Splenter Hulst gunstig voor ondernemers De scheepstrekker van Sas van Gent elegenheid schoenen i HUUR Zeeuwse Landschap krijgt geld voor bezoekerscentrum Saeftinghe DE STEM Veel animo voor werk welfare in Vogelwaarde DAG klapper ZAKEN nieuws :il——i PLAATSELIJK nieuws MKB-Nederland hield onderzoek in veertig gemeenten naar lokale belastingen Snel verkeersplan voor Rapenburg Vogelwaarde particulieren >0% KORTING lorger gefeliciteerd. DE STEM ZEELAND C2 Ter Gelegenheid CHAFFELAER n2 KANTOORRUIMTE EBIJSTERS 9 te BREDA Hulst - Het ondernemersklimaat in Hulst is zo slecht nog niet, in vergelijking met andere kleine gemeenten. Dat blijkt uit een onderzoek van MKB-Nederland in veertig gemeenten naar de lokale en regionale belastin gen en heffingen over 1993 en 1994. Bedrijfsafval Veel belangstelling expo Fotoclub Axel Diefstal container op A58 bij Waarde EDITIE ZEELAND Parkeren Deltaplan Dode stad Sluis Symbool Open dag van Speelotheek en Kinderopvang 1994 X 60 vens, bedankje, jubileum, tie, huwelijk, verloving, ning, prestatie, examen, Abraham, enz. per kolom 1.09 incl. BTW, e regel verplicht. Foto of ng, formaat 35 x 40 mm I. BTW. Overige tarieven op tag. Foto's worden niet geretourneerd. 236882 of geef uw tekst óór plaatsing af bij één van oren. Schriftelijke opgaven sluitend geaccepteerd indien dres bekend zijn, ook indien >etaling bijgevoegd is. en ons het recht voor teksten aaf van redenen te weigeren, uitgever klachten bereiken pgegeven tekst behoudt de het recht voor om de naam achtgever bekend te maken. In in Etten-Leur, Joyce van Riel in f, Richard Buys in Etten-Leur. Merian en René WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 vandaag, proficiat. Veel plezier samen zaterdag. Pa en Ma H., Toine en Petra, Cees, Conny, Colette en Casper. £ert rueutv tcrfituak! en Ayrvwitch. ARKT 17, 4501 CK OOSTBURG, STRAAT 69-71, 4531 GD TERNEUZEN 3RG zondags open van -18.00 u. vanaf ca. 110 m2 end bereikbaar parkeerfaciliteiten ig ingedeeld en voorzien van dekking, systeemplafond af lichtarmaturen, zonwering, ntry etc. beschikbaar kkelijke huurkondities Inlichtingen: e Eindhoven, Rotterdam en Utrecht. Middelburg - Gedeputeerde Staten willen het Zeeuwse Landschap een eenmalige subsidie geven voor de bouw van een bezoekerscentrum Saeftinghe bij Emmahaven. Het gaat om een bedrag van 175.00.0 gulden, waaraan GS wel de voor waarde verbinden dat er een slui tend exploitatieplan op tafel wordt gelegd. De provincie wil straks namelijk niet geconfronteerd worden met het verzoek om exploitaitietekorten bij te spijkeren. Op dit moment is er in de exploitatie nog een gat van 50.000 gulden, maar het Zeeuwse Landschap wil dat onder meer dekken uit een' verhoogde opbrengst van de donateursgelden. Met het besluit van GS haalt het bezoe kerscentrum opnieuw een belangrijke slag binnen. Eerder kwam er al een toezegging van drie ton uit het Regio naal ontwikkelingsplan Zeeuws-Vlaan- deren. Het is nu nog wachten op de definitieve toekenning van 630.000 gul den subsidie van de Europese Unie. De kosten van het bezoekerscentrum zijn in totaal becijferd op ruim 1,3 miljoen gulden. Met het project wil het Zeeuwse Landschap het huidige ge maximeerde bezoekersaantal van onge veer 10.000 per jaar vergroten tot 30.000 per jaar, zonder de waarden van het natuurgebied verder aan te tasten. Met het infocentrum kunnen de excur sies bekort worden. Er komen allerlei tentoonstellingen met betrekking tot de verschillende aspecten van Saeftinghe. In hun motivering voor de subsidiever lening stellen GS dat het centrum ook een regiofunctie krijgt die in de toe komst nog kan worden uitgebouwd. Juist dat is waar de bewoners van Emmahaven zo bang voor zijn. De buurtschap heeft zowat massaal be zwaar ingediend tegen de plannen. Men is bang voor verkeers- en andere over last. Het Zeeuwse Landschap had gedacht volgende maand al met de bouw te kunnen beginnen, maar de regen van protesten heeft daar voorlopig een streep door gezet. Van onze verslaggever De tarieven die ondernemers in Hulst moeten betalen steken over het algemeen gunstig af tegenover andere kleine gemeen ten. Een uitzondering vormt de onroerende-zaakbelasting (ozb). Daarvan liggen de tarieven twintig procent boven het ge middelde. Hoewel de tarieven voor het op halen van bedrijfsafval de afge lopen twee jaar fors zijn geste gen zit Hulst met de reinigings rechten toch nog een stuk onder het landelijke gemiddelde. De vergelijking van de rioolrechten Axel - Het is al voor de negententwintigste keer, maar nimmer trok de ten toonstelling van Fotoclub Axel zoveel belangstelling. Ruim 200 bezoekers bezoch ten de expositie in cultureel centrum De Halle in Axel. En dat is volgens Joop Wolfert veel meer dan de club de laatste jaren gewend was. „Opvallend is ook dat zeer veel bezoekers uit de nabije regio komen." De expositie is afgelopend weekend offcieel geopend door wethouder A. van Waes. Van Waes gaf de club een pluim voor de kwaliteit van het fotowerk. Er zijn zowel foto's als dia's te zien, in kleur en zwart wit. Er zijn zes diaseries die doorlopend worden vertoond met muziek op de achtergrond. De tentoonstelling is komend weekend nog te zien, op beide dagen van 13.00 tot 18.00 uur. Waarde - Op rijksweg A 58 nabij Waarde is zondagnacht, na eerst nu bekend is geworden, een daar geparkeerd staande container gestolen. De inhoud van de container be stond uit verschillende machines en apparaten die gebruikt wor den bij wegwerkzaamheden die daar worden uitgevoerd. De to tale waarde daarvan bedraagt 80.000 gulden. De benadeelde eigenaar, een 82-jarige man uit Dordrecht, deed aangifte bij de politie van het district Oosterscheldebek- ken. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie chef), Frank van Cooten, Frank Deij, Theo Giele, Rein van der Helm, Florence Imandt, Ton Koomen (sport), Harold de Puys- Goes: Klokstraat 1, tel. OHOO- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. 1375*1 Steenstraat 14>tel- 0114°- Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- i|den van overige afdelingen op pa9ina A2. 17-10-94 pakt voor Hulst eveneens gun stig uit, maar dat zal volgend jaar anders worden. De riool rechten stijgen dan namelijk met 25 procent. Ondernemers, die in Hulst een terras willen aanleggen, betalen op basis van een door MKB-Ne derland gemaakt rekenvoorbeeld 720 gulden. Dat is dertig gulden lager dan het gemiddelde tarief voor kleine gemeenten. De bouwleges in Hulst liggen laag. Gemiddeld wordt in Hulst negen maal minder betaald dan in andere kleine gemeenten. De tarieven behoren tot één van de laagste van alle onderzochte ge meenten. Wat betreft parkeervergunnin- gen voor bedrijven steekt Hulst iets boven het gemiddelde uit. Vergunningen zijn acht gulden duurder. Ondernemers in Hulst betalen maar liefst 24 keer meer voor een parkeervergunning dan bewoners. De tarieven voor mi lieuvergunningen en lozingsver gunningen tenslotte liggen onder het gemiddelde. Ongunstig springt de waterver ontreinigingsheffing eruit. Dat zit een derde boven het gemid delde tarief voor kleine gemeen ten en behoort daarmee tot het hoogste tarief van alle onder zochte gemeenten. Aan deze hef fing kan de gemeente overigens niets doen, want dat is een zaak van het waterschap. Het welfarewerk van de Zonnebloem, afdeling Vogelwaarde, hield in de foyer van het Dorpscentrum een verkooptentoonstel ling. Hiervoor was veel belangstelling. De dames van de hand- werkclub konden het zeer waarderen dat zelfs burgermeester Steenkamp van Hontenisse even binnen kwam wippen. De VANAF 1375 OF daaromtrent treden er in Zeeuws-Vlaande- ren grote veranderingen op: stormvloeden beginnen de klei ne inham aan het water, dat veel later Westerschelde zal geen heten, te verruimen. Ge staag gaat dat verder en niet veel jaren later dringt De Braakman, want zo heet die inham, door tot tegen de zand gronden van Boekhoute en om geving. De hele situatie wordt zo be dreigend dat graaf Jan zonder Vrees van Vlaanderen een soort deltaplan laat uitvoeren: een dijk die nabij Knokke begint, Boekhoute aan de noordzijde beschermt en over Philippine, Mauritsfort en Hoek, al beston den die plaatsen toen nog niet, en westelijk van Terneuzen De Honte bereikt. In 1488 breekt die dijk door nabij het huidige Mauritsfort en in 1492/1494 moet een nieu we defensieve dijk worden op geworpen vanaf Boekhoute, over Assenede, het toekomstige Sas van Gent, Westdorpe, Axelse Sassing en westelijk van Spui naar Terneuzen. Het is de Landdijk of, eigenlijk foutief, de Graafjansdijk. Vanaf West dorpe tot aan Sint-Anna bij Terneuzen is hij als Graafjans dijk aangeduid. Wie daarna de Hogeweg en de Baandijk volgt tot aan de Kerkhoflaan, waar de sporen verder uitgewist zijn, zal niet ver van het oorspron kelijke tracé afzitten. Die dijk sneed voor Gent de weg naar open water af. Door de verzanding van Het Zwin was de open verbinding naar het westen weggevallen. Brug ge werd een dode stad, Gent was op weg daarheen, maar vond een nieuwe weg. Naar het noorden, ongeveer het tracé van het huidige Kanaal van Gent naar Terneuzen, om op de plek waar later Sas van Gent zal ontstaan, De Braakman aan te treffen, waarlangs de vrije vaart naar de hele wereld open lag. Net op dat punt werd een dijk gelegd die de doorvaart blok keerde. Het hoefde niet het ein- De Sasse kunstenaar H. J. de Bliek ontwierp het beeld van de scheepstrekker in 1978 en het kreeg een plaatsje aan de Westkade in Sas van Gent. foto camile schelstraete de van een droom te zijn, want de goederen konden overgesla gen worden. De binnenschepen meren aan de ene kant van de dijk, wat verscheept moet wor den draagt men naar de andere kant, waar de zeeschepen wachten. En dat vice versa. Het kan, maar het is omslachtig, een sluis is een betere oplos sing. Het is dan weliswaar nog geen ongehinderde doorvaart, maar het werkt stukken ge makkelijker. Een sluis in de Graafjans- of Landdijk is wat Gent wil. En dan is het net alsof er nooit iets nieuws is op deze wereld. Ant werpen en Dendermonde heb ben inmiddels de trafieken van Brugge en Gent overgenomen en... Antwerpen protesteert! We praten nu over het jaar 1447. Keizer Karei V geeft in dat jaar de stad Gent toestem ming voor de sluisbouw. Zoals gezegd: Antwerpen protesteert. Karei aarzelt, maar 13 decem ber 1549 geeft hij toch zijn geboortestad de toestemming. De Josot Hamerlincxsluis kan gebouwd worden en rond de sluis zal 'het sas van Gent', de sluis van Gent, groeien. Schepen komen uit noord en uit zuid, vol onder zeil, en sto ten dan op de hindernis, op de sluis. Zeilen in de sluis is ris kant en het gaat ook moeilijker of niet als er gebouwen omheen staan. Voor Sas van Gent wordt een nieuw beroep geboren, dat van scheepstrekker (al spreekt iedereen altijd van schepen trekker). In sommige toeris tische gidsen wordt wel gespro ken van 'het oudste beroep' van Sas van Gent, maar data gelo ven we niet. Ook in Sas zal dat wel hetzelfde geweest zijn als overal elders ter wereld. Laat ons dan maar zeggen: scheepstrekker is het op een na oudste beroep. De scheëpstrekkers waren ver-" enigd in een gilde dat onder bescherming van Sint Joris stond. Afhankelijk van de grootte van het schip trokken vier tot zes mannen aan lange touwen met een leren zeel de schepen vanaf de sluis tot bui ten de huizen. Mannen, veelal oudere die in een ander baantje moeilijk werk vonden, dienden als trekkracht. Het gebruik van paarden was op straffe van boete verboden. Waarom men sen wel en paarden niet? De trekkers liepen op het jaag pad. In Sas is dat te reconstrue ren, aan de Westkade bijvoor beeld. Tegen de huizen heb je de straat, dan een rij bomen, de weg en de sluis of het kanaal. Wat nu de weg is, was het pad waarlangs men liep en waar allerlei goederen opgeslagen stonden. Plek genoeg, ook voor paarden, zou je zeggen, maar maakte een schuit een plotse linge manoeuver dan werd zo'n paard in de sluis met haar hoge kaden getrokken en het ver dronk. Mannen wisten zich kennelijk wel te redden of mis schien was het wel minder erg als er eens een te water raakte. Het valt te begrijpen dat het beroep snel teloorging toen de schepen niet meer op de zeilen, maar met motoren gingen va ren. In de jaren zeventig ont stond het idee dit verdwenen beroep weer in herinnering te roepen door middel van een beeld, dat tegelijkertijd een symbool is voor de voortduren de inspanningen waarmee men in Sas van Gent tracht wel vaart en voorspoed binnen te halen. De Sasse kunstenaar H. J. de Bliek ontwierp het en op 30 april 1978 werd het onthuld door de oud-scheepstrekker Piet Meeusen, toen 92 jaar oud. Het beeld vond een plaatsje aan de Westkade. Op de sokkei is een plaat bevestigd waarop te lezen staat: Gemaakt door H. JH de Bliek, Sas van Gent, 1978.' Daaronder: Deze plaat is ont huld ter gelegenheid van het le Schepentrekkersfestival te Sas van Gent op 19-06-1992. In feite is 'De Schepentrekker' dus een dubbel monument. Met dank aan Eug. Sarneel, Sas van Gent en D. (Broer) Haak te Hoek. THEATER MIDDELBURG Hans Liberg muzikaal koldercaba ret - 'Nu ook voor vrouwen' - Stads schouwburg Molenwater 99 - 20.00 uur 30) TERNEUZEN Belgische humor - Zuidlandtheater - 20.00 uur VLISSINGEN iHelle Kijkers - de biografie van een vrouwenvriendschap - Vestzakthea ter Bellamypark 5 - 20.30 uur 17,50) KLASSIEK VLISSINGEN Seniorenorkest Zeeland - Open Hof Kerk A. Gogelweg - 14.30 uur (ƒ2,50) DIVERSEN SAS VAN GENT De Roselaer, 14.00 uur - bingo TERNEUZEN 't Schelpenhoekje, 19.30 uur - jo keren AXEL Gregoriuscentrum, 13.30 uur - koersbal CLINGE Malpertuus, 13.30 uur - handwer- ken, biljart, kaarten, pergamano FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur Aristokatten 20.00 uur True lies HULST De Koning van Engeland 14.00 uur Jungle Jack 20.00 uur True lies 20.00 uur Forrest Gump 14.00 en 20.00 uur The mask 14.00 en 20.00 uur Baby's day out MIDDELBURG Schuttershof 20.00 uur Four weddings and a fune ral OOSTBURG Ledeltheater 14.30 uur The Flintstones TERNEUZEN Porgy Bess 15.00 uur Heksen in de voorstad 20.00 uur Farewell to my concubine VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 uur Jungle Jack 20.00 uur True lies 14.00 uur Duimelijntje 20.00 uur Forrest Gump 14.00 en 20.00 uur The mask 14.00 uur Baby's day out 20.00 uur Clear and present danger GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Max 14.30 en 17.00 uur Baby's day out 20.00 en 22.30 uur Love, Cheat and steal 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30- uur Natural born killers 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Color of the night 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Reality bites 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Wolf 20.00 en 22.30 uur Leon. 14.30, 17.00,20.00 en 22.30 uur True lies 20.00 en 22.30 uur The client 14.30,17.00 en 20.00 uur Speed 20.00 en 22.30 uur 4 Weddings a funeral. 14.30 en 17.00 uur The Aristocats. KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 20.00 uur Forrest Gump 15.00 en 20.00 uur True lies 20.00 uur Natural born killers 15.00 en 20.00 uur Max 15.00 uur Baby's day out Scharpoord 14.00 uur Hanekamp de rocker Heropening Doolaege Koewacht - Vandaag heropent Stip-droogisterij Dooleage in de Nieuwstraat 55 in Koewacht de vernieuwde zaak. Voor iedere klant ligt er een attentie klaar. Bovendien zijn er vanwege de heropening tot 2 november flinke kortingen op een reeks artikelen. collectie, bestaande uit truien, tafelkleedjes en sokken, was bij elkaar gebreid, gehaakt en geborduurd door zestien dames. Zij komen om de veertien dagen bij elkaar in de foyer van het Dorpscentrum. Van de opbrengst worden nieuwe materialen gekocht en is de rest voor de Zonnebloem. foto.wim koovman Hulst VOGELTENTOONSTEL LING - Vogelvereniging Vo gelvreugd houdt zaterdag 5 en zondag 6 november de jaar lijkse vogelshow in café De Ster. De openingstijden zijn zaterdag van 10.00 tot 20.00 uur en zondag van 10.00 tot 19.00 uur. KVO - De KVO-kring Huist houdt voor haar leden een le zing door het bureau Voor lichting Verrekening. Het on derwerp van deze lezing is verrekening in en om het huis houden. De aanvang is om 19.30 uur in het Reynaertshof in Hulst. Kloosterzande HENGELEN - Door zeehen- gelvereniging De Vogel werd een hengelwedstrijd gehouden aan de Wilhelmuspolder in de Westerschelde. Hieraan na men 48 personen deel. Uitslag vrij aas: 1. M. van Duyse, 2. I. Jonkheym, 3. H. Honkheym. Leeglopers: 1. E. Rademakers, 2. A. van Vooren, 3. mevrouw De Waal, traditionele pijp: J. van Heese. Nieuw-Namen HENGELWEDSTRIJD - W Hulsterloo organiseert op za terdag 12 november een zee- hengelwedstrijd op de Wester schelde. De inschrijving moet binnen zijn voor 6 november bij J. Lockefeer, Nobelstraat 9 in Nieuw-Namen of bij W. Vermeirssen, Kauterstraat 18 in Nieuw-Namen. Er kunnen maximaal 25 personen worden ingeschreven. Van onze verslaggever Kloosterzande - Er wordt geprobeerd nog dit jaar een eerste plannetje op tafel te leggen voor verkeersmaatregelen in de Rapenburg in Vogelwaarde. Wethouder B. Pauwels zegde dat toe tijdens de vergadering van de Hontenisser financiële commissie. Snelheidsremmende maatregelen in de Rapenburg zijn voor de gemeente inmiddels een fikse hoofdbreker aan het worden. Men dacht aanvankelijk aan het soort snelheidsremmers zoals die ook in de Cloosterstraat in Kloosterzande zijn aangelegd. Maar uit een evaluatie is nu gebleken dat de meningen daar over ver uiteen lopen. „Blijft overeind dat er iets moet gebeuren in Vogelwaarde," gaf Pauwels toe op vragen van A. Sponselee (CDA) en P. Kindt (Algemeen Belang). Wegversmal lingen zullen problemen oproe pen voor het vrachtverkeer dat van de Rapenburg gebruik maakt. „Dan moeten de doorgangen al zo breed blijven dat je er beter niets kunt zetten," aldus Pau wels. Drempels zijn beproefde snelheidsremmers, maar het na deel is wel dat ze veel geluids- en trillingsoverlast veroorzaken. „Mensen bij wie zo'n drempel voor de deur ligt doen geen oog meer dicht," voorspelde de wet houder. Op dit moment wordt er nog stevig gepiekerd over alternatie ven. „Ieder goed idee is wel kom," aldus Pauwels. Waarop Sponselee opperde een informele raadsvergadering uit te schrijven om, in gezelschap van wat tech nische medewerkers, een soort brainstormsessie te houden. Me: vrouw M. le Roy (Progressief Hontenisse) opperde vooral ook de bewoners bij de plannen te betrekken. Ze wees daarbij naar de Bossestraat waar in samen spraak met de bewoners ook maatregelen zijn genomen. En dit tot ieders tevredenheid. Van onze correspondent Hulst - De Speelotheek Aap- Noot-Mies en de stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen houden zaterdag 29 oktober van 10.00 tot 15.00 uur een open dag in Hulst. Om 10.00 uur opent wethouder P. Weemaes de open dag, die wordt gehouden in basisschool de Nobelhorst. Rond 10.30 uur treedt clown Francesco di Crea- tore op. Vanaf 13.00 uur zijn er huifkarritten door de Dullaer- twijk. De hele dag is er gelegenheid voor schminken en knutselen, er is een puzzelspeurtocht en er zijn springkussens beschikbaar.

de Stem | 1994 | | pagina 15