Hof gaat te ver in HCS-arrest' ïte: r\ Banken: In hoge functie langer werken, in lage korter Verhoudingen in Arbo Unie staan op scherp prof. Groenhuijsen verwacht dat Hoge Raad zaak-Vd Nieuwenhuizen terugverwijst 1 Tilburg - „Het Amster- I Timse Gerechtshof heeft I de zaak tegen Joep van Nieuwenhuyzen mijns inziens één stap te veel Cenomen. Het Hof stelt dat tet er niet toe doet of je Ijeet hóe de koers door de I jandel met voorweten- IsChap zal worden beïn vloed. Het handelen met I kennis van koersgevoelige I informatie was. voldoende. I Ik denk dat dat een zuive- |re rechtsvraag is, die in I cassatie ter discussie staat." 5' hypotheek. bank. li ..De verdediging heeft twee I verweren gevoerd, die beoor- l:eeld moesten worden voor de zaak zelf aan de orde kwam. Het ■Hof heeft die alle twee verwor den. De eerste was dat de wet te g zou zijn. Ik denk dat het dat terecht heeft afgewe ken," fW/. 1 Het tweede verweer was inte ger Het Openbaar Minis- l'.erie heeft te lang gedaan over I eet onderzoek. Daarom deed de I verdediging beroep op het arti- I ;el 6 van het Verdrag van Rome. I Het besluit van het Hof dat dat I "..et het geval is geweest, is juri- |iisch onbetwistbaar. De Hoge 1 zal er dus niet meer over ■oordelen." ECONOMIE KORT JKTOBER 1994 63 IdESTEM ECONOMIE ZATERDAG 22 OKTOBER 1994 A6 m W K- I P ik NVM HYPOTHEEKSHOP GOES 53 NVM HYPOTHEEKSHOP KAPELLE Weslslraal 1 NVM HYPOTHEEKSHOf MIDDELBURG 1 abc NVM HYPOTHEEKSHOP OOST-SOUBURG 18 NVM HYPOTHEEKSHOP VLISSINGEN Badhuisstraat 71 NVM HYPOTHEEKSHOP TERNEUZEN Nieuwstraat 48 NVM HYPOTHEEKSHOP AXEL Noordstraat 50-52 telnr. 01150-14700 telnr. 01155-65391 pers van de kookplaats is niet FOTO ARCHIEF DE STEM kt. „Hooguit vijf tot tien rit van de markt kiest er- weet Van der Horst. De 6ns van Bulthaup zijn in- apparatuur verkrijgbaar I twintigduizend gulden. Kan onze verslaggever IvViliom Reijn k verwacht dat de Hoge Raad i zaak naar een ander Hof llerugverwijst, met de vraag of Van den Nieuwenhuyzen in re- Lelijkheid had kunnen weten in ivelke richting de koers zich zou cewegen. Dat zou op zich alsnog I lot een veroordeling kunnen lei- I jen - daar ga ik niet over - maar i via een noodzakelijke tus- I senstap. I Balis de voornaamste juridische conclusie, die hoogleraar prof. I er. Mare Groenhuijsen trekt na I bestudering van het arrest dat het Gerechtshof wees in de zaak I tegen Joep van den Nïeuwen- 1 huvzen. Groenhuijsen is specia- I jt op 'het gebied van econo- i strafrecht. Hij bestudeer- Idedezaak eerder als onafhanke- I ijk deskundige in opdracht van I ;eiechter-commissaris. I iroenhuijsen laat het arrest van het Gerechtshof langs vijf pun- n de revue passeren: 11. de voorafgaande verweren, li de bijzonderheden van de red- d wèl profiteren! twee jaar namelijk zélf u de rente voor een Idt nu tot 5 november nformeer dus direct bij r, verzekeringsadviseur :kbemiddelaar of bel 12 voor een afspraak. I i. de geheimhoudingsplicht, li deitoersgevoeligheid, li.de straf. I Onbetwistbaar I-Maar daarom is er nog niet het ILatste woord over gezegd. Ik I .enk dat de verdachte groot ge- |li]k heeft, ook al heeft die zelf i die termijn bijgedragen door 1 met tegendeskundigen aan Ito komen." l.Ik denk dat Justitie dit soort laken met meer voortvarendheid |moet aanpakken. Je hebt te ma- 1 met een verdachte die een I jioraanstaande rol in het open- Ikare leven speelt en die voor zijn broodwinning afhankelijk is van |rm ongeschonden reputatie. Zo boand moet je niet langer dan ■noodzakelijk blootstellen aan Ijtrafrechtelijk onderzoek. Zo l zo'n zaak duurt, is het voor iemand moeilijk om zich staande te houden in de zaken wereld. Dat legt een extra ver antwoordelijkheid bij Justitie om zo snel en volledig en zorg vuldig mogelijk het onderzoek uit te voeren, zodat de verdachte snel weet waar hij aan toe is: vervolging of seponeren. Direct na aangifte door het beursbe- stuur had het OM een massieve onderzoeksinspanning moeten plegen, in tegenstelling tot ande re strafzaken. Nu er tot een veroordeling is gekomen, heeft het OM hiermee nog niet on rechtmatig gehandeld. Maar was er vrijspraak gevolgd, dan had de lange duur van het onderzoek invloed kunnen hebben op scha declaims." „Ik vind dat justitie twee lessen zou moeten trekken uit deze zaak. Bij proefprocessen rond nieuwe strafbepalingen in het strafrecht, moet je zo min moge lijk gecompliceerde zaken aan pakken. En als je besluit een zaak te beginnen tegen een ver dachte die een hoog profiel heeft, ben je verplicht om aan de samenleving en de verdacht snel duidelijkheid te bieden. Dat is hier ten onrechte niet gebeurd." Beperkt 2/3. De vraag rond de bijzonder heden betreft de afspraken die door de grootaandeelhouders Van den Nieuwenhuyzen, Mel- chior en Albada Jelgersma en vertegenwoordiger Groenink van de ABN Amro zijn gemaakt met betrekking tot de reddingsopera tie. De dag na het beraad ver scheen er een persbericht, waar in geen gewag is gemaakt van de reddingsoperatie en de geplande aandelenemissie, die de extra kapitaalsinjectie van de drie aandeelhouders mogelijk maak te. „De vraag is of die informatie geheim en koersgevoelig was. De rechtbank beantwoordde die vraag met neen, het Hof zegt ja. De rechtbank heeft gekozen voor een beperkte definitie van het begrip geheimhoudingsplicht, die aansluit bij de artikelen 272/273 van het wetboek van strafrecht. Daar gaat het om het schenden van een geheim in ver band met een dienstbetrekking. Zoals iedereen tegenwoordig een verklaring moet tekenen bij in diensttreding." „Dan is de vraag: is er ook een andere bron voor de definitie van die geheimhoudingsplicht? De rechtbank zei neen, dus deze bijeenkomst was niet geheim. Dat sluit ook aan bij de memorie van toelichting op de wet." „Maar de literatuur geeft ook een andere uitleg en die is door het Hof gevolgd. Die zegt: je moet ook kijken naar de geheim houdingsplicht in het maat schappelijke verkeer. Het Hof constateert dat gezien de aard van de bespreking en de aard van het onderwerp, voldoende kan worden aangenomen dat de informatie als geheim moest worden beschouwd. Te meer daar op een verslag van de bij eenkomst het stempel 'strikt ver trouwelijk' stond." „Ik denk dat de uitleg van het begrip geheimhoudingsplicht door het Hof redelijk is. Het standpunt van het Hof is op dit punt voor de Hoge Raad ook onbetwistbaar. De inzichten van prof. Van der Grinten zijn vol gens mij, na onderzoek van de materie, in deze ook niet juist. Hij is ook een van de weinigen, Prof. dr. M. Groenhuijsen: 'Het Gerechtshof heeft één stap te veel genomen.' FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP die een heel beperkte uitleg van het begrip geheimhouding voor stonden. Dat was niet het doel van de strafbepaling. Het is dui delijk dat de inhoud van de vergadering strikt vertrouwelijk was, mede gezien ook de vele miljoenen die op het spel ston den. Het is duidelijk dat niet zonder schending van die ge heimhouding verdere informatie naar buiten had gekund." „De eerdere beslissing van de rechtbank heb ik dan ook zeer verwonderlijk gevonden. Het is wel zo dat het beter was geweest als de wetgever bij de voorberei ding deze uitleg nadrukkelijker had aangebracht in de wet. An derzijds is er uitgebreid met voorbeelden gewerkt hoe de ge heimhoudingsplicht zou werken. Tot en met het voorbeeld van de taxi-chauffeur aan toe. Als jou morgen op een receptie wordt verteld van: weet je al dat, maar sst, niet doorvertellen, dan zou je al misbruik maken van voorken nis als je gaat handelen." „Dat betekent inderdaad dat misbruik van voorwetenschap heel regelmatig voorkomt. Daar is in 4e litteratuur ook op gewe zen. Je kunt dat niet kwantifice ren, want er bestaat natuurlijk geen register voor. De banken hebben een bijzondere positie in deze, omdat zij vaak al aan een geheimhoudingsplicht gebonden zijn ten opzichte van hun cliën ten. Officieel hebben banken ge scheiden informatie systemen voor hun kredietverlening aan bedrijven en de afdeling voor beleggingen, de zogeheten Chi nese muren." En hij formuleert zeer zorgvul dig, met een licht ironisch on dertoontje: „De vraag in hoever re deze formele garantie mis bruik van voorkennis uitsluit, onttrekt zich aan mijn waarne ming." Opwaarts effect 4. De vraag is of de informatie ook koersgevoelig was. En zo ja, in welke zin dan. „De geheime informatie was zonder meer koersgevoelig bij openbaring. De vraag is in welke richting de koers zich dan zou bewegen. Dat is ook het meest vérstrekkende van het arrest'van het: Hof: al leen het blote feit dat het koers gevoelige informatie was, is vol doende." „De wetgever heeft een heel laagdrempelige eis voorgestaan. Dat is ook gebleken uit het over leg tussen de minister en de Tweede Kamer. Op zichzelf past de uitleg van het Hof bij die strekking." „Toch kan de vraag worden ge steld of het Hof hier niet net een stapje verder is gegaan. Dat is een zuivere rechtsvraag, die in cassatie aan de Hoge Raad kan worden voorgelegd. Het doel van de strafbepaling was om tegen te gaan dat iemand door misbruik zijn informatievoorsprong tegen over het publiek exploiteert, of wel daaruit geld maakt. De vraag is of daar sprake van is als je niet weet of de koers omhoog of omlaag zou gaan." „De verdediging heeft aange voerd dat het niet duidelijk is welk effect er zou optreden. Im mers: de koers zou normaal om laag gaan als bekend werd dat er een emissie van aandelen zou plaatsvinden (want dan treedt verwatering van belang op) en hoe ernstig de situatie precies is. Anderzijds zou de bekendma king van de reddingsoperatie een opwaarts effect op de koers ge ven. Het saldo van die effecten is volgens de verdediging niet dui delijk." „Het Hof heeft rechtstreeks ge zegd: alleen al het feit dat de informatie koersgevoelig is, be tekent misbruik van voorweten schap." „Zelf vind ik eigenlijk dat wel inzicht dient te bestaan in welke richting de koers gaat. Dat is het verschil tussen speculatie en misbruik van een informatie voorsprong. Ik denk wel dat de hypothetische kans op een mo gelijk voordeel bij slagen van de reddingsoperatie voldoende was. Dat er uiteindelijk geen daad werkelijk voordeel bestond, doet er niet toe." „Dan kom je toch bij de volgen de vraag: was er voldoende mate van voorspelbaarheid. Ik denk dat de Hoge Raad de zaak met die vraag kan terugverwijzen naar een ander Gerechtshof. „De vraag overstijgt mijn per soonlijke deskundigheid. De on afhankelijke financiële deskun dige Vermaele die door de rech- ter-commissaris is geraadpleegd, meende van wel. In dat geval zou er alsnog een bewezenver klaring kunnen volgen." „Ik denk dat er dan op zich wettig bewijs ligt voor een ver oordeling. Maar de rechter moet de tenlastelegging niet allen wettig maar zeker ook overtui gend bewezen achten. En dat is geheel aan de rechter. De door de verdediging geraadpleegde deskundige Rietkerk van de Vrije Universiteit van Amster dam zegt dat de richting van de koers niet zeker voorzien had kunnen worden." „Ik wil zelf met oordelen. U zult van mij geen opvatting horen of Van den Nieuwenhuyzen terecht is veroordeeld, want dat oordeel komt mij niet toe. Ik draag al leen bouwstenen aan voor de beslissing van de rechter. Die moet de knoop doorhakken." Signaal 5. De straf. De Tilburgse hoogle raar heeft zich verbaasd over de toegepaste strafmaat: zes maan den gevangenisstraf (waarvan drie voorwaardelijk) en een boe te van een ton. „Het gaat om iemand die nog niet met justitie in aanraking is gekomen. Voor het eerst moet aan de hand van een nieuwe wet een straf worden bepaald. Als ik dan een vergelijking trek met gangbare toepassingen als bij het kartelrecht, dan zou je tot een lichte straf moeten komen. De veroordeling zelf is dan een signaal aan de samenleving, dat de grens getrokken is. Daarmee geef je ook aan dat je in de toekomst zwaarder zult straf fen. „In de motivering van het Hof is opmerkelijk dat het Hof niet rept van de omstandigheid dat de verdachte mogelijk aanmer kelijk nadeel heeft ondervonden van de lange tijd die de zaak heeft geduurd." „Gezien de gevolgen voor de verdachte, zou een vonnis 'schul dig zonder oplegging van straf' redelijk zijn geweest. Gezien alle omstandigheden zou ik andere sancties niet nodig hebben ge acht." Door Roland Zwiers en Job Woudt Amsterdam (anp) - Het bankwezen moet arbeidstijdverkorting voor laaggeschoold werk combineren met arbeidstijdverlenging voor de hogere functies waar tekorten be staan, menen de bankwerkgevers. •■De nieuwe werkgelegenheid ontstaat met aan de onderkant. En dus zul je «et aan de onderkant eerder moeten z»eken in herverdeling van werk en aan de bovenkant door mensen eerder meer dan minder dan veertig uur per week te laten werken. Je zult straks men dat de arbeidstijden zullen liggen mssen de dertig en de vijftig uur. "Dat zegt J Ruiter van de Werkgeversvere- mging voor het Bankbedrijf over de ontwikkeling van de werkgelegenheid 111 zijn sector. "°ng jaar liep de banken-cao (110.000 werknemers) stuk op een conflict over waag of loonmatiging in ruil voor een vierdaagse werkweek het toene mende verlies van arbeidsplaatsen tot s aan kan brengen. Momenteel komen m de lagere functies (33.000 banen) eer dan 1000 arbeidsplaatsen per wartaal te vervallen. Het betreft 'JOra' administratieve functies, die eestal door vrouwen worden uitgeoe- end. Ook in de middenfuncties (28.000 anen) doet zich verlies aan werkgele genheid voor Daartegenover staat een toenemende vraag naar de categorie hoog opgeleid personeel (48.000 ba nen). Deze vraag is echter te klein om het verlies aan arbeidsplaatsen te com penseren. Uitruil Momenteel wordt onderzocht of een uitruil tussen loonmatiging, flexibili sering van de arbeidstijd en herverde ling van werk soelaas kan bieden. Het onderzoek wordt half november afge rond en moet een rol spelen bij de komende cao-onderhandelingen. De eerste resultaten wijzen echter niet in de richting van een recept dat op alle werknemers kan worden toege past. Zo hebben banken nauwelijks behoefte om de werktijden voor de lagere functieniveaus flexibeler in te vullen. Wel kan arbeidstijdverkorting helpen om de teruglopende hoeveel heid werk over zoveel mogelijk mensen te verdelen. Die moeten dan terug naar 30-32 uur, zij het dat de inkomensach teruitgang dan te groot wordt. „Dat vraagt om een stuk solidariteit van de hogere inkomens." Ruiter vindt dit echter 'niet zo realis tisch'. Voor de hogere functies is eer der sprake van een tekort aan vakmen sen. Daarom bestaat voor deze catego rie juist behoefte aan arbeidstijdver lenging en aan meer flexibiliteit op het gebied van de beloningsverhoudingen. „Het zijn dus twee verschillende groe pen waar je verschillende maatregelen voor moet nemen. Dat maakt het las tig, want je kunt tussen de groepen niets uitruilen." Automatisering De belangrijkste oorzaak voor het ver lies aan werkgelegenheid is de auto matisering. Nieuwe ontwikkelingen op het gebied van het betalingsverkeer (pinnen op straat en in de winkel, chipkaart) hebben tot gevolg dat er steeds minder baliemedewerkers, data- typistes en andere administratieve krachten nodig zijn. Deze ontwikke ling werd tot 1992 gemaskeerd doordat het bankwezen als geheel nog een groei doormaakte. Nu deze groeiperiode voorbij is en banken ook nog zijn gaan fuseren, komt het effect van de auto matisering dubbelhard aan. Ruiter erkent dat het verlies van laag geschoold werk haaks staat op het kabinetsbeleid om zoveel mogelijk ba nen te creëren aan de onderkant van de arbeidsmarkt. Toch zetten maatre gelen als lastenverlichting, lagere cao schalen en tijdelijke ontheffingen op het minimumloon voor het bankbedrijf geen zoden aan de dijk. „Er is geen afweging in de zin van: zorg nu dat arbeid goedkoper wordt, dan gaan we niet automatiseren. Nee, het werk verdwijnt. Het gaat om een autonoom proces dat niet te stoppen is." Naast herverdeling van werk kan het werkgelegenheidsprobleem voor een deel worden opgelost door natuurlijk verloop. Dit bedraagt zo'n 8 procent van het personeelsbestand per jaar. „Het zijn echter altijd de mensen die het best voor zichzelf kunnen zorgen, die als eersten vertrekken." Dat geldt vooral voor het baliepersoneel, dat relatief gemakkelijk overstapt naar andere dienstverlenende functies of naar het midden- en kleinbedrijf. Voor de meeste administratieve krach ten zijn de mogelijkheden om op eigen houtje iets te vinden veel beperkter. Voor hen lijkt om- en bijscholing naar hogere functieniveaus de aangewezen weg. Volgens Ruiter is het bankwezen daar ook uitgebreid mee bezig. Zo'n 7 procent van de loonsom wordt aan interne opleidingen besteed. Dat per centage neemt nog steeds toe en komt ook steeds meer ten goede aan de lagere functies. Toch verwacht hij hiervan geen won deren. Het probleem is dat de betrok ken medewerkers een te lage voorop leiding hebben. „Met allerlei aanvul lende opleidingen en cursussen zie je dat mensen met lbo-opleidingen enkele functiegroepen door kunnen groeien, maar dan is er een natuurlijke barriè re. Het is niet mogelijk om daar in grote aantallen over heen te stappen." Nog een andere mogelijkheid is om samen met arbeidsbureaus de moge lijkheden buiten het bankbedrijf te verkennen. Ook hier zijn echter geen algemene oplossingen voorhanden. Volgens Ruiter 'blijft het altijd maat werk'. Creatiever Toch is hij niet al te pessimistisch. „Als het intern niet meer doorstroomt, moet je buiten de deur gaan kijken. Daarvoor hebben we een scala aan oplossingen bedacht en we worden daarin ook steeds creatiever. En het heeft ook gewerkt, want er zijn geen gedwongen ontslagen geweest op grote schaal." Ruiter kan echter geen garanties geven dat gedwongen ontslagen nooit zullen voorkomen. Bovendien signaleert hij dat de inspanningen in het bankbedrijf om administratieve krachten naar an dere functies te begeleiden geen oplos sing vormen voor de problematiek van de onderkant in het algemeen. „In Nederland, en daar zijn we onder deel van als bankbedrijf, blijven we zitten met het probleem van de aan houdende werkloosheid aan de onder kant. In het bankbedrijf kunnen we het ons veroorloven om daar zorgvul dig mee om te gaan.. Dat is belangrijk, maar daar kan geen tevredenheid van uitstralen. Dat is verstoppertje spelen als je dat zou doen." Elektronica-concern Buil halveert verlies Parijs - De Franse computerproducent Buil, een staatsbedrijf dat wil privatiseren, heeft zijn verlies in de eerste negen maanden van dit jaar meer dan gehalveerd ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijf zegt dat het mogelijk voor het eind van dit jaar quitte speelt. Het verlies, voor herstructureringskosten, bedroeg dit jaar 1,51 miljard franc (ongeveer 500 miljoen jgulden), tegenover 3,57 miljard franc (1,15 miljard gulden) in dezelfde periode in 1993. De omzet steeg met 8,9 procent tot 19,87 miljard franc (6,36 miljard gulden). De Europese Commissie gaf eerder deze maand toestemming tot het geven van zo'n 3,5 miljard gulden over heidssteun. Accuproducent VS rukt op in Europa Bloomfield - Exide Electronics Corporation, de grootse accupro ducent in de Verenigde Staten, staat op het punt ook in Europa een leidende positie te verwerven. De onderneming onderhan delt met het Italiaanse Fiat-concern over de aankoop van Compagnie Europeenne d'Accumulateurs (CEAC) voor 535 miljoen dollar (bijna 900 miljoen), zo heeft Fiat bekend gemaakt. CEAC is met een jaaromzet van 1,2 miljard de grootste accufabrikant in Europa. Fiat is voor 67 procent eigenaar en het Franse concern Alcatel-Alsthom voor 32 procent. Exide is de laatste tijd bezig met een snelle expansie in Europa. De onderneming kocht eerder dit jaar de Britse accuproducenten BIG Batteries en Gemala Group. Vorige week werden de Amerikanen eigenaar van het Spaanse Sociedad Espanola del Acumulador Tudor.. VNO praat niet Iran over schulden Den Haag - De werkgeversorganisatie VNO onderhandelt volgende week met de Iraanse autoriteiten over geld dat Nederlandse ondernemingen nog tegoed hebhen van dit land. Een delegatie van de centrale bank van Iran bezoekt maandag het VNO. Ongeveer zeventig ondernemingen hebben naar scha- tiing in totaal ongeveer honderd miljoen gulden uitstaan aan achterstallige onverzekerde vorderingen. Iran heeft het VNO gevraagd als wederpartij op te treden bij het sluiten van een overeenkomst over afbetaling. De betreffende ondernemingen hebben zich verenigd in de Stichting Afwikkeling Onverzekerde Vorderingen Iran. Iran heeft inmiddels met een aantal landen, waaronder recentelijk Duitsland, overeenkomsten gesloten over een gefaseerde terugbetaling van de schulden. Carl Zeiss schrapt 3.000 banen Stuttgart - De Duitse fabrikant Van precisie-instrumenten Carl Zeiss schrapt de komende twee jaar 3.000 van de 15.900 arbeidsplaatsen om weer winstgevend te worden, zo heeft de onderneming gisteren bekend gemaakt. De problemën zijn voor een belangrijk deel te wijten aan de'hereniging van de bedrijven in Oost- en West-Duitsland in 1991. Carl Zeiss had in het eind september afgesloten boekjaar een negatief bedrijfsresultaat van 180 miljoen mark op een omzet van ongeveer 2,5 miljard mark. Het grootste deel van het verlies komt voor rekening van Carl Zeiss Jena in het oosten van Duitsland. Carl Zeiss heeft te lijden onder een forse vermindering van de afzet in de defensietechniek, de automobielindustrie en de machinebouw. Verder zijn er overlappingen van de produktie in de talrijke vestigingen in Duitsland en heeft het samengaan met Carl Zeiss Jena geleid tot kostenstijgingen zonder noemens waardige groei van de inkomsten. Exportverlies India door pest 3,4 miljard New Delhi - India lijdt waarschijnlijk eèn verlies van meer 'dan 2*mifjard dollar (3,4 miljard1 gulden), als gevolg van importbe perkingen die an4ere landen hebben ingesteld na het uitbreken van een pestepidemie in India. Dat heeft het hoofd van de Federatie van Indiase Export-Organisaties, Prakesh Methani, gisteren gezegd. Methani zei dat zich in de havens een aanzien lijke lading exportgoederen opstapelt als gevolg van importbe perkingen. India kan volgens hem zeker tien procent van zijn inkomsten uit zijn buitenlandse handel door de angst voor de pest in andere landen. Amerikaans bedrijf vestigt zich in Heerlen Heerlen - Het Amerikaanse bedrijf Minntech Corporation opent in januari in een bestaand gebouw op het Heerlense industrie terrein De Beitel zijn eerste vestiging in Europa. Minntech Corporation in Minneapolis is een snel groeiend bedrijf dat medische produkten vervaardigt, onder meer apparaten voor open-hartoperaties, De investering in Heerlen bedraagt circa drie miljoen. In de beginperiode biedt de nieuwe vestiging werk aan tien personen, maar Minntech verwacht dat dat er binnen afzienbare tijd 100 worden. Den Haag (anp) - Met de aansluiting van de Bedrijfsgenees kundige Dienst (BGD) Noord-Holland bij de commerciële arbodienst De Twaalf Provinciën zijn de verhoudingen binnen Arbo Unie Nederland, het samenwerkingsverband van veertig BGD's, gisteren flink op scherp gezet. Arbo Unie, waarvan ook de BGD Noord-Holland lid is, en De Twaalf Provinciën begeven zich op dezelfde markt, namelijk ver zuimbegeleiding en advisering over arbeidsomstandigheden. De Twaalf Provinciën kondigde aan dat ze met nog meer BGD's wil samenwerken. In een eerste reactie laat Arbo Unie weten teleurgesteld te zijn over de aansluiting van de BGD Noord Holland bij De Twaalf Provinciën. „Het gebeurt ten slotte niet dagelijks dat een deel van het netwerk door de concur rent wordt overgenomen," aldus W. Newsum namens Arbo Unie. Het bestuur van het samenwer kingsverband beraadt zich de komende week over de ontstane situatie. Newsum sluit niet uit dat de BGD Noord-Holland als lid van Arbo Unie wordt ge royeerd. „Alles is mogelijk." Twee walletjes De BGD Noord-Holland is met 50.000 aangesloten werknemers een van de grotere leden van Arbo Unie. In totaal heeft deze federatieve vereniging 1,5 mil joen contracten voor verzuimbe geleiding van werknemers afge sloten. Arbo Unie onderhandelt bijvoorbeeld over een nieuw, lu cratief contract met alle bedrij ven in de bouwnijverheid. De commerciële nieuwkomer De Twaalf Provinciën heeft inmid dels 100.000 contracten in de portefeuille. De Twaalf Provinciën gaat er nochtans van uit dat de BGD Noord-Holland lid kan blijvèn van Arbo Unie. In dat geval eet deze dienst van twee walletjes en dat komt De Twaalf Provinciën niet slecht uit. Aan de ene kant profiteert ze van de collectieve contracten van Arbo Unie, maar aan de andere kant levert de aansluiting bij de commerciële partner winst op. Zo staat de financier van De Twaalf Provin ciën, grootaandeelhouder Luctor Investments, garant voor nood zakelijke investeringen van 2 tot 5 miljoen gulden. Integratie De werkorganisaties van De Twaalf Provinciën (150 mede werkers) en de BGD Noord-Hol land (70 werknemers) blijven, met uitzondering van het kan toor Alkmaar, voorlopig geschei den. Er wordt onderzocht of bei de diensten 'in elkaar kunnen worden geschoven'. Mogelijk be tekent dat een volledige integra tie van de BGD Noord-Holland in De Twaalf Provinciën. De huidige stap heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid.

de Stem | 1994 | | pagina 7