?t aliteit Gemengde reacties op Nobelprijs Aristide wacht triomfantelijke terugkeer op zijn eiland Rusland en VS vliegen elkaar in de haren over Irak-beleid Miljoenen woedende Italianen de straat op Kritiek op gebruik geweld Belgische politie Nek-aan-nek race bij verkiezingen Duitsland Groningen, dat is toch klei, klei en nog eens klei? (Om die reden zitten we niet met z'n allen op een kluitje). DËSTEM BUITENLAND Toekenning vredesprijs aan PLO-leider Arafat valt niet overal goed 'Vlaams Blok nadelig voor economie in Antwerpen' BUITENLAND KORT ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 A4 en heel nieuw stelsel van n worden aangeW t een deel van de keu' •d uitgebroken. Maar het t is ernaar, mede dankzij ng van het echtpaar passingen die in wonin rden aangebracht, 2j;n gd. De bewoners bekos e extraatjes zelf. ijJ had het er graag voor eneer Dekker: „Ik Was pensioen en dacht dat vaker de deur uit zouden iet dus. Daarom hebben r wat meer in het huis teerd. Dan hebben we er r geval ook nog plezier ndaard witte tegeltjes bijvoorbeeld het veld ruimen voor crème-kleu- bk het ligbad en de toilet- n geen standaardvoorzie- maar op verzoek aange- Daarnaast koos het echt- or duurdere kranen. ten van de standaard aan- en in het huis van de Dekker bedroegen onge- erendertigduizend gulden, s de woning uiteindelijk lemaal rolstoelvriendelijk en zijn iets breder dan centimeter, dus te smal en rolstoel. Als mevrouw s definitief is aangewezen rolstoel resten twee mo eden. In een tweede ver- g heeft het echtpaar niet ek. „Dus zullen we alsnog verhuizen," zegt haar lien moet een hypo- alleen nu goed bij laar ook in de toe- u zo'n hypotheek? net onze hypotheek- Rabobank S ee modelchalets op het park tere informatie of maken 'aak: tel 011163074/1685. erzenden aan: '2, 4325 ZH Renesse meer welen over Beacbpark Stuur mij de brochure. tyw York - De Amerikanen jn de Russen zijn het oneens oVer het te voeren Irak-beleid. pe VS vinden het Russische vre desplan namelijk onvoldoende. \'a de bemiddeling van de Russi- minister van Buitenlandse fake" kwam het Iraakse bewind donderdag met de mededeling dat het Koeweit en zijn grenzen zou erkennen. Volgens de Russen is die onvoorwaardelijk. In ruil voor de Iraakse concessie zou Rusland zich bij de VN sterk ma ken voor verlichting van het olie embargo. De Amerikanen nemen daar geen genoegen mee. Irak heeft wel eens meer beloofd dat het Koe weit zou erkennen maar het nooit gedaan, heette het. Minister van Buitenlandse Zaken Christopher betitelde de missie van collega Kozyrev als 'ongeluk kig'. „Wat hij heeft gedaan is strijdig met de veiligheidsbelangen op lange termijn voor de regio." In plaats van het Russische plan wil Washington dat de VN-Vei- ligheidsraad stemt over een ont werpresolutie, die Bagdad voor de toekomst elke nieuwe verster king van troepen aan de grens met Koeweit verbiedt. De Russen weigerden gisteren op hun beurt over deze tekst te spre ken zolang Kozyrev niet in New York is. Niet uit te sluiten valt dat Rus land een veto uitspreekt als de VS zaterdag hun tekst in stemming brengen. Kozyrev wordt zondag verwacht. President Clinton beval gisteren voortzetting van de Amerikaanse troepenopbouw in de Golf. Hij deed dat nadat was ontdekt dat ongeveer 10.000 man Iraakse elitetroepen hun terugtrekking uit het Koeweitse grensgebied hebben stopgezet. „De Iraakse strijdkrachten zijn niet naar hun oorspronkelijke posities terugegekeerd. Naar wij hebben gezien, kunnen zij letter lijk in een paar uur weer aan de grens met Koeweit staan. Het is volledig onjuist Saddam te belo nen door een verlichting van sancties te opperen. Aanbiedin gen van Irak om Koeweits gren zen en soevereiniteit te erkennen zijn er eerder ook al geweest, maar nooit gevolgd door daden." Van onze redactie buitenland Oslo/Tel Aviv - De een noemt het een beloning voor politieke moed, de ander spreekt er schande van dat een voormalige ter rorist met een prestigieuze prijs gaat strijken. De toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan PLO-leider Arafat naast de Israëlische pre mier Eabin en minister van Bui tenlandse Zalen Peres heeft ge mengde reacties losgewoeld. Ook bij de jury bestaat onenig heid, een van de leden van het Nobelcomité, Kristiaansen, staat niet achter de beslissing en is in middels opgestapt. Dat is trou wens een novum in de geschiede nis van het comité. Voorzitter Sejersted van het No- belcomité zei gisteren bij de be kendmaking van de prijs dat de reden voor toekenning is 'de inzet van Rabin, Peres en Arafat voor het beëindigen van de geweldda dige conflicten tussen Israëli's en Palestijnen via hun in 1993 geslo ten akkoorden'. Hij benadrukte dat het comité niet naar de gehele politieke Van onze correspondente Antwerpen - Het Antwerpse bedrijfsleven is niet gelukkig met de verkiezingsoverwin ning van het Vlaams Blok, af gelopen zondag. De rechtse zege zou voor de Ant- werpese economie een ramp kun nen zijn, hebben directies van een groot aantal bedrijven in de Havenschepen Devroe denkt dat Antwerpen, met een extreem rechtse groep in het beleid, in het buitenland geen goede beurt zal maken. „Niemand zal ons nog ernstig nemen en ik vrees dat ve le bedrijven proberen hun activi teiten naar een ander industrie- of havengebied over te hevelen," zegt Devroe. Chnstiaan Leysen, voorzitter van de Raden van Bestuur van vier Antwerpse rederijen, zei dat hij zijn bedrijven verhuist als het Vlaams Blok in Antwerpen in derdaad aan de macht komt. „Bij ons werken mensen van niet- Europese afkomst en ik wil res pect voor iedereen die in en met ons bedrijf werkt." Leysen weet zich gesteund door diverse colle ga's. Chemiereus BASF heeft inmid dels laten weten dat de aanwe zigheid van het Vlaams Blok me de bepalend is voor eventuele verdere investeringen in het Ant werpse havengebied. Op zaterdag 19 november wordt de havenstad trouwens een grote betoeging gehouden tegen racisme en fascisme. De demon stratie wordt georganiseerd door een collectief, Antwerpen Hele maal Anders, dat zo'n 90 organi saties vertegenwoordigt. Ook 9 november zal Antwerpen het teken staan van anti-racis- ®e. Dan staken en demonstreren scholieren en studenten. loopbaan van de prijswinnaars heeft gekeken, maar naar hun in spanningen een einde te maken aan het tientallen jaren durende conflict tussen Israël en zijn Ara bische buren. Het comité heeft gekozen om de prijs aan twee Israëlische leiders toe te kennen, omdat het 'te moeilijk was een onderscheid te maken tussen de inspanningen van Rabin en Peres', aldus voor zitter Sejersted. Rabin en Arafat zeiden de prijs te willen opdragen aan hun volk, als een beloning voor hun in spanningen. Minister Peres bleek uiterst ver rast. Hij liet weten er tot de offi ciële bekendmaking niet op gere kend te hebben de prijs te zullen krijgen. Teleurstelling daarentegen was er bij de belangrijkste Palestijnse onderhandelaar bij de Israëlisch- Palestijnse vredesbesprekingen, Mahmoud Abbas. Zf jn werk als rechterhand van Ara fat .werd niet bekroond, dat van zijn Israëlische tegenvoeter Peres wel. Felicitaties voor Arafat kwamen onder meer van de Egyptische president Mubarak. Hij zei dat Arafat de Nobelprijs verdient voor de dappere daden die hij in dienst van de Palestijnse zaak heeft verricht. Internationaal werd de toeken ning van de prijs verder door on der meer de Franse, Britse en Duitse regeringen toegejuicht. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo sprak over een beloning van poli tieke moed. Joodse organisaties als het Si- mon-Wiesenthal centrum in Los Angeles en het CIDI in Neder land waren teleurgesteld over de toekenning van de prijs aan Ara fat. De PLO-leider hield zich vol gens hen het grootste deel van zijn leven bezig met 'internatio naal terrorisme en vliegtuigka pingen'. Palestijnse tegenstanders van Arafat uitten zich eveneens bit ter. De in Libanon operende ko lonel Mounir Maqdah zei dat Ar afat de prijs mee in het graf mag nemen en het in Syrië gevestigde Democratisch Front voor de Be vrijding van Palestina zei dat de prijs niet aan de vrede bijdraagt, omdat de akkoorden tussen Is raël en de PLO het Palestijnse zelfbeschikkingsrecht negeren. De reacties in Israël waren - overschaduwd door de ontvoe ringszaak van de Israëlische sol daat Waxman - mat. De PLO- aanhang toonde zich wel vreug devol. De drie laureaten zullen op 10 december in Oslo hun prijs 'in ontvangst nemen. Het prijzen geld, 1,8 miljoen gulden, wordt gelijkelijk over hen verdeeld. Het is de tweede maal dat de No belprijs voor de vrede in het Mid den-Oosten terecht komt. In 1978 kregen de Egyptische president Sadat en de Israëlische premier Begin hem voor hun inzet bij het sluiten van de akkoorden van Camp David. Duizenden demonstranten bijeen voor de Dom in Milaan. Een beeld, representatief voor de rest van Italië. Van onze redactie buitenland Rome - Een na-oorlogs record van ruim veertien miljoen Italianen heeft gisteren deelgenomen aan een algemene staking tegen bezuinigingsplannen voor pensioe nen en gezondheidszorg van de- regering Berlusconi. Overal, in Milaan, Turijn, Rome, Napels, Flo rence en Bologna stroomden mensen de straat op. Tot de actie was opgeroepen door vakbon den die elf miljoen werknemers vertegen woordigen. Maar het door hen verwachte aantal deelnemers van acht miljoen werd ruimschoots overtroffen. In honderd steden kwam het openbare leven geheel tot stilstand. De bonden willen actie blijven voeren om het parlement te beïnvloe den, dat voor het eind van het jaar de begro ting moet goedkeuren. 'De staking is een eerste stap in de strijd om een radicale verandering te bewerkstelligen in het economische beleid van.de regering en de begroting-1995', aldus hun gezamenlijke verklaring. Veel betogers maakten van de gelegenheid ge bruik hun gram kenbaar te maken over de strapatsen van Berlusconi in zijn conflict te gen de rechtelijke macht en de manier waar op waarop hij de macht over de staatstelevisie RAI heeft overgenomen. De manifestaties zijn overal ordelijk verlo pen, behalve in Napels waar een groep linkse extremisten slaags raakte met een filmploeg van de RAI. Vice-premier Tatarella zei gisteren in een reactie dat de staking wat hem betreft aanlei ding is opnieuw met de vakbonden te gaan onderhandelen. Hij wordt daarin gesteund door de rechtse vakbond CISNAL, die nauw aan Tatarella's (rechtse) Nationaal Verbond gelieerd is. Vanuit Moskou, waar hij gisteren met presi dent Jeltsin een handelsakkoord onderteken de, heeft Berlusconi zelf andermaal laten we ten de staking te beschouwen als een 'onbe grijpelijk' initiatief. Hij zegt dat er aan de be groting niet te tornen is. Brussel - De Raad van Euro pa heeft gisteren kritiek ge leverd op de Belgische politie omdat ze geweld gebruikt te gen arrestanten, vooral tegen die van buitenlandse her komst. 'Het risico voor een persoon, met name een buitenlander, slecht te worden behandeld tijdens de tentie door de (Belgische) orde handhavers kan niet worden uitgesloten', staat in het rap port. De klachten over buitensporig geweld door de Belgische Rijks wacht gaan vooral over slaan, stompen en schoppen. De rap porteurs stellen dat er medisch bewijs is van geweld bij een Ma rokkaan en een man uit Guinee. Een van hen heeft een aanklacht ingediend. De commissie roept de Belgische regering op te waarborgen dat gearresteerde mensen een fami lielid of vriend op de hoogte kunnen stellen. Ook moeten zij contact kunnen opnemen met een advocaat of een arts. Het rapport bevat ook kritiek op het politieoptreden op vliegvel den bij uitwijzingen. De politie zou uitgewezen buitenlanders schoppen, stompen, de mond af plakken en verdoven. Verder zijn de centra waar aanvragers van asiel in België terecht ko men koud, vochtig, smerig en overbevolkt. De commissie zegt dat ze dienen te worden gemo derniseerd. Het inspectiebezoek van de commissie vorig jaar november en het rapport zijn een gevolg van de Belgische ondertekening van een Europese conventie te gen marteling. De Belgische re gering moet binnen zes maan den laten weten of en hoe ze van plan is de adviezen in het rap port uit te voeren. In een reactie geven de betrok ken Belgische ministers van Binnenlandse zaken, Justitie en Volksgezondheid toe dat in som mige gevangenissen de situatie slecht is. „In bepaalde inrichtin gen, waaronder die van Sint- Gillis, beantwoorden de om standigheden niet langer aan wat redelijkerwijs mag worden verwacht van een gevangenis in de twintigste eeuw," zeggen de bewindslieden. Volgens hen is het gebrek aan gepaste medi sche zorg het gevolg van proble men bij werving van personeel en 'geen moedwillige verwaarlo zing van dit aspect'. Wat betreft de klachten over mishandeling van buitenlanders door agenten zal alles gedaan worden om de huidige situatie te verbeteren. „Maar," stellen de bewindslie den, het is niet uitgesloten dat politiediensten bij de aanhou ding of overbrenging van een persoon verplicht worden ge weld te gebruiken, ofwel om zichzelf te verdedigen ofwel om de wet te doen naleven." een in te Den Haag (anp) - De Ameri kaanse inlichtingendienst UA probeerde hem tankzinnigengesticht loodsen. Paramilitaire knokploegen on- ernamen in Haïti acht pogingen «em te vermoorden. Met explo- sieven, brandbommen, militrail- u* en Dokmessen. ',aar^e Al-jarige Jean-Bertrand aristide. de eerste democratisch setrozen president uit de geschie- snis van Haïti, leeft nog steeds, nntï T? wacht hem een glorieus Prince d8 hoofdstad P°rt-au- m Notators zijn Haïti ontvlucht m na drie jaar ballingschap in de o keert de geliefde zoon van het land'teru 8 V°'k Z'^n vader~ Aangezien jg Haitjaanse gron(j„ jet herverkiezing verbiedt, heeft i overgangspresident' nog een om een begin te maken met a^.m?cratlsering van Haïti, het rond v °P het westeliik half- Voor degewone, straatarme Haï- u't de sloppenwijk Cité So- leil van Port-au-Prince is Aris tide nog steeds de 'Messias'. Als iemand hen een beter leven kan geven is het Vader 'Titid', zoals hij liefkozend wordt genoemd. Aristide was en is het idool van de armen, het symbool van de strijd tegen de dictatuur van Je- an-Claude Duvalier en diens be ruchte Tonton Macoutes-milities. Eind 1990 won de charismatische priester met zo'n 70 procent van de stemmen de presidentsverkie zingen. Aristide had een droom: banen scheppen voor de armen, verhoging van het minimumloon, het volk een stem geven in de re gering, en alfabetiseringscam pagnes opzetten voor de overgro te meerderheid van zijn landge noten die kunnen lezen noch schrijven. Een staatsgreep van rechtse mili tairen, onder wie de door hem zelf benoemde legerleider Cé- dras, maakte een voorlopig einde aan Aristide's illusies. Drie lange jaren volgden in Was hington, waar de afgezette presi dent bleef vechten voor zijn te rugkeer. De Amerikaanse president Clin- Aristide ton is Aristide - vaak tegen wil en dank - blijven steunen. Hij wilde de Haïtiaanse vluchtelingen stroom naar de VS beëindigen en de democratie in Haïti herstellen. Clinton had het helemaal niet zo op met Aristide, maar de eigen zinnige priester was het symbool van de ontluikende democratie in FOTO AFP zijn land. Een man die door 70 procent van de bevolking geko zen was, daar kon zelfs Clinton niet omheen. Aristide is een intellectueel. Mu zikaal begaafd. Naast Creools en Frans, spreekt hij Hebreeuws, Engels, Spaans en Italiaans. Van 1979 tot 1982 maakte hij bijbelse en archeologische reizen door Is raël en Griekenland. Zijn neef mgr. Willy Romelus wijdde hem in 1982 tot priester. Aan de Uni versiteit van Montreal behaalde hij een doctorsgraad in de bijbel se theologie en verdiepte hii zich in de psychologie. Grote faam verwerft de Salesiaanse priester zich in de jaren tachtig door zijn vlammende preken tegen 'Papa en Baby Doe' Duvalier. In het voorjaar van 1986 kwam er een einde aan de decennialange familiedictatuur van de Duva- liers, maar de restanten van hun geheime politie bleven dood en verderf zaaien. In september 1988 vielen zij, ge wapend met hakmessen, de kerk van Aristide binnen. 'Padre Titid' wist te ontkomen, maar 13 aan wezige gelovigen stierven een gruwelijke dood. Aristide maakte zich geliefd in de sloppenwijken van Port-au-Prin- ce. Straatkinderen scandeerden zijn naam. Maar zijn linkse preken en zijn kritiek op het Amerikaanse im perialisme vielen in Rome en Washington in slechte aarde. Het Nederlandse voorgeleid aan jury New York - De Nederlandse au pair Anna Peeze, die verdacht wordt van doodslag op een baby, moet voor een jury verschijnen. Dat heeft een Amerikaanse rechter na enkele hoorzittingen be paald. Hij ging niet in op het verzoek van de verdediging de aan klacht in te trekken. De 12-koppige jury bepaalt medio december of er voldoende bewijzen zijn het negentienjarige meisje te ver volgen. Peeze wordt ervan verdacht de acht weken oude baby zo hard door elkaar geschud te hebben dat het kind hersenletsel opliep, waaraan het nadien overleed. Voorman FN partij uitgezet Brussel - Daniel Leskens, voorman van het Belgische Front Na tional (FN), is zijn partij uitgezet na publikatie van video-opna mes die duidelijk tonen hoe hij urineert op een joods graf. Voor zitter Daniel Féret van het extreemrechtse FN, dat bij de gemeen teraadsverkiezingen van afgelopen zondag fikse winst boekte, noemde de daad 'heiligschennis'. Leskens was lijsttrekker voor de partij in Anderlecht, waar het FN met 13,2 procent van de stem men zes zetels in de wacht sleepte. Vranitzky mikt op voortzetting coalitie Wenen - Waarnemend kanselier Vranitzky van Oostenrijk is gis teren direct onderhandelingen begonnen over voortzetting van zijn grote coalitie. Dit nadat president Klestil hem opnieuw op droeg een kabinet te formeren ondanks de zware verliezen van beide regeringspartijen in de verkiezingen van zondag.De so ciaaldemocratische SPö van Vranitzky zakte daarin van 42,8 tot 35,2 procent, maar bleef de grootste partij. De conservatieve coa litiepartner ÖVP daalde van 32,1 tot 27,7 procent. Vranitzky is kanselier sinds 16 juni 1986. Franse minister Longuet treedt af Parijs - De Franse minister van handel en industrie, Longuet, heeft gisteren zijn ontslag genomen nadat een onderzoek wegens corruptie tegen hem was ingesteld. Longuet (48), die tevens voor zitter is van de Republikeinse Partij, zei na een korte ontmoeting met premier Balladur dat hij opstapt om verdere verzwakking van het kabinet te voorkomen. Tegen Longuet lopen onderzoeken wegens onder meer ongeoorloofde financiering van zijn partij en mogelijk persoonlijke verrijking via een pas in oktober 1993 op geheven maatschappij. Ook wordt hij ervan verdacht een villa te hebben gekocht ver beneden de marktprijs van een bevriende aannemer, die in ruil daarvoor markten in Noord-Frankrijk kreeg. Longuet is de tweede minister die moest aftreden wegens onderzoek naar corruptie. Eerder trad minister van Communica tie Carignon af, die woensdag werd gearresteerd. Egyptische schrijver neergestoken Cairo - Naguib Mahfouz, de enige winnaar van de Nobelprijs voor literatuur in de Arabische wereld, is gisteren in de Egypti sche hoofdstad bij een aanslag gewond geraakt. Hoe de 82-jarige schrijver er aan toe is, is niet duidelijk. Een politiewoordvoerder in het ziekenhuis zei dat zijn verwondingen niet ernstig zijn. De veiligheidsdienst in Egypte deelde echter mee dat Mahfouz er slecht aan toe is. Al-Azhar, de hoogste islamitische autoriteit in Egypte, heeft een van de boeken van Mafhouz, de Kinderen van Gabalawi, verboden, omdat sommige personen in het boek duide lijk God en de profeten moeten verbeelden. De schrijver is her haalde malen met de dood bedreigd, maar heeft politiebescher ming altijd van de hand gewezen. Voor kerst gesprekken over Ulster Londen - De Britse regering wil nog voor Kerstmis gesprekken beginnen met Sinn Fein, de politieke arm van de IRA, over een mogelijke oplossing van de kwestie Noord-Ierland. Dat verluidde gisteren in Londen, enkele uren na het ingaan van het staakt-het- vuren van de drie protestantse terreurgroepen. Bij deze gesprek ken zal het vooral gaan om de vraag wat er met de wapenarsena len van de milities moet gebeuren en hoe de vertegenwoordigers van de IRA (Ierse Republikeinse Leger) en van de andere groepe ringen in het vredesproces kunnen worden ingeschakeld. Forme le gesprekken over de toekomst van Noord-Ierland beginnen waarschijnlijk volgend jaar. Kangoeroe gevaar in de stad Canberra - Australie's nationale symbool, de kangoeroe, is een gevaar op de weg. Duizenden kangoeroes maken de straten in de hoofdstad Canberra onveilig en zijn volgens de politie de oorzaak van een op de drie verkeersongelukken. Er gaan zelfs stemmen op om de dieren af te schieten, maar de plaatselijke autoriteiten kunnen dat niet over hun hart verkrij gen. De milieubeweging zegt dat de dieren naar de stad zijn geko men, omdat er door de droogte geen voedsel meer te vinden is op het platteland. Major wil kiezers paaien Bournemouth - De Britse premier Major poogde gisteren kiezers te paaien door de Britten verdubbeling van hun levensstandaard binnen één generatie te beloven, mits zij zijn partij aan de macht houden. De nieuwe leider van de oppositionele Labour-partij Blair ligt in de opiniepeilingen 25 procentpunten voor op de pre mier. In zijn slottoespraak tot de jaarlijkse partijconferentie van de Conservatieven in Bournemouth legde Major de nadruk op de beproefde waarden van 15 jaar Tory-regeringen. „Voor verande ring alleen om wille van verandering is geen conservatief te vin den." Wij houden vast aan de middenkoers van de partij, zei hij om weerstand te bieden aan groeiende druk van de rechtervleugel van de partij. Die wil een ruk naar rechts om zich meer van een versterkte Labourpartij te onderscheiden. Vaticaan zette hem uit de orde van de Salesianen. In Washing ton was hij met name voor con servatieve republikeinen een marxistische maniak. De Haïti aanse president leek dat vooroor deel alleen maar te bevestigen door de loftrompet over Fidel Castro te steken. „Een moedig mens dat zijn volk te eten heeft gegeven en het aan tal analfabeten sterk wist te re duceren," zei hij vlak na zijn ver kiezing. In eigen land weerhield de pacifist zijn aanhangers er niet van zich met zogeheten hals bandmoorden te wreken op hun vroegere onderdrukkers. Aristide predikt nu de nationale verzoening, en lijkt de fouten van vier jaar geleden niet opnieuw te willen maken. „Laat ons de vrede omhelzen. In Haïti mag geen druppel bloed meer vloeien," zei de president onlangs. Een waarnemer van de Organisa tie van Amerikaanse Staten (OAS) zei jaren geleden dat Aris tide de 'opmerkelijke gave' heeft 'om de mensen in het hart aan te spreken'. Bonn (dpa/anp) - De jongste opiniepeiling voor de Duitse parlement sverkiezingen, die morgen worden gehouden, voorspelt een nek-aan- nek race tussen de regeringscoalitie en de gezamenlijke oppositie. De christendemocraten van bondskanselier Kohl zouden 41 procent van de stemmèn krijgen en blijven de sterkste fractie. Coalitiepartner FDP komt met 7,5 procent ruimschoots boven de kiesdrempel van vijf procent, aldus een peiling voor het commerciële SAT1 televisiestation en de krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De grootste oppositiepartij, de sociaaldemocratische SPD, zou uitko men op 35,5 procent, de Groenen op acht procent en de ex-communis- tische PDS zou vier procentvan de stemmen verwerven. De PDS blijft met dit resultaat onder de kiesdrempel. Als de partij echter drie kieskringen verovert, tellen alle stemmen mee. Dat zou dan betekenen dat de oppositie in totaal over 47,5 pro cent zou beschikken, slechts één procent minder dan de regeringspar tijen. Daardoor is handhaving van een absolute meerderheid voor Kohl onzeker. ADVERTENTIE Er gaat niets boven Groningen

de Stem | 1994 | | pagina 5