'Als je wao'er wordt, gaat het licht uit' Solliciteren met de goede stukken Leegloop doet Bond van Plattelandsvrouwen uitzien naar jongeren IJK nieuws esteert drie intoorruimte Arbeidsbemiddeling bij GAK/GMD: Misschien heeft eenderde straks een baan' )diensten oëSTEM REGIO Wie zit er nou op ons te wachten. Voor ieder van ons staan er 100 gezonde mensen klaar.' 'Werkgevers melden zich hier zelden. Het vinden van een baan ligt bij u op het bordje." >AG 21 OKTOBER 1994 C3 reikbaar. West-Zeeuws-Vlaandereir 01170-56500. Oost-Zeeuws-Vlaanderen- 01140-83500. Kanaalzone 01150-74500. DIERENARTSEN Goes, Heinkenszand en Noord- Beveland - Dierenarts M. Karel- se, 's H.H. Kinderendiik 11 jf Goes, tel. 01100-20656. Hengstdijk en Hulst - Dierenarts M. Schaub, Bastionstr. 3, Avpi tel. 01155-61488. Zaterdags preekuur 11-12 u. Hulst - Dierenartsen Aerts- Bosch, Dullaertstr. 43, tpl 01140-14015. Spreekuur za 10-11.30 u. en volgens afspraak. Breskens, Aardenburg, Sluis - Dierenarts G. de Bruijckere en E.v. Bruinessen-Kapsenberg. Za en zo. spreekuur gezelschapsdie ren in Breskens (Dorpsstr. 8) van 11.30-12.00 u. en in Oostburg (Brouwerijstr. 8) van 13.00-13 30 u. verder vlgs. tel. afspr. tel 01172-2769 of 01177-2398 Axel, Terneuzen, Zaamslag en Hengstdijk - Vanaf zat. 12.00 u dierenarts M. Schaub, Bastionstr 3, Axel, tel. 01155-61488. Zat' spreekuur: 11-12 u. en vlgs. af spraak. Sas van Gent - Dierenarts E David, Westdam 54, tel 01158-53800, bgg. 01157-1319! Spi afspraak. Terneuzen e.o. - Peter de Vos, Polikliniek voor kleine huisdieren 'De Steenberghe', v. Steenbergen- laan 7, Terneuzen, tel. 01150-96425. Spreekuur: zat. 12-13 u. Verder na telefonische afspraak. J.P. de Vos en A. Burm, Kliniek van kleine huisdieren en bijzon dere dieren, v. Diemenstr. 83 Terneuzen, tel. 01150-19628! Spreekuur zat. 12.30-14 u. en na telefonisch overleg. Oostburg - Dierenarts J.v.d. Vij ver, Sirius 1, tel. 01170-52103. Spreekuur zat. en zond. na tel. afspr. Bgg. Dierenkliniek IJzen- dijke, 01176-1388. St.-Jansteen e.o. - Dierenarts A. de Bruyn, Tempelier 34, St. Jan steen, tel. 01140-12701, bgg. 01140-10546. Spreekuur za. en zo. 11-12 u. en vlgs. afspraak, huisbezoek ook na afspraak. Dierenkliniek IJzendijke - Die renartsen Van de Vijver. Week-I endspreekuren: zat. om 13.00 uur, zond. om 12.00 uur en vlgs. afspr Tel. 01176-1388, bgg. 01174-8424. TANDARTSEN West-Zeeuws-Vlaanderen Tandarts C. Tho.aes, Nieuwstr. 55, Oostburg, tel. 01170-53580. Spreekuur zat. en zond. 12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen - Tand arts J. Bruggemans, Stationstr. 14, Hulst, tel. 01140-12205, privé: tel. 01140-11468. Spreekuur zat. 10-10.30 en 18-18.30 u. zond. 12-12.30 u. Zuid- en Noord-Beveland Tandarts W. Duininck, Dorpsstr. 93a, Krabbendijke. In het week einde tel. nr. 06-52771398. Spreekuur zat. en zond. 10-11.: uur. APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjestr. 6, tel. 01155-62888. Geop. zat. 10-11 en 16-17 uur. Verder uit sluitend voor spoedgevallen en recepten. Goes - Goesche apotheek, Klok- str. 19, tel. 01100-27104. Geop. zat. 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 en 16-18 u. Hulst - Apotheek Hulst. Geop. zat. 11-12 uur en 15.30-17.30 uur, zond. 11-11.30 u. en 16.30-17.30 u. Voor spoedgevallen buiten ope ningstijden is de dienstdoende apothekersassistente thuis be reikbaar tel. 01140-14255 Terneuzen - Apotheek Hamann, tel. 01150-12060. Geop. zat. van 8.30-17.30 u., zond. 11.30-12.30 u. en 17-18 u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN Voor eerste hulp bij ongelukken; eerst dienstdoende huisarts raad plege: Hulst Hulst - Buitenpolikliniek De Honte, tel. 01140-12651. Oostburg - St. Antoniuszieken- huis, tel. 01170-59000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 01150-88000. AMBULANCE EN BRAND WEER Zeeuws-Vlaanderen - Tel. .01184-14444. het Zuidlandtheater. Volwas senen betalen vijf gulden en tree en personen onder de 18 jaar betalen 2,50. Hulst COLLECTE - De collecte van de Nierstichting heeft in Hulst 4715,92 gulden opgebracht. k Cerestar Benelux BV in Sas Taliaanse Ferruzzi-groep, gaat •en in de bouw van nieuwe vraag voor de bouwvergunning is al weg. Wat er met het 63 hectare grote terrein van de voormalige Suike runie gaat gebeuren is nog niet duidelijk. De gemeente Sas van Gent wil een deel van de grond kopen voor de aanleg van een groot parkeerterrein voor vrachtwagens maar tot zaken is, het met Cerestar nog niet geko men. Volgens Neve ligt het voor de hand dat het terrein voorlopig nog enige tijd zal braakliggen. Cerestar kocht de grond welis waar met het oog op toekomstige uitbreiding en de aansluiting op de goederenspoorweg naar Bel gië, maar concrete plannen zijn er niet. De verbouwing heeft tot gevolg dat de nieuwe ingang van Cerestar aan de kant van de St. Albertdijk komt te liggen. i VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 „Kijk nou toch eens om u heen. Wat is de gemid delde leeftijd hier?" Hij zegt het nog net niet, maar zijn gezicht spreekt boekdelen. Bij hem hoeft Willem van Kempen niet aan te komen met die praat dat er werk is voor wao'ers. „Als je opgeeft dat je wao'er bent, lig je zo in de prullenbak.Dat heeft 'ie toch zelf meege maakt. Als oudere wao'er kun je het wel schudden. GMD-bemiddelaar Van Kempen is niet van zijn stuk te brengen. „We plaatsen ook vijftig-plus sers. Wij benadrukken hier jullie positieve ei genschappen." Van onze verslaggeefster Lianne Sleutjes Bitterheid en cynisme vieren hoogtij deze ochtend. Want och, toedenkt het GAK hen, veertien wao'ers of ex-wao'ers nou toch een baan te helpen. Met die cursussen? En waar blijven dan die werkgevers? Vijf vrouwen en negen mannen zijn aanwezig op de informatie bijeenkomst. Allemaal cliënten van de GMD, deels arbeidsonge schikt of net niet 'ongeschikt' genoeg om nog in de wao te vallen. De meesten hebben geen baan inaast hun wao en krijgen een jaanvullende uitkering. Sommi- zitten helemaal in de ww, want minder dan 15 procent ar beidsongeschikt betekent een einde aan de wao-uitkering. 'Overigens, als je de groep zo aan tafel ziet zitten, is er niets dat er ;°P wijst dat zij deels arbeidson geschikt zijn. Wwijten De koffie is nog maar net inge- ;Schonken of Willem van Kem- P®, bemiddelaar bij het GAK/ 0MD in Breda krijgt een stroom van verwijten over zich uitge tart. Ze gaan over het GAK, Rn collega's, de werkgevers, de arbeidsbureaus en zijn eigen Persoon. Want het is bij het 0AK maar een zootje, werkge vers zijn wao-schuw volk, op het arbeidsbureau werken ze langs heen en zo'n Van Kem pen heeft gemakkelijk praten "et zijn baan. an Kempen laat het over zich beenki :omen, gaat zo op het oog stoïcijns tegen de opmerkingen in of beaamt ze hartgrondig. En gaat verder met de uitleg over hoe het GAK kan helpen bij het zoeken van werk. Sinds 1 januari worden wao'ers die voor augustus 1993 nog geen vijftig waren opnieuw beoor deeld; de herbo's in vakjargon. Dat geschiedt in het kader van de wet terugdringing beroep op de arbeidsongeschiktheid (tba). Doel is het aantal arbeidsonge schikten terug te dringen en ze weer aan de slag te helpen. Het eerste deel van die doelstel ling wordt glansrijk gehaald, dank zij de criteria waar de beoordelaars zich aan hebben te houden. Met dezelfde gebreken als voorheen, loop je nu de kans toch voor een lager percentage arbeidsongeschikt verklaard te worden. Zo heeft het GAK/GMD Breda, met een werkgebied vanaf de denkbeeldige lijn Waspik - Baarle Nassau en tot aan de Zeeuwse grens, de helft van de tot en met juli gekeurden naar een lagere klasse zien gaan of uit de wao zien tuimelen. Een pro cent van de ruim 850 gekeurden kwam in een hogere wao-klasse terecht, 49 procent bleef even arbeidsongeschikt als voorheen. Rouwproces Mensen aan de slag helpen, het andere deel van de doelstelling, is andere koek. Dat weten de deelnemers aan deze ochtend maar al te goed. Tussen Van Kempens betoog door, worden over en weer erva ringen uitgewisseld. Geen stof om vrolijk van te worden. Een vrouw vindt dat de groep min achtend reageert op een verspre king van haar kant en vertrekt met slaande deuren. De rest haalt de schouders op en gaat door met de eigen sores. „Wie zit er nou op ons te wach ten. Voor ieder van ons staan er 100 gezonde mensen klaar. Wij staan achteraan op de arbeids markt, wij hebben niets te drin gen," klinkt het provocerend. „Dat," zwaait Van Kempen met zijn pen, „dat wil ik niet horen. Er zijn in Nederland zo veel werklozen en jullie doen gewoon mee. Ik begin altijd negatief. Werkgevers melden zich hier slechts zelden. Het vinden van een baan ligt bij u op het bordje. Er is een rouwproces, omdat je afscheid moet nemen'van je oude baan. Aan ander werk ben je ook niet meteen toe. Op het moment dat iemand zich richt op een nieuw beroep, zijn er vaak op- GAK/GMD helpt arbeidsongeschikten of mensen die dat bijna zijn, bij het zoeken van een baan. "Wij bemiddelen niet echt; zij zoeken en wij ondersteunen ze'. foto de stem johan van gurp De bemiddelingseenheid van GAK/ GMD in Breda opereert sinds januari van dit jaar. Tot en met augustus zijn 330 ménsen geplaatst. Bijna 70 meer dan verwacht. „Het zijn echte banen, loonvormende arbeid," zegt Jan Huys- mans, hoofd van de bemiddelingseen heid. Hij praat liever niet over bemid delen, maar over: 'zij zoeken en wij ondersteunen'. Hij schat dat een kwart van de mensen waarvoor wordt bemiddeld, weer aan de slag komt. „Natuurlijk heb ik hier meer mensen die lichte functies kunnen vervul len dan zware. Maar onze mensen kunnen gemakkelijk concurreren. En het zijn zeker niet alleen de 'jonkies' die we plaatsen. Wij hebben hier een dwarsdoorsnede van de bevolking. Iedereen kan immers in de wao terecht komen. Bovendien: ze solliciteren niet met hun handicap, maar met de stuk ken die wel goed zijn." Vierhonderd moeten er dit jaar een baan krijgen, zo is de planning. Huysmans en zijn mensen moeten die halen uit de 2300 mensen die op de bemiddelingslijst staan. GAK/GMD bemiddelt voor vier categorie- en. Voor degenen die voor het eerst zijn gekeurd, voor mensen die herbeoordeeld moeten worden, voor arbeidsongeschikten die al een tijd thuis zitten en zich spontaan aanmelden en voor mensen die via andere instanties zoals de sociale dienst binnen komen. Als iemand in de bijstand zit en arbeidsongeschikt wordt, kan die ook met Huysmans' eenheid te maken krijgen. Als mensen geen hulp willen bij het zoeken naar werk, wordt dat aan de uitkerende instantie doorgegeven. Blijkt dat iemand ook zelf niet zoekt, dan zal de uitkering waarschijnlijk worden gekort. „Ze moeten zelf ontdekken wat ze willen en hoe ze dat kunnen bereiken, zelf actief worden. Anders heb je vaak van die oever loze gesprekken over wat ze wel leuk lijkt en wat niet. Daar verlies je tijd mee. Maar mensen moeten vaak eerst wel 20 keer slikken als ze hun oude functie kwijtra ken." Al tijdens de rit wordt gekeken of het loont om sommige mensen intensief te bemidde len. „Van het geheel wordt zo'n 25 procent intensief begeleid, van de herbeoordelin gen 40 procent. Het is een soort compromis tussen wat zinvol is en wat financieel haalbaar is." Want hulp bij het zoeken op de krappe arbeidsmarkt wordt niet gegeven vanwege de mooie blauwe ogen van de wao'er. Het is gewoon zo dat de kosten die worden uitgegeven aan cursussen en bemiddeling worden afgezet tegen wat een uitkering kost. Met een scholing hier en een bemiddelaar daar kan die ene wao'er dan de GMD tienduizenden guldens in een jaar hebben gekost. Maar de jaren daarna hoeft die misschien geen beroep meer te doen op de ww-pot. eens vacatures. Dan sta je er voor open. Wij selecteren ook wie bemiddeling nodig heeft. Want het is een gigantische groep." De wao'ers en de minder dan 15-procent wao'ers kunnen zich na de informatiebijeenkomst in schrijven voor diverse cursussen. Een oriëntatiecursus 'om te ont dekken wat je wilt en hoe je dat bereikt', scholing om de vaardig heden te leren voor het nieuwe beroep of een cursus solliciteren. Of die gewenste cursus ook ge volgd kan worden, is vers twee: „Wij zien hiér honderden men sen. Wij zien zo of iemand echt gemotiveerd is. Wij willen we-' ten: 'Waarom ga je die kant op'. De cursussen moeten wel ar beidsgebonden zijn zoals wij dat noemen, we kijken of het rele vant is voor de arbeidsmarkt." „Ik ben nu 48 en straks zit ik in de aow als ik er klaar mee ben. Zijn die cursussen nou leeftijds gebonden?" wil de vrouw weten die even te voren nog 100 andere werkzoekenden voor haar zag staan. Leeftijdsbeperkingen worden er niet gesteld. De duur van de scholing kent wel een limiet: ongeveer een jaar. „Dat heeft te maken met de bedrijfsvereni ging. Die stelt dat het een cursus moet zijn, geen hbo-opleiding op kosten van de GMD. En ik moet rapporteren over uw vorderin gen aan de bedrijfsvereniging. U kunt niet uit uw neus gaan zitten eten." Negentig procent van de cursus- kosten en de vervoerskosten zijn voor rekening van GAK/GMD. De overige tien procent moeten door de cursist zelf worden be taald. Als de cursus met succes is doorlopen, wordt ook die tien procent vergoed. „We kijken naar wat de mensen zelf willen. Niet zoals bij het arbeidsbureau," krijgt de man te horen die bang is in een bepaal de richting te worden geduwd door de GMD, 'net als bij het arbeidsbureau'. „Het arbeidsburau is niet ge rechtigd om voor wao'ers te be middelen. Ze zijn niet uitgerust om te kijken of iemand het werk aan kan." Van alle kanten krijgt Van Kempen te horen dat 'jullie van de GMD' dat dan wel eens mogen melden bij 'die van het arbeidsbureau'. „Ik werd door het arbeidsbureau en de GMD van het kastje naar de muur gestuurd. Want ik kwam van de wao in de ww. Kan daar nou eens niets aan gebeu ren?" Nee, daar doet Van Kem pen niets aan. Misverstanden bij het arbeidsbureau is niet het gespreksonderwerp van zijn bij eenkomst. 'Zooitje' De GMD meldt iedereen die tot 80 procent is afgekeurd aan bij het arbeidsbureau. (80 tot 100 procent afgekeurd is volledig ar beidsongeschikt, dan hoeft er geen werk meer te worden ge zocht.) „Ik zit hier nu pas na een jaar nadat ik erom had gevraagd. Ik zit nu in de ww, als ik nu naar het arbeidsbureau zou stappen... Maar ik ben afhankelijk van jul lie bemiddeling." „Nou, bemiddelen, bemiddelen," vindt een jonge wouw, „ik heb zélf formulieren gehaald voor een computeropleiding. En ik heb toen naar de GMD gebeld of dat kon." „Ik kreeg van mensen hier te horen 'het is hier een zooitje'. Van de mensen die me moeten helpen," merkt iemand op bij wie verbazing en verontwaardi ging nog steeds om de voorrang strijden. Van Kempen geeft toe dat de reorganisatie niet zonder kleur- scheuren is verlopen. Maar op merkingen waardoor de discus sie op een zijpad dreigt te belan den, kapt hij behendig af En voort gaat 'ie weer. „Het briefje dat u minder dan 15 procent arbeidsongeschikt bent, kan ik niet weghalen bij het arbeidsbu reau. Ook al zit u met dat per centage geheel in de ww en niet meer deels in de wao. Puur een verzekeringskwestie. En als u mij zegt 'Ik heb een nieuwe functie en die is geschikt voor mij' dan hoeft uw nieuwe werk gever niet te weten dat u minder dan 15 procent arbeidsonge schikt bent. Hij heeft daar niets mee te maken als u in de ww zit. U heeft de GMD benaderd en ermee overlegd." Solliciteren Maar bij een wao-uitkering geldt een ander verhaal. Dat merkt een werkgever immers bij de salarisbetaling. „Maar ik zou in mijn brief nooit schrijven dat ik in de wao zat. Dat is geen liegen, dat is het pas als ze er naar vragen en je zegt nee," geeft Van Kempen een hint. „Ja maar, als ik binnen kom, ziet een blinde nog wel dat ik niet kan lopen. Als je wordt afgewe zen, hoor je nooit dat het vanwe ge je handicap is." „Je kunt het misschien niet in je brief zetten, maar op een gegeven moment moet je met de billen bloot. Kun je dan ook de GMD inschake len?" Van Kempen schetst alle subsi dies die een werkgever kan krij gen als hij een wao'er in dienst neemt. En waarmee de dienst een werkgever over de streep kan trekken. Een loonkostensub sidie gedurende vier jaar, een bonus van vijftig procent van het jaarsalaris, een begeleidings subsidie om iemand in te wer ken. „Goeiemorge! Dat ze niet staan te trappelen om ons in dienst te nemen," klinkt het sarcastisch. „Nou die zijn er," reageert Van Kempen. „Maar dan toch niet in Breda," houdt de man aan. „En hier bij het GAK werken trouwens ook weinig gehandicapten." Het GAK loopt aardig in de pas met het bedrijfsleven. Ook daar wordt de vijf procent wao'ers wettelijk verplicht - niet ge haald. Van Kempen: „Op onze afdeling zitten er vijf. Daar ben ik er een van. En ja, er zijn werkgevers die alleen willen profiteren van de subsidies. Maar sta je, terwijl je toch goed hebt gewerkt weer buiten, dan ga je je recht overeind naar buiten. Want als je in de wao komt, gaat het licht uit." Er wordt instemmend geknikt. Kansje Van weer zo'n professionele op timist aan de andere kant van de streep is hij opeens een beetje één van hen geworden. De sim pele mededeling tussen neus en lippen door dat hij zelf ook wao'er is, heeft de afstand iets verminderd. De bitterheid van het begin is nog niet verdwenen. Maar er lijkt een gevoel bij te zijn gekomen; het idee dat er misschien nog wel een kansje is. „Het feit dat je thuis komt te zitten, is vaak erger dan de kwaal zelf. Als je zo gaat sollici teren, prikken ze er zo doorheen. Ik ben zelf personeelschef ge weest en die mensen staan bin nen vijf minuten buiten. U moet. eigenlijk luchtig kunnen doen. De kern is: Hoe breng je het." Op de vraag hoeveel mensen er nu via de bemiddeling van GAK/ GMD een baan hebben gevon den, moet Van Kempen het ant woord schuldig blijven. „Die cij fers heb ik zo niet. „Maar het kan toch niet dat iedereen te bemiddelen is. Wij hebben een mindere positie dan iemand die bij het arbeidsbureau zit. Het is waar, wij hebben altijd gewerkt. En door bepaalde omstandigheden komen wij in dit kluppie terecht. Maar ik ver wacht echt niet dat de helft hier werk krijgt." „Nou, ik wel," zit Van Kempen er weer bovenop, „ik wei. An ders ga ik hier naar beneden en meld me aan bij de ww." „Dan solliciteer ik op jouw baan," grijnst een deelnemer. Gelach. „Dat kunnen we tenminste nog," zegt een man. Optimistisch Als de groep vertrokken is, zegt Van Kempen dat hij soms mis schien té optimistisch is. „Mis schien heeft een derde van deze groep straks een baan. Het was een goede groep. De omslag van de sfeer heeft ook te maken met het soort mensen. Hier zat, hoe noem je het, de wat beter opge leide arbeider. Je hebt wel eens slechtere groepen. En dan weten zij en ik dat ze weinig kans maken." Van onze verslaggever Den Haag - Met 75.000 leden is de ederlandse Bond van Plattelandsvrou- de grootste vrouwenorganisatie van ederland. Sinds 1980, toen het hoogte- Punt van 82.000 leden werd bereikt, Y Det ledental gestaag bergafwaarts, an kwijnen is echter geen sprake. In de «venhonderd plaatselijke afdelingen rieien de cursussen en de cabaret- Poepjes. Het milieu en een duurzame menleving zijn de grote onderwerpen. tjtpf'® Dlus vrouwen de zorg de baas' is de ton ,/an een van cursussen die gegeven j de 700 plaatselijke afdelingen van Wen 8 se B°nd van Plattelandsvrou- 's een teidraad voor vrouwen die ulpbehoevend familielid of een andere persoon in hun omgeving verzorgen. Een leidraad om staande te blijven, want zulke mensen zoeken soms moeizaam naar het evenwicht tussen zichzelf en de zorg voor de ander. De cursus heeft in de afdelingen zoveel losgemaakt dat het tot een massaal verzoek schrift aan het kabinet kwam om eens aandacht te wijden aan de problemen in de zogenaamde 'mantelzorg'.Dat is de zorg die iemand geeft aan een hulpbehoevende zon der daarvoor betaald te worden. •„Wat wij vragen staat eigenlijk lijnrecht tegenover het bestaande beleid. Er is onder de mensen een toenemende behoefte aan zorg en dat is iets dat door de bezuinigingen minder en minder voorhanden is," zegt Ber ber de Haan, pr-vrouw op het landelijk bureau van de Plattelandsvrouwen. „Er is bij politici zo weinig bekend over de mantel zorg. Deze hulp is een verborgen gebeuren. Het heeft geen officële status." De Bond van Plattelandsvrouwen heeft con tact en gezelligheid altijd hoog in het vaan del gevoerd. Berber de Haan zegt met na druk dat de bond geen dienstverlenende organisatie is die zich speciaal bezighoudt met het bevorderen van mantelzorg. Door de leeftijd van haar leden is zij echter in toenemende geconfronteerd met de zorg voor zieke en gehandicapte medeburgers. Nog geen 0,4 procent van de leden zijn vrouwen onder de 29, zo leest De Haan voor uit een staatje. De groep tussen de dertig en veertig maakt 7 procent uit, die tussen de veertig en vijftig 21 procent, de zestigplus sers 42 procent. Het jongste lid is achttien jaar. Een meisje uit Wedde bij Winterswijk, dat nog op de meao zit en dat enthousiast werd toen ze met haar moeder meekwam naar de cabaretgroep en ook een rolletje kreeg. „We hebben haar niet speciaal in het zonne tje gezet," zegt De Haan. Het is duidelijk dat de toeloop van jongeren beduidend minder is geworden. „We hebben in het verleden ge zien dat vrouwen lid werden wanneer ze kinderen kregen en ophielden met werken. Onder de meiden van 25 heb je er nu veel meer die een opleiding hebben en lang blijven werken." „Wij zijn nu bezig de bakens te verzetten", zegt De Haan. „De jongeren die zich aan melden als lid, doen dat vaak met het doel om deel te nemen aan bepaalde cursussen of activiteiten. Ze zijn vaak maatschappelijk bewust en willen ergens wat aan doen, zoals verbetering van het onderwijs in de buurt, of het openbaar vervoer." Ze wijst er met trots op dat het een Drentse groep van de Plattelandsvrouwen was die vorig jaar de prijs van de Raad voor de Verkeersveiligheid in de wacht sleepte. Door de actie van deze afdeling werd een veilige oplossing gerealiseerd voor twee gevaarlijke spoorwegovergangen bij Meppel. Milieu staat in het centrum van de belang stelling bij veel plaatselijke afdelingen van de bond. De Haan noemt de landelijke campagne 'kritisch consumeren - duurzaam produceren' die sinds begin dit jaar loopt en volgens haar zeer succesvol is. „Achtennegentig procent van de afdelingen doet eraan mee. „De cursussen zijn verdeeld in vijf onderwerpen: verpakkingen, energie, textiel, voedsel en de Noord-Zuidrelatie. Het gaat over heel concrete zaken als het kopen van biologisch geteelde aardappels. Men wordt zich bewust van de macht die men heeft als consument en van de invloed die je met je koopkracht kunt uitoefenen." Het onderwerp duurzame voedselproductie ligt gevoelig in een club waar 22 procent van de leden uit de agrarische sector afkomstig is, maar volgens De Haan is de bereidheid om naar elkaar te luisteren groot, evenals de bereidheid aan beide kanten om er wat aan te doen. „De consument zal meer moeten betalen. Tot zulke conclusies komt men wel." De Haan ontvangt geregeld 'goed nieuws- kaarten' uit de afdelingen. Op de ene plek hebben ze een alternatieve modeshow ge houden met kleding uit wegwerpmateriaal. Op de andere wordt bekeken hoe het ener gieverbruik kan worden beperkt. „We vinden dat we tegenwoordig heel wat te bieden hebben," vat Berber de Haan samen. „Ik mag wel zeggen dat we modern en actief zijn. Het is jammer wanneer dat door vrou wen niet gezien wordt."

de Stem | 1994 | | pagina 13