DE STEM PSY ziet af van Michel Kreek Biljartbond schorst nationale driebandentop Theunisse onderhandelt met ploeg Teirlinck UITSLAGEN standen "/ofe&ctHztiteit üCijft Gloudemans m Technische staf kiest met Numan voor interne oplossing Havelange: drie extra WK-plaatsen voor Europa Samenwerking Australië en China tegen dopinggebruik NHL schrapt vier duels B sportnieuws KORT DAMMEN SPORTPRiJSVRAGEN TAFELTENNIS TENNIS VOETBAL VOLLEYBAL WIELRENNEN - zonwering/rolluiken - kunststof en aluminium ramen en deuren - serres met schuifdak gevelprodukten bv Brèdaseweg 106 Oosterhout 01620- 01620-55894 Sport l/an onze verslaggever Hein Groothuis Sint-Willebrord/Maastricht - De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) schorst binnenkort bijna de gehele nationale, driebandentop. Dat is een uitvloeisel van het feit, dat de betreffende spelers niet hebben voldaan aan een ulti matum van de KNBB. De KNBB dreigde de spelers die dit jaar in het BWA-toernooi in Spa hebben geacteerd en al ge- schorst waren door de wereld bond (UMB) onlangs per aange tekend schrijven ze te zullen royeren als zij niet uiterlijk 21 oktober een getekende verklaring zouden hebben ingeleverd, waar in zij te kennen moesten geven niet meer te zullen deelnemen aan niet erkende (BWA-)toer- nooien. Geen enkele Nederlandse speler zwichtte voor de druk. Allen ac cepteerden de consequentie. En die zal er beslist komen. KNBB-voorzitter Piet Lambe- riks: „De spelers hebben nog geen bericht gekregen van hun roye ment, maar dat zal binnen een paar dagen gebeuren. Ik betreur het ontzettend, zou veel liever een andere oplossing hebben ge zien. Maar als lid van een inter nationale bond zijn wij gehouden besluiten van die internationale bond uit te voeren. Dat geeft wel eens problemen, zoals in dit ge val. Ik had gehoopt met de Ne derlandse spelers tot een verge lijk te kunnen komen, maar dat is helaas nog niet gelukt." Dick Jaspers, het meest promi nente lid van de driebandentop van wie het lidmaatschap wordt opgezegd, ligt niet wakker van de aanstaande verbanning uit de na tionale bond. „Ik maak me er niet druk over, maar ik vind het wel jammer dat het zo is gelopen. Ik vind dat die mensen de sport een slecht hart toedragen. Ik heb niks fout ge daan. Ik doe mijn sportieve plicht, wil alleen lekker spelen in goede toernooien met een goede bezetting. En een goed prijzen geld natuurlijk, want ik moet er mijn boterham mee verdienen. Wat dat betreft heb ik de natio nale bond, de CEB (Europese bil jartbond, HG.) en UMB ook niet nodig. Ik kom bij de BWA (prof organisatie, HG.) wat dat betreft wel aan mijn trekken. Maar leuk is het allemaal niet. Je zou na tuurlijk overal moeten kunnen spelen," aldus de Willebrorder, die dit jaar alleen al aan prijzen geld meer dan 110.000 gulden in de wacht sleepte. Van onze verslaggever Eindhoven - PSV ziet af van Michel Kreek. Na een eerste onënterend gesprek zondagavond heeft het Eindhovense clubbestuur gisteren aan Ajax laten weten, dat de belang stelling voor de Amsterdamse linker verdediger voorbij is. PSV's technisch manager Frank Arnesen wil niet ingaan op de werkelijke redenen achter dat opzienbarende besluit. Vorige week nog werd Kreek door zowel trainer Aad de Mos als Arnesen genoemd als dé oplossing voor de problemen aan de linkerkant van de Eindhovense defensie. „We hebben besloten dat pro bleem toch intern op te lossen. Dat wil zeggen dat Numan voor lopig links achterin speelt, totdat Tom van Mol hersteld is van zijn blessure," aldus Arnesen. De reden voor die plotselinge ommezwaai in de zienswijze van de technische staf blijft binnens kamers. Arnesen: „Dat houden we intern. Het heeft niet te ma ken met geld. Het is meer een af weging die te maken heeft met de toekomst en de mogelijkheden die we in eigen huis hebben. Trainer Aad de Mos, die vorige week nog om het hardst riep dat versterking van de defensie bitte re noodzaak was, had gisteren zijn mening herzien. „Het be stuursbesluit heeft mijn volle in stemming. Mijn opvatting is zelfs medebepalend geweest. We los sen het probleem op in eigen huis." Vermoedelijk tot aan de winters top komt Numan links in de ver dediging te staan. Pas daarna wordt Tom van Mol terugver wacht. Van Mol - die dit seizoen nog maar twee wedstrijden speelde - is uitgeschakeld door een spierscheuring. Numan had gisteren van de tech nische leiding nog niet gehoord dat hij voorlopig links achterin komt te spelen. „Ik weet alleen dat ik woensdagavond tegen Wil lem II op die plaats sta. Althans, dat kon ik afleiden uit de trai ning," aldus de Beverwijker, die er eerder geen misverstand over liet bestaan de rol als verdediger niet te zien zitten. Michel Kreek reageerde gister avond erg verbaasd op de afzeg ging van PSV „Ik begrijp het niet. De hele week lopen ze bij PSV te roepen dat ze me graag willen hebben en dan gaat het niet door. Het zag er al helemaal heel goed uit. Zelfs zo goed, dat ik al bijna aan het idee gewend was van Amsterdam naar Bra bant te verhuizen." Overigens moet De Mos vandaag met een fors uitgedunde selectie naar Tilburg voor het competitie- treffen met Willem II. Wouters en Playfair zijn geschorst. Behalve Van Mol, Vink en Hoekstra is ook Van der Gaag geblesseerd ge raakt. De Brummenaar heeft last van zijn wreef. Daardoor maakt Patrick Paauwe (18) zijn competitiedebuut als linker middenvelder in de hoofd macht van PSV. Jürgen Dirkx staat naast Stan Valckx in het hart van de defensieen Erik Meijer komt opnieuw in de basis, nu als linker vleugelspits. Nood gedwongen heeft De Mos de 16- jarige spitsspeler Wilfred Bouma aan de selectie toegevoegd. De overige vier tickets moeten worden verdeeld over de conti nenten van Afrika, Zuid-Ameri- ka, Oceanië en Azië. „Ik heb met de voorzitters van alle continen ten een gesprek gehad," zei Ha- velange. „We moeten emotie en politiek vergeten wanneer we een beslissing nemen over een derge lijk belangrijke zaak." Desondanks is van de kant van Afrika en Azië fel geprotesteerd tegen het voorstel van Havelange en de UEFA. De Europese voet balbond meent op basis van de krachtsverhouding recht te heb ben op een meer dan evenredig aantal van de acht te verdelen plaatsen. In Amerika bevonden zich onder de top-acht namelijk zeven landen uit Europa. De we reldvoetbalbond FIFA beslist morgen. Het bestuur is ter verga dering in New York bijeen. Zuid-Afrika heeft voorgesteld elk van de vijf continenten een extra 'ticket' te geven. Daarnaast wil het de beste drie van het vori ge WK direct toelaten. Dat zou dan gaan om Brazilië, Italië en Zweden. Tot nu toe is het zo dat naast het organiserende land slechts de titelverdediger auto matisch is geplaatst, hij aanvang van het congres in New York heeft de FIFA zijn waardering uitgesproken over de wijze waarop de Verenigde Sta len dit jaar de wereldtitelstrijd regisseerde. Met name het nieuws van de behaalde winst, zo'n hon derd miljoen gulden, werd in kringen van de 'bobo's' zeer posi tief ontvangen. Toch verlopen niet alle post-WK-plannen in de verenigde Staten soepel. De ei gen professionele competitie Arthur Numan, tot aan de winterstop linker verdediger bij PSV. ,Ik weet alleen dat ik tegen Willem II op die plaats sta." FOTO VINCENT WILKE New York (ipa) - De voorzitter van de wereldvoetbalbond FI FA, Joao Havelange, dient deze week een voorstel in om Euro pa drie van de acht extra WK-plaatsen toe te wijzen. Hij schaart zich daarmee achter de mening van de Europese voet balunie (UEFA), die eerder aankondigde drie plaatsen te willen opeisen. Tijdens de eindronde in Frankrijk, over vier jaar, ko men voor het eerst 32 landen uit, acht meer dan het huidige aantal van 24. komt niet of nauwelijks op gang. Voorwaarde van de FIFA voor het krijgen van de organisatie van de wereldtitelstrijd was de totstandbrenging van topvoetbal in Amerika. De Major Soccer League zou in april volgend jaar van start moeten gaan met twaalf teams. Voorlopig hebben zich slechts zeven clubs aangemeld, waarvan er alweer één in grote financiële problemen verkeert. Het vinden van belangrijke spon sors blijkt ondanks de successen van het WK een groot probleem. Voorzitter Havelange van de FI FA zal vandaag op het congres van zijn eigen organisatie een on derscheiding ontvangen. De Amerikaanse Kamer van Koop handel heeft de Braziliaan uitge roepen tot man van het jaar. New York (rtr) - De Amerikaanse prof-ijshockeybond (NHL) heeft vier duels per team geschrapt uit de competitie, die nog steeds niet begonnen is. Het begin van het ijshockeyseizoen is uitgesteld, totdat er een akkoord is bereikt tussen de clubeigenaren en de spelers over de maximumsalaris sen. Normaal gesproken spelen clubs 84 wedstrijden per seizoen. Door het uitstel was het onmoge lijk dat aantal dit jaar te halen. De NHL schrapte per team twee thuis- en twee uitduels. Welke ontmoetingen dat zijn. werd niet bekendgemaakt. Dat gebeurt pas als de competitie is begonnen en er een nieuw speelschema is ge maakt. Van onze verslaggever Berghem - Gert-Jan Theu nisse heeft gisteren een oriënterend gesprek gehad met Collstrop, de ploeg van Willy Teirlinck. De 31-jarige Brabander noemde het on derhoud met de Belgische wielerformatie positief. Hij sluit niet uit dat het snel uit mondt in een verbintenis met een looptijd van één jaar. „Voor beide partijen was het een verhelderend en duidelijk gesprek. We zaten grotendeels op dezelfde lijn," vertelde Theu nisse. „Zowel financieel als sportief. Er waren nauwelijks knelpunten, geen onoverkomen- lijke in ieder geval. De kans dat we tot overeenstemming komen, is aanwezig." Theunisse heeft een belabberd seizoen achter de rug. Na zijn tweede plaats tijdens het Neder lands kampioenschap selecteer de Cees Priem hem pas op het laatste moment voor de Ronde van Frankrijk. Dat gebeurde op aandringen van TVM-directeur Ad Bos. Gekweld door een knie blessure gaf hij tijdens de twaalfde etappe van Lourdes naar Luz Ardiden op. Evenals zijn ploegmakker Steven Rooks. Theunisse beëindigde zijn con tract met TVM en nam ander halve maand volstrekte rust om te genezen. In die periode kwam hi] tot het besef, dat hij in het verleden zelden voldoende tijd had genomen om van blessures te herstellen. Hij nam zich voor dan pas aan voortzetting van zijn loopbaan te denken, als hij voor de volle honderd procent fit zou zijn. „Ik heb eerst uitgeziekt voordat ik weer met ploegen ben gaan praten. Ik heb nu nergens last meer van. Ik laat me nog weke lijks testen. De afgelopen drie weken heb ik weer intensief ge traind, zonder problemen. Soms vijf tot zes uur per dag," aldus de voormalige kopman van TVM. „In het verleden stapte ik na een blessure veel te vroeg op de fiets. Vergat dat de medicij nen die ik nam ook je fysieke ge steldheid aantasten. Ik forceer- Gert-Jan Theunisse: „Ik wil geen stress meer. Het gekanker en gevloek ben ik meer dan beu. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN de te veel, met alle nare gevol gen vandien." De Brabander stond ook in de belangstelling van Europolis. Maar hij verwacht dat het Nij meegse verzekeringsbedrijf er niet meer in slaagt voor volgend seizoen een profploeg te forme ren. In die periode liet hij aan biedingen van Italiaanse ploe gen schieten, omdat hij het vol ste vertrouwen in het Gelderse bedrijf had „Daar heb ik me een beetje in vergist. Ik had het wel leuk ge vonden een paar jaar met jonge renners te werken. Maar Coll strop heeft mij ook een mooi pakket voorgelegd, vooral het programma. Ze rijden etappe wedstrijden, die bij TVM nooit op het programma stonden. Rit tenkoersen in Spanje en Italië. En de Waalse klassiekers, Am- stel Gold Race en de Vuelta als speerpunten. Het allerhoogste niveau heb ik uit mijn hoofd ge zet. Ik wil geen stress meer. Het gekanker en gevloek ben ik meer dan beu." Of Adrie van der Poel bij Coll strop blijft, is onzeker. Hij wil immers geen etappewedstrijden meer fietsen, alleen nog klassie kers. De Belgische formatie is voorts in onderhandeling met de sprinter Jo Planckaert, voor wie geen plaats is bij Lotto, en Nico Verhoeven. Wilfried Nelissen heeft inmid dels overeenstemming bereikt met de Belgische Lotto-ploeg. Volgende week zal hij het con tract tekenen. Nelissen moest evenals zijn ploegmaats Ser geant, Nulens en Planckaert op zoek naar een nieuwe werkge ver, omdat zijn ploegleider Peter Post voor volgend seizoen geen sponsor kon vinden. Het was de bedoeling dat de ge noemde Belgen en ook Johan Capiot in dezelfde ploeg zouden worden ondergebracht. Lotto heeft behalve voor Nelissen ech ter alleen nog belangstelling voor Mare Sergeant. Johan Ca piot heeft inmiddels een ak koord bereikt met de nieuwe Italiaanse Refin-ploeg. WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 DEEL American Football wil Europa in Amsterdam - De National Football League heeft een nieuw sys teem ontworpen, dat in april 1995 van kracht wordt. Gestreden wordt om de World Bowl. Daaraan nemen ook zes Europese ste- denteams deel. Behalve ploegen uit Barcelona, Frankfurt en Lon den hebben zich nu ook Amsterdam, Düsseldorf en Edinburgh aangemeld. Dat maakte de manager van Amsterdam Darell Roland dinsdag in de hoofdstad bekend. Amsterdam gaat onder de naam The Admi rals spelen, afgeleid van de Amsterdamse handelsvloot tijdens de Gouden Eeuw (1580-1720). De Admirals worden tijdelijk gehuis vest in het Olympisch Stadion. Zo gauw het multifunctionele sta dion in Diemen gereed is, spelen de Admirals daar de thuiswed strijden. Judocoach Peter Ooms vrijgesproken Tilburg - De tuchtcommissie van de Judo Bond Nederland heeft de Tilburgse judocoach Peter Ooms vrijgesproken van de aan klacht die vrouwenbondscoach Cor van der Geest bij de JBN had gedeponeerd. Van der Geest had zich geërgerd aan Ooms' uitlatin gen als zou hij tijdens een judotoernooi dronken door een hotel hebben gelopen. Ooms, coach van onder anderen Monique van der Lee, had de af wikkeling van de aanklacht in handen gegeven van de Tilburgse advocaat mr. P. van Dijk. Die sleepte er voor Ooms uiteindelijk vrijspraak uit. Ooms gaat nu op zijn beurt de vijfduizend gulden advocaatkosten op de bond verhalen. Brazilië stelt kandidatuur WK 2006 Rio de Janeiro - Wereldkampioen Brazilië heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het WK voetbal in 2006. Dat heeft de voorzitter van de Braziliaanse bond (CBF). Ricardo Texeira, in Rio de Janeiro bekendgemaakt. In 1998 wordt het WK in Frank rijk gehouden, voor 2002 maakt Japan de meeste kans. Volgens Texeira is dit hét moment het WK naar zijn land te halen. „We zijn er deze zomer in de Verenigde Staten als eerste natie in geslaagd voor de vierde keer wereldkampioen te worden. Boven dien stabiliseert de economische situatie zich in Brazilië." De officiële kandidatuur maakt Texeira op de vergadering van het bestuur van de wereldvoetbalbond FIFA in New York bekend. Japau en Rusland in kwartfinales Sao Paulo - Japan en Rusland hebben dinsdag in Brazilië de kwartfinales in de strijd om de wereldtitel volleybal voor vrouwen bereikt. De Aziaten wonnen verrassend met 3-0 van Oekraïne (15- 10 15-11 15-8). De Russische ploeg had meer moeite dan verwacht met de Tsjechen: 3-1 (16-14 9-15 15-8 15-11). China, Brazilië, de Verenigde Staten en Cuba hadden, zich als groepswinnaars al rechtstreeks geplaatst voor de laatste acht. Desondanks speelde Brazilië nog tegen China. Het gastland won met 3-0. De wedstrijd was louter van belang voor de lotingproce dure. Trappers verwerpt reddingsplan Tilburg - Te gek voor woorden, vindt Couwenberg Trappers de plannen van Hatulek Heaters Geleen om een aantal spelers van de Limburgse en Tilburgse ijshockeyclubs over te hevelen naar de minder bedeelde teams en de competitie opnieuw te beginnen. „Paniekvoetbal," noemt Trappers-voorzitter De Greef de actie van Geleen. De Limburgse club heeft de bodem van de schatkist in zicht en wil daarom het mes zetten in zijn selectie. Om de ere divisieteams in kwaliteit naar elkaar toe te laten groeien, meent Hatulek Eaters dat ook de Trappers moeten meedoen. Klarenbeek, jubileummatches Zesde ronde: N'Diaye (Sen) - Szj- brands (Ned) 0-2,' Ba (Sen) - Roozenburg (Ned) 1-1. Eindstand matches: Sijbrands - N'Diaye 10-2, Roozenburg - Ba 7- 5. Toto 42 Eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: geen winnaar; derde prijs: 16 winnaars, elk bruto 1.909,80 gul den. Superdivisie, mannen Tweede wedstrijd: België - Enge land 4-0, Duitsland - Zweden 4-^0, Polen - Frankrijk 0-4. Stockholm, mannen, 2,5 miljoen gulden Eerste ronde: Rehmann (Dui) - Bjorkman (Zwe) 4-6 6-3 6-4, Bergstróm (Zwe) - Woodbridge (Aus) 7-6 6-1, Tsjesnokov (Rus) - Karbacher (Dui) 7-6 6-3, Wheaton (VSt) - Svensson (Zwe) 7-6 6-2, Larsson (Zwe) - Fromberg (Aus) 6- 1 7-6, Rafter (Aus) - Stoltenberg (Aus) 7-6 6-4, Apell (Zwe) - Holm (Zwe) 6-2 6-4, Enqvist (Zwe) - Korda (Tsj) 4-6 6-3 6-4. Tweede ronde: Gaudenzi (Ita) - Krajicek (Ned/16) 6-4 1-6 6-3, Ka felnikov (Rus) - Forget (Fra) 7-6 6- 4, Boetsch (Fra) - Muster (Óos/14) 7-6 6-4, Becker (Dui/6) - Reneberg (VSt) 7-6 6-1. Essen, vrouwen, 660.000 gulden Eerste ronde: Hingis (Zwi) - Vis (Ned) 6-1 6-0, Appelmans (Bel/6) - Probst (Dui) 6-7 6-4 6-0, Mesjki (Geo) - Spirlea (Roe) 3-6 6-1 6-1, Medvedeva (Oek) - Martinez (Spa/1) 7-5 6-4, Hack (Dui) - Bege- rov (Dui) 6-2 6-2, Kruger (ZAf) - Babel (Dui) 6-7 6-2 3-1 opgave Ba- bel. Santiago, mannen, 300.000 gulden Eerste ronde: Frana (Arg) - Gross (Dui) 6-2 6-4, Corretje (Spa/2) - Mattar (Bra) 6-3 6-3, Dosedel (Tsj/3) - Martinez (Spa) 6-2 6-4, Schalier (Oos/4) - El Aynaoui (Mar) 6-3 6-2, Clavet (Spa) - Alami (Mar) 7-5 6-4, Filippini (Uru) - Cortes (Chi) 6-3 1-6 7-6, Meligeni (Bra) - Silberstein (Chi) 6-4 6-2. Zürich, wereldranglijst FIFA 1. Brazilië 66,15 punten, 2. Italië 62,06, 3. Zweden 61,34, 4. Duits land 60,80, 5. Nederland 60,35, 6 Spanje 59,45, 7. Zwitserland 57,46, 8. Roemenië 57,13, 9. Argen tinië 56,84, 10. Noorwegen 55,61. Engeland, League Cup Derde ronde: Liverpool - Stpke Ci ty 2-1, Mansfield - Millwall 0-2, Queens Park Rangers - Manches ter City 3-4, Sheffield United - Bolton Wanderers 1-2, Wimbledon - Crystal Palace 0-1. Duitsland, DFB-beker Achtste finales: Borussia Mön- chengladbach - FSV Mainz 05 6-4, FC Saarbrücken - FC St. Pauli 1- 4, FC Kóln - Dynamo Dresden 2-1. Competitie reserve-elftallen Reserve eerste divisie A: WV - FC Den Bosch 3-0, Dordrecht'90 - Helmond Sport 5-1, TOP - Excel sior 1-3, RKC - Eindhoven 2-2. Reserve eerste divisie B: Telstar - Go Ahead Eagles 2-1, Cambuur Leeuwarden - Emmen 4-1, De Graafschap - FC Volendam 3-2, FC Zwolle - Haarlem 2-3. Competitie eredivisie Mannen: ZVH - Zwolle 1-3. Utsunomiya, Japan Cup Profs: 1. Chiappucci (Ita) 144,5 km. in 4.19.49, 2. Melcher (Zwi) 0.49, 3. Checchin (Ita) 9.46. Canberra (rtr) - China en Australië gaan samenwerken in de strijd te gen dopegebruik in de sport. De Australische minister van sportzaken, John Faulkner, verklaarde gisteren dat de Chinezen met behulp van de Australiërs een bureau gaan opzetten voor het uitvoeren van (on aangekondigde) dopingcontroles buiten de competities om. China wil de alsmaar toenemende geruchten tegengaan, dat de uitzon derlijke prestaties van de atleten het gevolg zijn van het gebruik van verboden stimulerende middelen. Vooral bij het zwemmen en atletiek maakten de Chinese sporters de afgelopen seizoenen grote indruk met diverse wereldrecords. Chinese sportofficials bezochten in juli het Australische onderzoeks instituut ASDA in Canberra, dat zich bezig houdt met de controle van sporters. De door dat centrum gehanteerde werkwijze willen de Azia ten nu in eigen land gaan toepassen. China slaagt er tot op heden nau welijks in sporters onverwacht en buiten de competities om te contro leren. „Dit is een grote stap voorwaarts," verklaarde Faulkner.

de Stem | 1994 | | pagina 9