GORp RUIKT GORP 'Blues is het beste communicatiemiddel' Kwekers tonen de komende tijd hun allermooiste vogeltjes beleefd be£i'l If AANBEVOLEN Blues-sensatie Guy Forsyth Band morgen in Breda, zaterdag in Terneuzen Nieuwsgierig naar Ter Nose act Escort Breda Proef eeuws-Vlaanderen 495, 1.000.-voordeel. 395, umr-1.600, 3r4otT- 3.150, 950, 1.750, 295, 0% rente 01650-45824 bestem 75.000 leden Fokprogramma Kleurstoffen Spiegeltjes DE VLAAMSE acteur Bob de Moor speelt za terdagavond de indrin gende toneelsolo Oli vetti 82 van Eriek Ver- pale in schouwburg De Kring in Roosendaal. DE PEKING Opera uit het Chinese Dalian ver toont haar acrobati sche en stemkunsten vanavond in De Maagd in Bergen op Zoom. THEATER VAN De Lach speelt op 25 oktober in De Nobelaer in Etten- Leur en op 26 oktober in de Bussel in Ooster hout twee al uitver kochte voorstellingen van de klucht Japon over het balkon. Basis Krachtige stem R 1994 X 6 ds. U zocht het, wijhëbbiT e merken bv.: Roland, Tech- hner, Opla, etc. 'strumenten. Steeds keus uit fikte instrumenten. Bijv. ge ns, trombones, klarinetten, Ulectie nieuwe en gebruikte lieoni, Hohner, Hohnica, De- etc. Ipulaire orgels. Nieuw en ge- Technics, Domus, Omegan, DO) piano's. Nieuw en grote dellen, maten enz. •gelijk. ■g sex- ■nzame Bcpm) Direkt-TELEFOONSEX hete vrouwen wachten op jou 06-320.330.91 (75cpm) lakten!! EENZAME meisjes zoeker snel sexkontakt! Bel nt 06-9780 (75cpm) Ingen? ■m) luwen. Im) Doorschakelsex luister naai hete oproepen van vrou wen. Maak je keuze en de computer schakelt je direkl door naar haar huis. Dis creet! Bel 06-9668 75cpm In hete ■5cpm) Volrijpe vrouwen zoeker SEX, maar niet-commer- cieel 06-9656 (75cpm). 1 regio Hete sexverslaafde vrou wen! Je krijgt ze direkt thuis aan de lijn. 06-96.90 1gpm I apart Imeisje REAGEER! op de leukste vrouwen, maak 'n snelle af spraak. Bei 06-9696 75cpm laar en Ikt-sex Nieuw! Sexdoorschakellijn Vrouwen willen direkt SEX. 06-9.750 (75cpm) leetste Bed inl lm) Rijpe vrouwen zoeken jon gens voor een slippertje 06-9760 (75cpm) AKTIEÜ! Br hete 1 cpm) Vraag naar haar telefoonnr thuis! Bel nu 06-97.95 (75cpm) Heerlijke vrouwen.. psprek 1 vrouw In) Zin in 'n WIP? bel de gewil lige dames direkt: 06-98.77 (75cpm) or ze gaan i) Rijpe vrouwen willen SEX KONTAKT (niet commer cieel) 06-9890 (75cpm) 40 ingens Zoek je rijpe vrouwen voor sexkontakt? (niet-commer- cieel). 06-350.266.59 1 gP)H trenge m) Waar wacht je op? Gewilli ge meid zoekt hete SEX- afspraak. 06-9517 75cpm_ oeken intakt. Homokontakten: Zoek je lekkere hete jongen? Gay- dating: 06-95.18 75cpm__ direkt d. Bel SM-Sexkontakten: Direkt apart met meester of die naar. Bel 06-95.37 75cpm_ ie .eed evr. n s d m. el 3rive 9ld. Tl. ouder ze zelf pm) ugen- leisjes cpm) (altijd 50cpm) HOMU' DIRECT: 06-9538, heet! gay-sexcontact. Anoniern_ Doorschakelsex! Direk' naar de slaapkamer van lekkere rijpe vrouwen thuis. 06-9566 75cpm SEX met gewillige rijp» vrouwen (niet commercieel) bel ze thuis 06-9567 75cp£h Blind Date via de telefoon- Afspraakjes met leuke mei den, bel: 06-95.95 75cpm_ "Direkt apart met gezellig» aantrekkelijke vrouwen Bel: 06-9.600 (75cpm) bemid v meisjes/gay-boys 076-226258. Thuisprivesex tieners hebb- behoefte aan sex maar ais- cr. hun tel. zit in onze corn- Ze stellen zich voor met o 3 verb, wij je door! 'n l|Ve gespr. thuis 1gpm. 06-9652. DE GIDS DONDERDAG 20 OKTOBER 1994 DEEL I Het is weer Vogelliefhebbers. Het ge zelschap is bijna net zo bont als de vogelwereld Zelf. De een vreet ze op, z'n buurman zet ze op. Ande ren stoppen ze het liefst in een kooitje. En weer ande ren geven de voorkeur aan een speurtocht door de vrije natuur, naar eigen be lieven gewapend met verre kijker, fototoestel, vangnet, lijmstok of geweer. Eén groep zal zich de komende maanden nadrukkelijk ma nifesteren: de kwekers van kooivogels. Want het broedseizoen zit er op en de laatste vogels zijn bezig aan de rui, de jaarlijks te rugkerende verkleedpartij. Kortom, het is weer show- time. Door Norbert Bökkerink Met honderden, soms duizenden tegelijk zullen ze de komende maanden op tal van plaatsen weer te kijk staan tijdens vogelt entoonstellingen. Kanaries in bijna alle denkbare kleurva- riëteit. tropische vogels - van ze- bravinken tot kolibri's -, maar ook inheemse vogels, zoals goud vinken, sijsjes, geelgorsen en put ters. „Dat is dus gewoon pronken met andermans veren," schamperen tegenstanders van het houden van vogels in een kooitje. „Maar," kaatsen de kwekers terug, „wij houden tenminste soorten in stand, die anders nog zeldzamer ot allang uitgestorven zouden zijn." Waarop Vögelberscherming nog niet zo lang geleden repli ceerde: „Een diersoort die alleen nog bestagt in een kooi, is in bio logische zin uitgestorven." Hoe het ook zij, een feit is dat het houden van kooivogels voor velen een liefhebberij, hobby of zelfs sport is, zoals anderen zich met paarden en honden bezighouden. Cijfers maken dat duidelijk. De twee grootste overkoepelende organisaties in ons land, de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers (NBvV) en de Algemene Ne derlandse Bond van Vo gelhouders (ANBvV), tel len samen onge veer 75.000 le den. Ervanuit gaande dat lang niet iedereen met een of meer 'pietjes' in zijn kooi of volière daarvan lid is, bele ven dus honderddui zenden Nederlanders plezier aan het houden van vogels in gevangen schap. De weerzin die dat wekt bij ongetijfeld eveneens honderdduizenden anderen, heeft niet alleen te maken met de prin cipiële vraag of je (gevleugelde) dieren in hun bewegingsvrijheid mag beperken. Het zijn vooral de praktijken van illegale handel aren, smokkelaars ensijsjeslij mers, die daaraan ten grondslag liggen. Tot verdriet van de 'ge organiseerde' kwekers worden ze daarmee te vaak en te snel in ver band gebracht. „Als er, zoals twee weken geleden, ergens twaalf duiven met afgehakte pootjes langs de kant van de weg liggen, dan kijk je daar toch ook niet alle duivenmelkers op aan," stelt Louis Boumeester, voorzit ter van de Bredase Vogelvereni ging Vogelvreugd. „Dat is het werk van pure misdadigers." Ook Piet Magielse uit Etten-Leur, als 'ringencommissaris' verant woordelijk voor het officieel re gistreren van kooivogels, wijst el ke relatie tussen illegale of crimi nele praktijken en de leden van de vogelverenigingen van de hand. „Aan vogels die in de vrije natuur zijn gevangen heb je als kweker niks. Gewoon vanwege het simpele feit, dat die dieren niet voldoen aan de eisen die aan kweek vogels worden gesteld. Ze showtime te maken. Maar ik vraag me af of je zover mag gaan, want je moet wel uitkijken met die kleurstoffen omdat de vogels er een leverziekte van kunnen krijgen." Volgens Boumans en Magielse be staan er ook tal van foefjes om schoon heidsfoutjes te ver doezelen, die al dan ver tonen vaak de 'ver keerde' eigen schappen, die kwekers juist proberen weg te fokken. Wil je als kweker vooruit komen, dan kun je niet anders dan alleen maar gekweekte vogels gebrui ken. Een goede kweker zal ook nooit naar zomaar een vogelhan delaar stappen om een nieuwe vogel aan te schaffen, maar naar een collegakweker. Want alleen dan weet je precies wat je in han den krijgt." Een beetje kweker houdt er vol gens Boumans dan ook een echt fokprogramma op na. „Want of het je nou om de kleur, de vorm of de zang van de vogels te doen is, je probeert steeds door een goede koppeling van ouder-vogels nog mooiere of betere exemplaren te krijgen. En het aardige daarbij is, dat sommige erfelijke factoren pas na acht generaties tevoor schijn komen. Je moet dus voort- t durend in de gaten houden welke vogels ge schikt zijn om verder mee te gaan en welke je met elkaar kruist." Maar het kweek- en showverhaal begint natuurlijk met goede ver zorging en huisvesting. Wat het laatste betreft lijkt de kooivogel- huivesting dezelfde ontwikkeling te hebben doorgemaakt als de volkshuisvesting. Volières met dubbele beglazing, spouwmuuri solatie en kunststof schrootjes zijn tegenwoordig heel normaal. Boumans heeft zijn 'schuur' zelfs aangesloten op de vloerverwar ming van zijn woonhuis. En voor schelpenzand halen hij en zijn collega's inmiddels de neus op. „Dat wordt een zootje in combi natie met water. Dan krijg je bij voorbeeld last van schimmels. Daarom gebruiken we tegen woordig beukensnippers, dat neemt veel beter vocht op." Met honderden, soms duizenden tegelijk zullen ze de komende maanden op tal van plaatsen weer te kijk staan tijdens vogeltentoonstellingen. foto camiel schelstraete In de aanloop naar de Miss en Mister Bird-verkiezingen speelt voeding uiteraard ook een be langrijke rol. Het bepaalt bij voorbeeld niet alleen de kwaliteit van het verenpakje, maar ook de kleur ervan. Zo staan worteltjes van oudsher op het hoofdmenu onder kwekers van 'rode' kana ries. Maar Boumans erkent dat het toedienen van kleurstoffen via het drinkwater en het eivoer inmiddels ingeburgerd is. „Daar door komen kanaries soms al he lemaal rood uit het ei. Theore tisch is men nu zelfs al in staat om van een gele kanarie een rode niet algemeen geaccepteerd zijn in kwekers kringen. „Bijvoorbeeld het uit trekken van staartpennen. Een gele kanarie met witte staartve ren zal niet in de prijzen vallen. Daarom trekken sommige kwe kers die uit, omdat zich dan al snel een nieuwe, wel gele pen zal ontwikkelen. Maar dit is wel een omstreden handelwijze," zegt Boumeester. Een inmiddels uit den boze ver klaard trucje is de toepassing van magnesiumpoeder. Vroeger wer den de vogels enige tijd voor de tentoonstelling daarmee be strooid. Ze poetsten zich een ongeluk om van die irritante schilfertjes af te komen, maar de veren werden er tegelijkertijd wel extra mooi van. „Wie echter op het gebruik van dat poeder wordt betrapt, wordt tegenwoordig onherroepelijk ge diskwalificeerd," vertelt Magielse. Een minder bekritiseerde correc tiemethode heeft betrekking op de houding van de vogels. Ze moeten volgens de normen 'mooi lang en slank' op hun stokje zit ten. Als een vogel die houding van nature niet heeft, wordt hij erin. getraind om 'op zijn tenen' te gaan staan. „Een verouderde me thode daarbij is het afplakken van de voor- en zijkanten van de kooi, zodat de vogel zich wel moet uitstrekken om iets te kunnen zien," aldus Magielse. Hij zelf gebruikt een spie geltje tegen de bovenkant van de kooi. „De kanarie denkt dan een soortge noot te zien en wordt nieuwsgierig. Dat spie geltje moet je echter wel regelmatig weer verwij deren, omdat de vogel anders zijn belangstelling verliest." Zo bestaan er volgens Boumans en Ma gielse nog tal van foefjes, waardoor een vogel meer kans maakt om in de prijzen te vallen. Bijvoorbeeld het maken een wandelingetje met de kooi, zodat de vogels wennen aan drukte. Of het laten spelen van een radio in of nabij de volière, zodat de vogels tijdens de show niet zo gauw schrikken van vreemde geluiden. Maar zoals ook een kok zijn keukengeheimen niet graag prijsgeeft, zo doen zij er verder het zwijgen toe. Louis Boumans wil er tenslotte toch nog wel eentje prijsgeven. „Ik doe mijn vogels gedurende twee we ken voor een tentoonstelling elke avond in bad. Daarvoor gebruik ik een plantenspuit. Aan het wa ter voeg ik een preparaat toe voor glanzende veren. De vogels vin den het heerlijk, ze gaan ervoor tegen de tralies zitten. Na het bad gaan ze zich poetsen, zodat de contour-veren aan de schoften mooi in model gaan zitten." In Rucphen wordt van vrijdag tot en met zondag een internationale vogeltentoonstelling gehouden in gemeenschapshuis De Vaart aan de St. Martinusstraat 2c. DE DIJK toert momen teel door het land om de cd Blauwe Schuit te promoten. Morgen is de groep te zien in de Bussel in Oosterhout. Vorige week kwam de The Guy Forsyth Band voor de vierde maal dit jaar naar Eu ropa. Dit keer voor een korte Nederlandse toernee die het kwartet langs elf kleine concertpodia voert. Tevens stonden de af gelopen dagen nog twee radio-optredens op het programma. Morgenavond staat dit bonte kwartet in het Bredase popcentrum Para en zaterdag is men te zien en vooral ook te horen in Porgy Bess in Terneuzen. Door Karei van der Pol De kroonluchters gaan van het plafond.' Zo om schreef iemand een optreden van de jonge Ameri kaanse blues-sensatie The Guy Forsyth Band eerder jut jaar in ons land. Deze formatie laat overal waar gespeeld wordt een diepe indruk achter. Hun optreden op het befaamde Belgium Rhythm and Bluesfestival in Peer ontlokte ce L laamse krant Het Volk zelfs de volgende uit spraak; 'Deze band deed het over het algemeen zwarte programma met onder andere BB King, Ray Charles en Bobby 'Blue' Bland totaal verbleken,' een aardige opsteker voor dit relatief onbekend kwartet, In De Nieuwe Pul in Uden verloopt de soundcheck J10? rommelig, niet alleen de akoestiek van de ruim- e laat te wensen over, ook de overijverige geluids- nnter kan het geluid niet naar de smaak van de handleden krijgen. ■'Kijk. zegt Guy Forsyth tussen een aantal rek- en oefeningen door. „Wij weten nooit exact hoe ng we zullen spelen, maar meestal is het minimaal nn RUUr 6n soms staan we wel eens vier tot vijf uur ha ri po<^um Tegenwoordig moet altijd alles kei- ra staan afgesteld, maar daar hebben wij eigen- nieh,een Z'n 'n' 'e won^ compleet doof op deze ma- Als de mixer eindelijk is overtuigd en de volume- voldoende is teruggedraaid, wordt er in hoog po een aantal nummers doorheen gedraaid. Als senriu S0un^cbcck is, ben ik benieuwd naar het ei- Daar optre^en maar dat laat minstens nog een d uur op zich wachten, er moet gegeten worden oprecht jammer voor-de-meneer-van-de-krant, k ag snel want men heeft honger. 25:iar'ge Forsyth startte zijn professio- oopbaan vier jaar geleden. Hij, gitarist Keith The Guy Forsyth Band: van links naar rechts: bassist Gil T., gitarist Keith Bradley, drummer Ri chard Chilleri en zanger I mondharmoniaspeler Guy Forsyth. foto herman nijhof Bradley en drummer Rich Chilleri ontmoette elkaar in het bluesmekka van Austin, Texas. „Stevie Ray Vaughan die uit Austin kwam, had een haast magi sche aantrekkingskracht op hele hordes jonge gita risten. Iedereen die iets wilde worden in de muziek trok naar die plaats en wij, ieder afzonderlijk, dus ook. Niet dat wij fans waren van Stevie, eigenlijk helemaal niet, maar in Austin gebeurde tenminste iets. We ontmoette elkaar regelmatig tijdens de on telbare jamsessions en vanaf de allereerste keer klikte dat gelijk. We hadden alle drie dezelfde feel en besloten iets samen te gaan beginnen," vertelt de kleine, magere Forsyth. Het viertal werd aangevuld met bassist Rob Dou glas en The Guy Forsyth Band was geboren. In het prille begin speelde het kwartet bijna dagelijks in en rond Austin, later kreeg men meer bekendheid in heel Texas en speelde de band minimaal vijf avon den per week in kleine kroegen en op veel festivals. Tijdens een van de vele concerten van de band ont moette Forsyth een Nederlander die de band wel naar ons land wilde halen voor een paar kleine clubconcerten. In Nederland was The Guy Forsyth Band voor het eerst te zien in 1993 op het Bluesfes tival in Eindhoven. De eerste dag verzorgde Guy Forsyth een akoestisch solo-optreden en een dag la ter gaf hij met zijn band een verpletterend concert, het publiek perplex acherlatend. Met z'n rauwe, zware stem en dito mondharmonica-spel maakte hij diepe indruk en legde de basis voor zijn eerste al bum. „Via via kwam ik in contact met mensen van Münich en Lizard Discs en zij zagen wel iets in een Iive-cd. Wij waren daar best blij mee, want wij zijn een typische live-band en houden niet van ellenlan ge studio-sessies. Het gevoel wat wij over willen brengen komt op het podium het best tot zijn recht," De opnamen voor de debuut-cd High Temperature vonden plaats in De Metropool in Hengelo, Het con cert duurde zoals gewoonlijk bijna vijf uur en de band moest van de mixer stoppen omdat alle be schikbare tapes op waren. Van die sessie zijn ruim vijvenzeventig minuten op plaat vastgelegd. High Temperature laat een hardwerkend collectief horen dat het ene moment keihard swingt en op het andere moment bijzonder ingetogen klinkt. De schijf laat een veelheid aan invloeden horen zoals blues, swing en swamprock en roept herinneringen op aan bands als The Fabulous Thunderbirds, Ron nie Earl en Sugar Ray. Forsyth speelt niet alleen goed mondharmonica maar heeft ongetwijfeld een van de krachtigste en soulvolste blanke bluesstemmen van dit moment. De live-registratie en de vooruitgesnelde status van de band droegen er toe bij dat het kwartet werd uit genodigd om het festival in Peer te openen. Inmid dels was bassist Rob Douglas vervangen door de ko lossale Gil T., die met zijn minstens driehonderd pond een even grote blikvanger is als de beweeglij ke Forsyth. De opzwepende muziek van The Guy Forsyth Band stuurde het programma tijdens de eerste dag in Peer meteen al danig in de war. „Oh my god, what an opening act," schreeuwde de master of ceremonies na het optreden. Hij en de tienduizend toehoorders smeekten om meer, en meer kregen ze. Tot twee maal toe zelfs, al leen in een nog hogere versnelling. Na afloop van dit optreden gingen de muzikanten niet naar de kleedkamers maar besloten om tussen het publiek te gaan staan. Rust werd hen nauwelijks gegund want werkelijk iedereen wilde Forsyth de hand schudden en hem complimenteren met zijn show. De bandleden zelf genoten zichtbaar van dat suc ces. VERVOLG OP UITGIDS - D4 Er zijn er die het de beste keuken van Zeeuws-Vlaanderen noe men. Het eetcafé Ter Nose op de Markt in Terneuzen, amper een jaar oud, is in opkomst, zeggen de fans. Ze vertellen je hoe hemels heerlijk en ze likken zich de lippen. Dat schreeuwt om een proef. Nieuwsgierig naar Ter Nose schuiven we aan tafel voor een lunch. Het interieur is sober, niet ongezellig. Het is een eetcafé, geen luxe ballentent. In de hoek staat een bar waar uitbater Martin Ververs stamgasten neutjes inschenkt. De menukaart is niet lang, maar biedt genoeg keuzemogelijkhe den. Op een schoolbord kun je lezen wat vandaag speciaal de pot schaft. Drie gangen voor 39,50. Ik bestel een voorgerecht van rauwe zalm met spekjes en frambo- zendressing, omdat de combinatie me eigenzinning lijkt. Als hoofdgerecht kies ik de gegrilde entrecöte met sjalotten uit het dagmenu. Mijn collega gaat helemaal op de vistoer en neemt een pakketje van gerookte zalm en garnaaltjes vooraf en scampi's met gamba's in pikante tomatensaus daarna. Mijn voorgerecht is een droom. De rauwe zalm is on-Hollands dik gesneden en smelt met de krokante spekjes lichtzilt zo mijn bin nenste in. De frambozendressing zorgt ergens ver weg op de ach tergrond voor een zweem van wilde framboosjes. Heel subtiel. Mijn collega zit ook tevreden te eten. Hij omschrijft zijn gerookte zalm met garnaaltjes als 'harmonieus en lekker zacht'. Chefkok Jacques Barentsen, eerder kok in het Churchill-hotel en La Bou- teille, weet wat koken is. Daarom is het vervolg na dit voorafjesfeest dubbel zo jammer. We moeten veertig minuten wachten voor de bedienmevrouw het hoofdgerecht op tafel zet en dat is gewoon te lang; zeker voor een lunch. Grote drukte zou een excuus kunnen zijn, maar slechts.drie tafeltjes zijn bezet. En als de spijzen uiteindelijk komen, hoor ik de collega kankeren over een veel te scherpe tomatensaus, die de tere smaak van de schaaldieren verdringt. Bovendien worden de gamba's geserveerd met het zwarte darmka naal er nog in, en dat is, zwak uitgedrukt, heel slordig. Zelf heb ik niet te klagen. Mijn entrecöte is vlinderzacht en smaakt naar goed vleesrund. Ik schrik even van de pluk zuurkool op mijn bord, want ik ben een zuurkoolhater. Maar hoera! Deze zuurkool is niet zuur, doch lichtjes rins. Met de zoetige sjalottensaus geeft het een heel aparte zoetzuurtoets aan het vlees. Het is de eerste keer in mijn leven dat ik zuurkool lekker vind. Die ervaring rijker en 110,50 armer (de totaalrekening inclusief koffie) besluiten we dat Ter Nose een prima eetplek is waar ook nog wel wat minpunten kunnen worden weggewerkt. C.M. De keuken is geopend van 11.00 tot 22.00 uur, maandags gesloten.

de Stem | 1994 | | pagina 25