Gaza en Westoever afgesloten Geslaagde overval Berlusconi op RAI Ita' kort Europi de stem Britse staatssecretaris weg na omkoopschandaal Israël wil Palestijnse arbeiders vervangen door 15.000 buitenlanders peStem Nederla Ondernerr onder lok Kwalitei 1 BUITENLAND Major mag praten met Sinn Fein BUITENLAND -BINNENKORT" KUNNÊN W£OOK O? ZONDAór WlNK£L£N. VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse staatsse cretaris voor Noordierse Za ken, Tim Smith, is gisteren afgetreden. De Britse krant The Guardian onthulde dat hij als parlementariër geld heeft aangenomen voor het stellen van vragen. Een tweede staatssecretaris, Neil Hamilton (van Handel en Indus trie), die eveneens werd genoemd in het artikel ontkent alle be schuldigingen. Hij deed de krant meteen een proces aan wegens laster. De affaire leidde tot een con frontatie in het Lagerhuis. La- bourleider Tony Blair beschul digde de Conservatieve regering ervan 'besmet' te zijn met onzui vere praktijken. Bij wijze van begroeting hadden Labour-afge- vaardigden al met bankbiljetten van vijf en tien pond gezwaaid toen de premier het Lagerhuis betrad. In een verklaring zei Major sinds drie weken op de hoogte te zijn van de steekpenningenzaak waarbij Smith (tussen 1987 en 1989, toen hij nog niet in de regering zat) telkens 6000 gulden had opgestreken voor het stellen van kamervragen die betrekking hadden op een ruzie tussen de zakenlieden Tiny Rowland en Mohamed Al-Fayed. Hun geschil ging over het eigendom van het concern House of Fraser, waar toe ook het fameuze warenhuis Harrods behoort. Voor rekening van een door Al- Fayad ingehuurd lobbybureau stelde Smith suggestieve vragen over vermeende zakenrelaties tussen Tiny Rowland en de Lybi- sche leider kolonel Ghadaffi. Dit met de duidelijke bedoeling Rowland te verzwakken in zijn geschil met Al-Fayad. Volgens de Guardian investeerde de eige naar van Harrods minstens an derhalve ton in deze operatie. Staatssecretaris Hamilton zou voor het stellen van andere Row- land-onvriendelijke vragen eveneens geld hebben ontvangen plus een snoepreisje voor zich zelf en zijn vrouw naar het Rit- zhotel in Parijs (inclusief auto met chauffeur). De Hamiltons zouden ook gratis hebben mogen winkelen in Harrods, aldus de Guardian. Premier Major erkende dat zijn staatssecretaris Smith verkeerd had gehandeld. Het is overigens niet illegaal voor Britse parle mentsleden extra inkomsten te hebben uit zogenaamde 'advie zen'. Voorwaarde is wel dat deze in een hiervoor bestaand Lager- huisregister worden aangemeld. Staatssecretaris Smith moest toegeven dat hij dit had nagela ten. Premier Major zorgde voor grote opschudding in het Lagerhuis met de 'ongelukkige' opmerking dat hij 'niet bereid was geweest een regeling te treffen met mis ter Al-Fayad'. Downing-Street- woordvoerders legden later uit dat de premier alleen had be doeld dat een onderzoek naar de zaak niet op discrete wijze kon worden afgehandeld zoals de Harrodsbaas kennelijk had voor gesteld. In Westminster ging de storm echter niet liggen en cir culeerden wilde geruchten over nog veel meer omkoopschanda len. De jongste affaire zadelt premier Major op met nieuwe imago-pro blemen voor de Tories. Eerder deze week verlieten Labourafge- vaardigden demonstratief een parlementaire onderzoekscom missie naar andere gevallen van omkoping. Twee Conservatieve afgevaardigden zouden begin dit jaar elk 3000 gulden hebben aangenomen voor het stellen van schriftelijke kamervragen in naam van een 'zakenman'. In werkelijkheid bleek deze een journalist van The Sunday Times die geruchten wilden controleren over 'cash-for-questions' aan Lagerhuisleden. Labour eist een uitgebreid en openbaar onder zoek naar al deze zaken. Jeruzalem/Tel Aviv - De Israëlische regering houdt de Gazastrook en de bezette westelijke Jordaanoever voor onbepaalde tijd afgegrendeld. Israël sloot de gebieden woensdag direct af na de Hamas-aanslag op een autobus in Tel Aviv. Bij de aanslag, waarbij 22 doden zijn gevallen en ruim 40 gewon den, is mogelijk ook een Neder lander omgekomen. De 25-jarige student fysiotherapie M. Ver biest uit Overveen wordt sinds de explosie vermist. Hij liep sta ge in Tel Aviv. De aanslag is gepleegd door een aanhanger van de fundamenta listische Hamasbeweging. Hij stapte beladen met explosieven de bus in en blies zichzelf op, daarbij medepassagiers de dood insleurend. De ontploffing was zo hevig dat lichaamsdelen van slachtoffers door de straat vlo gen. De afgrendeling van de Ga zastrook en de bezette Westelij ke Jordaanoever betekent dat 70.000 Palestijnen die in Israël werken, -voorlopig thuis moeten blijven. Een woordvoerder van PLO-leider Yasser Arafat noem de het besluit 'een economische en sociale oorlogsverklaring te gen de Palestijnen'. De PLO heeft de terreurdaad woensdag afgekeurd. Israël wil 15.000 werkvergun ningen aan buitenlanders ver strekken om de Palestijnen te vervangen. Sommige politici in Israël hebben het al over een 'strategische afgrendeling' die tot een scheiding tussen de Is raëlische en de Palestijnse eco nomieën moet leiden. Premier Rabin verklaarde na de aanslag dat Harnas streng zal worden aangepakt. Israël wil op internationaal vlak proberen Harnas af te snijden van zijn financiële hulpbronneh in Iran en de VS. -De regering heeft tevens besloten de politie met 1500 arbeidsplaatsen uit te brei den. Harnas verspreidde donderdag een videoband waarop een man die zichzelf 'levende martelaar' noemt, afscheid neemt van zijn familie en vrienden en met hen afspreekt in het paradijs. Hij kondigt een zelfmoordactie aan, omdat zijn broer tijdens de inti fada, de Palestijnse opstand in bezet gebied, door het Israëli sche leger is doodgeschoten. Het is niet zeker of deze 27-jarige Salah Abdel Rahim al- Souwi de dader is van de aan slag van woensdag. De Hamas- strijder uit Qalqilya, op de Wes telijke Jordaanoever, waar schuwde op de videoband voor verdere zelfmoordaanslagen die zullen worden uitgevoerd als Is raël niet onmiddellijk meer dan 5000' Palestijnse gevangenen vrijlaat. Kort na de publikatie verdreef het Israëlische leger de familie van Souwi uit haar huis. Het trof voorbereidingen om het huis op te blazen. Jonge Palestijnen be kogelden de Israëlische soldaten met stenen. Het Israëlische leger is al vaak op deze manier tegen Palestijnen opgetreden. Ledematen Vijftien slachtoffers van de ex plosie zijn al begraven. In een straal van vijftig meter rond de plaats van de terreurdaad zijn op gezag van een rabbijn alle bomen gekapt. Daarin hingen na twintig uur schoonmaakwerk- zaamheden nog steeds stukken van ledematen. De joodse gods dienst verbiedt het menselijke resten in de open lucht achter te laten. Hamas-leider Imad Faloji heeft gezegd dat de heilige oorlog te gen Israël wordt voortgezet. De fundamentalisten staken de strijd alleen als Israël zich terug trekt uit de Westoever, de joodse nederzettingen in de Gazastrook ontmantelt en de strijd tegen Harnas stopzet. Hamas is fel gekant tegen het door Israël en de PLO gesloten autonomie-akkoord. De bewe ging staat de vernietiging van de joodse staat voor, die vervangen zou moeten worden door een islamitische staat. De joodse gemeenschap in Ne derland heeft donderdag in een verklaring aan de Israëlische ambassade haar medeleven be tuigd met de slachtoffers. Door Aart Heering Rome - Italiaanse parlementariërs zijn gisteren met elkaar op de vuist gegaan bij de behandeling van het wetsvoorstel over de staatstelevisie RAI. De opposi tie vindt de plannen enkel dienen om premier Berlusconi en zijn coalitiege noten de macht te geven over de RAI. De progressieve woordvoerder Mauro Pais- san riep tegen de banken van de regerings coalitie: „Jullie zijn de nieuwe smeergeld koningen, want jullie gebruiken de RAI om mensen te kopen". Een aantal fractieleden van het uiterst rechtse Nationaal Verbond maakte zich op om Paissan te lijf te gaan. Paissans fractiegenoten schoten hem te hulp en daarmee werd de duw- en stomp- partij compleet. Kamervoorzitter Pivetti schorste de zitting. De vertoning is tekepend voor de vastbeslo tenheid waarmee Berlusconi bezig is de informatieverschaffing in het land naar zijn hand. te zetten, evenals voor de frustratie van de oppositie die daarbij tot nu toe machteloos heeft moeten toezien. Want tot nu toe is Berlusconi al een flink eind gevorderd op de weg die hem naast zijn eigen drie particuliere tv-zenders, ook de controle over de drie netten van de RAI moet geven. Zo presteerde RAI 2 het om als enig me dium in Italië niet te melden dat de beken de progressief-liberale filosoof Norberto Bobbio gewaarschuwd had voor de moge-, lijkheid van een nieuw fascisme in Italië. Bobbio's onwelkome woorden waren ge schrapt op last van de nieuwe directeur van de nieuwsuitzending zelf, de van Berlusco- ni-zender Canale 5 afkomstige Clemente Mimun. De overval op de RAI, die tijdens de verkiezingscampagne door Berlusconi stee vast van partijdigheid was beschuldigd, werd onmiddellijk na Berlusconi's verkie zingsoverwinning ingezet. Al voor het aan treden van het nieuwe kabinet, in mei, deponeerden functionarissen van Berlusco ni's Fininvest-concern een drieledig voor stel voor een 'tv-vrede' bij de toenmalige Raad van Bestuur van de RAI. RAI en Fininvest zouden het publiek gelij kelijk verdelen. Ze zouden zo een einde maken aan de strijd om de kijkcijfers die voor Fininvest meestal onvoordelig uitvalt. De reclame op de RAI-netten diende te worden verminderd, zodat er meer voor Fininvest zou overblijven. En van de RAI werd een regeringsvriendelijke berichtge ving verwacht. De vijf leden tellende Raad, die eén jaar eerder was aangesteld om de RAI uit een financiële en administratieve chaos te red den, weigerde echter op de Fininvest-ver- langens in te gaan. Daarop volgde een felle campagne waarin regeringswoordvoerder Giuliano Ferrara, een oud-commentator van Berlusconi's tv-zenders, de RAI van 'subversief gedrag' en de Raad van Bestuur mismanagement werd verweten, hoewel de ze een saneringsprogramma had opgesteld, dat alom goedkeuring oogstte. Desondanks werden zij in juli uit hun functie ontheven. Daarna benoemden de voorzitters van Ka mer en Senaat, Pivetti (Lega Nord) en Scognamiglio (Forza Italia) - in theorie onafhankelijk, maar in werkelijkheid in overleg met Berlusconi - een nieuw RAI-be- stuur van figuren die politiek gezien dicht bij het huidige regime staan. Twee maanden later zorgde de nieuwe Raad van Bestuur voor een revolutie door de negen topdirecturen van de RAI te vervan gen. De nieuwe programmaleiders van RAI 1, RAI 2 en de regionale programma's kwamen vrijwel allen uit de kringen van Forza Italia en van Berlusconi's Fininvest- concern. Alleen RAI 3 leek nog enige garantie voor pluriformiteit te bieden, doordat de direc teuren van het net en het journaal uit progressieve kring gekozen waren. Maar die hoop werd een week later de grond inge boord bij de presentatie van het werkplan van de nieuwe RAI. Daarin, werd RAI 1 bestemd voor entertainment, RAI 2 voor informatie en RAI 3 voor regionale pro gramma's. Dat laatste betekende dat de directie volle dig afhankelijk was van de regionale nieuwsdienst. En die staat weer onder lei ding van Paolo Vigorelli, een voormalige socialist die zich naar eigen zeggen met hart en ziel aan Berlusconi heeft verknocht. Door de oppositie werd natuurlijk bezwaar aangetekend tegen deze gang van zaken. De voorzitter van de parlementaire commissie voor cultuur, Vittorio Sgarbi, maakte daar echter korte metten mee door de kritiek niet ontvankelijk te verklaren. Ook Sgarbi levert als kamerlid van Forza Italia en als dagelijks commentator van Canale 5 een dubbele bijdrage aan de gelijkschakeling van de RAI. In de komende dagen moet het parlement oordelen over een reorganisatieplan van de RAI dat een drastische inkrimping en dus een verzwak king van de concurrentiepositie ten opzich te van Fininvest inhoudt. Ondanks de rel van gisteren zal dit waarschijnlijk geen grote problemen opleveren, gezien de rege ringsmeerderheid in Kamer en Senaat. Tenslotte was in de begroting voor 1995 onopvallend het voornemen opgenomen om het bedrag dat de RAI aan de staat betaalt als huur van de ether te verhogen van 45 naar 180 miljoen gulden, terwijl Fininvest slechts 1,8 miljoen hoeft te betalen. Dat onderdeel werd echter geschrapt na tussen komst van president Scalfaro, hoewel sluw was gepoogd om eventuele kritiek van het staatshoofd te ondervangen door hem het 400 bladzijden tellende document pas een kwartier voor het verstrijken van de uiter ste termijn ter ondertekening aan te bieden. Maar afgezien van die kleine regiefout verloopt de overval op de RAI tot nu toe vlekkeloos. Berlusconi bereikt daarmee een dubbel doel: de uitschakeling van de poli tieke oppositie op tv en de verzwakking van de voornaamste concurrent van Fininvest. Wie sprak er ooit over de strijdigheid van de functies van premier en ondernemer? Lijn 5 rijdt weer door de straat waar woensdag een aan slag werd gepleegd op een bus die dezelfde route moest afleg gen. Opgestoken kaarsen her inneren aan de terreurdaad. i FOTO EPA Londen (rtr/afp) - De Britse premier Major heeft donder dag van zijn kabinet toestem ming gekregen historische besprekingen voor te berei den met Sinn Fein, de politie ke vleugel van de Ira Major mag 'besprekingen over besprekingen' beginnen wanneer het hem goeddunkt, zeiden rege ringsfunctionarissen in Londen. Major, die maandag de Ierse pre mier Reynolds ontvangt om de recente ontwikkelingen te be spreken, heeft tot dusver gewei gerd met Sinn Fein te onderhan delen. Hij wil zekerheid dat de IRA zijn 25 jaar durende ge welddadige strijd om Groot- Brittannië uit Ulster te verdrij ven definitief heeft beëindigd. Zeven weken geleden kondigde de IRA een staak-het-vuren-af, waarbij vorige week protestant se terreurgroepen zich aansloten. Gevraagd of de ministers die zich met Noord-Ierland bezig houden menen dat het IRA-be- stand echt en duurzaam is, zei een Britse functionaris: „Dat is de richting waarin de zaken zich bewegen". Dezelfde bewoordingen gebruik te hij als antwoord op een vraag of de Britse regering rond Kerst mis besprekingen zal beginnen met Sinn Fein. Major zal omzichtig blijven op treden uit vrees het vertrouwen te verliezen van de protestantse meerderheid in Ulster, die de 300 jaar oude banden met Lon den wil behouden. Mogelijk zal Groot-Brittannië Sinn Fein officieel erkennen. Dit zou een steun vormen voor Sinn- Feinleider Gerry Adams, die in eigen kring wordt bekritiseerd wegens het langzame verloop van het vredesproces. Major en Reynolds, bijgestaan door hun ministers van Buiten landse zaken Hurd en Spring, zullen maandag verder werken aan het Engels-Ierse document met grondwettelijke voorstellen voor de toekomst van de Noor dierse provincie. Dit document dient als agenda voor toekomsti ge onderhandelingen waaraan behalve Londen en Dublin de politieke partijen in Ulster zul len deelnemen. Voor zover be kend voorziet dat in de stichting van een plaatselijk parlement met uitgebreide bevoegdheden. Sinds de rellen in 1972 staat de provincie onder direct bestuur van Londen. Boek paus vliegt winkels uit Den Haag - Het boek Over de drempel van de Hoop van pan Johannes Paulus II is donderdag de Nederlandse winkel uitgevlogen. Vele boekhandels waren de eerste dag binneS enkele uren door hun voorraad heen. De oplage van de eerste druk besloeg 40.000 exemplaren Uitgeverij Veen gaat er nu nog eens 20.000 drukken. De totale oplage van het boek, dat in 21 talen en 39 landen is gepublj ceerd, bedraagt twintig miljoen exemplaren. Internationale uitgevers jubelen dat de paus met zijn bestseller Karl Marx (Het Kapitaal) en Mao (het rode boekje) achterna gaat. Geen materieel VS meer naar Golf Washington - De crisis rond de Iraakse troepenbewegingen in de richting van Koeweit is volgens de Verenigde Staten zodanig afgenomen dat veel troepen en materieel niet naar de Golf hoeven worden uitgezonden. Dat betekent dat 19.000 militairen zes B-52 bommenwerpers en twaalf vliegtuigen van het type F-117 'Stealth' niet naar de Golf worden gestuurd. Dit verklaar den functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Delen- sie donderdagavond. De opbouw van de Amerikaanse troepenmacht in de Golf, die anderhalve week geleden werd begonnen als reactie op Iraakse troepenbewegingen naar de grens met Koeweit, zal worden beperkt tot 13.000 grondtroepen, 274 vliegtuigen en een vlieg, kampschip-gevechtsgroep Noortl-Korea achter akkoord met YS Tokyo - De Noordkoreaanse autoriteiten stemmen in met het nucleaire concept-akkoord dat hun onderhandelaars eerder deze week sloten met een delegatie van de Verenigde Staten. Het Noordkoreaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee het akkoord vandaag in Genève te zullen ondertekenen. Presi dent Clinton van de VS fiatteerde de overeenkomst al eerder. Onder het akkoord zal Noord-Korea zijn kernprogramma open stellen voor internationale inspectie. In ruil daarvoor zullen de VS en andere landen Pyongyang helpen met de modernisering van zijn nucleaire installaties. Noord-Korea wordt ervan ver dacht een atoombom te willen maken. Minister Ruanda ontkent verduistering Parijs - De minister van Buitenlandse Zaken van Ruanda, Jean-Marie Vianney Ndagijimana, die door zijn regering gezocht wordt omdat hij er met 187.000 dollar vandoor zou zijn gegaan, is opgedoken in Frankrijk. Hij ontkent dat hij het geld heeft gestolen. Functionarissen van de door Tutsi's gedomineerde regering,-die in juli na de massaslachtingen van Hutu's op Tutsi's de macht grepen, zeiden dat ze over bewijzen beschikten dat Ndagijima na, een Hutu, het geld had. Ndagijimana is van plan om zaterdag naar Ruanda terug te keren, maar hij vreest voor zijn leven. België wil goede afspraken over 'Beek' Brussel - De Vlaamse minister van Verkeer Leo Kelchtermans dreigt de Nederlands-Vlaamse onderhandelingen over de hoge snelheidslijn en de Maas te bemoeilijken als er niet eerst goede afspraken worden gemaakt over de uitbreiding van het Lim burgse vliegveld Beek. Kelchtermans zei gisteren dat hij verschillende dossiers wil bundelen en als drukmiddel gebruiken, als er bij de uitbreiding van Beek met een oost-west baan en het toestaan van nacht vluchten niet voldoende rekening wordt gehouden met de bezwaren van bewoners aan de Belgische kant van de grens. De Vlaamse minister praat op 7 november met zijn Nederlandse collega van verkeer en waterstaat, Annemarie Jorritsma. China gaat door met kernproeven Peking - China wil eerst nog een aantal kernproeven doen voor het zich aansluit bij het internationale moratorium op experi mentele kernexplosies. Peking zegt voorstander te zijn van een volledig verbod op alle kernwapens. Het wil echter pas ophou den met kernproeven als er een definitief verdrag is dat het verbod op dergelijke proefexplosies regelt. Andere kernmachten doen vooruitlopend op dat verdrag al sinds twee jaar geen proeven meer. Een Chinese onderhandelaar gaf toe dat China niet wil dat zijn achterstand ten opzichte van andere kenmachten 'voor altijd bevroren' blijft. 'Surinaamse Tilburger niet vermoord' Paramaribo - De Surinaamse politie ontkent dat de dertigjarige Erwin MacDonald uit Tilburg door geweld om het leven is gekomen. Volgens een politie-onderzoek is hij verdronken toen zijn boot omsloeg op het Brokopondo-stuwmeer. Ook zou het slachtoffer geen commandant bij het voormalig Junglecomman- de zijn geweest. Eddy Dapp, de in Nederland wonende adviseur van Brunswijk en zijn aanhangers, beweerde woensdag dat zijn neef MacDonald door sympathisanten van Desi Bouterse is vermoord. Gligorov wint verkiezingen Macedonië Skopje - President Kiro Gligorov is bij de eerste algemene presidentsverkiezingen in de voormalige Joegoslavische Repu bliek Macedonië met 52,44 procent van de stemmen tot presi dent gekozen. De 77-jarige Gligorov versloeg zijn voornaamste tegenstander, de 57-jarige Ljubisa Georgijevski van de extreem rechtse Democratische Partij voor de Macedonische Nationale Eenheid (VMRO-DPMNE). Deze kreeg volgens de kiesraad 14,41 procent van de stemmen. De opkomst was 77,76 procent van de bijna 1,4 miljoen kiezers. Brussel (anp) - De Commissie heeft d Bet akkoord tussei Europese, Amerika I Aziatische scheept „erns, waaronder he [aendse Nedlloyd, containervervoer tu: ropa en de Verenigd onwettig verklaard (ADVERTENTIE) IPdN KOM lKM£T££N PORTzMONNeÊ-óLUmNóróWet. eswjpce SHA& VooR 'W eeRcyke Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Koa besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Van onze correspondei Brussel - De Euroj vandaag in spoedo- affaire. De kwestie bezig. Italië wil produceren van te door de goedkeurirl voor volgend jaar De Italianen moeten Bi| boete van 5,5 miljard betalen wegens het pr van te veel melk de jaren. Om uit de ini raken stelde de Duitse van Financiën eerdj maand voor, de opgelej met 1,3 miljard gulden gen. Italië wil alles bi; niet meer dan 2,6 milja: op tafel.leggen. De problemen in Italië sinds de invoering van heffing in 1984. De lidstaat bleek niet in s reet om te gaan met Brussel toegewezen tum. Dat werd herh overschreden. Italië echter nimmer de boete de regeling voortvloeide Rome vond dat de boeren een veel te laag hadden. -Inmiddels is Br die wens tegemoet gei mogen de Italianen 90' melk extra produceren. Het standpunt van Ital Brussel eérder had moei gaan tot verruiming quotum. De boete zou di Rome, veel lager zijn uitj De Europese Commissi! eerder begrip voor dit a en schold de helft van kwijt. Het Verenigd Kt stapte daarop naar het hof om het besluit te la nietigen. Weinig begrip Verschillende lidstaten, der Nederland, hebbel weinig begrip voor het II probleem. Het feit dat de Europese ministerrJ zijn vetorecht zwaait en de de financiële meer spraken in de Unie blok van zijn melkboete af te wekt in Den Haag grote Toch stuurt EU-v Duitsland nu aan op e promis, wat in sommig Deventer (anp) - Vo heffingen van de lage onderzoek van MKB-b door een fusie van KN In veertig gemeenten zij lende heffingen en belasf ging dit jaar met- gemidd ning werd gemiddeld 19, Bovendien bestaan er exl voor eenzelfde lozingsveu betaald en in Haarlem 37| 150 gulden vorig jaar na, De reinigingsrechten beo keer zoveel als het gemi Uden (240 gulden). Ook als ze een milieuvergunni De sterke stijging van uitkeringen van het Rij taken hebben gekregen e te voeren. Ook de versch voor de ondernemers Van onze verslaggever Amsterdam - Philips, dent Jan Timmer val dag confereren over i Quality Management g krachtig samen. „He bleem van kwaliteit is| het moet doen." Die k1 werd gisteren, beloond Europese Kwalitei De hoofdprijs ging voor de derde opeenvi keer naar Engeland, derland kreeg Ericss Rijen de aanmoediging: jaarlijkse forumd over de kwaliteisprijs v Jaar door de European I «on for Quality Man,

de Stem | 1994 | | pagina 4