DE STEM Basiliek van Hulst krijgt voorrang bij restauratie van GS Veergebruiker moet bloeden UIEN EN ESTEN sbroeck Er is een spaarrekening die nu rente oplevert. E U B/ [Tarieven moeten van GS fors omhoog om niveau WOV te halen igoederen Sheriff' Theo Bouwens keurt 15.000 fietsen Ontslag directeur kost hotel geld Hèt adres lijn H; T m Bloemetje voor bruidjes in Terneuzen als troost voor tocht door modder Zakenman Stoffels start eigen campagne om in Zeeuwse staten te komen ING «BANK 1717- iberghestraat 18 - Hulst 01140-12612 sion movements AYMOND WEIL Dode en twee zwaargewonden bij ongeval in Goes Schennispleger i uit Goes gepakt in Tholen Kolibrievlinder in Terneuzen gevangen Zeeland WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever jliddelburg - De basiliek van Hulst hee'ft gisteren van Ge deputeerde Staten (GS) 'ab solute topprioriteit' gekregen als het gaat om een grote restauratie, dat schrijven GS in een brief aan directeur Asselbergs van Monumenten zorg. De restauratie van de basiliek heeft meer voorrang van Middel burg gekregen dan herstel van de Grote Kerk in Goes, waar af en toe de stukken afvallen. Res tauratie daarvan is ook nodig, vinden GS, maar dan na de klus in Hulst, waar voor herstel van toren en basiliek een bedrag van '9,6 miljoen gulden is begroot. De provincie zal daarvan een mil joen gulden betalen, maar de rest moet van Monumentenzorg komen. De brief heeft de bedoe ling om snel rijkssteun te ver werven. Nummer drie op deze alarmlijst van restauraties in Zeeland staat de molen op het voormalige bol werk generaliteit in Sas van Gent. Naar de mening van GS is her stel van de toren in Hulst niet direct zo noodzakelijk, maar als de basielik aan de beurt komt is het technisch ook beter tegelijk de toren te restaureren. In Hulst wordt actie gevoerd om een miljoen gulden bijeen te krijgen door het voormalige ac tiecomité 'Redt het Carillion'. In dit comité zit een aantal promi nente Hulstenaren en burge meester A. Kessen is hiervan de voorzitter. Over de restauratie van de basi liek wordt al vele jaren gespro ken. Geld is telkens het struikel blok en ook duiken er steeds weer andere kostenramingen op. Inmiddels is er een bouwkundig onderzoek geweest. Aan de hand daarvan is een begroting ge maakt. Daar is door Monumen tenzorg weer de bezem doorge haald. „Er blijft nu een bedrag over van ongeveer 12 miljoen gulden aan subsidiabele kosten," zegt chef stads- en dorpsontwikkeling Guido Totté. Dat betekent dat Monumentenzorg in principe over dat bedrag tachtig procent subsidie wil uitkeren. HORLOGERS DEPUIS 1737 GENÈVE L GENEVE t je Nieuwstraat 30 f ter de kerk) f. f f fv 01140-10473 1 L Lid Vereniging Goud- en Zilversmeden Een uitgebreide delegatie van Veilig Verkeer Neder land, kring Zeeuws-Vlaande- ren, onder leiding van voor zitter Piet Apers was gister middag in Vogelwaarde om Theo Bouwens uit Klooster- zande een oorkonde te over handigen. Deze voorzitter van de afdeling Hontenisse was gisteren toe aan de keu- nng van, de 15.000e fiets (zie foto). Toevalligerwijs was dit een spiksplinternieuwe fiets waar dan ook weinig aan af te keuren was. Over het alge meen waren de fietsen toch in een goede staat van onder houd. Door Theo Bouwens werden de fietsen van groep 15,6 en 7 gekeurd. Ook Ma rijke Hemelsoet, het 'boeg beeld' van Veilig Verkeer Ne derland en burgermeester Th. Steenkamp van Hontenisse (rechts op de foto) waren bij ie huldiging aanwezig. De zich sheriff noemende en met een pet van de California Highway Patrol getooide Bouwens liet de aanwezigen weten vol goede moed verder te gaan. Dus op naar de keu ring van de 20.000e fiets. Sinds kort heeft hij in de persoon van de heer Janssen uit Kloosterzande een 'hulps heriff' in opleiding zodat de keuring van de fietsen in de gemeente Hontenisse voor de toekomst is veilig gesteld. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Goes - De 27-jarige M. Verhoeff uit 's-Heer Abtskerke is gistermor gen bij een eenzijdig ver keersongeval in Goes om het leven gekomen. Twee anderen, inwoners uit Arnemuiden, werden zwaar gewond. Het ongeval gebeurde om streeks zes uur 's morgens °P de Noordzakweg. Een personenauto, bestuurd door een 20-jarige man uit Arnemuiden, komende uit de richting Heinkenszand raakte door onbekende oor zaak in de rechterberm. Na een stuurcorrectie en waarschijnlijk drie keer over de kop te geslagen be landde het voertuig tenslot te in een links van de rijweg gelegen sloot. Daarbij zijn de drie inzittenden uit de auto geslingerd. Zwaargewond werden allen overgebracht naar zieken huizen in Goes en Vlissin- gen. Bij aankomst in het Oosterschelde ziekenhuis in boes bleek de 27-jarige man zijn overleden. De be stuurder werd in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Het derde slechtoffer, een 24-jarige man uit Arnemui den, is overgebracht naar «et streekziekenhuis Wal cheren in Vlissingen. Terneuzen - „Als wij van daag goede werkafspraken maken van wat ik wel en niet mag doen, wil ik morgen weer aan de slag. Mijn werk is mijn hobby." Dit zei gister morgen de door de leiding van het Churchill Hotel in Terneuzen ontslagen ver koopdirecteur van 't Wel. Of die werkafspraken er ooit komen is zeer de vraag. Tijdens de zitting voor kantonrechter mr. A. Melens, die zich moet buigen over een verzoek van het Churchill Hotel om het dienst verband met Van 't Wel te mo gen beëindigen, schudde hotel directeur Kieviet heftig neen met zijn hoofd toen die suggestie werd gedaan. Eerder dit jaar was Van 't Wel op staande voet ontslagen we gens disfunctioneren. Tijdens een kort geding voor de recht bankpresident in Middelburg eiste Van 't Wel doorbetaling van loon, hangende een ontslag procedure die zou moeten wor den aangespannen. De president wees die eis toe omdat hij de ontslagredenen nogal zwak vond. Raadsman mr. E. de Rechter voerde gisteren onder meer aan dat Van 't Wel zijn boekje te buiten was gegaan bij het maken van afspraken met derden. Hij verweet hem ook het scheppen van chaos bij het maken van reserveringen waardoor een schadepost voor het hotel was ontstaan omdat men elders als nog gasten moest onderbrengen. Bovendien kreeg hij te horen zeer ongunstige contracten te hebben afgesloten met tourope rators. Voorts wil het personeel van het hotel, volgens de directie, niet meer met hem samenwerken. Ook zou Van 't Wel familie en kennissen gratis in het hotel hebben laten overnachten. Iets wat door zijn raadsman Ariëns werd weerlegd door het tonen van uitgeschreven en vervolgens betaalde facturen. Mr. Ariëns beklaagde er zich wel over dat nu pas op de zitting een aantal argumenten voor het ont slag werd aangedragen. „Dat is geen procederen. Hier kunnen wij niet direct op reageren." Wat Van 't Wel vooral stak was dat tijdens een gesprek op 19 juli jongstleden volgens hem beloofd was dat op papier gezet zou worden wat hij nu wel en niet binnen het bedrijf mocht doen. Ondanks herhaalde verzoeken is die 'functie-omschrijving' nooit afgekomen. Sterker nog, hij hoorde via zijn raadsman dat het hotel besloten had beëindiging van het dienstverband bij de kantonrechter aan te vragen. Volgens Kieviet heeft Van 't Wel het waarschijnlijk niet goed be grepen en hij ontkende dat was afgesproken dat een en ander op papier zou worden gezet voor wat betreft het werk. „De direc tie ziet geen heil in voortzetting van het dienstverband," zei De Rechter. Hij vroeg daarom beëindiging van het dienstver band zonder een nadere vergoe ding. Uiteraard vroeg Ariëns het ver zoek af te wijzen. En mocht de kantonrechter het verzoek toch inwilligen dan moest daaraan Van onze verslaggever Middelburg - De service wordt slechter, maar de kaart jes weer duurder. Met ingang van komend jaar gaan de tarieven van de veren over de Westerschelde fors omhoog. De oorzaak: de provincie wil de veertarieven tegen de tijd dat de toltunnel er ligt, even hoog hebben als de dan in te voeren toltarieven. Met andere woorden: de veergebruikers moeten nu al fors in de beurs gaan tasten voor een tunnel die er misschien nooit komt. Dat is de strekking van een nieuw voorstel van Gedeputeer de Staten aan Provinciale Sta ten. De tarieven moeten met per centages van tussen de veertien en de twintig omhoog (ook de kortingskaarten voor Zeeuws- Vlamingen gaan daarin mee) om in het jaar 2000 op een gemid delde opbrengst van tien gulden per auto te komen. Dat is het streven. Noodzaak In de praktijk betekent dit dat een enkeltje in de zomer zonder kortingskaart voor een perso nenauto 13,50 gaat kosten. Een Zeeuws-Vlaming met een hoge kortingskaart betaalt daar 3,15 voor. De tarieven voor vrachtverkeer stijgen navenant. De provincie windt geen doekjes om de reden van de verhogingen. In het sta- Van onze correspondent Tholen - Een 26-jarige inwoner uit Goes is maandagmiddag op de Eeweg in Tholen opgepakt toen hij zijn geslachtsdeel liet zien aan voorbijgangers. Na een korte achtervolging door de politie kon de man worden aangehouden. Tijdens een verhoor liet hij we ten dat hij de afgelopen tijd in totaal elf maal in West-Brabant en Zeeland zijn geslachtsdeel had getoond. tenvoorstel wordt zonneklaar uit de doeken gedaan dat 'in ver band met de financiële haal baarheid van de WOV een extra verhoging van 20 procent, in drie fasen door te voeren, nood zakelijk is'. Dat is in voorgaande jaren al doorgevoerd, maar nog steeds van kracht. De laatste maal ste gen de tarieven met maar liefst 11,9 procent in een jaar tijd. 'In het jaar 2000', aldus het voorstel, 'dienen de tarieven vol doende hoog te zijn om als uit gangspunt voor de WOV-tarie- ven te dienen. Einde veertarief en begin toltarief'. In de staten werd dit argument vorig jaar nog besproken als een goed ar gument, het WOV-tarief zou dus niet duurder worden dan de ve- Kortingskaarten Dat de tarieven van de veren kunstmatig zo omhoog moesten worden gekrikt om dit te berei ken, daar werd niets over ge zegd. Alleen de WD stelde toen in schriftelijke vragen dat 'niet ongelimiteerd de tarieven moe ten worden verhoogd om de ge middelde opbrengst per auto in het jaar 2000 te halen'. Inmiddels is 'het jaar 2000' ach terhaald en is de tunnel, als hij er komt, pas in het jaar 2004 klaar. Wat dit voor de veertarie ven betekent, weten GS nog niet. De extra verhoging van de tarie ven is nodig omdat tal van prog noses niet bleken te kloppen en omdat er beduidend meer kor tingskaarten zijn verkocht dan was geraamd. Dit drukt de ge middelde opbrengst per auto be hoorlijk. Van onze verslaggever Terneuzen - Dat het in hartje Terneuzen momenteel een rommeltje is, dat moge bekend zijn. De plaats, die zich gaarne presenteert met de (Wester)schelde en de legenda-1 rische kapitein Van der Decken alias De Vliegende Hollander, is 'op de schop'. Want Terneuzen stoomt op. Met ambitieuze plannen als het project Steenen Beer, die het hart van de stad binnen afzienbare termijn een geheel ander aanzicht moet geven. Maar die klus, inclusief een heuse onderwater-parkeerga rage, gaat nu eenmaal gepaard met wat overlast voor voetganger, fietser en automobilist. De gemeente, zo erkent voorlichter O. Vosveld grif, is zich daarvan terdege bewust. Want goedgemutst meldde Vosveld gistermiddag dat de gemeente er ook werk van maakt om die overlast wat te verlichten. Dinsdagmiddag kregen twee kersverse bruids paren in het stadhuis van ambtenaar Diana Gelderland (burgerzaken) een bloemetje in handen gedrukt. De paren hadden door al dat geklus de laatste tientallen meters naar het stadhuis te voet moeten afleggen en wel door de modder. Vandaar het presentje voor al dat ongemak. Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - De Zeeuws-Vlaamse zakenman Stoffels begin' een eigen verkiezingscampagne om met voorkeurstemmen ir de Zeeuwse staten te komen. Hij doet dat wanneer dt CDA-afdelingen hem niet hoger op de kandidatenlijst zetten Hij staat nu op de onverkiesbare 25e plaats. „Omdat het broodnodig is dat er in de Zeeuwse CDA-statenfrac- tie een zakenman komt. De eer ste tien plaatsen op de lijst zijn bezet door ambtenaren en lera ren. Een ondernemer hoort daar gewoon tussen, zeker gezien de ontwikkelingen in Zeeland," zo motiveerde Stoffels gisteren zijn besluit. Stoffels voelt zich als onderne mer niet altijd zo senang in het Zeeuwse CDA, zegt hij. „Ik merk toch dat ik een zekere bedreiging in de partij ben met mijn stand punten en daarom ook zeg ik, als het bestuur en de afdelingen me niet helpen in de staten te ko men, dan heb ik mijn eigen team klaar staan om een grote cam pagne te voeren. Ik heb er ook over gedacht het bij een andere partij dan het CDA te zoeken, maar dat gaat me nét iets te ver," aldus Stoffels. Hij verwacht over twee weken duidelijkheid te hebben over zijn definitieve plaats op de lijst, als alle Zeeuwse afdelingen over de advieslijst van het bestuur heb ben gesproken. Stoffels zelf schat in dat de afdelingen hem iets hoger op de lijst brengen, maar hij betwijfelt bij de eerste verkiesbare tien te komen. Momenteel heeft het CDA inclu sief twee gedeputeerden dertien leden in de staten. Gedeputeerde Nederhoed heeft laten weten niet terug te zullen komen als gedeputeerde. Het is geen ge heim in de fractie dat een ver vanger voor haar nog niet is gevonden. Volgens sommige CDA-leden mikt Stoffels op die plaats, maar de zakenman zeli deed daar gisteren geen uitspra ken over. Van onze verslaggever Hulst - In het waslokaal van de Koninklijke Scheldegroep in Terneuzen is deze week een koli brievlinder aangetroffen. Nog nooit eerder is er in Zeeuws- Vlaanderen zo laat in de okto bermaand nog een vlinder van deze soort waargenomen. De vlinder werd gevangen en afgeleverd bij Eddy Taelman in Hulst, lid van de insektenwerk- groep van de Steltkluut. Deze pijlstaartvlinder komt vooral voor in het Middellandse zeege bied en trekt vandaar in wisse lende aantallen naar het noor den, waar hij zich voortplant, maar zelden overwintert. (ADVERTENTIE) meteen een billijke schadever goeding gekoppeld worden. Ook al omdat zijn cliënt door een en ander was aangetast in zijn eer en goede naam en het maar af te wachten was of zijn bijna vijf tigjarige cliënt nog op de ar beidsmarkt terecht kon. Al bij al vond mr. Melens het voor het hotel maar een dunne zaak. „Wat nu boven water komt is allemaal een beetje vaag. U zult rekening moeten houden met een afwijzing van uw ver zoek," waarschuwde hij de ho tel-directie. Hij vroeg zich af of nader overleg er niet toe kon leiden dat Van 't Wel alsnog weer aan de slag kon. Na schorsing bleek dat Van 't Wel best wilde, maar de hotellei ding niet. „Dat station is gepas seerd," zei De Rechter. Melens merkte nog op dat alles wel zijn prijs heeft. Met andere woorden: komt Van 't Wel er echt niet meer in dan zal daar voor het hotel een prijskaartje aanhan gen. „Dan moet bekeken worden of het Churchill Hotel het wil of, kan betalen," zei De Rechter. De mogelijkheid bestaat dat de! kantonrechter het verzoek niet inwilligt. Dat opent voor de ont slagen verkoopdirecteur weer de weg naar de rechtbank in Mid delburg, waar hij voor de presi dent in kort geding toegang tot' zijn werkplek kan eisen op straf fe van een dwangsom. Die eis zal worden toegewezen, gezien de uitspraak van de kantonrechter. Uitspraak kantonrechter 16 no vember. 7,5 Als u nu een Maatwerkspaarrekening bij de ING Bank opent, ontvangt u maar liefst 7,5% rente bij een looptijd van 10 jaar. Kortere looptijden zijn ook mogelijk. Bovendien kunt u altijd tussentijds over uw geld beschikken. De minimuminleg is ƒ10.000,-. Het bijzondere is ook dat u zelf de datum van rentebijschrijving kunt bepalen. Bijvoorbeeld op uw verjaardag. Maar wacht niet te lang. U heeft tot en met 3 november de tijd om uzelf een spaarrekening met een extra hoge rente cadeau te doen. Voor meer informatie kunt u ons gratis bellen (ma. t/m vr. 9.00 - 21.00 zat. 10.00 - 16.00). Tel.: 06-0220299.

de Stem | 1994 | | pagina 13