soneel EN? Week nd meest lires lpt u weg. pESTEM E4 Sinds een aantal jaren bestaat de Registratiekamer. Een formele waakhond, die op moet letten of geen misbruik wordt gemaakt van persoonsbestanden en -gegevens. Vorige maand presenteerde de privacy-waakhond zijn jaarverslag. En sloeg alarm. In toenemende mate worden onze privé-gegevens opgeslagen in steeds meer bestanden, zeg maar elektronische kaartenbakken. Maar intussen zijn privacy en zelfbeschikking niet meer zo vanzelfsprekend. Registratiekamer en onderzoekers slaan alarm over 'gebruik' persoonsgegevens Nu de techniek 'Big Brother' mogelijk maakt, maakt niemand zich nog druk 1994 X 59 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van de I vnu Dagbladengroep Advertentiereserverinaen- tel. 073-125225, fax 073-1570., Postbus 449, 5201 AK Den Bo^j, Iv.a. 699, 559, rch- 559, p99, «99, p59, rsje- vp, bij pmst I Bel 6gr WINTERSPORTARR Karinthie (0) 9 dgs avont/ en sportieve wintervakan,'» in Berg im Drautal bij lien, Spittal(Goldeck)en NassfeJ Sneeuwzekere pistes von! alpineski met event.les o„, hotel: een 4 fam.hotel/iu»! kamers in een schitterend» omgeving voor langlaufer, en wandelaars aan de voet van de Emberger Alm.in h» hotel o.a. zwemb., sauna sol. en kegelbn. Vertr dat 9 dec./6 jan./ 17febr pri p.p. 890,- 1/2 P |ux br Groepskort. tot 5% SEir Sports, Events en Tourism tel:046-748008 fax:755444 Mauritsln 37, Postbus 4fls 6160 AL Geleen. ski condition"!^ van uithoudingsvermogen kracht+lenigheid. Winterse' klaar met gipsgarantie 040-538257/04937-93344° Skiën in Polen? SNEEUW ZEKER EN GOEDKOOP Voor skimogelijkh. m.eiaen auto (v.a./ 229,-) p0|Ska Travel (SGR): 085-640834 Snow Sun Ski-f^T^ taxfree Andorra. 10 dan hotel HP inol. bus va ƒ449,- p.p.; 10 dgn. app incl. bus v.a. 269,- p.p.; week app. m. eigen venroer v.a. 79,- p.p. Toesl. Roya| Class 50,-. Gratis folder bij uw ANVR of V&D Reis- buro of bel SNOEYINK BUS+AUTOREIZEN 05413- 53200 (ANVR/SGR) NAUTILUS Skialpine 9 dgs Heiligenblüt. Sneeuwzeker 3000 m. incl. 6 dg. skipas luxe bus, fijn clubhotel, hp' Eigen skischool, geen hoogseizoen toeslag, ook kinderjeugdkampen v.a. 600,-. Info: 04183-2887 Oostenrijk Prima Formule vanaf 399,-voor brochure: MacPHEARSON Travei 08894-50503/080-452437 SRC biedt een gevarieerd en SCHERP GEPRIJSD ski aanbod. Oostenrijk v.a. 199,-.Tsjechië v.a. 199,- Frankrijk incl. skipas v.a. 289,-. Zwitserland incl. skipas v.a./ 569,-! Ook zeer voordelige skireizen voor gezinnen met kinderen! Gratis reisgids! Bel Specia le Reizen Centrale 050- 120100 (24 uur/dag) of 020 6202121 anvr/sg r. Reizen en Rekreatie van de VNU Dagbladen bereiken ruim TWEE MILJOEN men sen! t(4) MERGENS. ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Privacy-onderzoekers drs. Elsa Houtepen en drs. André Mosshammer Eham Consultancy. „We kunnen niet ontkennen dat de aandacht voor privacy wat minder geworden is. Fraude- en criminaliteitsbestrijding zijn nu dé onderwerpen.foto peter mastenbroek Door Rinze Brandsma De veronachtzaamde privacy Een kankerspecialist ver koopt het adressenbe stand van zijn patiënten aan een pruikenfabri kant. Een grof schan daal. Kan niet, volkomen in strijd met de privacy, iedereen zou steigeren. Ander voorbeeld. Iemand worstelt met rugproblemen. Van huisarts naar fysiotherapeut en yogaclub. De eerste twee zijn gebonden aan het medisch beroepsgeheim. Maar wat als de yogaclub, om een punt gave lesruimte in te kunnen rich ten, besluit de kaartenbak met adressen te gelde te maken? En als de yoga-ende ruglijder vervolgens bestookt wordt met folders over speciale stoelen, rugsparende bed den en magnetiserende massage kussentjes die een eind aan alle lijden maken? Kwestie van privacy, toch? Denkbeeldig zijn de voorbeelden niet. Of neem de 'smartcard' die onschuldig zorgpas heet. Een plas tic kaartje, met in een computer- chipje medische gegevens. Behalve de gegevens voor de ziektekosten verzekering kan er je hele ziel en zaligheid in vastgelegd worden. Medicijngebruik, operaties, dok tersbezoek, aandoeningen, afwij kingen. Handig voor verzekeraar en de medische stand. Nog een stap verder. Ze stoppen er je sofi-nummer in. Gegevens over je fiscale leven, je huursubsidie, uitkeringen. Je banksaldo, contac ten met justitie, hypotheek, lenin gen. Geen probleem, geheugen ruimte te over. Je hele doopceel in digitale bits op zak. Ho, roept daar iemand, privacy. Want wie gaat dat aan, wie mag die gegevens inzien, wie mag wat weten? Het woord stond laatst weer eens in een krantekop: pri vacy. Terug van lang weg geweest. Het lijkt een klank uit de jaren zeventig en tachtig. Met de volks telling van 1971 die brede weer stand losmaakte, begon bewust wording en verzet. Onze meningen, gezondheid, al onze gegevens wer den in computerbestanden opgesla gen. Aantasting van de persoonlij ke levenssfeer, zo heette het. Waar om moest de 'controlestaat' dat allemaal van ons weten en bewa ren? Leefden we soms in een poli tiestaat? Werd Orwells profetie van 'Big Brother is watching you' dan toch waar? Maar Orwells spookjaar 1984 ligt al weer tien jaar achter ons. Voor een alomtegenwoordige loerende Grote Broer zeggen we nu niet meer bang te zijn. Omdat Grote Broer voor ons zorgt, wil hij ook kunnen controleren of wij zijn bij stand terecht ontvangen hebben. Wij vinden dat nu kennelijk te recht. Deskundigen kijken terug en spreken tegenwoordig honend over een 'etnische overkill' in vroeger jaren, waarin alles en iedereen op de kreet 'privacy' aansloeg en pro testeerde. Alsof privacy, de bescherming van persoonlijke vrijheid en levens sfeer, nu zo geweldig goed gewaar borgd is. Alsof de voortschrijdende techniek niet langzaam maar zeker onze levenssfeer aantast. En, bij voorbeeld, de opmars van bewa- kings-videocamera's aan de open bare weg en in winkelcentra nog bij te houden is. Sinds een aantal jaren bestaat de Registratiekamer. Een formele waakhond, die op moet letten of geen misbruik wordt gemaakt van persoonsbestanden en -gegevens. De nieuwe Wet Persoonsregistratie (WPR) uit 1990 legde de grondslag voor die Registratiekamer. Vorige maand presenteerde de pri vacy-waakhond zijn jaarverslag. En sloeg alarm. In toenemende ma te worden onze privé-gegevens op geslagen in steeds meer bestanden, zeg maar elektronische kaarten bakken. Maar intussen zijn privacy en zelfbeschikking niet meer zo vanzelfsprekend. En niet zo goed beschermd als de bedoeling was in de jaren zeventig en tachtig, toen wij ons veel meer opwonden over privacy. Met name politie en medi ci gaan minder zorgvuldig om met particuliere gegevens, constateerde de Registratiekamer. Het aantal klachten nam vooral sterk toe op het gebied van de gezondheidszorg. Privacy is voor sommige denkers en beleidsmakers niet meer het hoogste goed. Criminologen roffe- Jen de laatste jaren graag op de trommel van fraude- en misdaad bestrijding. Privacy, roepen zij dan, mag nooit dekmantel zijn voor onaanvaardbare, kwalijke praktij ken. Zo wil de Rotterdams/Leuvense hoogleraar strafrecht C.Fijnaut een betere balans tussen beschermen en effectiviteit: „Het kan niet zo zijn dat de privacywetgeving de uitwisseling van informatie blok keert, terwijl ondertussen kleine en grote schurken ongestoord dwars door Europa reizen." Ook andere 'crime-fighters' hebben meer be grip voor de jacht op drughandela ren dan voor 'de privacy van de crimineel'. Dat soort discussies irriteert de weinigen, die zich in ons land nog steeds wèl druk maken om privacy. „Ik was laatst op een congres over gezondheidszorg. Daar werd dood leuk de stelling gebruikt 'privacy is niet belangrijk, gezondheid is be langrijk'. Alsof het niet het een én het ander is. Waarom zou dat niet kunnen samengaan?," vraagt drs. Elsa Houtepen zich af. „Er ontstaat een sfeer dat mensen die voor privacy zijn, vast iets te verbergen hebben. Die zullen wel gefraudeerd hebben of zo. Een het- zerige benadering," merkt drs. André Mosshammer. Samen drijven zij in Almere het adviesbureau Eham Consultancy. Ze werkten jaren voor de fameuze Stichting Waakzaamheid Per soonsregistraties die na bijna twin tig jaar in mei falliet ging. Een teken aan de wand? Omdat onze samenleving zich niet meer zo druk maakt om de bescherming van de privacy? Minder gezond wantrou wen heeft? „We kunnen niet ontkennen dat de aandacht voor privacy wat minder geworden is. Fraude- en criminali teitsbestrijding zijn nu dé onder werpen. De balans met aan de ene kant privacy slaat nu meer naar de andere kant door. Er heerst onver schilligheid en gelatenheid, zo van. het zal wel ergens goed voor zijn," menen Mosshammer en Houtepen. Klaagt de burger in ons land niet meer over aantasting van zijn pri vacy? „Toch wel. Als je geen hypo theek of lening krijgt door verkeer de gegevens in de bestanden. Of door de legitimatieplicht: toen ie dereen ineens een kopie van rijbe wijs of pas bij zijn werkgever moest inleveren. Toen was het even 'héé, waarom is dat?'. Maar in de algemene discussie over illegalen werd de invoering van de legitima tieplicht gepikt." Er werd niet te gen te hoop gelopen, zoals destijds bij de volkstelling. Toch zijn hinderlijke vormen van aantasting van je persoonlijke le venssfeer wel degelijk aan de orde van de dag. Neem de adressenbe standen, die bijvoorbeeld de PTT vrijelijk mag verkwanselen voor commerciële doeleinden. Per doel groep worden adressen, telefoon nummers en postcodes, ingedeeld naar welstandsklasse, verkocht aan het bedrijfsleven. De 'direct mail' en het telefonisch marketen die daar het gevolg van zijn, worden vaak ervaren als irritant, maar ge laten aanvaard. Privacy krijgt nog wel tamelijk veel aandacht in de gezondheids zorg. Die is daar nog lang niet overal goed geregeld. Begin deze maand verscheen een rapport over de privacy-aspecten van de zorgpas. Zorgverzekeraars hebben plannen, zo'n chipkaart op grote schaal in te voeren. Mosshammer en Houtepen van bu reau Eham verrichtten het onder zoek in opdracht van het ministerie van volksgezondheid en welzijn. Zij concludeerden dat de privacy bij de zorgpas onvoldoende gega randeerd is. „Terwijl dat heel dichtbij komt wat je voor jezelf wilt houden: de lichamelijke aspec ten van privacy, jezelf écht al dan niet moeten blootgeven. Op een zorgpas kunnen verzeke- ringsgegevens staan. Er kunnen ook medicatiegegevens bij. Of, voor eerste hulp, SOS-gegevens. Maar op een chipkaart past ook een compleet medisch dossier. De vraag is dan wie welke gegevens mag inzien. En wie verantwoorde lijk is voor de gegevens, wie die gegevens mag invoeren, wie let op .fouten. De privacy-onderzoekers van 'Eham' signaleren dat daarover on voldoende duidelijkheid en regels zijn. „Het zijn leuke ontwikkelin gen waarbij steeds meer technisch mogelijk is, maar denk eerst na wat je ermee wilt. Moet een sollicitant bij de medische keuring zijn zorg pas met medisch dossier overhan digen? Tot welke leeftijd mogen ouders de gegevens van hun kinde ren inzien?" Privacy-behoeders Houtepen en. Mosshammer bespeuren de trend dat steeds meer van onze gegevens geregistreerd worden. Wij zijn met z'n allen een eind op weg naar de controlestaat waar we in de jaren zeventig zo bang voor waren. „Wij genereren gegevens die eerder nooit bijgehouden werden. Steeds meer van wat wij doen, wordt ergens geregistreerd. Via elektroni sche toegangssystemen kan precies bekend zijn hoe laat iemand komt, parkeert, weggaat. Met de opkomst van de lease-auto met benzinepasje kunnen iemands gangen in kaart worden gebracht: plaats en mo ment van tanken, kilometerstan den. Waar je eerst anoniem was, sta je nu geregistreerd." De zorg voor overmatige registratie Steeds meer van wat wij doen, wordt ergens geregistreerd. Via elektronische toegangssystemen kan precies bekend zijn hoe laat iemand komt, parkeert, weggaat. foto do visser en misbruik van gegevens is het grootst op medisch gebied. Als het gewoon wordt dat via DNA-tests de strikt persoonlijke 'vingeraf druk' van je erfelijk materiaal wordt vastgelegd, zal dat zeker ook gebruikt worden. „En wie of wat spoor je daar dan mee op? Een verkrachter, akkoord, zal de maat schappij zeggen. Maar moet je eer inbreker of tasjesrover ook op dit manier kunnen opsporen, bijvoor beeld via een aangetroffen losst haar?" Op privacy-gebied komen excesser. voor. Steeds vaker lees je ovei werkgevers, die hun eigen werkne mers laten volgen, bijvoorbeeld bi; het vermoeden dat iemand niel ziek is, maar bijklust. Over een beveiligingsbedrijf, dat een concur rent in wil huren om het eigen personeel te controleren. Iemands prestatie valt via de computer im mers gemakkelijk te 'meten'; hoe lang iemand met een klant bezig is maar hoe klantvriendelijk iemand te werk gaat, dat staat niet in de registratie. André Mosshammer: „Er is een ontwikkeling dat de kille cijfers geanalyseerd worden. Ach tergronden en resultaten wegen minder mee. Is de angst voor de ene chip kaart op zak waarop je hele doopceel digitaal staat reëel? Technisch zou het geen pro bleem zijn. Persoonlijke en medi sche gegevens, toegang tot gebou wen, betalen, telefoneren: elke combinatie is mogelijk. Toch zal dat maatschappelijk teveel weer stand oproepen. Elektronisch spa ren bij je tankstation of super markt naast je complete medische dossier, dat willen we niet. „Het publiek zal niet geloven dat de privé-gegevens afgeschermd wor den. Mensen zullen het idee hebben dat als ze met hun smartcard naar de bank gaan om geld te lenen, ze daar meteen even kunnen kijken welke ziektes je de laatste tijd hebt gehad." „En denk aan de bonus/malus-re geling bij WAO. Werkgevers zullen zoveel mogelijk willen inschatten hoeveel kans iemand maakt om in de WAO terecht te komen. Moge lijk riskante hobbies, sporten, kans op een hartaanval, alsnog een aids- test bij een 'homofiel uiterlijk' Nee, die voorbeelden verzinnen we niet zelf. Allemaal inbreuken op je privacy." Want welke garanties krijg je? Als alles op die chipkaart staat vastge legd, lukt het je dan wel altijd je privacy te beschermen? Verstrek ken van medische gegevens bij sol liciteren of aanvragen van een hy potheek: „Een huisarts kan nu ver wijzen naar zijn medisch beroeps geheim. Als alles op een chipkaart staat, hoe vrij ben je dan om te zeggen dat werkgever, verzekeraar of bank daar niets mee te maken hebben? Er staan nog teveel van die vragen open. Als men besluit een zorg-chipkaart in te voeren moeten eerst sluitende afspraken over dat alles gemaakt worden."

de Stem | 1994 | | pagina 33