'Geweld op school snel aanpakken' bedtime m 100 SLAAPKAMERS IN PROMOTIE Werken op hoog niveau Fel protest tegen beslag op Veronic a-tapes I )e^e|yd 1 w DE STEM Van moord verdacht kind komt voor drie rechters Van havik tot duif 'W* wm l/tn I Lb I Allochtonen wonen beter ondanks daling inkomen A2 pESTEM BINNENLAND A3 Regering wil actieprogramma Nieuwe aangifte van ontucht tegen wethouder NS'ers zijn nog steeds dupe van agressie 3000 agenten erbij COMMENTAAR DEZE WEEK DEZE WEEK DEZE WEEK DEZE WEEK DEZE WEEK FEESTKORTINGEN op ai onze BINNENLAND KORT Politie Eindhoven heft brandenteam op Meer schade aan vliegtuigen door drukte Ambtenaar moet bijbaan aanmelden Verdachte moord eist snelle berechting Laatste eer bewezen aan De Koning KTOBER 1994 er, Rabin keerde terug op liefde Defensie, n Likoed-intermezzo van ir kwamen Rabin en Per« 2 opnieuw in de regering er was Rabin duidelijk <|e te: hij bezet zowel de pre. ost als het ministerie van sie. Op die manier kan hij arde ruggegraat' van de ng vormen. De 'duif Peres et zijn diplomatieke gaven inister van Buitenlandse aan het vredesproces leutelen. n de Arbeidspartij zijn Ra- Peres tot op de dag van ag bittere rivalen. Sinds slagen ze er echter in om nderlinge afkeer te maske- e weten dat ze elkaar no- ebben. Rabin is voor de Israëlische achterban de 'e harder kan onderhande- n de 'softe' Peres, die juist beter ligt bij zijn Arabische spelers, en Arafat waren tot het van het vredesproces sym- van de onverzoenlijke te- elling tussen Israëliërs en ijnen. nam de als 'duif de mid- sitie in tussen de 'aartster en de 'bottenbreker'. Ze als geen ander dat ze op geslagen weg moet voort hoe moeilijk dat ook moge foto's ANP en kandidaat zonder dat maar één kiezer zijn/haar op hem heeft uitgebracht lid van de Kamer wordt, alt dus veel te zeggen voor denering dat een kamerlid ich om politiek-inhoudelij- edenen losmaakt van de ering die hem kandidaat zijn lidmaatschap van de er opgeeft. Want hij verte- oordigt niet langer het ge- engoed van die partij - op 1 waarvan hij gekozen noch de kiezers die op lfde grond hun stem aan artij gaven. t een te strenge leer? In het den zijn er wel afscheiders est die voor hun vastplak- lan hun kamerzetel als ar- ;nt gebruikten dat niet zij, de fracties waartoe zij prden ontrouw waren ge en aan de beginselen. In redenering verder gaande ïouwden zij zich als de zui- gebleven representanten het partijprogramma en le kiezerswil. Ie gevallen waarin het om idelijke redenen tot af dingen kwam, hadden de ikken kamerleden de hoop i moed al opgegeven om partij van binnenuit te ien veranderen. Zij hielden hun zetels vast, hetzij om ion hun tijd uit te zitten j om als springplank vooi nieuwe partijformatie te eren. Niet fraai, maar voor- linig democratisch. ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Van onze redactie binnenland Den Haag - Het kabinet wil haast maken met de aanpak van het geweld op scholen. Een commissie onder leiding van staatssecretaris Netelen bos (Onderwijs) zal binnen enkele maanden met een ac tieprogramma komen. 'Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) meent dat scholen zelf har der moeten optreden tegen ge weld en wapenbezit van leerlin gen en zonodig politie en justitie moeten inschakelen. De beide bewindslieden zeiden dat giste ren bij de presentatie van een rapport van het ITS-instituut in Nijmegen, waarover deze krant eerder deze week al publiceerde. Uit het onderzoek blijkt dat één op de vier scholieren in het voortgezet onderwijs in het bezit is van een wapen. Meestal gaat het om messen en slagwapens als stokken en knuppels. Bijna de Lelystad - Bij de politie Lely stad is opnieuw aangifte ge daan van ontucht door de Helmondse wethouder A. Putmans. De kennisgeving kwam ook dit keer van een oud-leerlinge van de basis school waar de verdachte destijds directeur was. Tot nu toe hebben vijf kinderen aangifte gedaan van ontucht door Putmans. Alle zaken spelen in de periode 1983-1986. De rechter-commissaris heeft de voorlopige hechtenis gisteren met drie dagen verlengd. Putmans wil na de voorlopige hechtenis zo snel mogelijk zijn werk als wethouder hervatten. Hij laat dit laten weten in ver klaring, waarin hij zijn onschuld onderstreept. B en W van Hel mond hebben gisteren onmiddel lijk gezegd dat ze zo'n snelle terugkeer afwijzen. Putmans stelt dat hij in het aanhangig te maken strafproces aannemelijk zal maken dat de tegen hem geuite beschuldigingen berusten op roddel en achterklap. De CDA-wethouder levert in zijn verklaring kritiek op zowel zijn arrestatie als op het verlen gen van de in-verzekeringsstel- ling. listen menens was. Er zijn al immers zoveel bestanden geschon- Toch Van onze verslaggeefster Susteren - De dertienjarige jongen uit Echt, die door jus titie wordt beschuldigd van moord op zijn vijfjarige plaatsgenoot Ramon Theu- niszen, moet vanwege de ernst van de zaak voor drie rechters verschijnen. Dit is vrij uitzonderlijk omdat strafzaken van minderjarigen meestal door de kinderrechter worden behandeld. De zaak dient op dinsdag 1 november voor de Maastrichtse rechtbank. De jongen wordt ervan verdacht. op 21 juli van dit jaar de kleuter zó lang onder water te hebben gehouden in het zwembad van camping Hommelheide in Suste ren, dat deze een dag later over leed. De dertienjarige zit al bijna drie maanden in voorlopige hechtenis in het internaat St. Joseph in Cadier en Keer. Psychiater dr. F. Van Leeuwen heeft de jongen onderzocht. Vol gens de advocaat van de ver dachte. mr. G. Linders, heeft de psychiater geconcludeerd dat de 13-jarige verminderd toereke ningsvatbaar is. Officier van jus titie mr. F. Pommer: „Gezien de voorgeschiedenis van de jongen lijkt dit inderdaad waarschijn lijk. Wat die jongen op zijn der tiende heeft meegemaakt dat maakt een tachtigjarige nog niet mee." Vast staat dat de verdachte, voor het gebeurde in een tehuis zat. Op 21 juli was de dertienjarige met enkele vriendjes gaan zwemmen in Susteren. Er waren geen volwassenen bij om toe zicht op hem te houden. Een volwassene kan voor moord levenslang krijgen. Het jeugd recht kent echter een maximale straf van zes maanden tucht school. Volgens het jeugdrecht kan een minderjarige voor meer dere rechters verschijnen als de officier en de kinderrechter de zaak te ingewikkeld vinden, of wanneer een hogere straf of tbs op zijn plaats is. helft van die leerlingen neemt dat wapen wel eens mee naar school en de meesten deinzen er niet voor terug, het ook te ge bruiken. Drie op de honderd be zitten een vuurwapen. Stelen Het onderzoek, het eerste in Ne derland op deze schaal, wijst uit dat bijna de helft van de leerlin gen in een half jaar tijd minstens één keer slachtoffer van geweld is, een op de zeven leerlingen loopt echt rake klappen op. Ze ven procent van de leerlingen erkent wel eens iets op school te stelen of te vernielen. Vijftien procent gebruikt in of buiten school hard fysiek geweld met wapens. Het onderzoek haalt de stelling onderuit dat vooral het thuis front debet is aan agressief ge drag van leerlingen. Volgens de onderzoekers is het 'sociale kli maat' op de scholen van veel grotere invloed: op scholen die meer aandacht hebben voor de individuele leerlingen komt ge weld minder voor. Geweld komt minder voor op vwo-havo-scholengemeenschap- pen. Maar de gedachte dat ge weld het meest voorkomt op gro te scholengemeenschappen in de grote steden, wordt door de on derzoekers niet onderschreven. Ook een andere hardnekkig vooroordeel wordt doorgeprikt: er geen samenhang tussen ge weld en het aantal allochtone leerlingen op een school. Staatssecretaris Netelenbos zei dat het onderzoek 'pijnlijk nauwkeurig' de omvang van het probleem aangeeft. „Dit rapport geeft aan dat geweld op school redelijk vaak voorkomt, zeker als het gaat om pesten en het dragen van wapens." Ze maakte duidelijk dat het plaatsen van poorten met metaaldetectoren wat haar betreft geen antwoord is op de problemen. De Onderwijsbonden CNV heb ben in een reactie laten weten dat er een vervolgonderzoek moet komen waarin met name het geweld van leerlingen en ouders tegen het onderwijsper soneel centraal moet staan. Net als de onderwijsbonden ABOP en NGL pleiten de Onderwijs bonden CNV voor 'geweldstrai- ningen' voor het personeel. ABOP en NGL willen ook meer conciërges en een meldingsplicht voor scholen zodat er bij exces sen altijd aangifte wordt gedaan bij de politie. Werknemers van een schildersbedrijf verrichten werkzaamheden aan hoogspanningsmasten bij Nijmegen. Niet dat er veel mis is met de masten; in opdracht van de elektriciteitsmaatschappij moeten alleen wat 'kale plekjes' worden bijgewerkt. foto anp Utrecht (anp) - Personeel van de Nederlandse Spoorwegen voelt zich nog steeds onveilig in het werk. Vooral conduc teurs en perronopzichters hebben te maken met agres sief publiek. Het enige lichtpuntje is dat dit jaar, in vergelijking met 1993, een verschuiving plaatsvond van lichamelijk naar verbaal geweld. Dit blijkt uit een NS-veiligheid- senquête onder drieduizend con ducteurs, machinisten, perro nopzichters, lokettisten en sta tionsmedewerkers. Personeel op de trein voelt zich vaak bedreigd door reizigers die onder invloed zijn van drank of drugs. Dreigen en bang maken is aan de orde van de dag, aldus de ondervraagde NS'ers. Meer dan 25 procent van de regio-conduc teurs heeft zelfs te maken met duwen of slaan door passagiers. Ongeveer de helft van alle con ducteurs is ooit bedreigd met een mes of vuurwapen. Bij machinis ten is dat een vijfde. De oorzaak van alle ellende is meestal zwart of grijs rijden van reizigers. Onder het niet-rijdend personeel zijn perronopzichters (tweederde van hen) en stationsmedewer kers (ongeveer de helft) het vaakst slachtoffer van lichame lijk geweld. De NS willen de geweldspiraal doorbreken met betere communicatiemiddelen. De conducteur staat vanaf mei volgend jaar rechtstreeks in por tofoon-contact met de spoor wegpolitie. Ook verbeteren de spoorwegen de opvang van niet- rijdend personeel na gevallen van agressie. Den Haag - De ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie zijn het eens geworden over de verdeling van het geld dat de komende jaren aan politie-agen- ten kan worden besteed. De Tweede Kamer krijgt zijn zin: er kunnen 3000 agenten worden aangesteld. Van de 400 miljoen gulden die de komende kabinetsperiode be schikbaar is, krijgt Binnenlandse Zaken 65 procent: 260 miljoen. Daarvan kunnen politie-salaris- sen worden betaald. Justitie krijgt de rest, onder meer voor nieuwe cellen. ER IS in de hemel meer vreugde over een zondaar die zich bekeert, dan over negenennegentig rechtvaardigen die geen bekering nodig hebben. Vandaar het feestgedruis in Oslo. Yasser Arafat, de Palestijnse voorman die jarenlang met terreur en aanslagen strijd gevoerd heeft tegen de Israëlische bezetting, lijkt, gezien de succesvolle Palestijns-Israëlische onderhandelin gen, tot inkeer gekomen. En daarom heeft hij, samen met Shimon Peres en Yitzhak Rabin, zijn Israëlische tegenvoeters, de Nobelprijs voor de Vrede gekregen. Het mag absurd klinken dat iemand die jarenlang de vernietiging van zijn tegenstanders als belangrijkste programmapunt voerde, bekroond wordt met een Vredesprijs. Het is het niet. Leiders die hun hele leven op vreedzame wijze actie voeren, de Ghandi's, wngs en Tutu's, zijn niet de enigen die internationaal respect verdienen. Een havik die zich transformeert tot duif is zeker zo bijzonder en wordt daarom, mits hij serieus is, terecht geëerd, yen mening veranderen, ook al gebeurt dit onder druk van de internationale politiek, is respectabel. En dat Arafat het geweld definitief afgezworen schijnt te hebben, lijkt bevestigd door zijn houding tegenover het Hamas-fundamentalisme. Niet alleen met woorden bestrijdt hij de tegenstanders in eigen kring, hij pakt de mogelijke verantwoordelijken voor de ontvoering van een Israëli sche militair ook daadwerkelijk aan. Ue Noordierse leiders zijn, ondanks hun inkeer, nog niet aan internationale bekroning toe. Toch is het even opmerkelijk hoe uaar na vijf en twintig jaar eveneens een eind aan het geweld lijkt je kunnen komen. Beide partijen, de katholieken van het Ierse Republikeinse leger en de militante protestanten, zijn geen stap vooruitgekomen met al hun aanslagen. Integendeel, en net als in tot Midden-Oosten, lijkt die eeuwige patstelling een basis te y?,rrn®n voor onderhandeling. Beide partijen en de eronder J ,e^e.burgerbevolking zijn oorlogsmoe. "et heeu zes weken geduurd voor de protestante terreurgroepen gereageerd hebben op het IRA-bestand. Ongetwijfeld wilden de monistische aanvoerders eerst afwachten of het de lers-nationa- Van onze verslaggever Hilversum - De Nederlandse Vereni ging van Journalisten (NVJ) heeft fel geprotesteerd tegen het in beslag ne men van opname-materiaal en docu menten van Veronica-programmama- kerF. Salverda. Het gaat om zogenaamde 'maffia-tapes' waarop telefoongesprekken tussen politie functionarissen zijn te horen en banden waarop verteld wordt hoe verdachten door de Amsterdamse rechercheurs worden be handeld. Op een van de tapes zou te horen zijn hoe een Amsterdamse hoofdinspecteur zijn re chercheur aanspoort het verhoor wat har der aan te pakken in een ander kamertje waar ook een video-tape loopt. „Sterker nog," aldus Salverda gisteren, „hij stelt voor om een tape van het hardere deel van het verhoor te laten verdwijnen en om het zachtere deel van het onderzoek naar de zitting te sturen." Bij Salverda zijn ook documenten in be slag zijn genomen waaruit blijkt dat im porteurs van hasj die meewerken vrijuit gaan en hij heeft stapels verklaringen van getuigen 'die aanbiedingen of geld kregen en ook van mensen die bedreigd worden' Volgens Salverda heeft de huiszoeking bij hem thuis en op het kantoor van Veronica weinig zin gehad. De gemonteerde band waarop de uitzending 'Illegale politieprak tijken' van de serie Eerst Zien staat, is nog in het bezit van de programmamaker. Justitie wil via een kort geding (maandag) voorkomen dat Veronica donderdag het programma integraal uitzendt. Salverda: „Kan een advocaat in een straf zaak vertrouwen hebben in zo'n strafdos sier? Wat te denken van een rechter die uitspraak moet doen in een zaak waarvan hij de gegevens krijgt aangeleverd door Amsterdamse rechercheurs? Zitten we hier op Haïti of in Nederland?" De NVJ heeft gisteren in een felle brief aan minister Sorgdrager van Justitie uitge haald naar de inval bij Salverda en bij Veronica en de journalistenbond wil spoe doverleg met de bewindsvrouwe. Voor de NVJ is de wijze waarop het materiaal is verkregen geen argument om niet te publi ceren. „Mocht er sprake zijn van strafbare feiten dan gelden daarvoor uiteraard de wettelijke procedures. Dat is een ander circuit. Het is van maatschappelijk belang dat het publiek kennis kan nemen van het materiaal dat Veronica is toegespeeld over de werkwijze van politie en justitie." Vol gens de NVJ gaat het er steeds meer op lijken dat justitie de vrijheden van journa listen wil beperken. (ADVERTENTIE) mn bh In I ten in Ulster, aarom is het ook nog te vroeg om te juichen over de stap van prot®stante militanten. Temeer daar er aan die zijde, in beu tot aan ^'e van c'e katholieken, geen natuurlijke vengrondse politieke beweging is die bij onderhandelingen woord kan voeren. Bedtime bestaat acht jaar Daarom zijn er nu slaapkamers Profiteer ervan is enig optimisme op zijn plaats, hoewel het lijkt dat y- «3 c/p cijii piuu co, noovroi iici iijixi wai ink» C'e eer en ^et krediet niet toe zullen vallen aan de tot teitc 9®'wmen terroristen, maar aan de in gruwelijke populari- snood verkerende Britse premier Major. Is het toevallig dat cone ^ee' van kiel Ulster-bestand bekend werd tijdens het nservatieve partijcongres? En hebben de Ulster-nationalisten cn eni9® verwantschap met Engeland en dan vooral met het reriHiervatleve deel daarvan? Als de nood het hoogst is, blijkt de redding weer nabij. DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ESSEN SPIJKER 57 Tel.: 0O-32-3-667 38 43 A58, afslag Roosendaal - Nispen ZONDAG OPEN ma-do. 9 30u. - 18u. za lOu - 18u. zo. )3u - )8u. vrijdag gesloten A J MS 15 Nou snap ik waarom Saddam zo treuzelt met de terugtrekking van zijn troepen. Hij begon zijn actie net voordat de inzendingstermijn in Oslo sloot en als zijn troepen nu alweer in de kazernes zouden zijn, dan zou hij geen kans meer maken op de Nobelprijs 1995. Maar als zijn troepen pas na dit weekend weg zijn en hij houdt zich een jaar rustig, dan maakt hij veel kans op de prijs van volgend jaar. In Oslo doen ze je al wat miljoenen cadeau als je nog wel een wapen vasthoudt, maar er niet meer mee schiet. Een vredestichter in Hilversum, zou die ook kans op de Nobelprijs maken? Zal het een Nederlandse Ber lusconi zijn die afdaalt uit het VNU-hoofdkwartier in Haarlem en via de media een steeds vastere greep op de Nederlandse politiek krijgt? VNU houdt zowel RTL als de omroepen in de tang en in de volgende fase van dit verbazingwekkende spel draait het allemaal om het al dan niet vrijgegeven van programmagegevens. Daar schijnt veel geld mee te verdienen zijn en dat is iets waar ik met mijn simpele verstand niet bij kan. Want eigenlijk hoef je zo'n programmablad maar één keer te maken? Daarna komen er alleen nog maar herhalingen. MERIJN Eindhoven - De Eindhovense politie heft het speciale branden team op. Het werd eind augustus in het leven geroepen om een lange reeks brandstichtingen in Eindhoven en omgeving op te lossen. Alles bij elkaar zijn elf verdachten opgepakt. De politie houdt hen verantwoordelijk voor het aansteken van twaalf branden. Een tiental andere zaken blijft vermoedelijk onopge lost. De vuren veroorzaakten een schade van vele miljoenen guldens. Zo is onder meer een veilingloods in Veldhoven in de as gelegd. Dat leverde een verlies op van vijftien tot twintig miljoen gulden. Het onderzoek naar de daders heeft niets opgeleverd. Eveneens onopgehelderd zijn drie aangestoken branden in Waalre. Amsterdam - Het toegenomen vliegverkeer en de grotere drukte op de luchthavens leiden tot meer gevallen van schade aan geparkeerde toestellen. In de haast de vliegtuigen op tijd te laten vertrekken, maakt platformpersoneel fouten die fors in de papieren kunnen lopen. De KLM kan geen exacte cijfers noemen, omdat dat volgens woordvoerder H. Baas een vertekend beeld oplevert. „Wij signaleren alle schades, ook een stukje gebutste verf waar een koffiekan langs geschampt is." De KLM schrijft de extra platform-ongelukken toe aan de zomerdrukte en de invoering van het zogenoemde blokkensysteem. Daardoor blijven toestel len korter aan de grond en moet de afhandeling sneller gebeuren. De Nederlandse maatschappij begint in 1995 met een inventarisatie van de oorzaken. Den Haag - Ambtenaren moeten binnen afzienbare tijd een eventuele bijbaan aan hun superieur opgeven als die neven werkzaamheden te maken hebben met de eigenlijke functie. Het kabinet is gisteren gegaan met dit voorstel van minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. De chef mag betaald of onbetaald werk verbieden als het de onafhankelijkheid van de betrokken ambtenaar in gevaar kan brengen. De nieuwe maatregel beoogt corruptie te voorkomen. Hij geldt ook voor militairen en politiepersoneel. De vakbond van leidinggevende ambtenaren CMHF vindt de meldingsplicht betutteling. De grootste ambte narenbond AbvaKabo heeft er geen moeite mee. Arnhem - Een 44-jarige Nijmegenaar die wordt verdacht van moord, heeft een kort geding aangespannen tegen de staat. De man eist dat zijn zaak snel wordt behandeld. In verband met een dna-onderzoek wacht hij nu al een jaar op berechting. Hij ervaart dat als een kwelling. De man, J.L., werd op 2 augustus vorig jaar aangehouden op verdenking van moord op de 7-jarige Nasr Eddine Achouitar uit Nijmegen. Het 7-jarig jongetje verdween op 29 juni 1993. Op 2 juli werd het lichaam van de jongen uit het Maas-Waalkanaal gevist. Tijdens een rechtszitting op 9 november vorig jaar kwam per fax een mededeling dat op last van de officier van justitie, moet worden gewacht op de uitslag van het dna-onderzoek. Volgens l.'s raadsman heeft talmen geen zin, daar zeer onzeker is of de dna-test ooit enig bewijs zal opleveren. Den Haag - Vele vooraanstaande vertegenwoordigers uit de politiek en van maatschappelijke organisaties hebben gisteren in de Haagse Kloosterkerk de rouwdienst bijgewoond voor de zaterdag overleden oud-minister Jan de Koning. Van het kabinet waren onder anderen premier Kok en de vice-premiers Dijkstal en Van Mierlo aanwezig. Oud-premier Lubbers be schreef De Koning als een 'zelfbewuste mannenbroeder'. Reke ning houden met anderen was voor De Koning geen pragmatis me maar een levenshouding, aldus Lubbers. Van onze verslaggever Leiden - Veel allochtonen in Nederland zijn de laatste jaren beter gaan wonen, ondanks het feit dat zij te maken hebben met werkloosheid en een daling van hun inkomen. Migranten stellen steeds hogere eisen aan wonen en willen graag uit 'concentratiewijken' vertrekken. Dat blijkt uit een onderzoek van het Leids Instituut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek onder uitkeringsgerechtigde Su- rinamers, Antillianen,"Turken en Marokkanen. Volgens de onderzoekers levert de verbeterde, maar duurdere woonsituatie veel allochtonen fi nanciële problemen op. Zij ne men zelf initiatieven om deze het hoofd te bieden, zoals klussen, bezuinigen of op afbetaling ko pen. Ook laat men anderen in wonen om de woonlasten te drukken. Maar dè oplossing voor hun problemen noemen zij be taald werk. Volgens de onderzoekers is het belangrijk voor deze groepen mensen de huursubsidie en de bijstandsuitkeringen op peil te houden. Die regelingen staan echter sterk onder druk. Dat zou een verdere achterstelling van de allochtone groep werklozen tot gevolg kunnen hebben. Dat de migranten beter zijn gaan wonen, komt doordat in de laat ste decennia steeds meer wonin gen zijn gerenoveerd waardoor de onderste, goedkoopste laag wegviel. De allochtonen stellen bovendien hogere eisen aan het wonen en nemen geen genoegen meer met een oud en tochtig huis. Ook willen zij meestal ook weg uit de wijken waarin de overheid hen nu toe concentreer de. t

de Stem | 1994 | | pagina 3