Neckermann investeert 25 miljoen DE STEM Regionale televisie start over twee jaar Dow Terneuzen wint Betz Award voor aantal milieu-maatregelen Nieuwe klacht tegen Goese dominee in rusthuizenaffaire Ambassadeur in Abdij DE STEM Afpersing en bedreiging onder invloed van xte Coltof mag alleen doorgaan met heien in Port Scaldis B2 08 SCHAAKRUBRIEK SPATTEN Bouw nieuw expeditiecentrum Identiteit van dode vrouw nog steeds onduidelijk Inbraak in café Zeeuws-Vlamingen reageren positief over toekomstig lokale uitzendingen Bent u het ervaren Hoofd Verkoop Binnendienst dat Linden Machines BV zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Bestuur van Zeeuws Orkest vindt Edwin Rutten niet geschikt voor volwassenen Werkstraf voor bedreiging Zeeland wint na arbitrage 3,5 ton van Limburg DAG 21 OKTOBER 1994 g3 g2 ge- an- cht ijn -a5 24. -b1 27. -a4 30. b4; Door Theo Hommeles ook daadwerkelijk zal nemen maar de computer is op gccn enkel moment te beroerd om te kijken of er elders niet noe meer te grabbel ligt. Computer boezemt ontzag in 34. Lb7-e4 Zwart geeft het op. Eind augustus was de compu ter, op verzoek van sponsor Intel, opnieuw van de partij in het PCA-rapidtoernooi in Londen. Het programma Ge nius, uiteraard met Pentium processor, werd door de spe lers weinig hartelijk ontvan gen. Ivantsjoek en Kramnik wilden er niet eens tegen spe len, zodat Kasparov zich maar op moest offeren. Tot ieders verassing werd de wereldkam pioen uitgeschakeld! Pas in de halve finale nam Anand wraak voor de mensheid. Ivantsjoek won vervolgens de finale. Hoe denkt de wereld top nu over de werkelijke kracht van de computer? Kramnik: 'Tegen een compu ter maak je maar één fout, de laatste.' Kasparov: Als je hem probeert te wurgen, ver zet hij zich hevig. Laat je de greep dan voor een moment verslappen, dan word je zelf gewurgd." Kasparov claimt 80% te sco ren tegen mensen of compu ters wanneer hij goed is uitge rust. Is hij moe of ongecon centreerd, dan behaalt hij slechts 50% tegen mensen en naar eigen zeggen 0% tegen computers! In de toekomst zal de PCA de computers we ren van toernooien en zullen ze alleen in speciaal daarvoor georganiseerde evenementen hun krachten met de groot meesters mogen meten. Er zal een lieve duit voor op tafel moeten komen! Door Rien van Nunen van enkele tientallen meters zicht, is het ook niet onge vaarlijk. Mist zet mensen op het verkeerde been, het scha kelt een belangrijk zintuig uit, de ogen. Langs de kant blij ven, een kompas gebruiken of simpelweg niet uitvaren, zijn alternatieven, maar het zijn zaken waar vissen in de Bies- bosch mee te maken heeft. Biesbosch Het vissen zelf is net zo sim pel als elders, al is bootvissen hier misschien toch vrij speci fiek. Niet alleen kan men in overwoekerde kreken vissen (in het voorjaar een must), maar ook op extreem diep water, waar extra lange steek- stokken nodig zijn, of een an ker. Het op steekstokken zetten van een boot beheersen Bies- bosch-vissers als geen ander. Stil en snel is het devies. De hele dag op een visplaats blij ven, is de meeste Biesbosch- vissers een beetje vreemd. De meesten vissen zwervend, zo als ook wij dat doen. We zoeken de vis op, omdat een voerplaats maken niet altijd de sleutel is tot succes. Met de Biesbosch weet je het nooit in de openingscross van het Neder* t Gelderse Harderwijk naar een vijfde [assemen legde hij beslag op de zesd ^HOOP osvitsogdof aan t« Meden T laten horen via een Kleintje in De Stem Ev en het komt in orde Immers tienduizenden Stern-lezers en fes50n (een op de driel lezen uw advertentie mdal speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren Zeeland Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux in Ter- neuzen heeft gisteren een Betz Award gewonnen voor een aantal milieu- en kostenbesparende maat regelen in de LHC-fabrieken. Dow heeft samen met Betz Benelux, een internationaal adviesbureau dat bedrij ven (tegen betaling uiteraard) laat zien boe milieuinvesteringen zichzelf terug kunnen verdienen, de chemische afval stroom in beide plants met negentig procent teruggebracht. De reductie be tekent tegelijkertijd een verbetering van de veiligheid op de werkvloer. Tot voor kort moesten de installaties in de fabrieken om de zeven maanden worden schoongemaakt. Dat leverde een afvalbergje van ruim 26.000 kilo op. Nu moet dat schoonmaken nog maar een keer in de vier jaar gebeuren. De installaties kunnen daardoor veel lan ger ononderbroken doordraaien. Het le vert Dow op jaar basis een besparing van 810.000 gulden op. „Een rendement van 35 procent op de investeringen die in de fabriek zijn gepleegd," rekende L. Rankin, vice-president van Betz La'bo- ratoria, gisteren voor. „Meestal kosten milieumaatregelen geld. Wij bezwijzen dat milieumaatregelen ook kostenbe sparend kunnen zijn," aldus Rankin. Hij overhandigde in het communicatie centrum van Dow de prijs aan M. Westerlaken, vice-voorzitter van Dow Benelux NV. Betz doet al vijftien jaar zaken met Dow Terneuzen en introduceerde de Betz Return Environment-Partnership Award waarmee Betz in het oog sprin gende prestaties van haar klanten (en zichzelf) wil belonen. Westerlaken noemde de prijs gisteren een stimulans om de afvalstroom en emissies van schadelijke stoffen nog verder terug te dringen. Dow is daar mee al een heel eind op de goede weg, legde Westerlaken uit. In vergelijking met 1985 heeft Dow de blootstelling van het milieu aan gevaarlijke stoffen met de helft gereduceerd. Maar van groter belang dan de besparingen voor Dow noemde Westerlaken gisteren de 'verbetering van de kwaliteit van het leven van de TerneuzenSe bevolking'. t Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Het postorderbedrijf Neckermann wil 25 miljoen gulden investeren in de bouw van een expeditiecen trum in Sint-Jansteen. In het expeditiecentrum zullen vijftig mensen werk vinden. Tien daarvan betreft nieuwe arbeids plaatsen. Manager logistiek J. van Water schoot ontvouwde gisteren de plannen voor de nieuwe investe- nng, die overigens nog goedkeu ring moet krijgen van het hoofd kantoor in Frankfurt. Die toe stemming wordt begin volgend jaar verwacht. Rond april kan dan de bouw, die ongeveer een jaar in beslag zal nemen, begin nen. Het expeditiecentrum, dat een oppervlakte krijgt van 27.000 vierkante meter, wordt gebouwd op een perceel aan de Verrekij ker, tegenover de huidige Neckermann-vestiging. Een deel van de grond is al eigendom van het bedrijf. -De rest wordt ge kocht van de gemeente Hulst. Flexibel Het nieuwe gebouw wordt 240 meter lang, 110 meter diep en de hoogte varieert van 6,5 tot 12 meter. Het is bestemd voor op slag en distributie naar de klan ten in Nederland en België van Van onze verslaggever Middelburg - Ruim drie maanden na de ontdekking van resten van het lijk van een vrouw nabij Retranche- ment tast de politie nog steeds in het duister over de identiteit van de vrouw. Op 7 juli werden delen van een stoffelijk overschot aangetroffen in een sloot bij het bezoekers centrum 't Zwin. De resten ver keerden in een verregaande staat van ontbinding. Onderzoek wees uit dat het om een vrouw ging. Volgens het gerechtelijk labora- tonum in Rijswijk betrof het een blanke vrouw van 25 tot 35 jaar oud met een lengte van 1,68 meter. Oproepen in de Nederlandse, Belgische. Franse en Duitse me dia leverden een handjevol tips op, die echter niet leiden naar het antwoord op de vraag wie de wouw was. Eind september heeft de politie met de gegevens van het gebit van het slachtoffer tandartsen in Nederland en België benaderd, volgens een woordvoerder zijn hierop enkele reacties gekomen, maar tot een doorbraak in het onderzoek is het niet gekomen. (ADVERTENTIE) bruingoed (audio, video, etce tera), witgoed (wasmachines, koelkasten, etcetera), alsmede meubelen en fietsen. Ook vindt er de verwerking van de retou- ren plaats. Op dit moment zijn al die activiteiten gespreid over verschillende locaties in Sas van Gent en Culemborg. In het nieu we expeditiecentrum is tevens magazijnruimte gereserveerd voor de Stuntmarkt. Neckermann kiest voor de loca tie in Sint-Jansteen uit efficien- cy-overwegingen. „We hebben dan alle activiteiten onder één spreekwoordelijk dak," zegt Van Waterschoot. „Dat geeft ons een grotere flexibiliteit en zal kos tenbesparend werken." Geen overlast De plannen, ontworpen door het Hulster architectenbureau DBM, zijn nu zover dat ze bij de ge meente kunnen worden inge diend. De eerste stap naar een bouwvergunning is de wijzin- ging van het bestemmingsplan. Voorafgaande aan deze procedu re zijn gisteravond de omwonen den van de plannen op de hoogte gebracht. Met behulp van onder meer een speciale computerani matie kregen ze een indruk over hoe het gebouw eruit zal gaan zien. Het is de bedoeling dat het gebouw zo goed mogelijk in de omgeving wordt ingepast. Dat betekent dat het gebied erom heen rijkelijk met groen gestof feerd zal worden. Met de komst van het expeditie centrum zullen er per dag zo'n veertig vrachtwagens af en aan rijden. Nu zijn dat er tien. Van Waterschoot verwacht echter weinig of geen overlast voor om wonenden. Oost-Souburg - In een café aan de Kanaalstraat in Oost-Sou burg werd woensdagnacht inge broken. Ontvreemd werd een hoeveelheid sigaretten ter waar de van 3500 gulden. Verder werd voor 125 gulden aan versnape ringen meegenomen. Aan con tact geld bedroeg de buit 825 gulden. Het geld werd uit een telefoon-automaat, juke box en biljartklok gehaald. Men kwam binnen via de achterzijde van, het pand. FOTO WIM KOOVMAN De watertoren van Terneuzen wordt het 'zenuwcentrum' van de regionale televisie. Zeeuws-Vlaanderen heeft over hooguit twee jaar een eigen regio naal televisiestation. Verantwoor delijk voor de uitzendingen van Zeeuws-Vlaamse bodem is de Stichting Zeeuws-Vlaamse Televi sie (ZVT). De Raad van Overleg voor Kabeltelevisie Zeeuws- Vlaanderen ging deze week ak koord met de oprichting van deze stichting. De ZVT is onderdeel van het Belgische regionale televisie-;, station Audio, Video en Studio (AVS) uit Eeklo. Directeur B. de Öoninck van AVS en woordvoer der J. Steenbergen van de ZVT sprongen een gat in de lucht toen de Raad van Overleg het licht op groen zette voor de stichting. „We gaan zeker over twee jaar van start. Met of zonder subsidie," aldus De Coninck. Van onze verslaggever Frank van footen DE eerste contacten tussen AVS en de Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen voor de totstandkoming van regionale televisie in Zeeuws-Vlaanderen dateren van twee jaar geleden. AVS begon in 1981 in Oost-Vlaan- deren en is vanaf 1988 op de Belgische kabel. AVS heeft inmiddels een potentieel van negenhonderdduizend kijkers. Het Belgische station brengt iedere dag regionale teletekst op de buis afgewisseld door korte nieuwsprogramma's die ieder uur worden herhaald. Op zaterdag wordt een nieuwsprogramma van een uur uitgezonden. „Daarin komen ook regelmatig Zeeuwse on derwerpen aan bod. Het is spijtig dat deze beelden niet in Zeeuws-Vlaanderen zijn te zien. Daarom willen we ook in Zeeuws- Vlaanderen op de kabel," zei De Coninck twee jaar geleden. Onderzoek Medio '92 gaven de gemeentebesturen de opdracht aan de Raad van Overleg de moge lijkheden voor regionale televisie te onder zoeken. Dat onderzoek pakte positief uit. Ook de Zeeuwse Kabeltelevisiemaatschappij Zekatel staat positief tegenover de regionale televisie. Zekatel onderzoekt momenteel drie locaties om het Zeeuws-Vlaamse net op de Belgische kabel aan te sluiten om de uitzen dingen mogelijk te maken. Het Zeeuws- Vlaamse programma wordt immers opgeno men in de reguliere uitzendingen van AVS, waarbij het regionale programma ook in België wordt bekeken en omgekeerd. i Vanwege deze grensoverschrijdende samen werking vraagt AVS bij de Euregio om subsidie. Er is in totaal 1,6 miljoen gulden nodig om op te starten. AVS staat garant voor de helft. De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten willen niet meebetalen maar dat bete kent voor De Coninck geen domper. „Kijk, het is de bedoeling dat we op termijn geheel zelfstandig draaien. De Euregio-gelden hou den eens op. Daarnaast willen we geheel onafhankelijk opereren. Als een gemeente in de fout gaat en wij daarover berichten zou het vreemd zijn als wij door die gemeente worden gefinancierd. Maar is uiteraard wel zo dat als we subsidie van de Euregio krijgen de regionale televisie in een stroomversnel- lingkomt." Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Justitie in Mid delburg onderzoekt 'de ver volgbaarheid' van een nieuwe aanklacht die bij de recht bank is ingediend tegen de Goese dominee Schreuder, één van de voormalige be stuursleden van de Stichting Rusthuizen der Gereformeer de Gemeenten in Zeeland. Het afgetreden bestuur is onder meer wegens geldsmijterij en ge rommel in de boekhouding in opspraak geraakt in de rusthui zenaffaire. Vrienden van Schreuder noemen de aanklacht een complot om de geschorste dominee verder in diskrediet te brengen. Het ex-bestuurslid wordt naar verluidt aangeklaagd wegens verduistering van voedsel en dranken uit één van de keukens die onder de stichting vallen. De stichting exploiteert twee be jaardentehuizen in Goes en Mid delburg plus 202 bejaardenwo ningen. Uit betrouwbare bron is vernomen, dat de aanklacht is ingediend door een of meerdere personeelsleden van de bejaar dentehuizen. Schreuder zelf geeft al maandenlang geen com mentaar meer op alles wat de rusthuizenaffaire betreft. Officier van justitie Veurink ont kent noch bevestigt het feit dat er een aanklacht ligt. „Geen commentaar, maar wacht u af, maandag komen wij met mede delingen," aldus Veurink. Navraag in de voor buitenstaan ders strikt gesloten gemeenschap in de bejaardentehuizen, leverde niets op. Het nieuwe dagelijks bestuurlid Wisse, de man die bij de stichting het interne onder zoek naar de geldsmijterij leid de, laat desgevraagd weten dat in elk geval de stichting geen aanklacht heeft ingediend. Een woordvoerder van het provin ciaal bestuur, dat nog 3,6 ton aan oneigenlijk verstrekte subsi dies terugvordert, zegt dat nie mand in de Abdij op de hoogte is van de aanklacht. Andere bronnen in de reforma torische wereld reppen echter van een complot. De aanklacht tegen Schreuder zou niet terecht zijn en zijn ingediend onder druk van de kerkeraad van Goes om het betrokken bestuurslid verder in diskrediet te brengen bij de overkoepelende classis. Want het gist behoorlijk binnen dat genootschap door de rust huizenaffaire. De classis van het kerkgenoot schap staat op dit moment lijn recht tegenover een deel van de kerkeraad over het handhaven van Schreuder en oordeelde kortgeleden dat een schorsing van de predikant door de kerke raad niet terecht was. Maar een deel van de kerkeraad wil Schreuder niet meer terug als geestelijk leider en sommige be trokkenen vrezen daardoor een afscheiding in het kerkgenoot schap. Woordvoerder Moerland van de kerkeraad zei gisteren over de aanklacht: 'Wij weten van niets'. Een Goese ouderling zei dat hij 'iets had horen waaien maar dat ging zo snel dat ik verder niets weet'. Een personeelslid van het Middelburgse tehuis Eben Haë- zer vertelde hetzelfde: wel iets gehoord maar ze weet geen de tails. Het ex-bestuur is eerder aange klaagd door het provinciebe stuur, maar volgens Justitie was er op grond van de toen beschik bare gegevens geen sprake van fraude of andere vervolgbare feiten. Wel was een strafbaar feit gepleegd, maar dat bleek ver jaard. De procedure bij de rechtbank VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - Het Zeeuws Orkest besluit zijn najaarsserie zonder de inbreng van Edwin Rutten. Het bestuur vond zijn bijdrage niet geschikt voor een publiek vart volwasse nen. Rutten fungeerde als verteller in de Young Persons' Guide to the Orchestra van Benjamin Britten in twee jeugdconcerten van het Zeeuws Orkest. Deze concerten, in Sas van Gent en Veere, werden als geslaagd beschouwd. Het vervolg, voor een publiek van volwassenen, viel minder gelukkig uit. „De vertelling was toegesneden op jongeren. We hadden ver wacht dat ze zou worden aangepast voor volwassenen. We hebben de situatie niet goed overzien," aldus I. Steenhuis-Be rends, voorlichtster van het orkest. In samenspraak met Rutten is daarop besloten dat zijn mede werking aan het programma zou vervallen. Afgelopen dinsdag was hij er al niet meer bij toen het orkest in Vlissingen speelde. „Een vervelende zaak, dat is duidelijk," aldus Steenhuis-Be rends, die benadrukt dat is geprobeerd in goed overleg uiteen te gaan. Het Zeeuws Orkest speelt zaterdag het laatste concert van de'serie in de concertzaal in Middelburg. Van onze verslaggever Terneuzen - „Stop met die pillen en blijf zoveel mogelijk nadenken." Met die raad en een werkstraf van 140 uur in het vooruitzicht, verliet A. V. uit Hulst gisteren de rechtbank in Terneuzen. Amper meerderjarig en al eens door de kinderrechter veroor deeld voor geweldpleging, had V. in mei een leeftijdsgenoot afge perst. Met enkele anderen had hij de jongen gedwongen mee te gaan naar een donker zijstraatje in Hulst. Daar werd het slacht offer letterlijk tegen de mum- gezet en gedwongen zijn porte monnee af te geven. Als hij dat niet deed, zouden ze hem neer schieten, werd hem gezegd. De buit bedroeg zestig gulden. „Heel crimineel gedrag. Waarom deed je dat?," vroeg politierech ter Van Breda. „Zomaar. Geld nodig," was V.'s antwoord. Maar zijn raadsman schudde later de aap uit de toga: „Hij was onder de invloed van xtc-pillen, daar is hij nu vanaf." Officier van justi tie Van Nooijen vond de gebeur tenissen 'waanzinnig' en eiste een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden, te vervangen door de genoemde werkstraf. Van Breda vonniste conform. Ondanks de sterke band tussen AVS en de ZVT benadrukt Steenbergen dat de Zeeuws- Vlaamse televisie geh'eel zelfstandig pro gramma's maakt. AVS is wel verantwoorde lijk voor de uitzending en verzorgt de facili taire ondersteuning. „Het is niet AVS die in Zeeuws-Vlaanderen televisie maakt. We wil len beginnen met louter vrijwilligers en één cameraploeg. We hebben zeker veertig vrij willigers nodig om een uur televigie te ma ken. Maar we willen op termijn toe naar professionele mensen en zeker drie came raploegen. Kijk, als er iets in Breskens gebeurt en onze enige ploeg zit in Hulst zijn we te laat." De ZVT zoekt ook naar een kantoorruimte. „Het is belangrijk dat er een vast aanspreek punt is waar de mensen terecht kunnen. Het kantoor zal waarschijnlijk in Terneuzen worden gehuisvest. We weten nog niet pre cies waar. Een van de opties is de waterto ren. Die mogelijkheid moeten we nog serieus bekijken. Niet negatief Voordat de stichting officieel een feit werd was er al een particuliere initiatiefgroep gevormd die al de nodige voorbereidingen heeft verricht. Zo zijn in augustus in Hulst, Terneuzen en Breskens interviews gehouden om aan de weet te komen hoe Zeeuws-Vla mingen over regionale televisie denken. „Daar werd niet negatief op gereageerd," aldus Steenbergen. Door deze initiatiefgroep is in samenspraak met de Raad van Overleg een werkgroep gevormd, die zich bezig houdt met proefop- names. Ook is een fondsverwervingscommis- sie in het leven geroepen die bedrijven gaat benaderen om te participeren in de regionale televisie. De Adbij in Middelburg kreeg gisteren weer een buitenlandse •gast. Ditmaal de Russsische ambassadeur Leonid A. Skotnikov (midden). Hij bracht een kennismakingsbezoek aan Commissaris van de Koningin Van Gelder. Op het programma stonden verder i onder meer een bezoek aan de haven van Vlissingen, het Zeeuws Museum en het Roosevelt Study Center. Tot slot van het bezoek werd hem een lunch aangeboden in de voormalige ambtswoning van de commissaris. - foto jaap wolterbeek Oostburg - Het heien voor de tweede flat in het project Port Scaldis in Breskens kan mogelijk begin volgende week worden voortgezet. De werkzaamheden werden vorige week stilgelegd omdat voor,de bouw van de flat, Bressia geheten, door projectontwikkelaar Coltof nog geen bouwvergunning was verleend. voor de nieuwe aanklacht is als volgt: de fraudeofficier van jus titie Van Ginkel onderzoekt de 'vervolgbaarheid' van deze 'ver- volgaanklacht', en in dat sta dium wordt er geen ruchtbaar heid aan gegeven. Van Ginkel komt vervolgens tot het oordeel dat betrokkene wel of niet ver volgbaar is. In het eerste geval komt het tot justitiële actie, maar soms ook wordt een schik king aangeboden. Wat het kerkelijk recht betreft is de zaak Schreuder ook nog niet' klaar. Weliswaar heeft de classis de schorsing niet terecht ge noemd, Schreuder moet nog steeds in het openbaar, in de kerk, schuldbelijdenis doen. Weigert hij dat dan kan hij als predikant worden losgemaakt van de gemeente, zoals dat in die kringen heet. Officieel is hij dan als dominee weer beroepbaar door andere gemeenten. Maandag bekijken bouw-techni- sche ambtenaren van de ge meente het bouwterrein. Zij zul len het college van burgemeester en wethouders advies uitbrengen over het al dan niet gedogen van het heien. Het Oostburgse colle ge benadrukt dat dat gedogen louter en alleen het heiwerk be treft. Het bouwen van het vakantie park Village Scaldia in Hoofd plaat, ook een project van Terneuzen - Voor poging tot doodslag, zware mishandeling; of toch op zijn minst bedreiging, stond F. R. uit Terneuzen giste ren terecht. In maart was hij in Terneuzen met zijn auto op een man ingere den, alleen maar omdat hij dacht dat die achter zijn stiefdochter aan zat. Officier van justitie Van Nooijen achtte poging tot zware mishandeling bewezen. Zij eiste duizend gulden boete, plus zes weken voorwaardelijke gevange nisstraf. Rechter Van Breda hield het op bedreiging. Hij leg de vier weken gevangenisstraf op, te vervangen door een werk straf van zestig uur. Coltof, blijft niet toegestaan voordat er een bouwvergunning is verleend. B en W van Oost burg hebben in een vergadering gisteren geen besluit genomen om de bouw in afwachting van het toekennen van de vergun ning oogluikend toe te staan. De gemeenteraad van Oostburg maakte gisteravond geen woord vuil over deze affaire. Van onze verslaggever Middelburg - De arbitrage commissie van het Interpro vinciaal Overleg heeft be paald dat niet Limburg, maar Zeeland een extra potje van 3,5 ton jaarlijks mag spende ren. 1 Het geld waar Zeeland en Lim burg al maanden over bakkelei en is een rijksbijdrage voor jeugdhulpverlening. De kwestie ontstond als gevolg van een lan delijke operatie het geld even wichtiger te verdelen. Limburg claimde het hele bedrag met het argument dat het annders ar beidsplaatsen zal kosten in het Limburgse.

de Stem | 1994 | | pagina 9