boek Verwarring over werkloosheid {Cabinet onderzoekt tussentijdse herziening van celstraf inese vrouw China dicht bij huis ER KUNNEN ER MAAR TWEE DE BESTE ZIJN. Centraal Bureau voor Statistiek ziet onverklaarbare stijging aantal uitkeringen Verdachte AH-overval terug in Nederland Clinton uit en thuis Nederlandse politie lokte drugbendes Canada in val QESTEM BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Medicijngebruik leidt vaak tot ongelukken SONY BINNENLAND KORT AUW had ven raf- hten 10u- ïad- was uit drie aan haar een a de elen ?un- een and ,wee n en raak DAG 20 OKTOBER 1994 A2 nen haar leer volgens de paUc met naar behoren. Maar no„ geen twee zinnen verder zest de paus dat de volheid van de mid delen voor verlossing en redding blijvend exclusief aan de katho lieke kerk zijn toevertrouwd Alsof dat geen pretentie is. De kerkelijke moraal kan na tuurlijk niet onbesproken blij ven, met name de afwijzing van de leer over de seksuele moraal binnen en buiten de kerk De paus houdt het simpel. De mas samedia hebben de mensen er aan gewend om alleen te luiste ren naar wat hen zint en (mo raaltheologen hebben een ver bond gesloten met die gang van zaken. Welnu: 'Wanneer de ware leer impopulair is, is het niet toegestaan een gemakkelijke po pulariteit te zoeken.' De vraag of die leer wel zo waar is, staat niet ter discussie. En precies die vraag is de hamvraag. Vernieuwing De paus roert in het boek uit drukkelijk de vernieuwing in de kerk aan. Volgens hem beleeft de kerk sinds het concilie een kwa litatieve vernieuwing; het oude kwantitatieve model maakt plaats voor een kwalitatief mo del. Daarop duidt zijns inziens ook het ontstaan van een groeiend aantal bewegingen met godsdienstig karakter. De vroegere katholieke vereni gingen hadden een meer sociaal profiel: ze streefden, geïnspi reerd door de kerkelijke sociale leer, naar omvorming van de maatschappij, naar sociale rechtvaardigheid. De nieuwe be wegingen zijn volgens de paus echter vooral gericht op de ver nieuwing van het individu. epa Daarin ziet hij een grote belofte voor de toekomst van de kerk. Hij voegt eraan toe: 'In een ver deelde wereld blijft de suprana tionale eenheid van de katho lieke kerk een grote kracht, door haar vijanden indertijd erkend en ook vandaan nog van invloed bij de verschillende politieke in stanties en wereldorganisaties. Niet allen is die kracht welge vallig.' Alles bij elkaar staat er in het boek niets nieuws. Toch is het niet oninteressant, ortidat de en paus eindelijk eens een keer wat de gewone taal gebruikt. Daarbij de demonstreert hij didactische ui- vakkundigheid. Maar het blijft -ht een soort kleine katechismus x- naast de grote katechismus van de katholieke kerk. Paus Johannes Paulus II: 'Over de drempel van de hoop'. Uitge verij: Veen Uitgevers Groep, 34,90 Hij gebruikte ook de verklaring van de buurtbewoonster en de resultaten van het technisch on derzoek. Van der Schans conclu deerde tot doodslag met vrij heidsberoving en diefstal met geweld door meerdere personen. De ernst van het feit en de strafbladen van de drie brachten hem ertoe twaalf jaar te eisen. De raadslieden R. Drent, F. Gimbrère en P. Diederen zeiden dat de verklaringen van de drie vrouwen zo tegenstrijdig zijn dat er te veel twijfel overblijft. Zij haalden allerlei voorbeelden daarvan aan. Zij gaven als reële mogelijkheid aan dat de drie vrouwen de doodslag zelf heb ben gepleegd en die uit wraak in de schoenen van hun cliënten hebben geschoven. B. zei dat de vrouwen kwaad waren omdat hij bij een van hen zou hebben inge broken. Volgens de officier is het onbe staanbaar dat de vrouwen afge sproken hebben om pas na vijf tien tot twintig verhoren en na telkens andere verklaringen uit eindelijk een verzonnen verhaal te vertellen dat op hoofdlijnen klopt. In de suggestie van de advocaten hebben de vrouwen heel handig gemanoeuvreerd naar medeplichtigheid en kun nen ze niet meer veroordeeld worden voor de doodslag. De advocaten noemden het on begrijpelijk dat de poütie geen onderzoek heeft gedaan naar bloed-, haar- en speekselsporen die op het slachtoffer zijn gevon den. T. en L. hebben direct aan geboden daaraan volledig te zul len meewerken. De raadslieden bepleitten vrijspraak omdat de overtuiging ontbreekt dat hun cliënten mevrouw Mok gedood hebben. Mr. Drent kreeg het met de offl' cier en de rechtbank aan de stok toen hij zei dat de officier een aantal voor het bewijs negatieve technische rapporten bewust ui' het dossier heeft gelaten. „Ik heb niets achtergeouden. De raads man moet met bewijs komen en anders zijn mond houden," rea geerde Van der Schans. rechtbank deelde die mening- Uitspraken op 2 november. DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 Van onze Haagse redactie pen Haag - Minister Sorg drager (Justitie) wil bekijken of langgestraften halverwege dun detentie opnieuw kunnen ivorden beoordeeld. De rech ter beslist dan of de straf ffloet worden uitgezeten of bij goed gedrag omgezet in een andere vorm. Sorgdrager zegt Be dit plan, afkomstig van de PvdA, serieus te zullen bekij ken. Het ministerie van Justitie is al bezig om de vervroegde invrij heidstelling (wi) te veranderen. De Kamer heeft er tijdens de vorige kabinetsperiode op aan gedrongen, gedetineerden niet meer automatisch na het uitzit ten van tweederde van hun straf vrij te laten. Vooral het CDA vindt dat gevangenen hun vrij heid moeten 'verdienen' met goed gedrag. De PvdA kwam eerder deze week, tijdens het debat over de begroting van Justitie, met het voorstel om de rechter langge straften (langer dan twee jaar) halverwege opnieuw te beoorde len. Gedraagt de langgestrafte zich goed, dan kan de celstraf bij voorbeeld worden omgezet in een werkstraf, een geldboete of zelfs tot invrijheidstelling. Bij slecht gedrag moet de hele straf worden uitgezeten en geldt ook de wi niet. Sorgdrager wijst dit idee niet af, zo blijkt uit haar antwoorden aan de Kamer. Zij zal het idee betrekken bij de veranderingen in de wi. De minister weerspreekt in haar antwoorden ook de stelling dat de gehele automatisering van de rechterlijke macht ineen dreigt te storten. De Vereniging voor Rechtspraak, onder leiding van de Haagse rechtbankpresident Van Delden, luidde eerder deze week de noodklok. Door een be zuiniging van 86 miljoen zou de rechterlijke macht binnen de kortste keren weer zijn aange wezen op typmachines in plaats van computers. „Ik geef toe dat het budget dit jaar ten opzichte van andere jaren beperkter is," aldus Sorg- drger. „Maar ook dit jaar zal er nog ruimte bestaan voor het ver der innoveren van de bestaande informatievoorziening. De minister zegt ook dat zij de actie van de Utrechtse kanton rechters om minder zaken te behandelen in verband met de werkdruk, voorbarig vindt. De rechters weten immers nog niet hoeveel geld er voor volgend jaar beschikbaar is, aldus Sorgdra ger. Het debat over de justitiebegro ting wordt vandaag voortgezet. Den Haag (anp) - Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) zit met de handen in het haar over de geregistreerde werkloosheid. Constateerden de reken meesters van het CBS in het tweede kwartaal van dit jaar een daling, in het derde kwartaal zagen zij zich geconfronteerd met een onverklaarbare stijging. Geregistreerde werklozen zijn mensen zonder werk of met een taan van minder dan twaalf uur Van onze redactie binnenland Oosterbeek - Appie A., de 28-jarige hoofdverdachte van de roofoverval met dubbele moord op maandag 14 mei 1990 in het AH-filiaal in Oos terbeek, keert vandaag terug in Nederland. A. is door Chili, waar hij in 1992 met zijn vriendin naartoe vluchtte, uitgeleverd na een lan ge lobbycyclus door de Neder landse justitie. Het Zuidameri- kaanse land wilde de Nederlan der immers aanvankelijk niet uitleveren, maar raakte uitein delijk toch overtuigd van de vele Nederlandse dossiers over de overval. Bij de overval op de supermarkt in Oosterbeek werden twee AH- medewerkers in koelen bloede neergeschoten. Een derde slacht offer raakte levenslang invalide. Appie A. heeft steeds iedere be trokkenheid ontkend, maar wordt door Justitie toch gezien als de man die het geweer han teerde. Piet B„ een van de andere ver dachten, is inmiddels veroor deeld tot negen jaar celstraf. De zaak tegen een derde verdachte, Bobby B., werd door de recht bank aangehouden omdat er on voldoende bewijs voor zijn aan deel was. Hij werd weer op vrije voeten gesteld. De terugkeer van Appie A. zou daar mogelijk verandering in binnen brengen. Maar deze beeft per brief vanuit zijn Chi leense gevangenschap reeds la ten weten dat hij over geen van beiden iets belastends te melden beeft. Justitie is evenwel toch van plan bet onderzoek tegen A. voort te zetten. Hij wordt voorlopig inge sloten in De Berg-gevangenis in Arnhem. in de week. Zij dienen als werk zoekende bij het arbeidsbureau ingeschreven te staan en direct beschikbaar te zijn voor een baan van minstens twaalf uur in de week. Gecorrigeerd naar seizoensin vloeden komt de werkloosheid in de maanden juli, augustus en september uit op 484.000. In het kwartaal daarvoor lag dat cijfer nog op 461.000. Van het verschil van 23.000 wordt een groot deel (18.000) verklaard door seizoen sinvloeden. In en na de zomerpe riode treden veel schoolverlaters toe tot de arbeidsmarkt. Het res tant van 5.000 kan het CBS echter niet verklaren. Omslag De werkloosheidscijfers ontwik kelen zich dit jaar bijzonder grillig. In het eerste kwartaal werd een stijging van 18.000 per maand geregistreerd. In april was er sprake van een plotselin ge omslag. De geregistreerde werkloosheid begon te dalen met circa 8000 per maand, wat, gecorrigeerd naar seizoensinvloeden, resul teerde in een daling van 28.000 in het tweede kwartaal ten op zichte van het eerste. Het cijfer over het derde kwar taal komt dus weer 5000 hoger uit. Volgens het CBS hoeft dat niet onherroepelijk te betekenen dat de werkloosheid daadwerke lijk stijgt. De cijfers zijn gebaseerd op steekproeven. Het CBS werkt daarom met een onnauwkeurig heidsmarge. Het verschil van 5000 Is kleiner dan die marge, hetgeen kan betekenen dat de werkloosheid stabiel is. Maar van een daling zoals in het twee de kwartaal is in ieder geval geen sprake. Stabiel Het aantal werkloosheidsuitke ringen (exclusief wachtgelders bij overheid en onderwijs) is in het eerste half jaar van 1994 stabiel gebleven. Dat aantal was in maart 770.000. In augustus werden er 774.000 werkloos heidsuitkeringen betaald. Dat waren er wel 100.000 meer dan in augustus vorig jaar. Overigens geldt ook hier een onnaukeurig- heidsmarge. Een Chinese tuinman is aan het werk in de hortus in het Groningse Haren, waar onder leiding van de Chinese architect Le Wi Zhong een tuin uit de Ming-dynastie (1368-1644) wordt nagebouwd. AaHlT10l<|C61ltFH Het project heet 'Rijk van Ming' en biedt belangstellenden de gelegenheid dicht bij huis kennis te nemen van de Chinese cultuur. foto anp vervolg van voorpagina Het ministerie van Justitie geeft toe dat de instroom bij de AC's veel groter is dan verwacht, voornamelijk vanwege het grote aantal asielzoekers dat nog in noodopvang zat (hotels, pen sions, maar ook extra plaatsen in opvangcentra). Op versnelde wijze zijn de inta- ke-gesprekken toch afgewerkt. Gisteren was de werksituatie in de twee AC's al een stuk rusti- IN ZIJN AANLOOP naar het presidentschap en in de beginperio de dat hij het hoogste ambt van de Verenigde Staten vervulde, anicheerde Bill Clinton zich als de president voor het binnenland. ™l had daar twee goede redenen voor. Het succes van zijn «mpagne was mede te danken aan het feit dat hij er voortdu- hHH 0p 'lamerc'e dat de problemen in eigen land voorrang "adden boven de zaken die mondiaal speelden. Daarnaast was net overduidelijk dat de diplomatiek onervaren Clinton zich niet L|Uls.voelde op het complexe terrein van het buitenland. Enige hn j0rs ',ondar meer de mislukte VN-missie in Somalië) ver- jogden zijn enthousiasme niet. opvallend genoeg boekt Clinton de laatste tijd steeds vaker occessen met zijn buitenlands beleid. De ondertekening van het edesverdrag tussen de PLO en Israël steekt er uiteraard ver oovenuit, aar er zjjn meer wapenfeiten te melden. De verdrijving van het hehh re regime in Haïti is probleemloos verlopen. Tot nu toe «Dben de onder de vlag van de VN opererende Amerikaanse oepen de situatie goed in de hand. De krachtige reactie van de £n'gde Staten op de dreigende troepenbewegingen van het aaKse leger aan de grens met Koeweit, is eveneens goed ontvangen. vrorfrner''<anen hebben ook een actief aandeel gehad in de wo rfS°Vereen'<omst tussen Jordanië en Israël. En datzelfde kan .„^ngeregd van het eergisteren bereikte nucleaire akkoord 5 en Noord-Korea en de Verenigde Staten. op"1ars van Clinton als internationaal gewaardeerd staats- lanri 7" 'n schri"e tegenstelling tot de waardering in eigen van h Ln p?Pu'ariteit is daar nauwelijks gestegen. De afwijzing hem ,ziening van bet stelsel van de gezondheidszorg heeft hem vhe0'Pichtsverlies opgeleverd. De Amerikanen beoordelen kenn baar vooral op zijn functioneren in eigen land. Zij nai0 aanzienlijk minder daadkracht toe dan de internatio- ale gemeenschap. Eindhoven - Gebruikers van me dicijnen hebben vaak niet door wat de bijwerkingen ervan zijn als ze in de auto stappen en onderschatten het gevaar. Hier door zal het aantal verkeersdo den als gevolg van onverstandig medicijngebruik in de komende jaren sterk stijgen. Dat stelt Veilig Verkeer Neder land (WN). De organisatie maakte deze week bekend dat het gebruik van medicijnen evenveel doden eist als het ge bruik van alcohol, namelijk rond de 200. Daarnaast raken er per jaar ongeveer duizend verkeers deelnemers gewond als gevolg van medicijngebruik. Het gaat dan vooral om medicij nen tegen slapeloosheid, angst en stress: pijnstillers, middelen tegen depressies, slaapmiddelen, medicijnen tegen hoesten en al lergie, eetlustremmers, en mid delen tegen een hoge bloeddruk. Over het algemeen leidt het ge bruik van de genoemde medicij nen tot trage reacties, suffigheid, onscherp zien en roekeloosheid. Er wordt volgens WN door art sen te weinig gewezen op de bijwerkingen. Van onze verslaggever Den Bosch - Nederlandse politiemensen hebben een belangrij ke rol gespeeld bij het ontmantelen van twee Canadese drugbendes. Onder hen de waarnemend korpschef van de regio-politie Brabant Noord, Hans Vissers. Medewerkers van de Politiële In- filtratiedienst lieten zich met succes door de Canadese crimi nelen gebruiken om druggelden wit te wassen. Daartoe zetten zij als dekmantel een ogenschijnlijk volstrekt bonafide bedrijf op dat honderden miljoenen druggeld doorsluisde naar verschillende banken in-het buitenland. Kort voordat begin vorige maand de Canadese drugbendes werden opgeblazen, betaalden de criminelen een fors geldbe drag als beloning voor de succes volle witwasoperatie. De opera-' tie was bedacht door medewer kers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Waarnemend korpschef Vissers van de regio-politie Brabant Noord is bij de infiltratie-actie zeer nauw betrokken geweest om zijn 'deskundigheid op dat ter rein'. Hij wilde gisteren geen commen taar geven op de zaak: „Omdat we geen behoefte hebben om meer details dan die nu bekend zijn naar buiten te brengen. Dat zou de zaak alleen maar scha den." Toch: „Ik ben op persoonlijke titel bij deze zaak betrokken geweest in verband met mijn verleden als oud-recherchechef bij de Eindhovense politie. Ja renlang heb ik in het recherche vak gezeten en er veel ervaring opgedaan. Op basis van die ken nis en ervaring heb ik een bruik bare rol kunnen spelen in deze zaak. De CRI wil helemaal niet reage ren op de succesvolle operatie. „We hebben op verzoek van de Canadese politie meegedaan aan dit langdurige onderzoek. Voor dat we toestemden hebben we een zorgvuldige afweging ge maakt van het Nederlandse be lang in deze zaak," aldus een woordvoerder. ger. Dat laatste wordt bevestigd door M. Dotinga, projectmanager rechtsbijstand bij het AC in Rijs- bergen. Hij verwijt het ministe rie' echter dat de enorme in stroom te verwachten was. „In de noodopvang zaten 2.000 asielzoekers. Er is alles aan ge daan om te zorgen dat die men sen niet allen ineens zouden worden aangevoerd. Het is uiter mate vervelend dat ze hier maandag toch met busladingen vol aankwamen." Hoewel de eerste dagen tamelijk chaotisch zijn verlopen, bena drukt Dotinga dat geen asielzoe kers de dupe geworden zijn. Hij denkt eerder dat het tegendeel waar is: bij de intake-gesprek- ken hebben de ambtenaren asiel zoekers juist vaker het voordeel van de twijfel gegeven. Hierdoor konden asielzoekers ook weer sneller doorgestuurd worden naar een opvangcen trum. (ADVERTENTIE) Niet één, maar twéé Sony VHS-t^pes zijn door het gerenommeerde blad Audio Video Totaal als beste getest: de Ultra High Grade èn de Standard Grade. Tapes met briljantere kleuren en een beter geluid. Die allebei uitblinken op een ander gebied. Zo is de Ultra High Grade ideaal voor opnamen die u lange tijd wilt bewaren. Terwijl de Standard Grade juist geschikt is om veelvuldig mee op te nemen en af te spelen. Neem dus niet zomaar een VHS-tape. Maar ga naar uw Sony dealer voor het aller-allerbeste. ONLY SONY SONY VHS-BANDEN ALS BESTE GETEST. Toch benieuwd hoeveel die Marianne Sint vangt voor haar baan als gemeentesecretaris in Amsterdam. Zou de burgemeester aldaar andermaal met allerlei toesla gen hebben moeten zwaaien om deze 'kanjer' in huis te halen? De PvdA in het grootste dorp van Nederland is een ware vriendenclub, waarvan de leden elkaar de bal toe lijken te spelen. Dat mag je natuurlijk niet verwarren met vriendjespolitiek, want daar houden sociaal-demo craten zich verre van. Maar als ze in de hoofdstad toch bezig zijn om te controleren of de maffia betrokken is bij de aanleg van een nieuw metro-lijn, laat ze dan meteen even kijken hoeveel PvdA'ers er grond langs het traject of belangen in betrokken bouwbedrijven hebben. Ik beweer niet dat het zo is, maar zo'n onderzoek zou alleen al de schijn weg kunnen nemen. In Italië bleken sociaal-democraten corrupter dan de maffia en ook in België gingen ze in de fout, dus waarom zou dat in Nederland niet kunnen gebeuren? Rare fratsen komen in de beste families voor, kijk maar naar Greenpeace. Die milieuclub is een heuse multinational geworden en voor de grote jongens daar is tegenwoordig het allerbelangrijkste dat de schoor steen blijft roken. MERIJN NS verkort reistijd op lange afstand Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen verkorten vanaf mei 1995 de reistijden tussen een aantal belangrijke stations. Dat moet gebeuren door nieuwe rechtstreekse verbindingen, betere aansluitingen en minder stops. De rechtstreekse verbindingen betreffen Groningen/Leeuwarden en Schiphol en tussen Ensche de en Schiphol. Eén maal per uur worden Heerlen en Den Haag in beide richtingen zonder overstappen met elkaar verbonden. Militairen boos over wegvallen toelage Den Haag - De Belangenvereniging voor Militairen VBM/LKV is woedend over het besluit van het ministerie van Defensie de Antillentoelage af te schaffen. De bond wil de kwestie vandaag eerst nog aan de orde stellen in het maandelijks overleg met staatssecretaris Meijling, maar overweegt bij een onbevredigen de uitkomst stappen te ondernemen. De admiraliteitsraad besloot dinsdag de Antillentoelage, een tegemoetkoming voor opvarenden van het marinestationsschip in het Caraïbisch gebied, op te heffen. Daartoe wordt de thuishaven van het schip van Willemstad verandert in Den Helder, zodat de militairen niet meer in aanmerking komen voor de toelage. Tbc in gevangenis Veenliuizen Veenhuizen - Vijf gedetineerden en één personeelslid van de gevangenis Norgerhaven in Veenhuizen blijken besmet met de bacterie die tuberculose veroorzaakt. Het personeel en de bewoners van de gevangenis worden onderzocht op een mogelij ke besmetting, nadat eind september bij een overleden 38-jarige patiënt tbc werd geconstateerd. De mogelijkheid bestaat dat meer mensen met de ziekte zijn besmet, omdat nog niet alle onderzoeksresultaten bekend zijn. De zes dragers van de ziekte hebben medicijnen gekregen die voorkomen dat zij daadwerkelijk ziek worden. Omdat ze de ziekte nog niet kunnen verspreiden, hoeven ze niet te worden geïsoleerd. Succes OV-kaart strop voor Ritzen Den Haag - De nieuwe openbaar-vervoerkaart voor studenten levert minister Ritzen (Onderwijs) een forse strop op. De tegenvaller kan vanaf 1996 oplopen tot 150 miljoen gulden per jaar. Ruim 87 procent van de studenten kiest namelijk voor de duurdere kaart die doordeweeks recht geeft op vrij reizen, zo blijkt nu ruim de helft van de kaarten is afgehaald. Studenten kunnen kiezen tussen twee OV-kaarten: een week kaart die doordeweeks recht geeft op gratis en vrij reizen, en een weekendkaart. Die keuze is het gevolg van een uitspraak van de Tweede Kamer, die zich vorig jaar ontevreden toonde over de tijdstippen waarop de vorige OV-kaart recht gaf. De totale kosten van de kaart komen nu op circa 775 miljoen gulden per jaar. Bezetting verzorgingstehuis opgeheven Waalwijk - De bezetting van het verzorgingshuis Samarja in Waalwijk uit protest tegen het ontslag van twee directieleden, is gisteren beëindigd. Nog langer doorgaan met de actie, die gericht was tegen het bestuur van het tehuis, zou in het bejaardenhuis 'tot te grote spanningen hebben geleid'. De 42 personeelsleden van het protestants-christelijke tehuis gingen op 12 oktober over tot bezetting van het gebouw en de directiekamer. Aanleiding voor de actie waren problemen rond de fusie van Samarja met twee andere bejaardenhuizen in Tilburg en in Sprang-Capelle. Nederlander hongert in Franse cel Bapaume - Een 45-jarige Zaandammer is sinds zaterdag in hongerstaking in een gevangeniscel in het Noordfranse Bapau me. Hij besloot daartoe nadat persoonlijke correspondentie door bewakers uit zijn cel was ontvreemd en hem elk contact met de buitenwereld was ontzegd. In februari had de man zijn straf uitgezeten die hij in 1987 kreeg opgelegd wegens smokkel van cannabis. Hij zit echter nog altijd vast omdat de Franse staat nog geld, de zogenoemde douaneboete, van hem wil hebben. De man zegt dat geld niet te hebben. Kinderbijslag gelijk getrokken Den Haag - De kinderbijslag voor het eerste en de daarop volgende kinderen zal gelijk worden getrokken. Wat blijft is, dat de bijslag wordt verhoogd als het kind zes jaar wordt en vervolgens opnieuw hoger uitvalt als het twaalf jaar wordt. Staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) heeft daarvoor het groene licht gekregen van het kabinet. Nu loopt de kinderbijslag per kind nog op met het kindertal. In totaal is daarmee nu per jaar een bedrag van 6,7 miljard gulden per jaar gemoeid. De herziening levert een bezuiniging op van ruim een miljard gulden in 1998. Directeur NS Reizigers stapt op Utrecht - Ir. G. Hammer kondigt vandaag zijn vertrek aan als directeur van NS Reizigers, het belangrijkste bedrijfsonderdeel van de Nederlandse Spoorwegen. Hammer treedt op 1 november terug om persoonlijke redenen. Hij blijft wel beschikbaar voor een andere functie binnen de NS. De positie van Hammer was sinds juni omstreden. Hij maakte toen melding van een 'overcompleetverklaring' van 472 machi nisten en conducteurs. Hammer deed dat op een uiterst ongeluk kig moment, want de cao-onderhandelingen waren net in een impasse geraakt. Het gevolg was een langdurige staking.

de Stem | 1994 | | pagina 3