Milieuramp noord-Rusland Kok: Snel zaken met Vlaanderen Het extraatje van Grand'ltalia. Vrolijke repetitie voor vredesfeest Politiemacht rolt grote drugbende Brabant op Nederlandse film uit 1917 terecht UNITED COLORS OF BENETTON. terneuzen hulst sluis Veergebruiker bloedt voor WOY llan vermoord om 90 gulden PSV ziet af van Kreek Geen EC-geld meer voor staal Russische autoriteiten noemen weggestroomde olie een dokaal probleem' Durlacher: toch meer punten Man kaapt bus kGeen eigen risico in zorg' p 2 E Chauffeur week in cel Marokko Ferdi E. overgeplaatst Dronken schipper van boot gehaald Dominee Schreuder bekent meenemen levensmiddelen Deze week alleen bij Albert Heijn. cm I Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 jliddelburg - De service wordt iiechter. het kaartje duurder, jet ingang van komend jaar ijan de tarieven van de Wester- ,-tlieide-veren weer fors omhoog. 'jS van Zeeland willen dat de uertarieven tegen de tijd dat de lïOV er ligt even hoog zijn als toltarieven. De veergebruiker poet dus nu al bloeden voor de tunnel die er misschien nooit tent. |ZIE ZEELAND - Cl lotterdam - Met de aanhouding van drie Rotterdammers van 16, 1" en 18 jaar heeft de politie de noord op een 29-jarige man op gelost. Twee van de verdachten •adden hem neergestoken toen zij hem beroofden van 90 gulden. Huisgenoten troffen het slachtof- ferop 11 oktober dood aan in zijn toning. Eindhoven - PSV ziet af van Mi chel Kreek. Na een eerste oriën terend gesprek zondagavond heeft het Eindhovense clubbe stuur gisteren aan Ajax laten we len, dat de belangstelling voor de Amsterdamse linker verdediger voorbij is. ZIE SPORT - B1 Straatsburg - De Europese Com missie is niet van plan de staalin dustrie nog langer geld te geven. De Commissie is woedend omdat de bedrijfstak zich niet heeft ge houden aan de afspraken om de capaciteit te beperken. Euro commissaris Van Miert bena drukt dat de beslissing unaniem en onherroepelijk is. ZIE ECONOMIE - A6 HET IffiEER VIIN./MAX t 7/13 f Jeltsin in de olie DESTE Een Jordaanse militair (links) en zijn Israëlische collega, beiden lid van een legerorkest, hebben dolle pret bij de repetitie voor de fees telijkheden, die vandaag zullen plaatshebben als Israël en Jordanië een historisch vredesakkoord bekrachtigen. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Ruzies rond vrede laaien op' FOTOEPA Wi'/'i"/'/'/ Buiig weer Het weer verandert nauwelijks. Veel bewolking, af en toe een opklaring en er kunnen flinke buien vallen vergezeld van rukwinden. De wind is overwegend matig. Hilversum - De winnaar van de AKO Literatuurprijs 1994, G.L. Durlacher, blijkt toch de meeste punten van de jury te hebben ge kregen. De commotie over de toe kenning van de prijs, afgelopen zaterdag, is achteraf onnodig ge weest, bleek gisteren in het tv- programma Nova, dat de telling overdeed en een fout ontdekte. Daardoor scoorde Durlacher 213 punten en zijn naaste concurrent Matsier, aanvankelijk gelijk geëindigd, 212. Amsterdam - Een 36-jarige man Mt gisteravond een buschauf feur van de maatschappij West- -Vderland gedwongen om van Delft naar Amsterdam te rijden. De man zei om half elf op het station Delft tegen chauffeur dat m] naar het Amsterdamse VU- ziekenhuis wilde. Hij trok daar- ui] een vuurwapen. Later wist de chauffeur te ontsnappen, na een woordenwisseling met de kaper, me zelf wilde gaan sturen. De jus is teruggevonden bij het zie- Jhhuiis en de kaper is gearres- Urecht Het kabinet moet geen «gen risico van 200 gulden in voeren in de gezondheidszorg, at zal mensen nauwelijks sti muleren minder te dokteren. Ei gen opdragen werken beter, uenkt de Nederlandse Zorgfede- ratie. die gisteren een rapport Presenteerde. ■ZIE BINNENLAND-A3 UJ 2 LU Van onze verslaggever Breda - De Bredase vrachtwa genchauffeur Kees de Grauw heeft voor een foutje op de regis tratiepapieren van zijn vracht wagen zeven dagen in een Ma rokkaanse cel gezeten. Directie en medewerkers van zijn bedrijf, Breda Transport, hebben in die tijd hemel en aarde moeten bewogen om Kees de Grauw vrij te krijgen. Zij hebben daarbij, zo vertelde Kees de Grauw gisteren in alle vrijheid in zijn woning in Breda-Noord, alle mogelijke hulp gekregen van de Nederland se consul-generaal in Casablan ca. De Grauw's reis daarheen verliep aanvankelijk vlekkeloos. In Casablanca rezen er opeens problemen met de trailer van De Grauw, al drie jaar chauffeur bij Breda Transport in Breda. Dit bedrijf rijdt jaarlijks talloze ma len met tientallen vrachtwagens op Marokko. De politie in Casa blanca hield De Grauw aan voor fraude met de papieren van de trailer. Dankzij de hulp van de rijksdienst voor het wegverkeer kon een Marokkaanse advocaat uiteindelijk aantonen dat de chauffeur geen blaam trof. ZIE PAGINA A2: 'Gevangenis Casablanca een hel' VANDAAG IN DEZE KRANT De moordenaar van Ger- rit-Jan Heijn, Ferdi E. wordt mogelijk binnen kort overgeplaatst naar een tbs-kliniek. E. is in 1988 tot 20 jaar cel en tbs veroordeeld. Een snelle overplaatsing maakt behandeling tij dens zijn straf mogelijk. zie binnenland-a3 Eeimerswaai (anp) - De politie te water van Reimerswaal heeft maandagavond een dronken schipper van het water gehaald. De 41-jarige man voer met een leeg tankschip op het Schelde- Rijnkanaal. Hij had geen vaarbewijs en geen' diploma gevaarlijke stoffen. De tachtig meter lange tanker had benzine gelost, maar was niet schoongemaakt. Het schip was daarom even gevaarlijk als wan neer het wel geladen was ge weest. De schipper kreeg een proces-verbaal en een vaarver- bod. De tanker is in Willemstad afgemeerd. INHOUD 2 katernen Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze verslaggevers Eindhoven - Zeventien mensen, onder wie twee uit Breda en een uit Fijnaart, allen behorend tot een drugbende zijn gisteren gearresteerd bij een grootscheepse politie-actie met Eindhoven als speerpunt. Geen vervolging; toestemming van bestuur Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De afgetreden voorzitter dominee Schreuder van de Stichting Rusthuizen der Gereformeerde Gemeenten in Zee land heeft bekend levensmiddelen te hebben meegenomen uit de keuken van een rusthuis van de stichting. Justitie kan hem echter niet ver volgen omdat Schreuder destijds toestemming had van de andere, inmiddels afgetreden bestuursle den. „Er is in verband met die ver leende toestemming geen sprake van wederrechtelijke toeëigening en voor vervolging is dus onvol doende bewijs," meldde officier van justitie Veurink gisteren in een persbericht. De zaak is geseponeerd, maar er loopt nog een ander onderzoek, naar misbruik van rijkssubsidie, aangezwengeld door de recher che van het minsiterie van Vrom. Veurink meldde tevens dat door verschillende geuigenverklarin- gen, zoals keukenpersoneel, be vestigd werd dat Schreuder voedsel mee naar huis nam. De directrice heeft daarvan toen melding gemaakt bij het toenma lige bestuur, maar de ook gehoor de ex-leden van het afgetreden dagelijks bestuur verklaarden dat het dagelijks bestuur toe stemming had verleend. „Het is de omgekeerde wereld. Door nu te zeggen dat het mocht. houden de afgetreden kornuiten van de dominee de hand boven zijn hoofd en wordt het meene men van voedsel dat betaald is met subsidie of met kerkgeld ge legitimeerd," zo redeneerde gis teren een provincieambtenaar op het nieuws. Zoals bekend heeft de provincie, samen met de personeelsleden en het nieuwe bestuur van de stich ting, de aanklacht bij justitie in gediend. Volgens de ambtenaar kan het nieuwe dagelijks bestuur nu deze uitspraak er ligt, met succes het oude bestuur een rekening sturen voor het door Schreuder meege nomen voedsel. De aanklacht die nu nog onder zocht wordt is aangebracht door Vrom en bij justitie onder de aan dacht gebracht door het provin- ciebstuur. Rechercheurs van Vrom ontdek ten dat subsidie was verleend voor de verbouw van een pla fond, terwijl dat nooit gebeurd is. Het is de tweede maal dat een klacht bij de rechtbank tegen het ex-bestuur niet ontvankelijk is. Er werden door 180 agenten huiszoekingen verricht op 27 plekken in Nederland, waarbij voor circa 1 miljoen gulden aan goederen en 1 kilo amfetamine in beslag werd genomen. De politie spreekt van een 'van de grootste successen die ooit behaald zijn in de drugbestrijding in Zuid-Ne- derlandt De politie-operatie die vanuit Eindhoven werd geleid, onder supervisie van het Interregionaal Recherche Team Zuid-Nederland en met medewerking van vijf rechter-commissarissen, begon gistermorgen even na zevenen in verschillende gemeenten. Er werden in totaal elf mannen en zes vrouwen in de leeftijd van 24 tot 52 jaar aangehouden. In Eindhoven werden op verschil lende adressen negen verdachten, onder wie twee echtparen, in ver zekering gesteld. Drie verdach ten werden in Geldrop opgepakt, de overigen in Breda (2), Amster dam (1), Den Bosch (1) en Fij naart (1). Bij de actie in Eindhoven werden een helikopter ingezet en een groot aantal ME'ers. Een deel van de wijk werd hermetisch af gegrendeld, waardoor ook niet- verdachten in hun bewegings vrijheid werden gehinderd, het geen af en toe tot heftige woor denwisselingen leidde. Vervol gens verschafte de politie zich met geweld toegang tot enkele woningen. Na het afvoeren van de aange houden verdachten heeft de poli tie huiszoeking verricht, waarbij administratieve bescheiden en computergegevens werden mee genomen. Bovendien nam de po litie talrijke dure personenauto's, motoren, jetski's, caravans, een camper van een kwart miljoen gulden, sieraden en antiek meu bilair in beslag. Ook trof de poli tie vijf vuurwapens, 600 kilo vuurwerk en een 'grote hoeveel heid' geld aan. De in beslag geno men kilo amfetamine heeft een straatwaarde van 40.000 gulden. Het onderzoek van de politie richt zich met name op de handel in hard- en softdrugs en de im port van grondstoffen voor de vervaardiging ervan. Amsterdam (anp) - Medewer kers van de Stichting Film en Wetenschap in Amsterdam hebben de volledige vier acten van de Nederlandse speelfilm Het Geheim van Delft uit 1917 teruggevonden. De film van ruim zeventig minu ten maakte deel uit van een col lectie van verzamelaar Schartt uit het Limburgse Spaubeek. Hij heeft zijn oude films, die hij op zolder bewaarde, aan de stich ting overgedragen. Filmhistorici zijn verbaasd over de uitstekende staat waarin de film, die is 'gemaakt op het zeer brandbare en vergankelijke nit- raat-celiulose, verkeert, zeker omdat hij gewoon op een zolder heeft gelegen. De film zal waarschijnlijk nog dit jaar worden overgedragen aan het Nederlands Filmmuseum, dat een verzameling van ongeveer vijftig kortere en langere Neder landse speelfilms uit de jaren tien bezit. Volgens M. Meyer van het Film museum vormt de vondst van Het Geheim van Delft een unieke bij drage aan het Nederlands film erfgoed. De film is gemaakt door Maurits Binger voor zijn Hollandia-Film- fabriek in Haarlem. De acteurs waren onder andere Louis Chris- 8 710311 000218 I I I I I WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze redactie buitenland New York/Moskou - Door een gebarsten pijpleiding in het Russische Noordpoolgebied is ruim 300 miljoen liter olie weggelekt in de kwetsbare toendra's. Volgens De New York Times, die dit gisteren meldde, is er sprake van een grote milieuramp. De Russische autoriteiten behande len de zaak echter als een 'lokaal probleem'. De hoeveelheid olie is volgens de krant ongeveer acht keer zo groot als die welke vrijkwam bij de ramp met de tanker Exxon Val- dez. Die liep in 1989 aan de grond voor de kust van Alaska. Daarbij lekte ongeveer 42 miljoen liter olie. Lokale autoriteiten in de Russische Komi-regio spreken van 'aanzienlijk minder' dan 300 miljoen liter gemorste olie. Het Russische ministerie van Mi lieu bleek gistermorgen nog nau welijks op de hoogte van de olie ramp. Een woordvoerder van het ministerie liet nogal laconiek we ten dat door de lokale autoritei ten van Komi tot nu toe niet om assistentie was gevraagd Later op de dag gaf woordvoer der Alexander Sjoevalov van het Milieuministerie toe dat de olie maatschappij Komineft, die de petroleumvelden in de regio ex ploiteert, 'concrete cijfers over de omvang van de catastrofe aan de autoriteiten in Moskou had ont houden'. Inmiddels had een helikopter van de Staatscommissie voor Natuur behoud een verkenningsvlucht over het gebied gemaakt en vast gesteld dat een oppervlakte van enige honderden vierkante kilo meter zwaar was verontreinigd. De ministeries van Milieu, Visse rij en 'Noodsituaties' stuurden daarop een speciale commissie naar de oliestad Oesinsk om ter plaatse de schade op te nemen. 20 lekken Volgens de lezmg van de lokale autoriteiten is dé catastrofe al in augustus begonnen, toen er over een lengte van 40 kilometer niet minder dan 20 lekken ontstonden in de oliepijpleiding. Het betref fende stuk pijpleiding - oud en versleten en op diverse plaatsen vrijwel doorgeroest - verbindt de olievelden bij Vazejsk Garjag en Adalinskoje met het centraal ge legen Oesinsk. Er werden dijken opgeworpen om de olie in te dammen en te voorkomen dat het kleine 'olie meer' dat zich inmiddels had ge vormd naar de belangrijke rivier Petsjora zou wegstromen. Door de aanhoudende regenval braken eind augustus 4 dijken door, zo dat de olie zich over een groter gebied verspreidde. De lokale au toriteiten benadrukken echter dat ze de zaak volledig onder controle hebben en dat er geen olie in de Petsjora is gestroomd. Ook het Russische milieuministe rie heeft verklaard dat deze be langrijke waterweg, die juist on der Nova Zembla in zee uitkomt, niet is vervuild. Een regionale expert, die om begrijpelijke rede nen anoniem wilde blijven, meld de echter via de telefoon dat er wel degelijk een brede stroom olie in de Petsjora was te zien. De autoriteiten m Oesinsk bena drukken verder dat de lekken in de oliepijpleiding eind september al gerepareerd waren en dat alle weggelekte olie aan de opper vlakte inmiddels is weggezogen. Ruim 120 arbeiders zouden nu dag en nacht werken om de ver ontreinigde grond weg te schep pen en die vervolgens naar een 'speciale lokatie' te brengen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3: 'Domme August' De Vlaamse premier Vandenbrande verwelkomt in Brussel zijn Nederlandse collega. foto epa Van onze verslaggever Henk Bouwmans Brussel - Premier Kok wil het conflict met Vlaanderen over de uitdieping van de Westerschelde en de aanleg van de Hogesnel heidslijn (HSL) langs de snelweg Antwerpen-Breda voor het einde van het jaar oplossen. Kok maakte dat duidelijk na af loop van een kennismakingsge sprek met de Vlaamse premier Vandenbrande in Brussel. Kok verklaarde dat hij geen on derhandelingen heeft gevoerd over de beide kwesties die zorgen voor een wat vertroebele relatie tussen Nederland en Vlaanderen. „De posities zijn hetzelfde geble ven," aldus Kok. Maar Kok wil wel dat er binnen enkele weken een oplossing in zicht komt. „We moeten het risico van een surpla- ce vermijden." Met Vandenbrande heeft Kok af gesproken dat zij eind november in Den Haag opnieuw over beide kwesties zullen spreken. Daar aan vooraf moet minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) met haar Vlaamse collega's Sauwens (Verkeer) en Kelchtermans (Ruimtelijke Ordening) op 7 no vember de kwesties als 'goede vrienden en buren' alvast onder de loep nemen. „We moeten beide zaken ieder op hun eigen merites willen en dur ven te bekijken", schetste Kok het uitgangspunt voor dat ge sprek van de vakministers. Het betekent volgens Kok niet dat Nederland de koppeling tus sen beide kwesties loslaat. Ne derland houdt de uitdieping van de Westerschelde, dat van le vensbelang is voor de haven van Antwerpen, tegen omdat Vlaan deren zich verzet tegen het door Nederland gewenste tracé van de HSL langs de snelweg Antwer pen-Breda (A16). Dat tracé is milieu-onvriendelij ker en kost Vlaanderen te veel geld. Kok benadrukte dat bij de tracé-keuze van de HSL vooral naar de ecologische en economi sche aspecten gekeken moet wor den. „Het is van belang om te in vesteren in vooruitgang en in goed overleg," verklaarde de Ne derlandse premier. Kok werd vergezeld door minis ter Van Mierio (Buitenlandse Za ken). Van Mierio onderstreepte het belang van goede betrekkin gen met het Nederlandstalige Vlaanderen. „We hebben zoveel gemeen dat uit onze verwantschap zoveel mogelijk levensvreugde aan weerszijden van de stippellijn moet ontstaan." ADVERTENTIE Italiaanse specialiteiten van Grand' ltalia zijn In alles extra. Extra goed, extra makkelijk en extra lekker. En nu ook nog eens extra voor delig. En als u van een extraatje houdt moet u er nü bij zijn. (Het gehakt om de maaltijd compleet te maken doen we er lekker voor delig bij) Lasagnepakket, 1 fles Grand'ltalia Sugo casa krulden 665 ml 1 pak Grand'ltalia Besciamella 100 gram én 1 pak Grand'ltalia A Lasagne 250 gram 3&T /.J.O Rundergehakt, 500 gram 24? 5.25 kilo X45Ü 27•Lr-J Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 29 oktober a.s.. 'Zolang de voorraad strekt pijn Sr., Annie Bos en een zeer jeugdige Lily Bouwmeester. Het verhaal gaat over Jan Vogel, meesterknecht in een aardewerk fabriek, die een nieuw procédé uitvindt voor het beschilderen van porselein. Zijn neef Willem probeert hem het geheim op slinkse wijze afhandig te maken. Zo maakt hij Jans dochter Annie het hof, die daar niet van gediend is. De film culmineert in een achter volging die op spectaculaire wij ze eindigt met Annies onvrijwil lige tocht op de wieken van een veertig meter hoge molen. Het geheim wordt uiteindelijk gered. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 747» m. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:.,Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT V V'

de Stem | 1994 | | pagina 1