Aristide roept op tot einde geweld Maal Charles gedwongen tot liefdeloos huwelijk Slichting Pi VS permitteren zich desnoods geweld tegen Irak 6 Premier en bankpresident schuldig aan roebelcrisis' Eén keuken v( i UiÜÖTJUM bUI I CIMLAIMD Amerika meent dat het actie mag ondernemen zonder goedkeuring van Verenigde Naties Feestende menigte onthaalt teruggekeerde Haïtiaanse president op warm welkom Leger Tsjetsjenië herovert hoofdstad BUITENLAND KORT Vlaams Blok niet bij coalitiebesprekingen Macedoniërs kiezen parlement Politie pakt verdachten aanslag Mahfouz Zelfkritiek Oosteuropese bisschoppen Veevoer met clenbuterol uit Nederland 'Contract met God niet rechtsgeldig' India brengt satelliet in de ruimte Ruim 100 doden bij ramp met veerpont Rossi volgt Franse ex-minister Longuet op Twee Algerijnen vermoord Schurftepidemie bedreigt Zwijndrecht Licht gewonde in Zaamslag MAANDAG 17 OKTOBER 1994 Washington/Koeweit (rtr/ afp/dpa) - De Verenigde Sta ten zullen, wanneer Irak op nieuw troepen naar de Koe weitse grens stuurt, onmid dellijk geweld gebruiken zon der eerst de Verenigde Naties te raadplegen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher zei zondag, uit de zaterdag door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie af te lei den dat Amerika daartoe ge machtigd is. De Veiligheidsraad eiste zater dagavond de onmiddellijke te- rugtrekking van Iraakse troepen tot boven de 32e breedtegraad en waarschuwde Bagdad verdere agressieve troepenbewegingen te laten. Rusland, dat uiteindelijk voor de resolutie stemde, is het niet eens met de Amerikaanse uitleg. Volgens de Russische ge zant bij de VN, Vasili Sidorov, bevat de nieuwe resolutie niets dat als rechtvaardiging voor het gebruiken van geweld kan die- Rusland verzette zich aanvanke lijk tegen het Amerikaanse aan dringen om snel een dreigende resolutie aan te nemen, omdat de Russische minister van Buiten landse Zaken Andrej Kozyrev op een vredesmissie was in Bagdad en Koeweit. Kozyrev had eerder laten weten dat Irak bereid is Koeweit te erkennen als onaf hankelijke natie, hetgeen een van de voorwaarden is om de VN-sancties tegen Irak op te heffen. In ruil voor deze Iraakse in schikkelijkheid zouden de sanc ties tegen Bagdad volgens Mos kou geleidelijk aan kunnen wor den verminderd. De Russische bemiddeling viel slecht in Was hington en ontlokte een bezorg de briefwisseling tussen de Rus sische president Jeltsin en zijn Amerikaanse ambtgenoot Clin ton. Irak werd wegens de inval in Koeweit in augustus 1990 door de VN met onder meer een han delsembargo gestraft, dat Irak beroofde van zijn inkomsten. Na de Golfoorlog in januari 1991 zijn de VN begonnen het Iraakse wapenarsenaal en de wapenin dustrie onder toezicht te stellen. De Sovjetunie was een bondge noot van Irak en Moskou heeft nog miljarden guldens tegoed van het regime in Bagdad. Twee Iraakse brigades bevinden zich nog steeds onder de 32e breedtegraad, die Irak door snijdt op ongeveer 200 kilometer ten noorden van de Koeweitse grens. Bagdad bezwoer zondag evenwel dat deze eenheden te rugkeren naar hun posities in het noorden van het land. Koeweit reageerde verheugd op de VN-resolutie. De Koeweitse :VN-ambassadeur noemde het 'een eerste steen voor een veilig heidssysteem dat Koeweit tegen Iraakse agressie beschermt'. Port-au-Prince (rtr/afp/dpa) - De Haïtiaanse president Jean-Bertrand Aristide is zondag in Haïiti politieke besprekingen begonnen over de keuze van een nieuwe premier. Aristide zal naar verwachting dinsdag of woensdag de benoeming van de regeringsleider bekend maken. Aangenomen wordt dat de prési dent een gematigd politicus tot regeringsleider benoemt, die het idee van nationale verzoening zal uitdragen in het politiek ver deelde Caribische land. Aristide riep zaterdag bij zijn terugkeer in Port-au-Prince na drie jaar ballingschap in de Ver enigde Staten zijn landgenoten Moskou (rtr/afp/dpa) - Het bewind van de Tsjetsjeense president Dzjochar Doedajev heeft zondag opnieuw een aanval van de oppositie afge slagen. Ook zaterdag zouden die hebben geprobeerd het staatshoofd ten val te bren gen. Bij de gevechten van de afgelopen dagen zouden tien tallen mensen om het leven zijn gekomen. Volgens het Russische persbu reau Interfax heroverden rege ringstroepen delen van de hoofd stad Grozny die zondagmorgen in handen van de oppositie wa ren. Het persbureau Tass meldde zaterdag nog dat pantservoertu- gien van de oppositie Oost-Groz- ny hadden veroverd. Doedajev zei in de nacht van zaterdag op zondag in een tele visierede dat de regering genoeg troepen had om alle aanvallen op de Tsjetsjeense hoofdstad af te slaan. De situatie in Tsjetsjenië bleef echter ook zondag verwarrend. In oppositiekringen klonken ge luiden dat zij aan de winnende hand zouden zijn. Andere bron nen dicht bij de opstandelingen meldden dat honderden strijders zich hadden teruggetrokken. Een van de oppositieleiders, de voor malige voorzitter van het Russi sche parlement Roeslan Chas- boelatov, sprak zelfs van 'ver raad'. Hij hekelde de beslissing van de militaire leiding zich te rug te trekken. Volgens een plaatselijke journa list waren zondag veel volgelin gen van Doedajev in Grozny ver zameld. Zij eisten hardere maat regelen tegen de oppositie. De regering verwijt Rusland dat zij de oppositie steunt en verant woordelijk is voor de oorlog in Tsjetsjenië. Moskou, dat ontkent rechtstreeks bij het conflict be trokken te zijn, zegt dat de voor malige Russische luchtmachtge- neraal Doedajev zijn land heeft veranderd in een vrijhaven voor criminelen. Tsjetsjenië, een olierijke repu bliek in de zuidelijke Kaukasus met zo'n anderhalf miljoen in woners, verklaarde zich in 1991 onafhankelijk van Rusland. Nie mand erkent die onafhankelijk heid. Er zijn verscheidene oppo sitiegroepen, waarvan Moskou er enkele steunt. op tot een einde aan het bloed vergieten. De VN-Veiligheids- raad deelde mee dat het handel sembargo tegen Haïti met in gang van zondag is opgeheven. Witte Duif In een toespraak tot duizenden aanhangers die zich voor het paleis hadden verzameld zei een geëmotioneerde Aristide, na eerst onder groot gejuich een witte duif te hebben vrijgelaten: „Nooit, nooit, nooit meer mag er in dit land een druppel bloed vloeien. Nee tegen geweld, nee tegen wraak, ja tegen verzoe ning." De president sprak zijn aanhan gers nu eens toe in het Engels of Frans, dan weer in het Spaans of Creools, de taal die miljoenen van zijn landgenotenn spreken. Zijn terugkeer noemde hij 'de dag waarop de zon van de demo cratie is opgegaan'. Hij zei tegen zijn toehoorders: „Vandaag is de dag van nationale verzoening. Vandaag is de deur van recht vaardigheid open gegaan en die zal niet meer sluiten. Ik houd van jullie allemaal." Aristide was even daarvoor per vliegtuig in Haïti teruggekeerd. De Haïtiaanse leider landde in een Amerikaans regeringstoestel op de luchthaven van de hoofd stad, begeleid door de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken Warren Christopher en een reeks andere hoge functiona rissen. Jubelende In de straten van Port-au-Prince hadden zich al uren voor zijn aankomst tienduizenden jube lende Haïtianen verzameld in af wachting van hun president. Voor het paleis, waar Aristide vanachter kogelvrij glas zijn eer ste rede tot de bevolking hield, stond een dansende en zingende menigte. De president bedankte vele landen die hem hadden ge steund, maar hij noemde spe ciaal president Clinton, het Amerikaanse volk en de 20.000 Amerikaanse soldaten in Haïti. De Amerikaanse troepenmacht in Haïti was het weekeinde met tanks, helikopters en andere voertuigen paraat om ongere geldheden te voorkomen, maar er deed zich geen enkel incident voor. Amerikaanse veiligheid stroepen en 23 persoonlijke lijf wachten beschermden Aristide. Eind september bepaalde de Vei ligheidsraad dat het embargo automatisch zou worden opge heven bij terugkeer van Aristide. Secretaris-generaal Boutros- Ghali zei zaterdag dat 'een nieuw tijdperk was begonnen voor het Haïtiaanse volk'. Moskou (afp/rtr/anp) - Premier Tsjernomyrdin van Rusland en de inmiddels afgetreden president van de centrale bank Gerasjtsjenko zijn er zaterdag in de Russische pers van beschuldigd doelbewust te hebben aangestuurd op de scherpe koersval van de roebel van vorige week. Volgens de informatiedienst Echo's van Moskou en de krant Izvestija hebben Tsjernomyrdin en Gerasjtsjenko op de valuta markt een speculatieve operatie op touw gezet om de gaten in de Russische begroting tegen lagere kosten te kunnen dekken. Door de koersval van de roebel waren minder harde valuta's nodig om aan roebels te komen voor de financiering van tekorten. Volgens Izvestija stuurden Tsjer nomyrdin en Gerasjtsjenko aan op de val van de roebelkoers omdat er nauwelijks meer kon worden geput uit de drie belang rijkste financieringsbronnen: le ningen van de centrale bank, krediet van het Internationaal Monetair Fonds en de uitgifte van staatsleningen. President Jeltsin stuurde afgelo pen woensdag per decreet minis ter van Financiën Doebinin de laan uit. Twee dagen later dien de Gerasjtsjenko op aandringen van Jeltsin zijn ontslag in. De nu in opspraak geraakte Tsjernomyrdin kwam woensdag zelf met beschuldigingen van koersmanipulatie zonder namen te noemen. Jeltsin vormde een speciale com missie die de roebelcrisis moet onderzoeken. Zij presenteerde de president dit weekeinde de voor lopige conclusies. Daarover zijn geen mededelingen gedaan. Na drie jaar kijkt de Haïtiaanse president Aristide weer uit over zijn land. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Warren Christopher (op de achtergrond) kijkt met hem mee. foto anp De Europese Unie verwelkomde eveneens de terugkeer van Aris tide. Het Duitse voorzitterschap zei dat de EU bereid is steun te verlenen aan de wederopbouw van Haïti. De EU zal onmiddel lijk maatregelen nemen om de lijdende bevolking te helpen. De triomfantelijk terugkerende president, 'Titid' voor zijn aan hangers, werd drie jaar geleden, zeven maanden na zijn aantre den, in een coup van rechtse militairen ten val gebracht en ging in ballingschap, aanvanke lijk in Venezuela, later in de VS. Wederopbouw Onder zware druk van Washing ton en geconfronteerd met de dreiging van een Amerikaanse invasie stemde de junta, na on derhandelingen met ex-presi dent Jimmy Carter, in met zijn terugkeer. Afgelopen donderdag gingen legerleider Raoul Cédras en stafchef' Philippe Biamby in Panama in ballingschap. Aristide kan maar een jaar pre sident blijven, daar de grondwet herverkiezing verbiedt. Hij staat het komende jaar voor een zware opgave. De economie van het land is totaal geruïneerd en 80 procent van de bevolking kan lezen noch schrijven. Voor de economische wederopbouw is samenwerking met de economi sche en financiële elite, die de president sterk wantrouwt, no dig. Ook zal Aristide het vertrouwen van het leger moet winnen. Het leger is slechts voor een klein deel gezuiverd is van elementen die zich schuldig maakten aan de schendingen van mensenrech ten. De aanhangers van de presi dent hebben geen meerderheid in het parlement. Uitbundig vieren Haïtianen de terugkeer van hun verdreven leider. fotoap Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse kroonprins Char les verwijt zijn vader, prins Philip, hem een 'liefdeloos' huwelijk met La dy Diana Spencer te hebben opge drongen. Prins Philip stelde zijn zoon voor de keuze Diana te trouwen of de relatie te verbreken om haar niet te 'compromitteren'. Charles voelde zich door zijn vader voor een ultimatum gesteld en 'slecht behan deld, maar machteloos'. Hij stemde in met de verloving hoewel hij niet van de 19-jarige Diana hield en haar eigenlijk niet goed kende. Dat staat te lezen in Jonathan Dimbleby's verbijsterende biografie van kroonprins Charles. Enige hoofdstukken daaruit wer den gisteren afgedrukt door The Sunday Times die anderhalf miljoen gulden betaal de voor exclusieve voorpublicaties. Het boek 'De Prins van Wales, een biogra fie', dat op 3 november in de verkoop gaat, is gelezen en goedgekeurd door Charles. De prins voerde vele gesprekken met Dim- bleby, een bekende Britse journalist en tv-presentator, en gaf zijn biograaf inzicht in privé-correspondentie en particuliere agenda's. Duidelijk wordt dat Charles nimmer van Diana heeft gehouden. Het feit dat ze 'geen verleden had' (ofwel maagd was) en 'jong genoeg was om tot toekomstige koningin te kunnen worden gekneed' en 'de natie kin deren kon geven' vond de koninklijke entourage belangrijker dan Charles' diep ste gevoelens. Veel begrip van zijn ouders heeft de kroon prins nimmer gehad, blijkt. Zijn ruwe vader, prins Philip, was teleurgesteld in zijn oudste zoon omdat die te weinig pit zou hebben. Tijdens een diner met gasten verweet hij Charles 'een doetje' te zijn. Een reeks plagerijen en kwetsende opmerkin gen maakten maakten de jonge prins aan het huilen. Vrienden van prins Philip die aan tafel zaten waren verbijsterd over zijn optreden en zijn gepest van Charles. Het leven op de elitaire Schotse kostschool Gordonstown werd door de gevoelige knaap als een 'hel' ervaren. Hij moest er heen omdat het zijn vader daar goed was bevallen. Medeleerlingen maakten er een wrede sport van de 'toekomstige koning' flink aan te pakken. Tijdens rugbywed strijden werd hij extra geschopt en gesla gen. De nachten waren verschrikkelijk: Charles kon nooit in slaap komen, kreeg van alles naar zijn hoofd gegooid, werd hard met kussens geslagen; kortom hij was het pispaaltje van de klas. De jongeling leed bovendien onder het 'vreselijke' taal gebruik van medeleerlingen en is onthutst over de stiekeme handel in pornografie. Koningin Elizabeth komt in de voorpubli catie naar voren als de moeder die - vanwege haar ambt - eigenlijk geen tijd had voor kinderen en er ook niet erg in was geïnteresseerd. Charles vond troost en vertrouwen bij een reeks kinderjuffrouwen en zijn lievelingsoom Lord Mountbatten. Die had bijna een huwelijk gearrangeerd tussen zijn kleindochter Amanda Knatch- bull en Charles. De prins vroeg haar in 1980 om de hand, maar Amanda bedankte voor een leven in een gouden kooitje. Het huwelijk met Diana was gedoemd te mislukken. Vrienden van Charles waar schuwden hem dat het 19-jarige meisje 'eerder verliefd leek op een gedachte dan op een persoon'. Ze zag zich vooral als prinses van Wales. De karakters van de 'geliefden' waren onverenigbaar en nog voor het huwelijk ontdekte Charles 'haar andere kant'. Diana leed aan bulimia nervosa, plotselinge hu meurveranderingen en depressies. Na het sprookjeshuwelijk ontwikkelde zich daar bij nog een ziekelijk jaloezie tegen Charles ex-vriendin Camilla, hoewel de relatie met haar toen was gestopt (volgende week belooft de Sunday Times meer over die affaire). Diana verveelde zich met Charles. Ze ging liever winkelen dan dat ze hem aanhoorde over sociale vraagstukken en milieuproble men. Ze ontvluchtte de media maar genoot tegelijk van de belangstelling. In 1982 maakte Charles een afspraak voor zijn vrouw bij een psychiater. Zelf trok de 'ego-centrische, eigengereide' (Dimbleby) prins zich terug in 'zelfbeklag', bij voor keur in de Schotse hooglanden. Diana's wanhopige 'zelfmoordpogingen' worden door Charles biograaf bevestigd, met de onvriendelijke aantekening: „Ge lukkig waren de wonden altijd minder ernstig dan was gevreesd: er vloeide wel bloed maar meestal was een pleister ge noeg." De eerste publicaties uit het kroonprinse lijke levensverhaal sloegen gisteren in als een bom. Een aantal Conservatieve en royalistische politici het gedrag van de prins afkeurden als 'onwaardig' en 'de langste uitleg van een troonsafstand'. An- -deren begroeten zijn openheid. Charles woordvoerder bevestigde nog eens dat het boek een 'geautoriseerde biografie' was. In wat een zeer riskante onderneming lijkt wil de onbegrepen kroonprins kennelijk open kaart spelen met het Britse volk dat hem - als het aan hem ligt - toch eens als koning zal krijgen. Cynischer geesten za gen in de sensationele biografie een vol gende veldslag in de zeer mediatieke pr- oorlog die Charles en Diana nu al zo'n twee jaar uitvechten. Antwerpen - In Antwerpen zijn zaterdag coalitiebesprekinsei begonnen tussen de Socialistische Partij, Antwerpen '94 t: Vlaamse Liberalen en Democraten en het groene Agalev. Bet extreem-rechtse Vlaams Blok dat bij de verkiezingen votfe week zondag bijna een derde van de stemmen vergaarde buiten de besprekingen gehouden. Het is voor het eerst dat bij coalitiebesprekingen in Antwerps, over een beleidsprogramma wordt gepraat. Tot nu toe werden enkel de schepenposten (wethouders) netjes verdeeld tussen 4 SP en de Christelijke Volkspartij (CVP). De CVP is nu opgent. men in Antwerpen '94, samen met de van oorsprong patriot);, sche Volksunie en onafhankelijken. Skopje - In Macedonië zijn gisterochtend om zeven uur de eerste presidents- en parlementsverkiezingen sinds de onafhankelijk heid van de Balkanstaat in 1991 begonnen. Een vijftigt,| partijen strijdt om de 120 zetels in de Sobranie, het parlement, de hoofdstad Skopje. Zo'n 1,3 miljoen kiesgerechtigden moger stemmen. Enigszins betrouwbare prognoses over de uitslaj worden pas vanmiddag verwacht. In de peilingen voor de presidentsverkiezingen is het huidige staatshoofd Kiro Gligorov, de kandidaat van de regeringscoalj. tie, koploper voor Ljubisa Georgijevski, die de steun heeft v; de rechtse oppositie. Cairo - De Egyptische politie heeft veertig verdachten gearres teerd, die volgens haar betrokken waren bij de aanslag vrijdag op de bekendste auteur van het land, Naguib Mahfouz. meldt het dagblad El Gomhouria. De 82-jarige Mahfouz, in winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, werd met een mes aangevallen en verwond. Egyptische veiligheidstroepen hebben de verdachten zaterdag en zondag aangehouden bij een zoekactie in Cairo naar lede, van de verboden fundamentalistische groep Gama'at al-Islj. miyya. Volgens de politie vielen bij de actie vijf doden. Mahfouz ligt op de intensive care van een politieziekenhuis. Artsen zeiden dat het nu beter met hem gaat. Warschau - Bisschoppen uit elf Midden- en Oosteuropes landen hebben zich kritisch uitgelaten over het functioneren va, de rooms-katholieke kerk tijdens de communistische heerschap pij. Een verklaring van die strekking, gericht aan de plaatselijk, katholieke kerken in Europa, maakten zij zaterdag openbaart,: afsluiting van hun eerste ontmoeting in Warschau. Milwaukee-- Amerikaanse inspecteurs hebben het onwettig, groeihormoon clenbuterol gevonden in veevoer dat wordt ged tribueerd door een bedrijf in Wisconsin, dat eigendom is van firma Pricor Trade Co. in Oudewater, in de Nederland,, provincie Zuid-Holland. Onderzocht wordt of het veevoer uil Nederland naar de Verenigde Staten is gemokkeld. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw zei ruim 1.200 kalveren van ten minste drie boerderijen in Wiscon sin de afgelopen 3,5 jaar in beslag zijn genomen nadat zij voer hadden gekregen waarin het hormoon was gemengd, werknemer van Vitek bevestigde dat personen in dienst Vitek of Pricor betrokken zijn bij de smokkel van verdacht veevoer. Manchester - Een contract met God is niet wettelijk bindend, oordeelde vrijdag een rechtbank in het Engelse Manchester, echtpaar dat in mei hun baan bij het Britse Leger des Heils verloor, kreeg om deze reden geen gelijk van de rechter toen ze hun ontslag aanvochten. Wie zich bij het Leger voegt, geeft kennelijk gehoor aan hogere macht, aldus de rechter. De rechtbank vond dat zt daarom geen aanspraak kunnen maken op rechtsbescherming. Sriharikota - India heeft zaterdag met een raket een satelliet van eigen makelij in een baan om de aarde gebracht. India hoopt daarmee toe te treden tot het eliteclubje van ruimtevaart landen. De lancering van de 283 ton wegende PSLV-raket verliep vlekkeloos, waarna de 870 kilo wegende satelliet werd uitgezet India zegt zijn rakettechnologie slechts te willen gebruiken voor vreedzame doeleinden, zoals het in de ruimte brengen va, satellieten van andere landen. Buurlanden, vooral aartsrivaal Pakistan, vrezen dat India de PSLV ook wil gebruiken als ei intercontinentale raket voor de lange afstand. Cox's Bazar - Waarschijnlijk meer dan 100 mensen zijn gisteren omgekomen doordat een veerpont met aan boord 165 bruilofts gasten is gezonken in de Baai van Bengalen. Volgens de politic waren 's middags 44 lijken geborgen. Zo'n 55 mensen wisten zich te redden. Het ongeluk vond plaats bij het eiland Madarbari op ongeveer 25 kilometer van de kustplaats Cox's Bazar. Volgens overleven den worden nog 66 vermist. Zij zijn vermoedelijk verdronken Een zoekactie naar mogelijke overlevenden is nog aan de gang, aldus de politie. Scheepsrampen eisen in Bangladesh jaarlijks zo'n 2500 levens. Parijs - José Rossi, de secretaris-generaal van de centrum-recht se Franse Republikeinse Partij (PR), volgt Gérard Longuet als minister van Industrie, PTT en Buitenlandse Handel.-Dal heeft een woordvoerder van het Elysée-paleis gisteren bekend gemaakt. - Longuet was vrijdag afgetreden naar aanleiding van een corrup tieschandaal. De 50-jarige Rossi is advocaat en parlementslid voor het eiland Corsica. Algiers - Mohamed Maddi (44), de president-directeur-genc van ENA-Sucres, het staatssuikerbedrijf van Algerije, is zoi gochtend vermoord aangetroffen in Khémis-Miliana, 100 kilo meter ten westen van de hoofdstad Algiers. Hij was eerder uit zijn huis in dezelfde plaats ontvoerd. ENA-Sucre is de e suikerproducent in Algerije. Op dezelfde dag werd ook de Algerijnse journalist Tayeo Bouterfis (41) vermoord vlakbij zijn huis in Baraki, een zuidelij ke voorstad van Algiers. De journalist werkte bij Chaïne 4, actualiteitenzender die voor het buitenland uitzendt. Hijv doodgeschoten toen hij in zijn auto wilde stappen. Sinds 1993 zijn in Algerije minstens 17 journalisten gedood aanslagen door radicale moslims. Zwijndrecht - In een bejaardentehuis in Zwijndrecht, een c bij Antwerpen aan de overkant van de Schelde, is vier weke» geleden schurft uitgebroken. De directie hield dat aanvankelijk verborgen, uit angst voor een slechte reputatie. Schurft wor® meestal - onterecht - met gebrek aan hygiëne geassocieerd.!» België is geen meldingsplicht van deze besmetting aan Gezondheidsinspectie. Hierdoor zijn er geen optimale bescher mingsmaatregelen genomen. Men vreest nu dat met name verplegers de parasieten mee na»' huis hebben genomen. Schurft wordt veroorzaakt door ee» parasitaire mijt die eitjes legt onder de huid. Na vier tot »eS weken komen die eitjes uit en banen de schurftmijtjes zich ee» weg onder de huid van het slachtoffer. Vooral mensen met ee» lage weerstand, zoals kleine kinderen en bejaarden, rake» besmet. to St N Van onze verslaggever Rotterdam - De Westerschel- de Oeververbinding (WOV) is een zaak die het Rijk aan gaat. Deze verbinding moet p volledig uit het Infrastruc tuurfonds betaald worden. Uiteindelijk gaat het om een stuk produktieve investering van algemeen belang, wat tot Van onze verslaggever Sluis/Terneuzen - De Ver eniging Protestantse Ouderenzorg (VPO) in West-Zeeuws-Vlaanderen en de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen willen samen een centraal geleide keuken opzetten voor de verstrekking van warme maaltijden aan de ouderen in het verzorgingsgebied van beide instellingen. Het verzorgingsgebied van de VPO beslaat een belangrijk deel van West-Zeeuws-Vlaanderen: Sluis, Retranchement, Groede, Breskens, Nieuwvliet, Schoon- dijke, Hoofdplaat en Biervliet. Dat van de ziekenhuisgroep om vat de gemeente Terneuzen. Ge zamenlijk bereiden ze zo'n twee honderd maaltijden voor thuis wonende ouderen en ouderen in tehuizen. De kiem voor de samenwerking ligt in een onderzoek door de VPO. De vereniging heeft de te huizen Rozenoord en het Ron deel in Sluis, Ruschevliet in Schoondijke, Ter Schelde in Breskens en Ter Walle in Bier vliet onder haar hoede. Twee jaar geleden al legde de VPO in een beleidsplan vast dat de in richting van een centrale keuken voor de maaltijdvoorziening aan ouderen moest worden onder zocht. Koel/vers Het voorlichtingsbureau voor de Voeding en de adviesgroep Ad- Care kwamen beiden tot de con clusie dat het een haalbare kaart was. De maaltijdvoorziening zou dan plaatsvinden volgens een nieuw bereidingsprocédé, het zo genaamde koel/vers-systeem. De maaltijden worden daarbij be reid en pas ter plaatse, dus bij de thuiswonende oudere in huis, weer opgewarmd met behulp van een magnetron. De Stichtingen Welzijn voor Ouderen in Zeeuws-Vlaanderen haakten in op het plan van de VPO en bekeken de mogelijkheid om het initiatief nog breder uit te werken en één centraal gelei de voedseldienst voor heel Zeeuws-Vlaanderen op te zetten. Dat zou veel voordelen bieden, zoals onder andere eenheid in prijs en kwaliteit. De gemeenten in Oost-Zeeuws-Vlaanderen za gen er uiteindelijk echter vanaf, evenals de bejaardenoorden De Burght in Oostburg, Emmaus in IJzendijke en Coensdike in Aar denburg. b C v e n Serieus Alleen de VPO en de ziekenhuis groep zijn nu nog serieus in onderhandeling over de centrali satie van de warme maaltijd voorziening. H. Masclee van de VPO ver wacht in het eerste half jaar van 1995 meer duidelijkheid over de samenwerking en de mogelijke invoering van het nieuwe sys teem. Van onze correspondent Zaamslag - Bij een eenzijdig verkeersongeval in Zaamslag raakte zaterdagnacht rond half twee een 47-jarige inwoner uit Bergen op Zoom licht gewond. De man reed, komende uit de richting Terneuzen, tegen de kort voor de bebouwde kom van Zaamslag gelegen vluchtheuvel. Hij botste vervolgens tegen een lantaarnpaal en enkele marke ringsborden en kwam tenslotte in een links van de rijweg gele gen sloot tot stilstand. De wagen werd geheel vernield. Verdacht van het rijden onder invloed is hem een bloedproef afgenomen.

de Stem | 1994 | | pagina 4