L •mJS* DE STEM Paraatheid ambulances niet optimaal 'We hebben niet altijd pasklare oplossing' De mist in... Politie pakt Goese dieven na tip van Terneuzenaar DE STEM Gezond eten tegen kanker in Zeeuws wegrestaurant Patiëntenplatform vreest teloorgang voorlichting over borstonderzoeken Project tegen racisme komend jaar op alle Zeeuwse scholen ACATURES Bent u één van de all-round voegers die Van leperen Voegwerken B.V. zoekt? Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Vy HAAKRUBRIEK lopkofs irformule JTANDEN auto of motor Zeelandbrug tijdelijk afgesloten voor verkeer Gevolg van rijksbezuinigingen Extra controle op dragen autogordels Van onze verslaggever Terneuzen - Twee jongemannen uit Goes zijn dinsdagavond door de politie aangehouden in Terneuzen op verdenking van diefstal. De aanhouding vond plaats door de alertheid van een inwoner. Die waarschuwde de politie toen hij in de avonduren twee man nen zich verdacht zag gedragen. Ze gingen steeds met iets bij zich de bosjes langs de weg aan de Scheldekade in, en kwamen er met lege handen weer uit. Van onze verslaggever Middelburg - Alle Zeeuwse scholen krijgen vanaf begin ko mend jaar gratis het nieuwe an- ti-racisme-project 'Een zee van vrijheid' ter beschikking. Ze kunnen met het lesmateriaal en de bijbehorende video lessen ge ven als ze dat willen. Het project, een initiatief van het provinciaal bestuur en de onderwijsbegeleidingsdienst, het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland, is deze week zoals ge meld door staatssecretaris Terpstra als een landelijk voor beeld de hemel in geprezen. Terpstra zei ook dat ze hoopte dat het lessenpakket beschik baar komt voor veel meer scho len dan de acht die nu al mee doen. Terpstra drukte het zo uit: „Wanneer ze je uitschelden voor dikke of rooie, dan kan dat geen kwaad, maar wanneer ze vuile homo tegen je zeggen of lelijke zwarte, dan word je gekrenkt tot in je allerdiepste zelf, en dat nu, naast het herkennen van racis me, kunnen kinderen, hun ouders en ook de onderwijsge venden opsteken van dit pro ject." De oplettende Terneuzenaar volgde dit vreemde tafereel. Zijn argwaan werd helemaal gewekt toen hij de mannen met een paar lege plastic zakjes het struikge was in zag gaan en ze even later met gevulde zakken weer uit zag komen. Ook de gewaarschuwde politie had snel in de gaten dat hier iets niet pluis was. Toen de twee mannen de politie in het oog kregen, zetten ze het plötseling op een lopen. In de haast gooi den zij de plastic zakken weg. Er zaten vier strijkijzers in en vier computerspelletjes. De spullen waren gestolen uit winkels in de binnenstad van Terneuzen. De verdachten, een 22-jarige en een 23-jarige Goesenaar, werden aangehouden. (ADVERTENTIE) Plaatsvervangend directeur J. Telussa van asielzoekerscentrum Terneuzen: Telussa voor het asielzoekerscentrum in Plaatsvervangend directeur J. Telussa van het asielzoekerscen trum (azc) Roosevelt in Terneu zen blijft ervan overtuigd dat hij met de uitzetting van een man uit Angola dinsdagavond een juiste beslissing heeft genomen. „We hebben bepaalde huisregels in het centrum. Ik moet me daaraan houden en de bewoners dus ook. Kijk, de man was bezig de boel op te stoken. Ik heb tot vier keer toe geprobeerd met die man te praten maar tevergeefs. Op een gegeven moment werd een van mijn medewerkers door de man bedreigd. Dat was de limiet. Ik moest als plaatsvervangend di recteur mijn verantwoordelijk heid nemen en besloot de man door de politie uit het centrum te laten verwijderen. Want ik moet natuurlijk wel geloofwaardig overkomen. Richting mijn mede werkers en richting de bewo ners." Van onze verslaggever Frank van Cooten TELUSSA heeft inmiddels formeel een klacht wegens fysiek geweld tegen de An golees ingediend. „Hij heeft niet geslagen of zo maar hij kwam richting de medewer ker zeer bedreigend over. Hij heeft de grens overschreden." Bewoners van het centrum vertelden een ander verhaal. De man deed volgens hen alleen zijn beklag over de in hun ogen erbarmelijke toestanden in het centrum. Het gaat om zaken als slecht eten en slechte voorzieningen. Dat was reden voor erneuzen: „We doen er van alles aan om het de bewoners dinsdagavond tegen de uitzet ting te protesteren. Mede ook omdat de verhouding tussen bewoners en directie door hen als zeer slecht wordt ervaren. Heftig Plaatsvervangend directeur Telussa had naar aanleiding van de commotie gisteren een onderhoud met vertegenwoordigers van de bewoners om de rust weer in de tent te krijgen. „Ik kon dinsdagavond en .woensdag nog niets in de openbaarheid brengen. Mijn eerste prioriteit was eerst rust in huis te krijgen. Inderdaad, het was dinsdagavond vrij heftig. Ik had zoiets toch niet verwacht alhoewel ik de laatste weken wel merkte dat de zaak in beweging was. In die weken kwamen diverse be schikkingen binnen die duidelijkheid ge ven of iemand wel of niet kan blijven. Die beschikkingen zorgen natuurlijk voor een hoop onrust. De mensen komen dan naar mij toe. Laat een ding duidelijk zijn. Als er iets is, kunnen de bewoners altijd met mij praten. Het is dus zeker niet zo dat de leiding van het centrum geen luisterend oor heeft voor de bewoners. Wij kunnen alleen niet voor alle zaken een pasklare oplossing bieden. Zoals bijvoorbeeld de beschikkingen. Die zijn een zaak van het ministerie. Als ik daar iets van zeg, word ik teruggefloten. We kunnen immers niet voor Justitie praten. In dergelijke gevallen verwijzen we door naar bijvoorbeeld de Vereniging Vluchtelingenwerk Terneuzen of het Bureau Rechtshulp die beiden in het centrum aanwezig zijn." Budget Telussa verdeelt de klachten over drie categorieën. Het eten, de huisvesting en de beschikkingen. „Wat het eten en de huis vesting betreft, proberen we het zo goed mogelijk te doen. Maar we moeten wel werken met een bepaald budget. Het eten is zonder meer goed. Daar sta ik honderd de mensen naar de zin te maken. foto camile schelstraete procent voor in. Het eten kan dan wel niet altijd zo gevarieerd zijn maar het is met verschillende culturen en gewoonten na tuurlijk ontzettend moeilijk het iedereen naar de zin te maken. Ik zeg ook tegen de bewoners dat ze er niet voor hebben geko zen naar hier te komen. Ze moesten nood gedwongen uit het land vertrekken. We kennen de zogenaamde bed-, bad-, en brood-regeling. Sober, doch humaan. Dat kan ook niet anders gezien de grote in stroom van asielzoekers in ons land. We proberen het in ieder geval met de be schikbare middelen zo goed mogelijk te doen." Aan de huisvesting wordt volgens Telussa gewerkt. De termijn van het centrum is immers nog eenmaal met een jaar verlengd en daarom wordt het gebouw waarschijn lijk wat aangepast aan de wensen van de bewoners. Zoals een crèche, een speel plaats voor kinderen, een vrouwenkamer en meer wasmachines. „Maar ja, ook daar hebben we weinig over te zeggen. We zijn afhankelijk van Den Haag. Maar we heb ben goede hoop dat deze zaken worden gerealiseerd." Landelijk Telussa beaamt het. Veel mensen zitten te lang in het asielzoekerscentrum en verve len zich. „Maar dat is niet typisch iets voor het Terneuzense centrum. Het is een lande lijk probleem. We doen er wel van alles aan om het de mensen naar de zin te maken. Zo hebben we onlangs een garage box gehuurd waar de mensen kunnen knutselen. Ook hebben inwoners van Ter neuzen fietsen aangeboden. Je ziet, er komt telkens weer wat bij. Want het zijn anders lange dagen als je niets te doen hebt." Volgens Telussa is de rust in het centrum in ieder geval na de hectische dinsdaga vond weer teruggekeerd. „Dat moet ook wel. Je zit immers met zijn allen onder een dak en je moet met elkaar verder." OKTOBER 1994 Door Theo Hommeles monster op b3 zwijgt "lig, maar zijn aanwe- zal voelbaar blijven. ®4! f7 f5; 24. g5xf6e„ 25. Dh6 g6+ Kg8 fa. g5 Dd8-d7; 27 opig, id ;3 17; Pe4 el ijkt een vergissing. Voor ind lag 27. dxe5. Lb6xd4; 28. Tel e4! schitterende slotpointe! oren is onkwetsbaar eri ft zich onafwendbaa? h4 om mat te geven op wart geeft het op. nam in deze partij bel :e risico's, omdat hij Is remise door eeuwig ik achter de hand had. hoe kun je nou voor- n wanneer een offer ook andere omstandighe- orrect is? Zo'n zeventien geleden is deze vraag be- igend beantwoord door in Walop (Walopkof) in' tec, clubblad van de ver- ng Amstelveen. offercombinatie mag len aangegaan wanneer 200)(W-0):100>Z kwa- t, waarbij: R de eigen! '-rating is; Z het aantal n dat de combinatie diep het materiaal dat men te winnen. (Dame=9, n=4,5, Loper,Paard=3, =1 en mat=15); en O het riaal dat men offert. WOF geeft volgens zijn nder antwoord op de cor- teid van elke combinatie, elke speler, mits W gro- dan O. voorbeeld: een speler een ELO van 1700 denkt ver een combinatie, waar- ij een loper offert om drie n later een toren te win- Mag hij de combinatie ;aan? 0-1200)(5-3):100>3 kwa- t; 10>9. Ja het mag. Als ombinatie vier zetten ge had, had dit niet gemo- De kans op een reken- was dan te groot. Boys BI 4-2, Spartaan'20 Feyenoord BI 1-1, RCS 'erneuzen BI 1-0, WSE Bl- lelburg BI 1-4, LRC Bl- rt Wit'28 BI 0-2. ïotieklasse: Vlissingen Bl- wendaele BI 3-5, STEEN Valcheren BI 1-3, Breskens Middelburg B2 5-1, Arnemui- Bl-HVV'24 BI 2-4, Terneu- Boys Bl-Kloetinge BI 9-1 b2: DFS Bl-SKNWK BI ZSC Bl-Bruse Boys BI 8-3, B1-WIKB1 5-0. B3: Krabbendijke Bl- tinge B2 3-1, Apollo Bl-Ril- ia BI 3-7. B4: Heinkenszand Bl-Ro- B1 3-1, Zeelandia Bl-Patrij- B1 1-8, Lewedorpse Boys eeland Sport BI 3-5. ?p B5: 's-Heer Arendskerke "emeldinge BI 6-2. B6: Oostkapelle Bl-VCK GPC BI-Domburg BI Meeuwen Bl-Serooskerke -2. B7: Arnemuiden B2-RCS -15, RCS b3-Colijnsplaatse BI 2-2, Dauwendaele B2- cheren B2 3-5. i B8: Terneuzen b3-STEEN B9: Hoofdplaat Bl-Oost- B1 4-3, Aardenburg Bl- skil BI 5-4, Cadzand Bl-Ter- :en B2 9-3. Corn Boys Bl-Zaamslag BI Axel Bl-AZW BI 6-1. -XEYBAL rdag 15 oktober, landelijk- '92-Spivo (derde divisie wen), sporthal Baskenburg >ingen, aanvang 14.00 uur. res-Mikro Electro 2 (derde ;ie vrouwen), sporthal Den aert Hulst, aanvang l'-Jju Morres-Rijnmond 4 (u??0® >ie mannen), sporthal Den Hulst, aanvang 1™" J-TDK/Brevok 2 (derde mannen), sporthal De Oostburg, aanvang net: Savok-Dynamo'70 2 motieklasse vrouwen), sPor De Vlaanderen Sas van Gen yang 16.15 uur. De Sterre- sldesport (promotieklass sportzaal Zuiddorpe. 16.30 uur. Savok-De ers (promotieklasse sporthal De Vlaanderen bas Gent, aanvang 16.15 uur. )MINTON ot ?rdag 15 oktober: Schep11 etwerk 2, sporthal De Vlie 13.00 tot 17.00 uut- lh i-Sportline/Velo 6, b]U -Pluumpje 2, Sjuttul 3-Ko 3, sporthal Noorddijk Ca 13.00 tot 17.00 uur. aag 16 oktober: BC Terne 3-Marathon 2, BC Terneuzen e 5, BC Ternei^en BC Terneuzen 8-Zie- sporthal Oude Va van 10.00 tot 14.0° urroot Sas 2-Zierikzee mderenhal Sas van Gent v 0 tot 13.00 uur. aert YVC sie "hoek 5 uur. riet: nen) yang kers Lerikzee ;enge 3 ee 8, leuzen Groot tê koop nacht u van het resultaat als u dat even laat U 1/lx.lnlia" In r»o Clnm „Sten; "al -"7\a een „Kleintje" In Do Stom I Qitn*5 van de 10 mannon Zot Stem lezen ?%en speciale ^imislelllng voor onze fïlnïlee' rubriek Keen motoren" Uw .joledlnfl in die rubriek dua niet mlasen. Zeeland Ochtendgloren, laaghangende flarden bewolking en een schaapskudde leveren in samenspel een idyllisch Zeeuws-Vlaams plaatje op. Een Belgische schaapsherder leidt zijn kudde over een dijk bij Heikant. t ruiu camile schelstraete Meer groente en fruit voor chauffeurs Van onze verslaggever Oosterland - Een gezonde hap langs de weg. Vrachtwa genchauffeurs en ander volk op de weg, die wat meer aan de gezondheid denken, kunnen sinds kort terecht bij het Schouwse wegrestaurant De Blauwe Keet in Oosterland voor een maaltijd die goedgekeurd is door de Nederlandse Kanker bestrijding, met meer groente en fruit. 'Groente en fruit doen meer dan u denkt', looft de Kankerbestrij ding in een voorlichtingscam pagne. Voor 26,50 is in het wegrestaurant een driegangen menu te bekomen, waarin extra groente en extra fruit is ver werkt. Uit wetenschappelijk on derzoek is al komen vast te staan dat met name dit voedsel goed is om gezond te blijven. Niet alleen kanker wordt op deze manier bestreden, maar ook hart- en vaatziekten. De actie van het restaurant is een initiatief van de overkoepe lende organisatie Les Routiers Européens, een vereniging van beroepsmatige weggebruikers. De actie geldt alle restaurants die bij deze organisatie zijn aan gesloten. Naast de bekende bal gehakt, krijgen de truckers dus voortaan ongeveer tweehonderd gram meer groente en twee stuks fruit te eten. Die hoeveelheid is de nieuwe norm, die straks door allerlei gezondheidsorganisaties wordt aanbevolen voor een ge zond lijf. Want op dit moment haalt de gemiddelde Nederlan der deze hoeveelheden niet. Ove rigens doen niet alleen wegres taurants aan de actie mee, ook enkele grootgrutters prijzen groenten en fruit extra aan mid dels verschillende acties. Van onze verslaggever Terneuzen - Het patiënten platform Zeeland is bang dat gemeenten onvoldoende voorlichting over borstonder zoek zullen geven. In een brief aan minister Borst-Ei- lers van Volksgezondheid uit bet platform bezwaar tegen be stopzetting van subsidie voor dergelijke voorlichting Terneuzen - Gedurende twee jachten dit najaar wordt de «elandbrug tijdelijk afge- oten voor gemotoriseerd verkeer. vrijdag 28 september op 'erdag 29 september en van maandag 7 november op dinsdag u"°uve,mber krijgen de dwars- riachtdeuvels tussen de voegen de betonelementen een op knapbeurt. i,0? 0.0 uur tot 04.00 uur ternM' verkeer naar een al- vÖeV-e route via de storm- tiirl li"® verwezen. Na die on™ t f brug weer gewoon verkeer moet het liikJ n°® een beer met derge- (jgn ^remmingen rekening hou- aan de Zeeuwse GGD. Het ministerie besloot eerder dat voortaan gemeenten voor de kosten daarvan moeten op draaien. Gezien de bezuinigin gen vreest het patiëntenplatform dat gemeenten dat niet willen of niet kunnen. Zo zou dan de voorlichting geheel of gedeelte lijk verdwijnen. Daarbij komt dat in dat geval de informatie voorziening per gemeente zal verschillen. In de brief meldt het platform dat het bevolkingsonderzoek borstkanker tot zeer goede resul taten heeft geleid. Sinds de in voering worden jaarlijks gemid deld tweeduizend extra gevallen van borstkanker of borsttumor ontdekt. Dit komt mede door de hoge opkomst voor het onder zoek. „De resultaten zijn onder meer het gevolg van een goede en regelmatige voorlichting," stelt het platform. „Informatievoor ziening, zoals een telefonisch spreekuur en aandacht in de re gionale pers, speelt een grote rol bij de keuze wel of niet mee te doen. Ook specifieke aandacht voor groepen vrouwen die niet vaak kennis nemen van algeme ne voorlichting, is van groot be lang." De GGD's hebben zelf ook tegen de subsidie-stop geprotesteerd. Zij zien voorlichting als een dui delijke taak voor henzelf. Ze voeren het borstonderzoek na melijk zelf uit. De GGD is een zelfstandige organisatie die niet van de gemeente afhankelijk is. VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Terneuzen - De paraatheid van de Zeeuwse ambulances is door rijksbezuinigingen niet langer optimaal. In Zeeuws- Vlaanderen kampt de dienst bijvoorbeeld met een financieel gat van om en nabij de 2,5 ton, waardoor er te weinig ambulances, voornamelijk in de avonduren en tijdens het weekeinde, paraat kunnen worden gehouden. Een woordvoerder van de ambu lancedienst noemde de situatie gisteren 'niet alarmerend, maar zeker ook niet ideaal'. Het vorig jaar door de provincie Zeeland zo ambitieus opgestelde Plan Ambulancehulpverlening Zeeland is hiermee als beleid mislukt, in die zin dat het plan uitgaat van een ideale situatie met de daarbij horende rijksbij drage. En op die bijdrage wordt be hoorlijk bezuinigd, althans dat heeft het nieuwe paarse kabinet voorspeld. In het nieuwe jaar verslag 1993 van de Centrale Post Ambulancevervoer Zeeland wordt daar hardgrondig een pot je over geklaagd. Inkrimpen in de tijd dat de ambulances het steeds drukker krijgen, want dat blijkt uit het verslag: de ambu lances rukten vorig jaar 14.127 maal uit, wat een kleine 400 ritten meer betekende dan in 1992. In het verslagjaar rukten de au to's maar liefst 916 maal voor niets uit. Deze loze ritten ont stonden deels door mensen die voor niets de ambulance belden, of ambulances die naar ongeval len reden, waar geen gewonden bij vielen. Het organisatorische wereldje van de ambulancediensten is voor de leek nogal mistig. De ambulancediensten worden be taald door de Centrale Organisa tie Tarieven Gezondheidsdien sten in Utrecht terwijl het de provinciale besturen zijn die de paraatheid bepalen, ze maken een paraatheidsplan waarin staat hoeveel auto's met beman ning op welke plaatsen in de regio paraat moeten staan, de bedoeling is de hele regio in zo kort mogelijke aanrijtijden te bereiken. In Zeeuws-Vlaanderen werd vo rig jaar meer gereden met de ambulances, maar dat waren voornamelijk ritten met zieken van ziekenhuis naar ziekenhuis Grensoverschrijdende dringende hulpverlening werd vorig jaar zesmaal met de helikopter uitge voerd. Het ging in alle gevallen om patiënten die van een Zeeuws-Vlaams naar een Bel gisch ziekenhuis werden ge bracht. Van onze verslaggever Vlissingen - De politie in Zee land gaat, in samenwerking mei Veilig Verkeer Nederland (WN) er de komende maand extra op toezien dat automobilisten de autogordel dragen. In Vlissingen gaven gedeputeer de J. Hennekeij en plaatsvervan gend districtschef J. Visser van de politie Walcheren het start sein voor de Zeeuwse autogor del-campagne. Dat gebeurde met de ingebruikstelling van een zogenaamde autogordel-simula tor. De campagne is onderdeel van de actie Gericht Verkeerstoe zicht. De extra aandacht voor de veiligheidsgordel geldt niet al leen de autobestuurder, maar ook de inzittenden en met name kinderen op de achterbank. Want onderzoek wijst uit dat één op de drie automobilisten de autogordel nog steeds niet draagt. En voor inzittenden op de achterbank is dat nog minder. De actie moet daar verbetering inbrengen.

de Stem | 1994 | | pagina 9