Protestanten beëindigen terreur „Hoe kom ik makkelijk aan een hoge rente?" Russi De relatie tussen Jeltsin en de fles wordt te innig PLO en Harnas praten over vrijlating soldaat Strijd voor vrede in Ulster begint nu pas echt Personeel zonder gel 'Bankroet treft Bege Bestand wordt gekoppeld aan staakt-het-vuren IRA in Noord-Ierland Leider Zwitserse sekte toch omgekomen DE STEM BUITENLAND Onbekende dinosauriërs ontdekt 'Royement Schönhuber ongeldig' BUITENLAND kort Een thuisbankier pakt z'n giroboekje en spaart op de Kapitaalrekening. POSTBANK Sparen doe je gewoon bij de Postbank. qESTEM Centrale bank i Encebe nog dieper in rode cijfers ^interleasing VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 j\l Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Het is voor nie mand meer een geheim dat de Russische president Jeltsin een alcoholist is. Rusland schaamt zich voor zijn president en dat wordt openlijk uitgesproken. Niet alleen in de media, maar ook op straat. En dat is opmerkelijk in een land waar de voorliefde voor wodka bepaald niet als een schande wordt gezien. Integendeel, het wordt algemeen gezien als een teken van levenslust en manne lijkheid. En iedere Rus heeft recht op een goede 'dosis ont spanning' na een zware werk week. Maar hoog in het vaandel van de Russen staat óók dat hoogwaardigheidsbekleders en vooral de president zich waardig moeten gedragen, zeker in het buitenland wanneer zij hun na tie vertegenwoordigen. En daar in is Jeltsin over de schreef ge gaan. 'Boris Nikolajevitsj, geloof me dat u de enige bent die denkt dat uw voorliefde voor alcohol een geheim is', schreef Jegor Jako- vlev afgelopen weekend in het weekblad Obsjtsjaja Gazeta. De ze woorden hadden des te meer weerklank omdat Jakovlev een voormalige vriend en adviseur van de president is. Jakovlev haalt een aantal voor beelden aan van hoe Jeltsin in het verleden al diverse malen grove fouten heeft gemaakt. Op de dag van de staatsgreep in de Sovjetinie, 18 augustus 1991, kwam Jeltsin met grote vertra ging uit Kazachstan terug 'om dat de Russische president die middag niet te vervoeren was'. Tijdens één van de topontmoe tingen van de leiders van de Ge meenschap van Onafhankelijke Staten, liep Jeltsins woordvoer der Kostikov na de lunch alle ca meraploegen langs met het ver zoek of ze 'in godsnaam Jeltsin niet wilden filmen in deze deplo rabele toestand'.De televisie beelden van een iets te verhitte en iets te energieke Jeltsin die bij de herdenkingsceremonie in Berlijn het stokje uit de handen van de dirigent grist om de maat te slaan bij het bekende 'Kalin- ka', zijn de hele wereld overge gaan, maar de schade daarvan bleef nog enigszins beperkt. Veel bonter maakte Jeltsin het door bij een tussenlanding in Ierland op zijn terugreis uit de Verenig de Staten het hele ontvangstco mité, inclusief de Ierse premier, tevergeefs te laten wachten. Jelt sin schreef later weliswaar een excuusbrief aan premier Rey nolds, maar dat hij 'niet wakker gemaakt was door zijn lijfwacht' gelooft natuurlijk niemand. Het grote gevaar van de relatie tus sen Jeltsin en de fles is duidelijk. Behalve dat Jeltsin steeds meer een gevangene wordt van zijn 'omgeving en zich omringt met mensen die hij denkt te kunnen vertrouwen, zijn er allerlei si tuaties denkbaar waarin het rampzalig zou zijn als de presi dent van de kernmogendheid Rusland opnieuw 'oververmoeid' is of 'niet transportabel'.En het laatste dat Rusland in deze moeilijke tijden nodig heeft is een president die op cruciale momenten niet in staat is om be slissingen te nemen. Jeltsin Door onze correspondent Bob van Huët Londen - Na jaren van bloedige terreur hebben ook de protestantse terreurgroepen in Noord-Ierland besloten de wapens neer te leggen. In een gemeenschappelijke ver klaring van de Ulster Freedom Fighters en het Ulster Volunteer Force "werd gisterochtend be loofd alle geweldadige operaties te beëindigen, vanaf midder nacht. Het loyalistische staakt-het-vu- ren heette 'algeheel', maar werd gekoppeld aan handhaving van het bestand dat 43 dagen geleden werd aangekondigd door de IRA. „De enige verantwoordelijkheid voor een terugkeer naar oorlog ligt bij hun," aldus de verklaring die was getekend door het Ge combineerde Loyalistische Mili taire Commando. De tekst werd voorgelezen door August 'Gusty' Spence, ex-leider van de UVF en in de jaren zestig tot levenslang' veroordeeld we gens moord op een katholieke barman. „In alle oprechtheid bie den we de dierbaren van alle on schuldige slachtoffers die deze 25 jaar zijn gevallen ons welge meend berouw, al zal geen van onze woorden een compensatie zijn voor Het ondraaglijke lij den," aldus Spence. Pal daarop bracht hij een hommage aan de loyalistische 'strijders, comman do's en vrijwilligers' die het hoogste offer hadden gebracht. Ze waren niet vöor niets gestor ven, aldus Spence. „De unie met de rest van Groot-Brittannië is veilig." Loyalistische terreur groepen hebben de laatste drie jaar meer mensen vermoord dan de IRA. Alleen al in 1994 werden 33, meest willekeurige, katholie ken omgebracht. Sinds een kwart eeuw 'Troebelen' hebben UVF, UFF, UDA en aanverwante splintergroepen een kleine dui zend doden op hun geweten; bij na eenderde van het totale aantal slachtoffers. De Britse premier Major vond dat met de loyalistische verkla ring 'een ander belangrijk stuk van de puzzel op zijn plaats was gelegd'. Eerder deze week had de Britse regering loyalistische lei ders toestemming gegeven nader te overleggen met veroordeelde UVF en UFF-terroristen in de Maze-gevangenis ,in Belfast. Naar verluidt was het groene licht van de gevangenen - die nu hopen op een vorm van amnestie als uitvloeisel van het toekomsti ge vredesoverleg - doorslagge vend. De Ierse premier Reynolds be groette het CLMC-document als het 'begin van een nieuw tijd perk'. Hij zei het loyalistische staakt-het-vuren als 'permanent' te beschouwen, 'precies zo als ik het IRA staakt-het-vuren zie'. Reynolds riep de Britse regering Ierland te verspellen. Gerry Adams, de leider van Sinn Fein (de politieke vleugel van de IRA) die momenteel op rondreis is door Canada, vroeg premier Ma jor 'op te houden te rommelen' en meteen met vredesonderhande lingen te beginnen. Unionistische politici vonden het daarvoor veel te vroeg. David Trimble, Lagerhuisafgevaardig de van de Ulster Unionisten, stel de zelfs voor eerst nieuwe verkie zingen te houden zodat 'alle deel nemers aan de gesprekken ook een democratisch mandaat heb ben'. De extreme dominee Ian Paisley zei blij te zijn dat het ge weld ophield maar wilde in geen geval in overleg treden met 'moordenaars'. Chicago - In de Sahara zijn fossielen van tot dusverre onbekende dinosauriërs uit het Krijttijdperk ontdekt. Hun ouderdom wordt ge schat op 130 miljoen jaar, staat in de jongste uitgave van het Amerikaanse weten schappelijke blad Science. Een van de beide dinosau riërs, een tweebenige thero- pode, is het best bewaarde fossiel van een vleeseter dat ooit in Afrika is gevonden. Hij was van kop tot staart punt negen meter lang, licht en zeer snel. Het is een ver want van de algemeen ver breide Velociraptor, die in de film Jurassic Park voorkomt. De tweede vondst is een bij na twintig meter lange, vier- benige planteneter. PLO-voorzitter Arafat houdt in Gaza een toespraak om uitleg te geven over de arrestaties van honderden Hamas-leden door zijn po- litie-macht. Na de ontvoering van een Israëlische soldaat, is de PLO door Israël onder druk gezet om maatregelen tegen de extremisten FOTO EPA wordt als Israël tweehonderd Harnas- en PLO-gevangenen vrij laat. „Als de Israëlische premier Rabin niet op onze eisen ingaat, zal Waxman worden geëxecuteerd," aldus Ha mas in een verklaring. Het ultimatum van de moslim-fundamentalisten loopt vanavond om negen uur af. Tijdens een toespraak in Gaza waarschuwde Arafat gisteren de moslim-fundamentalisten dat hij 'geen enkele vorm van verzet tole reert'. Premier Rabin acht de vrijlating van de sol daat 'een essentiële test' voor de geloofwaar digheid van PLO-leider Arafat en het Pales tijnse bestuur over de autonome gebieden. De zoekacties van de Palestijnse politie noemde hij 'een eerste stap'. te nemen. Gaza/Jeruzalem (anp) - De PLO onder handelt sinds gisteravond met de funda mentalistische Hamas-beweging over de vrijlating van de ontvoerde Israëlische soldaat Waxman. PLO-leider Arafat doet zijn best om een op lossing voor de kwestie te zoeken, heeft een adviseur van hem gezegd. De Israëlische radio meldde dat Palestijnse geheime diensten inmiddels contact hebben gezocht met de fundamentalistische bewe ging. Het Rode Kruis zou daarbij bemiddelen. De Palestijnse politie arresteerde gisteren - onder grote druk van Israël - zo'n tweehon derd leden van Hamas in de Gazastrook. Ongeveer vijftigduizend Israëliërs demon streerden gisteren bij de Klaagmuur in Jeru zalem voor de vrijlating van Waxman. .Ook Rusland deed een beroep op Harnas de soldaat vrij te laten. Washington noemde de ontvoering 'een zeer ernstig incident'. De va der van de ontvoerde soldaat bood de funda mentalisten zelfs losgeld aan. Harnas heeft daar echter niet om gevraagd. Israëlische kranten waarschuwen dat het vre desproces tussen Israël en PLO volledig in het slop komt als Arafat niet resoluut handelt in deze kwestie. Israël staakte onmiddellijk na de ontvoering de onderhandelingen met de PLO. Het zette de PLO verder onder druk door de Gazastrook af te sluiten. Harnas liet gisteren weten dat de soldaat nog steeds leeft, maar dat hij pas vrijgelaten Sion (dpa/afp) - Luc Jouret, leider van de Orde van de Zonnetempel, blijkt toch te zijn omgekomen bij het dode lijke drama in Zwitserland vorige week, dat mogelijk een collectieve zelfmoord van sek teleden is geweest. Jouret is geïdentificeerd onder de 48 stoffelijke overschotten die in twee Zwitserse dorpen waren aangetroffen. Begin deze week waren al de lij ken geïdentificeerd van Joseph di Mambro, de tweede leider van de meester' Camille Pilet. Tegen de kopstukken Jouret en Di Mambro waren internationale arrestatie bevelen uitgevaardigd. De identificatie van de Belg Jou ret maakt de omstandigheden rond het bloedbad nog raadsel achtiger dan ze al waren. De lei der van de sekte gold als belang rijkste verdachte voor dé dood van 47 personen in de Zwitserse dorpen Granges en Cheiry, en vijf in Canada die vrijwel gelijktijdig om het leven kwamen. Aanvankelijk vermoedden de au toriteiten een collectieve zelf veronderstelling nadat zij in meerdere, lijken schotwonden hadden aangetroffen. Tweede man Di Mambro blijkt vorige week dinsdag in Granges een reeks afscheidsbrieven te hebben overhandigd aan een jong lid van de sekte, de 26-jarige Pa trick Vuarnet. Deze jongste zoon van de voormalige Franse ski kampioen Jean Vuarent deed de brieven een dag later op de post in Genève, nadat de lijken al wa ren gevonden. De advocaat van Vuarant beklemtoonde dat zijn cliënt verder niets te maken had Berlijn - De extreemrechtse Duitse partij Die Republikaner had haar leider niet op straat mogen zetten. Het afzetten van Franz Schönhuber is ongeldig, heeft een Berlijn- se rechter gisteren beslist in een kort geding. Met de uitspraak draaide de rechter een beslissing terug van het partijbestuur, dat Schönhuber op 1 oktober van al zijn functies binnen de partij had ontheven. Volgens de rechter is uitsluitend een ledenvergadering bevoegd de partijleider tot aftreden te dwingen. Door de uitspraak is Schönhuber formeel weer leider van de Re publikaner. Maar het bestuur gaat in hoger beroep. 'Te weinig bewijs in zaak au pair' Leesburg - Een rechter in Leesberg, in de Amerikaanse staat Vir ginia, heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan over een motie van de verdediging om een aanklacht tegen de Nederlandse au- pair Anna-Corina Peeze wegens doodslag op een acht weken ou. de baby niet ontvankelijk te verklaren. Haar advocaat heeft die motie op de eerste dag van het proces van de au pair ingediend Een arts had bij het begin van het proces in een getuigenverldai ring gezegd dat de hersenbeschadiging waaraan de acht weken oude Brenton Scott Devonshire overleed, was veroorzaakt door 'onbeheerst geweld'. Het kind was aan de zorg van de 19-jarige au-pair toevertrouwd. De ouders van de baby zeggen dat Pee® het kind hard door elkaar heeft geschud. VN vrijwel bankroet New York - De Verenigde Naties zijn praktisch bankroet, heeft VN-secretaris-generaal Boutros-Ghali gisteren herhaald. Hij waarschuwde dat ambitieuze plannen voor een actievere organi- satie zullen mislukken als de lidstaten hun schulden aan de Vu niet betalen. Boutros-Ghali deed zijn uitlatingen aan het einde van het debat van de Algemene VN-Vergadering waar 178 we reldleiders toespraken hielden. Veel van de politici, onder wie de Amerikaanse president Clinton en zijn Russische collega Jeltsin, hebben er bij de VN op aangedrongen een actievere rol te spelen bij vredeshandhaving. De VS hebben nog een schild-van 932 mil joen dollar. Ook Den Haag heeft nog niet aan al zijn verplichtin gen voldaan. De Nederlandse regering staat bij de VN nog voor het lieve sommetje van 25 gulden in het krijt. Doden bij aanslag in Turkse stad Adana Adana - Twee mensen zijn om het leven gekomen en acht gewond geraakt door een bomontploffing gisteren voor een postkantoor in de Turkse stad Adana, aldus de politie. Ongeveer twee uur eer der was ook al een bom afgegaan in een winkelcentrum, zonder schade of slachtoffers te veroorzaken.In Adana zijn de laatste tijd vaker bomaanslagen gepleegd. De meeste werden opgeëist door Koerdische guerrillastrijders. Grootste staking Indonesië sinds april Jakarta - Zo'n vierduizend werknemers van een schoenenfabriek in Indonesië zijn in staking om hun eis kracht bij te zetten voor hogere vergoedingen voor transport, maaltijden en uniformen. Bij Panarun Industries Ltd. in Tangerang, vlakbij Jakarta, wórdt onder meer schoeisel voor Adidas gemaakt. De actie, die woens dag begon, is de grootste werkonderbreking in Indonesië sinds de door de vakbonden uitgèroepen staking in april, toen' 50.000 werknemers in Medan het werk neer legden. Tsjechische politie doodt Duitse toeristen Praag - De politie van Tsjechië is in opspraak gekomen, nadat agenten twee Duitse toeristen hebben doodschoten. Gisteren overleed een 26-jarige Duitser die afgelopen zondagochtend zwaar gewond raakte doordat een agent op hem schoot. De poli tieman zou zijn aangevallen door de Duitse automobilist tijdens een schermutseling die volgde op een verkeerscontrole in de stad Pribram bij Praag, aldus de politie. Op 11 september was bij een verkeerscontrole elders in Tsjechië een 23-jarige vakantieganger doodgeschoten, eveneens afkomstig uit de aangrenzende Duitse deelstaat Beieren.Het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels zijn spijt betuigd en een grondig onder zoek aangekondigd. VS huren huizen van dictator Cédras Port-au-Prince - De VS hebben ermee ingestemd om voor een jaar de twee huizen van de naar Panama vertrokken dictator Cé- dras in Haïti te huren.Zij deden dit om zijn vertrek te versnellen. Onzekerheid over wat er met de huizen zou gebeuren had Cédras' opstappen uren opgehouden, zei woordvoerder Schrager van de VS-ambassade in de Haïtiaanse hoofdstad.Cédras kan nu hij ver trokken is ook weer beschikken over zijn vermogen in de VS, zei Witte-Huiswoordvoerster Myers in Washington. Het vertrek van de Nederlandse mariniers naar Haïti, dat vandaag zou zijn, is een paar weken vertraagd. Het uitstel hangt samen met de zuiverin gen binnen de Haïtiaanse politie. 'Dit weekeinde vredesakkoord Angola' Lusaka - Een woordvoerder van de Angolese rebellenbeweging UNITA heeft gisteren gezegd dat nog dit weekeinde een algeheel vredesakkoord met de regering kan worden getekend. Hij ver wacht dat vandaag een akkoord wordt getekend over een deling van de macht op lokaal niveau en over een tijdschema voor het neerleggen van de wapens. Een algeheel vredesverdrag zou dan in het weekeinde kunnen worden getekend. De Angolese regering hield zich aan een door VN-bemiddelaars opgelegd verbod op het doen van openbare uitspraken over het overleg en gaf geen com mentaar. Franse ex-minister in cel Lyon - De burgemeester van Grenoble en voormalige Franse mi nister van Communicatie Carignon heeft zijn eerste nacht in de gevangenis in Lyon achter de rug. Sinds woensdagavond zit hij in voorarrest op verdenking van corruptie. Justitie verdenkt Carig non (45) ervan dat hij als burgemeester van Grenoble het bedrijf Lyonnaise des Eaux tijdens een privatiseringsoperatie de water voorziening van de stad toegespeeld heeft. De firma zou Carignon tijdens diens verkiezingsstrijd met meer dan zes miljoen gulden hebben gesteund. Ook zou hij van staatsbedrijven de bruikleen van een grote woning in Parijs en talrijke vluchten in privé-vlieg- tuigen hebben geaccepteerd. Carignon trad in juli, gedwongen door de affaires, af als minister. Carignon is een politieke bond genoot van Balladur. Diens kansen bij de presidentsverkiezingen volgend jaar komen door de affaire onder druk te staan. Nog en kele weken geleden leek de premier uit de opiniepeilingen naar voren te komen als de gedoodverfde nieuwe president van Frank rijk. Ipmiddels heeft de socialist Jacques Delors, nu nog voorzit ter van de Europese Commissie, Balladur in de peilingen inge haald. ADVERTENTIE op het vredesproces in Noord- omstreden sekte, en van 'schat- moord, maar zij herriepen die met het drama. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De lang verwachte repliek van de protestantse terreurgroepen UVF en UFF op het 'historische' staakt- het-vuren van de IRA kwam niet helemaal toevallig na ze ven weken wachten. Het loyalistische oppercomman do besloot tot een voorwaardelij ke maar 'algehele' beëindiging van de militaire operaties aan de vooravond van premier Majors zo belangrijke speech op het Con servatieve partijcongres in Bour nemouth. Een maximaal effect is zo gega randeerd. Bovendien kan de im- populairste premier uit de Britse na-oorlogse geschiedenis wel wel wat goed nieuws gebruiken in de prestigeslag met de nieuwe poli tieke lieveling, Labourleider Blair. Vredesstichter zijn in Noord-Ier land - dat sinds een kwart eeuw bijna synoniem is geworden voor bomaanslagen, executies en prik keldraad - is de droom van elke Britse premier. Het zou zelfs de minst populaire een volgende ambtstermijn garanderen. In de bloedige geschiedenis van Ulster heeft elke stap, elke con cessie een prijs. En in naam van het Gecombineerde Loyalistische Militaire Commando (CLMC) leek oud-UVF-baas Gusty Spen ce alvast een voorschot te nemen op wat, volgens de protestantse meerderheid, buiten elke discus sie staat: „De Unie met de rest van Groot-Brittannië is veilig." De Britse minister van Noordier- se zaken, Mayhew, kon gisteren niet vaak genoeg zeggen dat geen geheime afspraken waren ge maakt en dat het loyalistische aanbod net zo zorgvuldig behan deld zal worden als dat van de IRA. De bedenktijd die de Britse rege ring nodig zegt te hebben om de gevolgen van het UVF-UFF-be- stand te analyseren zal onder an dere worden gebruikt om een nieuw probleem op te lossen, na melijk wie zal de loyalistische terreurgroepen straks vertegen woordigen aan de onderhande lingstafel. Gusty Spence en de zijnen hebben formeel geen ban den met de gevestigde protes tantse partijen. Het loyalistische bestand is ook van strategisch belang. Het legt de verantwoordelijkheid voor de vrede weer bij de nationalisten en ontneemt de haviken binnen de IRA (die het lang niet eens zijn met Gerry Adams) het alibi de gewapende strijd te hervatten 'om zich te verdedigen tegen pro testantse terreur'. Maar hoe goed het nieuws van gisteren ook was voor Noord-Ier land en premier Major niemand kan garanderen dat het allemaal inderdaad goed zal aflopen. Het allermoeilijkste voor de regering in Londen zal zijn aan de ene kant de loyalisten (protestanten) de verzekering te geven dat er niets zal veranderen in de status van hun 'provincie', en tegelijk de nationalisten en republikeinen (katholieken) aan de onderhan delingstafel te houden omdat er voor hen uitzicht is op concessies die gaan in de richting van die al oude droom: hereniging met het zuiden. Dat alles tegen de achtergrond van een gewapende vrede en zeer diep gewortelde haat en wan trouwen. Want IRA noch UVF- UFF zijn van plan hun duizenden machinegeweren en tonnen ex plosieven over te dragen aan de autoriteiten. Daarbij blijft de dreiging bestaan van het Ierse Nationalistische Bevrijdings Le ger (INLA), een zeer gewelddadi ge splinterorganisatie die tot nu toe geen bestand heeft onder schreven. Sinds het IRA-bestand houdt de INLA zich overigens koest. Peter Temple-Morris, de Conser vatieve voorzitter van de vaste Lagerhuishuiscommissie voor Noordierse Zaken stelde het heel realistisch: „Heel aardig elkaar nu te felicite ren voor wat is gebeurd, maar ei genlijk begint het pas. Op dit mo ment schat ik de kans op succes één op drie. Het zal een helse op gave worden de partijen bij el kaar te brengen. Maar tegelijk is dit de beste kans in 25 jaar om een einde te maken aan deze tra gedie." Maar al bij al is het nog een lange weg naar permanente vrede in Noord-Ierland. tevoren reserveert. Voor bedragen van f10.000,- of meer is er de Leeuwrekening Een thuisbankier die snel een hoge rente wil, opent gewoon via z'n giro boekje een spaarrekening bij de Postbank. Deze is immers meteen geopend met de eerste overboeking. Op de Kapitaalrekening met een minimuminleg van f25.000,- ontvangt u momenteel 5,25%*, terwijl u tegelijkertijd alle opnamevrijheid heeft. U kunt elk bedrag zonder kosten opnemen. Zelfs een bedrag boven de f25.000,-, als u dit een maand van met een rente van 4,75%*. Hierbij geldt hetzelfde principe van opnamevrijheid. U kunt vandaag nog gaan sparen bij de Postbank. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu Postbank Sparen: het nummer is 1®^!©! (020) 591 82 00. Moskou (ap/rtr/afp) - De Russ roebel is gisteren omhoog ge ten waarbij de spectaculaire k val'van 'zwarte dinsdag' werd gemaakt. Nooit eerder heeft de bel zich in een dag zo sterk her Geholpen door enorme interv door de centrale bank steeg de koe 2 994 roebel per dollar. Woensdag He roebel op de wisselmarkt van kou nog op een koers van 3.73 dollar. De waarde van de Rus Van onze verslaggever Steenbergen - Zeker 64, wellic mers van bouwbedrijf Monteny onder de naam Timevo, hebbe Dat stellen de hout- en bouwb gisteren uitgebrachte verklarin Het gaat om een totaal bedrag van circa drie ton aan achter stallig loon en vakantiegeld. Maandag kregen de personeels leden de bons omdat er onvol doende zekerheden waren voor de bank om opnieuw krediet te verschaffen. De bonden gaan het faillissement aanvragen omdat de eigenaar van Timevo dat wei gert zelf te doen. De bonden vragen bij de bedrijfsvereniging een voorschot voor de perso- •Rentevergoeding per 23 september 1994. Veghel (anp) - De Brabantse vee- en vleescoöperatie Encebe heeft het boekjaar 1993-1994 af gesloten met een verlies van 24,3 miljoen gulden. In mei ging zij nog uit van een verlies van 15 tot 20 miljoen gulden. Moedercoö peratie Cehave-Encebe in Veghel heeft de cijfers gisteren bekend gemaakt. Het bedrijf wijt het ramp-resul taat aan de aanhoudend slechte opbrengstprijzen en de overca paciteit in Nederland. Er zijn momenteel 'diepgaande gesprek ken' gaande over een herstructu rering in de varkensvleessector. Het bedrijf zit al midden in een reorganisatie, die 150 banen kost. De coöperatie is in gesprek met de banken over een nieuwe kapi taalinjectie. Niet alleen moet het verhes worden gedekt, tevens is geld nodig voor nieuwe investe ringen. Van onze verslaggever Breda/Temse - Een faillisse volgens topman J. van den N consequenties voor de Begema Van den Nieuwenhuyzen noemt berichten als zou een ondergang van de werf, sinds bijna twee jaar deel uitmakend van Bege- mann, de holding een verlies van 1 miljard Belgische frank ofwel 55 miljoen gulden opleveren 'volstrekte onzin' en 'grote flau wekul'. (ADVERTENTIE) Vagenparkbeheer is voor ons sen kwestie van vooruitdenken. Op basis van co-making. Samen met u bouwen we een diensten pakket dat het best bij uw on derneming en wagenpark past. En waarbij u zelf de onderlinge taak- en risicoverdeling bepaalt. Interleasing is bank- en merk- onafhankelijk en actief in 10 europese landen. Bel voor meer mformatie: 040-42 5058.

de Stem | 1994 | | pagina 4