fess» tesr- Maanden wachten op alimentatie 4Ik heb nooit een goddelijke status geambieerd' PvdA one A2 -DE STEM- Nieuw incassobureau LBIO kan werk niet aan VNO en N< Asielbeleid DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Geneesmiddelen AOV Irak Ketelmuziek Bedrijvendokter Joep van den Nieuwenhuyzen over missers: PESTEM APK-keuring niet strijdig met EU-regels DE STEM WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 'GENEESMIDDELENPRIJS in Nederland hoogste van Eu ropa'. Een krantebericht, dat we regelmatig in alle dagbla den lezen. Moeten we de overheid gelo ven, en dat is al moeilijk, dan denkt men ook nu weer fors te kunnen bezuinigen door beperking van de uitgaven van de farmaceutische indus trie. Ditmaal moet het voor 1,5 miljard gulden minder. Oud-staatssecretaris Simons en diens voorganger Dees hebben ook al pogingen in die richting gedaan, maar faal den door gebrek aan daad kracht. Daarnaast leverden hun plannen om medisch spe cialisten fors te laten inleve ren alleen maar herrie op. Sinds 1979 probeert de over heid de exhorbitante groei van uitgaven aan de farma ceutische industrie terug te dringen. Tevergeefs. Bij elke poging schreeuwen de fabrikanten moord en brand, beweren dat ze de ho ge prijzen vast moeten hou den-om de research-kosten terug te verdienen, bestrijden ze dat de prijzen in Neder land hoog zouden zijn en dreigen bij elke ingreep van de overheid naar de rechter te stappen. 'Misschien zijn de prijzen el ders in Europa wel veel te laag,' is het standaard-ant woord. Pillen, injecties en pleisters kosten nu al 5 mil jard per jaar. Is misschien de term 'maffia' van toepassing op de uiterst krachtige lobby van fabrikanten, grossiers en apothekers? Om te beginnen zal minister Borst (Volksgezondheid) via Economische Zaken zo snel mogelijk een prijsstop voor geneesmiddelen moeten af kondigen. Daarnaast harde maatregelen tegen overtre dingen inzake de kartelwet geving en bij de Europese Commissie op een verbeterde ontweprichtlijn aandringen waardoor grote prijsverschil len in de lidstaten tot het verleden gaan behoren. In de Europese Unie ontstaat dan een gemeenschappelijke far maceutische markt. Zolang deze zaken niet geregeld zijn, blijft alles bij het oude. Verder moet het beleid ge richt zijn op beperking van het gebruik. Dat laatste zal van minister Borst moeten komen. Zij mag zich daar niet vanaf laten brengen door be loftes vanuit de branche. De 'bespaargaranties' vanuit die hoek zijn hoogst onbetrouw baar. Brec'"., L. Bos MENEER Batenburg en zijn Algemeen Ouderen Verbond moeten nu geen krokodille- tranen laten over het misluk ken van de fusiebesprekingen met de Unie 55+. Het feit dat hij al lang voor de oprichting van het AOV wist, dat de Unie 55+ politiek actief was voor de oude- renbelangen in ons land, heeft hem er niet van weer houden om toch met het AOV aan de Tweede-Kamerverkie zingen deel te nemen. En om nu de Unie 55+ te verwijten, dat zij weigert door Baten burg c.s. als gemakkelijke prooi te worden -verslonden, riekt naar demagogie. Hij weet drommels goed, dat hij tijdens de verkiezingen van 3 mei jl. handig gebruik (of liever misbruik) heeft ge maakt van de Unie 55+ pro- r?sr" I bewerken I statl standpunt eens is. paganda, maar het lijkt ver- S standig, dat hij zich vanaf heden verre houdt van gooien met modder naar de Unie 55+. Helaas moeten wij constate ren, dat in de huidige situatie bij het AOV het gezegde weer eens opgeld doet: 'Wie wind zaait, zal storm oogsten'. Mis schien kan hij nog veel leren van een werkelijke uniege dachte. Zwolle, E. Noordman IN DE Stem van 13 oktober geeft een verslaggever een vraaggesprek weer met 'een pleitbezorger voor het Iraak- se volk, dat door VN-sancties wordt getroffen. Een belangrijk aspect dat niet aan de orde kwam in het stuk is dat de Golfoorlog is begon nen met de unanieme instem ming van de VN, omdat Irak het autonome buurland Koe weit bezette en het wilde an nexeren als provincie. De in het vraaggesprek ge suggereerde stelling dat de Golfoorlog door Amerika en de sjeiks zou zijn uitgelokt lijkt mij twijfelachtig. Ook Hilter meende indertijd straffeloos een aantal buur landen te kunnen annexeren als provincie. Kennelijk heeft de wereldbe volking hiervan geleerd. Van daar die uniform doorgevoer de sancties zolang Irak niet voldoet aan de door de VN gestelde voorwaarden. Het is juist dat men oog heeft voor de gevolgen voor het noodlijdende deel van de Iraakse bevolking. Maar het is zaak om daarbij wel objec tief te blijven en de ware aanleiding van die ellendige gevolgen in het juiste licht te blijven bezien. Etten, N. Mosman DE UITSPRAAK van gede puteerde De Geus te onder zoeken waarom GE Plastics in het voormalige Oost-Duits- land investeert, valt waar schijnlijk onder de categorie 'ketelmuziek'. Wanneer politici het vraag stuk van de welvaartsverde ling serieus nemen, zullen zij toch tenminste een interna tionale visie dienen te heb ben. Welvaartsverdeling en ar moedebestrijding zijn het beste gediend met gespreide werkgelegenheid. Werkgele genheid kent een hoge multi plier in relatie tot de totale verbetering van de levens standaard in zich ontwikke lende economieën. De visie van de Bergen op Zoomse burgemeester sluit wel bij dit laatste aan. Het zou provinciale politici niet misstaan wat verder voor de 'muziek' uit te lopen. Drimmelen, S. van Schie Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-372c3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-1782^ Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-1969< Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01 f.j-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 0165' >-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 011o0-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Oosterhout - Acht tot tien maanden lang wachten op je geld en dan nog geen zekerheid hebben of het komt. Want op je brieven krijg je geen antwoord. Duizenden gescheiden vrouwen verkeren inmiddels in grote fi nanciële problemen. De schul dige? Het LBIO in Gouda, dat sinds 1 maart verantwoordelijk is voor de inning van alimentatie bij weigerachtige vaders. Maar het LBIO kan zijn taak niet aan. „Een schandalige organisatie," vinden gedupeerden. Per 1 maart van dit jaar is als gevolg van een wetswijziging de inning van het geld van alimen tatieplichtigen (bijna altijd va ders) van de Raden van de Kin derbescherming overgeheveld naar het LBIO. Het Landelijk Bureau Inning Onderhoudsbij dragen fungeert als incassobu reau, dat door loonbeslag of des noods door te dreigen met in hechtenisneming onwillige va ders (dat zijn er 20.000) kan dwingen te betalen. Maar van al die stoere taal komt in de prak tijk niks terecht. „Beslag op z'n loon? Inhechte nisneming? Dat zouden ze wel willen," zegt G. Rijpert uit Geertruidenberg. Zij is ten einde raad nu ze sinds februari van dit jaar nog geen cent voor haar twee kinderen heeft ontvangen. „Toen mijn man na vier weken nog niet had betaald, heb ik het LBIO gebeld. Ik vond het een geruststellende gedacht dat zo'n bureau het verder wel voor mij zou regelen. Op 1 mei kreeg ik een formulier thuisgestuurd, dat ik nog diezelfde dag heb inge vuld en teruggestuurd. Vanaf dat moment konden ze overgaan tot beslaglegging op de uitkering van m'n man. Het is nu acht maanden later en er is nog steeds niets gébeurd. Erger nog: m'n ex-man zegt dat hij niet kan betalen, en ik moet wachten tot dat de zaak voor de rechter is geweest. Terwijl het LBIO zelf in z'n brochure schrijft- dat er tot de rechterlijke uitspraak betaald moét worden." „Ach, hou maar op," zucht P. Masereeuw, de Oosterhoutse om budsman, „zo kun je nog uren doorgaan. De klachten over het LBIO zijn legio: ik heb de laatste maanden al veertig brieven over dit onderwerp gehad. Allemaal van vrouwen die ten einde raad zijn. Moedeloos. Omdat het LBIO niet alleen z'n werk slecht doet, maar dan ook nog nalaat om de mensen fatsoenlijk ant- G. Rijpert ...ten einde raad... woord te geven." Mevrouw Rijpert belde en belde en schreef aangetekende brieven. Geen één is er beantwoord. Maar: „Ze wisten me wel te vinden om me te schrijven dat m'n man om vermindering had verzocht." Meneer Van A. uit Oosterhout schreef brieven namens zijn hui dige vrouw. „Het gaat om een klein bedrag van 250 gulden per maand, maar de schuld is inmid dels opgelopen tot 3000 gulden. „Straks valt er niks meer te halen!" vreest van A. die ano niem wil blijven 'vanwege 'het agressieve gedrag' van de ex van z'n vrouw. Van A. is van het kastje naar de muur gestuurd. „Bij het steun punt Van het LBIO kunnen ze alleen zien of er geld onderweg is of niet. Dat was dus niet het geval. Toen ik vroeg naar het hoofd van de incasso, kreeg ik z'n nummer niet. Zes weken ge leden schreef ik een brief, vier weken geleden nog een keer, FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP twee weken geleden vroeg ik per omgaande om loonbeslag. Het eind van het liedje is dat ik afgelopen vrijdag een brief heb gestuurd naar de directeur van de Raad voor de Kinderbescher ming himself. want die is nog steeds verantwoordelijk voor een goede gang van zaken." Van A. schreef die brief op ad vies van ombudsman Mase reeuw, die op zijn beurt hierover contact heeft gehad met de Na tionale Ombudsman. Bij die in stantie zijn al tientallen brieven van klagers binnengekomen, maar de Nationale Ombudsman kan niets doen zolang de gedu peerden niet eerst de officiële klachtenprocedure hebben ge volgd. Voorlichter Marjo van Ginneken van de Ombudsman: „We willen wel in actie komen, maar we zijn gebonden aan de wet. Eerst moet de Raad voor de Kinderbescherming de kans krij gen de problemen zelf op te lossen." Wat voor problemen dat dan precies zijn, is niet echt duide lijk. Mevrouw P. van M. uit Oosterhout heeft sinds maart nog 2236,36 tegoed van haar ex-man. Op een brief die ze in april hierover baar het LBIO stuurde, kreeg zij in juni ant woord. „In het begin belde ik naar het LBIO. Toen waren de computers nog niet aangesloten, was het excuus." Op 3 oktober krijgt ze een brief dat haar man 2236,36 ver schuldigd is. Maar dat wist ze zelf al.... elke maand houdt ze de achterstand op kleine briefjes keurig bij. „Vorige week maan dag heb ik weer naar het LBIO gebeld. Ze hadden mijn man aangeschreven, zeiden ze. Maar wat er nu gaat gebeuren, hoe lang ik nog moet wachten, daar op blijven ze het antwoord schuldig." Ook de pers wordt in eerste instantie niks wijzer over de oor zaken. Gevraagd naar de reden van de achterstand bij mevrouw Van M. is het antwoord 'dat dit een privacy-zaak is'. Ook als je het exacte dossiernummer ver meldt met alle andere benodigde gegevens die mevrouw Van M. heeft verstrekt, willen ze op het 06-nummer van het LBIO niks zeggen. Op de opmerking wat ze dan zouden doen als de beller de échte mevrouw Van M. zou zijn die wil weten waar haar geld blijft, moeten ze het antwoord schuldig blijven. De pers moet maar bellen naar het hoofdkan toor. Daar is J. Kruis, plaatsver vangend directeur en woord voerder. Volgens Kruis zijn er 'diverse oorzaken' aan te wijzen voor de achterstand in de inningen. „We zijn al met een achterstand be gonnen," begint Kruis. „Bij de overdracht 'van de bestanden van de 19 Raden hebben we veel achterstallig werk meegekregen. Ook ontbrak het ons aan vol doende, ervaren personeel. Komt bij dat er een heel nieuw auto matiseringssysteem moest wor den opgebouwd. En dat is nu nog niet helemaal klaar, maar we kunnen al wel aan de slag." Dat het het LBIO ontbreekt aan daadkracht, bestrijdt Kruis. „We hebben de afgelopen maanden, 8400 loonbeslagen gelegdi dat kost tijd, legt Kruis „Eerst moet je de man tracer» dan moet je kijken of hij loondienst is en bij wie. Da- kunnen maanden overheen gas In het zwartste scenario kun pas na vier maanden beslag 1 gen. Dat mensen pas een U jaar na hun inningsverzoek gel binnenkrijgen, is dan geen uil zondering." Dat er nu vrouwj zijn die al tien maanden wach ten, is volgens Kruis weer tem. te voeren naar 'de achterstand' De brief die meneer Van t schreef over zijn klachten is j8 middels bij de Raad voor 4 Kinderbescherming in Den Haai aangekomen. En meteen behan deld. „Ik heb de brief met» weer teruggestuurd naar b LBIO met de vraag om op korte termijn op de klachten va meneer Van A. te reageren," ze» waarnemend directeur A.' Ver. steeg van de Raad in den Haag „Is het antwoord niet bevredi gend, dan zullen wij grote drul gaan uitoefenen op het LBIO, want wij zijn nog steeds verant' woordelijk voor hun function Inmiddels komen de gedupeer- den steeds verder in de geldpm blemen. En daar is verder nib aan te. doen, stelt mevrouw steeg. „Het LBIO kan niks voor uit betalen, want het heeft abso luut geen geld. Kunnen ze niet incasseren, dan kunnen ze betalen." Bij de Oosterhoutse mevroos Van M. is de nood zo gestegen, dat ze er een baant]! bij heeft genomen. „Ik moei 1000 gulden boekengeld betalen voor de studie van m'n dc en daar bovenop nog eens J aan schoolgeld. Dat geld moet vóór 26 oktober binnen zijn. wat moet ik anders doen?" PvdA-kamerlid Van der I heeft minister Sorgdrager vorige week om opheldering gevra over de LBIO-kwestie. Zij daar naar verwachting over twee weken op antwoorden. Mevrouw Rijpert uit Geertrui denberg moet volgens het LBIO wachten op de oproep van de rechtbank, waar haar ex-i om vermindering van de alimen tatie heeft gevraagd. „Dan ik nog drie weken om een a caat in te schakelen. Moet je voorstelllen: terwijl zij na tiet maanden nog niks hebben reikt. Voor de kosten van een advocaat, namelijk 560 gi kan ik dan zelf opdraaien. Eu dat niet alleen: mocht mijn het proces winnen, dan ms ook nog eens de proceskosten betalen. Is dit nu recht?" VERVOLG VAN VOORPAGINA De mechanismes treden bij an deren wel in werking. „Het is logisch dat ze niet naar de grote banken kijken. Het zou de Ne derlandse economie kunnen schaden als er daar een, twee of drie op de vingers zouden wor den getikt." Het establishment kotste met de HCS-zaak de snelle, jonge, dy namische zakenman, die ook nog eens regelmatig riep dat het oude management niet deugde, uit. „Zo mag je dat wel zien, ja." Maandagavond begon de verga dering van Van den Nieuwen huyzen met zijn Raad van Be stuur en Raad van Commissaris sen pas laaf. Om half tien sprak hij de leden toe. „En het is zeker geen nachtelijke bijeenkomst ge worden. Binnen vijf minuten waren we klaar. Ik had van tevoren al voor mezelf besloten dat ik terug zou treden tot de uitspraak van de Hoge Raad. En de Raad van Commissarissen heeft daarmee ingestemd." Van den Nieuwenhuyzen dankte zijn snelle opkomst als entrepre neur aan zijn specialisme van bedrijvendokter. Hij kocht fail liete bedrijven op, saneerde schulden, zette nieuw manage ment in en bewerkstelligde zo een ommekeer. Als groot-aan deelhouder bij HCS wilde hij samen met paardenfokker Léon Melchior en grootgrutter Eric Albada Jelgersma met een kapi taalsinjectie van totaal zestig miljoen gulden het computerbe drijf HCS redden. Van den Nieuwenhuyzen strui kelde voor het Amsterdamse Ge rechtshof op de opzettelijke beïnvloeding van de koers van het aandeel HCS, die van belang was om vast te stellen hoeveel aandelen de grootaandeelhou ders terug zouden krijgen voor hun bijdrage. „Zeker is het cynisch dat je juist voor zo'n reddingsoperatie wordt gestraft. Ik kan me nog voorstellen dat als iemand op oneigenlijke wijze probeert om zijn geldelijk gewin binnen te halen, maar wij, wij drieën heb ben samen tweehonderd miljoen gulden aan die hele HCS-affaire verloren. Het is een schande. Ik vind het volstrekt onrechtvaar dig. Als professor Van der Grin ten, de voorzitter van de werk groep die deze wet heeft ontwor pen, dit zou weten, zou hij zich omdraaien in zijn graf." In elk geval is de HCS-affaire een nagel aan zijn doodskist. „Begemann en ik hebben veel onder de HCS-zaak te lijden ge had. De hele HCS-affaire heeft Begemann in een negatieve spi raal gebracht. We hadden in 1991 juist vrij hoge schulden opgebouwd in verband met en kele grote overnames. Wij zetten die schulden gewoonlijk via aan delenemissies om in eigen ver mogen. Dat deden we meestal in de Engelse markt, bij institutio nele beleggers als pensioenfond sen, weduwe- en wezenfondsen. Maar toen die HCS-affaire ging spelen, kelderde de koers van het aandeel Begemann." „Kijk, de hele economie berust op vertrouwen. Als het vertrou wen wegvalt, haal je de basis onder de economie vandaan. Ent dat gebeurde bij Begemann door die HCS-affaire. De banken zei den: 'Het vertrouwen van de fi nanciële wereld is geschonden. Wij zijn daarom niet meer bereid tot herfinanciering van de schul denlast. Ga die dus maar eens aflossen'." „Daardoor moesten wij bedrij ven gaan verkopen. Dat kwam op een hoogst vervelend mo ment. We hadden tot dan toe de cash-flow in de ondernemingen laten zitten. Die bedrijven, die immers vaak terugkwamen uit een heel moeilijke tijd, hadden de cash-flow hard nodig voor investeringen in het eigen be drijf. Dat liep toen eigenlijk vrij goed. 1990was een uitstekend jaar, 1991 ook." „We hadden de normale divi- dendstroom, als rendement op de investering van de holding, nog niet op gang gebracht. En nu kwamen we in die squeeze (het uitknijpen, wr) terecht, waar door we dochters moesten gaan verkopen." Begemann moest zijn tafelzilver gaan verkopen. „Tsja, je verkoopt het gemakke lijkste de bedrijven waar je suc ces hebt geboekt: Smit Transfor matoren, Bredero Price, Vea Ra diatoren, Begemann Pompen." Daardoor blijft u zitten met de minder succesvolle bedrijven en dat versterkt de spiraal. '„Ik vind niet dat dat heeft de spiraal niet versneld, dat hangt meer van de prijzen af. Maar er is wel een niet aflatende stroom van sterk argwanende berichten ontstaan." U moest vervolgens steeds veel te veel uitleggen. Dat maakt geen goede indruk. „Ja. In die sfeer van wantrouwen verschenen steeds berichten, vol strekt onterecht. Het was bekend dat door het uitstappen van de Engelse beleggers er geen Insti tutioneel vangnet meer bestond voor ons aandeel. Daardoor werd het aandeel Begemann een speelbal van de speculanten. De geruchten in de media namen toe en wij moesten constant in de verdediging." „Een voorbeeld: de Financieel Ekonomische Tijd uit België lan ceert het bericht dat bij een faillissement van de Boelwerf, Begemann een verlies lijdt van 55 miljoen gulden. Dat was vol strekte onzin! Wij hebben onze risico's prima afgedekt. Maar vervolgens klapt de koers met tien procent in elkaar en ik kan iedereen gaan benaderen om dat bericht tegen te spreken. En je weet hoe dan wordt gereageerd: na zo'n rectificatie blijft toch het beeld hangen van 'waar rook is, is vuur'." Geheel flauwekul kan Van den Nieuwenhuyzens kritiek niet worden genoemd. Toevallig ver scheen gisteren in De Telegraaf de mededeling dat de Duitse Joep van den Nieuwenhuyen: 'Ik kom de tijd wel door'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Treuhand niet meer met Bege mann wil onderhandelen over DWA. Een woordvoerder van de Treuhand: „Niemand van onze organisatie heeft met De Tele graaf gesproken. Het bericht klopt ook niet. Van den Nieuwenhuyzen: „Je vraagt je dan af: 'Gebeurt dat niet opzettelijk?' De zorgvuldig heid in de berichtgeving is veel geweld aangedaan. Veel van wat geschreven is, is onwaar." Een haat-liefde verhouding met de pers? „Ik ben absoluut geen haatdra gend figuur." Na de verkoop van het tafelzil ver heeft Begemann weinig winstbronnen meer over. „Dat is niet juist. De versnel- lingsbakkenproducent VCST draait uitstekend, dat geldt ook voor Smit Draad, DocData, Ho- lec Projects en de Rail Groep, Jij hebt geschreven dat de RDM en de Boelwerf miskopen zijn. Ben ik absoluut niet met je eens. Bij de RDM hebben we de risico's goed afgewogen. Na de splitsing beschikt RDM Technology over een uitstekend renderende or derportefeuille voor vier jaar. RDM Submarine heeft met de studie-opdracht twee jaar de tijd om straks nieuwe opdrachten voor onderzeeërs binnen te ha len." „En die komen er! Daar ben ik honderd procent van overtuigd. Natuurlijk hebben wij zwaar moeten afbouwen. Alleen omdat ik in het belang van de BV Nederland de Taiwanese order niet heb geboekt." U kon die order toch niet krij gen? „Dat had op een bepaalde ma nier wel gekund. Ik had de keuze om de opdracht te boeken óf niet. Maar daar hadden andere bedrijven schade van ondervon den." U bent toch geen filantroop. „Dat is geen kwestie van filan troop zijn. Mijn gedachten gaan verder dan alleen het belang van Begemann. Ik kijk ook naar de Nederlandse industriepolitiek. Ik ben ervan overtuigd dat je daar op lange termijn ook de vruchten van plukt in de vorm van compensatie-orders. Die hoeven niet van de overheid te komen, die kunnen ook elders worden geboekt." De Boelwerf. „Wij hebben zeer duidelijke af spraken met de Vlaamse rege ring. De risico's zijn absoluut beperkt. Aan de andere kant zouden we volledig meedelen in de up-sidevan de winstpotentie. Als het goed gaat, zouden we volop profiteren, bij delde risico's." „De nu afgewezen wijze van fi nanciering van de order voor twee shuttle-tankers was al een jaar bekend! Daar bestonden ai- spraken over met de Vlaamse regering. André Deleye is a bezig met eeh soort pendeldiplo matie tussen de Vlaamse'rege ring, dat wil zeggen de socialis ten en de christen-democraten en de opdrachtgever rederij Maats, om een compromis bereiken." „Dit is altijd een overbrug gingsorder geweest, met speciale faciliteiten. Komt die order bin nen, dan steken we geld, in de modernisering. Vervolgens ma ken we goede kans op achttien schepen, waarvoor we offertes hebben uitgebracht. De toe komst van de Boelwerf is mee een kwestie geworden van een politieke afweging van Vlaamse regering: wil Vlaande ren een grote scheepsbouwer be houden." Er zijn ook allerlei mislukkingen geweest: de Krant op Backer en Rueb, Staalbouw, Holec. „Natuurlijk gaat er wel eens fout. Ik heb ook nooit een f. delijke status geambieerd. Met Holec gaan er ook van die verba- len. Wij zouden tientallen W' joenen uit het bedrijf hebber weggehaald. Wij hebben er eersl zestig miljoen in gestoken, 1 dertig miljoen teruggehaald die vervolgens later weer terug te ploegen. Natuurlijk kun constateren dat de internationa lisatie van Holec niet heeft opge* leverd wat we wilden, maar® plan is door Holec zelf uW' voerd." Hij heeft die ochtend al tal va telefoontjes gehad. „Vooral vat bedrijven die vragen of ik on naar een probleempje zou w#. komen kijken. Ik kom de tijc door. Voorlopig heb ik het razend druk met het overdrag^ van allerlei zaken rond aan- verkopen van bedrijven." Den Haag - De PvdA-frac Kamer vindt dat er te we- het extra geld voor politie ei jjeid wordt omgezet in 'bil straat'. „Bijna 100 miljoen 1995 rechtstreeks naar de maar er komt mogelijk gee' u»constateert woordl Kaisbeek. Zij reageert daarmee op een brf ministers^Dijkstal (BinnenlaJ 6001 Van onze Haagse redactie Den Haag - Er kunnen derdduizend banen bij kc de lonen gematigd worde wordt afgeschaft. Ook mtf kelijk worden gemaakt houden en moeten verstap nen. De werkgeversorganisaties VNJ en NCW willen niet deelneme aan de werkgroep van minist^ Melkert van Sociale Zaken ov^ vergroting van de werkgelegen heid. „Wel willen wij als central werkgeversorganisaties meeden ken over projecten. Wij kunne' Luxemburg (anp) - Het Euro pese Hof in Luxemburg heef bepaald dat de Nederlands' APK-keuring niet strijdig i| met de EU-wetgeving. Daarmee komt volgens ANWB een einde aan de onzi kerheid- onder automobiliste) over de keuringsplicht. De APK! regeling kwam ruim een jaa: geleden in opspraak. De kwestie kwam aan het rolle: nadat eed Nederlandse automo' bilist werd bekeurd omdat hi geen geldig keuringsbewijs ha< De man had zijn auto in Duits land laten keuren en was zo doende niet in het bezit van eei Nederlands keurmerk. De auto mobilist nam hiermee geen ge noegen en bracht de zaak vooi de rechter. Hij beriep zich op strijdigheii met het Europese recht. De Ne derlandse regeling kwam er vol gens hem op neer dat alleer Nederlandse keuringsstations d< keuringsbewijzen konden afge ven. Buitenlandse garages zoudei dus worden-benadeeld. Dit zoi te meer gelden omdat de keurin; in Nederland meestal gratis i als die bij een reparatie- of on derhoudsbeurt wordt meegeno men. In die tijd werd door onduidelij ke berichtgeving over dez kwestie de suggestie gewekt da de verplichte keuring op de hel ling kwam te staan. HET PLAN van staatssecretari asielzoekers op te sluiten in jii nieuw. Een aantal jaren gelede strekking gelanceerd die nog f eveneens volop omstreden voo Het idee om opvangcentra voo werd onderuit geschoffeld voo was. De tegenstanders noemc waar alle gebundelde ellend ontladen. Helemaal ongelijk hadden ze door kanslozen en kansrijker beheerst worden dan in een s gestopt worden die niet weten een eventuele uitzetting - moet Met het afblazen van de toenr ivan de grote instroom van ka Onderzoeken wijzen uit dat gegroeid. Nu al lopen er zo' kers rond. De verwachting is - tra in Rijsbergen en Zevena aanwas van 4000 nieuwe geva Dat probleem valt niet te ne' afgewezen asielzoekers hoef weigeren de vluchtelingen - ran hebben kwijtgeholpen - te de weinige landen die zich iet het heeft jaren gekost om het la Het is duidelijk dat het vraagsti boven het hoofd dreigt te "jnchtingen biedt voor de kor tildelijke voordeel zal zeer sp overvleugeld. Nederland zal het probleem op °P te lossen. Elders in Europa gen, terwijl in Nederland de c Hnze wetgeving zal aangepast Met België en Duitsland zijn al i terugsturen van asielzoekers. I worden met het opstellen v Asielzoekers uit die landen we zgn. Wanneer die duidelijkhei ^ed$rland te komen ongetwijfe

de Stem | 1994 | | pagina 2