Studiecentrum in problemen GIEKZEIOOS Camping in Nieuwvliet mag niet uitbreiden TELEFONEREN Steltkluut: 'Koppel hoogte afvalheffïng aan hoeveelheid huisvuil' Ontucht bestraft met tachtig uur werkstraf Eerste paal parkeergarage de grond in POLITIE RAPPORT Exploitatietekort centrum Aardenburg dit jaar geraamd op 1,3 miljoen Buurtvereniging Terneuzen dreigt met de Ombudsman Waterschap Het Vrije van Sluis boerde goed in 1993 Gebroeders Scheele winnen provinciale duivenmarathon Storm en regen ZEELAND Man uit Sas van Gent veroordeeld C. Badts nieuwe secretaris VW Herfstbeurs met een SIEMENS S3 GSM-telefoon Onstabieler Sneeuw PESTEM ZATERDAG 22 OKTOBER 1994 C3 yan onze verslaggever ferneuzen - Natuurbeschermings- cereniging De Steltkluut is een 3ot voorstander van een afval- 5t0ffenheffing die afhankelijk is van aangeboden afval per huishou- jpdeze manier wordt immers gestimu- !eerd dat mensen minder afval aanbie den, Daarnaast is een dergelijk systeem 9 de ogen van De Steltkluut eerlijker, je betaalt dan naar de hoeveelheid geleverd afval," aldus voorzitter A. in een brief aan de Temeuzense gemeenteraad. De Steltkluut reageert met de brief op de concept-afvalstof- fenverordening van Terneuzen. De ge meente gaat het afval gescheiden opha len en wil een gedifferentieerd tarief invoeren die is gerelateerd aan de sa menstelling van het gezin. De Steltkluut vindt het gescheiden op halen een goede zaak omdat het ten opzichte van het huidige systeem een behoorlijke stap vooruit is. Maar het nieuwe ophaalsysteem geeft volgens de vereniging geen extra stimulans om tot een verdere reductie van het afval te komen. „Het gebruik maken van finan ciële prikkels door middel van het aan brengen van een chip op de rolemmer en een weeginstallatie op de wagen, waardoor precies bekend is welke hoe veelheid per klant wordt aangeleverd en een daaraan aangepaste hef fingsnota, kan een dergelijke stimulans wel geven." Collega natuurbeschermingsvereniging Het Duumpje in West-Zeeuws-Vlaan- deren is een andere mening toegedaan., S. Herman van deze vereniging liet deze week tijdens de najaarsvergadering van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) weten te vrezen voor de natuur als de afvalstoffenheffing afhankelijk is van het aangeboden afval. „Dan is immers de kans groot dat mensen hun afval in de sloot of ergens anders in de natuur dumpen," vreest Herman. De Steltkluut stelt verder in de brief dat het systeem van gescheiden inzame ling verder moet worden uitgewerkt. Zo moet er een gebiedsdekkend ophaalsys teem komen voor oud papier en glas, blik en plastics. „Het hier en daar neerzetten van glas- en papierbakken is onvoldoende effectief. Ook het papier ophalen door verenigingen is niet ge biedsdekkend. Er zijn wijken waar niet (alles) wordt ingezameld. Daarnaast zou het terugdringen van papierverspilling door de produktie van grote hoeveelheden ongewenst druk werk volgens De Steltkluut een goede zaak zijn. In de verordening zouden dan regels moeten worden opgenomen die de verspreiding van reclamedrukwerk aan banden kunnen leggen. „Het is een duidelijke zaak dat alleen het plakken van stickers op de brievenbus het tij niet kan keren. De bezorgers houden zich niet aan het op de sticker vermelde verzoek." De Steltkluut wil ook in de verordening maatregelen zien om het zwerfvuil aan te pakken. De vereniging denkt aan verscherpt toezicht en zwaardere sanc ties/boetes. Van onze verslaggever Aardenburg - Het Zeeland Studiecentrum in Aarden burg verwacht dit jaar een exploitatietekort van 1,3 miljoen gulden. In de eerste acht maanden van dit jaar was daarvan al 1,1 miljoen ingeboekt. Pas in 1997 wordt een eerste ibescheiden) winst verwacht: 65.000 gulden. Verwacht wordt dat in de periode 1992-1997 een totaalverlies van 3,6 miljoen gul den is geleden. Dit blijkt uit een financieel over zicht dat het nieuwe bestuur van het Studiecentrum richting pro vincie heeft gezonden. De verrichtingen in het centrum worden door de provincie met argusogen gevolgd. Gelet op de vele1 verwikkelingen rond het centrum, de financiële onduide lijkheid en de opmerkingen hier over uit de Statencommissie had GS aanvankelijk doen besluiten geen nieuwe subsidie-voorschot- ten beschikbaar te stellen. Dit ondanks verzoeken van de zijde van het bestuur, zo staat te lezen ineen rapportage van GS aan de Staten. In de jaren 1990/1992 heeft het centrum rond 160.000 gulden te veel aan provinciaal subsidie ontvangen. Daarom dat het sub sidie 1993 (90 mille) niet is uit betaald. Het centrum moet nog ruim 70 mille betalen waarvoor de provincie utstel van betaling heeft verleend tot 1 januari 1995. Een uitgebreide verslaggeving van het centrum, dat bij de pro vincie is binnengekomen, heeft ertoe geleid dat GS voor het tweede en derde kwartaal elk een subsidievoorschot van 20 mille willen overmaken. Of dit zelfde bedrag ook over het vier de kwartaal beschikbaar komt, hangt af van het activiteitenver slag over dit kwartaal en wan neer rekening en verantwoordig is afgelegd voor een studiedag en drie cursussen, waarvoor subsi die beschikbaar is gesteld. Oplossing „Op dit moment bestudeert het bestuur de mogelijkheden om te- samen met het bedrijfsleven tot een oplossing van de liquidi teitsproblemen te komen. De concrete voorstellen wachten wij af", aldus GS. Van onze verslaggever lemeuzen - Voor ontucht met een minderjarige jongen is W. ,de R. uit Sas van Gent veroordeeld tot een werkstraf van tachtig uur. Het motief lag volgens de dader in zijn eigen verleden. Hij was zelf ooit als elfjarige het slacht offer geweest van ontucht door een oudere man. Op een of ande re manier was dat blijven han gen, en had het hem geprikkeld tot zijn daad, die bovendien was gevolgd door openbare schennis- pleging. Voor de rechtbank gaf hij gisteren toe dat hij stom was geweest. He R.'s raadsman gaf aan dat het verhaal heel Sas van Gent was rondgegaan en dat zijn cliënt er als een uitgestotene werd behandeld. Hij zou daar door al zwaar zijn gestraft. Te meer omdat het slachtoffer had verteld dat hij was bedreigd met een wapen, hetgeen niet waar bleek te zijn. De eis van de officier van justitie, zes maanden cel (waarvan twee voorwaarde lijk), te vervangen door 180 uur dienstverlening, vond hij dan ook veel te hoog. De politierechter vond dat ook en bepaalde de straf op vier weken cel, te vervangen door de genoemde werkstraf. Van onze verslaggever lemeuzen - De Nationale Ombudsman wordt mogelijk ge waagd een oordeel te geven over de wijze waarop het gemeentebestuur van Terneuzen de kwestie rond het Rivieren- huis heeft behandeld. Buurtvereniging Hof Zeldenrust St.-Annapolder schrijft dit in brief aan de gemeenteraad. De vereniging is zeer ontstemd °'er het uitstel van een beslis sing over het wijkhuis. -Gelet op de snelheid waarmee diverse, geldverslindende projec- j®, ons inziens onder druk van net college, de revue passeren en worden goedgekeurd, zijn wij zeer ontstemd over de geruchten, het besluit over'een wijk- voorziening in onze wijk weder om is uitgesteld," zo schrijft voorzitter R. Maes namens de buurtvereniging. De vereniging eist op korte ter mijn duidelijkheid. „Gezien de ernst van de zaak wordt ernstig overwogen, indien niet binnen redelijke termijn door u wordt gereageerd, de gehele affaire voor te leggen aan de Nationale Ombudsman." Wat die redelijke termijn is, bepaalt de vereniging in overleg met haar juristen. ®atig saldo van ruim 6,5 ton 'an °nze verslaggever Oostburg - Waterschap Het Vrije V® Sluis heeft in 1993 niet echt geboerd. De rekening ver- fi°ïÏÏ een batig saldo van 58.096,51 gulden. Van dit be- ag nam de sector Waterkwali- ©tsbeheer 292.884,24 voor zijn Kening, de traditionele taken rest heersing' weSen) de be algemene vergadering, die onderdag 27 oktober om 09.00 begint in Den Hoekzak, wordt voorgesteld het batig sal ie bestemmen voor diverse serve-fondsen. „Hoewel onze reserve-positie niet riant ge noemd mag worden zijn wij van mening dat het tot nu toe ge voerde beleid, voldoende moet zijn," schrijft het dagelijks be stuur in zijn voorstel. Van het batig saldo wordt 156.000 toegevoegd aan het ega lisatiefonds verontreinigingshef fing. De komende jaren stijgen de kosten van het waterkwali teitsbeheer drastisch. Dit onder meer door de slibverwerking. Met behulp van deze reserve kan een stijging van de verontreini gingsheffing enigszins worden afgevlakt. 468 gaten moeten geboord worden voor de palen waarop de vloer van de nieuwe parkeergarage onder de Oostkolk in Terneuzen komt te rusten. Gistermiddag werd het eerste officiële gat geboord door burgemeester Barbé. Het boren van de gaten zal een week of vier gaan duren. Hierna wordt de vloer gestort in de kolk. foto wim kooyman Van onze duivensportmedewerker Terneuzen - De provinciale duivenmarathon kende dit jaar een record aantal inschrijvingen. Voor het eerst in het bestaan kon hieraan ook door de zaterdagvliegers worden deelgeno men. Het verwachtte succes bleef dan ook niet uit. Het leverde 464 inschrijvingen op. Het dit jaar nieuw aangetreden bestuur blikt dan ook met voldoening hierop terug. (ADVERTENTIE) Algemeen generaal kampioen werden de gebroeders Scheele uit Terneuzen, met als tweede H. de Feijter uit Axel en op de derde plaats Adrie Thijs uit Hei kant. De huldiging en prijsuit reiking wordt gehouden op za terdag 29 oktober in de sport school Foaks aan de Patentweg in Terneuzen. Tijdens deze avond, die om acht uur begint, zullen ook de prijswinnaars van de drie verschillende categorieën (Dagfond oude duiven, Over- nachtfond oude duiven en Fond jonge duiven) hun eremetaal in ontvangst kunnen nemen. Marathon 1: Categorie dagfond- vluchten voor oude duiven. 1 M. Van onze verslaggeefster Terneuzen - C. de Badts is per 15 november benoemd tot secretaris van het bestuur van de VW- Terneuzen. Zij volgt O. Vosveld op, die sinds 1978 secretaris is. Hij legt de functie noodgedwongen neer omdat het gemeentebestuur vindt dat het secretariaat, sinds een forse subsidieverhoging, niet meer door een gemeente-ambte naar in gemeentetijd kan worden beheerd. Vosveld is voorlichter in Terneuzen. Hij heeft gepro beerd het werk buiten ambtena- rentijd te doen, maar dat bleek ondoenlijk. De Badts woont in Biervliet en werkt bij de Rabobank in Ter- neuzen. Van onze verslaggever Hoek - De Herfstbeurs van de Ondernemersvereniging Hoek is niet op. vrijdag 28 oktober, maar op zaterdag 29 oktober. Scheele en zoon, Zaamslag, 2 P Pieters, Lewedorp, 3. P. de Vos, 's-Heerenhoek,4. L. van Vliem- bergen, Graauw, 5. E de Kindt, St.-Jansteen, 6. C. Laban, Tholen, 7 G. (Staf) Dusarduijn, Groede, 8. Th. de Block, Heikant, 9. A. Stroo, Zoutlande, 10 Comb. De Nooijer- Japiejo, Oost-Souburg. Marathon 2: Ovemachtfondvluchten voor oude duiven. 1. J. Walpot en zoon, St.-Philipsland, 2. C. Hermes, Lewedorp, 3. C. Baan, Middelburg, 4. A. de Ridder en zoon, Arnemui- den, 5. Comb. Hietbrink-Ventevogel, Nieuw en St.-Joosland, 6. C. de Graaf, Amemuidn, 7. G. Snelders, Sas van Gent, 8. C. Dingemanse, Amemuiden, 9. Comb. Bakker, Mid delburg, 10. Comb. De Nooyer, Ar- nemuiden. Marathon 3: Fondvluchten voor jon ge duiven. 1. A. Thijs, Heikant, 2. H. de Feijter, Axel, 3. E. van Deursen, St.-Jansteen, 4. W. Volleman, Graauw, 5. Mevrouw Verweij, Kort- gene, 6. P. Geijs, Vlissingen, 7. E. de Wever, Schoondijke, 8. H Koek koek, Breskens, 9. J. Steenhard, Goes, 10. D. van Kerkhoven, Ret- ranchement. bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen- Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 MET INGANG van vandaag gaat het weerbeeld dat de afgelo pen weken zonnig en relatief warm weer bracht veranderen. Vandaag wakkert de wind vanuit het zuid-westen snel aan en vanavond kan dat aan de kust wel eens een lichte storm worden. Ook de bewolking wordt alsmaar dikker en dikker en dat resulteert in regen Maar de lucht die nu versneld naar ons toe stroomt blijft redelijk zacht, daardoor geen schijn van kans op vorst aan de grond en maxima van 13 tot 15 graden blijven ons deel. Vandaag nog 15 graden, morgen wordt het nog maar 13 graden, daar staat dan tegenover dat de zon meer aanwezig zal zijn. Wel volop buien. De lucht is met ingang van vandaag veel onstabieler dan de afgelopen weken. Een weerbeeld dat we ook een groot deel van de volgende week voorgeschoteld krijgen. Een oceaan-depressie die morgenochtend in de buurt van Ierland opduikt is voor ons weer van groot belang, een lagedrukgebied van deze depressie bereikt ons vandaag in de loop van de dag en zorgt voor dat sombere weer. Als we de gehele verwachting in cijfers weerge ven komen we tot de volgende conclusie: vandaag toenemende bewolking, de wind is zuid-west en loopt op van 5 naar mogelijk 7 Beaufort, zeker aan de kust. De middagtemerpatuur bereikt nog 15 graden, tegen de avond regen. Komende nacht blijft het met 8 graden redelijk warm. Morgen brekende bewolking, waardoor opklaringen afgewisseld met buien, de wind blijft zuid-west maar neemt af naar 5 Beaufort, overdag 13 graden, 's nachts eveneens 8 graden. Maandag opnieuw zuid-westelijk wind afnement naar 3 Beau fort, wisselend bewolkt met een afnemende buienaktiviteit. Overdag 12 tot 13 graden, 's nachts 7 graden. Dinsdag en de volgende dagen, de wind is naar het westen gedraaid en heeft een kracht van 2 Beaufort. Redelijk wat zon en minder kansen op buien, overdag 11 tot 12 graden en 's nachts 7 graden. Hoe was het weer vorig jaar op 22 oktober? Overdag was het 8.8 graden, 's nachts 3.8 graden, het regende 6.2 mm en de zon scheen 2 uur en 5 minuten. De extreme temperaturen sinds 1900 op 22 oktober: in de nacht van 21 op 22 oktober vroor het- in 1908: 4.1 graad maar in 1977 werd het op deze dag 22.5 graden. U ziet: nog steeds niets nieuws onder de zon. Ver weg in Noord-Scandinavië vriest het al 5 graden en valt er sneeuw. Bij ons is het tussen 15 graden en iets ten zuiden van ons tot aan Madrid 20 graden. Alleen in het zuiden van Spanje, Italië, Griekenland en West-Turkije is het 20 tot 25 graden. De weerspreuken: 'Brengt oktober veel regen en wind, óók januari en februari zijn zeer mild' en 'De herfst met veel mist doortrokken, brengt een winter met veel sneeuwvlokken'. Brand Goes - Gistermorgen om streeks ties uur 'wérd'een utt- slaahde braüd' "ontdekt op^ëen terïSin aan de Patijnweg te Goes. Door onbekende oor zaak was brand ontstaan in een houten barak. De brand weer van Goes bestreed het vuur met drie bluseenheden, bemand door in totaal 25 sp uitgasten. Enkele wegen in de omgeving werden door de po litie tijdens het blussen voor alle verkeer afgesloten. Na ruim een uur kon het sein brandmeester worden gege ven. Een barak brandde ge heel af terwijl een tweede lichte schade opliep. Hoe groot de financiële schade is is niet bekend. De barakken, ei gendom van het Goese aanne mersbedrijf BIK, waren be stemd voor de sloop. Mishandeling Hulst - Een 33-jarige inwoner uit Hulst deed gisteren bij de politie in zijn woonplaats aan gifte van mishandeling. De man hep gistermorgen over de Nieuwstraat te Hulst en werd plotseling zonder enige reden daartoe vanachteren aange vallen door een onbekend ie mand, die hem enkele schop pen en trappen gaf. Het slachtoffer vluchtte, doch werd achterhaald door zijn belager. Op de Steensedijk kreeg deze hem weer te pak ken en diende hem andermaal enkele klappen en trappen toe, waarna hij verdween. Auto kwijt Terneuzen - De politie heeft gistermorgen de personenauto in beslag genomen van een 25-jarige in Terneuzen verblij vende man. De man reed met zijn voertuig over de Wielin genlaan in Terneuzen en bij een controle bleek hij niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Bejaarde beroofd Terneuzen - Een 85-jarige vrouw uit Terneuzen is don derdagmiddag beroofd van haar bankpas dat ze in haar tas bij zich droeg. De diefstal gebeurde tijdens het winkelen op de Noordstraat in haar woonplaats. De bejaarde vrouw kwam op een gegeven moment in het gedrang tussen enkele jongelui die tegen haar aan duwden. Nadat ze hen had gevraagd wat voorzichti ger te zijn verdwenen ze. Kort daarop miste ze haar bankpas. Auto-inbraak Terneuzen - Gisternacht is in gebroken In de personenauto van een 60-jarige Terrreuze- naar. Uit het voertuig dat stond geparkeerd aan de Goudsbloemstraat in zijn woonplaats verdween de auto radio. Illegaal Terneuzen - De politie heeft gistermorgen op de Ha venstraat te Terneuzen een 26-jarige zonder vaste woon- of verblijfplaats hebbende Marokkaan aangehouden. De man was niet in het bezit van een paspoort en is ingesloten. Hij zal ter beschikking wor den gesteld aan de vreemde lingendienst van de politie in Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggever Oostburg - Camping Nooit- gedacht aan de St. Jansdijk in Nieuwvliet mag niet uit breiden. Een nipte meerder heid van de Oostburgse ge meenteraad (acht voor, zeven, tegen) ging akkoord met de afwijzing van het verzoek door burgemeester en wet houders (B en W). De eigenaar van de camping blijft in het ongewisse of zijn verzoek toch gehonoreerd zou zijn als de raad voltallig zou zijn geweest. Want in een commissie vergadering bleek dat de fracties van D en T, WD en H. Lippens van het CDA hun medewerking aan de uitbreiding wilden geven. En dat zou een meerderheid (ne gen voor, acht tegen) in de ge meenteraad zijn, mits natuurlijk binnen deze fracties een una niem standpunt ingenomen zou zijn. Maar door de afwezigheid van H. van der Weegen, H. Groosman (beiden D en T) en A. Fierens (WD) haalde het ver zoek van de eigenaar het net niet. Het verzoek tot uitbreiding wordt afgewezen omdat dat in strijd zou zijn met de diverse bestemmmingsplannen, ontwik kelingsvisies en recreatienota's die de gemeente Oostburg rijk is. Het komt er kort op neer dat de St. Annapolder, waarin de cam ping ligt, is aangewezen als agrarisch gebied met een ecolo gische en/of landschappelijke betekenis. Daarnaast staat in de recratienota dat de uitbreiding van Nooltgedacht een ongewens te recreatiedruk op de Zwarte Polder legt. Maar in de ontwik kelingsvisie Koersen op Kansen staat juist dat uitbreiding van de camping wel mogelijk is. En dat was reden voor J. Pro voost (WD) vraagtekens te plaatsen bij de diverse recreatie nota's en ontwikkelingsvisies waar volgens hem geen touw meer aan vast te knopen is. Hij hield samen met H. Lippens (CDA) en de fractie van D en T een vurig pleidooi voor uitbrei ding van de camping omdat ook kleinere ondernemers in Oost burg een kans moeten krijgen. Burgemeester J. Kruize zei plan nen van ondernemers toe te jui chen maar wel binnen de spelre gels. Hij wijst op het provinciale beleidsplan waarin staat dat uit breiding van recreatie in de be wuste polder niet mogelijk is. „De provincie legt de nadruk op kwaliteit en niet kwantiteit." Volgens Provoost laat het college teveel het oor hangen naar de provincie. „Wij hebben als ge meenteraad toch ook onze eigen verantwoordelijkheid richting de burgers." Maar een nipte meerderheid van de raad vindt dat het college op de juiste koers zit door de uit breiding niet toe te staan. Voor mede-eigenaar J. Luteijn van de camping betekent de weigering een forse tegenvaller. „Als de raad voltallig zou zijn geweest was de uitbreiding goedgekeurd. Maar we geven de moed niet op. Volgend jaar is er in Middelburg een wisseling van de wacht. Het nieuwe college van Gedeputeer de Staten past wellicht het pro vinciale beleidsplan aan waar door de uitbreiding toch in het vat zit." Luteijn is in ieder geval acht tienduizend gulden kwijt aan een adviesbureau die het gede gen voorstel voor de uitbreiding indiende bij het college. Daar naast kocht hij een stuk grond van 2,5 hectare voor de prijs van ruim 187.000 gulden. „Kijk, het voorstel was gebaseerd op Koer sen op Kansen. Maar dat blijkt slechts een ontwikkelingsvisie te zijn. We worden blij gemaakt met een dode mus. Ik blijf het wrang vinden dat het college wel alle ruimte geeft voor grootscha lige mega-projecten terwijl kleinschalige ondernemers uit de streek vrijwel geen gelegenheid krijgen. Maar we blijven niet stil zitten. De uitbreiding van de camping is nu eenmaal nodig om op termijn rendabel te draaien.^

de Stem | 1994 | | pagina 19