882!' TENTIEÜ! 1 Ecoloog Dolf de Groot: 4We zijn een dief van eigen portemonnee' 19.750.- c Bouwmarkt eren halve prijs!!! redelijk tarief. Moestem SURPLUS gewenste resul- aatsing aan aken- en han- gewenste re- >én gratis her- plaatsingsda- n. in combinatie r 1994. Es wwmaterialen en om de tuin /ans/Kamperen en Onderhoud/rep. extra Kleintje rat CL 2 liter, ieuw model. PP6NDIJK 6RNEUZ6N I Een prachtige, volle eik. I Daar gaat de cirkelzaag I in. Na enkele minuten stort de woudreus ter aarde. De boom wordt verzaagd, gaat op de vrachtwagen, de hout hakker rekent nog wat transport- en andere kos- 'en en de boom die wel honderden jaren nuttig en mooi stond te wezen in het bos, wordt ver- swanseld voor een hab- bekrats. 1994 Xj58 VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 bouwmaterialen o.a. hout nieuw en meranti, sanitair, c.v installaties, nen, straatwerk, staal, div, deuren nz. Alles kan op maat geleverd en ohaafd worden. Tel. 01155-62342. ndiging. Maten 1.50 tot 3.00 meter, jomp met leidingen te koop. losterhout. Tel. 01620-60612. t.k. caravan HOBBY classic de luxe. Bj.'94 geheel compl. zoals warmelucht circ. voort., 3 wkn gebr. vaste pr. 19.000,- tel. 01153-1346 info. na 19.00U rcedes pers. b-g.g. da, 499. s. n. 1749. Voor alle voorkomende werkzaamheden in- of om het huis. V. Vogel 01147-2067 alleen Z-VI. SONY CCD V200PRO schoudercamera tas 6 bat ass groothoek en telelens, 1.950,-. Sony RME300 VHS/S-VHS mont/ contr titgen, 600,-. Tel. 01650-82706 bgg en na 18.00 uur 076-870587. Maak een reclame met een Het helpt. ikerblauw met. 96.000 km. deling, stuurbekrachtiging, eerklapbare achterbank. 49. Tcrncii/cn, iel: 0II50-974**. I Door Jan Koesen Fout, helemaal fout, zegt de de zer dagen gepromoveerde Wage- ningse ecoloog Dr. Rudolf de Groot. Die boom moet op econo mische gronden veel en veel meer opbrengen, misschien wel het vijf- tot tienvoudige. Want de milieukosten zijn niet ver werkt in de rekening. Een boom geeft meer dan plan ken na zijn dood. Levend zuivert hij de lucht, biedt kost- en inwo ning aan ontelbare levensvor men, verschaft schaduw, regelt water- en bodemhuishouden en is bovendien een - schoonheid. Honderden jaren heeft de natuur aan die boom gewerkt. Probeer maar eens dezelfde moeite, tijd, grondstoffen en energie te stop pen in die boom als de natuur Honderden jaren heeft de natuur aan die wondermooie boom gewerkt. Die is veel meer waard dan de opbrengst van wat planken. heeft gedaan. En dan hebben we het nog maar over een boom in een bos, een boom die misschien nooit eerder door een mens is gezien en derhalve geen emotio nele waarde bezit. Die mooie eik in het bos moet dan wel goedkoper zijn dan een even mooie maar veel schaarsere eik op een dorpsplein, want die verschaft de mens nog veel meer bijna onmeetbare voordeeltjes van bijvoorbeeld sociale, cultu rele en historische aard. Onder die boom midden in het dorp hebben Henk en Marie elkaar leren kennen, hij heeft schaduw en koelte geboden aan de ge sprekken van de dorpsoudsten, hij heeft de lucht rond het dorp splein gezuiverd, aan zijn voet heeft het dorp zich ontwikkeld van vlek tot woongebied. Die boom is veel meer dan een boom, maar hoe zet je daar een prijs kaartje op? Dat heeft Dr. De Groot, verbon den aan het Centrum voor Mi lieu- en Klimaatstudies van de Landbouwuniversiteit gedaan. Met tegenzin. Aan het einde van het gesprek vraagt hij bijna ne derig of de krant wel wil vermel den dat hij in eerste instantie ecoloog is en blijft en geen eco noom. Maar helaas, alleen maar milieu-argumenten scoren nau welijks, de mens is vooral gevoe lig voor een forse rekening. En veel milieu-ridders vinden het Prijskaartje aan de natuur gênant om pure natuur te kop pelen aan een geldbedrag. Zo bedraagt volgens de metho de-De Groot de totale kapitale waarde van onze Wadden 67,5 miljard gulden, anders gezegd een kwart miljoen per hectare. Daarin is niet eens de intrinsieke waarde van dit ecologische El Dorado meegerekend, want die is niet in geld uit te drukken. Al die olieboorders moeten toch maar eens hun rekenmachines trekken en hun sommetjes her zien voordat ze de korte termijn winst pakken. En een armoedig Derde Wereld land zou wel eens veel rijker kunnen zijn dan men denkt. De Groot heeft natuurlijk niet zo maar met het natte vingertje gewerkt. Hij heeft 37 functies van de natuur in vier typen verdeeld en daar een prijskaartje aan gehangen. Zijn eco-economie heeft hij ge stalte gegeven in een boekwerk 'Functions of Nature', twee jaar geleden uitgegeven bij Wolters- Noordhoff te Groningen en dat boek is de voorloper geweest van zijn vorige week verschenen dis sertatie 'Evaluation of environ mental functions as a tool in Volgens de methode-De Groot bedraagt de totale kapitale waarde van onze Wadden 67,5 miljard gulden, anders gezegd een kwart qoen per hectare. foto anp planning, management and deci sion-making.' Het groene kapitaal van de Wadden, becijferd met die 37 functies, levert jaarlijks per hec tare het volgende rendement op: kraamkamer voor vissen f 250, visvangst 900, natuurlijke zee wering i.p.v. dijken 1000, bio- energie en natuurlijke waterzui vering 7500, winnen bouwma teriaal zoals zand en schelpen 50, toeristische en recreatieve inkomsten 1000 en overige zo als edukatie en werkgelegenheid 1800, in totaal dus per hectare een jaarlijkse opbrengst van 12.500. De natuur, doceert de Groot, heeft onder meer de volgende functies: hij beschermt tegen kosmische invloeden als straling, meteoorinslag enz, hij regelt de energiebalans en de samenstel ling van de atsmosfeer en ocea nen. Hij verzorgt opvang en op slag van water, beschermt de kusten, voorkomt erosie, regu leert de sedimentatie, legt zon- neënergie vast in biomassa, ver zamelt en recyclet organisch ma teriaal, verwerkt afval, is broed- kamer en rustplaats voor dieren, handhaaft de biologische en ge netische diversiteit, is woonge bied voor inheemse volken, is geschikt voor cultivatie, recrea tie en toerisme, produceert zuur stof, water en voedsel, levert grondstoffen en brandstoffen en biedt voorts esthetische, spiri tuele, religieuze, historische, cul turele, educatieve en artistieke informatie. En dat mag best wat kosten. Horloge en appels De Groot wil dat een prijs voor een natuurprodukt anders wordt berekend. De consument moet veel meer betalen voor grond stoffen, soms wel vier tot vijf tot tien maal zoveel. Benzine mag veel duurder worden. Van de andere kant moet arbeid minder belast worden, want die is pro- duktief en creatief. Niet de helft van je loon naar de belasting, maar zeg maar een kwart of minder. „Neem mijn horloge, als dat ka pot gaat, moet ik het weggooien want reparatie is door de hoge loonkosten duurder dan vervan ging. Maar als loon veel goedko per wordt en de grondstoffen tegelijk duurder, dan wordt het voor mij wel aantrekkelijk om mijn horloge te laten repareren. „De eco- en bio-appels in de supermarkt kosten nu misschien wel 20 procent meer dan bespo ten vruchten. De consument moet toch 'voor onbespoten eten kiezen, al was het maar voor zijn gezondheid, om niet geleidelijk vergiftigd te worden. Dan zien die bio-appels er misschien niet zo mooi uit als die bespoten appels, maar dat verschil is al leen kosmetisch. Ze smaken toch ook veel beter. Wat is belangrij ker? En als dat consequent ge beurt, kan het zelfs zijn dat onbespoten groenten en fruit foto epa meer voor tandenstokers gebrui ken. Er wordt dan minder bos gekapt, Japan zal dan naar al ternatieven gaan zoeken en Boli via komt en passant toch aan zijn deviezen." De boodschap van Dolf de Groot is al redelijk overgekomen bij diverse ministeries, maar politie ke partijen zoals Groen Links doen nog weinig met zijn toch in hun straatje passende filosofie. „Een land als Duitsland is hierin toch verder. Met 'der grüne Punkt' wordt tenminste een deel van de werkelijke kosten voor het milieu in de prijzen verre kend. De prijs van grondstoffen moet omhoog, die van arbeid omlaag. Nu gedragen we ons als een weggooimaatschappij, le vend op kosten van onze kinde ren en kleinkinderen. Milieuver vuiling en verlies van volksge zondheid zijn ook factoren die doorberekend moeten worden. Het prijsmechanisme moet op de consumptie worden gericht." Eens was er sprake van een boos plan om de Waalbochten van de Ooy bij Nijmegen af te steken ten behoeve van duwbakken. Dat kon niet, oordeelt de jonge doctor. „De meanderende, rond slingerende rivier zoals de Waal in de Ooy voorkomt overstro ming. Als de Maas in Limburg 'niet zo recht was getrokken, had hij de regen kunnen bufferen en hadden ze daar niet die ellende met de watersnood gehad. „Neem ski-pistes. Voor die ski hellingen zijn bomen gekapt, bo men die de grond van een berg vasthouden en het water regelen. straks goedkoper is dan bespo ten spul. „We zijn een dief van eigen portemonnee. Een land als Boli via heeft een paar miljoen hecta re tropisch regenwoud verkwan seld aan Japan die daar 48 dol lar per hectare voor betaalt. In werkelijkheid is de kapitale waarde van een hectare tropisch regenwoud royaal het tienvoudi ge. Bolivia moet tegen Japan zeggen, je mag best mijn hard hout hebben, maar daar betaal je voortaan veel en veel meer voor. En Japan zal zich dan achter de oren krabben, zal voortaan geen tropisch hout Nu hebben we daar erosie en lawines en moet de bevolking in de Alpen reusachtige hekken aanleggen. Al die kosten hadden voorkomen kunnen worden. Een ski-kaartje moet veel en veel duurder. Door het skién zijn we gen aangelegd, hotels gebouwd, allemaal ten koste van het voor malige bos. Kijk, alles heeft zijn prijs, maar tot nu toe is de berekende prijs een fractie van de werkelijke kosten." De Groot is voor kleinschalig heid en tegen kortzichtig den ken. „We gaan uit van het korte, snelle geld, we vergeten dat we daardoor op den duur veel duur der uit zijn. Willen wij later herstellen wat verdwenen is door een verkwistend gebruik van grondstoffen, dan moeten wij de portemonnee veel meer open trekken. Preventie is goedkoper dan provisorisch herstel. We be talen nu voor de vervuiling van twintig jaar geleden zoals bo demsanering. Veel geld wordt nu besteed om de oorspronkelijke situatie te herstellen. „We halen olie en kolen uit de grond voor onze energiebehoef te, daar waar we ook met duur zame wind-, water- en zonne- nergie toekunnen. Maar omdat de milieukosten niet in de eind- prijs verwerkt zijn, vragen we nu een onrealistisch, belachelijk klein bedrag voor die grondstof fen. We rekenen in feite alleen vervoer en bewerking, we ver werken niet wat het de natuur heeft gekost om die kolen en olie in de grond te krijgen. Onze behandeling van de aarde heeft tot gevolg dat er tegen het jaar 2000 wel een half miljoen dier en plantesoorten zijn verdwe nen." Vuilnisbak De natuur wordt niet als fabriek gezien. Dat is net zo verkeerd als bij de produktie van een auto niet de kosten van arbeid en kapitaal door te berekenen in de vraagprijs. Onderwaardering van de natuur leidt tot over-ex- ploitatie van grondstoffen en de natuur is dan alleen maar goed als een kolossale vuilnisbak. „Als je aan de pomp staat, besef je niet wat voor een enorme keten aan die benzine is vooraf gegaan. We moeten goed naden ken voor we iets doen. Toen Tsjernobyl werd aangelegd, ver gaten de Russen de latere ont- mantelingskosten die nu miljar den bedragen. Zulke schade is niet verdisconteerd in de prijs die uit het stopcontact komt. En hoge schoorsteenpolitiek expor teert alleen maar de vervuiling. Lichtpuntje De Groot 'constateert overigens een lichtpuntje. In de aansprake lijkheidswetgeving gehanteerd bij het toekennen van schade claims, voortgekomen uit het lo zen van olie door een tanker worden de 'externe effecten' steeds meer meegenomen. Toen Exxon de kust van Alaska ver giftigde door wegstromende olie uit een supertanker, hoefde de oliereus naast een paar miljard aan schoonmaakkosten nog twee miljard extra storten in een soort 'compensatiefonds.' Ook is daar de International So ciety for Ecological Economics, kortweg de ISEE genaamd, waar ecologen en economen met el kaar praten en waar onder meer instanties als de Wereldbank in zitten. Zo is Al Gore, de Ameri kaanse vice-president, gastspre ker van deze club en verkondigt dr. Hueting van het Centraal Bureau voor de Statistiek al tien jaar dat ecologie verwerkt moet worden in het Nationaal Bruto Produkt, het bedrag dat alle Ne derlanders bij elkaar verdienen.

de Stem | 1994 | | pagina 27