M/V Weekend M: R UM (M/V) kttm mn i«isp ODUKTIES B.V. R STOFFEERDERIJ de stem E4 Sprookjesbruiloften bestaan, sprookjesechtscheidingen niet. Het 'liefdeloze' huwelijk van de prins en prinses van Wales is inmiddels wel ontdaan van alle regale pracht en ontaardt in een trieste maar populaire soap, een upperclass remake van de film 'Kramer versus Kramer' ('Windsor versus Windsor'). Vol zelfbeklag en rancune hebben de reeds van tafel en bed gescheiden ex-partners elkaar de oorlog verklaard. En de verwijten vliegen door het huis, bijna als bij een willekeurige echtpaar dat op een onvermijdelijke scheiding afstevent. TIMES Tl Rcpamtkxt h"1 for prince ami vTltv laitii fet lrip uph l'iinrc.iinl De Britse monarchie ligt op straat. Weg mystiek, weg sprookje. Weg Windsor als voorbeeld 'Het tragische van Charles en Diana is dat ze meer willen dan het respect van het volk' 1994 X 6? gezamenlijke rubriek van De «te lad en Eindhovens Dagblad n tel. 076-236881, fax. 076-236405 ve grondslag, met als van begrafenissen en maar regelt, verzorgt in de polis. de grootste natura ng Uitvaartverzorging verzorgen van ca. een optimale kwaliteit ikt over crematoria in ver een twintigtal uit- t de vacature van: werkers behoren de jkheid van de nieuwe tuele eigenschappen ddiensten te vervullen, f vereist dat u in Breda nt. n gereageerd hoeven unnen, op werkdagen, 'e heer M. van der (040) 60 15 21. un schriftelijke sollicita- ot uiterlijk 4 november eelszaken van DELA, nder vermelding van tandige onderneming die kwali- ige zitmeubelen ontwerpt en pro- t een ervaren rkweek end kunt u contact opnemen met De Vliert 46, 4849 PB Dorst, ebedrijven te Bergen op n hoogwaardige kwaliteit pelprodukten. en in Europa. Het meren- ep maakt deel uit van het eveer 290 mensen werk- ige functionaris is op het ivoering; id. andidaat met een bedrijfs- HEAO-opleiding of vanuit rantwoordelijkheidsgevoel flexibele en ambitieuze u mogelijk onze toekom- 'anse en Duitse taal is een zich hier te vestigen. R en/of Hazlewood-groep >rwaarden, waaronder een drijfssparen en enkele col- te komen, vernemen wij een uitgebreid curriculum n 0-)72500. ZATERDAG 22 OKTOBER 1994 Door Bob van Huët D life Kiê e huwelijkscrisis tus sen de Britse kroon prins en zijn echtgeno te heeft nationale pro porties aangenomen. Waar een 'gewone' Charlie en Diana uit, pakweg, Kingswood Common (zuidwestelijk van Birmingham) hooguit hun fa milieleden, vrienden en collega's zouden proberen manipuleren of te overtuigen van het ongelijk of vuile spel van de ander, daar hebben de oudste zoon van koningin Eliza beth II en de jongste dochter van wijlen de Achtste graaf van Spen cer zo'n beetje de halve mensheid betrokken bij hun huwelijkse be proeving. Inderdaad, de Britse tabloids had den al heel wat geruchten, halve waarheden en fotografische aan wijzingen verspreid over ernstige problemen binnen het kroonprinse lijke huwelijk. Maar het was het prinses Diana zelf die besloot de media te gebruiken als wapen in een prestigeslag met de Britse troonopvolger. De door velen aan beden prinses wilde zich verzeke ren van het begrip en, nog beter, de liefde van het Britse volk en haar mondiale fanclub. Twee jaar geleden nam Diana een stap waarvan ze de konsekwenties niet kon overzien. Ze gaf ze haar vrienden en familieleden (broer) toestemming mee te werken aan 'Diana, Her True Story', een hoogst explosieve biografie van Andrew Morton, tot dan bekend als niet briljante free-lance tabloidjourna list. Haar Ware Verhaal verzekerde de prinses een universele sympathie. Uit de getuigenissen die Morton op rij zette komt Charles naar voren als de boeman van Windsor; een bepaald egocentrisch personage, een afstandelijke vader en een overschillige echtgenoot die vanuit zijn badkuip met een oude vlam telefoneert. 'Arme Diana, arm wicht!,' verzuchtten we allemaal. De prinses die altijd zo afgeeft op tabloid-muskieten (maar tegelijk beste maatjes blijft met minstens twee van hen) had een gouden PR-slag geslagen. Een onpartijdige commentator vroeg zich echter af of ze 'bloed in het water had gespo ten, om de haaien te verjagen.' Diana, met haar voorkomen van een popster, leek in ieder geval een wijze les te negeren van rockprins Mick' Jagger: „Als je jezelf in de kolommen van de roddelpers plaatst, kom je er nooit meer uit. Charles en zijn entourage heetten ziedend over Mortons bepaald een zijdige huwelijksverslag. Behalve dat enige vrienden hun ongenoegen ventileerden in dankbare tabloids (een 'royal story' op de voorpagina doet in dit land beter verkopen dan welke andere actualiteit ook) leek een grootscheeps tegenoffensief niet in de lijn der kroonprinselijke bedoelingen te liggen. Meer publicaties volgden die Char les de Zwarte Piet toespeelden. De verleiding om terug te slaan werd steeds groter en bleek uiteindelijk onweerstaanbaar. Vanuit zijn door wilde bloemen, organische groen ten en kruidentuinen omzoomde residentie 'Highgrove' werd een onmiskenbare rehabilitatie-opera tie in gang gezet. Het offensief met de codenaam Charles-is-zo-be- roerd-nog-niet kon prachtig wor den opgehangen aan de zilveren verjaardag van zijn kroning tot prins van Wales, in juli. De vanwege zijn integriteit alom gerespecteerde Engelse tv-journa- list Jonathan Dimbleby werd be noemd tot de uitverkoren heraut van de prins. In een twee uur Het gezinnetje van Charles en Diana in gelukkiger tijden. foto epa Prinses Diana: Haar Ware Verhaal verzekerde de' prinses een universele sympathie. foto ap durende tv-documentaire en een biografie leerden de Britten dan eindelijk Charles' kant van het ver haal kunnen leren. Anders dan zijn vader, prins Philip ofwel de hertog van Edinburgh, pareerde Charles intieme vragen over zijn pri véle ven niet met een dreigend gebrom of geïrriteerd zwijgen. De kroonprins speelde open kaart. Bekende te zijn vreemd gegaan met Camilla Parker-Bowles (nadat het huwelijk met Diana 'on herstelbaar was beschadigd') en deed een verbijsterend boekje open over zijn traumatische opvoeding, zijn 'opgrdrongen' huwelijk en het niet-eenvoudige leven met een geestelijk ontspoorde kleuterleid- ster (Diana). Hovelingen op Buckingham Palat waren verbijsterd. „Was er dai niemand onder zijn vrienden d hem dit onzalige boek heeft ontra - den," klaagde een adviseur van de koningin. „Het tragische probleem van Charles en Diana is dat ze meer willen dan het respect van het volk, ze willen de liefde van hun toekomstige onderdanen," vond een ander. In hun opvoeding moet aan prinsen en prinsessen worden geleerd dat ze niet mogen liegen. Wanneer 'Diana, Her True Story' wordt ge legd naast de fragmenten uit het binnenkort te verschijnen 'The Prince of Wales, a biography' -zoals die nu a raison van ander half miljoen gulden 'exclusief' wor den gepubliceerd door de Sunday Times - dan is er toch sprake van opmerkelijk tegenspraak. Alsof Charlie en Dina uit Kingswood Common ruziën met heel de buurt voor het open raam. Wat voorbeelden. Morton (mëï goedkeuring van Diana) schrijft: „De prins leek niet in staat, of bereid, de beroering in Diana's le ven te begrijpen." Dimbleby (onder auspiciën van Charles) antwoordt: „Hij verbracht veel tijd aan haar zijde, tevergeefs 1 iroberend haar haar te troosten en •vat opgewekter te stemmen." Morton: „Ze hoorde toevallig hoe naar man vanuit zijn bad telefo neerde met Camilla Parker Bowles. Ze raakte helemaal van haar stuk toen ze hem hoorde zeggen: 'Wat er ook gebeurd, ik zal altijd van je houden'." Dimbleby: „Vrienden waren ge wend geraakt aan haar onuitroei bare vermoeden dat haar man on trouw was. Ze kwijnde weg in die overtuiging. Haar valse verdenkin gen bereikten het punt dat hun relatie daardoor destructief werd." Morton: „Haar eenzaamheid bracht haar op de rand van de wanhoop. Ze deed verschillende zelfmoord pogingen." Dimbleby: „Zulke incidenten de den zich inderdaad voor. Maar, godzijdank, waren de wonden al- ■tijd minder ernstig dan ze leken; een pleister was altijd voldoende." Het ontging niemand dat de prin ses oorverdovend zweeg toen 'Diana, Her True Story' uitkwam. Anders dan bij de rel rond de stiekem gemaakte, en wat sugges tieve, foto's uit haar sportschool uitte ze over Mortons boek geen enkel ongenoegen. Charles zette het haar betaald. Na de rel rond de eerste Sunday Times-voorpublica- tie zei zijn particuliere secretaris en woordvoerder dat 'prins van Wales achter de publikatie staat van het boek van Jonathan Dim bleby.' Als de beide 'geautoriseerde' bio grafieën raakvlakken hebben, dan liggen die merkwaardigerwijs in de tijd dat de kijvende echtgenoten elkaar nog niet kenden. Beiden ontbeerden de noodzakeüjke ge- zinswarmte, door gescheiden of meestal afwezige ouders. Diana's moeder verliet huize Spen cer toen ze zes jaar oud was. De scheiding tussen haar ouders was zeer bitter en traumatisch voor de kinderen. Diana hoorde haar broertje Charles elke nacht om zijn moeder huilen. Haar eigen trieste herinnering aan die dagen was dat ze niet over de gang durfde om Charles te troosten; ze was bang in het donker. Op school werden de kleine Spen- certjes nagewezen als de enige kin deren met gescheiden ouders, zo wil het verhaal. Net als Assepoes ter haatte Diana haar stiefmoeder Raine, gravin van Darthmouth. De emotioneel breekbare tiener verliet de middelbareschol diplomaloos en leek voorbestemd voor anonimiteit met haar baantje als particulier kinderjuffrouw. Charles' opvoeding was -blijkens Dimbleby's verslag - evenmin een triomf. Moeder Elizabeth had het De hypocrisie rond het paar is grenzeloos. Velen in dit land spreken schande van opdringeri ge tabloids en persmuskieten, maar iedereen wil weten hoe het verhaal afloopt. foto ap Windsor versus Windsor te druk met staatszaken en vader Philip pestte de fragiele kroonprins omdat hij zijn zoon een doetje achtte. Maar had het eigenlijk anders ge kund? Philip, de nu als wreed ge portretteerde vader, was zelf een produkt van een getekende opvoe ding. De zoon van prins Andrew van Griekenland en princes Alice van Battenberg zag zijn ouders uit elkaar gaan toen hij tien was. Zijn moeder trok zich terug in een kloosterorde, zijn vader raakte ver slaafd aan gokken en koos domici lie in Monaco, het Mediterrane Las Vegas. De jonge Philip was al jong op zichzelf aangewezen. „Toen hij een vader nodig had was er niemand voor hem," aldus Michael Parker, Philips goede vriend en privé-se- cretaris. Dat klinkt bekend. Trauma's stapelden zich op. Toen Philip zestien was kwam zijn lieve lingszuster, Cecile, om het leven bij een auto-ongeluk. Andere zusters, die allen ouder waren en getrouwd met Duitsers - eentje met een SS- kolonel en rechterhand van Himm- ler - werden, vlak na de oorlog, om diplomatieke redenen niet uitgeno digd voor zijn huwelijk met prinses Elizebeth. Het leven leerde Philip vooral op zichzelf te vertrouwen. „De ouder lijke vaardigheden die hij mee bracht waren buitengewoon gering. Een nog groter gemis was zijn onvermogen affectie te tonen," schreef een biograaf. Koningin Elizabeths zorgeloze oj> voeding veranderde toen ze tien jaar oud was. Omdat haar oom Edward VIII de gescheiden Ameri kaanse Wallis Simpson verkoos bo ven de Britse troon, werd haaf vader (George VI) staatshoofd en zijzelf plotseling troonopvolgster. Elizabeth werd volgens de oude regels opgevoed, gevormd en ge kneed. Voor de rol die ze nu ruim veertig jaar vervult: die van zeer professionele, onaantastbare ko ningin. „Voordat we ons haasten te oorde len over Charles als ouder en echt genoot, moeten we de emotionele uitersten erkennen waarbinnen zijn opvoeding plaats had door mensen die levens leidden die wei nigen van ons zouden willen heb ben," waarschuwt Fiametta Rocco, beste biograaf van prins Philip. De oorlog der Windsors is geen lolletje. De - gedeeltelijk door hen zelf veroorzaakte - druk waaronder Charles en Diana door het leven moeten gaan is niet te benijden. En de hypocrisie rond het paar is grenzeloos. Velen in dit land spre ken schande van opdringerige ta bloids, al dan niet professionele luistervinken en verstopte fototoe stellen, maar iedereen wil weten hoe het verhaal afloopt. 'Windsor weary' (zeg maar: het genoeg hebben van Windsor-ont- hullingen) is nog niet gesignaleerd. In tegendeel, na eeuwen te zijn buitengesloten van het intieme le ven van hun vorsten en vorstinnen (het was de Amerikaanse pers die de Britten in 1936 leerde van de op handen zijnde abdicatie van ko ning Edward VIII) lijken de Britten er geen genoeg van te kunnen krij- gen. Andrew Morton legde dat geen windeieren. Hij werd miljonair dankzij 'Diana, Her True Story'. De eerste oplage van het binnen kort te verschijnen vervolg 'Diana, Her New Life' zou alleen al voor Groot-Brittannië 200.000 boeken bedragen (het boek komt op 8 no vember gelijktijdig uit in het Ne derlands, Frans, Duits, enz.). De voorpublicatie van Jonathans Dimbleby's biografie over Charles heeft tot kilometers lange bestel- lijsten geleid bij de Britse boek handels. De verwachting is dat het boek binnen enkele uren uitver kocht zal zijn wanneer het op 3 november in de winkel ligt. Een ongure liefdesroddel van de eerloze Life Guards-majoor, James Hewitt, deed op één dag 75.000 exemplaren verkopen van 'Princess in Love'. En elke mening levert momenteel een boek en royalties op. Zelfs die van Arthur Edward, de 'royal photographer' van de Sun en zelf verklaard monument in het papa- razzi-gevolg. Dimbleby's onthul ling dat Charles nooit van Diana heeft gehouden ontlokte aan de cockney gebekte Arthur de genu anceerde analyse: „Lulkoek, of an ders verdient hij een Oscar voor zijn acteertalent." De Britse monarchie ligt op straat. Weg mystiek, weg sprookje, weg Windsors-al- s-voorbeeld-aan-ons-allen. Heeft Charles met zijn riskante openhar tigheid wellicht het boek te ver gepleegd? ax Clifford, de koning van de Britse roddel en aangewezen pr-man voor onthullende sensatie, kwalificeerd de omstreden biogra fie als een 'absolute ramp' en be grijpt niet wat Charles hiermee wilde bereiken: „Een man die zegt dat hij zich op zijn 33e een huwe lijk heeft laten voorschrijven door zijn vader werkt niet erg aan zijn imago als toekomstige koning van Engeland." gepleegd.' Prins Charles: balancerend op het randje van wat voor een lid van het Britse koningshuis toelaatbaar is. jfojoepaJ

de Stem | 1994 | | pagina 33