwe outfit staat in schril contrast tot de kleurrijke omgeving. Maar Beenhakkers haardos maakt alles goed. Het bleke zonnetje zet zijn haar in een felle gloed en geeft op een natuurlijke manier aan wie de baas is. „Wat een wedstrijd gisteravond hè?" begint hij. „Ze hebben mij gevraagd voor spektakel te zorgen. Nou, dat kunnen ze krijgen. Het is duidelijk: Leo Beenhakker geniet van zijn op 4 juli begon nen Mexicaans avontuur. „Het is een fantastisch leven hier. Men beleeft in deze landen het voet bal heel anders, veel emotione ler. In slaap vallen zul je hier nooit. Iedereen bemoeit zich met je. Maar dat vind ik niet erg, dat hoort erbij. In de zeven jaar dat ik in Spanje heb gewerkt, was het al niet anders." Na drie maanden lucratief zand happen in Saudi-Arabië heeft de 'Vliegende Hollander' weer een serieuze voetbalklus onder han den. Het draagkrachtige Améri ca moet door de Rotterdammer terug naar de top gebracht wor den. Het lukt hem aardig. Na zes speeldagen staat de schatrijke club op een gedeelde tweede plaats. „De situatie van deze club is vergelijkbaar met die van PSV. Eind jaren '80 werden ze elk jaar kampioen en wonnen intercontinentale bekers. Omdat er niet op tijd spelers werden vervangen, gleed de club af. De eerste opdracht die ik kreeg, was voor aansluiting zorgen met de top. Omdat we tijdens de voor bereiding goed draaiden werden die nonnen verlegd. Toen de eer ste wedstrijd van de competitie met 1-0 werd gewonnen, nota bene een uitwedstrijd, kreeg ik te horen dat we kampioen moes ten worden. Maar daar maak ik me niet druk over. Ik ga gewoon mijn eigen gang." Een jaar Dat Club América het oog liet vallen op de 52-jarige Beenhak ker heeft hij te danken aan zijn tijd bij Real Madrid. „Omdat in de periode '86-'89 Hugo Sanchez bij Madrid speelde, werden alle wedstrijde van ons live in Mexi co uitgezonden. Daar kennen ze mij van. In '89 heeft América mij al eens benaderd, maar toen ging ik naar Ajax. Dat wilde ik graag, dus dat was niet zo moeilijk. Eind vorig seizoen stond ineens weer iemand uit Mexico bij mij op de stoep. Omdat ik toch van plan was naar het WK in Ameri ka te gaan, heb ik gezegd dat ik eerst kwam kijken. Het beviel ®e prima en heb een contract voor één jaar getekend." Beenhakker ontkent dat Club América de trein is waarop hij wachtte. „Hoe kom je daarbij? Ik ben gewoon smoorverliefd op het voetbal. Mexico zie ik als een nieuw avontuur. Het is toch fan tastisch om met jouw ideeën, jouw filosofie van voetbal opge daan in Nederland, Spanje en Zwitserland naar Mexico te gaan en te kijken in hoeverre je dat met elkaar kunt verbinden. Wat 'k wil, is Mexicaans voetbal met een Hollands sausje er over heen. Dat geeft een extra dimensie aan je werk. Joh, ik doe elke dag zoveel nieuwe ervaringen en in drukken op. Heerlijk." van de ongelooflijke luchtver vuiling in Mexico Stad - inwo nertal van rond de 23 miljoen en allemaal bezitten ze een auto - merkt Beenhakker niet zo veel. Zijn riante villa met zwembad van Olympische afmetingen hoog in de bergen ligt op &ie kwartier rijden van het trai ningscomplex. Gelukkig voor hem liggen die velden in het zuidelijke gedeelte van de stad waar de vervuiling nog niet zo merkbaar is. „Ik ben met opzet ver weg gaan wonen," legt hij uit. „Het is een bewaakte buitenwijk. Dat vind ik wel zo prettig. Je bent dan verzekerd van rust. Veraf ben je ook thuis. Ja, ik woon samen met een vriendin. Maar daar valt niets over te melden. Dat gaat trouwens ook niemand wat aan. Dat zijn twee aparte werelden." Ver geschopt Voor iemand zonder voetbalach tergrond, hij kwam als actief voetballer nooit verder dan het eerste elftal van zaterdagclub Zwart Wit'28, heeft Beenhakker het ver geschopt. In de afgelopen 25 jaar stond hij onder andere aan het roer van Ajax, Real Zaragoza, Volendam, Neder lands elftal en Real Madrid. Met al deze clubs maakte hij hoogte maar vooral dieptepunten mee. In de ogen van de buitenwacht is hij echter nooit serieus genomen. Een diepe zucht is hoorbaar als hem dat wordt gezegd. „Ik ben op nul komma nul begonnen. Maar heb altijd een doel voor ogen gehad: toptrainer worden. Gelukkig heb ik een goede leer school gehad bij de jeugdoplei dingen van Feyenoord en Ajax. Dat compenseert het gemis aan voetbalachtergrond. Je werkt enerzijds zelfstandig en is er niet zo veel druk op de ketel, en anderzijds sta je heel dicht bij een betaald voetbal organisatie." Zijn doorbraak kwam in '79 toen hij bij Ajax de ontslagen Cor Brom opvolgde. „Ik kwam in eens voor een gelouterd elftal te staan met Schrijvers, Krol, Schoenaker, Arnesen, Lerby, Ta- hamata en Ling. Dat was een belangrijk moment in mijn car rière. Misschien niet zo zeer naar de buitenwereld als wel voor me zelf en de spelers. En als dan blijkt dat die spelers het na drie weken aangekeken te hebben je accepteren, dat ze zeggen: goed, hij weet waar hij het over heeft, vertelt geen onzin, dan begint het feest. We zijn kampioen ge worden, in de bekerfinale ge staan en halve finale Europa Cup gespeeld tegen de latere winnaar Nottingham Forest." Ineens staat Beenhakker op, loopt naar het raam en wijst naar buiten waar minstens tien jeugdteams in de meest kleurrij ke outfits voor een bonte scha kering zorgen. „Kijk eens hoe mooi allemaal. Dit is toch prach tig om te zien. Weet je dat ik net zo gelukkig zou zijn als ik over morgen de jeugd van PSV zou moeten gaan trainen. Nee, niet lachen, dat meen ik serieus. Ik heb geen volle stadions nodig, niet meer. Een lekker ploegje maken van de jeugd van PSV, wat talentjes eruit halen. Daar kan ik van genieten. Dat heeft ook niets te maken met het feit dat ik nu financieel onafhanke lijk ben. Ik heb altijd gezegd: geef me twintig spelers en twin tig ballen, een veld en twee doe len en ik ben eruit, ik ben klaar. I li tbcA Vootde&ff&if Leo Beenhakker ziet een interview in eerste instantie helemaal niet zo zitten. „Jongen, is de afgelopen 25 jaar al niet genoeg over mij geschreven? Heb ik niet alles al gezegd?", laat hij telefonisch vanuit Mexico Stad weten. Als het antwoord negatief is, begint Beenhakker te lachen. „Nou, dan kom maar deze kant op. Maar ik waarschuw je: het is een heel eind." Na ruim tien uur vliegen, een uur autorijden (voorna melijk stilstaan in files) zien we in het immense Estadio Azteca met kleine oogjes Beenhakkers Club América met 7-3 winnen - onder andere door een doelpunt van oud-PSV'er Kalusha - van Morelia. Na afloop ontwaart Beenhakker, Nederlands meest in ternationale voetbaltrainer, het bezoek uit Neder land. „Dus je bent toch gekomen? Morgen heb ik tijd. Maar ik waarschuw je nogmaals, ik heb niets te zeggen." Door Xavier Moonen micro jack 36-46 kunstje te doen in Nederland. Feyenoord? Mijn grote liefde? Ach, dat valt wel mee. Maar ik heb nooit verbloemd dat ik dat een schitterende club vind. Ik ben geboren in de wijk Charlois, in de schaduw van de Kuip. De betrokkenheid bij die club daar om is erg groot. Maar het is echt niet zo dat mijn carrière ge slaagd is als Feyenoord daar op voorkomt. Ik zit gelukig niet in een fase dat ik een club neem op emotionele of sentimentele gron den. Dat heb ik één keer gedaan. Real Madrid? Dat gaat je geen flikker aan." Vijf keer stond hij met een club in de halve finale van de Europa Cup. Maar de 'beker met de grote oren' ontglipte hem steeds. „Ik heb er geen complex aan overgehouden," lacht hij. „Maar dat wil niet zeggen dat ik dat ding nooit eens zal vasthouden. Ze moeten in Nederland niet denken dat ik al uitgekakt bent. Jullie zijn nog niet van mij af hoor. Ik ben nog even bezig, heb het nog zo naar mijn zin." Menotti Voor de zoveelste keer haal hij beide handen door de haardos. Als gezegd wordt dat zijn ge zicht als twee druppels water lijkt op dat van de Argentijnse trainer Menotti begint Beenhak ker te stralen. „Ik heb een hele goede relatie met 'Flacco' (de magere). Vanaf het begin was zijn kop eèn droom voor me. Daar kon je twintig jaar voetbal in aflezen. Emoties, blijheid, maar ook de meest diepe teleur stellingen. Zo hoort een toptrai ner eruit te zien. Het is schitte rend als een kop een carrière weerspiegelt. Slechts weinigen beseffen bovendien welke prijs ik heb moeten betalen om zo ver te komen wat ik nu heb bereikt. Vooral in mijn privé-leven. Want laten we eerlijk zijn, dat gebeurt natuurlijk. Ik ben helemaal op nul komma nul begonnen. Ja, ik zou het een eer vinden als nu ergens een beginnend trainer zegt dat hij zo'n kop als ik zou willen hebben." Nadeel Toch heeft wonen in Mexico Stad een nadeel. Als' fanatiek visser kan Beenhakker zijn hen gel in deze metropool nergens uitgooien. „Vreselijk," jammert hij. „Dat is echt mijn enige frus- tatie. Sinds een paar jaar-heb ik in Tienhoven een huis midden in de plassen. Dat is fantastisch. Lekker gaan zitten en kijken wat je uit dat donkere water haalt. Tegelijkertijd afdwalend naar allerlei andere dingen waar je normaal niet aan toekomt. Ik vind het op bepaalde momenten heerlijk om alleen te zijn. Juist omdat je van alle kanten zo geleefd wordt. Mijn vismaatje woont aan de overkant van het dorp. Regelmatig gaan we in het roeibootje erop uit. En dan ne men we het leven door of we zitten samen gewoon stomweg voor ons uit te staren. En in het najaar lekker aangekleed met een slokje erbij om warm te worden. Dat zijn hele rijke mo menten. Ja, die mis ik nu." de spelers één voor één afglijden. Ja, dat was dramatisch. Het is me niet gelukt dat te keren. Ik heb zelden zo'n slecht georgani seerd WK voor een ploeg meege maakt." „Een week na de uitschakeling in Italië ging ik terug naar Ajax. En weet je wat me goed deed: honderden brieven met steunbe tuigingen uit het hele land. Uit alle lagen van de bevolking. Er zat niet een negatieve bij. Het publiek had in de gaten dat er geen fair play was gespeeld. Dat heeft toen indruk op mij ge maakt en mij zoveel moraal ge geven dat ik dacht: verdomme daar ga ik weer, ik ga er voor." Beenhakker maakt er geen ge heim van graag terug te willen naar Nederland. „Het lijkt me heel leuk om nog een keer een pen: blaaskaak, waar hebben we het over, doe maar gewoon. Het grote'publiek kent de echte Beenhakker dus niet. „En dat zullen we ook maar zo houden," klinkt het fel. „Op het moment dat je naar buiten treedt, meet je je een pose aan. De een sterker dan de ander, En waarom? Om dat je anders in dit vak afge maakt wordt. Louis van Gaal de trainer is totaal anders dan Louis van Gaal privé. Ik kan me voorstellen dat mensen, net zoals bij mij, soms met kromme tenen zitten te luisteren. Ik heb hon derdduizend verzoeken gekregen om op te treden in tv-program- ma's, maar dat doe ik niet. Want dan ga je dingen naar buiten brengen waar mensen niet mee kunnen omgaan. Niet dat ik ge heimzinnig doe of dat ik me ergens voor schaam. Van Gaal heeft zich drie keer bloot gege ven en nu nog wordt hij er aan alle kanten mee om zijn oren geslagen. Jongen, we hebben al lemaal een pose en zijn allemaal nagemaakt. Verdomme (slaat met de vuist op tafel), als er toch iemand spontaan en ongecom- doen. Dan zeg ik: dat kan niet. En je ziet het: hij is nu aange schoten wild. Hij moet zijn terri torium met hand en tand verde digen. Kijk, deuken lopen we allemaal wel op. Daar weet ik alles van. Maar het heeft mijn positie nooit aan het wankelen gebracht. Zelfs niet na het de sastreuze WK '90 in Italië heeft mijn carrière geen schade onder vonden." De stem van Beenhakker begint te donderen als de afgang in Italië aan de orde komt. „Ik ben door de mangel gegaan bij de hele pers. Ik heb altijd gezegd dat op dit niveau iedereen mij keihard mag bekritiseren. Zo lang het maar over mijn werk gaat. Ik ben ook de eerste om te onderkennen dat we een drama tisch WK hebben gespeeld. Je kunt allerlei argumenten naar voren halen over het waarom. Maar een ding blijft overeind staan dat ik eindverantwoorde lijk was. Dus ik heb gefaald. Maar waar'ik me toen wel druk over heb gemaakt is dat het een voorgeprogrammeerde hetze Cruijff-Beenhakker is geworden. Beenhakker in overpeinzing, kort voor een wedstrijd van Club América, fotos pedro alvarez Dat is voor mij het summum van leven." Arrogantie Juist door dit soort uitspraken wordt Beenhakker een hoge ma te aan arrogantie verweten. „Ik weet het," zucht hij en steekt de brand in een zoveelste Marlboro. „Maar dat zeggen mensen die mij niet kennen, die mij heel afstandelijk beschouwen. Die vinden mij een omhoog gevallen of nagemaakt iemand. Maar ar rogantie is ook een manier om jezelf te beschermen tegen de boze wereld, want schept af stand. De realiteit is dat je soms om te overleven arrogant moet zijn. Anders word je gestoord in dit vak. Zeker in de beginjaren als je je prestige nog moet ver dienen. Op dit moment wordt dat geaccepteerd. Maar in het verleden, toen ik onderaan die ladder stond, werd er snel geroe- Aangeschoten wild „Willem van Hanegem idem di to. Zowel als trainer of privé zal Willem zich nooit anders voor- plicëerd is dan ben ik dat wel. Maar niet naar buiten. Ja soms, omdat ik denk dat ik me wat meer kan veroorloven, dat ik in de loop der jaren wat meer kre diet heb opgebouwd." „Weet je wie altijd zich zelf is gebleven: Hans Westerhof. De eerste twee maanden een hele nieuwe dimensie aan het trai nersfront. Ja dikke neus, je gaat eraan, je wordt afgebrand aan alle kanten. Op het moment dat het minder met je gaat, wordt alles wat je zo lekker openlijk heb gebracht tegen je gebruikt, je kop wordt afgehakt. Hans zegt: 'ik ben wie ik ben'. Dat heb je te respecteren. Maar dan moet je wel de consequenties aanvaar den." Daar heb ik me nooit echt tegen kunnen verdedigen." „En dan dat trainingskamp als voorbereiding op het WK in Joe goslavië; een zelfmoordkamp was het. Op een gegeven moment waren we zover dat we dachten hoe doen we'het: met een touw of de gaskraan openzetten. Mis schien vinden mensen dat gelul, maar dat is het niet. Je moet beseffen in welke spanningswe reld topsporters leven. Alles moet goed geregeld zijn. Ik zag

de Stem | 1994 | | pagina 15