6 Gevangenis Casablanca is een hel' 4Eige Jïoordens Bisschoppensynode doorbreekt crisis in religieuze orden niet -DE STEM- DE STEM Domme Au DE STEM Beter weten Aristide Bredase chauffeur Kees de Grauw zat 'onschuldig' vast in Marokkaanse cel pE STEM Nederlandse Kamer morrel aan beleid grote steden De president van het Amster damse gerechtshof mr. H. Willems heeft Joep van den Nieuwenhuyzen, naast een boete van 100.000 gulden, veroordeeld tot maar liefst een half jaar gevangenisstraf. Dit terwijl de rechtbank en het hof het niet eens zijn en er volop discussie is over de in terpretatie van de wet. Als het hof al tot misbruik van voorwetenschap kan komen, zijn er vele bankiers aan te wijzen die zich daar veel ern stiger schuldig aan hebben gemaakt. Veroordeling tot een half jaar gevangenisstraf staat, gezien de discussie, in geen enkele verhouding en dient in dit geval geen enkel doel. Joep van den Nieuwenhuyzen verdient naar mijn mening eerder een medaille en be wondering voor de manier waarop hij ten dode opge schreven bedrijven weer tot leven tracht te brengen, daar waar gerenommeerde beurs- venn'ootschappen verstek la ten gaan. Het hof ziet Joep, gezien de gevangenisstraf, echter liever als een crimi neel, ten koste van de Neder landse werkgelegenheid. Breda, mr.J.H.P.M. Oonk De gedrevenheid waarmee Jan Bouwmans het vertrou wen van de katholieken in hun kerkleiding en in de rooms-kathieke geestelijk heid tracht te slopen is wel haast maniakaal. Nog voor het boek van paus Johannes Paulus II 'Over de drempel van de Hoop' op de toonbank ligt moet Jan het al afkraken. Vorige week moest hij per se de priesterstand ondermijnen, daarbij puttend uit gefingeer de verhalen, anonieme gore tipgevers en uit de Volks krant, terzake een van onbe trouwbaarste bronnen. Wie kritiek op zijn hetze heeft kan volgens Bouwmans niet lezen. Zijn stelling is kennelijk: 'God weet alles, maar Jan Bouwmans weet het.beter!' Rucphen, P.C. Marijnissen President Aristide mag nu onder curatele van de Ameri kaanse bezettingsmacht (met Nederlandse steun!) op Haïti nog een half jaar president worden. Op 'democratische' wijze hebben de Verenigde Staten hun zeggingsmacht hersteld en is de destijds ver kozen president Aristide die te links werd geacht, defini tief gekortwiekt. Amerikaanse mariniers zijn in Port-au-Prince onder grote mediabelangstelling het hoofdkwartier van de Fraph binnengevallen. Een organi satie bekend om haar moord dadig optreden. Volgens een woordvoerder van het VS-le- ger werden enkel tweede rangsfiguren van de Fraph opgepakt en 's anderendaags organiseerde de Amerikaanse ambassade een persconferen tie met de leider van het Fraph, Toto Constant. Vol gens het weekblad The Na tion richtte Constant de Fraph op, op bevel van de inlichtingendienst van het VS-leger om een tegenwicht te vormen tegen de beweging van Aristide. De omroep van NBC meldde dat o.a. het kopstuk van de dictatuur, politiechef Michel Franpcois, op de betaalrol van de CIA stond (Internatio nal Herald Tribune 7/10 en De Standaard 8/10). De leden van de junta mogen gewoon in Haïti blijven op enkele uitzonderen na, die naar hun luxe verban ningsoord zijn vertrokken. Allen met behoud van al hun gestolen en met drughandel vergaarde rijkdommen. Altijd hebben zij nog de mo gelijkheid om de macht te grijpen terwijl ze ondertussen door kunnen gaan met inti mideren en vermoorden van progressieve tegenstanders! Kuitaart, L. Brusselaers Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. 5 Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie S 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Vastgehouden worden in een Marokkaanse cel is geen pretje, heeft ook Kees de Grauw ondervonden. FOTO EPA SLAPEN op een beton nen vloer met je navel tegen de billen van de naast je liggende mede gevangene. Soep voorge schoteld krijgen van brak water met grote brokken groenten, zon der een lepel of een kom te hebben om de soep in op te vangen. Rijstepap proppen in een leeg Fri- sti-flesje dat je van cel genoot krijgt. Achter de tralies staan en met je vingers klauwend in het gaas roepen, schreeuwen naar je vrouw Rietje, dat je onschuldig bent en dat je vrij gelaten wilt worden. En terug in Ne derland naar de winkel gaan om voor een Ne derlandse mede-gevan gene slips, sigaretten en een paar pantoffels te kopen. In een notedop de ervaring van de Bredase chauffeur Kees de Grauw tussen 7 en 17 oktober in Casablanca, Marokko. Van onze verslaggever René Kloeg KEES de Grauw en zijn vrouw Rietje zijn er dinsdagmiddag nog vol van. Vol van wat ze als aangedaan onrecht hebben ge voeld. Vol van blijheid ook over alle steun die ze van het bedrijf in Nederland en in Marokko hebben gekregen. Vol van blij heid van alle steun van de con sul-generaal van de Nederland se ambassade in Casablanca. 'Kees de Verhuizer' is zijn bij naam. Hij deed jarenlang ver huiswerk voor Breda Transport. Drie jaar gelenden is hij inter nationaal chauffeur geworden. Zijn vrouw Rietje vergezelt hem op verreweg zijn meeste reizen, „De cabine van de vrachtwagen is een tweede huis," vertelt ze over de vaak 13 dagen durende ritten op en neer naar Marokko. Vrijdag 7 oktober vertrok het echtpaar voor rit nummer zo veel naar Marokko. Nietsver moedend van de hel die hen dit keer te wachten stond. „Vrij dagmiddag moesten we nog la den in Frankrijk. Het ging alle maal heel goed en het was best gezellig. Via Algeciras in Spanje kwamen we in Cadiz aan. Woensdag arriveerden we na 18 uur varen in Casablanca. Er stond al een jongen van Breda Transport te zwaaien dat we meteen moesten gaan lossen. Wij kregen paspoort-controle en dat ging allemaal prima," aldus mevrouw De Grauw. Bij de controle van de papieren van de vrachtwagencombinatie ging het mis. „We moesten met de wagen naar het terrein voor ■in beslag genomen wagens. Er werd een verklaring opgesteld en ik mocht in" de auto blijven als ik mijn pas inleverde. Als ik mijn sleutels inleverde kreeg ik mijn pas om met mijn vrouw in Casablanca te kunnen gaan eten. Ik mocht die nacht nog in de wagen slapen. Donderdag middag 13 oktober moest ik op het bureau een in het Frans opgestelde verklaring tekenen. Dat deed ik pas na bemiddeling van de man van Breda Trans port, want ik kon het zelf niet lezen. Vervolgens werden mijn vingerafdrukken genomen en werden er foto's gemaakt. Voor ik onder in het politiebureau in een cel werd gezet, kreeg ik nog twee minuten om andere kle ding aan te trekken." Zijn vrouw heeft hem die dag niet meer gezien. Ze kregen nog twee minuten om de hoogst noodzakelijke spullen uit de wagen te pakken. Terwijl Kees de Grauw in de politiecel wachtte op transport naar de gevangenis belde zijn vrouw al naar de consul-gene raal. „Die stond 's nachts om 3.00 uur al in mijn hotel. Mis schien was het wel ons geluk dat Kees vier weken daarvoor met de ambassadeur had zitten praten op de boot. Zonder dat hij wist dat hij met de ambassa deur te maken had hoor. Maar de directeur van ons bedrijf, Peter Stoof, had die ambassa deur ontmoet en later aan Kees verteld, dat hij zich als een ambassadeur van het bedrijf had gedragen. Dus toen de naam Kees de Grauw viel stond de consul meteen in het hotel," aldus Rietje. i In de boeien De hulpmachine kwam met de steun van de mensen van Breda Transport en een advocaat on middellijk op gang. Kees de Grauw had daar, wachtend op wat er gebeuren ging, geen weet van. Vrijdag de 14e oktober ging na een slapeloze nacht de celdeur open voor een gang naar het tribunaal, de Marok kaanse rechtbank. Na verschillende malen voor de rechter te hebben gestaan, werd hij eind van de middag in de boeien geslagen. Gepropt in een klein busje ging hij met dertig andere gevangenen op transport naar de gevangenis. „Ik moest mijn pas inleveren. Kreeg een stuk karton met een nummer erop en moest me in een kamer tot op mijn nakie uitkleden. Je moest bukken en... het was een zware vernedering." Angstig en lijdend onder honger en dorst kwam De Grauw te recht in een cel van ongeveer 4 meter breed en 40 meter lang. Zonder bedden moest hij die delen met 120 andere gevange nen. Tegen middernacht werden er dekens uitgedeeld. Van Ma rokkaanse mede-gevangen kreeg hij het lege Fristi-flesje om iets te kunnen doen met zijn portie rijstepap. „Die Marok kaanse mede-gevangenen waren aardig. Dat moet ik zeggen, 's Middags kregen we soep. De bouillon kon in het flesje. De brokken groente niet. Zaterdag avond kwamen er veel gevange nen bij en dat herhaalde zich zondag nog een keer, zodat er meer dan 300 mensen in dat zaaltje zaten. Als sardientjes la gen we tegen elkaar, zij aan zij." Drugtransport Maandag kreeg hij bezoek van zijn vrouw. „Ik heb moeten vechten om hem te .mogen zieiv Na een dag wachten voor en in de gevangenis, kwam ik in de bezoek ruimte samen met hon derden andere mensen. Wat ik daar te zien kreeg herinnerde me onmiddellijk aan die beel den van die concentratiekam pen in Joegoslavië. Hij achter het gaas. Ik achter het gaas en daartussen een gang van ander halve meter. Je moest brullen om elkaar te kunnen verstaan. En toen zag ik hem met die vingers klauwend in het gaas. Die vijf minuten vergeet ik nooit. Hij schreeuwde 'ik wil hier uit, ik heb nooit iets ge daan'. Toen ben ik gaan gillen. Na 20 minuten werd ik aan mijn trui meegesleurd. Einde bezoek. Na het bezoek ging De Grauw naar een andere cel. Daar ston den 20 bedden voor 23 man. „Van mijn mede-gevangen kreeg ik voedsel en wat spullen om te kunnen eten. Ik heb hen gezegd dat ik niets terug kon doen, maar ze bleven geven. Gelukkig zat er een Algerijn, die Nederland was uitgezet en onze taal een beetje sprak en een Marokkaan die Engels kon." Op de binnenplaats leerde Kees tijdens het luchten enkele andere Nederlandse gevangenen kennen. Zij zaten er voor drug transport, terwijl Kees er in zijn ogen nog steeds onschuldig zat. yan onze verslaggever pen Haag - Minister So drager van Justitie ma „ver enkele weken bekend perdi E., de ontvoerder moordenaar van Ahold-t nlan Gerrit-Jan Heijn, wr overgeplaatst naar een kliniek. Vorige week woensdag moest hij opnieuw voor de rechter ver schijnen. Zijn advocaat gaf hem het advies steeds vol te blijver houden dat hij onschuldig was en van niets wist. Terwijl hij terug naar zijn cel ging moesten zijn advocaat, zijn vrouw en alle anderen tot 's nachts drie uur wachten op de uitspraak, „Uiteindelijk kregen we te ho ren dat hij vrij gelaten zou worden. Er gingen drie agenten mee. Maar, hij mocht de gevan genis niet uit. Hij sliep. Vervol gens zou hij om 8.00 uur vrij komen. Vanuit de gevangenis ging hij echter weer naar een politiebureau. Buiten heb ik staan gillen. Kees schatje, ik ben hier." Pas toen de consul 's middags om half vier een verklaring te kende, dat hij garant stond vooi Kees de Grauw mocht hij het bureau verlaten. „De consul hield ons vast toen we naai buiten gingen. Wat een fantas tisch werk heeft die voor ons verricht," aldus gisteren een ge lukkige Rietje de Grauw. Onschuldig Kees en Rietje de Grauw kon den vorige week vrijdag terug vliegen naar Nederland. „Op het vliegveld was het nog even spannend bij de controle van de papieren. Pas in het vliegtuig begon ik me vrij te voelen. In de garage van Schiphol heb ik ge gild 'jongens ik ben vrij'.". Hij mag van de zaak bekomen van de schrik. Rietje en Kees weten het nu al zeker. Ze gaan zo snel mogelijk terug naai^ 'Casa', zoals ze het zelf noemen. „Wij hebben niets gedaan. We zijn onschuldig en het is ons werk. Maar we rusten nog wel even uit hoor." Kees de Grauw toont ondertus sen een briefje dat hij uit de gevangenis heeft meegenomen van de Nederlander Jan Schildt. Die zit al lange tijd in de gevan genis en vroeg op een uit een agenda gescheurde bladzijde van 6 juni 1993 om wat spulle tjes op te sturen. „Dat doet je toch wel wat als je dit leest." Door Jan Bouwmans Rome - Hoe traag de wereld omspannende Rooms-Katho- lieke Kerk zijn kan, merk je weer eens op de Bisschoppen synode, die deze week in het Vaticaan wordt afgesloten en die handelt over de religieu zen (paters, broeders, zusters) van allerlei slag. Wat bijvoorbeeld te zeggen van eensgezinde pleidooien om het standenverschil in orden en con gregaties van priesterreligieuzen toch maar eens op te heffen? Jawel, dat bestaat in die clubs nog altijd: hogere en lagere stand. Priesterreligieuzen zoals Dominicanen, Franciscanen, Au gustijnen en Assumptionisten kennen twee soorten leden: priesters en lekebroeders. De laatste soort mag tot op de dag van vandaag geen leidingge vende positie in de orde of con gregatie bekleden, want dat ligt boven zijn religieuze stand. Lei ding geven is voorbehouden aan de priestergewade stand in de orde of congregatie. De bijna 350 bisschoppen en overige synodedeelnemers kre gen serieus de vraag voorgelegd of dit standsverschil kon worden afgeschaft. Ja dus, zeggen de meesten. Maar dat anno 1994 zo'n standsverschil nog bestaat, nietwaar? Of, om nog een ander pregnant voorbeeld te noemen, wat te zeggen van de pleidooien dat vrouwelijke religieuzen baas in eigen huis moeten kunnen zijn. Inderdaad, vrouwelijke religieu zen als Dominicanessen, Norber- tinessen, Benedictinessen zijn maar ten dele baas over en in hun eigen orde. In alle religieuze orden die een mannelijke en vrouwelijke tak kennen, zijn de vrouwen, hoewel gescheiden ge organiseerd, in belangrijke aan gelegenheden nog onderworpen aan de mannelijke instemming en goedkeuring. Wijziging van dit soort achter haalde toestanden zullen het op de bisschoppensynode dus wel halen, want daarvoor worden ze te algemeen bepleit. Al een stuk minder eensluidend wordt er voor gepleit om vrouwelijke reli gieuzen meer verantwoordelijke posities in de kerk te laten be kleden. Tegen vrouwen in leidinggeven de functies in de kerk bestaat nu eenmaal nog weerstand, argu menteerde op niet onwelkome wijze een van de Spaanstalige werkgroepen. Een Franstalige werkgroep was daarentegen heel resoluut: „De kerk behoort het principe na te leven dat alle leken - mannen, vrouwen, reli gieuzen of niet - alle functies op alle niveau's in de kerk moeten kunnen vervullen waarvoor geen wijding vereist is." Pikant aspect in de hele discus sie op deze synode over de posi tie van de vrouwelijke religieu zen - die wereldwijd bijna drie kwart van alle religieuzen uit maken - is dat van verschillende kanten is betoogd dat verbete ring van die positie niet gezien mag worden als een gunst, maar vooral ook niet als een toegeven aan de (druk van de) vrouwene mancipatie die zich in de maat schappij heeft voltrokken en waarin vrouwelijke religieuzen in met name de westerse landen volop zijn betrokken. Toch is op deze synode weer hardop gepleit om juist voor vrouwelijke religieuzen de dia kenwijding open te stellen. Ver betering van de positie van de vrouw wordt in de R.K. Kerk immers ten principale belem merd door de bestaande koppe ling van beslissingsbevoegdheid aan het gewijde ambt. De werkwijze van een bisschop pensynode is van dien aard, dat er na zo'n drie weken een enor me waslijst ligt van wensen, ver langens, kritiek, suggesties, idee tjes, maar waarvan nooit goed voorspelbaar is wat de eind streep (het slotdocument dat als advies naar de paus gaat) zal halen. Degene die met grote kennis van zaken deze synode van meet af aan in Rome op de voet heeft gevolgd, is dr. Jacques Van Nieuwenhove, lid van de witte paters en oud-hoogleraar van de Nijmeegse theologische faculteit. Hoe schat hij de afloop in; wat zullen de belangrijkste hete hangijzers blijken te zijn? De synode is volgens Van Nieu wenhove niet in geslaagd de blik naar buiten te richten, naar de wereld en haar problemen. De synode heeft zich evenmin bezig gehouden met de vraag waarom de jeugd het religieuze leven niet meer ziet zitten. Van deze syno de is daarom geen bijdrage te verwachten in het doorbreken van de crisis waarin de orden en congregaties in het westen door hun enorme vergrijzing verke ren. De synode is blijven steken in binnenkerkelijke kwesties. De confrontatie tussen bisschoppen en religieuzen, waarvoor gevreesd werd, is uil Daarentegen is in een sfeer medeverantwoordelijkheid ovS de problemen in de wederzijds' betrekkingen gesproken. Op vele plaatsen in de wereld botert M namelijk niet tussen de religie"' zen en de bisschoppen. In Nederland bijvoorbeeld vorm' de Acht Mei Beweging een twi stappel. Veroordelingen voor op positioneel optreden van reli gieuzen verwacht Van Nieuwen hove echter niet. Wat deze synode uiteindelijk.® opleveren, is voor dr. Van Nieu wenhove ook in deze laatste sy nodeweek nog niet duidelijk. Hei kan nog vele kanten op. Maa' dat het religieuze leven in Ne derland zich in een 'woestijnsi- tuatie' bevindt, is hem wel hw duidelijk geworden: niemaw vond het de moeite waard zelfs maar één religieus uit Nfr derland aan de synode te la'"" deelnemen, terwijl er wel Polen naar Rome zijn gehaald. (/an onze Haagse redactie Utrecht - Het kabinet moe invoeren in de gezondheid nauwelijks stimuleren mii voor medische voorzieninge Dat staat in het rapport zondheidszorg in tel 2' dat Nederlandse Zorgfederatie gisj ren presenteerde. Daaruit bli ook dat het kabinet de komei vier jaar 1,6 miljard gulden weinig heeft uitgetrokken v( de gezondheidszorg. Minister Borst (Volksgezoi Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kame: het niet eens met het lijstje zeventien steden die na Amst dam, Den Haag, Utrecht en Ri terdam in aanmerking ko voor een bijzondere aanpak verloedering en onveiligheid, zogeheten grote-stedenbeleid. De Kamer zet vraagtekens bij selectie van de zeventien sted waaronder Eindhoven, Brei Tilburg, Den Bosch, Nijmeg' Arnhem en Maastricht. De Tweede Kamer heeft staa secretaris' Kohnstamm (Binne landse Zaken) gisteren bij 1 debat over de begroting van Bi nenlandse Zaken om ophelc ring gevraagd over de crite: die tot zijn selectie hebben f leid. „Waarom wel Almelo, D venter en Leeuwarden en m bijvoorbeeld Dordrecht, Haa lem en Helmond. Of waarc niet de steden Heerlen en K( krade? Is daar de stedelijke no minder hoog?" vroeg PvdA-k merlid De Cloe. Regeringsfracties WD, PvdA D66 vinden het terecht dat problemen in de vier groot: steden het eerst worden aang pakt, maar verschillen van iT; ning hoe het vervolgens verci moet. Als het aan D66 ligt, k men na 'de grote vier' mine dan zeventien steden voor aanpak van achterstanden aanmerking. De fractie vre< dat anders de spoeling te di wordt bij de verdeling van h| geld. De WD vindt daarenteg dat meer steden in aanmerkii moeten komen voor het grot stedenbeleid. De PvdA-frac' wil zich het liefst nog helema niet binden aan een aantal. De staatssecretaris antwoordt Kamer vandaag. [N HET CIRCUS geldt hij als betekenis van wat er achter ernstig het ook is. In de werkt Vanaf augustus lekt het olie zich van den domme. De olie regionale autoriteiten bagate verantwoordelijken doen de aard. Joch moet iedereen gemer*, incidenteels aan de hand wa plekke te arriveren, is de ol iemand in de gaten geha bureaucraat die zijn statistiel ook de beschermingsdijken, Mensenhanden en op mensi landse oliemaatschappijen r vang van het probleem was doorrottende pijpleiding, [as nu een Amerikaanse o heeft gemaakt, wordt er toe: bijzonders, gebeurd is. leden getracht de zaak in de doofpc belang. Niet alleen voor de Westerse multinationals. En c bedreigd wordt, is blijkbaar oi Onafhankelijke internationale Niet alleen waar het kerneri andere terreinen waar het loopt. Europees afval wordt in Afri lets van. Maar waar het preci Voor de gezondheid van r niemand precies. De lokale bet ter beschikking stellen va Pottekijkers buiten de deur te edereen zwijgt, kijkt de ande o oedt. Dat op deze wijze gen oedgeld, verdiend aan de to V

de Stem | 1994 | | pagina 2