Strijd tegen Harnas gaat door Extra lage hypotheekrente nu 0,4%* actiekorting! Spaanse nonnen gedood bij aanslag Algerije Akkoorden in Bosnië over hulpkonvooien Prins Charles wil straks Mountbatten-Windsor heten I Bedrijfsle Meer Palestijnse gebieden afgegrendeld; gastarbeiders naar Israël Doden door noodweer in Griekenland Kamers van Man uit Grc twee branch DE STEM BUITENLAND A4 Britse toerist gedood in Egypte BUITENLAND KORT Verlies kroonprins Griekse premier Pronk helpt Ruanda bij wederopbouw Cholera in Zuid Itabë Wapen-actie Zuid-Afrika mislukt Koeweit: banden met Jordanië verbeteren Homo-activisten bestormen kathedraal Bomaanslag Sri Lanka: vijftig doden Tot 5 november op de Postbank Oriëntatiehypotheek. Voor een hypotheek ga je naar de Postbank. Nieuwe plaats voor kunstwerk kubussen Axel MAANDAG 24 OKTOBER 1994 Van onze redactie buitenland Madrid - In de het centrum van de Algerijnse hoofdstad Algiers hebben gewapende mannen gisteren een aanslag gepleegd op twee Spaanse nonnen. Een van de vrouwen was op slag dood, de andere overleed later in een ziekenhuis. Afgelopen weekeinde zijn verder een Algerijnse jurist en politicus vermoord. De moorden zijn vermoedelijk het werk van islamitische funda mentalisten. De nonnen, zuster Esther en zus ter Caridad, waren maatschap pelijk werksters in de volkswijk Bab El Oued, een moslim-funda mentalistisch bolwerk. Zij wo nen al dertig jaar in Algerije en hebben alle oproepen aan bui tenlanders het land te verlaten genegeerd. De gedode jurist, officier van justitie Chaib Mohammed Arez- ki, werd volgens Radio Algiers vlakbij de stad Boumerdes met doorgesneden keel aangetroffen. Het slachtoffer werkte bij de rechtbank van Tigzirt, meer dan 100 kilometer ten oosten van Algiers. Hij werd zaterdagavond ontvoerd. De andere gedode man, Tahar Halis, is directeur van het Isla mitische Instituut van Batna. Halis was verder politiek com missaris van het Nationaal Be vrijdingsfront, de partij die Al gerije bestuurde tot de ongeldig verklaarde verkiezingen van 1992. Algerijnse veiligheidstroepen hebben vorige week op verschil lende plaatsen in het land 47 moslim-extremisten gedood. De autoriteiten hebben verder geen details gemeld. De regering treedt de laatste tijd harder op tegen moslim-extre misten, die het FIS met geweld aan de macht willen brengen. Aan de andere kant probeert de regering het FIS aan de overleg- tafel te krijgen, maar de funda mentalisten eisen vergaande concessies en vinden onder meer dat FIS-kopstukken die gevan gen zijn gezet bij de gesprekken betrokken moeten worden. In Algerije zijn al meer dan 10.000 mensen door politiek ge weld om het leven gekomen sinds de regering in januari 1992 verkiezingen afgelastte die het fundamentalistische Islamitische Reddingsfront (FIS) dreigde te winnen. Onder de doden zijn tot nu toe 66 buitenlanders en meer dan twintig medewerkers van justi tie. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - De Israëlische regering gaat onverdroten voort met haar oorlog tegen de fundamentalistische Hamasbeweging. Harnas kan rekenen op een 'spe-i ciale behandeling', verklaarde de minister van Huisvesting, Ben Eliezer, zonder eraan toe te voe gen welke verdere maatregelen' tegen Harnas worden genomen. Wel moet het besluit van het Israëlische kabinet, 19.000 extra buitenlandse werknemers tot Is raël toe te laten, gezien worden in het licht van de maatregelen tegen Harnas. De afgrendeling van de door Israël bezette Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook na de aanslag van woensdag in Tel Aviv, waarbij 22 mensen werden gedood, verhindert momenteel tienduizenden Palestijnen naar hun werk in Israël te gaan. Deze afsluiting betekent niet al leen een klap voor de toch al slechte economische omstandig heden van de Palestijnen, maar verlamt ook de activiteiten van de Israëlische landbouw en de bouwsector. De regering Rabin heeft verder bekendgemaakt dat PLO-leider Arafat geen uitnodiging krijgt voor' de ondertekening, komende woensdag, van het vredesak koord tussen Israël en Jordanië waar 5000 gasten worden ver wacht. Dat gebeurt op verzoek van de j-echtse oppositiepartij Likud, die had aangekondigd de ondertekeningsceremonie op de grens tussen Israël en Jordanië te zullen boycotten als Arafat daarbij aanwezig is. De partij stemt wel in met het akkoord. Israëlische soldaten hebben gis teren in Hebron op de door Is raël bezette Westelijke Jordaan- oever een Palestijn doodgescho ten die een Israëlische militair had verwond. Het incident vond plaats bij een controlepost van het Israëlische leger. De neergeschoten Palestijn bracht de soldaat lichte verwon dingen toe. De dader riep 'Al- lahu Akhbar' (God is de groot ste) voor hij op de Israëliër in stak. Eerder op de dag ontplofte in de buurt van Hebron een bom bij het passeren van een patrouille van het Israëlische leger. De bom werd van afstand tot explosie gebracht. Er vielen geen slacht offers. Het Israëlische leger heeft de inwoners van Hebron, 100.000 Palestijnen en 450 joden, een uitgaansverbod opgelegd. Israëlische militairen hebben gisteren eveneens de stad Jeri cho, die onder Palestijns zelfbe stuur valt, afgesloten. Iedereen die Jericho binnen wil de, werd bij de Israëlische con troleposten aan de grens met het Palestijnse autonome gebied te gengehouden. Aanleiding voor de afgrendeling was een geweer schot dat onbekenden zaterdag avond afvuurden op een touring car. Niemand raakte daarbij ge wond. Sinds de Hamas-aanslag van woensdag zijn tientallen ver meende aanhangers van de radi caal-islamitische Palestijnse or ganisatie gearresteerd. Met het overlijden van een 61-jarige zwaargewonde vrouw is het aantal slachtoffers van de Een Israëlische soldaat staat op wacht bij een controlepost in de buurt van Jeruzalem. aanslag inmiddels opgelopen tot 22. Een DNA-test heeft volgens de Israëlische autoriteiten inmid dels definitief uitgewezen dat de 27-jarige Saleh Abdel Rahim al- Souwi, die bij de aanslag ook om het leven kwam, de dader is. Harnas verspreidde na de aan slag een videoband waarop Sou- wi afscheid nam van familie en vrienden, een gebruikelijke han delwijze voor islamitische guer rillastrijders die een zelfmoor dactie gaan ondernemen. Zaterdagavond demonstreerden meer dan 30.000 Israëliërs op de plaats van de aanslag bij het Dizengoffplein in Tel Aviv. Ze eisten het aftreden van Rabin, een einde aan het vredesproces en een totale oorlog tegen Ha mas. Een vooraanstaand lid van Ha mas heeft opgeroepen tot overleg met Israël. Voorwaarden stelde hij ook: Het Israëlische leger moet zich terugtrekken uit Jeru zalem, uit de Gazastrook en van de Westelijke Jordaanoever. Ook moeten alle joodse nederzettin gen uit die gebieden verdwijnen. Sarajevo - De verzorging tijdens de winter van de Bosnische bevolking in de door Serviërs omsingelde enclaves lijkt geregeld. De speciale VN-gezant Akashi heeft zaterdag in Pale met de leider van de Bosnische Serviërs, Karadzic, een akkoord bereikt over de opheffing van de Servi sche blokkade van VN-brand- stof- en voedselkonvooien. Als tegenprestatie trekt het door moslims gedomineerde rege ringsleger vanaf vandaag zo'n 500 soldaten terug van de strate gisch gelegen berg Igman vlakbij de hoofdstad Sarajevo. De Serviërs beloofden dat de VN-könvooien vanaf vandaag weer door het door hen gecon troleerde gebied kunnen rijden. Daardoor kunnen behalve de be volking ook de VN-soldaten worden bevoorraad. Het akkoord over de VN-kon- vooien is van cruciaal belang voor de VN-troepen in de Bosni sche enclave Gorazde die door Servische blokkades zonder brandstof zitten. Ze kunnen hun taken niet langer uitvoeren, zei een VN-woordvoerder zaterdag. Hij meldde verder dat ook de brandstofreserves in een andere beschermde enclave, Zepa in het oosten van Bosnië, opraken. De levering van brandstof en andere hulpgoederen is al sinds juni een chaos, toen de Bosni sche Serviërs het internationale vredesplan afwezen. Op veel plaatsen eisen Serviërs de helft van alle vervoerde goederen op. Athene (afp) - Ten minste dertien mensen zijn tussen vrijdag en zondag om het leven gekomen door hevig noodweer en overstromin gen in Griekenland. Er is grote schade aangericht. In grote delen van de Griekse hoofdstad Athene ligt het openbare leven plat. Drie men sen worden nog vermist. Een crisiscentrum deelde mee dat verschillende mensen in Athene in souterrains omkwa men. Zeker zeven mensen ver dronken; een 63-jarige vrouw werd door het kolkende water meegesleurd en hep daardoor dodelijk letsel op. Huizen en bruggen stortten in. Elektriciteitsleidingen en tele foonverbindingen in delen van Athene raakten verbroken, maar de brandweer werd toch nog 2500 keer gebeld. De kracht van het water was zo sterk dat honderden auto's werden meegesleurd. In som mige delen van Athene stond het regenwater anderhalve me ter hoog. Voor de kust bij de hoofdstad verdronk een visser, en in Lou- traki, 100 kilometer noordwes telijk van Athene, werd een bejaarde gedood toen zijn wo ning instortte. Ook een vrouw die 40 kilometer ten westen van Athene was meegesleurd door een modderstroom, over leed. Delen van straten spoel den weg. Het treinverkeer naar Noord- en West-Griekenland is onderbroken. Snelwegen moes ten worden afgesloten. De omvangrijke schade in Athene is mede het gevolg van het verouderde rioleringstelsel en het in het wilde weg en zonder stadsplanning bouwen in een groot deel van de Griek se hoofdstad, met name in de volkswijken. De bevolking van Athene is vooral in de jaren '60 en '70 door de leegloop van het platteland sterk toegenomen. Zonder een afdoende infra structuur aan te leggen werd het bos op de omliggende heu vels gekapt. Beken en riviertjes werden gedempt zonder dat er riolering voor in de plaats kwam. Bij sterke regenval ver anderen de straten van de zon der bouwvergunning gebouwde wijken in rivieren. „Dit is echt een ramp van bij belse proporties," zei premier Papandreou. Hij heeft een offi ciële reis van 48 uur naar Syrië geschrapt om vandaag crisis beraad van het kabinet voor te zitten. Volgens de meteorologi sche dienst zal het slechte weer nog zeker tot vanavond duren. Assiut- Een Britse toerist is gis teren in Nagada in het zuiden van Egypte om het leven geko men toen de bus waarin hij zat werd beschoten. Drie andere Britse toeristen raakten gewond. Aangenomen wordt dat de aanslag het werk is van extremistische moslims. De bus reed in Nagada in de provincie Qena op 500 kilometer van de hoofdstad Cairo. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zei in een verklaring dat de bus zich op een weg bevond die niet bestemd is voor toeristenbussen en dat de bestuurder de politie niet op de hoogte had gesteld van zijn route. Bij het geweld door fundamenta listen, dat irf maart 1992 in Egypte uitbrak, zijn ongeveer 460 doden gevallen. Ook toeristen waren al vele ma len doelwit van aanslagen. Bij 21 aanslagen zijn inmiddels zes toe risten om het leven gekomen en raakten er 50 gewond. Athene - De regeringskandidaat voor het burgemeesterschan van Athene, de voormalige minister van Europese zaken Panga- los, heeft een nederlaag geleden in de tweede ronde van de lokale verkiezingen in Griekenland. Peilingen bij de stemlokalen wezen gisteren uit dat hij in Athene 6 tot 10 procent achter W op de conservatief Avramopoulos. Pangalos erkende zijn neder- laag en weet haar vooral aan de slechte opkomst. Pangalos' nederlaag is een slag voor de socialistische regering Want Pangalos was aangewezen door de 75-jarige premier Papandreou. Als minister was hij zeer populair omdat hij veel geld los kreeg bij de partners in de Europese Unie. Het lijkt eron dat hij met zijn agressieve campagne de Atheners van zich heeft vervreemd. Door de nederlaag worden de kansen van Pangalos om Papandreou als partijleider op te volgen, verkleind. Kigali - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) gaat het nieuwe bewind in Ruanda steunen bij de wederopbouw van het land. De bewindsman wil de hulp laten lopen via de particuliere en VN-hulporganisaties die in het Centraalafrikaanse land actief zijn. Pronk hoopt nog voor het eind van dit jaar afspraken te kunnen maken. De bewindsman voerde zaterdag in de Ruandese hoofdstad Kigali gesprekken met president Bizimun- gu en vice-president Kagame die algemeen als sterke man op de achtergrond wordt beschouwd. De door het Ruandese Patriot tisch Front (RPF) gedomineerde regering verzekerde Pronk dat ze de mensenrechten respecteert en de ruimte biedt aan verschillende partijen. Bizimungu en Kagame erkenden tegenover Pronk dat RPF-mili- tairen zich tussen april en augustus te buiten zijn gegaan aan wraakacties. Amnesty International uitte deze beschudiging in een woensdag verschenen rapport. Rome - In de Zuiditaliaanse stad Bari is alarm geslagen, nadat binnen drie dagen drie gevallen van cholera zijn geconstateerd. Hoewel plaatselijke en landelijke autoriteiten tot nu toe hebben bezworen dat het om geïsoleerde gevallen gaat, wordt gevreesd voor een epidemie. De bevolking is aangeraden om geen rauwe vis - de plaatselijke specialiteit - te eten, kraanwater te drinken en geen voedsel op straat te kopen. Oorzaak van de besmetting is het gebrekkige rioleringsstelsel. Johannesburg - Met minder dan 400 ingeleverde wapens is een nationale inzamelingsactie voor verboden wapens in Zuid-Afri ka op een mislukking uitgelopen. Mensen die zonder vergunning een wapen in bezit hadden, konden dat afgelopen week straffe loos inleveren bij de politie. Diegenen die vanaf nu nog met een illegaal wapen betrapt worden, kunnen op strenge straffen rekenen.De politie had vooral gehoopt veel AK-47 geweren te mogen ontvangen. Dit type snelvuurwapen is het meest gebruik te in Zuid-Afrika. Honderduizenden moeten er in omloop zijn. Tien werden er ingeleverd. Koeweit - Koeweit zegt dat de betrekkingen met Jordanië kunnen worden verbeterd indien Amman zijn recentelijk gewij zigde beleid jegens Irak handhaaft. De relatie belandde op een dieptepunt door Jordanië's steun aan Irak tijdens de Golfcrisis in 1990 en 1991. Dat kostte het land de morele en financiële steun van het Westen. De betrekkingen worden nu weer opgebouwd, nadat Jordanië onlangs Bagdads troepenbewegin gen nabij Koeweit hekelde. De Amerikaanse marine heeft zaterdag een olietanker in de Golf onderschept. De Al Mahrousa varend onder Hondurese vlag, wordt ervan verdacht in strijd met de VN-sancties olie uit Irak te vervoeren. - Londen - In de Engelse anglicaanse kerk is grote beroering ontstaan rond de wijding van de 58-jarige Michael Turnbull tot bisschop van Durham, in het noordoosten van Engeland. Activisten van de Britse homobeweging OutRage probeerden zaterdag de kathedraal van Durham te bestormen uit protest tegen de wijding van Turnbull, die 26 jaar geleden werd veroordeeld wegens 'onfatsoenlijke handelingen'. De wijding had uiteindelijk plaats onder politiebescherming. OutRage be schuldigde de nieuwe bisschop en de Engelse kerkautoriteiten van 'hypocrisie'. Vorig jaar verklaarde Turnbull in een toe spraak dat er geen plaats in de Church of England was voor homofiele priesters. „Een homofiele relatie is onverenigbaar met het bezoldigde ambt van dominee," zei hij toen. OutRage-leider Peter Tatchell herinnerde kerkgangers er aan dat hun nieuwe bisschop was veroordeeld wegens vrijen met een boerenzoon in een urinoir in Huil. 'Hij heeft homofiele seks gehad, maar weigert dat aan priesters', stond op een spandoek. - I Colombo - In de Srilankaanse hoofdstad Colombo is gisteren een bomaanslag gepleegd bij een verkiezingsbijeenkomst van de belangrijkste oppositiepartij. Vijftig mensen, onder wie de kandidaat voor de presidentsverkiezingen van 9 november, Gamini Dissanayake, werden daarbij gedood. Ook de algemeen secretaris van de partij, de Verenigde Nationale Partij, en twee oud-ministers kwamen om het leven. Dissanayake zei onlangs dat hij bedreigd werd door separatistische Tamils. Sindsdien werden de veiligheidsmaatregelen verscherpt. De Verenigde Nationale Partij verloor vorig jaar augustus haar regeermacht. Zij is in Sri Lanka 17 jaar aan het bewind geweest. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Charles Windsor is niet van plan zijn troon op te geven. Hij heeft dat ook nooit overwogen, ondanks het mis lukte huwelijk met prinses Diana en alle onthullingen over zijn privéleven. De Britse kroonprins beschouwt het koningschap als zijn 'onont koombare plicht', meldt zijn of ficiële biograaf Jonathan Dim- bleby in de tweede voorpublica tie uit het spraakmakende boek 'The Prince of Wales'. In de als Sunday Times-feuille- "ton gebrachte Charles-biografie bleek gisteren dat de autoritei ten van de Church of England (de anglicaanse staatskerk) de kroonprins reeds gerustgesteld hebben. Er bestaan geen constitutionele belemmeringen om koning te worden wanneer hij zich van Diana laat scheiden en - daarna - zou willen hertrouwen. Het feit de Britse vorst (die formeel hoofd is van de Engelse kerk en 'verdediger' van het anglicaanse geloof) zijn huwelijksgelofte voor 'het altaar van God' heeft gebroken is controversiëel maar niet onoverkomelijk, meent de aartsbisschop van Canterbury. Als Charles koning wordt, zal hij bovendien de naam van het Brit se koninklijke huis veranderen in Mountbatten-Windsor. Dit mede als hommage aan zijn ge riefde oom en mentor Louis 'Dickie' Mountbatten, die vijf tien jaar geleden werd vermoord door de IRA. Met goedkeuring van Charles schrijft Dimbleby dat de naamskwestie een flink punt van discussie is in de koninklijke familie. Het huidige 'House of Windsor' werd in 1917 gesticht door koning George V. Daarvoor (van 1901 tot 1917) heette de regerende familie Sak- sen-Coburg-Gotha, maar die naam werd gewijzigd vanwege sterke anti-Duitse gevoelens tij dens de' Eerste Wereldoorlog. Om dezelfde reden werd de naam van de familietak Batten- berg 'verengelst' tot Mountbat ten. „Charles beschouwt zich als een Mountbatten-Windsor en wil die naam ook aan het koninklijke huis geven. Het is een constitu tionele zaak die te zijner tijd moet worden besproken met de premier van dat moment," rea geerde een paleiswoordvoerder. Als beloofd in hitsige promotie campagnes bracht de Sunday Ti mes nieuwe details over de rela tie van de kroonprins met Diana Prins Charles FOTO AP en die met Camilla Parker-Bow les, 'de meest intieme vriend schap van zijn leven'. Na alle ontsteltenis van vorige week leek het amoureuze sensa- tiekruit toch wat verschoten. Het was Charles die de scheiding van prinses Diana in gang zette, leren we van Dimbleby. De prins besloot daartoe nadat zijn vrouw het'hem onmogelijk probeerde te maken de kinderen te zien. Charles leed zeer onder aantij gingen in de Britse media dat hij een afstandelijke en slechte ouder was, in contrast met prin ses Diana. „Ik ben niet erg goed als optredende aap. Ik ben niet bereid op te treden telkens wan neer ze willen dat ik optreed," beklaagt Charles zich schrifte lijk wanneer het huwelijk defi- nief gebroken is. Contacten met Diana lopen dan via hun weder zijdse secretariaten. Zoals de halve wereld al wist bevestigt ook Dimbleby dat Ca milla Shand Charles' grote liefde is. De prins had drie verschillen de liefdesaffaires met haar. De eerste eindigde toen zij trouwde met Andrew Parker-Bowles, de tweede toen hijzelf met Diana trouwde. De liefde bloeide weer nadat prins en prinses hadden besloten uit elkaar te gaan, eind 1986. In Camillla vond Charles de 'warmte, de begrip en stabiliteit waarnaar hij altijd had verlangd en die hij nooit bij iemand an ders had kunnen vinden', aldus Dimbleby. Als kroonprins kon Charles zich in zijn jonge jaren moeilijk het wilde buitengaatse leven van collega-officieren permitteren. In een Columbiaans bordeel is hij daarom slechts de 'waarne mer' bij wie een zwaar opge maakte dame een hand op het dijbeen legt. „Alweer zo'n essen tiële levenservaring voor mijn collectie," grapt de dan 24-jarige kroonprins in een brief. Minder prettige levenservarin gen had de kroonprins later met premier Thatcher. De relatie was op zijn minst gespannen. IJzeren Maggie regeerde volgens haar eigen normen en moest niets van Charles', sociale bewogenheid hebben. Ze weigerde in te gaan op zijn uitnodigingen met hem enige probleemwijken van grote steden te bezoeken. Evenmin was Thatcher gediend van Char les diplomatieke inspanningen in het Midden-Oosten. Volgens de Sunday Telegraph hebben Charles' vrienden laten weten dat de kroonprins de bio grafie achteraf betreurt. Hoofd zakelijk omdat enige van zijn eigen uitspraken zouden worden verward met Dimbleby's conclu sies. Bovendien zou het Charles verbijsteren dat de interesse van de media vooral uitgaat naar zijn liefdesrelatie terwijl die maar klein deel van boek be slaat. In een commentaar stelde de Telegraph dat de voorpublicaties in de Sunday Times 'waanzin' zijn. 'Prins Charles heeft veel deugden die hem tot een opmer kelijk vorst kunnen maken, maar een verstandig oordeel hoort daar niet bij'. De Mail-on-Sunday berichtte uit goede bron van een gesprek tus sen Charles en zijn zwager, graaf Spencer. De kroonprins ver trouwde hem toe dat hij had gewenst op veel jongere leeftijd koning te kunnen worden: „Maar mijn ouders hebben me nooit ergens mee vertrouwd." De hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee jaar vast en kan dus niet stijgen. kunt u daarvap uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt. Ter introductie geldt nu tot 5 november 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij uw makelaar, verzekeringsadviseur of hypotheekbemiddelaar of bel Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK gratis 06-0012 voor een afspraak. Voor nieuwe hypotheekaanvragen van 10 oktober tot 5 november 1994, wijzigingen voorbehouden. yan onze verslaggever Terneuzen - In zwembad Scheldorado in Terneuzen is zaterdag een driejarige peu ter uit België van de verdrin kingsdood gered. pe peuter kwam door onbekende De vlammen sloegen uit het d van 'Captains Paradise', maar Van onze verslaggever Breskens - De politie heeft de bewaring gesteld. Hij heeft l adressen in Groede en Bresken De verdachte heeft op beide adressen ingeschreven gestaan. De man meldde zich zondagoch tend uit eigen beweging op het politiebureau in Oostburg. De brandjes braken zaterdaga vond nagenoeg op zelfde tijdstip, irond 21, 45 uur, uit. De eerste imelding betrof een brandje bij 'een hoekhuis in de Zandstraat in Breskens. Vrijwel tegelijkertijd brak ér brand uit in het schuur tje bij het huis van 'Captains Paradise' in Boerenhol, bij Groe- de. 'Van onze verslaggeefster Axel - Het kubussen-kunst- werk van P. Klinckhamers heeft deze week een nieuwe stek gekregen in het Axelse. Na jaren bij de in augustus ge sloopte lts in de Crijnssensstraat te hebben gestaan, is het deze week verhuisd naar Marij- kestraat bij de gelijknamige ba sisschool. Klinekhamer kreeg indertijd de opdracht voor het kunstwerk van het schoolbestuur van lts De Weistede. Toen de school on langs werd gesloopt, dreigde ook het kunstwerk onder het puin te verdwijnen. De kunstenaar vroeg daarop aan de gemeente Z1jn kunstwerk te verplaatsen en uiteindelijk kwam de Bea- trixschool als nieuwe lokatie uit de bus rollen. Het werk bestaat uit twintig hol le kubussen geplaatst op een aantal voeten. Oud-Axelaar Klinekhamer liet meer kunstzin- nige sporen in Zeeuws-Vlaande ren: ook van zijn hand zijn ondei meer de liggende figuur aan de rand van de vijver bij De Halle het beeld Plastiek aan de buitenmuur van sportcomplex .De Honte in Terneuzen.

de Stem | 1994 | | pagina 4