e nte: ig! DE STEM Ongerustheid over lastenstijging Bedrijfsleider Scheldorado redt peuter van verdrinkingsdood Gestremd Kamers van Koophandel doen beroep op gemeenten rem te zetten op belastingen Man uit Groede bekent twee brandstichtingen Mevrouw De Boever uit IJzendijke honderd jaar AND KORT se premier wederopbouw mislukt rdanië verbeteren men kathedraal vijftig doden tatiehypotheek. Postbank. Nieuwe plaats voor kunstwerk kubussen Axel A5 Middag ouderenkoren Terneuzense ambtenaren uit auto voor nieuw stadskantoor ZMF pleit voor open houden van vier Zeeuwse NS-stations 1 OKTOBER 1994 A4. het burgemeesterschap an Europese zaken Panga- de tweede ronde van de eilingen bij de stemlokalen 6 tot 10 procent achter lag ngalos erkende zijn neder- te opkomst. de socialistische regering oor de 75-jarige premier er populair omdat hij veel uropese Unie. Het lijkt erop de Atheners van zich heeft en de kansen van Pangalos volgen, verkleind. ngssamenwerking) gaat het ij de wederopbouw van het en lopen via de particuliere t Centraalafrikaanse land eind van dit jaar afspraken n voerde zaterdag in de en met president Bizimun- emeen als sterke man op de door het Ruandese Patriot- ering verzekerde Pronk dat en de ruimte biedt aan enover Pronk dat RPF-mili- s te buiten zijn gegaan aan uitte deze beschudiging in ari is alarm geslagen, nadat cholera zijn geconstateerd, toriteiten tot nu toe hebben vallen gaat, wordt gevreesd aangeraden om geen rauwe - te eten, kraanwater te te kopen. Oorzaak van de gsstelsel. 00 ingeleverde wapens is een rboden wapens in Zuid-Afri- "ensen die zonder vergunning dat afgelopen week straffe- en die vanaf nu nog met een kunnen op strenge straffen oopt veel AK-47 geweren te -wapen is het meest gebruik- n moeten er in omloop zijn. betrekkingen met Jordanië mman zijn recentelijk gewij- De relatie belandde op een an Irak tijdens de Golfcrisis and de morele en financiële ekkingen worden nu weer1 gs Bagdads troepenbewegin- dag een olietanker in de Golf rend onder Hondurese vlag, de VN-sancties olie uit Irak nse kerk is grote beroering 8-jarige Michael Turnbull tot noordoosten van Engeland, weging OutRage probeerden am te bestormen uit protest die 26 jaar geleden werd e handelingen'. De wijding tiebescherming. OutRage be de Engelse kerkautoriteiten laarde Turnbull in een toe- Church of England was voor e relatie is onverenigbaar met zei hij toen. OutRage-leider ngers er aan dat hun nieuwe vrijen met een boerenzoon in homofiele seks gehad, maar 3 een spandoek. oofdstad Colombo is gisteren Verkiezingsbijeenkomst van de jftig mensen, onder wie de rkiezingen van 9 november, rbij gedood. Ook de algemeen igde Nationale Partij, en twee wen. Dissanayake zei onlangs tratistische Tamils. Sindsdien ?n verscherpt. De Verenigde ir augustus haar regeermacht, bewind geweest. 'uiteraard wèl profiteren! deze twee jaar namelijk zélf aarop u de rente voor een vastlegt. ctie geldt nu tot 5 november rting. Informeer dus direct bij lakeiaar, verzekeringsadviseur /potheekbemiddelaar of bel 06-0012 voor een afspraak. Zeeland jingen voorbehouden. Kan onze verslaggever {erneuzen - In zwembad Scheldorado in Terneuzen is zaterdag een driejarige peu ter uit België van de verdrin kingsdood gered. je peuter kwam door onbekende oorzaak ondersteboven in zijn zwemband te liggen, nam water in en raakte buiten kennis. Snel handelen van bedrijfsleider To- nie Mul en bezoeker Hendrik Gomesh zorgden ervoor dat het leven van de peuter werd gered. „Ons personeel heeft hem snel uit het water gehaald en daarna hebben Hendrik en ik reanimatie toegepast. Binnen een paar mi nuten kwam hij al bij," zegt bedrijfsleider Mul. Een ambulance was snel aanwe zig en nam de peuter ter obser vatie mee naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen. „De dokter wilde voor alle zekerheid toch dat er even naar zijn longen werd gekeken. Het kan altijd zijn dat er water in de longen is gekomen. Maar het bleek alle maal nogal mee te vallen. Een opname was niet nodig, hij kon dezelfde avond nog naar huis," aldus de bedrijfsleider Op het moment dat de peuter in moeilijkheden kwam, rond 17.45 uur, bevonden zich zo'n hon derdvijftig mensen in het zwem bad. „Het was een drukke dag. We konden gelukkig snel hande len. We waren wel met zijn vij ven die een cursus reanimatie hadden gevolgd," zegt Tonie Mul. Voor Tonie Mul was het de eer ste keer dat hij iemand moest reanimeren. „Op dat moment ben ik koel, maar het is toch wel iets anders dan wanneer je met een oefenpop bezig bent. Geluk kig liep het allemaal nog goed af". *De vlammen sloegen uit het dak van het schuurtje bij het huis van 'Captains Paradise', maar de woning bleef behouden. Van onze verslaggever Breskens - De politie heeft de 23-jarige F. de R. uit Groede in bewaring gesteld. Hij heeft bekend zaterdagavond op twee adressen in Groede en Breskens brand te hebben gesticht. De verdachte heeft op beide adressen ingeschreven gestaan. De man meldde zich zondagoch tend uit eigen beweging op het politiebureau in Oostburg. De brandjes braken zaterdaga vond nagenoeg op zelfde tijdstip, rond 21. 45 uur, uit. De eerste melding betrof een brandje bij een hoekhuis in de Zandstraat in Breskens. Vrijwel tegelijkertijd brak er brand uit in het schuur tje bij het huis van 'Captains Paradise' in Boerenhol, bij Groe de. Het brandje in Breskens was snel onder controle, maar de brandweer kon niet voorkomen dat de hele woonkamer uit brandde. De schade is aanzien lijk. De situatie voor het huis van Captains Paradise, een toe ristische bezienswaardigheid, leek aanvankelijk bedreigend, maar ook hier wist de brandweer volgens plaatsvervangend com mandant N. Moskie van de brandweer in Oostburg te voor komen. „De vlammen sloegen al Van het schuurtje zelf bleef niet veel meer dan een bouwval over. foto's wim kooyman Persoonbjke ongelukken deden zocht gisteren de brandhaarden, zich niet voor. De technische Over de oorzaak en het motief is recherche van de politie onder- nog niets bekend. uit het dak van de schuur, maar we hebben de woning toch kun nen sparen." Van onze verslaggeefster Axel - Het kubussen-kunst werk van P. Klinckhamers beeft deze week een nieuwe stek gekregen in het Axelse. Na jaren bij de in augustus ge sloopte lts in de Crijnssensstraat 'e hebben gestaan, is het deze week verhuisd naar Marij- kestraat bij de gelijknamige ba sisschool. Klinckhamer kreeg indertijd de opdracht voor het kunstwerk van het schoolbestuur van lts De «elstede. Toen de school on langs werd gesloopt, dreigde ook bet kunstwerk onder het puin te verdwijnen. De kunstenaar vroeg daarop aan de gemeente z'jn kunstwerk te verplaatsen en uiteindelijk kwam de Bea- 'nxschool als nieuwe lokatie uit de bus rollen. Het werk bestaat uit twintig hol te kubussen geplaatst op een aantal voeten. Oud-Axelaar Künckhamer liet meer kunstzin- i'ge sporen in Zeeuws-Vlaande ren: ook van zijn hand zijn onder meer de liggende figuur aan de rand van de vijver bij De Halle on het beeld Plastiek aan de buitenmuur van sportcomplex ,Ue Honte in Terneuzen. Het verkeer van Oost naar West-Zeeuw-Vlaanderen heeft het afgelopen weekend hinder gehad van werkzaamheden aan de brug over het kanaal Terneuzen-Gent bij Sluiskil. Het verkeer werd omgeleid over Terneuzen. Hoewel de werkzaamheden lang van tevoren bekend zijn gemaakt, draaide een aantal automobilisten toch nog de aanvoerwegen naar de brug op. Vandaag is alles weer normaal. f°t° wim kooyman MAANDAG 24 OKTOBER 1994 Van onze verslaggever Terneuzen - De samenwer kende Kamers van Koop handel in Zeeland doen een beroep op de gemeen ten om de rem te zetten op de als maar stijgende ge meentelijke belastingen. De kamers maken zich ongerust over de toenemende lastenver zwaring voor het bedrijfsleven als gevolg van die oplopende gemeentelijke heffingen en tarie ven. Een bijkomende zorg is de grote onderlinge verschillen tus sen gemeenten. Als die laatste trend zich doorzet kan het voor nieuwe bedrijven interessant worden om hoge ver schillen mee te laten wegen in hun keus van vestigingsplaats. De kamers vinden dat een be denkelijke ontwikkeling. Temeer omdat het volgens de kamers nog maar de vraag is of de onderlinge concurrentiestrijd tussen gemeenten wel zo goed is voor de economische ontwikke ling van Zeeland. Ze maken hun ongerustheid be kend in een brief aan de gemeen ten en Gedeputeerde Staten naar aanleiding van een inventarisa tie van gemeentelijke tarieven en heffingen. Een vergelijking tus sen 1993 en 1994 laat een forse lastenverzwaring zien voor het bedrijfsleven (maar ook voor de burgers). De afvalstoffenheffing steeg gemiddeld met 26 procent, maar ook de onroerende-zaak- belasting (1,46 procent) en leges voor bouwvergunningen (1,8 procent) gingen omhoog. Vinden de kamers van koophandel de gemiddelde stijging al bizar, de uitersten zijn nog extremer. De afvalstoffenheffing is bij voorbeeld gemiddeld met een kwart gestegen maar Kortgene en Westkapelle zitten daar met een stijging van respectievelijk 57 en 59 procent ver boven. 'De onroerende-zaakbelasting steeg gemiddeld met 1,5 procent. De helft van de gemeenten liet het tarief ongewijzigd, maar Kortgene deed er 7 procent bo venop. En bij de leges voor bouwvergunningen variëren de stijgingen van 0 tot 10 procent. De onderlinge verschillen bij de leges voor milieubeheervergun- ningen zijn zo mogelijk nog gek ker. Acht gemeenten bevroren die leges terwijl ze in Middel burg verzesvoudigden (van 187 tot 1250 gulden). De kamers vergeleken acht be lastingen: de onroerend-zaakbe- lasting, afvalstoffenheffing en reinigingsrechten, bouwvergun ningen, milieubeheervergunnin- gen, rioolrechten, precariorech ten, markt- en standplaatsgel den, toeristenbelasting. Slechtste kaarten Als potentiële vestigingsplaats blijkt Vlissingen van alle Zeeuw se gemeenten in drie bedrijfstak ken de slechtste kaarten te heb ben. Een grafisch bedrijf van gemiddelde omvang is in Vlissin gen in totaal 9.933 gulden aan tarieven kwijt, in Sluis 4199 gul den. Maar ook in de metaal en de horeca staat Vlissigen boven aan met respectievelijk 45.797 gulden en 32.864 gulden. De portemonneevriendelijkste ge meenten zijn in beide sectoren respectievelijk Tholen (17.742 gulden) en Valkenisse (14.250 gulden). Sluiskil - Ouderenkoor De Nachtegalen uit Sluiskil houdt woensdag 26 oktober in Het Meulengat een middag voor ouderenkoren. Vanaf 13.30 uur treden op de ouderenkoren uit Breskens, Axel, Terneuzen, Zaamslag, Oostburg en Sluiskil. Tijdens de korenmiddag is er ook een handwerkverkoop in de foyer van Het Meulengat. De middag is' gratis toegankelijk voor alle Zeeuws-Vlaamse oude ren. Mensen die vervoer nodig hebben, kunnen bellen met D. Jvan Grieken, 01157-1498. Mevrouw De Boever-van Landschoot in de bloemetjes. foto wim kooyman Van onze correspondent Terneuzen - Mevrouw R.M. de Boever-van Landschoot uit IJzendijke en thans verblijvende in verpleegtehuis Ter Schorre in Terneuzen passeerde zaterdag in gezelschap van familie, vrienden en kennissen de honderd jaar. De eeuwlinge heeft altijd hard gewerkt en geniet nu van haar welverdiende rust. Zij werd in 1894 geboren in IJzendijke als oudste van de meisjes uit een gezin van vijf kinderen. Vader was landbou wer. Omdat het toentertijd verboden was om twee beroe pen uit te oefenen, werd zij als jong meisje samen met haar broer tewerkgesteld in het ca fé van haar vader. Het café was gelegen aan de Pvramide in IJzendijke. Op jonge leeftijd legde zij vele kilometers te voet af om haar oma iedere ■zondag op het Krabbegat te bezoeken. Het jonge meisje groeide uit tot een forse jonge dame die als geen ander op het land kon werken met de sikkel om de oogst binnen te halen. Zoals bij zoveel Zeeuws-Vla mingen heeft de Tweede We reldoorlog ook bij de eeuwlin ge diepe sporen na gelaten. „Wij moesten bij de bevrijding •vluchten uit de Pyramide naar IJzendijke. Tijdens de vlucht langst de Veste kwam er een vliegtuig over die bommen losliet. Hierbij raakte ik zwaar gewond en kreeg op drie plaatsen bomscherven in mijn lichaam Zij werd eerst vier dagen in een kelder verzorgd en daarna naar het noodziekenhuis in Sluiskil gebracht. Wonder bo ven wonder bleef zij in leven. Jaren later werd er nog een grote scherf verwijderd die men niet gevonden had. Zij huwde met Alfred de Boe ver. Uit het huwelijk werden een zoon en drie dochters ge boren. Na het overlijden van haar man heeft Romanie de Boever 24 jaar bij haar jongste zus in Sluiskil ingewoond. Daarna verhuisde zij voor 2Vi jaar naar haar oudste dochter in Koewacht. Nu woont de honderdjarige naar haar volle tevredenheid in het verpleeg huis. Zij heeft 24 spreien ge haakt voor de hele familie Nu ziet ze slecht en haar be nen laten haar in de steek Zij genoot zichtbaar met een glaasje prik van alle belang stelling rond haar eeuwfeest. Van onze verslaggever Terneuzen - De ambtenaren van de gemeente Terneuzen worden verzocht niet met de auto naar het werk te komen. Het verzoek van het gemeentebestuur wordt niet ingegeven door zorgen om de Terneuzense buitenlucht, maar om het winkelend publiek in staat te stellen de auto bij het centrum te parkeren. In het gebied tussen het stadhuis en het Schoolplein start volgende week het bouwrijp maken van de grond voor de bouw van het nieuwe stadskantoor. Dit kost parkeerplaatsen. Tussen het stadhuis en de bibliotheek legt de gemeente een tijdelijke parkeerplaats aan. Maar, zo valt te lezen in het mededelingenblad Radar, van medewer kers wordt verwacht dat zij hun auto niet plaatsen op de tijdelijke parkeerplaats. „Om de parkeerproblemen zoveel mogelijk te voorkomen worden alle medewerkers verzocht zo min mogelijk met de auto naar het werk te komen. Het college benadrukt dat de tijdelijke parkeervoorziening bestemd is voor bezoekers van het centrum en niet voor de mensen die er werken." Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft bij het bestuur van de Vervoerregio aangedrongen om de voorziene sluiting van vier kleine Zeeuwse NS-stations tegen te gaan. Volgens de ZMF betekent sluiting van de stations toename van het autogebruik en daarmee de milieuvervuiling. De maatregelen staan haaks op de milieudoelstellingen van het Regionaal Verkeer Vervoer splan (RWP), het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP plus) en het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer. Daarin staat onder meer dat de groei van het autoverkeer terugge bracht moet worden met 35 procent. Dat lukt volgens de ZMF nooit. „In de NS-plannen, waar treinen vervangen worden door bussen, verslechtert de concurrentiepositie van het openbaar vervoer ten opzichte van de auto. Treinen zijn namelijk comfortabeler en sneller dan bussen. Door het inzetten van bussen en het doorknippen van de intercity-lijn moeten reizigers vaker overstappen, wordt de reistijd langer en neemt de kans op vertragingen toe. Een groot aantal reizigers zal daarom voor de auto kiezen," aldus de ZMF. De sluiting leidt volgens de ZMF ook tot meer luchtvervuiling. „Bussen maken namelijk 30 tot 80 maal meer luchtvervuiling per .,reizigerskilometer dan treinen."

de Stem | 1994 | | pagina 5