Allochtonen redden scholen DE STEM Natuurlijk bermbeheer groot succes van provincie Zeeland Lange rij Belgen op 'Couponnekesdag' in Hulst 'Wijding wordt voor mij een waar hoogtepunt' keringen VMC: Bedreigde basisscholen kunnen blijven door komst buitenlanders Zeeuws zeewier wordt mogelijk een nieuw provinciaal produkt Een derde van Zeeuwse banen voor werldozen Magiër Rasti Rostelli kan niet alles voorzien ilveren Kruis altijd voor u klaar eren Kruis zegt voor u op ichrijf DIRECT voor ratis prijsopgave ÖIF waarschuwt voor streng weren van veehouders Nieuwe bisschop M. Muskens op inspectie in St. Gertrudiskerk in Bergen op Zoom: Hontenisse blijft investeren in eigen zwembad ■I Zeeland >lis (ruis over nds lier uis besteedt enorm veel aan le service. Heeft u een vraag eern? Onze vriendelijke rs zijn hulpvaardig en lefonisch staan ze elke werl 00 tot 21.00 uur voor u it ook altijd even binnen- n van onze verzekerings- >r heel Nederland. Schrijft eageren we meteen! het Ziekenfonds, en voelt u e vele voordelen van de olis? Als u wilt, zegt Zilverei ïidige zieken fondsverzeke- oeft dus nergens naar om ti wilt overstappen op de olis. een weten hoeveel u met rgPolis kunt besparen? inze Zilveren Kruis arianne Bedeker: 06 - 0123 ag van 8.00 tot 21.00 uur 'dag van 10.00 tot 14.00 eer u de bon instuurt, nen drie dagen nlijke prijs- per jaar, excl. wettelijke bijdrage- (,n onze verslaggever jliddelburg - Het ecologische iermbeheer, waarmee Zee- and vijftien jaar geleden als ierste provincie in Nederland ■jegon, is een groot succes ge- ivorden. Zonder verhoging van de kosten ai met het weglaten van allerlei chemicaliën, behoren de bermen langs de provinciale wegen tot de bloemrijkste van Nederland. We vinden er de zeldzame rietorchis, de wilde averuit, het hondskruit, de gewone agrimonie en nog en kele soorten waar floraliefheb bers van uit hun bol gaan. Ecologisch bermbeheer betekent maaien in plaats van spuiten of op sommige plekken nooit maai en en de berm laten begroeien. Voor het Zeeuws provinciebe stuur in 1981 naar een ander be heer omschakelde, werden de bermen vooral benut voor hooi- produktie. Er werd kunstmest op gestrooid en er werd met gif ge spoten. Door de hooiwinning werden de bermen steeds armer aan voedingsstoffen en juist op deze schrale gronden blijken nu meer kruiden en minder grassen te groeien dan op rijkere gron den. In die zin heeft de oude vorm van beheer nog iets goeds opgele verd. In de regel komt het ecologisch beheer neer op tweemaal per jaar maaien van de berm en vervol gens het maaisel afvoeren. Zo groeien er meer bloemen en krui den. Onlangs is een grote inven tarisatie afgerond waaruit bleek dat het beheer de natuurwaarden in Zeeland omhoog heeft ge bracht. Naast de al genoemde zeldzame planten, hebben gewo nere bloemen en kruiden veel grotere kansen gerkegen zodat de bermen er doorgaans heel wat fleuriger en kleurrijker bijliggen dan tien jaar geleden. Momenteel zijn er geldproblemen om dat beheer op die manier zo voort te zetten maar het is oplos baar zonder de natuur te scha den, meldt het provinciebestuur in een gisteren uitgekomen bro chure. Er zal wat minder worden gemaaid en voor de verwerking van het maaisel zullen nieuwe overeenkomsten moeten worden gesloten met composteerbedrij- ven. De totale kosten van het Zeeuwse bermbeheer bedragen 842.000 gulden per jaar, maar met de nieuwe maatregelen kan daar 121.000 gulden op worden bezui nigd. n onze verslaggever Middelburg - Een sterke toename van het aantal al lochtone leerlingen in het Zeeuwse basisonderwijs is er de oorzaak van dat een aantal kleine Zeeuwse ba sisschooltjes kan blijven voortbestaan. Door de komst van de buiten landse leerlingen stijgen ze na melijk boven de opheffingsnorm uit Het gaat dan voornamelijk om scholen in de buurt van de asielzoekerscentra, in de Zeeuw sesteden Middelburg, Terneuzen, fcingen, Goes en in de ge meente Oostburg, waar een ster ke stijging te noteren valt. Dit alles blijkt uit het gisteren gepresenteerde onderzoek naar de ontwikkelingen in het Zeeuw se basisonderwijs door de stich ting VMC. Trend De belangrijkste conclusie luidt dat dè dalende trend in het leer lingenaantal die zoveei schooltjes in moeilijkheden bracht, vanaf 1992 is doorbroken. Het aantal leerlingen is het afgelopen jaar toegenomen tot 35.404 en deze stijging wordt geheel veroorzaakt door de komst van de allochtone jongeren. Dat aantal steeg van 1115 teerlingen in 1992 naar 2089 leerlingen vorig jaar. Onderzoeker Van Gorsel: „Jaze ker kun je stellen dat dankzij die groep een aantal Zeeuwse scho len het hoofd boven water kan houden. Dat is een zeer positieve ontwikkeling." Opheffing - was al dat 60 van de 284 Zeeuwse basisscholen, dat is bij na een kwart van het totaal, met opheffing bedreigd wordt omdat er te weinig leerlingen op zitten. Driekwart van deze scholen ligt 'nde vier Zeeuwse stadjes. Dit het onderzoek blijkt tevens dat ruim een derde van de leer lingen een openbare school be zoekt, meer dan een kwart gaat naar een protestant-christelijke school en de katholieke en refor matorische basisscholen hebben een marktaandeel van respectie velijk 18 en 16 procent van de leerlingen. Identiteit caditioneel en verhoudingsge wijs de sterkste stijging vertonen reformatorische scholen, om- in die fundamentalistische hingen het hebben van veel kin deren als wenselijk wordt gezien. J'aar de meeste reformatorische basisscholen nemen geen allocht one jongeren op, omdat deze scholen vinden dat dan hun iden titeit in gevaar komt. Drukte bij de ING-Bank in de Hulster Steenstraat. Van onze verslaggever Hulst - Voor de ING-Bank in Hulst vormde zich gis teren een lange rij van Belgen. Ook bij andere ban ken in het Zeeuws-Vlaamse land was het drukker dan anders. Reden, het is weer de tijd van de 'coup- onnekesdagen'. Zuiderburen komen het rendement van hun belegde spaarcenten innen. Nu is het woord 'coupon' niet helemaal juist. Het gaat de ze dagen om de uitkering van dividend van, in dit geval, het KB-Incomfund, een beleggingsfons van de Belgische Kredietbank. Verzilveren in Nederland heeft voor onze zuiderburen het voordeel dat ze er niet meteen een voor heffing van de inkomstenbelasting op hoeven te betalen. Een Belgische bank is verplicht bij het opvragen van het divident 13,6 procent 'bronheffing' te innen namens de belastingdienst. Wie in Nederland het geld opvraagt be- ijjcn onze verslaggever cneuzen - Gemeenten in Zee- and kunnen in de herziene ver sies van het bestemmingsplan buitengebied niet zomaar de eur definitief op slot doen voor "tensieve veehouderijen. Anders ue kans groot dat ze door het Hsterie van Vrom worden te- D°ten. Deze stellingname Wdt ingenomen door de eeuwse Milieu Federatie (ZMF). toekomstbeeld voor de *eTe landbouw werd gister- ond gepresenteerd tijdens de ,P„ ~vergadering in Terneu- rlofU )dens deze vergadering «Ude voorzitter C. Karelse ook 1 een Doze brief te schrijven ViJ mirdster Van Aartsen van kokk? 0Ver de grootschalige elvisserij op de Westerschel- ri'E ZEELAND - C3 WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Eet zeesla uit Zeeland, wees zuunig op uw ge zondheid en geen cent te veel, hoor! Zo zou de slogan kun nen luiden als het nieuwste project van het Innovatie Cen trum Zeeland slaagt: het oogsten en verwerken van zeesla uit het Veerse Meer. Gedeputeerde Staten 'van Zee land hebben er zoveel vertrou wen in dat ze gisteren besloten het project met een subsidie van 34.000 gulden te steunen. Na de Zeeuwse mossel, de Zeeuwse oester, de Zeeuwse lamsoor achter glas, de Zeeuw se Vlegel, het Zeeuwse bier, de Zeeuwse cassislikeur en de Zeeuwse bessenwijn komt er dus ook wellicht de Zeeuwse zeesla. Dat goedje, door velen aange zien voor zeewier, is eetbaar, buitengewoon gezond en com mercieel uit te baten, hebben proeven in Japan .en Frankrijk uitgewezen. Het is een nieuwe aquacultuur, waarmee veel mogelijk is. Het kan verwerkt worden in salade mix, in snacks, het kan worden geserveerd als zeegroente en naast menselijke consumptie kan het ook dienen als veevoer en kreeftevoer. Het Innovat-ie Centrum Zeeland onderzoekt met een aantal be drijven de mogelijkheden voor de teelt in het Veerse Meer, maar in principe zou dat in elk Deltawater mogelijk moeten zijn, aldus het centrum. FOTO W1M KOOYMAN taalt (als de belegger het al keurig opgeeft) pas bij de de finitieve vaststelling van de inkomstenbelasting. Hij heeft dan al het rentevoordeel genoten over de niet bij voorbaat geïnde 'bronheffing'. De ING-Bank in Hulst heeft uitzendkrachten ingehuurd om de drukte in goede banen te kunnen leiden. Over een paar weken zal er trouwens opnieuw een kleine vloedgolf spaarzame Belgen de Zeeuws-Vlaamse banken overspoe len. Dan keert 'Rentinvest' dividend uit. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - „Zo'n kerk heb je in Breda toch niet. Zo'n open ruimte. En het uitzicht wordt bijna niet belemmerd door pilaren." Met een klein armgebaar gaf M. Muskens gistermiddag de ruim telijkheid van de St. Gertrudis kerk in Bergen op Zoom aan, de kerk waar hij op 26 november tot negende bisschop van het bisdom Breda wordt gewijd. Met lof sprak hij over de 'mooie kerk'. Tijdens zijn rondgang stopte hij af en toe even om een detail in zich op te nemen. „Weet u dat het orgel vernieuwd is?" Het bezoek van gisteren had een zeer informeel karakter. Het pro gramma voor de 26e november werd doorgenomen samen met de regisseur van de NOB om te kij ken hoe de camera's moeten staan. Zodat de KRO die dag een goede live-uitzending kan ver zorgen. Tevens werden de laatste puntjes op de i gezet, samen met verte genwoordigers van het bisdom, de parochie en de gemeente Ber gen op Zoom. Die 26e wordt een grootse dag in het leven van Muskens, gaf hij gisteren ronduit toe. „Een waar hoogtepunt. Zo'n bestemming overvalt je toch. Op een priester wijding kun je je voorbereiden. Maar een bisschopsbenoeming, dat komt toch plotseling uit de M. Muskens (rechts) kijkt rond in de kerk waar hij op 26 november tot negende bisschop van Breda wordt gewijd. lucht vallen. Zoiets grijpt je toch FOTO DE STEM/DICK DE BOER aan. Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - Zijn allochtonen en langdurige werklozen nagenoeg kansloos op de arbeidsmarkt, voor ge kwalificeerde werklozen is de concurrentie in Zeeland ook niet gering. Bijna de helft van de nieuwe ba nen die in Zeeland op de markt komen, gaat naar mensen die al werk hebben. Een vijfde wordt vervuld door nieuwkomers en iets meer dan een derde van het aantal vacatures wordt ingeno men door werklozen. Het gaat daarbij in de meeste ge vallen niet om extra werkgele genheid. Het gros van de nieuwe Van onze verslaggever Kloosterzande - Burgemees ter en wethouders van Honte nisse hebben plannen om het zwembad in Kloosterzande- nog aantrekkelijker te maken. Het is de bedoeling het bad in 1998 uit te breiden met een waterglijbaan. Zo'n voorzie ning kost 130.000 gulden. Het in stand houden van het zwembad vergt flinke financiële offers van de gemeente. Maar B en W vinden dat het de moeite waard is, omdat het bad voorziet in een grote behoefte. Het feit dat er deze zomer 40.000 zwemlusti-- gen de kassa passeerden is vol gens het college daarvan een overtuigend bewijs. Op enkele technische punten na voldoet het bad nu, na een aantal flinke investeringen, aan de nor men van de Wet Hygiëne Veilig heid Zwembaden. Volgend jaar worden die paar tekortkomingen ook nog opgelost. In 1995 wil de gemeente proberen het zwembad zo aantrekkelijk mogelijk te houden. De gedach ten gaan daarbij uit naar uitbrei ding van de zwemlessen en voort zetting van de aquarobics-lessen. banen zijn vervangingsvacatures. Het Regionaal Bestuur Arbeids voorziening (RBA) meldt die ont wikkeling in het beleidsplan voor volgend jaar. Zeeland, met een werkende beroepsbevolking van 147.500 mensen, heeft op dit mo ment zo'n 13000 werklozen. Het RBA voorziet in 1995 een stijging tot 13500 werklozen. Het RBA zet dan ook hoog in om in 1995 meer mensen aan een baan te helpen. Het streven is om in 1995 4900 werkzoekenden aan het werk te krijgen. Dat zijn er 700 meer dan in 1993. De cijfers voor dit jaar, het RBA mikt op 4800 bemiddelingen, zijn nog niet bekend. Om dat te bereiken is een groter aandeel in de bemiddelingsmarkt nodig. Het RBA bemiddelt nu ruim een kwart van het aantal vacatures (in 1993 waren er 12.750 vacatures) maar wil naar 35 procent toe. De weg daar naar toe gaat voor een deel over de rug van langdurige werklozen met weinig uitzicht op een baan. Het RBA windt daar geen doekjes om. „Zij die uiteindelijk niet gemoti veerd zijn om te werken of geen mogelijkheden hebben op de ar beidsmarkt, behoren niet tot de klantengroep van Arbeidsvoor ziening Zeeland en worden door verwezen naar andere instellin gen". Het bestuur van Arbeidsvoorzie ning Zeeland sloeg die weg begin dit jaar al in en houdt ondanks felle kritiek van onder meer de Industriebond FNV vast aan die koers. Het RBA vindt het 'werk- rijp' maken van langdurige werk lozen een taak van de gemeente lijke sociale diensten en besteedt haar energie liever aan de men sen met betere kansen. In 1995 wil het RBA zo'n 2000 werklozen met een kleine achterstand in scholing of praktijkervaring klaarstomen voor de arbeids markt. Een ingrijpend plan want voor elke werkzoekende moet een zogenaamd reïntegratieplan op maat opgesteld worden. Elke consulent moet in 1995 85 werk lozen op afroep beschikbaar ma ken. Het beleidsplan voor 1995 wordt donderdag 27 oktober be sproken in een openbare bestuur svergadering in Hotel Arneville in Middelburg. Deze begint om 15.30 uur. Van onze verslaggever Terneuzen - Rasti Rostelli - in hypnose, telepathie en magie - heeft niet kunnen voorzien dat enkele tientallen mensen gisteravond boos en teleurgesteld zijn show in het Terneu- zense Zuidlandtheater vroegtijdig zouden verlaten. Tot hun stomme verbazing wer den zo'n veertig bezoekers gis teravond voor aanvang van de show geconfronteerd met een gesloten kassa. Want de zaal zat al overvol, ondanks dat de veertig mensen al enkele weken geleden toegangskaarten had den besteld. Na klachten mochten ze er toch in, om een plaatsje te zoeken op de trappen omdat Rostelli voor zijn show toch een groot aantal toeschouwers op het podium nodigt. Maar ook die trappen bleken al bezet, aldus een boze bezoeker. Zij en in elk geval nog drie anderen eisten èn kre- gen hun toegangsgeld terugl Een woordvoerder van het Zuidlandtheater zegt dat de schouwburg behoudens de ver huur van de zaal niets met de organisatie van Rostelli's show te maken heeft. Rostelli zelf verzorgt publiciteit en kaart verkoop. Voor de voorstelling in het Zuidlandtheater had hij 520 kaarten verkocht, terwijl de zaal slechts 480 stoelen telt. „Maar dat hoorden wij ook pas om 19.15 uur." De show begon overigens ook ruim drie kwar tier te laat. Rostelli zat op weg naar Terneuzen vast in een file. Ook niet voorzien. V

de Stem | 1994 | | pagina 13