A De bottenbreker, de duif en de aartsterrorist 6Gew< schoo aanpa Afscheiden doet lijden Gordijn Van havik tot DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Piano Piano 2 -DE STEM- pESTEM Prijs geen garantie voor succes Regering wil acti Nieuwe aangifte van ontucht tegen wethouder DE STEM ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Is ik in de scheme rige uren van de herfstige namidda gen met een schrift vol som men onder mijn jas na school tijd naar huis liep, bleef ik vaak even staan bij een raam waarachter ik muziek hoorde die ik alleen van de radio kende. Vaak kwam er uit de bakelieten luidspreker, waar op met sierlettertjes Telefun- ken stond, ook dat betoveren de tinkelende geluid, dat van hoog naar laag daalde, ver snelde en vertraagde en meestal uitmondde in een vloed van klanken die samen smolten in enkele zwaar aan geslagen akkoorden. De muziek die ik daar aan dat raam hoorde, was voor mijn gehoor toen veel feestelijker en levendiger dan het trage gregoriaans van het harmo nium, waarbij wij als koorkna pen de gezangen voor de ko mende zondag oefenden. Ze klonk ook veel rijker dan de dunne tonen die ik, nog zoe kend naar de juiste grepen, uit mijn blokfluit wist te ha- len. Ze bleef ook duidelijk te horen tussen de ruisende vio len en sonore tuba's van de orkesten die soms na de nieuwsberichten de krakende ether vulden. In de doodse stilte die er op de laatste ma ten volgde, meldde dan een stem dat we geluisterd had den naar een pianoconcert. Een piano. Ik had de klanken ervan al gehoord voor ik het instrument met eigen ogen aanschouwde. Dat was bij een concert in onze schouwburg, die ik nog nooit van binnen gezien had maar waar ik een keer als lid van een knapen koor mocht zingen. Ik had het gevoel dat we in het voorpor taal van de hemel terecht ge komen waren. Op de met donkerrood fluweel beklede stoelen zaten deftige heren in donkere pakken en ook de dames droegen zwarte jurken, waartegen hun blote armen blank afstaken. Op de hoek van het toneel prijkten man den vol bloemen, de hengsels omwikkeld met pastelkleurige linten.. En terzijde daarvan stond een zwart muziekinstrument dat zo glansde dat alles zich erin weerspiegelde. Op naar voren gedraaide goudkleurige kan delaars brandden witte kaar sen met onwerkelijk heldere vlammetjes. Voor het eerst van mijn leven zag ik een piano. Op de ivoorkleurige, witte en kortere, zwarte toet sen lag een geborduurde lo per die door'eên meisje in een breeduitstaande rok werd "WCg^cnomcTc 'VöofdüC een heer met tot op de schouders hangende haren op een draai bare pianokruk plaatsnam, zijn vingers bewoog alsof hij de lucht kneedde en dan met een hoofdknikje de dirigent aangaf dat wij konden begin nen. Ik zong mee zonder mijn ogen van de pianist af te houden en zag en hoorde hoe zich een wonder voltrok, hoe onder zijn waaierende handen gol vende melodieën opklonken, waardoor onze knapenstem men werden gedragen en te gelijkertijd ingesponnen. Vanaf die dag meende ik dat ik met mijn blokfluitje een meelijwekkend arme-mensen- instrument bespeelde. En ik keek dan ook met jaloerse blikken naar de jongens en meisjes die met hun partitu ren in gemarmerde mappen naar piano- of vioolles gingen. Pas jaren later drong het tot me door, dat ze die instru menten al gatiw tegen andere statussymbolen zoals hockey stick en tennisracket hadden ingeruild. Ik ondervond daar na een dubbel genoegen in het spelen van fluitsonates van Handel, Telemann en Loeillet, alsof ik daarmee mijn bescheiden afkomst kon revancheren. Nog later besef te ik in volwassen gelijkmoe digheid dat muziek geen ran gen en standen kent. Op de radio, de grammofoon plaat en de CD heeft de zin derende, elektrisch versterkte snarenslag van de gitaar het van de piano gewonnen. Ook het keyboard, schrale mecha nische nakomeling van het karaktervolle klavier, past blijkbaar beter in de luide, eindeloze herhalingen van de housemuziek. Het zij zo. Maar wanneer ik nu door vriendinnevingers uit de pia no de klankenreeksen hoor opklinken van de etudes van Czerny of Clementi, begrijp ik de dichter Nijhoff, die in dat speThet stille'hart der dingen beluisterde. De KLM bestaat 75 jaar en daarom trakteren de stewardessen tussen Miinchen en Amsterdam vlucht KL 234) de passagiers op een heel klein flesje feestdronk om mee naar huis te nemen: 0,2 liter Duitse sekt onder een schroefdop. Aardig gebaar toch, zelfs al noemt zij het via de intercom wat overdreven 'een speciale fles champagne'. Of was deze informatie alleen bedoeld voor de passagiers van de Business ClassWant voorbij het opzij geschoven gordijntje zien de passagiers van de Economy Class hoe in het voorste gedeelte van het vliegtuig grótere flessen worden uitgedeeld, die ook meer wijzen op échte champagne. De KLM viert haar jubileum dubbel. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-372r3. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-178?r Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-2192b. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-1969. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01UU-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door Rogier Slop Den Haag - De gang van zaken rond de ontvoering door Hamas van de Israëli-, sche korporaal Waxman hangt als een inktzwarte wolk boven de bekendmaking van het Noorse Nobel-comité. Uitgerekend op de dag waar op de inspanningen van Yit zhak Rabin, Shimon Peres en Yasser Arafat symbolisch zouden moeten worden uitge licht, maakt het vredesproces beangstigend slagzij. Ruim een jaar geleden werd in hetzelfde Oslo een historische doorbraak bereikt. Maar een jaar later overheerst bij zowel Israëliërs en Palestijnen wan trouwen in eikaars bedoelingen. Willen de Palestijnen wel vrede, zo vragen de Israëliërs zich ver twijfeld af na de brute 'militaire operaties' van extremisten. Pro beren de Israëliërs ons niet ge woon aan het lijntje te houden, vragen de Palestijnen zich op hun beurt af, als ze zien hoe traag de onderhandelingen voortkruipen en hoe de joodse kolonisten worden beschermd. De wederzijdse argwaan is het begrijpelijke produkt van ruim zeventig jaar kille haat en moor dend geweld. Die sfeer heeft vrijwel het hele leven beheerst van de generatiegenoten Rabin (1922, Jeruzalem) Peres (1923, Visjenava in het toenmalige Po len) en Arafat (1929, naar eigen zeggen Jeruzalem, maar vermoe delijk Gaza of zelfs Cairo). Alledrie hebben ze hun sporen verdiend in het brandpunt van het langste conflict van deze eeuw, dat tot voor kort tevens gold als het meest onoplosbare. De militair in hart en nieren Rabin sloot zich in de Britse mandaatperiode aan bij de Palmach, het joodse ondergrond se leger in Palestina. Arafat nam deel aan acties van ongeregelde groeperingen, die zowel de Brit ten als de joden op de korrel namen. Na de Israëlische onaf hankelijkheid van 1948 nam de carrière van de twee een voor spoedige wending, voor Rabin als generaal, voor Arafat voorlo pig als burger. Zoals te doen gebruikeliüi.in de Israëlische strijdkrachtSf die tot op de dag van vandaag graag jonge officieren koesteren, stoomde Rabin in hoog tempo op naar de hoogste rangen. Tijdens de onafhankelijkheidsoorlog commandeerde hij als 26-jarige een brigade die de vitale corri dor naar Jeruzalem openhield, op zijn 28ste was hij chef-opera- tiën van het leger en in 1964 werd hij stafchef. In die functie was hij de architect van de dave rende Israëlische overwinning in de Zesdaagse Oorlog van 1967. Peres, die in 1934 in Palestina was gearriveerd, koos voor een ambtelijke carrière. Dat was minder spectalulair dan de loop baan van zijn latere politieke rivaal Rabin, maar niet minder succesvol. David Ben-Goerion maakte hem op zijn 30ste al directeur-generaal van het mi nisterie van Defensie. De Zesdaagse Oorlog was voor het drietal een waterscheiding. Rabin, die in 1967 als militair met pensioen ging, legde toen de basis voor een succesvolle poli tieke carrière. Peres, het idool van de 'nieuwe politici' brak door als beschermeling van de legendarische Golda Meir en werd in 1969 voor het eerst mi nister. Het was in hetzelfde jaar dat Yasser Arafat, geradicali seerd door 'De Ramp', zoals de Arabieren de Zesdaagse Oorlog noemen, gekozen werd tot voor zitter van de PLO. Het was een drastische breuk met het verleden. Vanaf 1957 tot 1967 had hij een luxe leventje geleid in het oliestaatje Koeweit, waar hij als ingenieur werkte en zich voornamelijk bezighield Yithzak Rabin. met snelle auto's. De nederlaag van de Arabische staten over tuigde de Palestijnen ervan dat ze zelf, in een 'guerrilla-oorlog' de strijd tegen Israël moesten Nog een overeenkomst tussen de drie mannen: het zijn alledrie overlevers pur sang. Vaak ge noeg is voorspeld dat Arafats rol was uitgespeeld, vooral na de dramatische aftocht uit Beiroet in 1982. Maar via sluwe ma noeuvres en telkens wisselende bondgenootschappen wist hij toch altijd op de been te blijven in de vaak verraderlijke omge ving van de Arabische broeders en de Israëlische vijand. Ook de carrières van Rabin en Peres ondervonden schommelbe wegingen. Rabin nam in 1974 het premierschap over van Gol da Meir, die de blunders van de Oktoberoorlog van 1973 politiek niet meer te boven was gekomen. Peres werd minister van Defen sie. Maar allerlei financiële schandalen brachten die rege ring in 1976 ten val. Het zou tot 1984 duren voordat het duo weer aantrad in de regering, onder een grote coalitie van zijn Ar- beidspartij en het rechtse Li- koed-blok. Dit keer waren de rollen omgedraaid: Peres werd Oslo (rtr) - De Nobelprijs voor de Vrede mag de win naars veel prestige opleve ren en de publieke zaak die nen, maar de prijs is daar mee nog geen garantie voor politiek succes. De Birmese oppositieleider Aung San Suu Kyi, winnares in 1991, staat nog steeds onder huisarrest. Het militaire regime dat ze bestrijdt, is nog aan de macht. De Tibetaanse geeste lijke en politieke leider Dalai Lama, winnaar in 1989, zei on langs 'toch wel wat moe te worden' van de nog immer voortdurende Chinese bezetting van zijn land. „De prijs heeft zijn beperkin gen," gaf directeur Geir Lunde- stad van het Noorse Nobel In stituut deze week toe. De on derscheiding is zeker geen wonderolie, de prijs lost niet alle kwalen in de wereld op. „Het is een luidspreker, vooral voor die winnaars die van te voren niet zo bekend waren. Zij krijgen over de hele wereld veel aandacht door het winnen van de prijs." Zoals ook dit jaar gaat de prijs vaak naar politici die nog in het gevecht om vrede zijn ver wikkeld. Peres, Arafat en Ra bin zitten niet om bekendheid verlegen. Maar het comité heeft de politieke bedoeling om ont wikkelingen naar vrede te sti muleren. Soms kiezen de Noren opzette lijk voor iemand die minder in de schijnwerpers staat. Juist minder befaamde voorvechters voor de goede zaak voelen de prijs als een enorme steun in de rug. Zoals Aung San Suu Kyi. „Ze staat weliswaar nog onder huisarrest, maar de toekenning van de prijs heeft Birma veel hoger op de internationale agenda gezet. Ik ben optimis tisch over het land op langere termijn," aldus Lundestad. Iemand die zelf zegt dat hij veel aan de prijs heeft gehad, is de Poolse president Lech Walesa. De onderscheiding gaf hem vanaf 1983 persoonlijke be scherming en maakte het voor de communisten moeilijker om de vakbondsleider aan te pak ken. premier, Rabin keerde terug t l zijn geliefde Defensie. Na een Likoed-intermezzo i Shamir kwamen Rabin en Pe in 1992 opnieuw in de regeri Dit keer was Rabin duidelijk :J sterkste: hij bezet zowel de p; mierspost als het ministerie vijl Defensie. Op die manier kan lijf de 'harde ruggegraat' van i regering vormen. De 'duif' Per kon met zijn diplomatieke gavenl als minister van BuitenlandsJ Zaken aan het vredesproces! gaan sleutelen. Binnen de Arbeidspartij zijn Ra l bin en Peres tot op de dag vanl vandaag bittere rivalen. Siniis| 1992 slagen ze er echter in e hun onderlinge afkeer te mask ren. Ze weten dat ze elkaar n dig hebben. Rabin is voor del eigen Israëlische achterban del man die harder kan onderhand».! len dan de 'softe' Peres, diè juist weer beter ligt bij zijn Arabisc tegenspelers. Rabin en Arafat waren tot 1 begin van het vredesproces synt-l bolen van de onverzoenlijke te genstelling tussen Israëliërs er. Palestijnen. Peres nam de als 'duif' de mid-1 denpositie in tussen de 'aartster-1 rorist' en de 'bottenbreker'. l\ weten als geen ander dat ze o de ingeslagen weg moet voort-1 gaan, hoe moeilijk dat i zijn. i Shimon Peres. 1 Yasser Arafat. Het gerommel en gerotzooi in het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) roept herinneringen op aan de atomisering van Hendrik Koekoeks Boerenpartij eind ja ren zestig, begin jaren zeventig. Ook de scheuring in Jac de Jongs Nederlandse Midden standspartij in 1971 komt weer in de gedachten. Met het uitstoten van Theo Hendriks uit de AOV-fractie komt, gerekend vanaf 1945, het aantal afsplitsingen van fracties in de Tweede Kamer op zestien. Elke afsplitsing kende haar ei gen gronden. Voor de meeste gold dat er sprake was van onoverbrugbare politiek-inhou- delijke tegenstellingen. Welis waar vraten die in een aantal gevallen ook door in de per soonlijke verhoudingen, maar dat was dan een kwestie van oorzaak en gevolg. De afsplitsingen in de Boeren partij, de Middenstandspartij en nu in het AOV lijken tenmin ste één ding gemeen te hebben. Zij zijn eerder het gevolg van van onverenigbaarheid van ka rakters dan van politiek-inhou- delijk niet langer door één deur kunnen. Er lijkt nog een ge meenschappelijk kenmerk te bestaan. Dit soort vooral per soonlijk getinte afscheidingen heeft zich tot nu toe alleen - het ziekelijke weglopen van me vrouw Ockels uit de PvdA-frac- tie blijft buiten beschouwing - voorgedaan bij one-issue groe peringen. Partijen die zijn ge vormd op basis van één thema. De Boerenpartij ontstond uit verzet tegen de heffingen die het Landbouwschap aan boeren oplegde en het geweld (in Hol- landsche Veld) waarmee het be talen van die heffingen werd afgedwongen. De Midden standspartij ontstond uit onvre de over ais te hoog ervaren fiscale en administratieve lasten die op het midden- en kleinbe drijf drukten. Het AOV (en de Unie 55+) kwamen voort uit zorg over de positie van oude ren in de samenleving. Een zorg die nog eens werd aangewak kerd door de miscommunicatie in het CDA over de toekomst van het ouderenpensioen. Maar wanneer dit soort partijen eenmaal heeft weten door te dringen tot het walhalla van de politiek dan blijkt al snel dat het ene samenbindende thema een weinig duurzaam cement vormt. Elkaar 'vasthouden' op grond van een gemeenschappe lijke visie op mens en samenle ving is er niet bij. Ideologisch gezien hangen ze als los zand aan elkaar. One-issue partijen hebben een ingebouwd risico: ze trekken avonturiers, gelukzoekers en politiek onervaren aanhangers aan, van wie een aantal het met een beetje mazzel binnen de kortste keren tot volksvertegen woordiger brengt. Dat veroor zaakt een hoge concentratie van onervarenheid en als gevolg daarvan ontbreekt elke remedie tegen de kinderziekten waar voor nieuwe partijen vatbaar zijn. Er lijkt nog een andere oorzaak te zijn voor het snel uiteenval len van dit soort partijen. De screening van kandidaat-volk svertegenwoordigers ontbreekt of voldoet niet aan minimale eisen. Is iemand geschikt voor het kamerlidmaatschap, welke opvattingen behalve het ene ge meenschappelijke thema drij ven hem of haar, kan iemand in een team werken? Het is waar schijnlijk juist dat punt dat de AOV nu opbreekt. De fractie vormt in die zin een 'samenge raapt zooitje'. Alleen fractievoorzitter Nijpels kan bogen op politieke erva ring. De andere fractieleden wekken weinig meer dan de indruk dat ze het wel leuk en in elk geval woest interessant vin den om kamerlid te zijn. Van enige politieke bevlogenheid hebben ze tot nu toe geen staal tjes laten zien. De wijze waarop het uitstoten van Theo Hendriks werd behandeld, was van een ontwapenend amateurisme maar kon de lucht van een beer put niet verdrijven. Drang tot karaktermoord en verdachtmakingen over en weer lijken het AOV, precies als in dertijd de Boerenpartij, in hun greep te hebben. Leve de behar tigers van de belangen van ouderen! Enige compassie met nu al teleurgestelde kiezers is gerechtvaardigd. Afsplitsingen van fracties lei den altijd weer tot de vraag of degenen die zich afsplitst ge rechtigd zijn hun kamerzetel bezet te houden. In alle zestien gevallen bleven de betrokkenen lid van de Kamer. Zetelroof!, klonk het onveranderlijk. Al leen (de latere minister) Harrie van Doorn gaf in 1968 met zijn lidmaatschap van de KVP ook zijn kamerzetel op. Dat vond hij niet meer dan correct. Voor Van Doorn, oud-voorzitter van de KVP, was het geen punt van discussie. Op het moment dat hij overstapte naar de mede door hem opgerichte PPR kon hij niet langer de idealen van de KVP vertegenwoordigen. Dus diende hij de plaats die hij namens de KVP in de Kamer had verworven vrij te maken voor iemand die dat wel kon. Hij achtte het niet oirbaar in de Kamer de PPR-ideeën uit te dragen zonder dat er ook maar één kiezer aan te pas was geko men om hem daartoe te manda teren. Het lidmaatschap van de Kamer valt iemand toe als een persoon lijk mandaat van kiezers. Kie zers sturen iemand als hun ver tegenwoordiger naar de Kamer. Zo was het althans toen er nog geen politieke partijen beston den. Met de oprichting van de ARP als eerste politieke partij (kiesvereniging!) en de vervan ging van het districtenstelsel door het huidige stelsel van evenredige vertegenwoordiging is langzaam maar zeker het per soonlijke mandaat een fictie ge worden. De feitelijke situatie is dat ka merleden hun zetel te danken hebben aan de partij wier be ginselen zij representeren." Niet alleen komen ze achter de brede rug van de lijsttrekker binnen, ze hebben zich ook verbonden aan het programma van de par tij, die hen op die voorwaarde een plaats op de kandidatenlijst bezorgde. Dus niks persoonlijk mandaat, tenzij er sprake is van gekozen zijn via voorkeurstem men. Het systeem van evenredi ge vertegenwoordiging gekop peld aan het systeem van partij vorming kan er zelfs toe leiden dat een kandidaat zonder dat ook maar één kiezer zijn/haar stem op hem heeft uitgebracht toch lid van de Kamer wordt. Er valt dus veel te zeggen voor j de redenering dat een kamerlid dat zich om politiek-inhoudelij- ke redenen losmaakt van de groepering die hem kandidaat stelde zijn lidmaatschap van de Kamer opgeeft. Want hij verte genwoordigt niet langer het ge- dachtengoed van die partij - op grond waarvan hij gekozen werd - noch de kiezers die op diezelfde grond hun stem aan die partij gaven. Is dat een te strenge leer? In het verleden zijn er wel afscheiders geweest die voor hun vastplak ken aan hun kamerzetel als ar- i gument gebruikten dat niet zij, maar de fracties waartoe zij behoorden ontrouw waren ge worden aan de beginselen. I" die redenering verder gaande beschouwden zij zich als de zui ver gebleven representanten van het partijprogramma en van de kiezerswil. In alle gevallen waarin het om inhoudelijke redenen tot af- j scheidingen kwam, hadden de betrokken kamerleden de hoop en de moed al opgegeven om hun partij van binnenuit te kunnen veranderen. Zij hielden aan hun zetels vast, hetzij °m gewoon hun tijd uit te zitten hetzij om als springplank voor een nieuwe partijformatie te fungeren. Niet fraai, maar voor al weinig democratisch. FOTO'S ANP I Van onze redactie binnenland Den Haag - Het kabinet wil haast maken met de aanpak van het geweld op scholen. Een commissie onder leiding van staatssecretaris Netelen bos (Onderwijs) zal binnen enkele maanden met een ac tieprogramma komen. "Staatssecretaris Schmitz (Justi tie) meent dat scholen zelf har der moeten optreden tegen ge weld en wapenbezit van leerlin gen en zonodig politie en justitie moeten inschakelen. De beide bewindslieden zeiden dat giste ren bij de presentatie van een rapport van het ITS-instituut in Nijmegen, waarover deze krant eerder deze week al publiceerde. Uit het onderzoek blijkt dat één op de vier scholieren in het voortgezet onderwijs in het bezit is van een wapen. Meestal gaat het om messen en slagwapens als stokken en knuppels. Bijna de Lelystad - Bij de politie Lely stad is opnieuw aangifte ge daan van ontucht door de Helmondse wethouder A. Putmans. De kennisgeving kwam ook dit keer van een oud-leerlinge van de basis school waar de verdachte destijds directeur was. Tot nu toe hebben vijf kinderen aangifte gedaan van ontucht door Putmans. Alle zaken spelen in de periode 1983-1986. De rechter-commissaris heeft de voorlopige hechtenis gisteren met drie dagen verlengd. Putmans wil na de voorlopige hechtenis zo snel mogelijk zijn werk als wethouder hervatten. Hij laat dit laten weten in ver klaring, waarin hij zijn onschuld onderstreept. B en W van Hel mond hebben gisteren onmiddel lijk gezegd dat ze zo'n snelle terugkeer afwijzen. Putmans stelt dat hij in het aanhangig te maken strafproces aannemelijk zal maken dat de tegen hem geuite beschuldigingen berusten op roddel en achterklap. De CDA-wethouder 'levert in zijn verklaring kritiek op zowel zijn arrestatie als op het verlen gen van de in-verzekeringsstel- kng. ER IS in de hemel meer vreugr bekeert, dan over negenennegef bekering nodig hebben. Vandaar I Arafat, de Palestijnse voorman aanslagen strijd gevoerd heeft t. lijkt, gezien de succesvolle Palest gen, tot inkeer gekomen. En Shimon Peres en Yitzhak Rabin, Nobelprijs voor de Vrede gekreget Het mag absurd klinken dat iemar van zijn tegenstanders als belang» bekroond wordt met een Vredesp hun hele leven op vreedzame w Kings en Tutu's, zijn niet de eni verdienen. Een havik die zich traj bijzonder en wordt daarom, mits I van mening veranderen, ook al internationale politiek, is respect,' definitief afgezworen schijnt te hf houding tegenover het Hamas-fur woorden bestrijdt hij de tegenstai mogelijke verantwoordelijken vod sche militair ook daadwerkelijk aa De Noordierse leiders zijn, ondc internationale bekroning toe. Toe daar na vijf en twintig jaar evenee te kunnen komen. Beide partijer Republikeinse leger en de militar vooruitgekomen met al hun aansl het Midden-Oosten, lijkt die eei vormen voor onderhandeling. I hjdende burgerbevolking zijn oorl Het heeft zes weken geduurd voo gereageerd hebben op het IRA-b unionistische aanvoerders eerst a hsten menens was. Er zijn al imrr den in Ulster, Daarom is het ook nog te vroeg de protestante militanten. Tem tegenstelling tot aan die van d< bovengrondse politieke bewegir net woord kan voeren. 'och is enig optimisme op z voorlopig de eer en het krediet r eer gekomen terroristen, maai teitsnood verkerende Britse preq et tweede deel van het Ulster-b conservatieve partijcongres? En niet enige verwantschap met Er dnsorvatieve deel daarvan? Als 'eading weer nabij.

de Stem | 1994 | | pagina 2