in de VS Criminelen dringen door tot de beurs 49 SF De bekende Nederlander is op z'n retour RK Jongerendag: zappen door de zaligheid de stem Politiek correct Slachtoffers aanslag Tel Aviv herdacht BINNENLAND A3 Dit jaar 25 infiltranten vermoord DESTEM Kok en Wallage dreigen VNO: Zorg voor werk COMMENTAAR BINNENLAND KORT MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG BAR LEDUC MINERAALWATER van-SS" KANDIJK0EK VERSE ZUURKOOL UIT T VAT MAGERE YOGHURT MAANDAG 24 OKTOBER 1994 oet hard campagne voeren om zijn FOTOAP geïnspireerd. Gauw neemt hij af scheid, werkt zich door de drom men die hem willen aanraken en hijst zich in de auto, op naar de volgende halte in deze zoveelste verkiezingscampagne van zijn leven. Het is en was een overvol leven dat nu opgepropt lijkt te zitten in zijn lijf. Het ongeluk in Chap- paquiddick in 1969, waarbij door zijn toedoen Mary-Jo Ko- pechne verdronk, het alcoholis me van echtgenote Joan, die nu - 14 jaar na hun scheiding - ineens weer schadeloosstelling wil van Ted, de beenkanker van zoon Teddy jr., de mislukte pogingen president te worden, twaalf lan ge uitputtende jaren in Washing ton als een van de meest begeer de vrijgezellen ter wereld, zijn verdediging van neef William Kennedy-Smith (die in 1991 van verkrachting werd beticht na een nachtje stappen - met oom Ted), zijn tweede huwelijk twee jaar geleden met juriste Vickie Reggie. Het zijn allemaal ge beurtenissen en episoden die de hele wereld mateloos boeiden, want alles wat de Kennedy's overkomt, boeit de wereld. Raadsel Wat drijft Ted nog? Hij is tot zijn dood verzekerd van onmetelijke welvaart en bekendheid. Is het angst voor ledigheid? Is het idea lisme? Kan er nog geldingsdrang zijn? Het is een raadsel. Maar het is in elk geval wat het dezer dagen in Massachusetts lijkt: ge vaarlijk. Het is gevaarlijk voor zijn eigen gezondheid en voor het restant van de grote Kennedy-legende. Het is gevaarlijk voor de Demo cratische Partij en voor de poli tieke carrière van zijn neef Jo seph, die lid is van het Huis van Afgevaardigden en die over zes jaar oom Ted zou willen opvol gen als senator. Het gevaar klinkt in die ene stem van een student die Edward M. Kennedy tijdens diens tocht door de me nigte terug naar buiten, naroept: „We zijn je zat Ted, en jij bent zat Ted, hou ermee op." hem blijkbaar niet inspirerend genoeg en hij omgaf zich al te vaak met een gezelschap van vrije vrouwen en playboy's. Die episode is al tien jaar geleden en kwam ten einde toen hij zich - na schandaalverhalen erover in de pers - opnieuw bekeerde tot zijn echtgenote en opnieuw een 'respectabel' leven begon. Robb is een nauwe politieke vriend van Bill Clinton en dat is vandaag de dag geen voordeel. In bijna elke zin die Oliver North spreekt over zijn rivaal, gaat het van: 'Chuck Robb heeft, met de steun van Bill Clinton. Die eeuwige associatie is natuur lijk bestemd voor de tv-jour- naals. Rebel North heeft zich al menigmaal vergaloppeerd. Tot verontwaar diging van massa's gematigde Amerikanen noemde hij onlangs president Clinton 'niet mijn op perbevelhebber'. De president van de VS is grondwettelijk de opperbevelhebber van alle mili tairen en Oliver North heeft als oproepbaar reservist nog altijd een militaire status. North ver klaarde ook dat het Amerikaan se leger zó verzwakt is door bezuinigingen dat het onlangs niet in staat was Koeweit te verdedigen tegen de Iraakse krijgsmacht. Misschien dat zulke 'blunders North toch nog duur te staan komen. Maar het huidige conser vatieve tij in Amerika maakt dat miljoenen burgers zulke blun ders zien als heldendaden van een dappere rebel tegen de macht en tegen het moreel ver val. yan onze verslaggever Hilversum - In de sterren shows van Endemol en in de roddelbladen doen ze het nog steeds goed. Maar in de reclame zijn de bekende Nederlanders lang niet meer zo populair als vroeger. Steeds vaker krijgen ze concur rentie uit onbekende hoek. Re den voor Hobbe Faber, colum nist van het reclamevakblad Adformatie, om te spreken van de 'opmars der onbekenden', gen sprekend voorbeeld is de postbank. Ooit was de bank met de meeste rekeninghouders een geliefde opdrachtgever voor be kende Nederlanders die graag een paar centen bijverdienden. Om de consument vertrouwd te maken met het begrip 'thuis bankieren', deed de Postbank (toen nog Postgiro en Rijkspost spaarbank) onder meer een be roep op André van Duin, John ny Kraaykamp sr., Willem van Hanegem en Chriet Titulaer. Momenteel bestaat de rolbezet ting in deze commercials geheel en al uit gewone Nederlanders. Gaat het om reclame voor bankzaken als pinnen, hypothe ken, sparen en lenen, dan heeft de Postbank aan sterren geen behoefte meer. Ook uitvaartverzekeraar Dela maakt voor z'n nieuwe serie reclamefilmpjes gebruik van onbekende Nederlanders. „We hebben met opzet niet voor pro fessionele acteurs gekozen, want dat geeft al gauw een kunstmatig effect," zegt Fons Lauvenberg, adjunct-directeur marketing en verkoop bij Dela. „Eigenlijk hebben we de men sen gewoon van de straat ge plukt. De regisseur heeft een praatje met ze gemaakt over het thema 'dood'. Op basis daarvan zijn zo'n tien, vijftien mensen uitgenodigd voor een vervolgge sprek. We hebben erbij gezegd dat ze in een reclamespotje kon den komen." In dat vervolggesprek vertelden de mensen vrijuit over hun er varingen met uitvaarten. Zon der dat ze het wisten, liep de camera. Lauvenberg: „In een van de commercials zie je een al wat oudere man met een hondje op schoot. Hij vertelt over een begrafenis van een verongelukte militair. Tijdens de plechtigheid rukte een van de kinderen van de overledene zich los en sprong bovenop de kist. We hebben in de film geknipt om datgene er uit te halen wat wij aan de consument willen vertellen. Maar die emotie is nog duidelijk aanwezig. Een dergelijke overtuigings kracht kun je volgens Lauven berg met bekende Nederlanders nooit bereiken. Want in dat ge val weet de toeschouwer dat die prominente landgenoot een rol speelt waar hij of zij goed geld voor krijgt. Dat gebrek aan ge loofwaardigheid is ook naar de mening van Adformatie-colum- nist Faber een belangrijke re den dat bekende Nederlanders het in de reclame afleggen tegen hun onbekende collega's. „Neem nou al die bekende Ne derlanders die zulke leuke lied jes zingen over Nationale-Ne- derlanden. Gelooft u ze nog als ze na het bezingen van Nationa- le-Nederlanden zeggen: „Wat er ook gebeurt'." Daarmee blijft voor de bekende Nederlander in de reclame niet veel meer dan wat goede doelen en grappenmakerij a la Rijk de Gooijer (Reaal Verzekeringen) en Gerard Cox (Duyvis tijger noten). Slechts af en toe is er een uit zondering. Dan waagt een ad verteerder zich er toch aan om bekende namen te gebruiken voor serieus bedoelde reclame. Zoals in de recente reclame campagne van DELA's concur rent AWL. Daarin delen be kendheden als Gerrie Knete- mann en Dieuwertje Blok mee dat ze doodgaan. Maar die boodschap is zo onontkoom baar, dat hij zelfs uit de mond van de meest ongeloofwaardige bekende Nederlander geloofd wordt. Amsterdam (anp) - Justitie heeft aanwijzingen dat in zeker drie gevallen criminele organisaties relaties hebben binnen liet effectenwezen. Dat blijkt uit onderzoek dat di verse politiediensten sinds au gustus 1993 in alle stilte hebben uitgevoerd. De banden kunnen zijn aangeknoopt via de Amster damse Effectenbeurs of op een andere wijze. Hilversum (anp) - De onder wereld heeft het afgelopen jaar 25 infiltranten geliqui deerd.- Privé-detective Ben Zuide- ma zei dat zaterdag in het radioprogramma Spijkers met koppen. Volgens deze Limburger, die met zijn werk multimiljonair is ge worden, waren de vermoor de lieden geen politiemen sen, maar figuren uit het criminele milieu, die voor het opsporingsapparaat werkten. De georganiseerde misdaad is alleen effectief te bestrij den met infiltranten, stelde Zuidema. Van de successen van de recherche op dit punt is 90 procent volgens hem te danken aan verklik kers en burgerinfiltranten. De uitspraken van de parti culier detective lijken te sporen met de constatering van de werkgroep-Van Traa, dat justitie en politie op steeds grotere schaal ge bruik maken van burgers bij het infiltreren van mis daadorganisaties. De commissie-Van Traa ad viseerde de Tweede Kamer vrijdag om een parlementai re enquête in te stellen naar de methoden die politie en justitie gebruiken om de zware criminaliteit op te rollen. Het onderzoek door de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) samen met de Fiscale In lichtingen- en Opsporingsdienst, de Economische Controledienst en de politiekorpsen van Rotter dam Rijnmond en Haaglanden, moet in kaart te brengen of en hoe de georganiseerde criminali teit het effectenwezen is binnen gedrongen. Dat leidde in eerste instantie tot 21 dossiers. Van die 21 zaken bleven er vijf over die volgens de politiediensten duidelijke ver banden aantoonden. Van die laatste vijf worden er drie nader onderzocht, aldus een woordvoerder van de CRI zater dag desgevraagd, omdat ze 'pan klare feiten' bevatten. De politie gebruikte bij haar onderzoek allerlei openbare in- formatie zoals jaarrekeningen, prospectussen van beursgeno teerde en -gelieerde bedrijven en kranteartikelen. Die combineerde de politiewerk- groep met de naam Fieccom (fi- nancieel-economische criminele combinatie) met informatie uit politiedossiers. De bedoeling was zo te komen tot een risico-analyse van crimi nele praktijken via de effecten handel, zoals het witwassen van zwart geld. Kennis verzamelen over gebruikelijke, ongebruike lijke en verdachte zaken op de beurs was daarvoor een voor waarde. Het onderzoek is inmid dels afgerond. De Nederlandsche Bank en de Stichting Toezicht Effectenver keer zijn volgens de CRI op de hoogte gebracht van het politie onderzoek. „Zij stonden er open voor," aldus de CRI-woordvoer- der. Maar beide organisaties konden weinig aanvullen omdat ze ge houden zijn aan de wet toezicht kredietwezen en de wet toezicht effectenverkeer. Een woordvoerder van de beurs zei overigens niet te weten wat de politie heeft onderzocht. De vader van de student die afgelopen woensdag omkwam bij de bomaanslag in Tel Aviv krijgt het te kwaad bij het zien van de pasfoto van zijn zoon in een Israëlische krant. foto anp Den Haag (anp) - Tijdens een emotionele bijeenkomst in de Haagse synagoge heeft de joodse gemeenschap in Nederland gisteren de slachtoffers herdacht van de bomaanslag af gelopen woensdag in Tel Aviv. In het bijzijn van de ouders van de Nederlandse student M.C. Verbiest, die tot de 22 slachtoffers behoort, zei een tot tranen toe bewogen ambassa deur M. Bavli: „Dit is een tragedie waarvoor geen passende woorden bestaan. Uw zoon is vermoord alleen omdat hij met ons wilde zijn." De slachtoffers zijn niet gevallen in de verdediging van Israël, maar, stelde Bavli, omdat er een monster bestaat dat verblind is door een ziekelijke haat tegen het joodse volk. De Haagse rabbijn Meijers wees op de hoogge spannen verwachtingen begin dit jaar. „Zal dit het jaar worden van de vrede, die Israël zo nodig heeft? Helaas, het heeft met zo mogen zijn." Ambassadeur Bavli wees erop dat 18.000 mensen hun leven hebben gegeven voor de onafhankelijk heid en het overleven van Israël. Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok en PvdA-fractieleider Wallage hebben het afgelopen week einde een krachtig beroep ge daan op de ondernemers om medeverantwoordelijkheid te dragen voor het oplossen van het probleem van de werk loosheid. Wallage zei dat de werkgevers in ruil voor lastenverlichting moe ten zorgen voor meer werk. Als dat niet gebeurt, is de PvdA niet bereid de mensen met een uitkering over twee jaar het ge lag te laten betalen. Kok zei dat van werknemers geen aanhoudende loonmatiging kan worden gevraagd als de on dernemers niet meer werk scheppen. Volgens Wallage hangt er veel af van het centraal overleg dat het kabinet vrijdagavond voert met werkgevers en vakbeweging. De overheid heeft een enorme las tenverlichting voor de bedrijven mogelijk gemaakt door stevig te bezuinigen op de rijksuitgaven en op de sociale zekerheid. Dat betekent dat de politiek ge voelig pijn lijdt voor die lasten verlichting. Als werkgevers en werknemers de ruimte die daar door ontstaat niet gebruiken om meer werk te scheppen, weigert de PvdA de rekening daarvoor eenzijdig te presenteren aan de mensen met een uitkering, aldus Wallage. Premier Kok wil dat tijdens het overleg wordt geprobeerd 'een aantal seinen gelijk te zetten.' Voor dwingende voorschriften voelt hij niets. Hij meent dat ook de werkgevers in zullen zien dat langdurige werkloosheid via ver paupering en slechte woonom standigheden leidt tot meer cri minaliteit en uiteindelijk tot economische schade. De onder nemers moeten inzien dat het gaat om een probleem van de samenleving als geheel. „Ondernemers die zeggen dat zij daar niet voor zijn, trappen mij op mijn tenen en met hen heb ik een appeltje te schillen. Anders kun je ook omgekeerd werkne mers niet vragen hun wensen tot loonstijging op korte termijn in te ruilen voor meer werkgelegen heid," aldus premier Kok zater dag in een gesprek met het dag blad Trouw. BRUTALITEIT loont, is afgelopen week opnieuw bewezen. In heel Europa moet de melkproduktie omlaag. Boeren krijgen een Quotum en als ze daarboven uitgaan, krijgen ze boete. Nederlandse veetelers hebben zich daar onder veel gemor bij neergelegd. Ze begrepen, zij het met tegenzin, dat de Europese Unie zich niet langer zuivelbergen kon permitteren. Hun Italiaan se collega's deden alsof hun neus bloedde. Ze produceerden gewoon door en toen het uitkwam dat ze meer molken dan toegestaan was, eisten ze verhoging van hun quota en verlaging ?an de boete. Normaliter zouden tegenstanders lachen om zoveel brutaliteit, "et een simpele gotspe noemen en de overtreders dwingen zich aan de regels te houden. Zo niet in Brussel. De Italianen dreigden Qe Europese begroting te blokkeren en voor dat drukmiddel zijn ue overige partners in de EU gezwicht. De verhoging van de Europese budgetten was belangrijker dan het eigen gelijk, voor de Europese samenwerking is het akkoord een goede zaak. 'wee jaar geleden, op de top in Edinburgh, was al beslist over de uitbreiding van de begroting. Uitvoering werd echter tegenge houden door de Italiaanse chantage. voor de Nederlandse veeteler en de Nederlandse belastingbeta- er is de overeenstemming onbegrijpelijk. Het moge zo zijn dat ue Europese regels en het hogere politieke belang vereisen dat toen zich neerlegt bij dit staaltje van machtspolitiek, voor wie E'en, ten koste van het eigen inkomen, wel aan de regels houdt, edeze beloning voor overtredend gedrag onacceptabel, "et Europese compromis kost de Nederlandse belastingbetaler minstens 210 miljoen gulden. Maar dat is nog het minste. Veel jger is dat de bereidheid van de Nederlandse landbouw om zich lhou.den aan nieuwe produktiebeperkende maatregelen er '«er niet door toeneemt. et mag politiek allemaal volgens de spelregels zijn wat er de orige week in Brussel gebeurd is, het blijft echter strijdig met 'e Qevoel van fatsoen en rechtvaardigheid. Hoe kan Brussel nu voP v®rwachten van andere gedupeerden dat zij zich een houden? ^eer zonder morren aan nieuwe afspraken zullen Het prestige van Europa heeft weer geleden onder de brutaliteit van een machtswoord. Van onze verslaggever Den Bosch - Eigenlijk had- ie zaterdag moeten blokken voor de proefwerken die hij deze week voor de kiezen krijgt. En hij had óók de avondkrant moeten bezor gen. Maar Olaf van Amelsvoort uit Goirle is dolblij deze zaterdag te spenderen aan de Katholieke Jongerendag in De Maaspoort in Den Bosch. „Het klinkt mis schien zwaar, maar ik voel dat ik me geestelijk weer heb ge voed. Ik kan er nu weer voor lange tijd tegenaan. Daar laat ik het huiswerk en m'n krante- wijk graag een keer voor schie ten," zegt de 16-jarige vwo- scholier. Hij is als misdienaar actief in de Goirlese Sint Jan parochie Olaf van Amelsvoort is met bijna 1.700 andere katholieke jongeren naar Den Bosch geko men. De 14- tot 25-jarigen krij gen er een gevarieerd program ma voorgeschoteld, dat ze tot een bewustere geloofsbeleving moet stimuleren. Zappen door de zaligheid, daartoe geven de talloze activi teiten de vertegenwoordigers van de snel verveelde MTV-ge- neratie alle gelegenheid. Ze kunnen meebidden en -zingen met de Broeders van Taizé, in discussie gaan met de alterna tieve Franse priester Guy Gil bert, mediteren, een workshop 'lakenschilderen over het the ma vrijheid' volgen of een van Mediteren tijdens de Katholieke Jongerendag. foto anp de vele infostandjes bezoeken. Daar kunnen ze cd's met 'Hea venly Metal-ballads' kopen, een abonnement op het Katholiek Nieuwsblad nemen ('Niet al leen voor heilige boontjes') of T-shirts met teksten als 'Jezus Lives' en 'Pro God' passen. De in 1978 begonnen Katho lieke Jongerendag mag zich de laatste jaren in een sterk groeiende interesse verheugen. In 1990 waren er 700 bezoe kers, vorig jaar 1.500. Cijfers die drs. H. Seidel uit Oss met een gelukzalige glimlach op het gelaat de revue laat passeren. De 27-jarige organisatie-advi seur is voorzitter van de stich ting Werkgroep Katholieke Jongeren, organisator van de jongerendag. De groei kan hij wel verklaren: „Door de afge nomen polarisatie in de kerk hebben jongeren er niet meer zo'n negatief beeld van. De hui dige jeugd beweegt zich ge makkelijk in de levensbeschou welijke supermarkt. Ze hebben een heel open houding ten op zichte van wat er op geloofsge bied te koop is. En dat komt weer omdat steeds minder jon geren gebonden zijn aan een confessionele opvoeding." Die stelling geldt niet voor de 20-jarige Marion Lebon. De meao-leerlinge van het Maas trichtse Sigmacollege werd katholiek opgevoed en is bijna lyrisch over de katholieke jon gerendag. „Ik ben naar Den Bosch geko men om een stukje God, een stukje liefde te vinden. Dat is me al aardig gelukt. En ik ben er vandaag ook achter gekomen wat ik verder wil gaan doen: theologie studeren. Dit bezoek is dus vruchtbaar geweest.". Dat ligt anders voor het meisje dat zich tijdens de tamme dis cussie met bisschop Van Luyn van Rotterdam laat ontvallen 'eerlijk gezegd alleen voor Her man Finkers' naar Den Bosch te zijn gekomen. Het optreden van de Twentse cabaretier duurt evenwel maar enkele minuten. Hij geeft een bondige toelichting op het ont staan van zijn Latijnse Sint Jorismis. Finkers schreef die ter gelegenheid van zijn eigen huwelijk, legt hij uit. „Het is mijn troetelkind. Een tweede mis komt er dan ook niet, een achtste en een negende caba retvoorstelling wèl, Grote ravage na gasexplosie Amsterdam Amsterdam - Een gasexplosie in een dierenwinkel in Amster dam-Osdorp heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een zeer grote ravage aangericht. Van de dierenwinkel en een belendend winkelpand aan de Osdorper Ban bleef nagenoeg niets over. Tot in de wijde omgeving sneuvelden honderden ruiten.Een woord voerder van de Amsterdamse politie noemt het een wonder dat zich geen ernstige persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Twee bewoners van een bejaardentehuis in de buurt van de dierenwinkel raakten gewond door rondvliegend glas. Van het bejaardentehuis gingen alle ruiten aan diggelen.Een nog onbe kend aantal kleine huisdieren is om het leven gekomen. Vijf woningen in de naaste omgeving raakten ontzet en werden onmiddellijk onbewoonbaar verklaard. VluchtelingeiiWerk dreigt met rechter Amsterdam - Vluchtelingenwerk Nederland stapt naar de rechter als de regering besluit vluchtelingen terug te sturen naar het veilige land waar ze verbleven voor ze asiel in ons land aanvroegen. Woordvoerder Vermolen van de organisatie heeft dat gisteren voor de NOS-radio gezegd. Vluchtelingenwerk heeft niets tegen het beginsel vluchtelingen terug te sturen naar een veilig derde land. „Maar de uitwerking in het wetsvoorstel zoals dat er nu ligt, is niet goed. Er zijn geen garanties dat de veilige landen opvang bieden en het asielverzoek in behandeling nemen. Integendeel: de huidige praktijk leert anders." Veel belangstelling euthanasie-uitzending Hilversum - Televisiestations uit de gehele wereld hebben veel belangstelling voor de documentaire 'Dood op Verzoek'. De IKON zond het programma, waarin een arts en een patiënt met een spierziekte maandenlang worden gevolgd, vorige week donderdag uit. Het slot van de 57 minuten durende documentai re toont hoe op de patiënt euthanasie wordt toegepast. Finland, Denemarken en België hebben de film inmiddels aangekocht. Ook vanuit de Verenigde Staten, Canada, Duitsland, Engeland, Nieuw-Zeeland, Australië. Zuid-Afrika„ Oostenrijk, Zweden en Oostenrijk hebben televisiestations zich al gemeld bij de afde ling verkoop van de NOS. Dekbedden voor baby's afgeraden Den Haag - Het gebruik van dekbedden vergroot de kans op wiegedood bij baby's. Tot die conclusie komt oud-hoogleraar kindergeneeskunde G. de Jonge. Dekbedden zijn te warm en kunnen de eerste twee levensjaren beter worden gemeden. De Jonge schrijft dat in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. In Groot-Brittannië adviseren artsen al langer om geen dekbedden te gebruiken. Daarnaast dienen baby's in een rookvrije ruimte te liggen en mogen ze niet op de buik slapen. Volgens De Jonge zijn dekbedden niet alleen te warm, maar doorgaans ook te ruim. Daardoor kan een kind gemakkelijk onder het dek terecht komen, hetgeen de temperatuur nog verder doet oplopen. Bovendien ademt het kind dan zijn eigen uitgeademde lucht weer in. Uit onderzoek is gebleken dat kinderen die aan wiegedood zijn gestorven, opvallend vaak bezweet werden aangetroffen. De Jonge, in Nederland gezien als onderzoeksautoriteit op het gebied van wiegedood, adviseert ouders gebruik te maken van één of twee dekens, waarbij het bed kort wordt opgemaakt. Als de deken slechts tot de schouders reikt, kan het kind minder gemakkelijk met het hoofd onder de wol terechtkomen. Een nog beter alternatief is de babyslaapzak. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt overigens dat het aantal gevallen van wiege dood in Nederland sterk is afgenomen. Vrouw overleeft zeven schoten Den Haag - Een 27-jarige vrouw heeft zeven schoten overleefd die in een Haags café op haar werden gelost. Zij werd geraakt in borst, buik, armen en benen. Het is nog onbekend wie de dader is. De vrouw ligt in 'zorgwekkende toestand' in een Haags ziekenhuis. De politie wil niet zeggen waar uit angst dat opnieuw een poging wordt gedaan om haar te vermoorden. Volgens de politie zijn relationele problemen vermoedelijk de oorzaak van de schietpartij. Zekerheid heeft de politie daarover echter nog niet omdat de vrouw er lichamelijk nog te slecht aan toe is om haar te verhoren. Jongen bekent 'crassiti' Budel - De politie heeft zaterdag een 17-jarige jongen uit Weert aangehouden. Hij wordt er van verdacht vorige week vijftig tot zestig winkelruiten in Budel met 'crassiti' te hebben beschadigd. De jongen heeft een volledige bekentenis afgelegd. In Budel werden vorig weekeinde vijftig tot zestig winkelruiten bekrast met de 'crewname' 13. De totale schade bedraagt 100.000 tot 150.000 gulden. De gedupeerden moeten zelf voor de schade opdraaien, omdat de verzekering beschadigingen niet vergoedt. Bonaire stemt voor behoud Antillen Willemstad - Het vrijdag gehouden referendum over de staat kundige toekomst van Bonaire, heeft een overweldigende over winning opgeleverd voor de aanhangers van de beweging, die op de vijf eilanden de voortzetting van het Antilliaanse staatsver band voorstaat. Bijna 90 procent van de Bonaireaanse kiezers stemde voor het bijeenblijven van de vijf Antilliaanse eilanden, zij het in een nog te bepalen, geherstructureerde vorm. Voor de mogelijkheid zich als een soort provincie aan te sluiten bij Nederland stemde slechts iets meer dan een procent van de bijna 7.000 stemgerechtigden. De opkomst bedroeg bijna 70 pröcent. Ook het streven om - in navolging van Aruba - een apart land binnen het koninkrijk te worden, bleek op Bonaire weinig weerklank te vinden, getuige de nog geen 9 procent van de stemmen, die deze constitutionele optie vergaarde.Voor de vierde mogelijkheid waarop kon worden gestemd, namelijk de onafhankelijkheid, loopt de Bonaireaan evenmin warm: nog geen kwart procent van de kiezers stemde voor uittreding uit het Nederlandse koninkrijksverband. (ADVERTENTIE) fles 1 liter 49 400 gram vanlW 500 gram lliterpak van 12$ Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 Jadiermans. Geldig van maandag 24 t/m woensdag 26 oktober 1994

de Stem | 1994 | | pagina 3