i Sint Maarten wil bij Antillen blijven 99 relatii Kohl rheid' 'Winkels minimaal 75 uur geopend' 149 Justitie trekt geding tegen Veronica in Homo sovjeticus Links en rechts protest tegen aanmeldcentrum 6 Alleen samen vieren van eredienst heeft geen zin' BINNENLAND A3 - r? gijna 60 procent bewoners kiest in referendum voor handhaving bestaande situatie Minister Wijers laat tijden liefst vrij DESTEM COMMENTAAR MAANDAG - DINSDAG WOENSDAG JONKER FRIS BRUINE BONEN OF KAPUCIJNERS vaiUHF YAZ00 DRINKY0GHURT PREI GEKORT HAMBURGERS NATUREL BINNENLAND KORT KTOBER 1994 PESTEM MAANDAG 17 OKTOBER 1994 onfetti in het haar - vM 't dat zijn partij de coalit etten. fotoep Pr?c--i ->;* A Y 7 ekker Scharping houden 'e fotografen. Kohl kan e macht, Scharping kan kan door zetelwinst een FOTO'S AP en EPA blijkelijk slaat de Wester- 'emoeratie in oostelijk land nog niet zó aan en de vele stemmen voor de vier jaar geleden voorna- een 'dankjewel' van de uchte Oostuitsers aan de elier van de eenheid'. In de sdag zal de PDS hooguit 1 van de luis in de pels en spelen. Die luizige rol in zelfs de 'Republikaner' toebedeeld gekregen. Ex- -rechts is politiek in and afgeschreven, en dat sschien wel het grootste unt van deze Bondsdag zingen. nen doet opnieuw zijn intre- ïn het parlement in Saar- eken met 6 procent (was 2,6) Mecklenburg-Vorpommern ven SPD en CDU in sterkte eveer gelijk: CDU 40 procen s 38) en SPD 30 procent (ivas De PDS is hier de gro» naar (21 procent, was 1»)> koste van FDP (4 procent) en inen (3 procent). Thüringen blijft de CDU roe procent de grootste Par'}'( mier Bernhard Vogel raak ter zijn coalitiepartner FR jt. De SPD krijgt 29 procen de stemmen (was 23), communistische PDS 15 P'0' t (was 10). Bündnis inen is met 5 procent net i Landdag vertegenwoordigd-. dat eigenlijk niemand met 3 wil samenwerken, zou z in Mecklenburg-Vorpoffi ■n wel eens coalitie tlis^ U en SPD gevormd moet den Ook bij de gemeente- dsverkiezingen in NoordnJ ïtfalen is de FDP uit tal v leenteraden verdwenen. sint Maarten/Den Haag (anp) I De bevolking van Sint parten wil in meerderheid ieel blijven uitmaken van het verband met de andere Antil liaanse eilanden. Bijna 60 jrocent van de stemmers leeft zich bij het referendum Jan vrijdag uitgesproken 'oor handhaving van deze sa menwerking. ten derde van de kiezers wil dat Sint Maarten zich via een 'status aparte' losmaakt uit het eilands- ■rband. Maar weinig kiezers ijjn voor volledige onafhanke- •ijkheid. je uitkomst van het referendum op" Sint Maarten was Vrij onze ker; er werd rekening mee ge houden dat zich ook een meer derheid voor een status aparte kon aftekenen. Op de andere Bovenwindse Eilanden, Saba en Sint Eustatius, was de bevolking zoals voorspeld massaal voor handhaving van de huidige sa menwerking. Minister Voorhoeve (Neder- lands-Antilliaanse zaken) vindt het van groot belang dat de bevolking van de Bovenwindse Eilanden zich duidelijk heeft uitgeproken over de staatkundi ge toekomst. Hij leidt uit de uitslagen af dat de Bovenwinden kiezen voor voortzetting van de verbondenheid in het Konink rijk, binnen het staatsverband van de Antillen. Waarnemers op Sint Maarten zien in de uitslag een gevoelige nederlaag voor de invloedrijke politicus Claude Wathey. Hij had zijn aanhang opgeroepen voor onafhankelijkheid te kiezen of daartoe de mogelijkheid open te houden met een stem voor de status aparte. Slechts 6,2 pro cent van de stemmers bleek voor volledige onafhankelijkheid. Dat een aanzienlijke minderheid (33,1 procent) zich voor de apar te status heeft uitgesproken be tekent volgens ingewijden wel dat Sint Maarten tijdens de ge sprekken over de toekomstige verhoudingen binnen het Ko ninkrijk een punt zal g&an ma ken van de overheersende rol van Curayao. Politici van het eiland zullen onder verwijzing naar de uitslag proberen de stem van Sint Maarten binnen het eilandsverband beter te laten doorklinken. Voorhoeve hoopt dat de Antilli aanse regering snel met voorstel len zal komen over de verdere invulling van het Antilliaanse staatsverband. Dat kan gebeu ren zodra volgende week ook een referendum is gehouden op Bo naire. Curasao sprak zich vorig jaar al uit voor handhaving van de bestaande samnewerking in het Koninkrijk. Op Sint Eustatius en Saba wees de uitkomst van het referendum nog veel duidelijker in de rich ting van handhaving van het eilandsverband. Op Saba was 86,3 procent voor en op Sint Eustatius iets meer dan 90 pro cent. De status aparte kreeg res pectievelijk 9,6 en 6,9 procent van de stemmen. Nagenoeg nie mand koos voor onafhankelijk heid. Op geen van de drie Bovenwind se Eilanden liepen de kiezers warm voor de mogelijkheid van een nauwere band met Neder land, waarbij de Antillen een soort provincie worden. Deze va riant kreeg nog geen procent van de stemmen op Sint Maarten, 2,4 procent op Sint Eustatius 3,6 op Saba. De uitslag van het referendum maakt op geen van de eilanden een tweede ronde noodzakelijk. Die zou er gekomen zijn, als geen van de vier voorgelegde keuzemogelijkheden een meer derheid van de stemmen had gehaald. Het referendum had overal een rustig verloop. De opkomst was vergelijkbaar met die van gewone verkiezingen: 65.7 procent op Sint Maarten, 61 procent op Sint Eustatius en 78.8 procent op Saba. Van onze Haagse redactie Den Haag - Winkels moeten vanaf eind volgend jaar minimaal 15 uur open zijn. „Dat is het minimum. Maar het liefst zou ik nogverder gaan," aldus minister H. Wijers (D66, Economische Zaken) gisteren in het tv-programma Het Capitool. Wijers bereidt overeenkomstig' de afspraak in het paarse regeer akkoord de verruiming van de openingstijden van winkels voor. Het liefst zou hij de openingstij den volledig vrijlaten. Maar dat stuit op grote bezwaren van on der meer de vakbonden voor winkelpersoneel. Dat bleek toen onlangs bekend werd dat Wijers voorstander was van ruimere openingstijden, bijvoorbeeld ook open op zondag. Een ambtelijke werkgroep moet daarom alle bezwaren tegen zo'n verruiming -en die al in vele rapporten op papier zijn gezet - nog eens bekijken. De werkgroep moet zich volgens Wijers onder meer buigen over de vraag of winkels 75 of 112 uur open mo gen zijn; op dit moment staat de winkelsluitingswet maar 55 uren toe. Zinnig Ook moet de werkgroep de be zwaren tegen ruimere openstel ling op zondag nader onder de loep nemen. „Er moet nog een keer zinnig worden nagedacht," aldus de bewindsman. Wijers koopt met het plan van de amb telijke werkgroep in de hand meer steun te krijgen in het kabinet voor een zo groot moge lijke verruiming van de ope- jiingstijden. De minister van Economische Zaken moet onder meer premier Kok (PvdA) overtuigen van rui mere openingstijden op zondag. Kok hecht aan de zondag als rustdag in het jachtige bestaan, bleek afgelopen vrijdag. Wijers liet zich over die kritiek van Kok niet uit. Vroeg D66-fractievoorzitter Wolffens- perger deed dat wel voor de Avro-radio. Wolffensperger vindt dat 'Kok wel erg vroeg op de rem is gaan staan' omdat in het kabinet nog niet is gesproken over de verruiming van de win kelsluitingswet. Kok stelde dat bij de verruiming van de winkelsluitingstijden goed gekeken moet worden naar de gevolgen voor het winkelper soneel en voor de concurrentie verhoudingen tussen de kleine winkelier en het grootwinkelbe drijf. De D66-fractievoorzitter vindt dat alle voor- en nadelen beke ken moeten worden. Wolffens perger denkt dan aan het voor deel dat er veel meer verschil in arbeidstijden mogelijk wordt. Ook vindt hij dat geen enkele winkelier verplicht kan worden zijn nering op zondag open te doen. EXTREMEN RAKEN elkaar, zegt de volkswijsheid. Wie riaar de Europese verkiezingsuitslagen van de laatste weken kijkt, zou taken dat het volk gelijk heeft. In Begië wint extreem rechts, in Oostenrijk eveneens, maar in de oostelijke Lander van de Bondsrepubliek behalen, net als in Polen en Slowakije, de ex-communisten de meest aansprekende resultaten, 'pn Habsburgers zulke andere mensen dan Saksen of komen de uitslagen toch voort uit een overeenkomstige achtergrond? Het laatste is het waarschijnlijkste. Een behoorlijk deel van het kiezersvolk laat zich bij het uitbren- 9en der stem niet leiden door ideologie of verondersteld algemeen belang. Zij kiezen voor diegene die hun gouden Bergen of op zijn minst een goudgerande toekomst belooft. Dit soort burger werd in het oude Oostblok door dissidenten met de term homo sovjeticus aangeduid. Mensen die zelf geen keuzes "taken, geen eigen iniatitief vertonen, maar aanlopen achter de vaandels en de leuzen van wie hen zekerheid en een belegde boterham garandeert. Jang dat in West-Europa de met de vakbonden verbonden sociaal-democratie was, koos de arbeider daarom socialistisch, u® kleine zelfstandige zocht het, vanwege vergelijkbaar eigenbe- big, in liberale of christen-democratische partijen. De voorkeur was nauwelijks een bewust ideologische, het was die van de onmondige die zijn stem gaf aan de hand die hem voedde, vu het in West-Europa door de economische problemen slechter pat en de traditonele partijen daardoor niet langer in staat zijn afh i op te bouden ter bescherming van wie zich van hen nankelijk voelt, voelt de Westeuropese homo sovjeticus zich in hL gelaten en zoekt daarom naar andere partijen. Die rerht3n- n-'et a"een ter extremer rechterzijde, maar extreem cms ls het voordeel. West-Europa is door de mondiale ellende vluchtel een toevluchtsoord geworden voor immigranten en ingen van politieke of economische aard. Door deze 7 l?evloed voelt de homo sovjeticus zich in zijn eigen vrnp an ,udre'9l en uil angst dat zijn mond niet langer door zijn egere broodheren' gevuld kan worden, wijkt hij uit naar het In h echtse alternatief. «^egere Oostblok is in het essentie niet anders, al lijkt de vertp tegengesteld. Na de val van de Berlijnse muur werden de egenwoordigem van het oude vanzelfsprekende regime weg voer kVt i waren verantwoordelijk voor de onvrijheid en vooral De n van eeenomische systeem. tekprh61-!!' verkozenen faalden evenwel in het verschaffen van West F Werl< en inkomen' Hetzelfde mechanisme als in trouw F°Pa dree* de Oosteuropese homines sovjetici tot on waar treem"reef|ts is nauwelijks een alternatief. Er is welis- heeft 8n gevaarlijke, nationalistische onderstroom, maar die weinin omdat, ?r b'ina geen buitenlanders in deze landen zijn -, «oer» aantrekkingskracht. Vandaar dat de herinnering aan de armiwi6 vastl9hieid, die weliswaar niet veel meer dan nette be is nÜ 7,aar tocb een dagelijks bord zuurkool inhield, voldoen- mecWh Q te kere1naar diegenen die indertijd werk, gratis De hnm Zor9' ?nderwijs en sociale zekerheid boden, is annst0 sov,et'cus West niet op basis van ideeën, zijn drijfveer jonn motV°0r een bon9.arende maag. Hij geeft als een zwaluw- belooft °Pen mond z'fn stem aan de ouder die hem voedsel foto cor viveen Demonstranten houden spandoeken vast op het dak van het Rijsbergse aanmeldcentrum. VERVOLG VAN VOORPAGINA De officiële opening van de AC's bracht actievoerders op de been. In Rijsbergen had een aantal zich genesteld op het dak van het centrum. Een actievoerster die de toespraak van de staatsse cretaris in de feesttent verstoor de door 'Aanmeldcentra, afwijs- beleid' te schreeuwen, werd door politiemensen uit de tent verwij derd. Het Platform voor Illegale Vluchtelingen gaf onder het tentdoek blijk van zijn kritiek door pamfletten uit te delen. Ook leden van het extreem rechtse Nederlands Blok demon streerden. Zij vinden dat 'uitge procedeerde asielzoekers direct over de grens gezet moeten wor den' en 'de grenscontrole onver wijld hersteld moet worden'. Het ministerie van Justitie ver wacht per 24 uur zo'n tachtig vluchtelingen op een AC. In ne gentig procent van de gevallen zou het een serieuze asielaan vraag zijn. Gistermiddag zaten er naar schatting zestig a zeven tig vluchtelingen in het wachtlo kaal van het AC in Rijsbergen. Gezien dat aantal op een wille keurig tijdstip van de dag lijkt het getal van tachtig vluchtelin gen per etmaal dat het ministerie hanteert aan de lage kant. Asielzoekers van wie de aan vraag als serieus is aangemerkt, worden van het AC doorge stuurd naar een van de opvang centra in het land en beginnen aan hun asielprocedure. Pas aan het eind daarvan weten zij of ze in Nederland mogen blijven of niet. „Het AC is er voor de eerste selectie. Vluchtelingen die geen kans maken, worden er hier uit gehaald. Dat komt de rechtvaar digheid in het beleid ten goede," lichtte Schmitz zaterdagmorgen desgevraagd toe. Daarentegen zei de actievoerster die uit de feesttent werd verwijderd: „Het is ze er alleen maar om te doen zo veel mogelijk asielzoekers af te wijzen." Dat er ook andere geluiden over de opvang van asielzoekers klin ken. stipte de staatssecretaris even daarvoor in haar toespraak aan: „Discussies.over Nederland is vol hoor je overal. Nederland is nooit te vol voor echte vluch telingen, voor hen moet altijd plaats zijn. Het is waar dat ons land als enige land in Europa een toenemend aantal asielzoe kers kent. Daar staat tegenover dat het CBS onlangs heeft aan gegeven dat het migratiesaldo in de eerste helft van dit jaar in ons land is teruggelopen naar 20.021. Dat zou uitkomen op ongeveer 40.000 over 1994. In 1991 was het 63.007, in 1992 60.289 en 65.370 in 1993." Of de AC's in Rijsbergen en Zevenaar afgelopen weekeinde daadwerkelijk zouden openen, was tot eind vorige week onze ker. Schmitz vertelde zaterdag dat ze op de valreep tot overeen stemming was gekomen met de Orde van Advocaten. Directeur H. Nawijn van de IND zei desge vraagd dat er inmiddels ook vol doende tolken beschikbaar zijn om ambtenaren en juristen ter zijde te staan in hun contact met asielzoekers. Als negentig procent van het aantal asielzoekers van het AC doorgaat naar een opvangcen trum, resteert een groep van tien procent. Voor hen kan de rechts bijstand een zwaarwegend ad vies uitbrengen aan Justitie: als dat positief is, zou betrokkene alsnog naar een opvangcentrum gaan. Anderen worden uitgezet of vertrekken uit eigen bewe ging- Blijft over een groep die om een voorlopige voorziening tegen uitzetting bij de rechtbank vraagt. „Dat is een heel kleine groep. Natuurlijk zijn wij er te gen dat mensen in de illegaliteit duiken. Dat is slecht voor de samenleving," aldus de staatsse cretaris. Zij bleef het antwoord schuldig op de vraag waar die mensen onderdak vinden in af wachting van de gerechtelijke uitspraak. Tilburg (anp) - Gemeenschappelijke vieringen van katholie ken en protestanten zijn geen goed uitgangspunt voor oecu menische samenwerking. Zolang gelovigen met een verschil lende achtergrond zich niet bij elkaar betrokken voelen, heeft het gemeenschappelijk vieren van de eredienst geen enkele (ADVERTENTIE) Dat zei dr. T. Brattinga zaterdag in Tilburg op het jaarcongres van de progressief-katholieke Mariënburgvereniging. „Ik ken kerken die drie of vier keer per jaar een gemeenschappelijke dienst organiseren, terwijl ze de rest van het jaar niets met elkaar te maken hebben. Wat vieren die eigenlijk?," vroeg Brattinga zich af. Hij is secretaris van de St. Willi- brordvereniging, die de bis schoppen adviseert op het ter rein van de oecumene. Gezamen lijke initiatieven op het terrein van diakonie en katechese lijken hem een beter uitgangspunt. „De oecumene van boven (ker kleiders) zit te wachten op de oecumene van onderen (plaatse lijke gemeenten), die mijlenver op haar achterloopt." Protestan ten en katholieken werken plaatselijk nauwelijks samen, terwijl 80 procent van hun acti viteiten volgens hem zonder pro blemen onder één dak zouden kunnen worden gebracht. Voor standers van de oecumene moe ten dan ook niet verwijtend rich ting kerkleiders kijken, maar op plaatselijk niveau trachten voet aan de grond te krijgen. In zijn jaarrede wees voorzitter P. Jansen erop dat de Mariën burgvereniging toe is aan een nieuwe formulering van haar doelstelling. Het vertrekpunt ligt niet, zoals in het verleden, bij de kerk, de hiërarchie, bezorgdheid om secularisering, kerkverlating of het bij de tijd brengen van de kerk. Het ligt 'bij onszelf en onze geloofsgemeenschap aan de ba- „Wij moeten de woorden weer weten te vinden om over ons geloof te kunnen communiceren met anderen. Wij moeten elkaar weer op weg helpen om te weten, wat nu het wezenlijke van ons geloof in de Heer is en wat niet. Als wij dat op een goede manier doen, dan helpen wij niet alleen onszelf, maar heel de geloofsge meenschap." blik 850 gram 69 diverse smakerr flacon 942 ml. VanJL39 kilo 100 gram van .16$ Voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans bel: 02154-83333 Jadfermam, Geldig van maandag 17 t/m woensdag 19 oktober 1994 Noodlanding Turkse Airbus op Beek Beek - Een Airbus 300 van de Turkse maatschappij Air Alfa heeft zondagmiddag rond twaalf uur een geslaagde noodlanding gemaakt op de Luchthaven Maastricht in Beek. Kort na de start, op Beek, ontdekte de piloot een defect aan een van de twee motoren. Er was sprake van een steekvlam. De de betreffende motor werd direct uitgeschakeld. Bij de noodlanding raakte geen van de meer dan 250 passagiers gewond. Zij werden rond vier uur met een ander vliegtuig opgehaald en konden hun reis naar Istanbul via Amsterdam voortzetten. Jazzkenner Michiel de Buy ter overleden Amsterdam - Jazzkenner Michiel de Ruyter is zaterdag op 68-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam aan kanker overleden. Voor een aantal generaties was De Ruy ter identiek aan jazz. Zonder zelf ooit te spelen trouwens, slechts even speelde hij klari net. Maar als presentator en samensteller van jazzpro gramma's werd hij een begrip. In 1992 ontving hij als eerste niet-musicus een belangrijke jazzprijs: de Bird Award. Op 1 augustus 1991 ging Mis ter Jazz met pensioen. Toen had hij er 24 jaar free- lancewerk voor de NOS opzit ten en achttien jaar Vara. Michiel de Ruyter. foto anp De laatste jaren zette hij bij de VPRO zijn serie Jazzgeschiedenis voort. Van Dok komt ondernemers tegemoet Amersfoort - Staatssecretaris Van Dok van Economische Zaken wil de administratieve rompslomp voor ondernemers verminde ren. Ze zei zaterdag op een PvdA-bijeenkomst in Amersfoort dat zij daartoe de uitvoeringsregels rond de arbowet (arbeidsonge schiktheid) en de werknemersverzekeringen wil wijzigen. Daarmee lichtte de staatssecretaris een tip op van de sluier die nu nog ligt over een plan van aanpak, dat binnenkort naar de Tweede Kamer gaat. Volgens een onderzoek kost de papierberg de bedrijven zeker 13 miljard gulden per jaar. Vooral de kleinere ondernemers zijn er de dupe van en die zijn juist goed voor het scheppen van banen. Opsporen fraude girokaarten makkelijker Amsterdam - De Postbank neemt deze maand nog een nieuwe acceptantenlijn in gebruik, waarmee ondernemers eenvoudiger fraude met cheques en giromaatpassen kunnen opsporen. Afge zien van het telefoontarief zijn aan de nieuwe lijn geen andere kosten verbonden. Via de lijn hoort de winkelier of hij de cheque of pas kan accepteren. Als blijkt dat de giromaatpas of betaalkaart eerder als gestolen is gemeld, wordt de ondernemer direct doorverbon den met een bankmedewerker. Deze kan de politie inschakelen, wanneer de winkelier daarom vraagt. Tweede spaarplan voor reizen op komst Den Haag - Na het Air Miles-spaarplan van Albert Heijn, V&D en Shell is er een tweede reisspaarplan op komst. Initiatiefne mer Trend Groep onderhandelt daarover met een aantal super marktbedrijven, de oliemaatschappij Texaco en het postorder bedrijf Wehkamp, aldus het vakblad voor de supermarkt branche Distrifood. Het spaarplan gaat op 1 januari 1995 van start. De bedoeling is dat consumenten bij besteding van een bepaald bedrag spaarzegeltjes krijgen, die zij kunnen inwisselen voor een reis van touroperator OAD. Bij de Trend Groep spaart de consument geld, waarvoor hij zelf een reis kan uitzoeken. Bij Air Miles spaart de klant vliegkilometers en moet hij bij de KLM boeken. 100 meldingen bij lijn ziekteverzuim Zoetermeer - Ruim 100 mensen hebben in het weekeinde de klachtenlijn voor ziekteverzuim en werk van het Breed Platform Verzekeringen en de Nationale Commissie Chronisch Zieken gebeld. De klachten gingen vooral over de manier, waarop de werkgever met het ziekteverzuim omgaat. Bij een groot deel van de bellers dreigde de werkgever met ontslag, of legde hij een grote druk op de werknemers zich niet ziek te melden. Het Breed Platform Verzekeringen en de Nationale Commissie Chronisch Zieken besloten gezamenlijk een klachtenlijn te openen, na verontruste signalen van patiënten over het verzuim beleid van werkgevers. Sinds januari van dit jaar hebben werkgevers zelf een grotere verantwoordelijkheid door invoe ring van de wet terugdringing ziekteverzuim. De klachtenlijn is nog tot vrijdagmiddag bereikbaar (020-6181007). Anti-apartheidsbeweging heft zichzelf op Amsterdam - De Anti-Apartheidsbeweging Nederland (AABN) heeft zaterdagavond tijdens een afscheidsgala haar laatste adem uitgeblazen. Voor de AABN was het doel bereikt. De rassenon- gelijkheid in Zuid-Afrika is formeel ten einde. Na bijna een kwart eeuw actie voeren, boycots en protesten is de omwente ling gerealiseerd: Nelson Mandela, eens de bekendste politieke gevangene van het continent, is de eerste zwarte president van Zuid-Afrika. Hilversum (anp) - Veronica kan donderdag het programma Eerst Zien! ongehinderd uitzenden. Een kort geding tegen de omroep en de producent is zaterdag door het openbaar ministerie ingetrokken. De aflevering, de derde in een reeks, heet Illegale Politiemetho- des. Het programma gaat over rechercheteams en de georgani seerde misdaad. De uitzending is mede gebaseerd op materiaal uit de IRT-affaire. Eerst zien! is een programma van Track Televi sion. Het openbaar ministerie wilde dat het programma niet wordt uitgezonden omdat daarin door diefstal verkregen materiaal wordt getoond. Bij Veronica, Track Television en programma maker Feike Salverda deed Jus titie invallen. Van een geding werd afgezien, omdat het ter inzage gegeven materiaal geen reden was het kort geding door te zetten. Justitie is met de betrokkenen overeengekomen dat er in de uitzending van Eerst Zien! geen namen van rechercheurs te zien zullen zijn in de stukken die worden getoond over Unit 1 van de Amsterdamse recherche. De stemmen op een geluidsband (een zogenaamde IRT-tape) wor den vervormd. Het openbaar ministerie blijft van mening dat door het gebruik van de tapes en de documentatie Veronica en producent zich schuldig maken aan heling en houdt de mogelijkheid van ver volging open. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft tegen de invallen geprotesteerd. Voor de NVJ is de manier waarop het materiaal is verkregen geen ar gument om het niet te publice- In het programma worden vol gens Salverda onder meer docu menten getoond van Unit 1 van de Amsterdamse recherche. Daaruit zou blijken dat de poli tie sommige hasjtransporten laat doorgaan. Justitie heeft kopieën van deze stukken meegenomen.

de Stem | 1994 | | pagina 3