e week n f 25.- >rting vlees. Aantal wao'ers daalt méér dan regering raamt c.:— Driehoekige patat. FORT 'Ze hebben mij eruit gepikt' 1 Vd Nieuwenhuyzen tijdelijk uit top van Begemann Meeste joden in Syrië heimelijk het land uit Jah. Uw attraktieve >ermarkt. üNBOETIEK Moeder brengt uit wanhoop zwaar epileptische baby om Oostburg legt ook bouw van flat Port Scaldis stil RA VOORDELIG M Meteen KLEINTJE in DE STEM GOEDE ZAAK allochtonen redden scholen feyenoord op tv Regering voor harder optreden Navo in Bosnië Meevaller voor sociale fondsen Sorgdrager ziet celstraf niet zo zitten 'Geen scheiding Charles en Di' Supporters voor racistisch gedrag bestraft Akkoord VS en Noord-Korea Premier Rusland ontkent aftreden beloven banen Triangel verse patat, aa zak 650 gram J*9fT *7 Zj Staking dreigt bij aantal arbeidsbureaus ■BHïj i 'Nieuw 'Nieuw 'Nieuw 'Nieuw Eikenprogramma in KERSENKLEUR DE EIKEN SCHUUR ïn hebben de laatste maanden mals het vlees bij Edah is. Heeft u al )nze runderstooflappen of onze jwens dat ons vlees zo vers is dat u en en bewaren? hebben wij een en voor u. Om u te laten maken >arant voor de r geld terug. hakt -a. Runder stooflappen per kilo 4899 Slavinken per 8 stuks i)dag van lOtol 12 uur en wan 2 tot 4 uur kunt u gratis deling Daar kunt u ook terecht voor het adres van oe ïbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 22 oktober 1991. akt u oen dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke ns omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresssen m week uit in onze ..KIeintjes"-kolommen kijkt of er iets *VhUn gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden ,,n n kleintjes lezers DE STEM |ge Jenever Appeljenever Citroenbrandewijn l'hite lisky 0,7 liter Graanjenever |s Port jy en white 0,75 liter traat21 Sluis tel. 01178 - 61801 134e JAARGANG Middelburg - Een sterke toename ®i het aantal allochtone leerlin- «en in het Zeeuwse basisonder wijs is er de oorzaak van dat een aantal kleine Zeeuwse basis- schooltjes kan blijven voortbe staan. Door de komst van de bui tenlandse leerlingen stijgen ze namelijk boven de opheffings norm uit. |ZIE ZEELAND - C1 Botterdam - De voetbalwedstrijd feyenoord-Werder Bremen wordt morgenavond rechtstreeks uitgezonden op tv. Het verslag begint op Nederland 2 om 19.55 uur. Vanavond wordt op Neder land 3 vanaf 20.00 uur de wed strijd Salzburg-Ajax uitgezon- I den. Den Haag - De Nederlandse re gering is voorstander van een harder optreden van de Navo in Bosnië. Volgens defensieminister Voorhoeve moet de Navo ook zonder waarschuwing vooraf luchtaanvallen op Servische stel lingen kunnen uitvoeren. Giste ren kwamen VN-soldaten in Bos nië onder hevig Servisch vuur. Daarbij is een chauffeur gedood. Door onze verslaggever Willem Reijn Breda - Drie maanden zitten hangt hem boven zijn hoofd, maar Joep van den Nieuwen- huyzen is na zijn terugtreden als voorzitter van de Raad van Bestuur van de Begemann Groep de dag weer welge moed begonnen. „Ik heb echt goed geslapen. De stand is nu 1-1." Hij gelooft gewoon niet dat hij de cel in moet. „Ik heb er werkelijk tevoren geen seconde bij stilge staan dat een veroordeling moge lijk was. En ik hoef echt straks de cel niet in." „Gevangenisstraf is volstrekt ir reëel. Ik reken bij de Hoge Raad helemaal op vrijspraak. Die heeft in deze zaak ruimte genoeg om de invulling en reikwijdte van de wet te toetsen. Die was heel spe cifiek bepaald door de rechtbank die tot vrijspraak kwam en is door het hof 180 graden de ande re kant op geïnterpreteerd." Hij is uiterlijk ongebroken. Oogt fris. „Dit is echt niet het ergste wat ik heb meegemaakt in mijn leven. Er zijn wel schokkendere dingen gebeurd, privé dan. Het is nu eenmaal zoals het is. Neen, ik heb me maandag niet hoeven af reageren. In dat soort dingen ge loof ik niet." Zijn gezicht verraadt geen zweem van emotie. Hij verheft zijn stem niet, praat snel als al tijd. Maar zijn woorden spugen vuur naar de rechters, naar justi tie, naar de media, de analisten. Want Joep van den Nieuwen- huyzen is allereerst boos. Veront waardigd. Verongelijkt. Steeds gebruikt hij dan het woord vol strekt: volstrekt belachelijk, vol strekt irreëel, volstrekte onzin. Hij was het ideale proefkonijn voor het beursbestuur en Justitie, constateert hij sarcastisch. Het aandeel Begemann was door de explosieve groei omhoog gescho ten tot een recordhoogte van tweehonderd _gulden en werd druk verhandeld. De ster van Van den Nieuwenhuyzen was snel gestegen, maar hij bleef voor het establishment een relatieve buitenstaander. „Juist daarom hebben ze mij er uit gepikt. Ik was in de industrie snel met het hoofd boven het maaiveld uitgegroeid. De rem mende mechanismes die bij dit soort gevallen normaal in wer king treden, werkten bij mij niet." ,jlk was publicitair inte resssant en met mij zouden ze een mooi afschrikwekkend voorbeeld kunnen stellen. Het beursbestuur heeft ook nooit over de zaak wil len praten. Een voorstel om met zijn allen, wij, de officier van jus titie en het beursbestuur, om de tafel te gaan zitten, is botweg ge weigerd." VERVOLG OP PAGINA - A2 Joep van den Nieuwenhuyzen foto de stem/johan van GURP HET WEER MIN /MAX. 7/ MAX [I Zoetermeer (anp) - Het aantal uitkeringen voor arbeidsonge schiktheid daalt van 805.000 vorig jaar tot 794.000 dit jaar en tot 764.000 in 1995. Daarmee komt het aantal arbeidsonge schikten 40.000 lager uit dan de berekeningen die het kabinet heeft gemaakt. Minder koud De wind ruimt geleidelijk naar het zuidwesten. Dat betekent minder zon, een oplopende temperatuur en later in de week wat neerslag. Dit blijkt uit prognoses die de ar beidsongeschiktheidsfondsen Aaf en Aof gisteren hebben be kendgemaakt. De daling hangt vooral samen met het verwachte effect van de nieuwe wao-criteria. Als gevolg van scherpere regels verdwijnen meer arbeidsongeschikten bij herkeuring uit de wao. Volgens een woordvoerder zijn de sociale fondsen bij hun ramin gen nog aan de voorzichtige kant gebleven. „De cijfers van de herkeuringen zijn nog niet volledig doorgetrok ken," zegt een woordvoerder. Dat komt omdat tot nog toe al leen de groep jongere arbeid songeschikten is herkeurd. Het is mogelijk dat deze groep een ho gere herstelkans heeft dan de groep oudere arbeidsongeschik ten, die later aan de beurt komt. De woordvoerder sluit echter niet uit dat de ramingen alsnog VANDAAG IN DEZE KRANT Hun advocaten moesten er aan te pas komen om te vertellen dat ze niet uit elkaar gaan: de zo veelste aflevering in het haat-liefde-feuilleton 'prins Charles en lady Diana'. ZIE BUITENLAND - A3 naar beneden zullen moeten wor den bijgesteld. Als gevolg van de daling van het aantal arbeid songeschikten nemen de uitke ringslasten volgend jaar met 1,2 miljard gulden af tot 24,2 miljard gulden. Rekening houdend met het kabinetsbeleid zullen de uit keringslasten in 1995 met nog eens 700 miljoen afnemen tot 23,5 mljard gulden, verwachten de sociale fondsen. Tegenover het gunstige beeld voor de arbeidsongeschiktheids fondsen staat een verdere ver slechtering van de positie van het werkloosheidsfonds. Het aantal uitkeringsjaren als gevolg van ontslagwerkloosheid neemt volgend jaar met 12.000 toe tot 290.000. Daarmee komen de uitkeringsla sten 300 miljoen gulden hoger uit op 7,1 miljard gulden. Dit resul teert in een negatief vermogen van 1,6 miljard gulden. Arnhem - De politierechter in Arnhem heeft twee fans van Vi tesse bestraft voor het uitkramen van racistische taal aan het adres van PSV-doelman Stanley Men zo. Het duo kreeg een geldstraf en mag een jaar niet in het Vites- se-stadion komen. Het is voor het eerst dat justitie voetbalsuppor ters zo aanpakt vanwege racis tisch taalgebruik. ZIE OOK SPORT -B1 Genève - De VS en Noord-Korea hebben een akkoord gesloten over het nucleaire programma van het laatste land. Noord-Ko rea zet zijn huidige bouwpro gramma van grafietreactors stop en sluit zijn bestaande experi mentele reactor. In ruil daarvoor zullen de VS een internationaal consortium vormen dat minder gevaarlijke licht-waterreactoren levert aan Pyongyang. ZIE OOK BUITENLAND-A4 Moskou - Premier Viktor Tsjer- nomyrdin van Rusland zegt dat jjj nog steeds in funktie is. In Moskou doen berichten de ronde oat Tsjemomyrdin door presi dent Boris Jeltsin verantwoorde lijk wordt geacht voor de val van roebel, vorige week, en dat hij Den Haag - Als de lonen gema- 'gd worden en het minimumloon wordt afgeschaft kunnen er de Komende vier jaar zeker 600.000 anen bij komen, denken de on- ,,®f™ers Hun organisaties l W en VNO hebben dat giste ren laten weten. ■ZIE BINNENLAND-A3 ADVERTENTIES Triangel Is een niet-voorgebakken, maar licht voorgekookte verse patat, zonder toevoeging van conserveermiddelen en geur- of smaakstoffen. Triangel is-alsof-u net zelf een verse aard appel in staafjes hebt gesneden. Wèl in bijzondere staafjes. Want Triangel-patatjes zijn niet vierkant maar driehoekig! U vindt ze in de koelvitrine op de groente afdeling Aanbieding geldt tot en met zaterdag 22 oktober a.s.. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.' Minister Sorgdrager; t an Juf- titie (rechts) en haar staatsse cretaris Schmitz verdedigden gisteren in de Tweede Kamer hun begroting. Eerder op de dag installeerde Sorgdrager een commissie die alternatieve straffen moet gaan bedenken. Want de bewindsvrouwe ziet celstraf niet zo zitten. Ze twij felt of dat wel een goed middel is om een misdadiger te laten boeten. Bovendien is het een dure grap: een gedetineerde kost de samenleving 300 tot 400 gulden per dag. foto anp INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het personeel van de arbeidsbureaus zal morgen het landelijk bestuur van de arbeid svoorziening een ultimatum stel len. Wordt binnen twee weken niet tegemoetgekomen aan de eisen van dat ultimatum, dan wordt er gestaakt. Dat heeft AbvaKabo bestuurder Leerentveld gisteren laten weten. De vakbonden Ab vaKabo, CFO, CMHF en CRP hebben hun leden bij de arbeids voorziening opgeroepen voor een actievergadering, morgen in Utrecht. Het Centraal Bestuur van de Arbeidsvoorziening (CBA) moet garanderen dat er de ko mende tijd geen gedwongen ont slagen vallen. Minister Melkert (Sociale Zaken) heeft aangekon digd dat de arbeidsvoorziening volgend jaar 100 miljoen moet bezuinigien en de jaren daarna 500 miljoen. Dat kan betekenen dat duizenden mensen bij de ar beidsbureaus hun baan verliezen. Ook de CFO sluit acties niet uit. CFO-bestuurder Van der Wal heeft zware kritiek op het CBA. Volgens hem is het CBA er niet in geslaagd de goede prestaties van arbeidsvoorziening over het voetlicht te brengen. Van onze verslaggever Theo Giele Vlissingen - Een 27-jarige vrouw uit Vlissingen heeft afgelopen zondag in het Vlissingse ziekenhuis Walcheren haar half jaar oude, zwaar epileptische zoontje gedood. De directeur-genees heer van het ziekenhuis spreekt van een wanhoopsdaad. De ouders van het kind hadden vorige week van de artsen te ho ren gekregen dat het kind leed aan een zeldzame en ernstige vorm van epilepsie. De ouders hebben nog twee kinderen. De 27-jarige moeder is na haar daad opgenomen in de psychia trische afdeling van het zieken huis. Een gerechtelijke psychia ter onderzoekt de psychische toe stand van de vrouw. De moeder is als verdachte van een strafbaar feit in verzekering gesteld, maar verblijft dus niet in een politiecel. Volgens de politie acht de psychiater het van belang dat de vrouw in een psychiatri sche verpleeginrichting verblijft. De politie wil in deze fase van het onderzoek nog geen informatie geven over de manier waarop de moeder een eind aan het leven van haar gehandicapt kind heeft gemaakt. Volgens geneesheer-directeur Kostense van het Vlissingse zie kenhuis hielp de moeder bij de verzorging van het kind en was ze dus ook regelmatig alleen met haar zoontje. Iets wat overigens zeer gebruikelijk is op kinderaf delingen van ziekenhuizen Volgens Kostense heeft de moe der haar zoontje in het zieken huis zeer goed verzorgd. „Er was geen enkele aanleiding om te denken dat ze zoiets zou gaan doen. Het woord euthanasie is in de gesprekken met de ouders ook nooit gevallen. Een wanhoops daad. Dat is het juiste woord voor wat is gebeurd." Het kind was ruim een week voor de tragische gebeurtenis in het ziekenhuis opgenomen voor on derzoek. „We hebben de ouders naar eer en geweten begeleid bij het op de hoogte brengen van de ziekte van hun kind," aldus Kos tense. Volgens de geneesheer-directeur betrof het een uiterst zeldzame en ernstige vorm van epilepsie, die zich binnen vier tot tien maanden na de geboorte begint te uiten. De vooruitzichten voor het kind waren, voor zover een definitieve prognose viel te ge ven, niet gunstig. Het verplegend personeel op de afdeling heeft verbijsterd gerea geerd op de dood van het kind. Psychologen van het ziekenhuis zijn ingeschakeld om de direct betrokkenen te begeleiden. Weer problemen met bouwproject van Coltof Van onze verslaggever Breskens - De gemeente Oostburg heeft projectontwikke laar Coltof gesommeerd onmiddellijk te stoppen met het heiwerk voor de bouw van de flat Bressia, onderdeel van het prestigieuze project Port Scaldis in Breskens. Er moeten in Breskens drie flats verrijzen. Voor de bouw van de eerste, Scaldis, is een bouwvergunning verleend en die flat is al in aanbouw. De bouwaanvraag voor Bressia kwam pas deze week binnen bij het gemeentebestuur van Oostburg en moet dus nog de hele ambtelijke en bestuurlijke procedure doorlopen. Het is het tweede bouwproject van Coltof in de gemeente Oostburg waarover problemen zijn gerezen. Het leggen van de funderingen voor 65 vakantie woningen bij Hoofdplaat in het zogeheten Village Scaldia is vorige week ook al door de ge meente stilgelegd. Wel mag er verder worden gewerkt aan het nodige grond verzetwerk. wsam mm WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG 2 00 Van onze verslaggever Breda - Joep van den Nieuwenhuyzen treedt voorlopig terug als voorzitter van de Raad van Bestuur van de Begemann Groep. Hij zal alleen terugkeren als de Hoge Raad hem alsnog vrijspreekt van misbruik van voorwetenschap bij de handel in aandelen. Van den Nieuwenhuyzen zegt dat zijn positie na de veroordeling door het Amsterdamse gerechts hof onhoudbaar is geworden. Zijn taak wordt overgenomen door de tweede man van het con cern, André Deleye, die eerder Volvo Car leidde. Financiële man Jeroen van den Nieuwenhuyzen wordt vice-voorzitter van de Raad van Bestuur. De vacature in de raad zal hangende de cassatie, die nog een tot anderhalf jaar kan duren, niet worden opge vuld. De kans dat Van den Nieuwen huyzen daadwerkelijk drie maanden achter de tralies terecht komt, is volgens advocaat mr. P. Baauw gering. In het onverhoop te geval dat de Hoge Raad het ar rest van het Hof bevestigt, zullen zijn advocaten omzetting in dienstverlening aanvragen. Het hof geeft in zijn arrest aan een dergelijk verzoek te zullen hebben gevolgd, als dat door de advocaten was voorgelegd. „Maar wij wilden op geen enkele wijze de mogelijkheid van een veroordeling stipuleren," aldus mr. Baauw. In Duitsland is bij de Treuhan- danstalt onrust ontstaan over de gang van zaken bij Begemann. De Treuhand is met Begemann in onderhandeling over de verkoop van Deutsche Waggonbau AG. De organisatie heeft bij Bege mann om opheldering gevraagd over de positie van Van den Nieuwenhuyzen. „Als op korte termijn niet op een tevredenstel lende wijze klaarheid op die vra gen komt, bestaat voor de Treu hand geen ruimte meer voor ver dere gesprekken," stelt de Treu hand. Of het terugtreden van Van den Nieuwenhuyzen voldoende is voor de organisatie, is niet duide lijk. Een woordvoerder stelt des- gevraagd dat zijn instelling offi cieel niet van die ontwikkeling op de hoogte is gesteld. Hij zegt nog niet te kunnen reageren op het terugtreden van de Bege- mann-topman. Op de Amsterdamse effecten beurs trad voor de aandelen Be gemann gisteren een prijsherstel van 1,20 gulden op, waardoor de koers tot 34,20 gulden opliep. De beleggers reageerden opgelucht over het vertrek van Van den Nieuwenhuyzen. ZIE OOK ECONOMIE-A5 Tel Aviv/Damascus (dpa/afp) - In een tot gisteren geheim ge bleven operatie hebben bijna alle 4000 Syrische joden het land verlaten. Slechts 200 tot 300 zijn vrijwillig in het land achter gebleven. De exodus vond plaats met in stemming van de Syrische presi dent Hafez al-Assad, sinds april 1992. Klaarblijkelijk op verzoek van Syrië hebben de media in Is raël daarvan tot nu toe geen mel ding gemaakt. Het aantal geëmigreerde joden wordt gesteld op 3678. Voor waarde voor hun vertrek was dat zij niet naar Israël maar naar de Verenigde Staten zouden reizen. Ongeveer een derde van hen" (1268) bevindt zich inmiddels wel in Israël, Volgens voorzitter Yehiël Leket van het Joods Agentschap heb ben de joden die Syrië verlieten al hun bezittingen moeten ach terlaten. Volgens Leketwonen er nu nog maar 230 joden in Syrië. „Zij hebben een paspoort en een uit reisvisum". Sommigen willen hun land niet verlaten en ande ren hopen op positieve ontwikke lingen in het vredesproces." Volgens Israëlische gegevens woonden er ten tijde van de op richting van Israël in 1948 onge veer 15.000 joden in Syrië, dat onmiddellijk de oorlog begon met de nieuwe staat. Ongeveer de helft van hen vertrok, voordat dat werd verboden. Gisteren arriveerde de opperra- bijn van de Syrische joden, Avra- ham Shamra, in Israël. Ook hij vertrok eerst naar de VS. In een vraaggesprek dankte hij Assad, Israël en de VS voor hun inspan ningen. De meeste nog in Syrië levende joden woonden vooral in de hoofdstad Damascus en in Alep po. Voor de 1600 jaar oude syna goge in Aleppo is er geen geloofs gemeenschap meer. ADVERTENTIE Tevens vindt u in onze showroom prachtige samengestelde programma's w.o. 100% massief eiken Copy Antiek programma Romantisch eiken Blank Patine programma Modern Blank Eiken programma Massief eiken With Wash programma Ook voor al uw meubels op maat S tri j beek se weg 14, Ulvenhout. Telefoon; 076-612614. Vrijdag koopavond mm Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. BI Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:, Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden a&n: Naam: Adres: Postcode;Plaats:, kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WA 2 E C T

de Stem | 1994 | | pagina 1