J Crisis binnen Greenpeace A Wooit zullen we vrede met ze Roebelcrisis veroorzaakt discussie over positie Tsjernomyrdin HSCREEN Op weg naar laatste rustplaats JLTATEN. ITENTIEÜ! Politie Rio doodt 17 drughandelaren Amnesty: 'Regering Ruanda duldt moorden door leger' sief MS DOS 6.2 (NL), (NL), MS Works NL, derbyte anti virus lite, 'ER PENTIUM 60 PCI: IPESTEM BUITENLAND A4 ROCOMPUTER t gewenste resul- plaatsing aan i zaken- en han- ijs). iet gewenste re- r één gratis her- Üe plaatsingsda den. bf in combinatie ber 1994. Ruzie over bezuinigingen 'Monster van Florence' hoort levenslang eisen BUITENLAND KORT Nederlandse betrapt op cocaïnesmokkel Twee buitenlanders in Algerije vermoord Noorwegen arresteert terroriste Bom ontploft in regeringsgebouw Bagdad Reddingsplan voor Venetië goedgekeurd Bestand Tadzjikistan moet vandaag ingaan Betere contacten Turkse broederlanden Voorman van Brunswijk dood gevonden KTOBER 1994 LFS FARE [im 60 processor, 60 MHz, 4 Mb 2S6 Kb cache, 420 Mb [3,5" diskdrive, 1 Mb video- inclusief 14" SVGA monitor, d en software. DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 OBIS la's computerketen Nr. 1 SING I van onze correspondent Lilly Werkman lei Aviv - Vlak bij die bus - zwartgeblakerde skelet, l er nog van over is - ligt I Jet lichaam van een vrouw, jet is niet meer te zien hoe 1 ze is geweest. I je is ook niet volledig meer. Haar tasje - of is het van een Ljder geweest? - ligt ernaast. jen politieman legt een deken I Jïer haar heen. Een vrome oude Lan bidt het gebed voor de I doden. I Dizengoffstraat is na de hevige ontploffing plotseling stil gewor- den. Terwijl de tientallen artsen, I verplegers en politiemannen met I {nnimige blik zoeken naar li- I chaamsdelen, identiteitspapieren en persoonlijke bezittingen, kij ken de bewoners van Tel Aviv zwijgend toe. Sommigen huilen stil. Anderen trekken grimmig aan hun zoveelste sigaret. Geschokt zien ze vanachter hun politieversperringen de scène van het bloedbad, dat de stad heeft opgeschrikt. De tientallen ambulances en politiewagens. De soldaten die de nieuwsgieri gen op een afstand houden. En dat onderdeel van die ontplofte bus, dat meters verder als stille getuige over een electrici- teitspaal hangt. En daar staat die man, die het allemaal heeft zien gebeuren. Om iets voor negen uur in de ochtend, toen honderden daar in het hartje van de stad hun eerste inkopen deden en in de najaars zon op de open terrasjes van hun kopje koffie genoten. „Ik hoorde de klap. Ik zag de lichaamsdelen en stukken van de bus door de lucht vliegen. Ik rende erheen. In de bus zag ik vlammen. Toen ik het vuur geblust had, zag ik verkoolde mensen. Het was doodstil. Ik sloeg een raam van de bus kapot en tilde zes licha men naar buiten. Van een van hen vond ik de benen later." Een blok verder, in een open passage is een crisiscentrum in gericht. Wat eenvoudige tafels met vriendelijke dames en dozen koele drankjes. Technici van de telefoondienst leggen in allerijl lijnen aan. Sociale werksters van de gemeente Tel Aviv, hebben lijsten met de eerste namen van de slachtoffers. Een vader, spier wit, komt informeren naar zijn dochter. „Ze belde me vanmorgen om half negen. Ze zou bus nummer 5 nemen. Diezelfde, die nu ont ploft is. Ik heb nog steeds niets van haar gehoord. Ik vrees het ergste." Hij krijgt een stoel en een flesje koud water. En de belofte te worden ingelicht 'zodra we iets weten'. Vier Palestijnse arbeiders schui ven, angstig om zich heen kij kend, langs de muren. Hun plas tic zakjes met brood in hun hand. Begeleid en beschermd door hun Israëlische baas maken ze zich snel uit de voeten. Rich ting Gaza. „Dood aan de Arabieren," schreeuwt plotseling de menigte. De gebalde vuisten gaan om hoog. De ogen spuwen haat. Ze spreken van de woede, de schok en het verloren zelfvertrouwen. „Nooit zullen we vrede met ze krijgen," roept een van de man nen. „Alle Arabieren zijn bees ten. Honderd jaar vechten we al met ze. Dit is wat we van ze krijgen." En zijn arm wijst naar het stukje straat, waar tientallen meters ver de gevels van de huizen beschadigd zijn. En waar nog steeds de resten liggen van de onschuldige buspassagiers, hun boodschappentassen en het kinderspeelgoed. Resten, voor de geschokte omstanders, ook van de vredeshoop. Tel Aviv is in rouw. De stad is anders. Het verkeer doet ner veus. Mensen lopen met gebogen hoofd. Sommigen met de tran sistorradio aan het oor. Bij de kiosk in de Dizengoffstraat ligt de door niemand meer gekochte middagkrant, die met grote kop pen vertelt over het naderende 'grote vredesfeest' met Jordanië. Op de radio, met de open nieuwslijn, worden de opeenvol gende berichten over de ernstig ste aanslag ooit in Tel Aviv, afgewisseld met treurmuziek. Van onze verslaggever Amsterdam - Greenpeace moet inbinden. Door vermindering van donaties moet de milieu-organisatie fors bezuinigen. Over He bezuinigingsplannen is een flinke ruzie ontstaan tussen directie, bestuur en actiegroepen. De directie wil drie miljoen dol lar uitsparen, onder meer door honderd banen bij de campag nestaf te schrappen. Het bestuur wil meer geleidelijk afbouwen door twee miljoen dollar aan de reserves te onttrekken, wat de directie weigert. Twaalf cam pagnecoördinatoren schreven al op 3 augustus dat de acties tegen giftig afval en chloor gehalveerd zouden moeten worden door de bezuinigingen. Waarnemend di recteur de Amerikaan Steve d'Espito bedreigde hen daarop met ontslag. Volgens een woordvoerster van Greenpeace in het hoofdkantoor in Amsterdam is een compromis in de maak voor de jaarvergade ring van Greenpeace op 29 okto ber in Tunesië. Op het hoogtepunt in 1992 had Greenpeace 36 miljoen dollar te besteden, dit jaar was dat nog 29,5 miljoen maar voor volgend jaar is 26,5 miljoen dollar be groot. H. van Rooij, directeur van Greenpeace Nederland en lid van de driehoofdige directie, meent dat Greenpeace de laatste jaren stelselmatig op de te grote voet heeft geleefd en daarvoor nu de prijs moet betalen. De oorzaak zit echter dieper. Greenpeace werd groot door spectaculaire acties van dappere kerels in rubberboten tegen wal visvaarders, tegen kernproeven, de jacht op zeehonden, het transport van giftig afval en de aantasting van Antarctica. Veel publiciteit, veel donateurs. Driedelig pak Intussen is Greenpeace respecta bel geworden en te zien op elk milieuforum ter wereld. De man nen in driedelig pak hebben het in de organisatie gewonnen van de actievoerders in het rode red dingsvest. De directie won aan invloed ten koste van actievoer ders en de 43 kantoren in 30 landen. Dat is te merken bij de bezuinigingen: administratie, het lobbywerk en inzamelaars van fondsen zijn ontzien. Bij de jaarvergadering zijn de kantoren, en dan vooral de rijke (Nederland, Duitsland, Enge land, Amerika en Australië, die een kwart van hun inkomsten aan de directie afdragen) echter machtig, zodat er alsnog meer geld voor acties kan komen. Overigens hebben zeven kanto ren in de Derde Wereld, die tot nu toe uit de reserves werden gefinancieerd, te horen gekregen dat ze zich binnen enkele jaren zelf moeten kunnen bedruipen. Greenpeace International (GPI) is de overkoepelende organisatie van 46 Greenpeace-kantoren in 30 landen. De landenkantoren zijn relatief zelfstandig in de uitvoering van hun campagnes. „Greenpeace Nederland staat dan ook buiten deze kwestie. Het is een zaak die in eerste instantie GPI aangaat," stelt de woord voerster. De Estse ambassadeur in Finland Jaak Joeruut legt bloemen in een vrachtwagen. De truck brengt 38 doodskisten met daarin de lichamen van Estse slachtoffers van de ramp met de Estonia naar Estland. De veerboot Estonia verging op 28 september. Het wrak, met daarin naar schatting 900 slachtoffers, ligt nog steeds op de bodem van de Oostzee. foto epa Den Haag (anp) - Ook het leger van de nieuwe machthebbers in Ruanda vermoordt gevangenen en burgers. Tussen april en augustus vielen daardoor honderden, mogelijk duizenden doden. Dit zegt de internationale mensenrechtenorganisatie Amnesty International op grond van verklaringen van oogge tuigen en andere informatie. Volgens haar jongste rapport handelde het leger uit wraak. Toen het in die periode steeds meer delen van het land in zijn macht kreeg, werd het geconfronteerd met de gevolgen van een ware volkenmoord op Tutsi's, gepleegd door Hutu's. Uit wraak voerde het leger standrechtelijke en willekeurige executies uit op de Hutu-bevolking, aldus Amnesty. Als de in juli aangetreden nieuwe regering nalaat de moorden van haar eigen veiligheidstroepen te onderzoeken, de bevindingen in een openbaar rapport te publiceren en de daders te vervolgen, is de conclusie dat zij deze moorden door de vingers ziet, aldus Amnesty. Ook de internationale gemeenschap moet de gemelde schendingen zorgvuldig laten onderzoeken. Sao Paulo - Elite-eenheden van de Braziliaanse politie hebben een veldslag uitge vochten met tientallen drug handelaren in een sloppen wijk van Rio de Janeiro. Dinsdagochtend trokken 150 tot de tanden bewapende scherp schutters voor een vergeldings actie de 'favela' Morro do Alemao binnen. Zij hadden ar restatiebevelen op zak, gericht tegen 104 vanuit deze krotten- buurt opererende dealers. Een informant, die geïnfiltreerd was in de bende van de gevrees de drugbaas Ernaldo Pinto de Medeiros leidde de politie naar drie huizen van waaruit de cri minelen hun illegale activiteiten ontplooiden. De schuilplaatsen - hoog op de heuvels even buiten het centrum van Rio - deden dienst als wapenopslagdepots en distributiepunten van cocaïne. Toen de bandieten onraad roken, antwoordden zij zonder pardon met mitrailleurvuur. De kogels floten om de oren van de krot tenwijkbewoners. Uiteindelijk delfden de misdadigers het on derspit, omdat hun munitie na vijf uur verzet op was. Het saldo: 17 doorzeefde lijken. De vangst was evenwel mager. Geen enkele grote 'vis'. Allemaal maar 'kleintjes'. Jonge knullen die emplooi vonden als simpele loopjongen en kleine hoeveelhe den drugs bezorgden in de luxe wijken aan de boulevard. Naast dezelfde leeftijdsgroep hadden praktisch alle slachtoffers met elkaar gemeen dat ze zwart van huidskleur waren. Nadat de kruitdampen waren opgetrokken liet 'bevelhebber' Moreira de 17 ontzielde licha men uitstallen op het wegdek van de diverse toegangswegen tot de 'favela'. Het vormde een macabere waarschuwing aan het adres van de rebelse sloppen- wijkjeugd om niet te bezwijken voor het makkelijke druggeld. De jongeren ontstaken echter in blinde woede. Het politiegeweld stond in hun ogen in geen enkele relatie met het vergrijp van hun leeftijdsgenoten. In de daarop volgende relletjes zetten drie honderd sympathisanten van de drughandelaren een stadsbus in lichterlaaie. Niet zelden koopt de onderwereld in de favelas goodwill door sociale projecten te financieren, daar waar de ge meente het laat afweten. Volgens commissaris Maurilio Moreira - die in hoogst eigen persoon leiding gaf aan het bloedbad - hadden acht van de gedode bandieten zaterdag deel genomen aan een gewapende aanval op het bureau van het 21e politiedistrict. Daarbij raak te een rechercheur zodanig ge wond dat doktoren later zijn been moesten amputeren. Met de aanslag kwamen de cri minelen wraak halen voor de dood van vier makkers. Deze waren - naar hun zeggen - enke le dagen eerder door de politie standrechtelijk geëxecuteerd, toen een patrouille hen na een wilde achtervolging door de stad in de kraag vatte. Het bloedige politie-optreden van dinsdag was het trieste hoogtepunt in enkele bijzonder gewelddadige dagen. Maandag troffen agenten ver spreid over de arme stadsdelen 17 in staat van ontbinding ver kerende lijken aan in de koffer ruimten van vier gestolen auto's. Vermoed wordt dat het afreke ningen binnen het drugcircuit betreft. Florence (afp/rtr) - Het open baar ministerie van Florence heeft woensdag levenslang geëist tegen de 73-jarige boer Pietro Pacciani die ervan wordt verdacht het 'monster van Florence' te zijn. Volgens aanklager Canessa heeft Pacciani tussen 1968 en 1985 in de bosjes rond de Toscaanse hoofdstad zestien meestal vrijen de jongeren vermoord. De auto riteiten loofden een beloning uit van meer dan vier ton en distri bueerden waarschuwende pam fletten in vijf talen om het mon ster op te sporen. Pacciani werd in 1993 in Merca- tale, in de streek Mugello vlakbij Florence, gearresteerd. Canessa beschreef hem als 'een man, die eraan gewend is vrijen de paren te bespioneren, een persoonlijkheid die zich seks al leen op een gewelddadige manier kan voorstellen'. Pacciani verde digde zich huilend en zei het slachtoffer van een complot te zijn. Van onze correspondent kees Elenbaas Moskou - Berichten over het mogelijke ontslag van pre mier Viktor Tsjernomyrdin hebben in Moskou voor de nodige politieke consternatie gezorgd. Tsjernomyrdin heeft de berichten inmiddels in alle toonaarden ontkend, maar de affaire maakt in ieder'geval duidelijk dat er nog steeds een hevige strijd wordt uitgevochten in de po litieke top over de schuld vraag rond de diepe val van de roebel. President Boris Jeltsin greep onmiddellijk na 'Zwarte Dins- a§ zoals de roebelcrisis nu Russische media wordt aangeduid - daadkrachtig in en z°wel minister van Financien oebinin als de directeur van e Centrale Bank Gerasjtsjenko moesten het politieke veld rui men. Het populaire radiostation 'Echo Moskvy' en de onafhan kelijke televisiezender NTV kwamen dinsdagavond met het bericht dat de premier 'om ge zondheidsredenen' zijn ontslag aan Jeltsin zou hebben aange boden. Ze baseerden zich op een bron binnen het kabinet van de president en op zegslieden bij het parlement en de regering. Maar de woordvoerder van Tsjernomyrdin, Valentin Serge- jev, verklaarde dat hij de pre mier in zijn vakantieverblijf in Sotsji had opgebeld en dat deze de berichten had ontkend 'in zulke krachtige bewoordingen dat ik ze niet voor u zal citeren'. Tsjernomyrdin is woensdag, een dag eerder dan oorspronkelijk gepland, in Moskou terugge keerd van zijn vakantie aan de Zwarte Zee. Bij aankomst in Moskou benadrukte hij op nieuw dat er geen enkele grond was voor de berichten. Het is volgens hem 'een politieke pro vocatie van krachten die een eind willen maken aan de her vormingen'. Het is inmiddels een gebruik geworden in de Russische poli tiek om een kwestie of een ge rucht serieuzer te nemen naar mate de betrokkene het harder ontkent. Het Russische dagblad Segodnja wist woensdag dan ook op de voorpagina te melden dat de val van de premier spoe dig te verwachten is. Het blad baseert zich op anonieme zegs lieden binnen de regering, die erop wijzen dat de persoonlijke relatie tussen Jeltsin en Tsjer nomyrdin een geheel nieuwe fa se is ingegaan na de roebelcri sis. De premier zou met name boos zijn op Jeltsin omdat deze in zijn afwezigheid over het poli tieke lot van Doebinin en Ge rasjtsjenko besliste. Als teken voor de verslechterde verhou ding wordt gewezen op de op merkelijke afwezigheid van de premier bij het historische be zoek van koningin Elizabeth aan Moskou. Hij werd vervan gen door eerste vice-premier Oleg Soskovets, die in de afge lopen periode snel in de gunst van de president is gestegen. Dit zou volgens de krant Segod nja de jaloezie van Tsjernomyr din hebben gewekt. Maar zijn politieke stoel zou vooral aan President Jeltsin heeft een monetaire raad geïnstal leerd die een nieuwe roebel crisis moet voorkomen. De raad staat onder leiding van de president van de Russi sche centrale bank en moet het contact onderhouden tussen die bank, de regering en andere instanties. Vol gens een woordvoerder van het presidentieel onderzoek sinstituut is de roebelcrisis ontstaan door slechte coör dinatie. „De raad moet dit in de toekomst zien te voor komen." het wankelen zijn gebracht doordat hij in veel commenta ren als mede-plichtige is afge schilderd bij 'de aanval op de nationale munt'. De roebelcrisis zou volgens die lezing een manoeuvre zijn van de premier in samenspel met de directeur van de Centrale Bank om de enorme toename van het begrotingstekort af te remmen. Het heeft er inderdaad alle schijn van dat de persoonlijke relatie tussen Tsjernomyrdin en Jeltsin wat is bekoeld. En het staat ook wel vast dat de roe belcrisis niet bepaald politiek voordelig voor de premier uit pakt. Maar Jeltsin zal zich wel twee keer bedenken voor hij Tsjer nomyrdin de laan uitstuurt. De verhouding tussen de beide zwaargewichten is al eens eer der minder hartelijk geweest, maar Tsjernomyrdin heeft de president op alle cruciale mo menten als een trouwe bondge noot terzijde gestaan. En poli tieke trouw wordt in Rusland nog steeds beloond. Bovendien zal Jeltsin zijn premier in de komende periode hard nodig hebben als een buffer tegenover het parlement. Tsjernomyrdin blijft een ver zoenende figuur die in staat moet worden geacht om al te harde politieke tegenstellingen tussen parlement en president enigszins glad te strijken. Een andere kandidaat voor het pre mierschap met dezelfde kwali teiten is simpelweg niet voor handen. Jeltsin heeft hem no dig, zeker als er nog een aantal langverwachte wisselingen op ministersposten worden doorge voerd. Het is dan ook bepaald niet uitgesloten dat de sluwe vos Tsjernomyrdin er zelf voor heeft gezorgd dat er geruchten over zijn ontslag in omloop kwamen. De geruchten hebben Jeltsin er namelijk toe verplicht om woensdag te zeggen dat hij alle vertrouwen heeft in zijn pre mier. En dat is iets dat Viktor Tsjernomyrdin graag hoort. Izmir - De Turkse politie heeft op de luchthaven van Izmir een Nederlandse vrouw aangehouden die zeven kilo cocaïne het land wilde binnensmokkelen. De vrouw werd op de luchthaven opgewacht door een Nigeriaanse. Deze had een Nederlands paspoort bij zich. Het zou gaan om de grootste cocaïnevangst in Turkije. De vrouw was vanuit Brazilië via Duitsland naar Turkije gereisd. De Turkse politie was getipt door de Duitse autoriteiten. De Nigeriaan heeft inmiddels tegenover de politie bekend dat hij de drugs, in samenwerking met de Nederlandse, in Istanboel aan de man wilde brengen. De cocaïne heeft een straatwaarde van ongeveer 1,5 miljoen gulden. Rome - Een Fransman en een Italiaan zijn dinsdagavond in het noordoosten van Algerije vermoord terwijl zij aan het werk waren bij olie-installaties. Gevreesd wordt dat de aanvallers ook een Somaliër hebben geëxecuteerd. De Algerijnse werknemers werden weggejaagd. Wie verantwoordelijk is voor de aanslag is nog niet bekend. Het is de twintigste Fransman en de achtste Italiaan die worden gedood sinds de fundamentalistische moslims de oorlog hebben verklaard aan de Algerijnse regering. Karlsruhe - Soraya Ansari, van wie wordt aangenomen dat zij een internationaal terroriste is, is in de Noorse hoofdstad Oslo opgepakt. Duitsland heeft Noorwegen om uitwijzing verzocht. Ansari wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de kaping van een Lufthansa-vliegtuig in oktober 1977. Doel van die kaping was om in Duitsland leiders van de extremistische groepering Rote Armee Fraktion (RAF) vrij te krijgen. Het ging daarbij vooral om Andreas Baader en Gudrun Ensslin. Bij de bestorming van het gekaapte toestel in Mogadis hu door de politie kwamen indertijd drie terroristen om. Ansari raakte gewond. Bagdad - Een bomontploffing in een moskee in het Iraakse ministerie van Religieuze Zaken in Bagdad heeft gisteren aan een man het leven gekost. Een andere man en drie vrouwen raakten zwaar gewond, aldus de Iraakse staatstelevisie. De Iraakse staatstelevisie zei dat de aanslag het werk was van 'agenten van Iraks vijanden', waarmee doorgaans opstandige shi'itische moslims of Iraakse Kurden worden bedoeld. Rome - Er komen dammen rondom Venetië om de Italiaanse stad te beschermen tegen de veelvuldige overstromingen. Na bijna dertig jaar discussie over de redding van de toeristische attractie heeft het ministerie van Openbare Werken de knoop doorgehakt en geld beschikbaar gesteld voor een systeem dat lijkt op de Nederlandse Oosterscheldedam. Het dammensysteem sluit Venetië niet compleet af van de Golf van Venetië maar komt pas in actie als een hoge waterstand de stad bedreigt. Doesjanbe - Vandaag moet het bestand ingaan dat een definitief einde moet maken aan de burgeroorlog in Tadzjikistan. Het akkoord werd in september in Teheran ondertekend door de regering van Tadzjikistan en de fundamentalistische rebellen. De strijd begon niet lang na het uiteenvallen, van de Sovjetunie in december 1991 en kostt#aan zeker 20.900 mensen het leven. Onderdeel van het akkoord zijn presidentsverkiezingen, die op 6 november zullen worden gehouden. Istanbul - De zes Europese en Aziatische landen waar Turkse talen worden gesproken, hebben woensdag een verklaring ondertekend om hun politieke, economische en culturele betrek kingen te versterken. Dit gebeurde aan het eind van een tweedaagse top van de staatshoofden van Turkije, Azerbeidzjan en de Centraalaziatische landen Kazachstan, Kirgizië, Oezbe kistan en Toerkmenistan. Met uitzondering van Turkije behoor den al deze landen tot de voormalige Sovjetunie. Al deze gebieden spreken Turkse talen Diplomaten verzekerden dat de top 'tegen niemand was gericht'. Rusland vreest dat Ankara de invloed van Rusland op de islamitische Turks sprekende volken wil terugdringen. Tilburg - In Suriname is het lijk gevonden van de 43-jarige Tilburgse Surinamer Erwin McDonald, die als 'commandant Paco' jarenlang een van de belangrijkste voormannen was van het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk. De politie vond hem na een tip dood in het Brokopondo-stuwmeer. Zijn nek was gebroken. De politie vermoedt een misdrijf. Er zijn zeven mannen aange houden, die gisteren nog steeds werden verhoord. McDonald was van geboorte een Saramaccaanse bosneger, maar hij had de Nederlandse nationaliteit. Hij woonde lang in Tilburg. Een jaar geleden verhuisde hij naar Paramaribo. (ADVERTENTIE) MITSUBISHI MOTORS MÈti Hier kunt u altijd op rekenen. *°Oos Hierop maar tijdelijk. Hart Nibbrig Greeve B.V., importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij, als u één dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duizend gulden op de koop toe. Deze jubileumbonus is verwerkt in de leasetarieven. Hart Nibbrig Greeve B V.. Sassenheim, 02522-66111 Mitsubishi Dealer Lease, 02522-20660. Dealeradressen vindt u in de Gouden Gids Wijzigingen voorbehouden.

de Stem | 1994 | | pagina 5