Eigen bijdrage beter dan eigen risico' Hi8 OP WEG NAAR ISO-CERTIFICAAT COMBI >rden niet Moordenaar Gerrit-Jan Heijn mogelijk overgeplaatst naar tbs-kliniek Samen oefenen Forse kritiek CDA op korten energiesubsidie Ministers toch gelijkgezind over aanpak files I e?e yd TEST DE ALS Domme August 'Meer cellen hebben meer effect dan extra politie' PvdA: lagere snelheid bij wegwerkzaamheden A2 se cel deStem Onschuldig BINNENLAND A3 Nederlandse Zorgfederatie is het niet eens met beleid kabinet voor gezondheidszorg Kamer morrelt aan beleid grote steden DE STEM VAN DORST COMMENTAAR BINNENLAND KORT SONY SONY. AG 26 OKTOBER 1994 FOTO EPA Vorige week woensdag moest hij opnieuw voor de rechter ver schijnen. Zijn advocaat gaf hem het advies steeds vol te blijver houden dat hij onschuldig was en van niets wist. Terwijl hij terug naar zijn cel ging moesten zijn advocaat, zijn vrouw en alle anderen tot 's nachts drie uur wachten op de uitspraak. „Uiteindelijk kregen we te ho ren dat hij vrij gelaten zou worden. Er gingen drie agenten mee. Maar, hij mocht de gevan genis niet uit. Hij sliep. Vervol gens zou hij om 8.00 uur vrij komen. Vanuit de gevangenis ging hij echter weer naar een politiebureau. Buiten heb ik staan gillen. Kees schatje, ik ben hier." Pas toen de consul 's middags om half vier een verklaring te kende, dat hij garant stond vooi Kees de Grauw mocht hij het bureau verlaten. „De consul hield ons vast toen we naar buiten gingen. Wat een fantas tisch werk heeft die voor ons verricht," aldus gisteren een ge lukkige Rietje de Grauw. Kees en Rietje de Grauw kon den vorige week vrijdag terug vliegen naar Nederland. „Op het vliegveld was het nog even spannend bij de controle van de papieren. Pas in het vliegtuig begon ik me vrij te voelen. In de garage van Schiphol heb ik ge gild 'jongens ik ben vrij'." Hij mag van de zaak bekomen van de schrik. Rietje en Kees weten het nu al zeker. Ze gaan zo snel mogelijk terug naar^ 'Casa', zoals ze het zelf noemen. „Wij hebben niets gedaan. We zijn onschuldig en het is ons werk. Maar we rusten nog wel even uit hoor." Kees de Grauw toont ondertus sen een briefje dat hij uit de gevangenis heeft meegenomen van de Nederlander Jan Schildt. Die zit al lange tijd in de gevan genis en vroeg op een uit een agenda gescheurde bladzijde van 6 juni 1993 om wat spulle tjes op te sturen. „Dat doet je toch wel wat als je dit leest." en religieuzen, waarvoor tevoren gevreesd werd, is uitgebleven. Daarentegen is in een sfeer van medeverantwoordelijkheid over de problemen in de wederzijdse betrekkingen gesproken. Op vele plaatsen in de wereld botert het namelijk niet tussen de religieu zen en de bisschoppen. In Nederland bijvoorbeeld vormt de Acht Mei Beweging een twi stappel. Veroordelingen voor op positioneel optreden van reli gieuzen verwacht Van Nieuwen- hove echter niet. Wat deze synode uiteindelijk za' opleveren, is voor dr. Van Nieu- wenhove ook in deze laatste sy nodeweek nog niet duidelijk. He' kan nog vele kanten op. Maar dat het religieuze leven in Ne derland zich in een 'woestijnsi tuatie' bevindt, is hem wel heel duidelijk geworden: niemand vond het de moeite waard om zelfs maar één religieus uit Ne derland aan de synode te late" deelnemen, terwijl er wel tien Polen naar Rome zijn gehaald. WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 pn onze verslaggever pen Haag - Minister Sorg- jrager van Justitie maakt jVer enkele weken bekend of rerdi E., de ontvoerder en joordenaar van Ahold-top- jan Gerrit-Jan Heijn, wordt overgeplaatst naar een tbs- iliniek. Ferdi E., in 1988 veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf en tbs (ter beschikking stelling van de regering), heeft binnenkort een derde van zijn straftijd er op zitten en het is dan mogelijk dat hij overplaatsing aanvraagt naar een tbs-kliniek. Gisteren heeft zich de departe mentale commissie Geestelijk Gestoorde Gevangen zich over dat verzoek gebogen. Het minis terie van Justitie wil daar verder geen mededelingen over doen. Duidelijk is dat de commissie een advies zal uitbrengen aan de minister van Justitie en die zal binnen enkele weken een beslis sing nemen. Ook de advocaat van Ferdi E. kreeg gisteren niet te horen wat het advies aan minister Sorgdrager is. Ferdi E. verblijft in de Scheven- ingse strafgevangenis en als hij overgeplaatst zal worden gaat hij vermoedelijk naar de Gro ningse Van Mesdagkliniek. Volgens zijn advocaat mr. W. Anker uit Leeuwarden betekent overplaatsing naar een tbs-kli-. niek niet dat Ferdi E. meer vrij heid krijgt. Pas na enkele jaren verpleging wordt dan overge gaan tot het verlenen van bege leid 'verlof. „Dat zal zeker de eerste periode van twee jaar niet het geval zijn. Na die periode wordt opnieuw bekeken of de tbs wordt verlengd. Bij een nieu we periode tbs komt mijn cliënt wellicht pas in aanmerking voor begeleid verlof," aldus mr. W. Anker. Advocaat Anker en zijn cliënt vinden een spoedige overplaat sing wenselijk en noodzakelijk, „omdat een behandeling meer kans van slagen heeft als er zo snel mogelijk mee wordt begon nen." Overplaatsing heeft voor E. het voordeel dat hij het res tant van zijn straf tijdens zijn behandeling kan uitzitten. Anker is al vier jaar geleden met deze procedure begonnen. Er is geen beroepsmogelijkheid bij een negatieve beslissing van de minister. jan onze Haagse redactie [trecht - Het kabinet moet geen eigen risico van 200 gulden jvoeren in de gezondheidszorg. Dat eigen risico zal mensen nauwelijks stimuleren minder te dokteren. Eigen bijdragen ï0or medische voorzieningen zetten meer zoden aan de dijk. jat staat in het rapport 'Ge- iondheidszorg in tel 2' dat de Sederlandse Zorgfederatie giste- itn presenteerde. Daaruit blijkt ook dat het kabinet de komende ner jaar 1,6 miljard gulden te reinig heeft uitgetrokken voor ie gezondheidszorg. Minister Borst (Volksgezond- Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer is het niet eens met het lijstje van leventien steden die na Amster- i, Den Haag, Utrecht en Rot terdam in aanmerking komen voor een bijzondere aanpak van verloedering en onveiligheid, het zogeheten grote-stedenbeleid. De Kamer zet vraagtekens bij de selectie van de zeventien steden, waaronder Eindhoven, Breda, Tilburg, Den Bosch, Nijmegen, Arnhem en Maastricht. De Tweede Kamer heeft staats secretaris Kohnstamm (Binnen landse Zaken) gisteren bij het debat over de begroting van Bin nenlandse Zaken om ophelde ring gevraagd over de criteria die tot zijn selectie hebben ge leid. „Waarom wel Almelo, De venter en Leeuwarden en niet bijvoorbeeld Dordrecht, Haar lem en Helmond. Of waarom met de steden Heerlen en Ker- krade? Is daar de stedelijke nood minder hoog?" vroeg PvdA-ka- merlid De Cloe. Regeringsfracties WD, PvdA en vinden het terecht dat de problemen in de vier grootste steden het eerst worden aange pakt, maar verschillen van me ning hoe het vervolgens verder moet. Als het aan D66 ligt, ko men na 'de grote vier' minder dan zeventien steden voor de aanpak van achterstanden in aanmerking. De fractie vreest dat anders de spoeling te dun wordt bij de verdeling van het geld. De WD vindt daarentegen dat meer steden in aanmerking moeten komen voor het grote- stedenbeleid. De PvdA-fractie wil zich het liefst nog helemaal met binden aan een aantal. De staatssecretaris antwoordt de Kamer vandaag. heid) protesteerde gisteren on middellijk tegen deze bereke ning. „Die becijfering gaat al leen op als we niets doen. Maar wij gaan uit van nieuw beleid. We moeten doelmatiger omgaan met het beschikbare geld. Daar bij hoort ook het achterwege laten van onnodig medisch han delen. Een goede zorg is iets anders dan een maximum aan zorg," aldus Borst bij de presen tatie van het rapport in Utrecht. In ziekenhuizen, verpleeghuizen en instellingen voor de geeste lijke gezondheidszorg en de ge handicaptenzorg zal de vraag naar zorg de komende jaren met 2,5 procent toenemen. De zorg zal intensiever worden als gevolg van de vergrijzing. Daarvoor is volgens het rapport 2,7 miljard gulden nodig. In het regeerak koord is voor de instellingen 1,1 miljard uitgetrokken. Om die 'zorgkloof' te overbrug gen zijn volgens de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) een reeks maatregelen nodig. De instellin gen moeten zelf doelmatiger werken, maar er is ook meer geld van de overheid nodig. Boven dien moet de vraag naar gezond heidszorg worden afgeremd. Dat laatste denkt het kabinet te bereiken door ziekenfondspa tiënten maximaal 200 gulden per jaar eigen risico laten betalen. Maar volgens de Commissie-Van der Zwan, die het rapport voor de NZf opstelde, wordt de be oogde besparing van 100 miljoen gulden zo bij lange na niet ge haald. De meeste mensen 'consu meren' immers veel meer aan medische zorg dan 200 gulden. Is dat bedrag eenmaal bereikt dan is er geen stimulans meer om minder snel naar de huisarts te gaan of minder pillen te slikken. Een eigen bijdrage van 10 pro cent met een maximum van 200 gulden werkt volgens de com missie beter. Wie tot 2000 gul den 'gezondheidsschade' heeft, wordt door deze maatregel ge raakt. Het gaat hier om een meerderheid van de verzekerden. De besparing voor de overheid zal hierdoor ook veel groter zijn. Minister Borst houdt voorlopig vast aan het eigen risico. „Ik denk dat dit systeem een functie kan vervullen in de bewustwor ding van de burger van het feit dat gezondheidszorg niet is als water dat kosteloos uit een pu blieke kraan stroomt." Op de Veluwe wordt dezer dagen de Navo-oefening 'Cooperative Spirit' gehouden. Een internationale Navo-oefening is op zich niets nieuws, ware het niet dat deze keer het neutrale Zweden en zes voormalige Oostbloklanden meedoen. In totaal duizend man bekwamen zich in de gezamenlijke aanpak van een vredesoperatie. Een van de opdrachten voor de Zweden was gisteren het beschermen van een konvooi. Ze hielden tijdens hun 'actie' demonstranten aan, die de doorgang van het konvooi wilden beletten. FOTO ANP (ADVERTENTIE) i 1 i 4 ÉCOWOMV Den Haag (anp) - De investering in cellen en rechters heeft meer effect op de criminaliteit dan uitbreiding van het aantal agenten en versterking van het Openbaar Ministerie. fin'da en Rijen Rijen, Stationsstraat 25, 01612-28200. Breda, Crogtdijk 54, 076-712000 Waalwijk, Laageinde 39, 04160-38555 Roosendaal, Scherpdeel 20, 01650-32050 Van onze Haagse redactie Den Haag - De oppositiepartijen CDA en GroenLinks hebben forse kritiek op de bezuinigingen op technologie- en energie subsidies die minister Wijers heeft aangekondigd. Tot die conclusie komt onder zoeker F. van Tulder van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in de studie 'Van misdaad tot straf. Een economische bena dering van de strafrechtelijke keten', waarop hij vandaag bij de Universiteit van Amsterdam promoveert. Wanneer politie en justitie meer aan opsporing doen is het af schrikkingseffect daarvan zeer klein, aldus Van Tulder. Eén procent meer opgehelderde cri minele feiten veroorzaakt slechts 0,1 procent minder diefstallen en 0,2 procent minder geweldsmis drijven en vernielingen. Een hogere gevangenisstraf heeft volgens het SCP een aan zienlijk groter effect op de cri minaliteit. Zo gaat 1 procent hogere gevangenisstraf per in braak gepaard met 0,4 procent minder inbraken. 'Hoger' houdt dan in vaker of langer straffen. Het effect verklaart de onder zoeker eenvoudig uit het feit dat de criminele persoon door de insluiting buiten de maatschap pij staat en geen inbraken kan plegen. Een afschikkende wer king van de kans op bestraffing en de strafmaat bij bestraffing heeft het SCP niet kunnen vast stellen. Van Tulder concludeert uit zijn bevindingen dat Justitie extra gelden beter aan het einde van de strafrechtelijke keten opspo ring-rechtspraak-bestraffing kan besteden dan aan het begin. IN HET CIRCUS geldt hij als komisch, een clown die doet alsof de betekenis van wat er achter zijn rug gebeurt hem ontgaat, hoe ernstig het ook is. In de werkelijkheid is zo'n houding rampzalig, «anaf augustus lekt het olie in Noord-Rusland, ledereen houdt !|ch van den domme. De oliemaatschappij verzwijgt de ramp, de re9ionale autoriteiten bagatelliseren de omvang en de Russische verantwoordelijken doen de catastrofe af als een zaak van lokale aard. Toch moet iedereen gemerkt hebben dat er iets meer dan iets nnTntee's aan de hand was. In plaats van om ter bestemder plekke te arriveren, is de olie onderweg weggelekt. Dat moet iemand in de gaten gehad hebben, al was het maar de bureaucraat die zijn statistieken niet langer kloppend kreeg. En ook de beschermingsdijken, die nu weggespoeld zijn, zijn door mensenhanden en op menseninitiatief aangelegd. Zelfs buiten- dse oliemaatschappijen moeten beseft hebben wat de om- ang van het probleem was. Zij maakten mede gebruik van de doorrottende pijpleiding. ss nu een Amerikaanse onderminister de zaak wereldkundig sett gemaakt, wordt er toegegeven dat er iets, zij het niet veel opt°nuers' 9e'DeLjrd is. ledereen die er enig belang bij had, heeft L®| ac"t de zaak in de doofpot te stoppen. Olie is van strategisch 'ang. Niet alleen voor de Russen, maar ook voor de grote ha?? 5 multinationals. En dat de Noordpool nu met vervuiling 0n f? w9rdt is blijkbaar oninteressant. .Afhankelijke internationale controle is vereist, blijkt opnieuw, an? en vyaar het kernenergie betreft, maar net zo goed op loop/8 terre'nen waar het milieu en dus de mensheid gevaar Europas afval wordt in Afrika gedumpt. We weten er vagelijk Vo va9' Maar waar het precies gebeurt en hoe bedreigend dat is nioma j gezondheid van mensen, dieren en planten weet het tl, a pr?c,'es- lokale autoriteiten die geld verdienen aan DMtoJ-u n9 ste"en van lokaties, hebben er alle belang bij fed rs buiten de deur te houden. blneH?6?! k'jkt hë andere kant op en doet alsof zijn neus blneH? ij opf?eze, wi)ze gemaakte winsten niet anders zijn dan dgeld, verdiend aan de toekomst, telt niet. Dat bleek gisteren bij het eerste deel van de begrotingsbehande ling van het ministerie van Eco nomische Zaken. Wijers bezuinigt de komende vier jaar 180 miljoen gulden op energiesubsidies en 120 miljoen op technologiesubsidies, consu mentenorganisaties en toeris tische instellingen. Het CDA vindt die bezuinigin gen 'onbegrijpelijk'. CDA-ka- merlid Leers wil dat de aange kondigde bezuinigingen voor 1995 voor het grootste gedeelte worden teruggedraaid. GroenLinks-kamerlid Rabbae hekelde de korting op subsidies voor duurzame energie. Als ge volg daarvan zal Nederland kwistiger met energie blijven omspringen dan geraamd, aldus Rabbae. Bovendien wordt de uit stoot van kooldioxide, dat voor het broeikaseffect zorgt, te wei nig verminderd. De coalitiepartijen PvdA en WD steunden in grote lijnen de geplande bezuinigingen van Wijers. Vooral de plannen om de administratieve lastendruk voor bedrijven te verminderen onder vinden brede steun. PvdA en WD hebben wel bezwaren tegen het snijden in de Subsidierege ling bedrijfsgericht technolo gisch onderzoek door collectivi teiten. Beide partijen zien de volgens de WD 'zeer effectieve regeling die vooral gericht is op het midden- en kleinbedrijf' in 1995 graag gehandhaafd. De Kamer praat vandaag verder over de begroting van Economi sche Zaken. Van onze Haagse redactie Den Haag - Automobilisten moeten altijd gedwongen worden hun snelheid te beperken bij wegwerkzaamheden. Dat vindt de PvdA-kamerfractie, blijkt uit schriftelijke vragen die de kamerleden Van Gijzel en Vreeman hebben gesteld aan de ministers Sorgdrager (Justitie) en Jorritsma (Verkeer). Beide kamerleden zijn geschrokken door de dood van een 21-jarige wegwerker uit Maurik. De man overleed begin deze week op de A50 bij Ravenstein, nadat hij was gegrepen door een voorbijrijdende automobilist. Volgens de politie treft de autobestuurder geen blaam omdat die zich keurig netjes aan de maximum snelheid -120 kilometer per uur- hield. Van Gijzel en Vreeman vinden het onjuist dat bij wegwerkzaam heden de gewone maximumsnelheid geldt. Zij dringen er daarom op aan om altijd bij wegwerkzaamheden de snelheden drastisch te verminderen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De ministers De Boer (Vrom) en Jorritsma (Verkeer en waterstaat) zitten absoluut op een lijn waar het de aanpak van de files be treft. Dat beklemtoonden de bewinds vrouwen gisteren tijdens een de bat in de Tweede Kamer over twee krante-interviews waarin beiden zich volgens de oppositie partij CDA verschillend zouden hebben uitgelaten over de file- problematiek. De Boer zei gisteren dat zij, voor de uiteindelijke publicatie, al met haar collega van Verkeer had gesproken over beide inter views. Daarbij zijn geen ver schillen in visie aan de dag ge treden, aldus De Boer. De Boer heeft in haar vraagge sprek gezegd dat automobilisten maar gewoon in de file moet blijven staan. Dat was ingegeven door een grote bezorgdheid voor het milieu en de almaar groeien de mobiliteit, benadrukte ze. Zij hoopt dat door de files uit eindelijk meer mensen zullen kiezen voor het openbaar ver voer. Deze filosofie betekent echter niet, dat De Boer files wil bevor deren. „Want files zijn nu een maal slecht voor het milieu en de economie. "Zo staat de PvdA- minister niet afwijzend tegen over de aanleg van geplande we gen en verwelkomt ze de sugges ties die minister Jorritsma dit weekend ontvouwde in een an der krante-interview. Jorritsma wil onder andere speciale stro ken aanleggen voor het vracht verkeer en het lange-afstands- verkeer. Eind deze week zal ze de Tweede Kamer een compleet overzicht sturen van te verwach ten maatregelen. Jorritsma op haar beurt zei gis teren dat haar aanpak strookt met de visie van De Boer. De minister van Verkeer maakt zich namelijk vooral druk over het toekomst van het goederenver voer en haar file-voorstellen moeten vooral vrachtwagens ten goede komen. Over forenzen maakt ze zich minder druk, be nadrukte Jorritsma. Dat deze el ke dag in de file staan is minder erg, omdat forenzen wel kunnen kiezen voor het openbaar ver voer. Het beroepsgoederenver- voer kan dat minder gemakke lijk, aldus de minister van Ver keer en Waterstaat. jA. A MS \3 Leuk reclamespotje. Komt er zo'n blond ventje met een honkbalpetje scheef op het hoofd helemaal glun derend uit de behandelkamer van de dokter die net bij het knulletje de hamburger-ziekte heeft geconsta teerd. 'En?' wil opa (pa en ma werken overdag) weten. 'Hij zei meneer tegen me!' Nog een leuk spotje. 'Zo jongen dus jij hebt hambur ger-ziekte,' zegt opa die zijn kleinzoon in het zieken huis opzoekt. 'Opa, het is hémburger-ziekte hoor. Over een tijdje zullen er bij kinderen voetafwijkingen worden geconstateerd die de verzamelnaam Nike-itnen krijgen en nog wat later zal blijken dat diet coke dezelfde ondervoedingsverschijnselen geeft die je ook bij hongerige Afrikaantjes tegenkomt. Over pakweg tien jaar zal blijken dat het van jongs af dragen van honkbalpetjes ernstige kaalheid rond het 25e levensjaar veroorzaakt en dat je van de gameboy op latere leeftijd epileptisch kan worden. Ook zullen wetenschappers constateren dat Neder landse jongeren die bij geboorte Amerikaanse namen als Jeffrey of Sheila hebben meegekregen, aanzienlijk ongezonder in elkaar steken dan de paar overgebleven Jannen en Marietjes van dezelfde leeftijd. Tegen die tijd is Nederland als land één grote soap geworden. Er zal geen politicus meer zijn die uitzen ding kan vertragen, laat staan tegenhouden. MERIJN Coornhertprijzen toegekend Gouda - De Coornhertprijs voor sociale vernieuwing is dit jaar postuum toegekend aan Jan Schaefer voor zijn werk als staatssecretaris, wethouder van Amsterdam en voorzitter van de Commissie Sociale vernieuwing. Het prijzengeld, 100.000 gul den, is toegekend aan het therapeutisch werkgelegenheidspro ject Bicicletteria voor ex-psychiatrische patiënten in Assen. Janmaat schrijft memoires Den Haag - Manipulaties, valse beschuldigingen en omkoperij braken in 1984 de Centrumpartij op. Met deze 'onthulling' kondigt het partijblad van de Centrumdemocraten de memoires van Hans Janmaat over de jaren 1980-1984 aan. „Ach, ik vind het wel aardig om nu mijn visie naar buiten te brengen," geeft Janmaat als reden op voor de verschijning van zijn eerste memoires, die gaan over zijn jaren in de Centrumpartij. F-16 belandt naast de baan: piloot gewond Leeuwarden - Een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht is gistermiddag even voor vier uur op de vliegbasis Leeuwarden van de baan geraakt. De piloot redde zich met zijn schietstoel maar is daarbij gewond geraakt. Hij brak een been. Het toestel raakte tijdens de landing in problemen. Het vliegtuig kwam naast de baan terecht. Het is het eerste ongeval met een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht dit jaar en het dertigste sinds de luchtmacht met dit toestel vliegt. AOV-campagneleider stapt uit onvrede op Eindhoven - De campagneleider van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) voor de provinciale verkiezingen in maart, ir. C. van Zwet, heeft zijn functie neergelegd. De 67-jarige Eindhove- naar nam zijn besluit uit onvrede met de gang van zaken rond het kamerlid Th. Hendriks. „Ik heb het hoofdbestuur laten weten dat ik geen kans zie leden en kiezers te werven voor een partij die ruziet en verdeeld is," zei Van Zwet gisteren. Het AOV zette Hendriks twee weken geleden uit de Tweede-Kamerfractie wegens eigenzinnig optreden. (ADVERTENTIE) video Hi8 Deskundigen van het blad Video Uit Thuis hebben de Video 8 tapes van Sony als beste getest. Sony's Hi8 Master kwam als absolute nummer één uit de bus. En de Hi8 Metal-E-tape werd een uitstekende tweede. Beide metaal-opgedampte Video Hi8-tapes zijn, net als alle Sony Video 8-tapes, de beste tapes voor elke Video 8-camera. Ideaal voor het opnemen van de meest waardevolle momenten uit uw leven. Overtuig uzelf en ga naar één van de 300 foto- en videospeciaalzaken van Combi. SONY VIDEO 8-TAPES ALS BESTE GETEST. ONLY SONY. FANTASTISCH IN FOTO EN VIDEO

de Stem | 1994 | | pagina 3