DE STEM Maaltijden centraal bereiden' Robin Dellaert wint dikke bandenkoers in IJzendijke Stichting Pro Auto: WOV moet voor rekening van rijksoverheid Tevredenheid over interesse voor open dag Neeltje Jans CDA-Vrouwenberaad praat nd KORT Eén keuken voor warme-maaltijddienst West-Zeeuws-Vlaamse ouderen Derde wethouder kost Sas jaarlijks halve ton over medische ethiek Zelfhulpgroep agrariërs Zeeland gaat van start A5 Licht gewonde in Zaamslag Hulst heeft nog een potje geld achter de hand KTOBER 1994 'ebesprekingen ag coalitiebesprekinsen tij, Antwerpen '94 het groene Agaiev. Het de verkiezingen vorige stemmen vergaarde, is -rekingen in Antwerp^ aat. Tot nu toe werden etjes verdeeld tussen de De CVP is nu opgeno an oorsprong patriotti- ent d om zeven uur de eerste sinds de onafhankelijk- egonnen. Een vijftigtal branie, het parlement in kiesgerechtigden mogen gnoses over de uitslag lezingen is het huidige t van de regeringscoali- die de steun heeft van nslag Mahfouz rtig verdachten gearres- n bij de aanslag vrijdag Naguib Mahfouz. Dat -jarige Mahfouz, in 1988 tuur, werd met een mes de verdachten zaterdag ctie in Cairo naar leden groep Gama'at al-Isla- ctie vijf doden. Mahfouz iekenhuis. Artsen zeiden isschoppen dden- en Oosteuropese ver het functioneren van munistische heerschap- ericht aan de plaatselijke -ij zaterdag openbaar ter Warschau. 't Nederland s hebben het onwettige veevoer dat wordt gedis- dat eigendom is van de ter. in de Nederlandse 'ordt of het veevoer uit gemokkeld. van Landbouw zei dat ie boerderijen in Wiscon- genomen nadat zij voer on was gemengd. Een personen in dienst van e smokkel van verdacht chtsgeldig' 's niet wettelijk bindend, Engelse Manchester. Een t Britse Leger des Heils ijk van de rechter toen ze "ennelijk gehoor aan een rechtbank vond dat ze op rechtsbescherming. ruimte -1 een raket een satelliet e aarde gebracht India teclubje van ruimtevaart- nde PSLV-raket verliep 'e satelliet werd uitgezet-, te willen gebruiken voor de ruimte brengen van nden, vooral aartsrivaal ok wil gebruiken als een stand. met veerpont 100 mensen zijn gisteren aan boord 165 bruilofts galen. Volgens de politie Zo'n 55 mensen wisten d Madarbari op ongeveer Bazar. Volgens overleven- vermoedelijk verdronken, inden is nog aan de gang, in Bangladesh jaarlijks lister Longuet op aal van de centrum-recht- volgt Gérard Longuet op luitenlandse Handel.-Da' e-paleis gisteren bekend- ianleiding van een corrup- dvocaat en parlementslid isident-directeur-generaal •ijf van Algerije, is zonda- Lhémis-Miliana, 100 kilo- lgiers. Hij was eerder uit ENA-Sucre is de. enige us erijnse journalist Tayeb is in Baraki, een zuidelij- werkte bij Chaïne 4, een enland uitzendt. Hij werd wilde stappen. Sinds mei journalisten gedood bi] Zwijndrecht in Zwijndrecht, een dorp de Schelde, is vier weken tie hield dat aanvankelijk reputatie. Schurft wordt i hygiëne geassocieerd. In deze besmetting aan de er geen optimale bescher- irs de parasieten mee naaf dt veroorzaakt door een de huid. Na vier tot zes de schurftmijtjes zich een ir. Vooral mensen met een ren en bejaarden, raken Zeeland MAANDAG 17 OKTOBER 1994 Van onze verslaggever Rotterdam - De Westerschel- de Oeververbinding (WOV) is een zaak die het Rijk aan gaat. Deze verbinding moet volledig uit het Infrastruc tuurfonds betaald worden. Uiteindelijk gaat het om een stuk produktieve investering van algemeen belang, wat tot de kerntaken van de rijks overheid gerekend mag wor den. Dit schrijft de Stichting Pro Au to in een brief aan Provinciale Staten van Zeeland. Nu Deltan zich als financier heeft teruggetrokken en de tun nel aan een zijden draadje hangt. moet de provincie opnieuw met het Rijk in onderhandeling tre den 'maar daarbij wel andere uitgangspunten hanteren', advi seert de stichting. Pro Auto vindt bovendien dat de tunnel tolvrij moet zijn. Uitein delijk brengen de automobilisten in 1994 naar schatting een kleine twintig miljard gulden op aan motorrijtuigenbelasting, accijn zen en heffingen. Gelijktijdig kan men dan, tijdens de onderhandelingen met het Rijk, voorzieningen treffen voor het langzame verkeer. „Op deze wijze bent u meteen van de pro blematiek af van de veerdiensten en behoeven de opcenten voor de motorrijtuigenbelasting niet om hoog," laat de stichting weten. Het tij voor nieuwe onderhande lingen met het Rijk is volgens Pro Auto gunstig. „U treft het een kabinet te hebben dat open staat voor herstel van fouten van voorgangers. Als voorbeelden hiervan mogen gelden, dat de carpoolstrook thans versneld is opengesteld voor alle verkeer en dat nu ook in de wegenbouw de periode voor wegwerkzaamhe den is verruimd." Er wordt op gewezen dat rege ring en parlement voorts een open oog hebben voor meerkos ten van infrastructurele werken 'getuige het feit dat de Betuwe lijn eventueel best meer mag kosten'. Van onze verslaggever Sluis/Temeuzen - De Ver eniging Protestantse Ouderenzorg (VPO) in West-Zeeuws-Vlaanderen en de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen willen samen een centraal geleide keuken opzetten voor de verstrekking van warme maaltijden aan de ouderen in het verzorgingsgebied van beide instellingen. Het verzorgingsgebied van de VPO beslaat een belangrijk deel van West-Zeeuws-Vlaanderen: Sluis. Retranchement, Groede, Breskens, Nieuwvliet, Schoon- dijke. Hoofdplaat en Biervliet. Dat van de ziekenhuisgroep om vat de gemeente Terneuzen. Ge zamenlijk bereiden ze zo'n twee honderd maaltijden voor thuis wonende ouderen en ouderen in tehuizen. De kiem voor de samenwerking ligt in een onderzoek door de VPO. De vereniging heeft de te huizen Rozenoord en het Ron deel in Sluis, Ruschevliet in Schoondijke, Ter Schelde in Breskens en Ter Walle in Bier vliet onder haar hoede. Twee jaar geleden al legde de VPO in een beleidsplan vast dat de in richting van een centrale keuken voor de maaltijdvoorziening aan ouderen moest worden onder zocht. Koel/vers Het voorlichtingsbureau voor de Voeding en de adviesgroep Ad- Care kwamen beiden tot de con clusie dat het een haalbare kaart was. De maaltijdvoorziening zou dan plaatsvinden volgens een nieuw bereidingsprocédé, het zo genaamde koel/vers-systeem. De maaltijden worden daarbij be reid en pas ter plaatse, dus bij de thuiswonende oudere in huis, weer opgewarmd met behulp van een magnetron. De Stichtingen Welzijn voor Ouderen in Zeeuws-Vlaanderen haakten in op het plan van de VPO en bekeken de mogelijkheid om het initiatief nog breder uit te werken en één centraal gelei de voedseldienst voor heel Zeeuws-Vlaanderen op te zetten. Dat zou veel voordelen bieden, zoals onder andere eenheid in prijs en kwaliteit. De gemeenten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen za gen er uiteindelijk echter vanaf, evenals de bejaardenoorden De Burght in Oostburg, Emmaus in IJzendijke en Coensdike in Aar denburg. Serieus Alleen de VPO en de ziekenhuis groep zijn nu nog serieus in onderhandeling over de centrali satie van de warme maaltijd voorziening. H. Masclee van de VPO ver wacht in het eerste half jaar van 1995 meer duidelijkheid over de samenwerking en de mogelijke invoering van het nieuwe sys teem. Van onze correspondent Zaamslag - Bij een eenzijdig verkeersongeval in Zaamslag raakte zaterdagnacht rond half wee een 47-jarige inwoner uit Bergen op Zoom licht gewond. De man reed, komende uit de richting Terneuzen, tegen de kort voor de bebouwde kom van Zaamslag gelegen vluchtheuvel, hij botste vervolgens tegen een antaarnpaal en enkele marke ringsborden en kwam tenslotte in een links van de rijweg gele gen sloot tot stilstand, e wagen werd geheel vernield, erdacht van het rijden onder "vloed is hem een bloedproef «genomen. Van onze verslaggever Sas van Gent - De derde wethouder, die sinds het aantreden van de nieuwe gemeenteraad, het college van Sas van Gent heeft verrijkt, brengt voor dit college een extra kostenpost van een halve ton mee. Dit antwoord wethouder financiën J. Platschorre op een vraag van de WD-fractie naar aanleiding van de begrotingsbehande ling. De WD dacht aanvankelijk dat de collegekosten met 75.000 gulden per jaar zouden stijgen. De komst van de derde wethouder levert, boekhoudkundig, ook een besparing van 5.448 gulden op. Immers, in de begroting was uitgegaan van een vergoeding van elf raadsleden. Dat zijn er nu tien. „Dit bedrag kan in de loop van 1995 worden toegevoegd aan de post onvoorziene uitgaven." De Sasse commissieleden mogen misschien uitkijken naar wat hogere vergoedingen. Burgemeester J. van Rest kondigt in antwoord op de WD-vraag, waarom de vergoeding van com missieleden sinds 1982 nooit is opgetrokken, aan dat mogelijk een voorstel te verwachten is om de commissiegelden op te trekken tot landelijk vastgestelde maximale vergoedingen. Van onze verslaggever Philippine - Het CDA-Vrouwenberaad buigt zich, in samenwerking met de EVP-fractie van het Europese parlement, over 'Medische macht en ethiek'. Dat gebeurt tijdens een studiebijeenkomst in hotel Au Port in Philippine op zaterdag 19 november. Vanaf 10.15 uur wordt het thema toegelicht door diverse inleiders, onder wie dr. Schotsman, hoogleraar Ethiek aan de Katholieke Universiteit van Leuven, 's Middags bestaat voor belangstellenden de mogelijkheid een bezoek te brengen aan het vlasbedrijf van de familie Van de Bilt in Sluiskil. Van onze verslaggever Goes/Aardenburg - De Zelfhulpgroep Agrarisch Zeeland (ZAZ) treedt vrijdag 28 oktober tijdens een bijeenkomst in Hotel Terminus voor het eerst naar buiten. Kinderen inspecteren in een speciaal 'bakkie', dat even later boven het kolkende water komt te hangen, de pijlerdam. dit een unieke gelegenheid. van onze correspondent Neeltje Jans - Rijkswaterstaat mag tevreden zijn: de open dag op de Oosterscheldekering heeft minimaal vierduizend bezoekers getrokken. Voor al die bezoekers, onder wie ettelijke Belgen, Duitsers en dagjes mensen van buiten de provincie, was Want wanneer kun je als belangstellende leek bij Neeltje Jans op een van de werkschepen? Wanneer is het mogelijk om boven het kolkende water in een inspectiebakje te hangen en wie krijgt de kans zijn neus in al die computers en bedierungsapparaten te mogen steken waarmee de schuiven van 's werelds grootste waterkering open en dicht kun nen? Bijna niemand. Behalve dan die vierdui zend mensen, die zaterdag de open dag op het voormalige werkeiland bezochten. Het werd de bezoekers makkelijk ge maakt. In het Tops-huis was1 met een folder een looproute uitgezet en in de foto jaap wolterbeek patio stonden enkele tientallen stands van bedrijven, diensten en instellingen die op de een of andere manier bij de Oosterscheldekering waren betrokken. En natuurlijk een doorlopende film over het groot onderhoud aan de schuiven. Vijfentwintig medewerkers van Rijkswa terstaat zorgden dat de meest uiteenlo pende vragen niet onbeantwoord bleven. De zelfhulpgroep heeft als doel beschikbaar te zijn voor agrari sche gezinnen die het bedrijf moeten beëindigen of dit onlangs hebben gedaan. Ervaringen elders in het land hebben uitgewezen dat dit dik wijls voor de betrokkenen een heel pijnlijk proces is. De groep, die bestaat uit mannen en vrouwen uit de agrarische wereld die zelf met gedwongen bedrijfsbeëindiging te maken hebben gehad, wil een willig oor vormen voor iedereen die met dezelfde problemen te maken heeft. De ervaringen van een vergelijk bare groep in Noord-Brabant heeft tot dit Zeeuwse initiatief geleid. Dankzij een bedrage van het Juliana Welzijnsfonds en bege leiding van het Zeeland Studie centrum in Aardenburg is de groep bij elkaar gebracht. Tijdens die bijeenkomsten in Aardenburg is besloten de ZAZ zo snel mogelijk van start te laten gaan 'vooral omdat veel agrarische gezinnen moeilijke tijden doormaken', wordt ge zegd. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst heeft nog steeds een potje van 167.000 gulden achter de hand. Dat is de rijksbijdrage over 1990 voor kinderopvang. Aanvankelijk bestond er twijfel over of de gemeente dat geld wel mocht houden. Nu duidelijk is dat het moet worden terugbetaald, willen B en W er het gebouw van de kinderopvang aan de Kreekzoom extra mee afschrijven. Dat betekent een jaarlijkse las tenverlichting van zo'n 19.000 gulden. Daarmee kan niet alleen structu reel de salarisverhoging van de peuterleidsters van dit jaar wor den bekostigd, maar ook een loonstijging in 1995. Of het stappenplan ook in de jaren na 1995 kan worden door gevoerd hangt af van de gemeen telijke begrotingspositie voor die jaren. Van onze correspondent Willy van Leeuwen IJzendijke - Met een grijns op zijn gezicht kwam Robin Dellaert zaterdagmiddag als winnaar over de streep van de dikke-bandenkoers in IJ zendijke. In de categorie tot en met zeven jaar was hij de sterkste. Hij werd gevolgd door Veronique Cauwels en Mike van de Velde. „In dit zonovergoten wieler- mekka Ijzendijke, kunt u weer genieten van een internationaal wielergala," riep speaker Frank de Bruyckere enthousiast in de microfoon tegen de talrijke toe schouwers voordat de dikke- bandenkoers van start gaat. Steun wieltjes Deze dikke bandenkoers werd weer een grandioos succes. In de categorie tot en met zeven jaar werd er na het startsein van wethouder C.Bolijn-Hertz- berger direct een kopgroep ge vormd. De jongste renner in de ronde was Kim Swartile, ge steund door het publiek maakte ze haar rondje op haar fietsje met steunwieltjes om bij aan komst getrakteerd te worden op een luid applaus. Robin Dellaert ging direct aan de haal en gaf zijn collega vluchters Veronique Cauwels en Mike van de Velde geen schijn van kans. Hij hield zich aan de afspraak die hij met Frank de Bruycker had gemaakt. „Je mag de motor die voor jullie rijdt niet inhalen, hoor," zei Frank met een glimlach. Robin ge hoorzaamde, maar pakte wel overtuigend de eerste plaats, goed voor een beker en een gouden medaille. Ondanks het feit dat Mike en Dwight van de Velde zaterdag morgen gezamenlijk hun fietsen hadden schoongemaakt, zat er voor Mike niet meer in dan een derde plaats. Aan kop Koen van de Voorde sleurde in de categorie 8-9 jaar vanaf de eerste meters aan kop en stond deze niet meer af. Nico Haver- beke en Frank Rams probeer den het verschil nog te over bruggen, maar Koen plooide niet en denderde als een trein door de IJzendijkse straten. Een felle strijd was er voor het publiek ook te zien in de leef tijdsgroep 10-11 jaar. Bij de racefietsers waren er slechts twee deelnemers, Sebastiaan Keijmel uit Lewedorp en Inge borg Landenberg uit Kapelle. Ze gaven elkaar geem centime ter toe, maar het was toch Se bastiaan Keijmel die de eerste prijs pakte. Bij de gewone fietsen knalden Toby Groosman en Bart Rams flink door en zagen hun collega renners pas terug bij de streep. Bart Rams fietste op zijn grote verzet door Petit Paris. Toby Groosman bleef lang in zijn wiel, maar moest enkele ronden voor het einde toch zijn meerde re erkennen. „Wat een wed strijd, wat een enthousiasme, misschien zien we deze mannen over enkele jaren wel op televi sie terug," amuseerde speaker Frank het publiek. Bij het indraaien van de laatste bocht had Bart Rams zijn voor sprong nog vergroot, hij keek nog achterom, maar Toby Groosman was geklopt. Bart Rams was de winnaar. Drie dikke zoenen Bij de prijsuitreiking van de racefietsen tracteerden Inge borg en Sebastiaan elkaar op drie dikke zoenen, want de sportiviteit stond zaterdag hoog in het vaandel. In de laatste jeugdcategorie kwamen de kleppers aan de start. Richard Slabbekoorn en Danny Langenberg uit Kapelle namen het op tegen Johnny Schanck, Ferry Koen en Edwin Doedee. De Zeeuws-Vlamingen moesten al snel lossen en ook plaatselijke favoriet Johny Schanck kon niet meer aanha ken. Als een speer vlogen Slab bekoorn en Langenberg door de straten, de superdemarrage die Richard Slabbekoorn in de laat ste ronde plaatste was voldoen de voor de eindzege. De wedstrijd tussen de verschil lende Ijzendijkse verenigingen werd bij de vrouwen gewonnen door Samira Claeys en bij de mannen door Carlos Boerman. Maar toen genoten de jeugdige deelnemers al .lang van de tal rijke presentjes die ze hadden ontvangen. „Deze koers is weer zeer ge slaagd, we gaan er zeker mee door, er waren 53 deelnemers," aldus Frank de Bruyckere za terdagavond, nadat jurylid An ton Coppens uit Retranchement gehuldigd was omdat hij al 25 jaar jurylid is van de KNWU. De jeugdrennertjes droomden zaterdagnacht van de Tour de France. Uitslagen: Tot en met 7 jaar: 1 Robin Dellaert 2 Veronique Cau wels 3 Mike van de Velde, 8-9 jaar 1 Koen van de Voorde 2 Frank Rams 3 Nico Haverbeke; 10-11 jaar: racefietsen: 1 Sebastiaan Ke ijmel 2 Ingeborg Langenberg; 10-11 jaar: gewone fietsen 1 Bart Rams 2 Toby Groosman 3 Yanninck Ocke; 12 jaar: racefietsen: 1 Richard Slab bekoorn 2 Danny Langenberg 3 Johnny Schanck 4 Ferry Koen 5 Edwin Doedee; 12 jaar: gewone fietsen: 1 Jonas Buysse 2 Danny Kiewiet; vrouwen: 1 Samira Claeys 2 Lieva de Smit 3 Monique Rams; mannen: 1 Carlos Boerman 2 Lu- cien de Smit 3 Levien Oosterling 4 Coen Rams. Deze deelneemster in de leeftijdscategorie 9 tot 11 jaar probeert de bezemwagen tijdens de dikke-bandenkoers in IJzendijke voor te blijven. foto wim kooyman

de Stem | 1994 | | pagina 5