Major verliest weer bewindsman Frankrijk ziet Nederland weer voor 'vol' aan Ruzies laaien op rond vrede Israël-Jordanië 2-deBg: 59." MEGA JACKPOT MILJOEN! 'Hutu-maffia regeert vluchtelingenkampen' 1995 HAÏTI Britse premier wil beroepsethiek van politici laten onderzoeken Moslims Bosnië eisen vertrek VN-commandant Europarlement zet mes in uitgaven DESTEM BUITENLAND A4 Uw postcodelot is uw GroenLot® Moordplan tegen Franse bestrijder van corruptie BUITENLAND KORT Russen wilden geen hulp bij reparatie van oliepijpleiding 'Loodvrije super gevaarlijk' WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 Gaza/Tel Aviv (rtr/afp) - Net f0or de ondertekening, van daag, van het vredesakkoord tussen Israël en Jordanië lo pen de tegenstanders daarvan er steeds meer tegen te hoop. pj/l-leider Arafat is woest over jen clausule in de vredesover- eenkomst die Jordanië een spe- tiale rol toebedeelt bij het be leer over de voor de islam heili ge plaatsen in Jeruzalem. Voor leu gehoor van 2000 studenten (an de islamitische al-Azhar universiteit in Gaza-Stad haalde Arafat gisteren uit naar Israël en Jordanië. De PLO-leider fulmi neerde; „Jeruzalem is de hoofd- stad van Palestina, of ze het nu leuk vinden of niet. Als hen dat niet aanstaat, kunnen ze Gaza- zeewater drinken." In een gesprek met Europarle mentariërs bekritiseerde de PLO-leider ook de Israëlische bereidheid een groter deel van het schaarse water in het Mid den-Oosten aan Jordanië af te staan. „Ze stelen ons water," aldus Arafat. De Palestijnse lei der maakt vandaag in een ge sprek in Cairo met de Ameri kaanse president Clinton zijn ongenoegen nogmaals kenbaar. De Jordaanse koning Hussein waarschuwde de PLO gisteren dat zij 'niet moet proberen Jor danië te destabiliseren'. Hij refe reerde aan de oorlog tussen zijn land en de PLO in september 1970, en zei, zonder de PLO met name te noemen, dat die organi satie ook achter 'de vernietiging van Libanon' en achter 'vele cri ses in de Arabische natie' zat. In de Jordaanse hoofdstad Am man verzamelden zich gisteren 2000 tegenstanders van vrede met Israel. De betogers, voorna melijk fundamentalistische mos lims, negeerden een demonstra tieverbod dat de regering had ingesteld. De betoging was in het geheim georganiseerd door de Moslim Broederschap. Eerder op de dag verhinderde de Jordaanse politie een zitactie voor het par lementsgebouw van het Islamiti sche Aktie Front (IAF), de groot ste partij in de Jordaanse rege ring. De zestien afgevaardigden van de IAF zijn van plan de zitting van vanavond, waarin Clinton het parlement zal toe spreken, te boycotten. Clinton vliegt vandaag na de ondertekeningsplechtigheid in de Arava-woestijn op de grens van Jordanië en Israël naar Am man. Regeringslimousines en be stelwagens volgestopt met elec- tronica zijn al vanuit de Vere nigde Staten naar de Jordaanse hoofdstad overgebracht, waar veiligheidsdiensten overuren maken om de veiligheid van de Amerikaanse president te garan deren. Clinton gaat morgen naar de Syrische hoofdstad Damascus voor besprekingen met president Assad. Daarna gaat hij naar Jeruzalem. De Israëlische pre mier Rabin zei gisteren niet over concrete aanwijzingen te be schikken dat guerrillagroepen (lees: Harnas) een aanslag willen plegen op Clinton. Het Vaticaan heeft gisteren offi ciële betrekkingen aangeknoopt met de PLO. Vorig jaar ging het al diplomatieke betrekkingen aan met Israël. Berensweater met aen/polyester. n booties met teddybont. 23-30 crijgbaar bij de C&A schoenenfilialen. Service Lijn:020- 62 62 114 gen van 9.00 tot 13.00 uur). &ai U tbcA Vvvïdeli^eX! StraatPrijs 23 oktober 3-OOQ 5757 BP Extra Prijs f 2B.OOO 5757 BP OOI Trots toont een Rwandese jongen lijn zelfgemaakte auto, 'gespon sord' door Artsen Zonder Grenzen. zonder Grenzen actief is. U helpt door mee te spelen in de Postcode Loterij. En tegelijker tijd maakt u zo kans op meer dan honderdduizend prijzen per maand. Van een tientje tot de Postcode Mega Jackpot. En die staat deze maand op zes mil joen gulden! Winnen én helpen Meespelen is winnen én helpen in de Postcode Loterij. Stuur daarom vandaag nog de WIN- TOT-ZEVEN-MILJOEN-BON in en doe ook mee in de loterij met een «p voor mens en natuur! ïclusief de Bingoprijzen en /vederopzegging eenmaal 5 rekening af te schrijven: (twee lotnummers) (één lotnummer) wdt in aanvaarding van het reglement. ;an onze correspondent Sobvan Huët Londen - De Britse onderminister van Handel en Industrie Neil Hamilton is gisteren afgetreden in ver band met het schandaal rond illegale bijverdiensten van Britse politici. Hij is hiermee het tweede kabi- netslid dat premier Major bin ten een week kwijtraakt. Eerder nel al de kop van de staatssecre taris voor Noordierse Zaken, Tim Smith, wegens het aanne men van steekpenningen. Vol gens Major kon ook Hamilton niet langer aanblijven omdat nieuwe feiten aan het licht zou den zijn gekomen over diens on toelaatbare nevenactiviteiten. Major kondigde gisteren in het Lagerhuis een groot onderzoek aan naar de beroepsethiek van Britse politici en topambtenaren. Overspel Waar Smith zijn fout meteen erkende en afdroop, wilde Ha milton aanvankelijk doorvechten om de 'wilde beschuldigingen' van omkoping te weerleggen. Gisterochtend verklaarde de strijdbare staatssecretaris, zeker metaan aftreden te denken. „Net zo' min als premier Major dat heeft gedaan na ongefun deerde beschuldingingen van overspel in een maandblad." Die vergelijking schoot bij Major zeer in het verkeerde keelgat: Hamilton moest zijn biezen pak ken, Tegenover het Lagerhuis gaf Major als verklaring dat hij was geïnformeerd over andere misstappen van Hamilton, zon der te zeggen welke dat waren. Het ontslag van de beide staats secretarissen lijkt de inleiding te worden van een veel grotere po litieke rel. Hun 'onethische' ge drag bleek namelijk samen te hangen met politieke dienstver lening aan Mohamed Al-Fayed, de Egyptische eigenaar van het concern House of Fraser, waar toe ook het fameuze Londense warenhuis Harrods behoort. Controverse Smith en Hamilton hadden, toen zij nog gewoon parlementslid waren, voor Al-Fayad geijverd in de controverse rond de on doorzichtige overname van Hou se of Frasers. Tegen beloning stelden zij vragen aan de rege ring. Naar verluidt zouden ook andere bewindslieden zich voor de Egyptische miljonair en Tory- vriend hebben ingespannen. In een poging een hem onwelgeval lig rapport over de deal tegen te houden zou Al-Fayed druk op Major hebben uitgeoefend, het rapport in de la te stoppen. Ma jor zei het Lagerhuis gisteren dat hij hier niet op in is gegaan. De nieuwe affaire helpt Major bepaald niet, zijn partij te ont doen van het etiket van 'smerig heid'. Ook minister van Binnen landse Zaken Michael Howard is inmiddels genoemd in een ver takking van de Al-Fayed-affai- re. Franse blauwhelmen op de Igman bleven gisteren in dekking, nadat zij maandag door Bosnische regeringstroepen werden beschoten. De blauwhelmen wachten op de terugtrekking van de regeringstroepen. foto epa Goma (anp) - Leden van het oude Ruandese regeringsleger en de para-militaire Interhamwe terroriseren op grote schaal de overvolle kampen met Hutu-vluchtelingen rond de Zaïrese stad Goma. Zij beletten de vluchtelingen terug te gaan naar Ruanda, hebben de voedselverdeling in handen en gebruiken daarbij geregeld grof geweld. Minister Pronk (Ontwikkelings samenwerking) heeft dit de afge lopen twee dagen vastgesteld tij dens zijn bezoek aan de kampen in Goma. Pronk reist deze week door Ruanda, Zaïre en Burundi. De minister toonde zich gistera vond 'gedeprimeerd' na zijn con tacten met de mensen die zich opwerpen als de leiders van de Hutu-vluchtelingen. Zij laten geen enkele ruimte voor toena dering tot het nieuwe Tutsi-be- wind in Ruanda. De internationale hulpverlening in de kampen rond Goma is aanmerkelijk verbeterd ten op zichte van de hopeloze situatie van juli. Maar die vooruitgang dreigt te niet te worden gedaan, doordat het politieke klimaat in de kampen zeer slecht is, aldus Pronk. Westerse en Afrikaanse landen moeten volgens de minister druk uitoefenen op de leiders van de Hutu-vluchtelingen, anders dreigt in Goma een nieuw dra ma. Volgens Pronk is een inter nationale politiemacht nodig. In de kampen in Goma verblij ven 1,2 miljoen mensen. Hun aantal neemt nog steeds toe. Pronk noemt de toestand on houdbaar en zonder enig per spectief. Daarom zou een begin moeten worden gemaakt met te rugkeer van de vluchtelingen naar Ruanda. Maar de mafiose machtsgroepen in de kampen verhinderen dat, vaak met kei harde dwang. Daarbij vallen do den. „Er is hier op Zaïrees grondge bied een replica aan het ontstaan van het oude bewind in Ruanda; een tweede regering met dezelf de machtsstructuur, een tweede leger," aldus Pronk. De macht hebbers in de kampen beweren dat zij gekozen zijn. Zij domine ren de voedselverdeling volledig. Hulpverleners trekken zich uit lijfsbehoud voor het donker te rug uit de kampen. Het sterke vermoeden bestaat dat het voed sel wordt achtergehouden voor het leger waarmee de Hutu-lei- ders een invasie in Ruanda wil len plegen. Van onze redactie buitenland Sarajevo - Secretaris-generaal Bou- tros-Ghali van de Verenigde Naties heeft gisteren gezegd vierkant achter de VN-commandant in Bosnië, gene raal Michael Rose, te staan. Hij zei dit nadat eerder alle acht politieke par tijen in het Bosnische parlement het vertrek van generaal Rose hadden geëist. „Ik heb het volste vertrouwen in generaal Rose, hij heeft geweldig werk verricht," aldus Boutros-Ghali. Rose kwam onder vuur van de Bosnische (moslim-)partijen te liggen omdat hij teveel aan de Bosnische Serviërs zou toegeven. Zo zou hij de mos lim-troepen in een gedemilitariseerde zone op de berg Igman, ten westen van Saraje vo, tot een aftocht hebben gedwongen, terwijl hij wel zou toestaan dat de Serviërs herhaaldelijk een belangrijke weg naar Sarajevo onder vuur nemen. „We vragen een onpartijdige, objectieve commandant. Iemand die de VN-resoluties zal uitvoeren en niet een generaal die de belangen van zijn regering verdedigt," al dus de parlementariërs in een verklaring. Eerder bekritiseerde de moslim-regering Rose eveneens, omdat hij te weinig zou doen om de situatie in Sarajevo te verbete ren. Ondanks de kritiek op Rose kwamen de VN en de regering gisteren tot nieuwe afspraken over de gedemilitariseerde zone op de berg Igman. President Izetbegovic gaf de verzekering dat zijn troepen niet meer op blauwhelmen zullen schieten. Dat gebeurde maandag en dat heeft de verhou dingen tussen de VN-troepen en de mos lims op scherp gezet. Franse blauwhelmen moeten toezien op de terugtrekking van de moslims; de rege ringstroepen houden de berg al maanden bezet, ondanks een overeenkomst van au gustus 1993 om het gebied te demilitarise ren. De VN verwachten dat de aftocht nu toch heel gauw geblazen wordt. Dat dat steeds maar niet gebeurd is, ligt wellicht met zo zeer aan de moslim-regering als wel aan haar commandant op de Igman, Fikret Prevljak. In de straten van Sarajevo wordt deze eigenzinnige militair geroemd als de 'held van Igman'. Hij heeft zich met z'n troepen op de hellingen ingegraven en weigerde steevast, naar beneden te komen. Zijn prestige onder de bevolking is zo groot dat de regering niet veel tegen hem in durft te brengen, menen waarnemers van de VN. 'Commandant Fikret' is uitgegroeid tot een legende, mede doordat zijn manschappen de route bewaken via welke Sarajevo be voorraad wordt. Die weg over de Igman, die via een tunnel uitkomt onder het vliegveld van Sarajevo, is de geheime na velstreng van de belegerde Bosnische hoofdstad. Straatsburg (anp) - Het Eu ropees Parlement gaat zijn eigen uitgaven aan banden leggen. Sinds de komst van de Duitser Hansch als voor zitter waait er een wind van doelmatigheid door de stoffi ge gangen van Straatsburg. Parlementariërs mogen volgend jaar niet meer zo vaak reizen en alleen in kleine delegaties. Ver gaderen in exotische Europese oorden is voorbij. De onkostenvergoeding wordt bevroren en, als het aan de Ne derlandse socialist Piet Dankert ligt, kunnen zijn collega's ook hun taxikosten niet meer decla reren. Dit alles moet een bespa ring van een dikke 21 miljoen gulden opleveren. Binnen Dankerts eigen fractie is er echter fors verzet tegen het schrappen van de taxivergoeding en ook de christen-democraten hebben nog niet besloten of ze het voorstel morgen zullen steu nen. Maar volgens Dankert, rap porteur van de budgetcommissie, zijn bezuinigingen nodig omdat 'er veel te veel wordt uitgege ven'. De taxiregeling veroorzaakt ook zeer hoge indirecte kosten voor de verwerking van alle 70.000 nota's die de Europarlementa riërs jaarlijks indienen. W IkcA/ooiirdouwpo ncient ^rijs - Sinds enkele maan- döi gaat het weer beter tus- .sen Frankrijk en Nederland. at vinden de Nederlandse bewindslieden, maar ook hun 'anse collega's. Volgens een Woordvoerder van premier oalladur is er zelfs sprake lan een lichte euforie. Er is wat hem betreft een einde gekomen aan de 'mésentente orcliale', vrij vertaald de ge- Wapende vrede tussen Den Haag en Parijs. 'l*et 'snatuurlijk nog niet zo dat e Champs Elysées nu wordt gesierd met rood-wit-blauwe aggen, om te laten zien dat het ,„°®k' maandag, van de minis- s K°k en Van Mierlo een suc- es is geworden. Evenmin is er prake van laaiend enthousiaste 'kelen in de Franse pers over e opvallende toenadering. Maar Franse politieke kringen zijn het over een ding eens: Nederland is weer een interessant land. Nederland is niet langer een uit gebreid soort loopplank of groentetuin tussen de Noordzee en Duitsland. Nederland is in Franse ogen niet langer 'atlan- tischer' dan de Amerikanen of Engelsen. En Nederland is niet langer alleen maar een polder waar uitgebreid wordt geëxperi menteerd met drugs, abortus of euthanasie. Nederland is om meerdere rede nen opnieuw 'salonfahig' gewor den voor de Fransen. Den Haag stond vooral bekend als 'lastig'. Frankrijk besteedde zijn tijd lie ver aan de uitbouw van de Frans-Duitse as, waar het in Europa om draait. Maar de laatste tijd zijn er teke nen die niet zozeer wijzen op een verzwakking van die as, alswel op een groeiende behoefte aan een aanvulling daarop. Er kwa men uit Bonn steeds meer teke nen dat de Duitsers het zwaarte punt van Europa naar het oosten willen laten opschuiven. En dat is een ontwikkeling die bij de Fransen niet goed valt. Het land heeft maar weinig in vloed in het oosten van Europa. Om de Duitse hang te kunnen neutraliseren heeft Frankrijk de steun nodig van de Benelux-lan- den, en Nederland is daarvan de grootste. Dat is reden één. Reden twee is dat Nederland bij de uitvoering van de Europese Mo netaire Unie of Politieke Unie de Fransen van belangrijke steun kan zijn. Om het met Van Mierlo te stellen: „De Fransen komen ons altijd tegen bij de verdere constructie van Europa." Bovendien komt Nederland als 'atlantische' natie weer in beeld nu, na het vallen van de muur van Berlijn, er steeds meer spra ke is van een normalisering tus sen Parijs en de Navo. Franknjk ziet steeds meer in dat het een nadeel wordt, geen deel uit te maken van het geïntegreerde Navo-commando. De defensie-opvatting in Frank rijk wijzigt zich. Het tot nu toe gehanteerde dogma was dat van de generaal de Gaulle, die ooit besloot de Navo de rug toe te keren. President Mitterrand heeft weinig anders gedaan dan die leer te volgen. Het gevolg is een peperduur en bijna niet op te brengen defensie-apparaat. Daar komt bij dat de Fransen intussen in de gaten hebben dat bij veel militaire acties in het kader van de Verenigde Naties Nederland altijd van de partij is. En dat dwingt in Parijs bewon dering af. Redenen genoeg dus voor de Fransen om eens na drukkelijk richting Den Haag te lonken. Daarbij komt bij dat de voorgenomen herijking van het Nederlandse buitenlandse beleid van de nieuwe regering Parijs als muziek in de oren klinkt. Voor Nederland komt die herij king met betrekking tot Frank rijk natuurlijk op een goed mo ment. Het tijdperk-Mitterrand is bijna afgelopen. Frankrijk is ko mend halfjaar voorzitter van de Europese Unie. Balladur loopt zich langs de zijlijn warm om de zetel in het Elysée-paleis te gaan bezetten. En als hij het al niet is, dan is er een gerede mogelijk heid dat commissievoorzitter Jacques Delors volgend jaar mei president van Frankrijk wordt. Resten enkele gevoelige puntjes, die met wat Frans-Nederlandse massage moesten worden wegge- wreven. Te denken valt aan het Frans-Engelse onderonsje bij de oprichting van de Oosteuropa- bank of het Frans-Duitse opzetje tegen de benoeming van Lubbers als voorzitter van de Europese Commissie. Maar de herwaarde ring van Nederland als volwaar dige partner van de Fransen doet de nasmaak van die bittere pillen wat gemakkelijker ver dwijnen. Nancy (afp/rtr) - De Franse rechter Renaud. van Ruymbe- ke, die enkele belangrijke on derzoeken leidt naar corrup tie in de wereld van de poli tiek, stond op de nominatie om maandag door huurmoor denaars te worden vermoord. Dat heeft een Franse krant ge meld op gezag van bronnen in de rechterlijke macht. Van Ruymbeke hoorde donder dag dat er een 'contract' was geregeld om hem uit de weg te ruimen tijdens een rit van zijn huis naar het Hof van beroep. Een Italiaan en twee Fransen zouden de moord te plegen voor een miljoen franc. Het moordplan zou zijn beraamd wegens een onderzoek van de rechter naar het witwassen van druggelden. Van Ruymbeke is geïnteresseerd in bankrekenin gen in Luxemburg van Paname se firma's die voor dit doel zou den worden gebruikt. De onder zoeksrechter heeft ook een aan tal affaires in behandeling waar bij de politiek in het geding is. Dat leidde kort geleden tot het aftreden van minister van Indus trie Longuet, die betrokken was bij ontoelaatbare betalingen aan zijn Republikeinse Partij. De rechter en zijn vrouw zijn intus sen onder permanente politiebe waking gesteld. 'Nederlandse' drugkoerier blijkt Russin Istanbul - De vrouw die vorige week woensdag op het vliegveld van het Turkse Izmir werd gearresteerd met een koffer vol cocaïne blijkt niet de 24-jarige Nederlandse waarvoor zij werd aangezien. De drugkoerier was een Russische vrouw met een vals of gestolen paspoort. Dat zegt het Nederlandse consulaat in Istanbul. De Turkse politie pakte de vrouw op toen zij met een vlucht uit Brazilië via Duitsland op het vliegveld arriveerde. In haar koffer zat 6,6 kilogram cocaïne. Zij droeg een Nederlands paspoort bij zich, op naam van de 24-jarige Ingeborg de Boer. Een 32-jarige Nigeriaan die kennelijk de drugs van haar zou overnemen, werd eveneens in de kraag gegrepen. Weer commotie om hoofddoekjes Parijs - De hoofddoekjesaffaire in Frankrijk dreigt uit de hand te lopen nu de rector van de moskee in Lille heeft aangekondigd Islamitische scholen te zullen oprichten. Dat deed hij nadat negen leerlingen van het Faidherbe-lyceum in de Noordfranse stad te horen kregen dat ze van school worden gestuurd. Nog elf staan op de nominatie. De zaak escaleert sinds een verbod in augustus van de regering op 'opzichtige religieuze symbolen'. Steeds meer Islamitische meisjes weigeren nu demonstratief, hun hidjeb af te leggen. In Lille is het zelfs tot een hongerstaking gekomen. Voorspeld wordt dat er de komende dagen tientallen 'sluier-affaires' ontstaan, tenzij dse regering water bij de wijn doet. Nieuwe leider Srilankaanse oppositie Colombo - De weduwe van de vermoorde Srilankaanse opposi tieleider Gamini Dissanayake wordt de nieuwe kandidaat van de Verenigde Nationale Partij (UNP) bij de presidentsverkiezin gen volgende maand. Mevrouw Srima Dissanayake treedt hier mee in het voetspoor van haar echtgenoot, die zondag tijdens een bijeenkomst van de UNP met 56 anderen tijdens een zelfmoordactie van een Tamiltijger werd vermoord. De UNP, de belangrijkste oppositiepartij, besloot de advocate Srima Dissa nayake als kandidaat voor te dragen voor de verkiezingen op 9 november. De UNP koos oud-premier Ranil Wickremesinghe tot partijleider als opvolger van de vermoorde leider. Hij zal ook de partij leiden als Srima Dissanayake met tot president wordt gekozen. Kinkel zet criticus Möllemann af Düsseldorf - De eerzuchtige FDP-politicus Jürgen Möllemann is binnen zijn partij aan de kant geschoven. Maandagnacht moest hij het voorzitterschap van de FDP-afdeling Noordrijn-Westfa- len neerleggen. Dit moet gezien worden als een afrekening met de 'stoorzender uit Münster', omdat die de landelijk leider Klaus Kinkel in ongezouten bewoordingen de schuld heeft gegeven van de recente verkiezingsnederlaag van de liberalen. Kinkel liet eerder al weten dat hij niet met Möllemann in een kabinet wil zitten. Maandagnacht barstte de bom op de regionale vergadering. Möllemann handhaafde zijn kritiek, waarop de rest van het bestuur aftrad. Toen moest Möllemann wel volgen. Kinkel heeft hiermee de machtsstrijd binnen de partij voorlopig gewonnen. 'Uitgezette Surinamer moet terug' Straatsburg - Voorzitter Klaus Hansch van het Europees Parlement overweegt de Nederlandse regering te vragen de naar Suriname uitgezette Surinamer Henny Aboikonie terug te halen. De Nederlandse christen-democraat Pex heeft de parlements voorzitter daarom gevraagd. Pex heeft voor deze aanpak gekozen omdat het leven vap Aboikonie in gevaar zou zijn. Aboikonie, voormalig militair, heeft de Nederlandse inlichtingendienst informatie verschaft over de cocaïnehandel van ex-legerleider Bouterse. Desondanks is hij vorige week uitgezet. Zopas nog werd een andere Surinaamse informant van Nederland, Erwin McDonald, dood en vermoord uit het Brokopondomeer opgevist. Aboikonie is onmiddellijk na aankomst in Suriname ondergedoken. Zowel McDonald als Aboikonie vocht indertijd bij het Junglecomman do van Brunswijk tegen Bouterse. VERVOLG VAN VOORPAGINA Door de omvang van de ramp is het onmogelijk om het werk voor de invallende winter af te maken. De autoriteiten geven toe dat dit betekent dat de vervuiling zich in het volgend voorjaar over een groter gebied zal hebben verspreid door de smeltende sneeuw en de aanzwellende rivieren. Westerse bedrijven zouden al diverse malen hebben aangeboden om de oliepijpleiding te repareren of een geheel nieuw stuk traject te financieren. Dat is volgens zegslieden steeds stukgelopen op een afwijzende houding van Russische zijde. Het gigantische pijpleidingensysteem op het Russische grondgebied is eigendom van Transnaft, een geprivatiseerd bedrijf waarin de Staat de grootste aandeelhouder is. Er bestaat vanuit die hoek weinig behoefte aan buitenlandse deelname of zeggenschap in de oliepijpleidingen. Wytze van der Naald van Greenpeace Nederland noemt de olieramp 'verwoestend' voor het milieu. „Ik ken het getroffen gebied. Het is zeer kwetsbaar." Volgens Van der Naald zal de olie in het koude water van de rivier en later mogelijk in zee, zeer slecht afbreken. Londen (ap) - Loodvrije benzine met een hoog octaangehalte, de zogenaamde super-loodvrij, kan kanker veroorzaken en zou verboden moeten worden. Dat staat in een rapport dat van een Britse parlementscommissie. Gezegd wordt dat aan super-loodvrij aromatische verbindingen worden toegevoegd die zo schadelijk zijn dat zij het ontbreken van lood teniet doen. Het gaat onder meer om benzeen, dat volgens wetenschappers kanker kan veroorzaken. Wie een auto heeft zonder katalysator en ongelode benzine tankt, belast het milieu zwaarder dan wanneer hij gelode benzine neemt, aldus de commissie. Zij raadt de regering aan het gebruik van loodvrije benzine in oudere auto's in kaart te brengen, omdat die voor de grootste vervuiling zouden zorgen. (ADVERTENTIE) Voor slechts één tientje verkrijgbaar bij plaatselijke kerken (of per post met onderstaande bon). Opsturen (in envelop, postzegel niet nodig) naar: uitgevers MZK, Antw.nr. 42159, 2300 WH Oegstgeest z1 O' I O STUUR MIJex. MZK 1995 i a fl 17,- per ex. (ind. verzendkosten). Naam; Adres Postcode Plaats (Een acceptgiro wordt met de kalender toegezonden ILi de kalender met een achterkant! £S Bestellen/info: 071 -159150

de Stem | 1994 | | pagina 5